Economisch herstel in ontwikkelt zich in de Ver. Staten snel Vrees voor overspanning en inflatie in 1962 doemt al weer op tempo FABIOLA BEZOEKT DOOFSTOMMEN Hoogovens meldt nog verder toenemende concurrentie Kampioen lichtgewicht n£ Wijziging kinderbijslag betekent verslechtering Ernstige bezwaren tegen inkomensgrens van 12000 gld. E.E.G.: „Ergernis PAUL VLAANDEREN Diefstal STOKVIS Angstig avontuur met „Zwarte Zee" Brandaris Filmplannen van René Clair Tot eind van dit jaar behoorlijk bezet Groep-Rijkens: toch contact Indonesië VOORZITTER K.N.B.T.B.: En Geloof" Nadere verklaring t.a.v. beëindiging van verzekeringen ftiiiigiiM Zaanse industrieën richten bouwbureau op RESTAURANT DORRIUS AMSTERDAM, bekend om zijn winterschetels MET TOEBEHOREN f.138.- tot f.185.- Den Haag verbaasd Op overweg gedood Twee ton voor MIVA MAANDAG 9 OKTOBER 1961 PAGINA 2 Het herstel van de economische activiteit in de Ver. Staten, dat, na de jongste recessie, die de mildste en kortste is geweest na de oorlog, sinds maart j.L aan de gang is, is tot nu toe zeer krachtig geweest en heeft snellere vorderingen gemaakt dan aanvankelijk wel werd verwacht. Dat het herstel tot nu in zo'n snel tempo heeft plaats gevonden blijkt wel uit het feit, dat de voor Amerika zo belangrijke industriële produktie in tijd van vijf maanden een nieuw hoogtepunt heeft bereikt. Daalde het pro- duktie-index-cijfer in febr. '61 tot 'n recessie-dieptepunt van 102 ('57 100) in juli j.l. was de index alweer gestegen tot 112, waarmee het vorige hoog tepunt van 111, behaald in januari 1960, dus werd overtroffen, terwijl in augustus een verdere stijging tot 113 volgde. Dit herstel van de industriële produktie is het snelste dat na een na-oorlogse recessie heeft plaats ge vonden. Ook het bruto-nationaal-produkt heeft in het derde kwartaal van 1961 een recordpeil bereikt en men verwacht in het thans lopende vierde kwartaal een verdere flinke vooruitgang, zodat het bruto-nationaal-produkt eind '61, begin '62 ca 8 pet boven dat van het eerste kwartaal '61 zal kun nen komen (berekend op jaarbasis). Tot nu toe is een van de krachtigste stimulansen voor het economisch herstel geweest de stijgende overheidsuitgaven vooral voor defensie, maar daarnaast zijn ook van belang geweest: het tot staan komen van de voor- raadliquidatie gevolgd door herbevoorrading van handel en industrie wat een stroom van nieuwe orders voor het bedrijfsleven met zich brengt. Daarnaast werkt de aanhoudend ruim-geld-politiek stimulerend, terwijl er voorts een stijgende tendens valt waar te nemen in de kapitaalsinves teringen van het bedrijfsleven. De opleving van de economische activiteit is tot nu toe zo indrukwekkend en breed gespreid en lijkt zo duurzaam van aard, dat over het algemeen het vertrouwen is gegroeid, dat de eco nomische opleving zich ook in 1962 zal voortzetten, in welk jaar dan nieu we economische records bereikt zouden worden. Sleepkabel in schroef Consumptie Dinsdags en vrijdags Ideaal, zo'n moderne lichtgewicht jas-voor-de« winter! Maar, vraagt u, is dat wel warm genoeg, als het écht gaat winteren? Reken maar! Het is een bijzondere stof! En het is een jas die u in herfst èn winter met plezier zult dragen. Een jas uit de grote M.M.M.» collectie van P. van den Brul. Keuze uit Tweed, Mohair, Flausch en Velours in vel», fraaie dessins. Komt u spoedig kiezen? NIEUWENDIJK t.o'. de Beurspassage Oud-strijders: verontwaardiging (Van onze Haagse redactie) Een van de belangrijke stimulansen voor de economische expansie kan wor den gevormd door de toenemende kapi taalsinvesteringen van het bedrijfsleven. Deze investeringen bewegen zich thans in de Ver. Staten weer in stijgende lijn. In het derde kwartaal '61 zullen ze be rekend op jaarbasis dir. 34,8 miljard hebben bedragen tegen 33,5 miljard dol lar in het tweede kwartaal '61 zijnde het dieptepunt van de recessie 1960-'61. Een verdere stijging tot dir. 35,9 mil jard in het vierde kwartaal van dit jaar wordt verwacht, terwijl de stijging van de investeringen van het bedrijfs leven zich in 1962, zo voorziet men in deskundige kringen, zal voortzetten. De ze stijgende lijn in de kapitaalsinveste ringen vindt enerzijds zijn oorzaak in het vertrouwen dat het bedrijfsleven heeft in de toekomstige economische ontwikkeling en anderzijds in het feit dat de winsten zich Weer in stijgende lijn bewegen, waarop hierboven al ge wezen werd, zodat ook de ruimte voor grotere investeringen aanwezig is. Over de wijze waarop de economi sche conjunctuur zich verder zal ont wikkelen verschilt men nogal van me ning. Fortune" dat nogal een reputa tie heeft op het gebied van het voor spellen van de economische ontwikke ling, acht een ..super-boom" met een praktisch volledige bezetting van de produktiecapaciteit en.... nieuwe infla tiedreiging in 1962 waarschijnlijk, om dat naast de m eer eigen krachten van het herstel de regering alle bron nen ter stimulering van de economi sche activiteit heeft opengezet, vooral met het doel de, nog steeds grote werk loosheid te verminderen. Stijgende be stedingen worden verwacht van alle drie hoofdgroepen: consumenten, be drijfsleven en overheid. Andere krin gen verwachten dat na de snelle ont- wikkeling in de beginperiode, het her stel vermoedelijk meer getemperd zal aanhouden in 1962. Toch meent men ook hier dat de tijd voor een min of meer kunstmatige stimulering van de economische activiteit thans voorbij is. Men spreekt de vrees uit dat de expan siekracht van de overheidsbestedings programma's langer zal aanhouden dan nodig is en dat dezelfde fout gemaakt zal worden als in 1958-59 n.l. dat de overheid te veel blijft stimuleren in een te late fase van de hoogconjunctuur. Dit .brengt dan een overspanning van de conjunctuur met zich met alle ge varen (inflatie, nieuwe recessie etc.) van dien. De tijd zal moeten leren of de geuite vrees bewaarheid wordt, maar dat ze het prille geluk van de zich herstellende economie verduistert, is zeker. Van officiële zijde wordt er op ge wezen dat het gevaar voor prijsstijging en inflatie thans bijzonder klein is. De produktiecapaciteit in de meeste indus trietakken is nog ruim en dus bestaan er praktisch geen bottle-necks bij het aanbod van goederen. Bovendien wordt de record industrië le produktie van thans geproduceerd met bijna een half miljoen minder ar beiders, terwijl daarnaast de gemiddel de arbeidsweek nog iets korter is dan in januari 1960. Deze besparing aan mankracht (die mede de werkloosheid hoog houdt) wijst erop dat de Ameri kaanse industrie thans de vruchten gaat plukken van de automatisering en rationalisering, die in de afgelopen ja ren hebben plaats gevonden. Dit brengt met zich mede dat de stijgende pro duktie voorlopig veelal tegen dalende produktiekosten kan geschieden zodat uit dien hoofde eveneens geen gevaar voor prijsstijging zou bestaan, terwijl aan de andere kant de winsten van de maatschappijen in het tweede; kwartaal 1961 t.o.v. het eerste kwartaal 1961 een duidelijke stijging van naar schatting In totaal 14 pet. vertonen. Eerst ais volledige bezetting bereikt is van het produktie-apparaat en de haussefactoren, o.a. een krachtige vraag, blijven aanhouden kan weer een opwaartse druk op het prijspeil ont staan, maar zo ver is het nog niet. De voorzitter van de raad van economi sche adviseurs van president Kennedy, Heller, heeft dan ook gezegd, dat de huidige economische situatie (met nog grote werkloosheid en onderbezetting van het produktie-apparaat) voortzet ting eist van de goedkoop-geld-politiek. Heiier beweert, dat de te vroege over gang van de Federal Reserve Board naar een restrictieve geldpolitiek in 1958 de toenmalige economische oplei- ving heeft doen stagneren en de jong ste recessie van 1960-61 heeft veroor zaakt en hij wil een herhaling kennelijk vermijden. Eerst in het geval dat een ware „hausse" zou ontstaan of als een verslechtering van de betalingsbalans zou dreigen, acht hij een snelle omme zwaai in de krediet- en geldpolitiek no dig. ROTTERDAM-LONDEN, 9 okt. (ANP, UPI) Zeven Nederlandse zeelui zijn gisteravond door een Britse sleepboot in veiligheid gebracht, nadat zij dertig uur in gevaarlijk water in het Kanaal hadden rondgedreven op een stuurloze „midbody", het middenstuk van een geprefabriceerde tanker. Een Franse zeesleper slaagde erin de sleepboot „Zwarte Zee", die de „midbody" zater dagmiddag in zwaar weer had verloren en met een gedeelte van de sleepkabel in de schroef hulpeloos aan de zee was overgeleverd, naar de Engelse haven Falmouth te brengen. De Britse sleepboot „Englishman" vond de sleep van de .Zwarte Zee" gis teravond na ruim een etmaal zoeken in de omgeving van het eiland Jersey; pi loten hadden de scheepsromp met de zeven hevig zwaaiende runners twee maal gesignaleerd. De Nederlandse sleepboot werd door de uit Cherbourg afkomstige „Loire" naar Falmouth ge bracht. Nadat daar de nylon-trekker van de sleepkabel uit de schroef was ver wijderd. constateerden duikers dat het schip geen schade had opgelopen. De „Zwarte Zee" kon dan ook wee uitva ren, "m bij Jersey de „midbody" op nieuw vast te maken en de reis van Kooenhagen naar Baltimore voort te ratten. Een andere belangrijke factor b(j het economisch herstel is de toenemende uitgaven van de consumenten. Tot nu toe in 1961 zijn de consumptieve beste dingen wel goed op peil gebleven, maar ze zijn niet sterk gestegen. Ook het be trekkelijk bescheiden gebruik maken van afbetalingskrediet tot nu toe wijst op een voorzichtige koophouding met betrekking tot de duurzame goederen. De uitgaven in de consumptieve sfeer houden echter steeds nauw verband met de ontwikkeling van het persoon lijk inkomen en aangezien dit inkomen onlangs een recordpeil heeft bereikt en gezien het vertrouwen dat ook bij de consumenten bestaat in de economi sche ontwikkeling, verwacht men alge meen dat de bestedingen van de ver bruikers flink zullen stijgen in de laat ste maanden van het lopende jaar, zo dat ook hiervan een stimulans op de conjunctuur zal uitgaan. Ook via een stijging van het afbetalingskrediet zou den deze hogere bestedingen tot uiting komen. Niet vergeten moet worden, dat de autoverkopen tot nu toe in 1961 achter zijn gebleven bij die van dezelfde pe riode van 1960, maar dat in de andere sectoren van de detailhandel de om zetten zich over het algemeen op het peil van 1960 hebben gehandhaafd of daar iets boven uit zijn gekomen. Ver wacht wordt echter dat de autoverko pen in de laatste maanden van 1961 die van dezelfde periode van 1960 zullen overtreffen. Meer hierover verder in dit artikel. De werkloosheid blijft nog steeds een van de zorgenkinderen van de Ameri kaanse economie, het peil ervan blijft zich handhaven op ca 7 pet. van het totaal aantal werkzoekenden en tewerk- gestelden, en het herstel van de econo mische activiteit heeft hierop blijkbaar nog maar weinig invloed gehad. Men houdt er rekening mee dat het hoge peil van de werkloosheid tot in 1962 zal voortduren en eerst eind van dat jaar de normaal geachte 4 pet. zal be reiken. Indien dit evenwel met het geval zou zijn, heeft president Kennedy een programma voor de uitvoering van pu blieke werken achter de hand, waarvoor hü binnenkort machtiging wil vragen aan het Congres. Men hoopt evenwel dat dit programma niet tot uitvoering zal behoeven te komen en de werkloos heid al voordien tot een normaler peil is teruggebracht door de economische expansie. Een programma van publieke werken zou bovendien het begrotings evenwicht, dat men wil bereiken in het fiscale jaar 1962-63 in gevaar brengen (tekort 1961-62 geschat op 5 a 6 mil jard dollar), een evenwicht waartoe men zelfs zou willen komen door belas tingverhoging indien nodig. De staal- en de auto-industrie zijn twee zeer belangrijke pijlers van de Amerikaanse economie. De staalindus trie heeft alweer een flinke produktie- stijging meegemaakt sinds het diepte punt in de recessie en werkt thans op ca 70 pet. van haar capaciteit. Als de onderhandelingen over de nieuwe ar beidscontracten in de auto-industrie ten einde zijn dan verwacht men een stroom van staalorders uit deze indus trie. Deze orders van de auto-industrie zouden eigenlijk al in september moe ten zijn gegeven toen de nieuwe mo dellen '62 in produktie kwamen, maar men verwacht ze nu deze maand ok tober. Men verwacht in de staalindus trie derhalve een verdere opleving van produktie en omzet in de komende maanden. Uiteraard zou een langdurige staking in de auto-industrie tijdelijk een spaak in het wiel der gunstige verwachtingen van de staalindustrie kunnen steken. Zoals bekend is de staking bij General Motors evenwel al weer ten einde, ter wijl ook de staking bij Ford, die thans aan de gang is, naar men verwacht niet van lange duur zal behoeven te zijn. De verkopen van de auto-industrie zijn in de eerste 8 maanden van 1961 wel 14 pet. lager dan in dezelfde pe riode van 1960, maar de deskundigen voorspellen een flinke opleving in de autoverkopen voor de rest van het lo pende jaar. Men rekent op een gunsti ge ontvangst van de modellen 1962, zo dat deze verkopen die van de laatste maanden van 1960 zouden overtreffen. President Kennedy doet inmiddels al le mogelijke moeite om prijsverhoging van de produkten van de staalindustrie te voorkomen, en hij wil tevens trach ten een matigende invloed aan te wen den op de looneisen van de staalwer- kersvakbond, die in het begin van 1962 onderhandelingen over een nieuw ar beidscontract zal beginnen. Inmiddels ziet het er naar uit, dat ondanks de automatische loonsverhogingen, die 1 oktober j.l. in de staalindustrie van kracht zjjn geworden, niet tot een staalprijsverhoging zullen leiden, zodat president Kennedy dus voorlopig suc ces heeft met zijn bemoeiingen. Deze bemoeiingen moeten gezien worden als een poging van de regering om prijs stijgingen, die het inflatiegevaar weer oproepen en de economische expansie derhalve schade berokkenen en die de concurrentiepositie van de Ver. Staten t.o.v. het buitenland verzwakken, de kop in te drukken. Ook van de tot nu toe ingewilligde loon- en andere eisen bij de onderhandelingen met de auto industrie zullen naar men verwacht geen inflatoire invloeden behoeven uit te gaan. De president van de Ver. Sta ten en zijn economische deskundigen beseffen maar al te goed dat belang rijke sectoren als staal- en auto-indus trie, de meest geëigende zijn om een inflatoire ontwikkeling te doen ontstaan gezien hun invloed op de loon- en prijs ontwikkeling in andere bedrijfstakken. AMSTERDAM, 9 okt. Directie en bewindvoerders van de Brandaris Ver zekering Maatschappij maken het vol gende bekend: Aangezien volgens arti kel V van het ontwerp-akkoord het be ëindigen van de verzekeringen per 15 oktober 1961 afhankelijk is van het aan nemen en de homologatie van dit ak koord en dit in de praktijk rechtsonze kerheid mede brent, verklaren directie en bewindvoerders van de Brandaris zich alsnog bereid zonder meer alle in Nederland afgesloten verzekeringen per 15 oktober, middernacht, Nederlandse tijd te beeindigen. De verzekerde zal voor de door de Brandaris op de basis van artikel V van het ontwerp-akkoord te berekenen premierestitutie als schuldeiser in de surceance kunnen opkomen. Er wordt nog eens op gewezen, dat ten aanzien van de W.A. verzekering voor motor rijtuigen, waarvoor een groene kaart van kracht is, slechts van het moment van inlevering van de groene kaart een recht op premierestitutie als bovenom- svhreven wordt erkend. In afwijking van het bovenstaande lo pen transportgoederen-contracten, baga ge- en reisongevallenverzeke ringen, voorzover van kracht voor een bepaal de reis, alsmede andere dergelijke ver zekeringen, welke voor een bepaalde reis, alsmede andere dergelijke verzeke ringen, welke voor een bepaalde reis zijn gesloten, tot het einde van de reis mits deze reis voor 15 oktober 1961 mi- demacht, Nederlandse tijd, is aange vangen. Directie en bewindvoerders ne men aan dat iedere verzekerde zich met het bovenstaande verenigt, tenzij hij vóór 16 oktober 1961 het tegendeel schriftelijk aan de Brandaris te kennen geeft. SCHIPHOL, 9 okt. De minister van O. K. en W., mr. J. M. L. Th. Cals, is zaterdagavond voor zijn eerste bezoek aan de Nederlandse Antillen en Suri name van hier vertrokken. Zijn reis gaat via New York, omdat h(j in de V.S. eerst een week lang een aantal univer siteiten en musea wil bezoeken. Koningin Fabiola krijgt een ruiker van een doofstom meisje bij haar bezoek aan een instituut voor doofstomme kinderen in Brussel. PARIJS, 6 okt. De Franse regis seur René Clair, die verleden jaar juni als eerste Franse cineast is gekozen tot lid van de Académie Frangaise, werkt thans aan een nieuwe film ,,A1 het geld van de wereld" („Tout l'or du monde"), de eerste film. die hij sedert zijn toe treding tot de Académie zal maken. Het wordt een comedie in de stijl van „Le ve de vriiheid" („A nous la liberté")die reeds van vóór de tweede wereldoorlog dateert. De film zal handelen over een Franse boer en zijn zoon, die weigeren hun kleine bedrijfje te verkopen aan een grondspeculant en daardoor de onder gang van een groot makelaarsbedrijf in onroerende goederen veroorzaken. „Tout l'or du monde" is de vijfen twintigste film van René Clair. De hoofdrollen in de film zullen worden ge speeld door Bourvilj Philippe Noiret, Claude Riche en Anme Fratellini. IJMUIDEN, 9 okt. „De concur rentie op verschillende markt is de afgelopen maanden nog verder toege nomen. Vooral op <le exportmarkten overzee is dit duidelijk merkbaar en dit doet zjjn invloed op de prijzen ge voelen. Dit geldt niet slechts voor de prijzen van staalprodukten, maar ook voor die van stikstof". Dit verklaarde de directie van de Koninklijke Neder- landsche Hoogovens en Staalfabrieken tijdens een op 20 september gehouden vergadering van de ondernemingsraad onder voorzitterschap van ir. P. van Delden, volgens „De grijper" van okto ber, bedrijfscoun- nt van Hoogovens en aangesloten bedrijven. De directie verwacht dat de fabrie ken tot het eind van het jaar behoor lijk bezet zullen kunnen produceren. Voorlopig houdt zij er rekening mee dat de situatie op de afzetmarkten ge typeerd wordt door het feit dat de pro duktiecapaciteit groter is dan de vraag. Kleine verschuivingen in deze vraag- en aanbodpositie kunnen dikwijls be palend zjjn voor de omslag van een verkopersmarkt in een kopers markt. In deze situatie komt het er meer dan ooit op aan de grootste zorg aan de kwaliteit van de produkten te besteden. Er is nog geen besluit ge nomen over het wederom betalen van een interimdividend aan het eind van dit jaar. De directie merkte op dat men in de praktijk niet zo spoedig overgaat tot het uitkeren van interimdividenden wanneer men niet meent te kunnen ge loven, dat men daarmee zal kunnen doorgaan. Over de personeelsbezetting zei de directie: hoewel het aantal in dienst getreden personeelsleden nog steeds groter is dan het aantal dat de dienst verlaat, is de groei van het personeel toch kleiner dan de directie graag zou zien. Haar voorlopige indruk is dat Hoogovens niet behoort tot die staalbe drijven in Europa, waar de produktivi- teit per arbeider het hoogst is. Dit be tekent niet dat er, bij Hoogovens min der hard gewerkt wordt dan elders. De cijfers zjjn namelijk sterk afhankelijk van de werkmethode en de organisa tie. „Deze twee elementen zullen wij meer dan ooit op hun kwaliteit dienen te toetsen, te moderniseren en te ver beteren waar zulks mogelijk is", aldus de directie. AMSTERDAM, 9 okt. Met een maatschappelijk kapitaal van f. 500.000, verdeeld in 500 aandelen van f. 1000, hebben het Bruynzeel concern, Albert Heyn en Koninklijke Verkade fabrieken opgericht Bouwbureau Zaanse Industie n.v. te Zaandam. De ze nieuwe n.v. beoogt o.a. het bouwen, verkrijgen, vervreemden, ex ploiteren en administeren van in neder- land gelegen onroerende goederen. De in totaal zes oprichters nemen elk voor 17 aandelen deel, die in contanten zijn volgestort, zodat f. 102.000 van het kapi taal is geplaatst. Tot directeur is be noemd de heer D. R. Lensveld. Advertentie (Advertentie) (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 9 okt. Volgens be richten uit de V.S. zouden dr. P. R(j- kens en de K.L.M.-onderdirecteur Van Konijnenburg dezer dagen een gesprek hebben gehad met de Indonesische mi nister van Buitenlandse Zaken Soeban- drio over de kwestie Nieuw-Guinea. Het resultaat van deze bespreking zou zijn geweest, dat minister Soebandrio heeft afgezien van zijn voornemen om het voorstel van minister Luns niet ge heel af te wijzen. Minister Soebandrio heeft tijdens een persconferentie in New York verklaard, dat Indonesië geen belangstelling heeft voor de Nederlandse plannen omdat dan „West-Irian" het recht van zelf beschikking zou krijgen, los van Indo nesië. In Den Haag hebben de nieuwe activiteiten van de groep-Rijkens ver wondering gewekt. Reeds enige tijd ge leden immers is namens de groep me degedeeld, dat men zich zou onthou den van politieke contacten met Indo nesische autoriteiten. Hoe het gesprek van de heren Rijkens en Van Konij nenburg met Soebandrio met deze toe- zeggeing te rijmen is, is nog niet dui delijk. DEN HAAG, 9 okt. In de brief, gericht aan de minister-president, zegt de federatie van Nederlandse oud-strij ders organisaties met grote veront waardiging kennis te hebben genomen van het bericht „dat de heren Rijkens en Van Konijnenburg in de afgelopen week in New York hebben onderhan deld met de Indonesische autoriteiten, waarbij zij Indonesië zouden hebben ge adviseerd het voorstel van Nederland met betrekking tot Nieuw-Guinea in de V.N. af te wijzen, omdat het geen aanknopingspunten vormde voor over dracht van nieuw-Guinea ongeacht de wil van de bevolking aan Indo nesië na een periode van één jaar." In felle bewoordingen wraakt de fe deratie in deze brief het gedrag van de heren Rijkens en Van Konijnenburg. „Daar een zichzelf respecterende natie in geen enkel opzicht kan tolereren, dat het door de volksvertegenwoordiging gesteunde en onderschreven beleid in het buitenland door onderdanen die geen enkel mandaat hebben wordt ondergraven", dringt de federatie bij de regering aan op een onverwijld on derzoek naar een mogelijk overtreden van de Nederlandse wetten. De fede ratie vertrouwt er op dat de staat der Nederlanden niet zal aarzelen krachtig in te grijpen", zo wordt verder o.m. gezegd. ETTEN, 7 okt. Op de met knipper lichten beveiligde spoorwegovergang „De Heul" tussen Etten en Roosen daal, is gisteravond de 21-jarige ar beider C. J. Tijs uit Hoeven, door een trein gegrepen. De man, die de over weg per bromfiets wilde passeren, was op slag dood. De trein, komende uit de richting Breda, ondervond geringe ver traging. WASHINGTON, 9 okt. (UPI) De Sovjet-Unie heeft gisteren haar negen tiende kernwapen in de huidige serie kernproeven tot ontploffing gebracht, aldus wordt te Washington gemeld. DEN HAAG, 9 okt. De katholieke Nederlandse boeren- en tuindersbond beschouwt de nota van wijzigingen op het ontwerp voor de algemene kinder bijslagwet niet als een verbetering. Wij moeten tot onze grote teleurstel ling een duidelijke verslechtering con stateren, aldus de voorzitter van de bond de heer C. G. A. Mertens tijdens de algemene vergadering. De heer Mertens die de tijd voor het geven van een volledig oordeel nog niet gekomen achtte beperkte zich tot een van de belangrijkste wijzigingen namelijk de inkomensgrens van 12000. Het zal u niet verwonderen, zo zei hij, dat wij daartegen ernstige bezwaren hebben. De grens is inconsequent, onrechtvaardig en praktisch onuitvoer baar. Het is een inconsequentie en een grote onbillijkheid, dat, uitgaande van het principe van een inkomensverde ling onder de zelfstandigen, een be langrijk deel van de zelfstandigen wel de premie zal moeten betalen, maar geen uitkering zal ontvangdn. Een aan vaarding van het wetsontwerop in de nieuwe vorm zal door onze boeren- en tuindersstand moeilijk begrepen wor den vooral niet na al het rumoer daar over op het politieke vlak in het jong ste verleden. Sprekend over de internationale landbouwsituatie zei de heer Mer- ens, dat de internationale markten van een aantal landbouwprodukten, zoals in de dertiger jaren, weer het karakter van overschottenmarkt ge kregen hebben, waarop tal van lan den hun surplussen tegen welke prijs ook, trachten af te zetten. Opmerke lijk is, dat de toegenomen internatio nale spanningen op politiek terrein nagenoeg geen invloed hebben uitge oefend op de prijzen van deze pro dukten op de wereldmarkt. Dit in te genstelling met andere perioden zo als tijdens de Kora- en de Suezcrisis, toen de wereldmarktprijzen van pro dukten als suiker sterk opliepen. Ook voor andere produkten komen perio den met abnormaal lage prijzen voor. De boeren moeten ervaren, dat de snelle modernisering en de rationalisa tie van de bedrijfsvoering automatisch uitmonden in aanmerkelijk hogere pro- duktei en aanzienlijk lagere opbrengst- prijzen. Ook in ens land heeft dat tot onrust geleid. De agrarische bevolking is haar positie gaan afmeten naar het geen er bij andere bevolkingsgroepen ten aanzien van inkomen, arbeids- en 1 e ven s omstandi gh ed e ngeschiedt. De heer Mertens acht het zeer goed mogelijk, dat de positie van onze land bouw over het geheel genomen beter en sterker zou zijn wanneer de EEG een realiteit is geworden. Zover zijn we echter nog niet en vooralsnog is in ons land een nationaal-landbouwbeleid ab soluut noodzakelijk hetgeen ook bete kent, dat vooralsnog een aanzienlijk bedrag per jaar uit de schatkist nodg zal zijn. Men kan over de overheidshulp aan de landbouw een zeker onbegrip m het land beluisteren met voorbezien van de ■zeer aanzienlijke nationale betekenis van de Nederlandse land- en tuinbouw. Maar een betekenende beperking van de produktie, aldus de heer Mertens, zou ongetwijfeld onoverzienbaar nade lige gevolgen meebrengen voor onze na tionale economie. Bovendien ontvangt vrijwel iedere bedrijfstak in Nederland op een of andere wfjze overheidshulp, of kan zelf regelingen treffen waardoor een zekere en niet zelden een aanmer kelijke bescherming verkregen wordt. Wat industrie, groothandel en geor ganiseerde arbeiders doen, doen zij las regel onder elkaar en doorgaans op kosten van de consument. Zij hebben hierbij regering en parlement in de meeste gevallen niet nodig. Wat het valorisatiebeleid betreft zei de heer Mertens, dat dit voor de schat kist en voor de landbouw van grote betekenis kan zijn. Door dit beleid zou een meer verant woorde situatie kunnen ontstaan waar bij de Nederlandse consument voor zui- velprodukten prijzen zou gaan betalen die meer in overeenstemming zijn met de kostprijzen van de melk. Het be drijfsleven en de regering moeten op dit punt alle steven krijgen. Drs. F. W. J. Kriellaars poogde zijn gehoor in een uitvoerige rede de in gewikkeldheden van de landbouwmaat- regelen in de Euromarkt uit de doeken te doen. Hü zei het niet te wagen voor spellingen te doen over de beslissingen die genomen zullen worden. Iedereen, aldus de heer Kriellaars, die regelma tig met de landbouwproblematiek in EEG-verband te maken krijgt wordt telkens heen en weer geslingerd tussen EEG, dat is, tussen ergernis en geloof. Ergernis vanwege de vele en telkens nieuwe moeilijkheden, welke worden opgeworpen en vanwege de soms zeer onredelijke standpunten en eisen wel ke naar voren worden gebracht. Geloof, omdat de EEG-landen het aan zich zelf verplicht zijn de gemeenschappelij ke markt ook in de agrarische sector te verwezenlijken. AMSTERDAM, 9 oktober Op de MIVA-centrale is als de opbrengst uit de kerkdeurcollecte van 17 september bijeengebracht door 1150 kerken en ka pellen tot dusver 195.000 ontvangen. Men verwacht, dat de twee ton zullen worden overschreden; dit zou de ver wachtingen belangrijk overtreffen. De hoogste parochiële opbrengst van de collecte is afkomstig van de St. Hy- politus-parochie te Delft met ruim 800. Naar het aantal zielen gerekend kwam het hoogste bedrag uit Geffen (Brabant) met een bijdrag van 0,42 per parochiaan; Kockenge leverde het hoogste bedrag per gezin; 1,65. /LIEVE HELP, MISS PERRY.. WAT BEN IK BLIJ DAT U ME GE ONDEN HEBT... IK LEEF AL TWEE DAGEN OP KOEKJES EN GECONDENSEERDE MELK. DIE BOEVEN HADDEN ME ALLEEN MAAR 'N BLIKOPE- 6EGEVEN IK BEN TWEE DAGEN BEZIG GE WEEST OM BIJ HET RAAM TE KOMEN MAAL BEGON TOEN DAARBOVEN? DEUR OPEN HIER NAAST 161-13 FRUIT

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2