PRO EN CONTRA NASSER Betogingen tegen nieuwe IE regering in SYRIË Diplomatieke breuk VAR met Turkije en Jordanië Illusies en f 27.000 Sovjetconcessie YN-secretariaat armer CHARLES AZNAVOUR IN SCHEVENINGEN Amerikaans senator meent: DE FACTO-ERKENNING VAN OOST-DUITSLAND FRANCO viert zilveren jubileum als dictator Herziening verdragen tussen Spanje en E.S. raadzaam CITROËN Lottgeriug Misbruikvan demonstraties SEPTEMBER warmste maand van het jaar Sinds 1865 slechts tweemaal warmer Soebandrio over samenwerking met Nederland Eén voorlopige secretaris-generaal; 3 adjuncten zonder veto Het Westen in de kwestie Berlijn lang niet zonder fouten NS-winter dienst goed ingezet Geen nazi9 geen fascist Een dode en drie gewonden bij verkeersongeluk Prinses Beatrix naar Griekenland tW'MO RRIS "êeforegou duif! Het weer Rustig weer 8 „Geest van samenwerking'' voldoende? Amandelspeculaas ECHTE BAKKERS LAATSTE FRANSE MILITAIREN UIT MAROKKO Oriëntatiebezoek Prinses Margriet gaat in Montpellier studeren I MAANDAG 2 OKTOBER 1961 85ste JAARGANG No. 30942 V BEIROET, 2 okt. (AFP, Rtr, UPI) Het nieuwe bewind in Syrië heeft Vanmorgen bekendgemaakt, dat de voormalige vice-president van de Verenigde Arabische Republiek en gewezen rechterhand van Nasser in Syrië, de Syrische kolonel Hamid al- Serraj, is gearresteerd. Radio-Da mascus deelde mee, dat de kolonel „in zijn schuilplaats" is gegrepen. Ook een van zijn medewerkers, de vroegere onderminister van politie en openbare veiligheid, generaal al- Djarah, is gearresteerd. Het nieuwe Syrische bewind heeft maatregelen moeten nemen tegen betogingen ten gunste van president Nasser en de V.A.R., die tijdens het weekeinde in Suède dames- en herenjasjes TENTOONSTELLING KOLEN. IN OLIEHAARDEN In de VLEESHAL Damascus en - volgens radio-Caïro - ook te Aleppo zijn gehouden. Voor beide steden geldt een uitgangsver bod na zonsondergang. DJAKARTA, 2 oktober (Rtr.) Indonesië wenst de kwestie- Nieuw-Guinea te regelen in sa menwerking met Nederland en weer normale betrekkingen tus sen beide landen te vestigen, zo heeft de Indonesische minister van buitenlandse zaken, dr. Soe bandrio vandaag meegedeeld. Mi nister Soebandrio vertrok naar New York waar hij de Indonesi sche delegatie in de Algemene Vergadering der Ver. Naties zal leiden. WmmSPB WASHINGTON, 2 oktober (Rtr., U.P.I.) De Verenigde Staten dienen de mogelijkheid te overwegen van de facto-erken- ning van Oost-Duitsland. Dit is gisteren verklaard door de demo cratische senator Edmund S. Muskie. Muskie, die onlangs een bezoek aan Berlijn bracht, maakte het voorbehoud dat de kwestie van hereniging van de twee Duits- landen buiten het geding zou moeten blijven. Muskie gaf als zijn mening dat wanneer de facto erkenning per overeenkomst mo gelijk zou blijken, het niet moeilijk behoeft te zijn het eens te worden over een rol voor vertegenwoor digers van Oost-Duitsland in de praktische betrekkingen tussen de twee Duitslanden. De overeen komst zou niet mogen toestaan dat de Oostduitsers het bestuur van West-Berlijn, het economisch leven van dat stadsdeel of zijn toegangswegen uitrangeren. NEW YORK, 2 oktober (Rtr.) De Sovjet-Unie heeft in New York een voorstel gepubliceerd, dat beoogt voor de periode tot april 1963 één man aan het hoofd van het secretariaat der Verenigde Naties te benoemen. Deze zou dagelijks moeten samenwerken met drie adjunct-secretarissen, die echter niet het recht van veto zouden hebben. In april 1963 zou de vijfjarige ambtsperiode van wijlen Dag Hammarskjöld aflo pen. BURGOS, 2 oktober (U.P.I.) Tegenover officieren, die hem kwamen gelukwensen wegens het feit dat hem 25 jaar geleden de macht in Spanje in handen werd gelegd, heeft generalissimo Franco gisteravond verklaard dat de omstandigheden de herziening van de verdragen tussen Spanje en de Verenigde Staten raadzaam maken. Maar, voegde Franco hier aan toe, Spanje zou zijn betrek kingen met Amerika handhaven. Er zijn geen aanwijzingen of Franco misschien voornemens is de overeenkomst te wijzigen die Amerika het recht van vestiging van vliegbases in Spanje geeft. Spanje is geen lid van de N.A.V.O. ID 19 9575 - Panhard 6375.- 2 CV 3995.— AMI 6 5450.- HOOFDAGENT: GEERT HOOGEVEEN Ook de van de is het allerlekkerst Suède jasjes reinigen f 14,50 STOPfHM yElLIGHEIDSGORDELS N.V. CARROSSERIEFABRIEK CHRISTIAANSE BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severtn. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents pei millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 't avonds tel. 21544. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BU KONINGSPLEIN)" AMSTERDAM TEL. 2.23596 Verwachting tot dinsdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Bewolkt en droog weer, morgen ook enkele opklaringen- Zwakke tot matige oostelijke wind. Ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Dinsdag: Zon: 6.43-18.14. Maan: 15.44. DE BILT, 2 okt. September heeft bijzonder veel zacht weer gebracht. De gemiddelde temperatuur evenaarde die van een nörmale zomermaand. Het aan tal zomerse dagen bedroeg m e Bilt zes tegen twee normaal. Toen was net in 1949 en ook in 1947 m september over he' algemeen nog warmer, maar verLr teruggaande is een warmere sep- temher eerst in 1865 te vinaen. ue ai- getópen maand is ^armede de op twee na warmste september van de laatste ao faar Opmerkelijk is dat september dit- 3 aar- ugmeiJ d de ZOmermaan- ÏTen is geweest zodat de afgelopen JfJ II warmste van het jaar zal zijn. Dit is een grote bijzonderheid: sedert het begin van de waarnemingen in ons land ruim twee en een halve eeuw ge leden wps dit nooit voorgekomen. In De Bilt werden 117 uren zonneschijn Geregistreerd tegen 146 uren normaal. Gemiddeld over het gehele land geno men is ongeveer 75 mm regen gevallen, Hit is slechts enkele milimeters meer Sin de normale ^hoeveelheid bedraagt, aldus meldt het K.N.M.I. in De Bilt. (Advertentie) Dagelijks t.m. 1 oktober 's avonds van 7.00—10.30 uur. Volgens radio-Caïro is er sprake van een poging een eind te maken aan de revolte van het „Arabisch-Syrische Re volutionaire Opperbevel". Het nieuwe bewind daarentegen beweert in een com muniqué, dat onruststokers van niet-Sy- rische origine misbruik hebben gemaakt van demonstraties ten gunste van het nieuwe bewind. Dit „misbruik" zou dan blijkbaar aan de demonstraties de schijn gegeven hebben, dat ze ten ongunste van het nieuwe bewind waren. De nieuwe Syrische regeringsleider, al-Koezbari, verklaarde gisteren tegen over delegaties uit de bevolking, die hem kwamen feliciteren, dat de Syriërs de Egyptenaren zullen blijven beschouwen als hun broeders en dat ze hopen op een spoedige normalisering van de betrek kingen. Ook werd aangekondigd, dat de vrije verkiezingen mogelijkerwijs al binnen de aangekondigde termijn van vier maanden gehouden kunnen worden. President Nasser heeft de diplomatie ke betrekkingen van de V.A.R. met Tur kije en Jordanië verbroken, omdat die landen het nieuwe Syrische bewind er kend hebben. De Perzische regering, nog steeds enigszins boos op Nasser wegens diens kritiek op de sjah, heeft aange kondigd nog even te wachten met er kenning van de nieuwe regering van Sy rië. Guatemala daarentegen heeft het nieuwe bewind erkend. Hier staat de adhesie-betuiging van de Guinese presi dent Sekoe Toeré weer tegen over, die Nasser zijn „volledige steun aanbiedt in verband met de slechte daad, welke het imperialisme in Syrië heeft gesteld". De nationalistisch-Chinese regering op Formosa heeft de nieuwe Syrische rege ring wel erkend. In Cairo is ook bekend gemaakt, dat naam, vlag en volkslied van de V.A.R. onveranderd zullen blijven. De V.A.R. heeft thans nog een associatie met het monarchaal geconstitueerde landje Je men aan het begin van de Rode Zee. Het in Cairo verschijnende blad „Al Akhbar' beweert, dat de Britse ge heime dienst een aandeel heeft gehad in de Syrische afscheiding. Een week voordat de revolte uitbrak zou de nieu we premier nog in Londen geweest zijn. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 2 okt.De 58-jarige Amsterdammer M. van W. heeft zich door een nog jeugdige maar allerminst onbesproken dame laten oplichten voor ƒ27.000. De oplichtster, de 23-jarige H. van K. had van W. enkele jaren geleden leren kennen. Er groeide enige genegenheid en er zou op voorstel van de toen 20-ja- rige een huwelijk van gekomen zijn, als Van W. het leeftijdsverschil niet te groot had gevonden. Uit dépit trouwde de 20-jarige toen, naar zij zei, met een Amerikaan en verdween, naar zij zei, naar Amerika. Een jaar geleden was zij weer terug. Zij vertelde dat zij zou gaan scheiden. Van dat moment af heeft zij duizen den guldens van Van W. weten los te krijgen. Eerst kreeg zij ƒ3000 om de „scheiding" tot stand te brengen. Dit lukte zeer snel, want zij meldde zich enige tijd later opgewekt bij Van W„ vertelde hem dat zij vrij was en dat zij graag een autotje had. Alweer kwamen er drieduizend guldens uit het spaargeld van Van W. Er kwam echter geen auto, waarop het oplicht- stertje wenend aan Van W. vertelde dat zij het geld had benut als eerste betaling voor een kapperszaak in Den Haag. Zij had geen groter ideaal dan een kapperszaak in Den Haag. Van W. maakte toen geroerd al zijn waarde papieren te gelde en gaf haar 21.000 om de zaak direct te kopen. Op de afgesproken dag ontmoette hij in Den Haag zijn geliefde niet en even min bleek er op het opgegeven adres een kapperszaak te bestaan. Toen daag er iets. De politie heeft achterhaald dat Van K. een publieke vrouw, al de jaren met haar Amerikaanse echtgenoot in een Amsterdams hotel heeft gewoond en kort geleden met de noorderzon is vertrok- ken.Misschien naar Amerika. \n de vauze van het Grand Gala du Disque werd de Franse zanger Charles leimieou zaterdagavond belaagd door^ekeninrng^s Ook de Israëlische zangeres Rika Zarai (rechts) wist zich van een handtekening te verzekeren. Muskie heeft in Berlijn gesproken met generaal Lucius D. Clay, president Kennedy's speciale vertegenwoordiger daar, en de Westberlünse burgemees ter Willy Brandt. Het gesprek met Brandt had Muskie de indruk gegeven, dat de Westberlijnse burgemeester meent, dat het misschien mogelijk was de een of andere praktische overeen komst uit te werken, die wordt inge geven door het feitelijk bestaan van de twee Duitslanden en de twee Beriijns. Brandt deed echter geen bijzondere sug gesties. Evenmin was Brandt geneigd af te zien van uiteindelijke hereni ging". De Amerikaanse senator William Fulbright, voorzitter van de commis sie voor buitenlandse betrekkingen, heeft zaterdag op een persconferentie in Londen gezegd, dat hij niet van mening is, dat het Westen in de kwes- tie-Berlijn „zonder fouten" is. „Wij hebben vele fouten gemaakt. Wij dragen een zware verantwoordelijk heid voor deze stompzinnige situatie; die niet alleen de schuld van de Rus sen is." Op de vraag of West-Dultsland kern wapens zou moeten hebben, zei Ful bright, dat dit zou afhangen van de ver dere ontwikkelingen. „Als er enige re delijke voortgang is bij het bereiken van een of andere aanvaardbare over eenkomst met de Russen, moeten zij (de Westduitsers) ze niet hebben." Dit weekeinde zijn minstens 50 Oost- berlijners naar het Westen gevlucht, ondanks kogels, prikkeldraadversperrin gen, betonnen muren, machinegeweren en traangasliommen. Een 80-jarige vrouw waagde met suc ces de sprong uit het raam van haar flat aan de sector en werd in een vang zeil van de Westberlijnse brandweer opgevangen, evenals een moeder van 26 jaar en baar zes maanden oude baby Negen leden van de Oostduitse Volks- politie behoorden tot de vijftig vluchte lingen. De maatregel der Oostduitse auto riteiten om de Vopo's niet meer alleen dienst te laten doen, maar met zijn tweeën, schijnt dus weinig effect te sor teren. UTRECHT, 2 okt. - De winterdlenst- regeling van de Nederlandse spoorwe gen, die gisteren is ingegaan, heeft op geen enkel traject vertraging ondervon den. Een D-trein uit Duitsland liep 118 minuten te laat Arnhem binnen, maar deze vertraging had men reeds in Duits land opgelopen In Caïro hielden Egyptenaren gisteren een grootsopgezette demonstratie voor hun president Nasser, wiens portret, voorzien van vleiende bijschriften in Arabische lettertekens, op spandoeken werd meegevoerd. Terzelfdertijd werd in het de Verenigde Arabische Repu bliek afgevallen Syrië de vlag van de V.A.R. van openbare gebouwen verwij derd. Hierbij was streng politietoezicht nodig, want ook daar zou er ten gunste van Nasser gedemonstreerd zijn. Volgens een perscommuniqué van de Sovjet-delegatie bij de V.N. zouden de Veiligheidsraad en de Algem. V.ergade- ring op de voorlopige secretaris-gene raal en zijn drie naaste medewerkers een beroep moeten doen om „in een geest van samenwerking op te treden' Met name zouden de vier het eens moe ten zien te worden over „de belangrijke kwesties van het secretariaat". Berich ten, dat het recht van veto zou gelden, worden in het Sovjet-communiqué po gingen genoemd om de openbare me ning te misleiden. De Algemene Vergadering zou op aan beveling van de Veiligheidsraad iemand moeten aanzoeken, het secretariaat voor een vastgestelde tijd tot april 1963 te leiden. Dit „verzoeningsvoorstel", zoals de Sovjet-delegatie het noemt, is enige da gen geleden ter kennis van de weste lijke en andere delegaties bij de V.N. gebracht. Voordien had de Sovjet-Unie steeds aangedrongen op aanvaarding van haar „trojka-plan", dat de benoeming van drie secretarissen-generaal beoogde, ie der met het recht van veto. Hoewel in bepaalde kringen het nieu-, we Russische voorstel weliswaar als een variatie op het trojka-plan maar toch als een concessie van de Sovjet- Unie wordt beschouwd, is van Weste lijke zijde verklaard, dat duidelijk moet worden vastgesteld dat het tij delijke hoofd van het secretariaat, in geval het niet mogelijk is over een bepaalde kwestie overeenstemming 99 99 In Burgos, de stad waar hem een kwart eeuw geleden de macht werd overgedragen door een militaire junta van negen man, heeft Franco gisteren een herdenkingsrede gehouden voor 50.000 mensen in de openlucht. De rede werd ook per radio en tv uitgezonden. Franco verklaarde dat hq 25 jaar ge leden het lichaam van een bioedloos Spanje had ontvangen. De militaire si tuatie was wanhopig en de politieke vooruitzichten waren nog ernstiger. Het was noodzakelijk een nieuw Spanje op te richten, waarin een militarie overwin ning vruchtbaar voor allen was. Zoals hq eerder dit jaar al had ge zegd bij de opening van het Spaanse parlement, verklaarde Franco, die zijn geliefde uniform van kapitein-generaal van het leger droeg, dat zijn regime de Derde Weg was, daar het liberaal-kapi- talisme noch het communisme een oplos sing bood. (Advertentie) IOWROOM: Zqlweg 26 Telef 17296 Kantoor, werkplaats en magazijn: Mr. Comelissiraat 54 - Telefoon 61447 De 68-jarige „caudillo" (leider) be toogde dat het niet aangaat zijn be wind over Spanje te identificeren met het nationaal-socialistisch regime in Duitsland en het fascistische in Italië, geljjk aan het eind van de tweede we reldoorlog was gebeurd. Met evenveel recht had Spanje het Westen van com munisme kunnen beschuldigen, daar het de bondgenoot van de Sovjet-Unie was. Tijdens de driedaagse viering zal Franco vier redevoeringen afsteken. Dat hij gisteren niet sprak over Spanjes po litieke toekomst, zoals de kwestie van zijn opvolger, heeft waarnemers niet verbaasd. Men meende dat als hij iets over de toekomst zou zeggen iets dat de waarnemers twijfelachtig leek hij dat vandaag zou doen ten overstaan van de falangistische nationale raad. met de adjunct-secretarissen-generaal te bereiken, zelf het laatste woord heeft. De Amerikanen hebben, gesteund door hun bondgenoten, in de drie gesprekken welke zij tot dusver met de Russen over de opvolging van Hammarskjöld hebben gehad, steeds betoogd dat in het secre tariaat één man de beslissing0 moet nemen. In het Russische pers-communiqué wordt nog gezegd, dat de man die de Sovjet-Unie als voorlopig hoofd van het secretariaat heeft voorgesteld, „welbe kend is in kringen van de V.N." Zijn drie naaste medewerkers zouden mensen moeten zijn, „die thans in het admini stratieve orgaan van de V.N. werkzaam zijn." Het zouden „zeer geschoolde internationale functionarissen moeten zijn uit de Sovjet-Unie. de V.S. en een uit de landen van Azië of Afrika". Tot dusver is de naam van de Tune sische voorzitter van de Algemene Ver gadering, Mongi Slim, het meest ge noemd voor de kandidatuur voor de functie van tijdelijk secretaris-generaal. Hij zou in het geval hij gekozen mocht worden, de leiding van de Algemene Vergadering neerleggen, mogelijk ten gunste van de Indonesiër Ali Sastro- amidjojo. Verder zijn voor de leiding van het secretariaat de namen van de Ier Frederick Boland en de Bir maan Oe Thant genoemd. De drie adjunct-secretarissen, die de Russen in gedachten zouden hebben, zouden de Rus Georgi Arkadev, de Ame rikaan dr. Ralphe Bunche en de Indiër C. V. Narasimhan zijn, die ook nu deze functie bekleden. (Advertentie) MARAKESJ, 2 okt. (AJFP) De laat ste Franse enclave in Marokko, de lucht basis van Marakesj, is zaterdag aan de Marokkaanse autoriteiten overgedragen. De ontruiming geschiedde op grond van een vorig jaar gesloten akkoord. Er be vinden zich thans geen autonome Fran se strijdkrachten meer in Marokko. De basis komt onder leiding van de 26-jarige Marokkaanse luitenant Agisoel die m Frankrijk is opgeleid. (Advertentie) GROTE HOUTSTRAAT 5 Tfi AMSTERDAMSEVAART 30 - j- BINNENWEG 137 - TEt tb- '2 Advertentie Levering en montage van Lange Herenstraat 36-38 - Haarlem Telef. 14371 (Van onze correspondent) TILBURG, 2 okt. Gisteravond is hier enige uren de oprit van de ring baan-west voor alle verkeer afgesloten geweest tengevolge van een ernstig ver keersongeval. Vier mensen werden naar het ziekenhuis vervoerd; een van hen is vanmorgen aan de verwondingen overleden. Het ongeluk gebeurde toen een mo tor, bestuurd door de 39-jarige Chr. J. G uit Dongen met op de duo zijn dertig jarige broer M. A. G.. op de linker weg helft frontaal tegen een wielrjjdster die een kindje van tien maanden in het kin derstoeltje had, en vervolgens tegen de bromfiets van de 41-jarige E. Bötticher uit Tilburg opreed. De dame werd met ernstige verwondingen in het ziekenhuis opgenomen; de baby bleef ongedeerd. De motorbestuurder en zijn duo-passa gier liepen zware verwondingen op evenals de bromfietser. De laatste is m het St. Elisabeth-ziekenhuis alhier overleden. SCHIPHOL, 2 okt. Voor een onof- cieel bezoek van ongeveer drie weken is prinses Beatrix vanmorgen in gezel schap van jonkvrouwe C. E. B. Roëll naar Griekenland vertrokken. Mej. A. Hasseley Kirchner, een vriendin van de prinses, maakt de tocht mee. Zoals na he«t afleggen van haar docto- raai examen is meegedeeld, wil prin- se?..-°jfifctrix zich in het buitenland nader on enteren omtrent onderwerpen waar voor zy bijzondere belangstelling heeft. o■r}iTRE^'H'T, ?kt- Prinses Mar- ?al vanaf begin november een studiejaar volgen aan de bekende Fran se universiteit in Montpellier. universiteit van Montpellier de hoofdplaats van het departement He- behoort tot de oudste van Luropa en staat momenteel onder lei ding van prof. mr. G. Richard. Zij werd in 1289 door paus Nicolaas de vierde gesticht en omvat thans vijf fa- culteiten: een juridische-, een literaire-, een medische-, een farmaceutische- en een faculteit voor wis- en natuurkunde. Daarnaast )s er nog een vrije protes tantse faculteit. Verwacht wordt dat de prinses de cursus zal volgen, die speciaal voor vreemdelinge" in Montpellier wordt ge geven en zich zal verdiepen in de Fra»" se literatuurgeschiedenis.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1