„Landsbelang eist oplossing geschil" Papoea s niet gediend bij explosieve verhouding PRIX DE ROME uitgereikt De Twentsche Bank ALKMAAR VIERT FEES1 Schilder prijs voor A. Bakker, F. Letterie beste beeldhouwer de iOSRAM Mensenredder wordt 75 jaar Prof. Duynstee over Nieuw-Guinea Dodelijk ongeluk Rijksdelen meer betrekken bij V.N. Ned. motorschip gezonken procent rente Uw geld bewaren tot max. f. 25.000.-, op een depositoboekje bij De Twentsche Bank is gemakkelijk en rentegevend. U kunt de bedragen ook per giro storten. Overleg over spelling Vier Italianen naar huis terug Geen plaats voor Danstheater in Den Haag Indonesië en de beheerde landen Waar de victorie in 1573 begon Honderdj arige Ontzetvereniging doet historie herleven Mees Toxopeus Vragen van Eerste Kamer-lid Na aanvaring in haven aan Elbe-monding Staking Hoogovens Eén illegaal over Duitse grens V.N.-BERAAD ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 PAGINA 5 DE HEER J. ORANJE VERLAAT GOES WYBERT/es geven verlichting bij heesheid en hoest lampen FELISOL écht kleurecht mtm&i DB QUAY klompe cAI Let op, mevrouw! AMSTERDAM, 7 okt. Voor de ka tholieke jonge werkgeversvereniging heeft prof. mr. J. F. J. M. Duynstee, hoogleraar aan de r.k. universiteit van Nijmegen, gisteravond alhier gesproken ove- Nieuw-Guinea. Hij stelde primair dat het landsbelang, naar de overtui ging van talloze Nederlanders, een op lossing eist van het geschil met Indo nesië op een ook voor de Papoea's aan vaardbare en fatsoenlijke manier. ,,Dit is niet alleen het landsbelang in een enge zin, het is tevens een wereldbelang, daar het fataal ware als door deze zaak Indonesië in een meer extreme richling gedreven werd", aldus prof. Duynstee. Hjj vervolgde: ,,Het voorstel van de regering brengt niet een oplossing van het geschil met Indonesië. Integendeel, het maakt deze oplossing veel moeilij ker. De Nederlandse regering doet we derom net alsof er geen geschil met Indonesië bestaat, en alsof dit geschil er in elk geval niet toe doet. In feite is dit geschil ook voor de toekomst van de Papoea's van doorslaggevende be tekenis. Het landsbelang in de beste zin des woords eist derhalve, dat de wereld en dat vooral ook Indonesië weet, dat hier te lande in brede kringen niets liever wordt gezien, dan een op lossing van het geschil met Indonesië, een verzoening die ook de Papoea's ten goede moet komen", aldus prof. Duyn stee. „De belofte van zelfbeschikking voor de Papoea's had alleen zin gehad zo lang de Papoea's konden kiezen tussen Nederland en Indonesië. Dit is de enige reële keuze, die Nederland aan de Pa poea's kon geven. Maar het gaat niet aan, de belofte als zodanig buiten dis cussie te stellen, doch in feite de keuze mogelijkheid in Nederlandse richting uit te schakelen". De Nijmeegse hoogleraar vroeg zich EMMEN, 6 okt Te Klazienaveen- Noord is de 64-jarige veenarbeider H. Kreeft met zijn fiets tegen een perso nenwagen gebotst. H\j werd zo ernstig gewond dat hp later in het ziekenhuis is overleden. Het slachtoffer was ge huwd en vader van twaalf kinderen. ROERMOND, 7 okt." Toen het- acht jarig zoontje van de fam. Sniedt gisteren naar schooi fietste, is het door tot nu toe onbekende oorzaak van het rijwielbad geraakt en terecht gekomen op de rij baan van de Ma.astrichterweg. Een tank wagen met aanhanger greep het jon getje. In levensgevaarlijke toestand is het kind naar het St. Laurentiuszieken- huis in Roermond vervoerd. ROERMOND, 7 okt. Uit de Zuidwil lemsvaart bp Nederweert is gistermid dag het sedert woensdagavond vermiste stoffelijk overschot van de 37-jarige ar beider J. Vaes opgedregd. Toen V. naar huis reed, is hp woensdagavond door een dichte mist misleid en met zijn fiets de vaart ingereden. V. was vader van drie kinderen. af, hoe men wil bereiken, dat Neder land diensten aan Nieuw-Guinea kan blijven bewijzen zij het dan in de vorm van het zenden van ambtenaren ais he* conflict met Indonesië voort duurt en de gehele verhouding explo sief blijft? „Hoe kan men menen, dat men op deze manier werkelijk de Pa poea's een dienst bewijst. Integendeel, men drijft hen steeds verder weg van datgene waar zp ten slotte toch heen moeten. Men maakt de zo uiterst ge wichtige continuïteit der ontwikkeling onmogelijk", aldus prof. Duynstee. „Men bewijst de Papoea's alleen dan een werkelijke dienst, als men kan be reiken, vooreerst dat de thans begon nen ontwikkeling voortgaat gedurende een zo lang mogelijke tijd, maar op basis van samenwerking tussen Neder- 1. na Indonesië en de Papoea's. Een overgangsfase die niet voorbereidt op het leven van de Papoea's binnen In donesië, is bij voorbaat tot mislukking gedoemd. Omgekeerd, datgene wat op gebouwd is. zou grondig worden ver stoord als Nederland zijn aandeel in de overgangsfase niet zou kunnen blijven geven. De grondslag van een oplossing moet verzoening tussen Nederland en Indonesië zijn", zo besloot prof. Duyn stee. Advertentie GOES, 7 okt. De directeur van gemeentewerken, de heer J. Oranje, heeft ontslag uit gemeentedienst aange vraagd in verband met het aanvaarden van een functie in het particuliere be drijfsleven. Reeds voor de gezagscrisis had de heer Oranje plannen elders een functie aan te nemen. Hp is van juni 1949 af directeur van de dienst van ge meentewerken. Zpn vertrek is, naar hij verklaarde, geen gevolg van de moei lijkheden tussen hem en B. en W. DEN HAAG, 7 okt. Het Eerste Ka merlid de heer De Gaay Fortman (AR) heeft bij de minister-president, minis ter van Algemene Zaken en aan de mi nister van Buitenlandse Zaken schrif telijk geïnformeerd of het waar is dat Suriname aanspraak maakt op een van de vijf plaatsen van vertegenwoordiger, die het koninkrijk in de algemene ver gadering toekomen. Als dit waar is, dan wil de heer De Gaay Fortman weten of de ministers dan niet van oordeel zijn, dat de gelijkwaardigheid der drie rijks delen. neergelegd in het statuut voor het koninkrijk, alsmede de omstandigheid, dat de buitenlandse betrekkingen krach tens dat statuut aangelegenheden van koninkrijk zijn, ertoe moeten leiden, dat Suriname en de Nederlandse Antil len in de gelegenheid moeten worden gesteld, indien gewenst, ieder een plaats van vertegenwoordiger in de delegatie van het koninkrijk naar de algemene vergadering der Verenigde Naties te be zetten. De vragensteller wil, in het be vestigend geval, weten of de ministers bereid zijn te bevorderen, dat op de kortst mogelijke termijn een regeling daartoe in overleg met de beide trans atlantische rijksdelen wordt getroffen. KIEL, 7 okt. (DPA) Het 500 ton metende Nederlandse motorschip „Thea" is gisteren in de binnenhaven van Brunsbüttelkoog voor de monding van de Elbe in aanvaring gekomen met het ruim 11.500 ton metende Britse schip „Joya McCance" en daarna gezonken. Het verkeer in het kanaal is hierdoor echter niet belemmerd. De ,.Thea". eigendom van de Groning se rederij H. Oldenburg en R. Sierse- ma, was met een lading kali op weg van Wismar naar Londen. i I Advertentie) AMSTERDAM, 7 okt. Prof. dr. N. kunstige drift in zich zoals dat ook blijkt Advertentie i 170 kantoren m Nederland K»QOOOOOOOOO« Vroom vond in het feit, dat de graficus Cuno Brinks 25 jaar hoogleraar is aan de rijksacademie voor beeldende kun sten te Amsterdam, een aanleiding om hem het academisch jaar te laten ope nen. Oorspronkelijk leek het erop, dat ie hooggeleerde heer Brinks^ wel enkele spirtuele vonken uit zijn brein zcu laten ontspatten. Later bleek, dat hij een bij zonder rancuneuze opvatting ten aan zien van de moderne kunst, wel te ver staan te begirnen bij de Stijl-groep, zou (aten ontvonken. Naarmate het betoog vorderde, was het aan te zien dat de heer Brinks (hij had van tevoren ge zegd slechts een persoonlijke opinie te zullen verdedigen) zeer subjectieve, de kunsthistorie bepaald geweld aandoen de stellingen, verdedigde. Daarna werden de toekenningen van de Prix de Rome bekendgemaakt. Voor vrije schilderkunst verwierf de 25-jarige Amsterdammer A. N. J. Bak ker de erepalm. De zilveren medaille verkreeg H. P. Pander uit Haarlem. Er is veel over deze Prix-bepaling te zeggen louter estheticisme ligt ook wel ten grondslag aan de schilde ring, die overigens bijzonder „mooi" van kleur is. Het geeft te denken wan neer een neerknielende schilder be kroond wordt, die met een omhoog la chende blik zijn map met aquarellen toont, terwijl een grijzende heer, bege leid door een dame in voortreffelijke schoentjes, zo uit de etalage, het ge heel bekijkt. De voorstudies van de prijswinnaar zijn overigens voortreffe lijk. Zijn gouaches heoben een pei-itu- re, die geheel en al aan de oude wand schilderingen doet denken. Maar de zil veren Prix-winnaar heeft naar mijn be scheiden mening meer vitale schilder- in zijn voorstudies. Bij de beeldhouwers lag het probleem levendiger. De Prix-winnaar (die Ari adne uit de Griekse mythologie moest verbeelden terwijl ze door Theseus op Naxos verlaten werd) gaf een overtui gend beeld. Deze winnaa. werd F. T. S. Letterie. Het toeld is weinig drama tisch zoals alle beelden uit deze inzen ding. De uitbeelding van le wonderwe reld werd opgelost in een al of niet (Advertentie geklede figuur. De dramatiek van de verlating van een geliefde werd nauwelijks aangegeven tenzij bij de genen, die geen prijs wonnen. Het is een mooi beeld dat van mevrouw Jelles-Schepers, geboren in Venezuela. Zij won de zilveren medaille, maar het moet ons van het hart, dat tal van de len van het beeld krachteloos zijn uit gewerkt. Veel vragen bestormen ons bij het zien van de andere mededingers. Krachtig zqn daar de schetsen en de voorstudies en vooral de compositaire voorstudie van het beeld van St. Marti- nus is bijna bij alle mededingers tot een bijzondere felheid gekomen. M. DEN HAAG, 7 okt. De heer Van Elslande, adjunct-minister van open baar onderwijs van België bracht gis teren een bezoek aan minister Cals, met wie hij verschillende c.angelegen- heden besprak betreffende de samen werking op cultureel gebied tussen Ne derland en België. In het bijzonder besteedden de be windslieden aandacht aan de schrijfwij ze van de Nederlandse taal. Het over leg over dit onderwerp zal nog nader worden voortgezet. Bij de besprekingen waren ook de beide staatssecretarissen van onderwijs, kunsten en wetenschappen aanwezig. IJMUIDEN 7 okt. De vijf eerste Italiaanse arbeiders die gisteren na hun ontslag bij Hoogovens op trans port naar huis werden gesteld zijn zoals wij gisteren in een deel van onze oplage nog berichtten aan de grens door de Duitse autoriteiten terugge zonden omdat deze hun papieren niet vertrouwden. Een van hen wist te ontkomen en probeert nu waarschijnlijk in Duitsland een werkkring te vinden. De vier anderen keerden naar IJmui- den terug en zijn door de zorg van Hoogovens met nog vijf andere ontsla gen Italianen gisteravond per vliegtuig naar hun vaderland vertrokken. Vijf anderen hebben door bemidde ling van het arbeidsbureau te Haarlem elders werk gevonden. Er was sprak® van dat nog een veertigtal Italianen uit sympathie met hun vijftien ontslagen collega's eveneens van Hoogovens zou vertrekken; dit is overigens (nog) niet gebeurd. DEN HAAG. 7 okt. Het Nederlands Danstheater zal zijn eerste premières van het nieuwe seizoen niet in Den Haag kunnen geven. Een bijzonder vreemde situatie, omdat het Danstheater zijn voortbestaan heeft te danken uitsluitend aan een recente beslissing van de Haag se gemeenteraad, terwijl het bovendien door een te verwachten subsidie van Den Haag van 130.000 galden zal kun nen voortbestaan. Dat de Haagse balletgroep zijn pre mière niet in eigen stad kan geven is te wijten aan het feit, dat de Koninklijke Schouwburg het enige theater waar de première zou kunnen worden gege ven op de eerstkomende datum waar op het vrij is (10 oktober) is afgestaan voor een voorstelling van het Nationale Ballet. Vanaf het ogenblik, dat vast stond, dat het Danstheater zou blijven voortbestaan, heeft het getracht de be schikking te krijgen over de Koninklijke Schouwburg op die data, die vrij zijn gekomen door de opheffing van het Ne derlands Ballet. Vreemd genoeg heeft de directie van de schouwburg de voor keur gegeven aan het Nationale Ballet. Het staat nog niet vast waar het Dans theater nu de eerste opvoering van de nieuwe balletten Le Combat en Diver timento zal geven, maar het lijkt erop, dat dit in Rotterdam zal gaan gebeu ren. Over de andere data waarop de Koninklijke Schouwburg vrij is, is nog geen beslissing genomen. NEW VORK. 7 okt. (Reuter) Ka- rel Soepit, Indonesisch afgevaardigde in de beheerschapscommissie der V.N., heeft in een vergadering van deze com missie voorgesteld eind 1963 als streef datum te nemen, waarop alle namens de Verenigde Naties beheerde gebieden onafhankelijk zouden moeten zijn. On der deze gebieden valt ook Australisch Nieuw-Guinea. Soepit vroeg de Austransche autoritei ten voorzieningen te treffen om da streefdata voor de onafhankelijkheid van Australisch Nieuw-Guirea te vervroe gen. Hö pleitte in dit verband voor „ver dergaande maatregelen op economisch, maatschappelijk en onderwijsgebied." (Advertentie) (Van onze correspondent) .ALKMAAR, 7 okt. Met een lam- pionoptocht, waaraan duizenden school kinderen deelnamen en waar.n drie mu ziekcorpsen en twee Ir-imbands mee- marcheerden, is gisteravond in Alk maar het feest begonnen, dat maan dagavond officieel althans zal eindigen met het traditionale vuurwerk, eindigen met het traditionele vuurwerk, van Alkmaar in 1573, nadat het bijna twee maanden door de troepen van Alva was omsingeld. Dat het beleg rond de stad werd op gebroken was ni"t alleen aan de helden moed van de Alkmaarders, geholpen door de troepen van Willem van Oran je, te danken, maar ook aan het feit, dat overal rond de stad in het noorder kwartier de dijken werden doorgesto ken. Zo kregen de Spaanse soldaten, die al eerder aan het muiten waren ge slagen, omdat zij hun soldij niet op tijd ontvingen, natte voeten. Het water deed ze wijken en van Alkmaar was de vic torie begonnen. De bevolking en de bezetting was een vreselpk lot ontgaan, want Alva had gedreigd iedereen binnen de wallen over de kling te zullen jagen. In 1861 werd de vereniging opgericht, die ook thans nog de feestviering orga niseert en dus haar eeuwfeest viert, hetgeen dit jaar aan de viering een bij zondere betekenis geeft. De winkeliers vonden er aanleiding in tot een etalage wedstrijd, die in menig opzich de her innering aan het Alkmaar van een eeuw geleden oproept. In het stedelijk museum is een historische tentoonstelling ge opend, die zowel een beeld geeft van de bange dagen van oktober 1573, zoals die door beeldende kunstenaars in beeld zijn gebracht als van de geschiedenis van de 100-jarige Ontzetvereniging en de viering van de 8ste oktober in de loop der jaren. Behalve de lampionoptocht stonden nog een muziekfestival op het Waagplein en een receptie ten stadhui- ze van het bestuur van de jubilerende vereniging op het programma. Vandaag is de viering begonnen met de reveille op de historische Stenen- brug, gevolgd door een aubade aan de burgemeester en koraalmuziek voor het stadhuis. Een gecostumeerde kinder optocht en een wielerronde vulden de ochtend en vanmiddag was er een drum bandfestival gevolgd door een défilé. Vanavond verwacht men bij een con cert van de Alkmaarse Oratoriumver eniging, die het oratorium „Judas Mac- cabaus" ten gehore brengt 2500 be zoekers. Morgen zondag wordt het ontzet in alle kerken herdacht en wordt een puzzlerit georganiseerd voor auto's, mo toren, bromfietsen en scooters. Maandag is de eigenlijke feestdag, die begint met een feestelijke intocht van de Schermer Dansers in sjeezen en speelwagens, die een eeuw oud zijn. De Schermer Dansers zullen laten zien, hoe een eeuw geleden de boerenbevo!- kiilg naar de stad kwam. Een ringrlj- derjj en behendigheidswedstrijden voor de jeugd vullen de ochtend, waarna om twaalf uur in het Victoriepark de offi ciële herdenking volgt. (Advertentie) Op de avond voor Kerstmis van het jaar 1894 stond er een vliegende storm, die de zee langs de kust tot een hel maakte. In een woeste wereld van enorme wallen water en rondvliegende slierten schuim dobberden vijf scheepjes ergens bij de ingang van de Eems, tus sen Rottumeroog en Borkum. Het waren vijf met stenen geladen tjalken, die bij Borkum aan de grond liepen en door de strie mende storm kapot werden ge slagen. De ber.anningen staken de lakens uit de kooien in brand om de aandacht te trekken en vochten voor hun leven. Er l;wam geen hulp en slechts en kelen slaagden erin met be hulp van een lijn en een sloep \o Borkum terecht te komen. En daar, op het strand van dat eiland, zwoer een van de gered den, een jongen van acht jaar, een soort eed: „Vader", zei hij, „als ik groot ben wil ik mensen redden. Die jongen werd een man, hij werd de mensenredder Mees x'oxopeus, die in meer dan twee honderd reddingstochten bijna driehonderd mensen uit de vlie gende storm haalde. Hij viert 22 oktober zijn vijfenzeventigste verjaardag op het stille Schiermonnikoog, waar hij zijn dagen slijt als was er nooit in zijn hele leven ook maar iets bijzonders gebeurd. Mees Toxoveus oud-schipper van de „C. A. den Tex" en 'jan de reddingboot Insulinde"' doet een boodschap, vist wat, gaat langs het strand en stopt een pijp Hij gaat door het dorp met de bedachtzame gang van een man, die zich door geen woest water uit het evenwicht liet bren'gen, maar overigens onop vallend als had hij geen bijna driehonderd mannen, vrouwen en kinderen uit de klauwen van de dood gehaald, als had hij geen twintig onderschei dingen en zestien oorkonden uit vele landen. Maar als Mees over zijn reddingstochten begint te vertellen en daarbii praat over zijn eerste redding, dan laat hij z'n pijp uitgaan Hij was in 1917 schipper geworden van de nieuwe reddingboot van Rottumeroog de C A i'.en Tex zulks op voorspraak van z'n oom. de strandvoogd Hendrik Jan oxopeus, die had gezegd: „Neem hem maar, hij is woest maar kalm Mees is altijd kalm gebleven, maar toch wordt hij nu nog kwaad wanneer hii vertelt over die eerste redding, die de zwaarste uit zijn hele carrière wn Op het Borkumer Rif, dat van Rottumeroog af te zien is, liepen drie'schapen aan de grond in een zware noordwesterstorm. „Wij waren er vrii bij, maar de Duitsers wilden niet dat wij er een hand naar uitstaken Wir brauchen kern Hollander zeiden ze. Toen de hele zaak bijna verloren was mochten wij er toch by. In zware zeeën en dichte sneeuwstorm hebben we een man van een schoorsteen geplukt. Veertig anderen verdronken, terwijl wig ze allemaal hadden kunnen redden. v Mees was verontwaardigd maar by het reddingswerk heeft hij nimmer naar nationaliteit gekeken. Hy redde geen Duitsers of Engelsen of Grieken maar mensen. Hij waagde zyn leven zonder erbij te denken. Hij voer uit naar de banken m Wad en Noordzee, bij dag en bij nacht, dacht niet aan grondzeeen, schuwde geen wist, sneeuw of pikzwarte duisternis op wild water, maar deed wat hy zonder meer een mensenplicht noch Zelfs vu nog, tien jaar nadat hy met een 34-jarige loopbaan als reddinobontsck -oer met pensioen ging, wordt Mees onrustig als het stormt. Dat de Insulinde zonder hem uitvaart is het enige wat hem plaagt nu hij 75 wordt (Advertentie) NADRUK VERBODEN lederen met hetFELISOL-etiket zijn kleurechtl Let U dus voortaan op FELISOL.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5