Mr. na Burger aanval in op >e discussie over invloed groep-Rijkens het mr. nauw Cals Scherpi COMMUNISTEN ACHTER NIEUW BEWIND SYRIË PER AUTO NAAR NOORD-BEVELAND Nederlandse beklaagden onder kruisverhoor Verdachten spioneerden met verschillend motief Hf Vijftien jaar geëist Wilde Quadros SURINAME overmeesteren? Regering kan tevreden zijn UITDAGING AAN FEYENOORD SPANNEND DEBAT IN TWEEDE KAMER Verboden partij roert zich Syrische generaalsBreuk met VAR was niet nodig geweest Mogelijkheid van gesprek met Indonesië weer Nasoetion eist Nw.-Guinea tegen volgend jaar op BEKENTENIS VOOR KRIJGSRAAD IN KIEV Reydon glimlacht herhaaldelijk. De Jager kortaf w8 TROPENKLEDING schilder zelf met Het DONDERDAG 5 OKTOBER 1961 85ste JAARGANG No. 30945 (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 oktober De socialistische fractieleider, mr. Burger, heeft in de Tweede Kamer gezorgd voor een spannend debat, dat echter zijn prestige zeker geen goed heeft gedaan. Mr. Burger tracht altijd in zijn manier van debatteren een zekere goedmoe digheid te vermengen met grof heden en een nonchalance in de aanvallen die hij op zijn tegen stander lanceert. Ditmaal is hij °P een voor hem gevaarlijke ma- nier uitgeschoten en daarbij met volle vaart tegen het kabinet op gebotst. Dit heeft hem bij monde van de minister-president, die zijn bewijsvoering vergeleek met de Uiethode-Coué, en later van de minister van O. K. en W., mr. Cals, die alle reden had om zich tegen hoogst bedenkelijke per soonlijke aantijgingen te verdedi gen, op ongenadige manier afge straft. Het debat is gisteren ge ëindigd in een tumultueuze woor denwisseling, waarin mr. Burger in de hoek terecht kwam waar de klappen vielen. Zijn partijgenoten rnoesten, toen de situatie zo kri tiek werd dat het prestige van hun hele fractie in gevaar kwam, op de barricades springen om hun fractieleider bij te staan. Bij iedere jas 'n passende tas Presenteert U de nieuwe node in modellen en kleuren ^vijzen geschikt voor elke beurs. „Niet zo bedoeld Ontstellend gebrek aan zorgvuldigheid" BEIROET, 5 okt. (Rtr., U.P.I.) ~7" De verboden Syrische commu- ttistische partij heeft zich achter in Syrië uitgevoerde staats- gTeeP gesteld in een verklaring in het Libanese communisti sche dagblad „An Nida" is gepu bliceerd. Hierin wordt de revolte een historische overwinning van v°lk en leger genoemd en aange- drongen op het houden van vrije Verkiezingen. Twee brigade-gene- ^aals van het Syrische leger heb- ben op een persconferentie mee gedeeld, dat er bij de jongste revo- utie 25 mensen het leven hebben erloren zij zeiden dat ongeveer jaar geleden tot de militaire ^Rtsgreep was besloten. Het ge- chil tussen Nasser en kolonel keraj gewezen vice-president van de V.A.R. stond los van de Revolutie. Kolonel Seraj had geen 'Jd gehad de revolutie in zijn voordeel te doen verlopen. Hij is °P de eerste dag van de opstand gearresteerd. Ui ieè MORRIS fiefore you êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN Veranderlijke bewolking KIEV, 5 okt. (Rtr., U.P.I.) Nadat de Nederlandse beklaag den in het spionageproces in Kiev, Evert Reydon en Lou de Jager, voor de krijgsraad hebben bekend zich aan spionage te hebben schuldig gemaakt wij meldden dit gisteren reeds in een deel van onze edities ving een kruisver hoor aan, waarbij op basis van de dagvaarding, de activiteiten van de beide zeelieden verder werden uitgesponnen. Morgen EERSTE VRIJDAG van de maand Foto's van oorlogs schepen Een zekere Otto Geen beroepsspion LAATSTE NIEUWS KIEV, 5 oktober (Reuter) De openbare aanklager bij de krijgsraad heeft vijftien jaar ge vangenisstraf geëist tegen de Nederlanders Reydon en De Jager, aldus meldt Tass. RIO DE JANEIRO, 5 oktober (A.F.P.) Het dagblad Tribuna da Imprensa, waarvan Carlos Lacerda, gouverneur van de Bra ziliaanse staat Guanabara eige naar is, heeft zich in heftige be woordingen gekeerd tegen de ver oordeling van de voormalige Bra ziliaanse minister van marine, admiraal Silvio Heck, tot tien dagen gevangenisstraf. Zaterdag had admiraal Heek gewag ge maakt van communistische infil tratie in de Braziliaanse regering. EEN PR0DUKT VAN DE SIKKENS-GR0EP 1 - BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. ümuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W Severfa NIEUWE HAARLESNSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per mtnimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544. Mr. Burger had allereerst van een {■dubbelhartig" beleid gesproken, waar bij later bleek, dat h(j zich de betekenis Van dat woord geveinsd, verraderlijk, vals", citeerde mr. Cals Van Dale's Advertentie) elegante lassen en byoux GR.HOUTSTR .1SA - TEL.204I5 - H AARLE M (Advertentie) ANEGANG 24-FRANKESTRA woordenboek) helemaal niet bewust was geweest. Mr. Burger hield het bi) Jaco bus vers I, waarin wordt gesproken ongestadig in al z\jn weten" H« vond dat de minister de zaak had opge schroefd. Het ergste kwam echter nog. toen de socialistische fractieleider ging insinueren, dat o.a. mr. Cals in het Ka binet de exponent zou zijn van de groep- Rijkens. Het betoog van de heer Burger kwarn verder hierop neer dat het bellangni|ke werk, dat minister Luns thans "ezlk in New York te vernchten dooi-tei tarach ten in de Ver. Naties een voidoe.ae meerderheid voor zijn Plan Nieuw-Guinea te krijgen door de in vloed van het grootkapitaal op enneie ministers in het kabinet onmogelijk zou wórden gemaakt. Het kahinet zou^een fut hebben om zich daaraan te «"«rek ken. Ook daarin '-at weer een nieime bron van dubbelhartigheid. Mr Burger vond dat deze dingen maar eens gezegd moesten worden, Te- p-en een pittige oppositie die het con creet een ander beleid weet te formu- leren, mocht niemand bezwaar hebben. Bij zijn verdediging draaide mr. Burger zichzelf echter op vele pun ten vast. Eerst beweerde hp dat np het niet zo bedoeld had als de mini sters het hadden verstaan en dat np de tekst van wat hij precies gezegd had eens voor zich zou willen heb ben. Minister Cals toonde aan, dat np die tekst juist van mr- Burger per- soonlijk had ontvangen, omdat ook de minister wel eens precies wilde weten in welke termen hp door de heer Bur ger was beschuldigd. De heer Burger had die tekst alvorens hem te ovei- handigen, nog staan lezen... De spanning werd nog groter toen mi nister Klompé mr. Burger toevoegde, dat het wel erg gemakkelijk is om van alles te beweren en dan later te zeggen dat het zo niet bedoeld was. Mr, Burger vond niettemin dat zijn insinuaties, dat de groep-Rijkens als pressure-group het kabinet sterk bein- vloedt en dat dit daar niet tegenop ge wassen zou zijn, terecht door hem wa ren geuit. Hij vond dit een „politieke beoordeling", waaruit men slechts had op te maken, dat het kabinet een zwak getimmerte is. Mr Cals vroeg zich af, hoe een lid van de Staten-Generaal op een plaats als die welke de heer Burger inneemt op een zo ontstellende manier gebrek aan zorgvuldigheid kon demonstreren door beweringen te lanceren, waarvan hij de betekenis later moest terugne men. Op wilde interrupties van socialisti sche zijde, dat mr Cals bezig was de zedemeester uit te hangen en stoten on der de gordel te geven, gaf de de socialisten te verstaan dat de bewe ringen van mr. Burger de positie van het kabinet negeren. Er zijn aUerlei in vloeden die op het. kabinet afkomen. Dat moet ook zo zpn, aldus mr. caus, want het kabinet moet openstaan voor alles wat zich in de maatschappij af speelt. Zo -al het b.v. ook rekening heb ben te houden met de. invloed jan de omroepverenigingen en b.v. met Hp bleef ernstige bezwaren maken te- tuHo.?eï!,eraa,'s verklaarden dat de unie en Egypte en Syrië bewaard had kunnen blijven, zelfs na de opstand, als vice-president Abdel Hakim Amer zijn toezeeeineen betreffende een groter zelfbestuur voor Syrië nagekomen zou zijn. In de hoofdstad Damascus schijnt het aantal troepen, tanks en P"nt?«auto s verminderd; de avondklok is ingetrok ken. De opperbevelhebber van het Syrisch leeer generaal Abdel Karim Kahreddin heeft de registratietermijn voor Egyp- tische onderdanen, woonachtig Syrië, verschoven tot hedenochtend 0900 uur. Elke Egyptenaar die na deze termpn nog niet is geregistreerd, zal gearres teerd worden. Het is de bedoeling dat alle Egyptenaren geëvacueerd zullen worden. Te Cairo hebben welingelichte krin gen verklaard, dat de Verenigde Ara bische Republiek zich «eizet had tegen een Tunesisch voorstel de Arabische li ga de kwestie Syrië in behandeling te laten nemen. Aan de secretaris-generaal van de liga was meegedeeld dat Egyp te de opstand „louter als een interne kwestie" beschouwt buiten de jurisdic tie van de 'iga gelegen. Het handvest van de liga staat niet toe, dat de bin nenlandse aangelegenheden van de le den besproken worden. Koeweit steunt het Egyptische stand punt. De benoemde ambassadeur van Koeweit in Egypte. Abdelasiz Hoessein, deelde mede, de Arabische Liga ir ken nis te hebben gesteld van he! feit, dat Koeweit het Tunesische voorstel niet steunde. gen de bewering van mr. Burger, dat de groep-Rijkens steunpunten in het kabinet zou hebben. Men kan alleen spreken van invloed van de groep-Rij kens op het kabinet, hetgeen een norma le zaak is. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 5 okt. Bij de algeme ne politieke beschouwingen is gisteren van vele zijden wederom de mogelijk heid van een gesprek met Indonesië overwogen. Dr. Bruins Slot (AR) Ver dedigde bij de replieken zijn standpunt tegenover de minister-president. Hij zei dat het zelfbeschikkingsrecht voor de bevolking van Nieuw-Guinea inderdaad moet worden uitgeoefend. De AR-spreker vindt dat, wil men werkelijk de weg tot Indonesië open houden, zoals ook dr. De Kort namens de KVP had gezegd, er iets reëels moet worden ondernomen. Los van wat de groep-Rijkens wil, tracht de AR te ko men tot een gesprek, dat „zonder ba sis" dient te beginnen. Men moet er geen directe onderhandelingen in zien, aldus dr. Bruins Slot. Prof. Oud (WD) vindt dat deze ba sis juist niet gemist kan worden. „Pour discuter il faut être d'accord". Dr. De Kort (KVP) is van oordeel dat een ge sprek beginne,, met Indonesiërs, die met een claim op zak (afstand doen van Nieuw-Guinea) binnenkomen, geen zin zou hebben. Zij kunnen die claim dan ieder moment op tafel leggen. De heer Tilanus (CH) is van mening, dat de enige basis voor een gesprek met In donesië reeds aanwezig is namelijk: afstand doen van de souvereiniteit. Hij hoopt dat de houding van de AR-fractie niet, zoals in december 1960, weder om tot moeilijkheden zal leiden die een regeringscrisis tengevolge zouden kunnen hebben. (In december 1960 was tussen de AR-fractie en de AR-leden van het kabinet grote onenigheid ont staan over het woningbouwbeleid). "V •••i'vO. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Veranderlijke bewolking met moge lijk op enkele plaatsen enige regen, in de nacht en ochtend plaatselijk mist. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Weinig veran dering in temperatuur. Morgen; Zon: 6.48-18.08. Maan: 2.59-17.10. DJAKARTA, 5 okt. (Reuter) De In donesische minister van defensie, gene raal Nasoetion, heeft in een speciale boodschap aan het Indonesische volk verklaard, dat West-Irian in het komen de jaar tot de republiek Indonesië moet worden teruggebracht. Nasoetion sprak ter gelegenheid van de dag der strijd krachten. Hjj zei: ,W(j beminnen de vrede, maar wjj beminnen de vrijheid meer. Daarom volgen wij met oprechtheid en ernst een vreedzame weg zover moge lijk is. Maar deze zaak mag zich niet voor onbepaalde tijd voortslepen zonder resultaat. Dus moeten wij gereed zijn een andere koers te aanvaarden, de de koers van 1945" De generaal vervolgde: „De beroe ring in het gebied zelf is toegenomen, er zijn slachtoffers gevallen. West-Irian moet aan het gezag van de republiek Indonesië worden teruggegeven door welke middelen ook". Het volg'end jaar moet het jaar van het herwinnen van West-Irian zijn, aldus Nasoetion. GOES, 5 okt. De eerste Zeeuwse auto weg van Goes tot de nieuwe veerhaven van Kats op Noord-Beveland is gister middag officieel geopend door de com missaris der koningin, jhr. mr. t. F. C. de Casembroot, die aan het hoofd van een stoet auto's door een dwars over de weg gespannen blauw-wit lint reed. De weg, die gedeeltelijk reeds enkele maanden intensief wordt bereden, draagt in belangrijke mate bij tot ho gere inkomsten voor de provincie op de veerdienst Kats-Zierikzee. Dit ver klaarde de commissaris in zijn ope ningstoespraak in het Dorpshuis te Kats. Hi) deelde mee, dat het aantal passagiers op dit veer in vergelijking met vorig jaar met 25 pet. is gestegen en het aantal auto's met 33 pet. De commissaris sprak de verwachting uit dat de nieuwe weg nog eens een deel zal gaan vormen van de weg naar een brug over de Oosterschelde. De eerste Zeeuwse autoweg, die op het provinci aal wegenplan staat aangegeven als weg nr. 10, heeft een bedrag gevergd van rond miljoen gulden. De aanleg van de nieuwe veerhaven Kats kostte de provincie ongeveer drie miljoen gul den. (Advertentie) ZIJLSTRAAT 71 HAARLEM De beklaagden leken in goede licha melijke en geestelijke conditie te ver keren. Er was zo tekent de UPI- correspondent aan geen teken van .hersenspoeling' De beklaagden Zaten tijdens het ver hoor in een klein houten beklaagden bankje in een hoek van de zaal. Zij werden bewaakt door twee politieman nen, die revolvers droegen. Reydon had een grijs en De Jager een lichtbruin pak aan. Reydon beantwoordde de vragen be spraakt en uitvoerig. Hij maakte veel gebaren en glimlachte vaak. De Tager die zei te hebben gehandeld uit ideo logische motieven in tegenstelling tot Reydon, die het werk zou hebben gedaan uit financiële noodzaak was kortaf. Hij beantwoordde vragen met korte zinnen of maar één woord. Tekenend voor de sfeer in de eivolle rcehtszaal was, dat er meer dan eens gelachen werd. Zo bijvoorbeeld toen De Jager onthulde, dat hij zijn geheime film in zijn onderbroek had gestopt. Ook toen hij toegaf dat hjj zijn rij bewijs aan een Russische taxi-bestuur der had getoond en had voorgegeven een communist te zijn. „Als u het com munisme haat, waarom gaf u dan voor een communist te zijn?" vroeg de ge- neraal-majoor Klimov, die ook de aan klacht had voorgelezen. De Jager ant woordde: „Soms moeten spionnen hui chelachtig zijn!" Beiden verklaarden dat zij voor de Nederlandse geheime dienst hadden ge werkt. Reydon zei dat hij vijf jaar als spion had gewerkt. De Jager noemde een termijn van twee jaar. Zij spraken in het Nederlands. Hun verklaringen werden vertaald voor de rechters, die onder een enorm portret van Lenin za ten. Reydon had het tijdens het verhoor over opdrachten die hem in Amster dam door een Nederlander en ook door een Amerikaan waren gegeven. Hü had naar zijn zeggen door de patrijspoorten van zijn schip foto's gemaakt van oor logsschepen in de Russische havens Ar changel en Ventspils (Windau) en de Poolse haven Danzig. Eens had een Engelsman in Liverpool een film van hem in ontvangst genomen. Deze Brit had zich geïdentificeerd met het wacht woord: „De groeten van Henk". De Jager verklaarde dat hij, toen hij met zijn schip in Shanghai lag, foto's had genomen van oorlogsschepen. Reydon en hü hadden in mei in een café 'in Amsterdam opdracht gekregen om naar de Sovjet-Unie te gaan. Vol gens Reydon had een Amerikaan hen toen een kaart van de Oekraine gege ven en de route uitgestippeld die zij op weg naar de Krim en op de terugweg moesten volgen. Reydon verklaarde, dat men hem had verzocht een spio- nagetocht door de Sovjet-Unie te ma ken, waarbij hij speciaal moest letten op raketbases en andere militaire in stallaties Hij en De Jager hadden in Holland drie oefentochten gemaakt. Hun opleiding was 10 juli stopgezet. Drie dagen later had hij een map ge kregen, die, naar men hem verteld had, van een vliegtuig van het type U-2 afkomstig was en per speciale koerier uit Washington was gekomen. Later, aldus Reydon, zag ik dat op de kaart 1944 stond. Iedereen weet, dat de U-2's toen nog niet bestonden. Rey don verklaarde voorts, dat hg met zpn vrouw erover gepraat had hoe hij zijn baan bij de geheime dienst het best kon kwijtraken. Maar men had hem be let ontslag te nemen. Hierop vroeg de openbare aankla- eer- Is het u duidelijk dat uw activi teit'misdadig pas." Reydon antwoordde: „ja." Op een vraag van zjjn verdediger zei Reydor. dat een man die Otto heette, hem gezegd had dat hy nu de Sovjet-Unie kon zien op een manier die afweek van die welke in de pers wordt beschreven. In de zaai klonk gelach op toen hij hieraan toevoegde dat „die mogelijk heid zich nu heeft voorgedaan Reydon zei ook dat hij voor het eerst contact met de inlichtingendienst kree via een functionaris van de vakbom van zeelieden in Rotterdam. Hij zei dat hij zich de naam van die man niet kon herinneren. Bij verder verhoor, gaf hij toe dat hem bekend was dat hij voor de NAVO en voor de Amerikaanse inlichtingen dienst werkte. Eerder zei Reydon dat hij voor het eerst belangstelling voor spionage kreeg uit nieuwsgierigheid en liefde voor het avontuur. Maar later kwam hjj in fi nanciële moeilijkheden en kon hjj geen baan krijgen als machinist op een schip, tenzij hij er mee instemde sa men te werken met de Nederlandse in lichtingendienst, in verbinding me. de overeenkomstige diensten van de NAVO en de Verenigde Staten. Desgevraagd verklaarde Reydon dat hü zichzelf niet als een beroepssion beschouwde. Hij geloofde dat de Ameri kaan, die hü in het calé in Amsterdam had ontmoet, de belangrykste rol had gespeeld. Over de episode in Liverpool merkte Reydon nog op, dat de bewuste Brit hem gezegd had: „Versailles zal blij zyn met deze foto's. In d» vijl jaar, dat hü gespioneerd had. had hg in totaal ongeveer 1.200 gulden gekregen voor zyn werk. Hü had nog 5.100 gulden ex tra gekregen om de kosten van zün reis door Rusland te dekken. De openbare aanklager vroeg De Jager naar het doel van zijn bezoek aan de Sovjet-Unie. De Jager antwoordde dat hij.persoonlijk graag wat meer wil de weten van de Sovjet-Unie, maar dat zijn „baas" wilde dat hij spioneerde. Hij was vast niet aan het karwei begonnen als hij geweten had dat Reydon dit on der druk moest opknappen. Toen hei den tien dagen op de Krim uitrustten, had hij intussen vergeefs getracht een paar tochtjes te maken, die niet op het program stonden. De Jager verklaarde nadrukkelijk dat hij hetzelfde wat hij in Rusland gedaan had, niet in de V.S. zou doen omdat hij meende dat daar meer vrijheid was. Tot deze opvatting was hij gekomen door het lezen van kranten. Hij verklaarde zich schuldig te achten en nooit meer te zullen spioneren als hü weer thuis zou zijn. Aan het eind van de vijf uur, vroeg de rechtbank aan het uit journalisten en Sovjet-beambten bestaande publiek de zaal te verlaten, opdat men achter ge sloten deuren militaire zaken kon be handelen die niet openbaar zouden wor den gemaakt. Ter verdediging van de uitlatingen van admiraal Heek, heeft „La tribuna da Imprensa" op de voorpagina twee „onthullingen" gedaan. In de eerste plaats, zo schrijft het blad, heelt in juli jongstleden de toenmalige presi dent, Quadros. zün ministers van de strüdkrachten gevraagd, binnen dertig dagen een plan op te stellen voor het binnenvallen en bezetten van geheel Guyana (zowel Brits en Frans Guy ana als Suriname) of gedeelten daar van. Voorts worden volgens het blad in de staat Rio Grande do Sul nog steeds zogenaamde volksmilities opgericht en geoefend. De regering mag zich niet bekla gen over de steun, die de Kamer heeft gegeven aan het plan-Luns. De ver schillende iracties bleken zich bewust van de buitenlandse aandacht voor hetgeen het Nederlandse parlement over het stoutmoedige initiatief van zijn minister van Buitenlandse Za ken te zeggen had. Het buitenland kan daar gerust op zijn. Het parle ment is zo eensgezind pro-Luns, dat zelfs de oppositieleider als inquisiteur meende te moeten optreden tegen een verdacht element in het kabinet, zijnde een verbaasde, maar gelukkig niet met stomheid geslagen minister Cals. Al leen de anti-revolutionaire fractie scheen de eensgezindheid te verstoren door het uitspreken van haar voor keur voor rechtstreekse onderhande lingen met Indonesië. De andere frac ties deden daar nogal lelijk over en de heer Burger verweet de heer Bruins Slot zelfs een „stoot onder de gordel Wij beschouwen de stellingname van de heer Bruins Slot voor rechtstreekse onderhandelingen met Indonesië meer als een algemene belijdenis van voor keur dan als een direct voorstel van practische politiek. Als algemene be lijdenis van voorkeur had de rede van de heer Bruins Slot zelfs voor buiten landse consumptie haa* nut. De heer De Kort antwoordde terecht, dat alle politieke partijen een hetere verstand houding met Indonesië zouden wen sen. Zonder de heer Bruins Slot zou dit gezichtspunt in het debat wel heel erg op de achtergrond zijn geraakt. „Het zit er niet in", aldus onderwees men de heer Bruins Slot. Deze was bereid dit voor dit ogenblik toe te geven. Intussen had hij de gelegenheid ge had te wijzen op de onmogelijkheid van rechtstreekse onderhandelingen met Indonesië, zo lang iedere partij voorafgaande voorwaarden stelt, die voor de ander onaannemelijk zijn. Men wierp hem tegen, dal Indonesië dat ook doet. Begrijpen wij hem goed, dan bedoelde hij, dat Nederland moet ophouden het te doen. Intussen was dit deel van het debat een beetje ontijdig. Het had op een vroeger tijdstip wellicht zin gehad, of zal het wellicht later nog eens hebben. Maar sinds het plan-Luns aan de Verenigde Naties is voorgelegd, had de Kamer geen keus meer tussen de ene of de andere weg. De tweesprong ligt reeds achter ons en de Kamer moest zich wel ..for better and worse" aan het pl an-Luns gebonden voelen. Uit dit debat bleek nog eens ten overvloede, dat het plan-Luns niet zo maar een probeerseltje is. dat de rege ring weer kan laten varen, maar dat het haar vlees en bloed is, haar wel overwogen politiek, waaraan zij zich naar eer en geweten en wij zouden er aan willen toevoegen: op leven en dood gebonden acht. Op zijn best zijn er tijdens de internationale behandeling van het plan-Luns nog enige modificaties mogelijk. Daar zal men dan zijn vertrouwen op moeten stellen. DE VERF VOOR HET SCHILDERFEEST v :-V :;-r» Deze geweldige bal doorsnee elfeneenhalve meter - was gisteren onderweg van Amsterdam naar Rotterdam Het was niet een uitdaging van Aiax aan Feijenoord maar een bravourstuk]e van de IJmuidense sleepboot TitanHet gevaarte, dat rnaar liefst 60000 kilo weegt, is een boldruktank, die de Nederland- sche Dok- en Scheepvaart My heeft gebouwd voor de twe< de rubberfabriek van de Shell in Pernis. Het transport moest over zee geschieden, daar de hooate van de bruggen over de binnenwateren tussen Amsterdam en Rotterdam het passeren van de tank niet toeliet. passeren

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1