Gevaren in Indo-China KF.IJZE UIT OVERVLOED World Press Foto 1961 Volkszang SaSHE»?! Weerbaar en student Dorien nu als Eliza Wereld van postzegels en munten NV SLAVENBURG'S BANK ZATERDAG 7 OKTOBER 1961 PAGINA 7 treft men bankboekjeshouders van Van Lanschot of Vermeer Co. overal in ons land aan, zoals b.v. in 's-Gravenhage, Groningen en Gouda, in Geleen, Geldrop en Goor (O)? deze belegging een aantrekkelijke rente geeft van ook over grote bedragen steeds gemakkelijk kan worden beschikt deze banken in alle geldzaken voor raad en daad ter beschikking staan omdat waar men ook woont stortingen en opnamen kunnen geschieden via bank- of postrekening of het postkantoor ter plaatse. Vraag onze folder „bankboekjes" J. J. Herschel jr. (Nederland): Optimisten Yan Dieuzaide (Frankrijk): Coeur d'enfant Dit is een kleine keuze uit de elfhonderd foto's die te zien zijn op de World Press Photo 1961, de internationale persfototentoonstelling, welke tot 6 november in het Haagse Ge meentemuseum wordt gehouden. Een kleine, en dus bijzonder moei lijke keuze, omdat vrijwel alle foto's waard zijn gepubliceerd te worden. En voor de maker zelf, waar hij ook vandaan komt: Japan, Zweden, Amerika of Koe weit, is elke foto afzonderlijk de „plaat van het jaar" geweest. Tal loze facetten van het menselijk leven zijn in die elfhonderd foto's terug te vinden: diepste droefheid en opperste vreugde, tragiek en vrolijkheid, wereldgebeurtenissen I en menselijke trekjes van onbe kenden. Steeds was de fotograaf daarbij aanwezig, uiterlijk onbe wogen en koelbloedig met zijn camera registrerend wat er zich voor hem afspeelde. Over enkele resultaten hiervan kunt u ?elf oordelen. De militaire adviseurs van de Zuidoost-Aziatische Verdragsorgani satie zijn deze week in de hoofdstad Van Thailand, Bangkok, bijeengeko men om de ontwikkelingen in Laos en Zuid-Vietnam te bespreken. Deze Vertegenwoordigers van Amerika, Engeland, Frankrijk, Australië, Nieuw-Zeeland, de Philippijnen, Pakistan en Thailand hebben maat regelen beraamd om de bedreiging Van de vrede in Indo-China het hoofd te bieden. Zij willen een tweede „Ko rea voorkomen, maar zij zien de toe komst somber in. Antoine Rulmont (België): La charité Victor Blackman (Engeland): It's a try Advertentie Wat Studenten - weerbaar heid precies is weet nie mand; zelfs de le den niet. En als deze het al we ten, zullen zij het U niet vertellen, want het is dienst- geheim. Als men tegen hen aanvoert wat de meeste studenten doen dat de hele bewe ging slechts een grap is, zullen zij niet protesteren. Integendeel, mits men het tenminste met hen eens is, dat het geen slech te, maar een se rieuze grap is. Hoe het ook zij: om de hele situatie nog wat onduidelijker te maken, hebben de diverse weer baarheden voor het eerst in hun toch al vrij langdurige levens besloten sa men te werken en.... een boek uit te geven. De voornaamste reden tot het gezamenlijk uitgeven van dit boek is ook al iet wat vreemd: die blijkt namelijk te zijn het grote succes van een parade, die de Koninklijke Schietvereniging Amsterdam in 1958 in "arijs hield voor de commandant van de NATO, generaal Norstadt. Eer lijkheidshalve moet echter vermeld woiden, dat het boek nóg een doel moet dienen: van de opbrengst hoopt men nieuwe galahiniformen te kun nen aanschaffen, die dan waarschijn- lyk gebruikt zullen worden om nog grotere parades te houden. Het overigens fraai uitgegeven boek, dat „een ruimere bekendheid wil ge ven aan een studentenfolklore", is zelf voor het grootste deel ook een grap. Het begint al met de flap. waarvan de ene helft op zijn kop is afgedrukt, en het eindigt met een rectificate, waarin staat, dat een be paald artikel niet is geschreven door de meneer, die het geschreven heeft. erder bestaat het boek uit een wir war van artikelen, vaak zeer inte ressante foto's, grappige tekeningen, aangepaste advertenties en varia die aantonen, dat op onze middelbare scholen Engels geleerd wordt. Een van de belangrijkste perioden uit de geschiedenis van de weerbaarheden blijkt de tiendaagse veldtocht van 1831 te zijn, die juist in de grote vakantie viel en waaraan daarom enkele studenten niet schroomden deel te nemen. Her en der verspreid ziet men in het boek de trotse kop jes: een dode, opnieuw een dode. In een vraaggesprek met Carel Jonck- heere (ook in het boek afgedrukt) beweert Godfried Bomans echter, dat er slechts één dode te betreuren viel. dat deze echter „bij Brussel heef! geprobeerd, in een der schafturen tydens de veldtocht, een vijver over te zwemmen. Doch hij kon niet zwem men en dat viel hem halverwege te binnen". De pagina's over deze veldtocht zijn overigens de meest interessante voor buitenstaanders, omdat zij wel aardig weergeven hoe het er in die tijd toeging. De overige hoofdstukken vertellen over allerlei grappige en andere be langrijke voorvallen uit de al van 1665 daterende historie van de weerbaar heden. Zij zijn meer bedoeldvoor insiders, maar aangezien de huidige besturen verzekerd hebben, dat die er nogal wat zijn, mag toch wel ver wacht worden, dat het boek enkele nieuwe gala omslagen zal opleveren. Verder mag men blij zijn, dat in een tijd waarin onze regering zich ge noodzaakt ziet een uitvoerige brochu- Dit is Dorien Mijksenaar uit Am sterdam, de „doublé" van Mar griet de Groot voor de hoofdrol van Eliza Doolittle, het bloe menmeisje in „My Fair Lady", de mu sical die zo'n succes heeft in ons land Wat Dorien nooit had gedacht is toch onverhoopt gebeurd. Margriet de Groot is overwerkt en moest woensdag, om dat ze plotseling onwel werd, haar rol die avond in Nijmegen, zoals wij reeds berichtten, opgeven. Dorien, die de tekst van Eliza door en door kent, kon meteen invallen, omdat de prcduktie- Ieider, teneinde op alle eventualiteiten voorbereid te zijn, haar sinds kort een plaats in het koor had gegeven. Dorien Müksnaar deed het de eerste keer in het openbaar voortreffelijk en dat heeft iedereen, zowel haar directie en de medespelers als het publiek deugd ge daan. Ze zal nu voorlopig wel een week Eliza zijn, want Margriet de Groot moet op doktersadvies zo lang rusten. Dorien is begin twintig: zij heeft ge studeerd aan het conservatorium in Amsterdam, heeft daarna gewerkt als cabaretière bjj Wim Kan en is al en- re te verspreiden over bescherming tegen het atoomgevaar, ook nog pu- blikaties van lichtere aard over de zelfde materie kunnen verschijnen. Tenslotte om misverstanden te voor komen: als zij goedgekeurd worden moeten alle leden van de Weerbaar heden ook de normale dienstplicht vervullen. Waar tegenover staat, dat als men afgekeurd is voor 's lands leger dit juist een aanbeveling kan zijn voor opname in een Weerbaarheid, mits men daarbij ook lid van een corps wil worden. Hoedt U echter voor Wageningen, want daar bezit men ge heel geen gala-uniformen. 1) Het boek „Weerbaar en Stu dent" is uitsluitend te verkrijgen bij de uitgeverij (uitg. De Ram, Rokii, 128, Amsterdam) of bij de verschil lende Weerbaarheden. Het telt 272 bladzijden en is voor buitenstaanders voor minder dan 4 cent per pagina beschikbaar. kele malen voor de t.v. opgetreden. Zij is de dochter van mr. P. Mijksenaar, de „perschef" van de gemeente Am sterdam. iiiiiiiitiiMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiniiiiiiimiunuiininui,! miimiiiiiitm \et internationale pubïjek^p te'omvlnTvlnLar^wht^tt Uifuter "der vooral voor verzamelaars kostbare stuk, dat tot opschrift heeft Een wereld van postzegels, een wereld van munten, een wereld om per K L M "ie bekifken" zal een tournee gaan maken langs de etalages van een aantal K.LM.-kantoren verspreid over alle werelddelen. (Advertentie) Sovjet-Unie Rachmankoel Koer- bano is woensdag benoemd tot premier van de centraal-aziati- sche Sovjet-republiek Oezbekistan. Zijn voorganger, Arv Anmov die sinds maart 1959 aan het bewind was, heeft een andere. BUITENLANDSE KRONIEK In Laos zijn de leiders van de drie grote politieke stromingen gisteren en Vandaag bijeengekomen om een tie-regering te vormen. De pro-Wes terse prins Boen Oem, de pro- communistiscbe prins Soevanna ong en de neutralistische prins Soevanna Pboema zouden gezamenlijk een op lossing moeten vinden voor de poli tieke crisis in Laos, die zulke ernstige internationale consequenties kan heb ben. Laos ligt voor ons erg ver weg, en We zijn misschien geneigd weinig aan dacht te schenken aan de binnen landse moeilijkheden van dit kleine Indo-Chinese koninkrijk, dat nog geen vier miljoen inwoners telt. Maar Ken nedy heeft in zijn redevoering voor de Verenigde Naties van vorige maand gezegd, dat i de potentiële be dreiging van de Laotiaanse vrede en vrijheid een bedrei ging van de wereld vrede vormt. Met Khroesjtsjev is Kennedy begin juni in Wenen overeengekomen, dat Laos een neutraal en onafhankelijk land zou moeten zijn, maar over die neutrali teit maakt men zich .in Washington nu ernstig zorgen. De regentijd loopt in Indo-China ten einde, en men vreest een hervatting van de gewa pende binnenlandse strijd, ben ver lies van c-aos voor de vrije wereld zou ook op andere delen van Zuidoost Azië van invloed kunnen zijn. Vanuit Laos hebben nu al communistisc ie infiltraties plaats in het aangrenzende Zuid-Vietnam, en als de communis ten in Laos terrein zouden winnen, zou de druk op het pro-Westerse Zuid-Vietnamese bewind van presi dent Ngo Dinh Diem aanzienlijk toe nemen. Op de handhaving van de Geneef- ®e akkoorden van 1954 inzake Indo- China wordt toegezien door een internationale commissie van toezicht bestaande uit drie leden. De commis sie, die is samengesteld uit een Indische voorzitter en een Pools en ®en Canadees lid, heeft in Zuid- Vietn-am tot nog toe bitter wei nig uitgericht. President Diem "eeft de commissie talloze malen bitent gemaakt op communistische Schendingen van de Geneefse afspra ken, maar het driemanschap heeft Been stappen genomen om de rust te doen weerkeren. Dezer dagen is, nota bene op dertig kilometer afstand van ^bigon, een Zuid-Vietnamese onder minister van Buitenlandse Zaken "°or communistische opstandelingen ontvoerd, zonder dat de internatio- commissie van toezicht onmid- edijk krachtige maatregelen nam. De kwestie-Berlijn is niet de enige Br°te bedreiging van de wereldvrede. e Publiciteit die deze kwestie krijgt, m°et ons de gevaarlijke ontvvikke- '"Ben in Laos en Zuid-Vietnam niet het oog doen verliezen. f Ofschoon ik in het volks zingen een te verwaarlozen factor ben als ik ergens het „Wilhelmus" moet aan heffen, kijk ik al om mij heen of niemand het hoo^t juich ik toch toe dat men ten onzent de volkszang weer eens gaat bevorderen. Nie» omdat B ik gekwalificeerde S.S.-troepen tegen alle klippen op heb horen^mgen^wrl Tweeae 'Kamer^gezongen werd.^ou moest lezen - vind k een lelijke m- ot hm .neen van de vonvaiiedeien betreit is zó maten altijd ai oy voor- naar voor ons gewonnen. vyaa.DU ik even terzijde wii laten, aat ae „ora- bansonne aan ook bauwmijks zinevn is en zener met 111 uvee taitii. Maar ook. anderszins mogen wy er wezen. Smus iveoerianders tegen het uitoreken van ae zomer aan ane kan ten over de grenzen ktuiven. om et gens hun drang naar vaca:ntie-ioeste ding uit te leven, weet iedereen, van Narvik tot Gibraltar en van Dublin tot Wiadiwostok, dat „wy toffe jo gens zijn", maar dat wij onaan.ks dat toen liever Dy moeder tnuis zouaen zyn georeven. Goed, het gaat nu om een behoor lijk zingende natie. En dat behoor lijke zal dan wel slaan op het gehalte van de ten g'ehore gebrachte liederen. Ik moet in dit verband echter by voorbaat waarschuwen tegen een bus Nederlandse vacantiegangers die bij aankomst in Genua de negende van Beethoven aanheffen of zich voort durend verhezen in „Het wuf, die spon", dan wei in een nimmer ein digende canon. Volkszang is een mooi ding, maar het volk zelf zal enige invloed moeten blijven hebben op het repertoire. Volgend jaar gaat men zo heb ik gelezen in Huize Randerbroek in Amersfoort een groot volkszang- festijn aanrichten, dat een hele week zal duren. Ik hoop van harte, dat er een stimulerende werking van zal uit gaan en dat er vele schorre helen het gevolg van zullen zijn. Schorre kelen van toffe jongens.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7