Nieuw gesprek Rusk-Gromyko Te weinig verbindingen in middengebied Benelux Koningin Victoria danste met Napoleon III DAGBOEK VAN 1855 GEPUBLICEERD Twee staatsie-bezoeken AMSTERDAMSCHE RIJTUIG MIJ. Noodpakketten als voorzorg (Engelse gasten in Breda Houdt Uw Hof Schoon' Plastic bij bruggenbouw s/s t .j<»>ge Troepenmacht bij grens Katanga De Gaulle houdt enige speciale volmachten „Guardian" niet geestdriftig daarom kiezen nu duizenden autokenners de Contactdag in Maastricht „Maak kanaal van Antwerpse dokken naar Oosterscheldetot gespreksbasis' Literair talent Koerswijziging moef ty"/ 700 - „KRUISIGING" IN ITALIË ONTDEKT ZATERDAG 30 SEPTEMBER 1961 PAGINA 7 Het voorstel'Luns krachtig „raspaard van een vermaarde stal"! Imp.: N.V. ALIMPO - Den Haa| - Iel. 184840 h.t g.h.l. I,„d B.M.W. dealer voor Haarlem en omsir. Houtplein 21 Telef. 22020 Bij de naam van koningin Vic toria zijn wij geneigd te denken aan een bejaarde sombere vrouw in een lange zwar te japon. Wij kennen Victoria beter als treurende weduwe, dan als gelukkige echtgenote van prins Het is allemaal begonnen met een uitlating van generaal Lucius Clay, Kennedy s persoonlijke vertegenwoor diger in YVest-Berlijn. Clay had ge zegd, dat Bonn het bestaan van twee Duitslanden als realiteit zou moeten beschouwen, en in de Bondsrepubliek is dat uitgelegd als een aanwijzing dat Amerika een ,,de facto -erkenning van de Duitse De mocratische Republiek zou overwe gen. BUITENLANDSE KRONIEK Albert. Dat komt omdat zij na de dood van haar gemaal nog veertig jaar geleefd heeft, en al die tijd bleef zij diep gebukt gaan onder het smartelijk verlies van de man die zij zo vurig bemind en zo grenzenloos bewonderd had. Maar de Victoria van vóór 1861 was een zeer levenslustig persoon. De jonge koningin hield van mooie kleren en zij had een zonnige natuur. Hoewel zij wat naïef was, bezat zjj een scherp opmerkings vermogen, zoals blijkt uit de ge schriften die zij heeft nagelaten. Zij verstond de kunst haar ge dachten en gevoelens goed onder woorden te brengen, en als Dis raeli haar behandelde als een literaire collega, dan was dat niet louter vleierij, want Victoria be schikte inderdaad over een goede pen. ELISABETHSTAD, 30 sept. (AFP) De vertegenwoordiger van de V.N. in Katanga, O'Brien, heeft bekendgemaakt dat een aanzienlijke troepenmacht van het leger der centrale Congolese rege ring is samengetrokken aan de noorde lijke grenzen van Katanga. De V.N. oefenen pressie uit op de consulaire vertegenwoordigers in Élisa- bethstad om buitenlanders die deel uit maken van de Katangaanse strijdkrach ten te verwijderen. De Britse consulaire autoriteiten hebben de Engelsen in Ka- tanga meegedeeld dat hun paspoort zal worden ingetrokken wanneer zij niet vertrekken. „De Rhodesiërs zijn niet zo behulpzaam", voegde O'Brien hier aan toe. De resolutie van de V.N. die terug trekking van huurlingen en adviseurs beoogt betreft ook de Europeanen in Katanga die een soort burgerwacht heb ben gevormd. In de resolutie wordt na melijk ook nadrukkelijk para-militair personeel genoemd. NEW YORK, 80 sept. (Reuter) De Amerikaanse minister van buitenland se zaken Dean Rusk zal vanochtend voor de vierde maal zijn Sovjet-ambt- genoot Andrei Gromyko ontmoeten. Waarnemers menen dat het contact in een nieuw stadium komt, en dat bel- de staatslieden dieper op eikaars stand- punt zullen ingaan. Doel van de bespre- kingen is een basis te vinden voor onder- handelingen over de kwesties Duitsland 1 en Berlijn. Rusk heeft Gromyko donderdag voor i het laatst ontmoet, en gisteren bespre- kingen gevoerd met de Engelse minis ter van buitenlandse zaken Lord Home. Uit de omgeving van de drie ministers is vernomen dat men optimistisch noch pessimistisch is over het verloop van de besprekingen. Er zijn geen aanwijzingen dat positieve resultaten zijn bereikt, maar er is evenmin sprake van een ne gatieve ontwikkeling. Gromyko heeft heeft zich bereid getoond tot serieuze besprekingen. Zowel minister Rusk als minister Ho- me hebben er bij Gromyko op aange drongen dat de Sovjet-regering de tijds limiet voor oplossing van de kwestie Duitsland voor het einde van het j jaar laat vallen. In het feit dat de Sovjet-minister in zijn toespraak tot de Algemene Vergadering niet over deze tijdslimiet heeft gesproken ziet men1 eventueel een bemoedigend teken. De esprekingen zullen met ongere gelde tussenpozen worden voortgezet. Minister Rusk vertrekt vanavond naar Washington, Lord Home is van plan morgen terug te keren naar Londen. Het vertrek van Gromyko is vastgesteld 1 op 8 oktober. Men acht het niet uitgesloten dat Gro- myko maandag of dinsdag naar Wash ington zal gaan. In dat geval zal pre sident Kennedy hem zeker uitnodigen 1 voor een gesprek. PARIJS, 30 sept. (UPI) President de Gaulle heeft gisteravond bekendge maakt enige van zijn dictatoriale vol- machten te zullen behouden die hij ten tijde van de Algerijnse revolutie op zich heeft genomen. De Franse president maakte dit bekend in een verklaring die werd uitgegeven door het ministerie van voorlichting. ,,De noodzaken in overweging ne mende voor het bewaren van de orde", aldus de verklaring, „heeft generaal de Gaulle besloten de geldigheid te ver lengen van verscheidene clausules die betrekking hebben op de openbare orde en die werden uitgevaardigd ten tijde van^de mislukte staatsgreep op 22 april 1961", Onder de bevoegdheden die de Gaul le zou behouden zijn de volmachten die hem in staat stellen de noodtoestand af te kondigen. Personen die ervan ver dacht worden samen te zweren tegen de staat, kunnen vastgehouden worden door de politie zonder formele beschul diging of veroordeling. „Zekere ge schriften" kunnen verboden worden en bedrijvers en medeplichtigen van mis daden tegen de veiligheid van de staat kunnen onder speciale omstandigheden terechtstaan en veroordeeld worden. Dit komt er op neer, dat de Gaülle, die volmachten behoud, die hem in staat hebben gesteld het leger en de ministeries te zuiveren en op te treden tegen de rechtse elementen die zich ver zetten tegen zjjn Algerijnse politiek. De „wetgevende" heeft hij opgegeven. LONDEN, 30 september (Reuter) De Britse „Guardian" vindt het moei lijk om enthousiast te worden over het voorstel van Nederland om zijn bevoegd heden in Westelijk Nieuw-Guinea over te dragen aan een gezagsorgaan van de Verenigde Naties. Maar een simpele overdracht van het gebied aan Inonesië, zoals deze week nog door Soekarno ge- eist is, is volgens dit blad al evenmin aanlokkelijk. De Nederlandse regering heeft zich zelf de moeilijkheden op de hals gehaald toen zij, voornamelijk om redenen van binnenlandse partijpolitiek, Westelijk Nieuw-Guinea uitsloot van het gebied dat aan de regering van president Soe karno is overgedragen. Vele leden van de V.N. zullen het waarschijnlijk onbil lijk achten om nu maar te verwachten dat de volkerenorganisatie de „last van de boetedoening" op zich neemt, aldus de „Guardian". Het meent echter, dat men maar moei lijk kan geloven dat de inwoners van Westelijk Nieuw-Guinea onder de re gering van Indonesië beter af zullen zijn dan onder het Nederlands bewind, want de Indonesische regering heeft zich tot besturen van het volk, dat al onder haar bewind leeft. Vooralsnog is er geen proef genomen met de V.N. als beheerder van koloniën en ongetwijfeld zullen vele leden van de volkerenorganisatie niet willen, dat men hiermee een begin maakt. Men kan de V.N. niet vragen de verantwoorde lijkheid voor westelijk Nieuw-Guinea op zich te nemen voordat de twee meest belanghebbende partijen Nederland en Indonesië hiertoe beide bereid zijn. En als zjj het hierover eens kunnen wor den dan wordt het vraagstuk in elk ge val opgelost, aldus de „Guardian". Advertentie) om de prachtige sportieve lijn, de sublieme afwerking, de comfortabele, royale zitplaatsen en de grote bagage ruimte om zijn unieke wegligging en oersterke motor, om de luchlkoeling-zonder-zorgen, hel lage benzine verbruik (1:16) en om zijn moderne topsnelheid van 120 km per uur. Nooit eerder werden zó veel goede eigenschappen in één wagen verenigd I inclusief verwarming, aircondi tioning, ruitensproeiers, achter- uitrijiamp etc. 's Lands Kroniek 71 de brochures, die deze week huis aan huis ynimiiiiiimmiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiminimmiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiMtiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiiiti» Den Haag voelt daar kennelijk veel voor en wilde dit door een extra ma nifestatie kracht bijzetten. Op het Bui tenhof had men een hoop afval gede poneerd welke in enkele dagen in de Negenentwintig leerlingen van de Central Secondary school for boys uit Macclesfield bjj Man chester zijn met drie leraren de ze dagen de gasten van de Albertus Magnus U.T.S. in Breda. Het is ee,n tegenbezoek, want de Bredase jongens z(|n in mei van dit jaar in Maccles field bijzonder hartelijk onthaald. Met medewerking van Nederlandse industrieën wordt deze gastvrijheid nu beantwoord, er is een programma opgesteld dat klinkt als een klok. De Engelse gasten zijn officieel ontvangen op het Bredase stadhuis. Wethouder mr. K. Bastiaansen zei veel heil te zien in de uitwisseling van dit soort semi-working holidays en de leider van het Engelse gezelschap, mr. H. Lovatt, verklaarde veel vertrouwen te hebben in op deze wijze aangeknoopte vriend schapsbanden tussen twee volkeren. De jongens luisterden wat onbewo gen toe en waren wellicht al met hun gedachten bij de komende voetbalwed strijd, tussen de schoolteams. Overi- êens moet er ook worden gewerkt. ie jongens gaan op bezoek bij een aantal industrieën in verschillende plaatsen van ons land, zü bezichti gen de Statendam en de Amercen- trale en slaan ook De Efteling niet over. De jongens logeren bij de ouders van hun Nederlandse vrienden in Bre da en omgeving. Op 7 oktober zullen zij vla Bologne weer terugkeren. Tot zolang zal hun eigen buschauffeur de strijd zien vol te nouden met de hem ongewone Nederlandse fietsers, die het hem achter zijn rechtse stuur ver schrikkelijk moeilijk maken. Opgeruimd staat netjes" en ge meende studentikositeit gingen vrjydag hand in hand. In het kader van die actie organiseer de de VVV Den Haag in samenwer king met de Stichting Recreatie en de gemeente Den Haag een demonstratie onder de leuze „Houdt Uw Hof Schoon". De actie „Opgeruimd Staat Netjes" tracht te bevorderen, dat de Neder lander zijn eigen land schoon houdt. binnenstad werd byeengeveegd. De Haagsche Studentenvereniging had aangekondigd dat enige leden aanwe zig zouden zjjn. Die leden hadden zich verenigd in een Internationaal Actie comité van Vuilverwjjderaars. Zij stortten zich getooid in overalls op de hoop vuil en rukten die hoop, welke netjes door de gemeentereini- ging was opgestapeld, uiteen met har ken en dergelijke typische „werkmans attributen". Onder het luide schreeu wen van een vuil verwijder aarslied trachtten zij het doel van hun ongedisciplineerd optreden duidelijk te maken. Het leek ietwat ver gezocht. Zjj beweerden dat de actie „Opgeruimd Staat Netjes" hun het brood uit de mond stoot omdat er weldra geen vuil over zou blijven dat door beroepsver- wljderaars verwijderd zou kunnen wor den. De rebellerende verwjjderaars wer den opgebracht door hellebaardiers (ook studenten) en in de Gevangen poort in de kerkers geworpen en aan schandpalen gekluisterd. Intussen was de oorspronkelijke opzet van de orga nisatoren van „Houdt Uw Hof Schoon" mislukt. Zjj werden overstelpt door schreeuwende en herrieschoppende stu denten. Maar goed, de actie is toch gestart en de studenten hebben beloofd zich tijdens de verdere actie meer te gedragen naar de faam die de stu denten over het algemeen genieten. Na een half uur was alles voorbij. Het Buitenhof was vuil en een vuilnisbak sprak verontwaardigd over het feit, dat elke Nederlander per jaar gemid deld vijftig pond vuil op straat gooit en dat dat maar liefst twintig mil joen gulden per jaar kost, want het moet allemaal opgeruimd worden. En dat geeft wel te denken! iiiiiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiimiiiiiiiiiimiiii tl Harlingen werd enige jaren geleden een zeer felle strijd gevoerd tegen plannen een brug te leggen over de nieuwe waterkering, waardoor dan de oude Havenbrug zou komen te vervallen. De bevolking won het pleit. De Havenbrug bleef en over de waterkering kwam geen grote verkeersbrug. Maar zonder overbrugging bleek het toch ook niet te gaan. Er is nu een brug over gelegd voor voetgangersverkeer en licht rijverkeer. De brug is in verschillende opzichten een merkwaardigheid. In de eerste plaats is ze klein en nietig ten opzichte van het gigantische werk van de sas zelf; in de tweede plaats is het de eerste brug in Nederland, waarin plastic materiaal is verwerkt. De deknaden zijn namelijk met plastic gedicht en de af sluitbomen zijn eveneens van plastic. En de derde merkwaardigheid is, dat de brug als regel ópen zal staan en alleen gesloten wordt op momenten, dat het passagiersverkeer van en naar de eilanden Terschelling en Vlieland dat nodig maakt. De brug is dus niet voor normaal publiek gebruik bestemd, omdat er bij de nieuwe sas geen remmingswerk van voldoende lengte kon worden gemaakt, waardoor schepen, vanuit zee komend, bij enig ruw weer in een ge vaarlijke positie zouden kunnen komen, wanneer ze voor de sasbrug zouden moeten wachten op opendraaien. NEW YORK, 30 sept. (UPI) De bond van journalisten bij de Verenigde Naties zal een studiebeurzenproject in stellen ter nagedachtenis aan Dag Hammarskjöld. Journalisten uit de ge hele wereld die aan bepaalde eisen vol doen zullen worden uitgenodigd een be zoek aan New York te brengen om de samenstelling en werkwijze van de vol kerenorganisatie te bestuderen. van de provinciale planologische dienst "leer 't Hoen lichtte. (Van onze Limburgse redacteur) MAASTRICHT, 30 sept. Op de derde alhier gehouden regionale Bene- lux-contactdag, georganiseerd door het Vlaams Economisch Verbond en de Ka tholieke Werkgeversverenigingen van Brabant en Limburg, bepleitte de heer A. Bertrand, Belgisch minister van het verkeerswezen, in een openhartige rede de noodzaak van bepaalde verkeers- voorzieningen voor het Benelux-niidden- gebied, die in het verleden, aldus de minister, ten gevolge van al te nationaal gerichtte strevingen aan weerskanten van de grens, achterwege zijn gebleven. Minister Bertrand sprak ronduit van een stiefmoederlijke bedeling en doelde daarbij met name op het ontbreken van behoorlijke noord-zuid- en oost-westver- bindingen tussen de Nederlandse pro vincies Brabant en Limburg en de Bel gische provincies Antwerpen en Lim burg. Wat de waterwegen betreft bepleitte de heer Bertrand verbetering van de Kempische vaarwegen _n meer speciaal de aanleg van het kanaal Born-Geilen- kirchen-Neuss. Overigens verheelde de minister de meer dan 250 congressisten, o.w. de Ne derlandse staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat, E. G. Stijkel, en de Belgische ambassadeur in Den Haag, F. X. J. M. G. baron van der Straten- Waillet, niet, dat de bestaand? grens tussen België en Nederland nog een ernstige belemmering vormt voor een spoedige realisatie van de bepleite voorzieningen. Meer,in détails traden dr. F. Houben, commissaris van de koningin, die de centrale ligging van het gebied schet ste, ir. Th. P. Tromp, vice-president van de Raad van Bestuur van het Philips-concern, die de industriële per spectieven van de streek belichtte en de heer P. C. A. 't Hoen, directeur te Maastricht. De heer als medesamensteller, een nieuwe stu die over de problematiek van het Be- nelux-middengebied toe. Aan het eind van de dag nam het congres een resolutie aan, waarin o.m. festeld wordt, dat tal van problemen, ie van levensbelang zjjn voor het Benelux-middengebied, tot nu toe in on voldoende mate zjjn aangepakt. Speciaal dringt het congres in deze resolutie aan op een spoedige en definitieve oplossing van het Schelde-Rijn-probleem. Over dit laatste twistpunt tussen de twee landen werd na de opstelling der resolutie een verklaring voorgelezen van de heer L. Delwaide, schepen van Antwerpen, die zelf verhinderd was aan wezig te zijn maar in een brief aan de directeur van het Vlaams Econo misch Verbond zijn inzichten over deze kwestie had uiteengezet. Naar het oor deel van zowel de Antwerpse als de Nederlandse bedrijven die bij de Rijn vaart betrokken zijn, voldoet de huidige vaarweg tussen Antwerpen en het Hol lands Diep hoe langer hoe minder aan de behoeften van de moderne scheep vaart, aldus schrijft de heer Delwaide. Een nieuwe vaarweg zou zo kort moge lijk moeten zijn en zo weinig mogelijk hindernissen moeten bevatten. De heer Delwaide vraagt zich af. of de wederzijdse standpunten niet in re delijke mate zouden zijn afgewogen, in dien werd besloten tof het graven van een kanaal van de Antwerpse dokken uit naar de Oosterschelde, een plan, dat al vervat is in een publikatie van de provincie Noord-Brabant. Hij vraagt zich voorts af, of de aan de gang zijnde onderhandelingen tassen België en Ne derland niet zouden kunnen worden ge activeerd op basis van dit zeer concrete project. In de belangrijkste Amerikaanse en Britse kranten is deze week veel geschreven over een mogelijke wijzi ging in de buitenlandse politiek van de V.S. Kennedy zou een herziening overwegen van het tot nog toe ge volgde beleid in de kwesties Duits- land en Berlijn. In de redevoering die de Amerikaanse president een paar dagen geleden voor de Verenigde Na ties hield, was daarvan nog niet veel te merken, al kon men enige betekenis hechten aan de verzekering dat Ame rika zich niet op „een starre formule" zou vastleggen. Intussen zijn er in Amerikaanse bladen, als de New York Times en de New 1 ork Herald Tribune, en in Britse kranten, als de Times en de Guardian, lange artikelen verschenen waarin nog over andere mogelijke po litieke sensaties^ werd gesproken als „disengagement en de definitieve er kenning van de Oder-Neisse linie. De reden dat er over deze onderwer pen tot voor kort nauwelijks gespro ken werd, is dat men in Amerika wil de wachten tot de Bondsdagverkiezin gen achter de rug waren alvorens zul ke gevoelige kwesties aan te roeren. Onder „disengagement verstaat men het van elkaar los maken van de strijdkrachten van Oost en West op het Centraal-Europese front van de koude oorlog. Dit zou kunnen gebeu ren door een uitdunning of een terug trekken van de Westerse en de commu nistische troepen aan weerszijden van het IJzeren Gordijn. Zowel de Ameri kaan Kennan als de Pool Rapacki hebben indertijd „disengagement"- plannen gelanceerd, maar de laatste jaren heeft dit probleem in de ijskast gezeten. Het wordt nu van Westerse zijde weer te voorschijn gehaald als een eventueel punt voor onderhande lingen. De Oder-Neise linie is sinds de oorlog de feitelijke grens tussen Oost- Duitsland en Polen, maar de Bonds republiek heeft deze grens nooit wil len erkennen. Een officiële en defini tieve erkenning van deze grens zou het Westen nu misschien aan Mos kou kunnen aanbieden als een deel van de prijs die betaald zal moeten Worden voor Sovjet-garanties voor de Westberlijners. Het is echter de vraag of Khroesjtsjev daar zoveel waarde har, zal hechten. Er wordt dus op het ogenblik nogal Wat overhoop gehaald. Westerse bla den lanceren theorieën die tot voor Kort niemand kon aanroeren zonder ..appeasement" te worden be schuldigd. Kennelijk is er in het Amerikaanse internationaal-politieke denken beweging gekomen, en men Koningin Victoria. Een aquarel door F. Winterhalter (1855). Een foto van keizer Napoleon de Derde. Potloodtekening door koningin Victoria voorstellend keizerin Eugénie. heeft later enk.ele nuchtere opmerkingen gemaakt over die plotselinge gene- Eenheid van Victoria voor Napoleon de 'erde. Hy constateerde, dat de Franse keizer haar het hof maakte, maar dat de man het zo handig deed, dat hij wel Victoria's ijdelheid vleide, maar niet haar geweten verontrustte. Voor de 35- jarige Victoria, „die nooit tevoren met een man van de wereld op voet van gelijkheid had geconverseerd" en die nooit met zoveel élégance en charme was bejegend, moet het een overweldi gende ervaring geweest zijn. Zy merkt in haar dagboek verscheidene malen op, dat de Franse keizer helemaal geen man van mooie woorden is; maar de kritische lezer zou dit toch in twijfel willen trekken. Napoleon de Derde had waarschijnlijk vooral politieke redenen voor zijn innemend optreden tegenover de Britse koningin. Aanvankelijk was Victoria zeer on gunstig bevooroordeeld ten aan zien van „Louis-Napoleon". die zich in 1852, onder de titel Napo leon de Derde, tot keizer had laten uitroepen. Maar de Krim-oorlog bracht de Britten en de Fransen tot elkaar, en toen Napoleon het voornemen te ken nen gaf zelf naar het front te gaan, achtte Victoria het raadzaam hem in een persoonlijk gesprek van dit plan af te brengen. (De Britse koningin vond het geen prettig idee dat de Brit se troepen aan de Krim onder het opper bevel van een Franse keizer zouden ko men). De Brits-Franse ontmoetingen van 1855 hadden overigens veel meer het karakter van staatsie-bezoeken dan van topconferenties. Er werd wel over de Krim-oorlog gepraat, maar voor Victoria waren het toch vooral feestelijke gebeurtenissen, die zjj in de meest enthousiaste bewoordingen beschrijft. Ironie en sarcasme waren haar vreemd en zij laat alleen een afkeurend geluid horen als zij de naam noemt van 's keizers neef prins Na poleon („onaangenaam in de hoogste graad"), en als zij het heeft over de broer van Napoleon de Eerste; Jéró- me Bonaparte („die niet te vertrou wen is"). Behalve voor de Franse keizer vatte Victoria ook een grote genegenheid op voor de keizerin en terwijl de vriend schap met Napoleon d° Derde later wat verkoelde, zijn Victoria en Eugénie altijd vriendinnen gebleven, ook in de jaren dat de laatstgenoemde als bannelinge in Engeland vertoefde. Over Victoria zijn al heel wat boe ken geschreven, maar in dit auto biografische werk komen enige verrassende aspecten van haar karakter naar voren. Bijzonder ontroerend is haar dagboeknotitie van zondag 26 augustus 1855, op de dag van Alberts' verjaardag. „Moge God hem altijd zegenen en hem nog vele vele jaren beschermen, en laat ons altijd samen zijn tot het einde van ons leven." Zij kon toen niet vermoeden, dat zy haar Albert nog maar ruim zes jaar zou mogen behouden. Nooit heeft zy later meer zulke gelukkige dagen ge had, als tijdens de Frans-Britse ontmoe tingen van 1855, toen zy, aan Alberts zijde, nog onverdeeld kon genieten van vorstelijke ontvangsten. HANS BRONKHORST In de kathedraal van Udine in Noord- oost-Itaiië heeft nen een „kruisiging" ontdekt, geschilderd door de achttiende eeuwse Venetiaanse kunstenaar Giovan ni Battista Tiepolo. Het doek heeft ruim twee eeuwen in de sacristie van de kathedraal gehangen zonder dat ie mand er veel waarde aan hechtte. Victoria zelf heeft een levendige be- schryving gegeven van het staatsie-be zoek van de Franse keizer, Napoleon de Derde, aan Engeland in april 1855 en van haar eigen Dezoek aan Frankrijk in augustus van dat zelfde jaar. De dag boeknotities, die zij toen maakte, zijn nu voor het eerst onverkort gepubli ceerd onder de titel: Queen Victoria. Leaves from a Journal". (André Deutsch, London). Weliswaar had zij in 1880 zelf reeds een deel van deze aantekeningen laten drukken in een zeer beperkte oplage, maar die tekst is toen maar een zeer klein aantal mensen uit haar naaste omgeving onder ogen geko men. Dinsdag 17 april 1855 danste Victo ria met Napoleon de Derde een quadrille in de „Waterloo Room" van Windsor Castle. De Britse vorstin merkte zelf in haar dagboek op hoe wonderlijk deze situatie was: „De kleindochter van George de Der de danst met de neef van onze grote vijand", en dat nog wel in een zaal, die genoemd was naar de beslissende veldslag in de oorlog tegen Napoleon. Enkele maanden later deed zich een nog merkwaardiger situatie voor, toen Victoria, in het Hotel des Invalides te Parijs, aan de arm van Napoleon de Derde voor de kist stond met het stof felijk overschot van de Franse keizer die in Engeland zo intens gebaat was geweest. Maar die oude vijandschap tus sen de Britten en de Fransen had in 1855 plaats gemaakt voor een grote vriendschap vooral tussen de beide soe vereinen persoonlijk. Victoria noemt in haar dagboek Napoleon de Derde „my dearest ally" en herhaaldelijk weidt zij uit over de vele voortreffelijke eigen schappen van haar Franse vriend. Als men niet wist hoezeer zij verknocht was aan haar eigen Albert zou men uit de talrijke prijzende opmerkingen over Na poleon III bijna concluderen, dat Vic toria verliefd op hem was geworden. Zij noemt hem „very fascinating" en „buitengewoon aantrekkelijk". Zij vindt zijn optreden „zeer waardig en tactvol, en „he always does the right thing". In het bijzzijn van de keizer, zo schrijft zij, voel ik my steeds op myn gemak". Hij is zo rustig, zo eenvoudig en zob escheiden, en hij bewijst mij voort durend attenties." Clarendon, die in 1855 Engelands mi nister van Buitenlandse Zaken was, (Advertentie) lean slechts hopen dat het een bewe ging in de goede richting zal blijken te zijn. Van wijlen John Foster Dul les is de term „agonizing reappraisal", folterende herwaardering. Die uit drukking, die voor het eerst gebruikt werd toen de Europese Defensiege meenschap mislukt was, is nu geheel toepasselijk op de situatie waarmee Kennedy zich geconfronteerd ziet.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7