Honderd jaar geleden werd O gehore n I 4 .Kermis op platteland van - Joegoslavië Mannetje van Plitvice draagt blauwe cape en groen hoedje I D mn H M Beschermer van de ontheemden i I DE WEG NAAR SPLIT IS EEN WONDER ONGEREPTHEID F. WÊSÊÊÊ MAANDAG 9 OKTOBER 1961 p het einde van de vorige eeuw was Fridtjof Nansen wereldberoemd als Poolrei ziger. Door zijn expeditie naar het Noordpoolgebied had hij zich een grote naam verworven. Als hij na zijn terugkeer van deze expeditie, in 1896, nooit meer iets opzienbarends gedaan had, zou hij toch de geschiedenis zijn in gegaan als een man van groot formaat. Maar als wij nu terug zien op het leven van Nansen, dan denken wij toch vooral aan de prestaties die hy in de jaren 1920 tot 1930 heeft verricht. Morgen, 10 oktober, is het honderd jaar geleden dat deze vermaarde Noor werd geboren, en bij de viering van dit eeuwfeest zal ongetwijfeld het accent gelegd worden op het werk dat hij gedaan heeft voor de ontheemden. Nansen heeft zich, behalve als ontdek kingsreiziger, ook onderscheiden als diplomaat en als geleerde, en hij heeft met zijn groot intellect belangrijke politieke en weten schappelijke arbeid verricht. Maar hij liet niet alleen zijn verstand maar ook zijn hart spreken, en om de blijken van zijn menslie vendheid verdient hij onze bijzon dere achting. Hij bracht een groot offer toen hij zijn veelbelovende wetenschappelijke carrière opgaf om zich aan een onmenselijk zware humanitaire taak te gaan wijden. Omstreeks de eeuwwisse ling was hij een zoöloog van naam en ook op het gebied van de oce anografie had hij toen reeds zijn sporen verdiend. Voor de ontwik keling van deze takken van we tenschap zou hij ongetwijfeld nog veel meer hebben kunnen doen, als hij zich niet geroepen had ge voeld zijn talenten op ander ter rein ten nutte te maken IN»* jr 1 V - Er bestaat een opmerkelijk verband tussen Nansen de mensenredder en Nansen de ontdekkingsreiziger. Als beschermer der ontheemden zou hij nooit zoveel tot stand hebben gebracht, als hij niet had kunnen voortbouwen op de roem die hij twintig jaar tevo ren had geoogst met zijn spectacu laire expedities naar Groenland en het Noordpoolgebied. De Noor Nansen kreeg in de jaren twintig steun van vele buitenlandse regeringen voor zijn stoutmoedige plannen, omdat men hem uit de beschrijvingen van zijn ontdek kingsreizen had leren kennen als een integer en moedig man, en omdat men diep ontzag koesterde voor zijn orga nisatietalent, zijn doorzettingsvermo gen en zijn oprecht idealisme. De term ..idealist" wordt niet altijd in vleiende zin gebruikt. Het woord heeft vaak een bijbetekenis van naïef en irre- eei. Men heeft Nansen inderdaad wel een te grote argeloosheid verweten, als hij zich weer eens op éen groot humani tair project wierp. Maar in zijn ontwa penende eenvoud lag juist zijn grote kracht. Nansen heeft in zijn idealisme dromen gekoesterd, die niet verwezen lijkt zouden worden. Met president Wilson werkte hij voor de stichting van een onafhankelijke staat Armenië en het was voor hem een bittere teleur stelling dat dit plan niet uitgevoerd kon worden. Hij koesterde ook grote ver wachtingen van Duitslands toetreding tot de Volkenbond, maar ook deze illu- Op ander ter- hij sies bleken ijdel te zijn rein heeft hij echter voor miljoenen men sen zegenrijk werk gedaan. Velen die door de hongerdood bedreigd werden, hebben aan hem hun leven te danken, en anderen werden door zijn toedoen teruggebracht naar hun haardsteden, waarvan zij verdreven waren. Het idea lisme van Nansen was over het alge meen een zeer practisch idealisme. Hij volstond niet met het lanceren van een gedurfd plan, maar hij werkte zelf hard aan de uitvoering van zijn denkbeelden. De durf en de vindingrijkheid die hij ten toon spreidde bij het voorbereiden en het uitvoeren van de expedities naar de barre sneeuwvelden van het hoge noorden spraken later ook uit zijn werk voor de krijgsgevangenen, de vluchte lingen en de slachtoffers van een hon gersnood. Fridtjof Nansen, die op 10 oktober 1861 in een dorpje vlakbij Oslo werd geboren, genoot in zijn jeugd een Spartaanse opvoeding. Hij heeft eens gezegd, dat hij van nature een zwak karakter had, maar dat zijn strenge opvoeding beslissend is geweest voor zijn vorming. Reeds als kleine jongen leerde hij van zjjn moeder skiën, wat hem later op zijn tochten in de Poolstreek goed te pas gekomen is. In zijn kinderjaren werd hem de liefde voor de natuur bijgebracht, die hem ais jongeman zou bewegen dierkunde te FRIDTJOF NANSEN, poolreiziger, .awrtlffi Nansens schip, de „Fram", die op het ijs van de Noordelijke IJszee. De foto werd genomen in de zomer van 1895. gaan studeren. In zijn jeugd leerde hij ook de stilte waarderen zoals hij die in de Noorse woudeii leerde kennen. Veel la ter zou hij, in een redevoering, verkla ren: „Men moet allereerst zichzelf vin den, en daarvoor moet men de een zaamheid en de contemplatie zoeken". Als Nansen een man was geweest met een grote behoefte aan gezelschap en gezelligheid, had hij zijn ontdekkings reizen niet kunnen maken, en als hij niet reeds jong geleerd had zelf beslis singen te nemen, zonder voortdurend het advies van anderen in te winnen, dan zou hij later niet aan ondernemingen begonnen zijn die aanvankelijk in de ogen van velen tot mislukking gedoemd schenen. Op 27-jarige leeftijd promoveerde Nansen aan de universiteit van Chris tiana (Oslo) tot doctor in de natuur wetenschappen op een proefschrift over het centrale zenuwstelsel van laag-ontwikkelde dieren, en in dat zelfde jaar (1888) maakte hij, met vjjf andere mannen, een tocht op ski's dwars door Groenland. Het was een buitengewoon zware en uitputtende reis van anderhalve maand, waarbij de groep soms temperaturen moest trotseren van 45 graden Celsius on der nul. Maar vijf jaar later zou Nansen een tocht maken waardoor hij internationale bekendheid verwierf. Hij hoopte met een expeditie de Noordpool te kunnen bereiken, maar hoewel hij dit doel niet haalde, kwam hij toch dichter bij de Pool dan ooit enige ontdekkingsreiziger vóór hem. Hij had een speciaal schip laten bouwen, dat tegen de druk van het Ijs bestand was, en hij noemde dit vaartuig: „Fram" (Voorwaarts). De naam was karakteristiek voor Nansen, die zijn expedities altijd zo organiseerde dat h(j niet kon terugvallen op een vei lige basis. Hij zorgde dat hij op zo'n basis uitkwam, maar hij schrok er niet voor terug figuurlijk gesproken zijn schepen achter zich te verbranden. Voor hem bestond er op zjjn avontuur lijke reizen slechts één richting: voor waarts, en aan een terugtocht wilde hij nooit denken. Nansen liet zich tijdens zijn expeditie van 1893 met zijn „Fram" invriezen, en hij hoopte dat zijn boot met het om ringende ijs in de richting van de Noord pool zou drijven, omdat hij berekend had dat er zeestromingen in die rich ting waren. Zijn theorie bleek juist te zijn, maar het ging hem in de praktijk niét vlug genoeg. Nadat hij al meer dan een jaar in het Poolgebied had ver toefd, verliet hij op zekere dag, met één metgezel, het schip om uitgerust met ski's, hondensleeën en kajaks, de tocht voort te zetten. De andere beman ningsleden van de „Fram" zouden het 1 schip naar Noorwegen terug brengen, en Nansen en diens kameraad zouden samen hun weg naar de bewoonde we reld zoeken. Zij naderden de Pool tot op 320 km (86 gr. 14'), en .angezien hun proviand opraakte, moesten zö hun koers wijzigen om zo snel mogelijk een kamp te bereiken. Zij werden tenslotte door de Britse Poolreiziger Jackson op gepikt, die hen met zijn schip naar Noor wegen terugbracht. Nansen was drie jaar onderweg geweest, en al die tijd had men in Noorwegen niets van hem gehoord. Moderne Poolreizigers beschikken over vliegtuigen en radio, en zij profiteren van nog talloze andere moderne uitvin dingen. Maar Nansen werkte nog onder betrekkelijk primitieve omstandigheden, en van zijn fysieke en psychische kracht werd onnoemelijk veel gevergd. Van de ze expeditie gaf hij een wetenschappe lijk verslag in zes boekdelen, terwijl hij daarna voor een populaire beschrijving zorgde. Dit laatstgenoemde boek werd in de hele wereld een best-seller. (Een Nederlandse editie verscheen in 1897 te Leiden onder de titel: „In Nacht en IJs"). Nansen werd in 1897 hoogleraar in de zoölogie aan de universiteit van Christiana, maar al spoedig zou hij voor een diplomatieke taak geroepen wor den. In 1905 speelde hij een belangrijke rol bij Noorwegens afscheiding van Zweden, en vervolgens werd hij gezant in Londen van het nieuw onafhankelijke Noorse koninkrijk. a 1920 werd hij door de Volkenbond benoemd tot Hoge Commissaris voor de Krijgsgevangenen, en in die functie heeft hij niet minder dan 50.000 mannen naar hun vaderland la ten terugkeren. Vooral in Siberië ver toefden, jaren na de wapenstilstand, nog honderdduizenden krijgsgevange nen die de vrijheid hadden gekregen naar huis te gaan, maar die niet over het geld en het transport beschikten om de verre reis te maken. Nansen bracht het geld bijeen, en hij leende schepen voor het vervoer. Binnen anderhalf jaar ladat hij zijn taak had aanvaard, kon hij reeds met voldoening op het resul taat van zijn inspanningen terug zien. Intussen had de Volkenbond hem in 1921 ook met de zorg voor de vluchte lingen belast. Nansen heeft voor de ontheemden van de jaren twintig zeer veel'kunnen doen, en hij gaf zijn naam aan een internationale indentiteits- kaart voor „displaced persons" die geen normale pas meer bezaten. Do Nansen-pas werd door niet minder dan vijftig regeringen erkend. Maar alsof deze taken al niet zwaar genoeg waren, kreeg Nansen er in 1921 nog een bij. Op verzoek van het inter nationale Rode Kruis begon hij met de bestrijding van de hongersnood in Rus land. Vooral in de Oekraïne en aan de oevers van de Wolga zwierven miljoe nen uitgehongerde mensen rond. Tussen 1921 en 1923 organiseerde Nansen, met groot succes, omvangrijke hulp-acties, en zijn werk trok zo de aandacht dat hij er in 1922 de Nobelprijs voor de vrede voor kreeg. Het geld dat Nansen als Nobelprijswinnaar ontving, gaf hij volledig uit voor zijn humanitaire werk. In de jaren twintig zorgde Nansen ook voor een uitwisseling van een Griekse minderheid in Turkije tegen een Turkse minderheid in Griekenland- Het was een vplksverhuizing van in totaal bijna twee miljoen mensen, die door deze fantastische oplossing voor veel ellende gespaard bleven, aange- Fridtjof Nansen. Een portret uit 1897, dat door een Londense fotograaf gemaakt werd. Toen Nansen van zijn Poolexpeditie teruggekeerd was, hield hij een serie lezingen in Europa en Amerika, en overal werd hij als een held begroet. De roem die hij toen oogstte, kwam hem ruim twintig jaar later zeer van pas, toen hij geld en goederen inzamelde voor zijn grootse humanitaire projecten. zien er ernstige spanningen bestonden tussen Turkije en Griekenland; span ningen waarvan deze minderheden het slachtoffer dreigden te worden. Nansen heeft met zijn arbeid voor de Volkenbond te veel van zijn krachten gevergd, en hij heeft zich letterlijk dood g'ewekt. Hij stier15 in Oslo op 13 mei 1930, en hij werd dus nog geen 69 jaar oud. De vluchtelingenorganisatie van de Volkenbond werd, na de dood van de grote vriend der ontheemden, het Nan sen Bureau genoemd, en Nansens werk is na de tweede wereldoorlog voortge zet door de Verenigde Naties die ook een Hoge Commissaris voor de Vluch telingen aanstelden. Ieder jaar wordt door deze Commissaris een Nansen-pen- ning uitgereikt voor bijzondere verrich tingen op het gebied van de vluchte lingenzorg. H. BRONKHORST In het begin van de jaren twintig heerste er hongersnood in de Oekraïne. Dit is een foto van uitgehongerde kinderen Nansen organiseerde, met steun van het Amerikaanse Rode Kruis, een hulpactie. Zijn organisatie heeft enkele miljoenen mensen het leven gered. .een man slacht een schaap. e weg van Plitvice naar Split gaat niet over rozen. Hij houdt het meer met de doornen. De Algemene Nederlandse Wiel rijders Bond rapporteert deze weg in het vaderland als een vrij slechte steenslagweg. Dit wekt belangstelling voor de vraag hoe er volgens de Bond een steenslagweg uit moet zien om slecht of heel slecht te zijn. Zeker is dat geen enkele Nederlandse wielrijder zich zou kunnen voortbewegen over een vrij slechte steenslagweg als die naar Split. Het bultige cake-walk- karakter ervan is des te verrassender, omdat men van Karlovac tot Plitvice de ongekende weelde van het asfalt heeft ervaren. Al vorens men kennis neemt van het groenblauwe wonder der zes tien watervallen, kan men echter reeds weten dat men in een streek is beland waar men dubbel op zijn hoede moet zijn. Men kan dit weten aan het mannetje van Plitvice. Het mannetje van Plitvice draagt heel toepasselijk een blauwe cape en een groen hoedje. Als u parkeerruimte zoekt, snelt hjj op u af en plakt een groen plaatje op uw voorruit. Dit plaatje draagt het raadselachtige opschrift „The parking". Het mannetje zelf hijgt voornamelijk. Zo, zegt hij dan, alsof hij u van een wisse dood gered heeft. Dat maakt 100 dinar. Voor u is dan alles verder gratis. Entree, wan delpark, foto's maken en bloemen plukken. Er is in feite echter niets gratis dan het parkeren, hetgeen men vrij kan vertalen met „The parking". Het wandelen langs de meren geschiedt via een loket en kost 500 dinar per persoon. Waarmee alleen maar gezegd wil zijn, dat het toerisme hier niet meer in de kinderschoenen staat. sloten moet worden. Het lijkt op: kruip dore, de laatsten zullen wij vaaangen! Een jonge boèr die wij om uitleg vragen, vertelt het ons met handen en voeten. Het is nu kermis. De oogst is binnen en de kerk viert feest. En het feest is eerlijk als het land. Men bemerkt geen twens of teenagers. Van kwijlzang geen spoor. Er staat ook geen forum op het programma en zelfs geen sportpraatje. En zo er al een luidspreker bestaat, laat hy slechts sterke Kroatische stemmen door. Het feestmaal weerspiegelt de velden. Gelig witte brood, schapenvlees, vygen, olpven, paprika ep pruimen. Van bouwstop heeft men hier geen flauw vermoeden. Wie bouwen wil, hp bouwe. Maar dan wel met eigen hand en klompen natuursteen zonder specie. En men is ronduit tegen het vegetarisme. Een man met een bruine scherpgesneden kop, die wellicht nog be zoek verwacht, is bezig aan de deur van zpn huis een schaap te slachten. Het is een tafereel dat men bhjkbaar gewoon is, want niemand besteedt er bijzondere aandacht aan. Het huis is gedekt met massieve leien. Aan de rand van het dorp, dat plotseling op houdt, staan drie wegwpzers. Naar pas uren later blpkt, staat minstens één van die wpzers verkeerd. Wie gewend is dit land te voet te doorkruisen, weet dat wel en let er niet op. Borden zijn voor vreemdelingen. Zij wijzen de weg naar het hart, dat, zo het leeft, zyn redenen heeft, die de rede niet kent. Borden met afstanden en snelheden bergen seinen uit een wereld van techniek en materie. Men moet die zelf maar opvangen en vertalen, als men uit die wereld komt Waar de mens geen norm meer is. ontstaat de penetratie van het blik. Zes huizen schuilen byeen tegen een barre steilte. Aan de weg staat een bord met het op schrift: 30 km. Het is een kosteiyk schild. Wie hier constant zou ryden met een snelheid van dertig kilometer per uur, zou weldra geen weg meer weten uit een bolwerk van ineengezegen blik en verwrongen stangen. Toch leest men hier in het weekend weinig over onhoudbare toestanden. Ook gedichten over primitieve harts tochten hoort men sporadisch. Er is zo goed als geen heimwee naar de jungle. Dat treft men meer in een blikken welvaarts wereld. .een briefje op de voorruit. oezeer wij ook terugwillen mét Rousseau, tegen de avond kruipt in ons het witte gewoontedier omhoog. Wij ruiken een stad en wij weten het. Dit is Spalato, thans Split en goed voor 100.000 inwoners. Hier staat het paleis van Diocletia- nus, het belangrykste gebouw van de Balkan. De deur van de aar de weg naar Split is een wonder van ongereptheid. Hö hobbelt en botst, maar hij biedt daar ruimschoots vergoe ding voor. Hy is een fenomeen in deze tyd. Ergens pas seert hij een dorp waar alles is opgegraven. Voor alle hui zen gapen metersdiepe kuilen. De weg is er versmald tot een iel spoortje van kleinere kuilen. Wellicht wordt hier goud ge vonden of uranium. Misschien ook' is de riolering stuk of heeft men scherven gevonden van een oud servies. Het raadsel is moei- ïyk te achterhalen. Want er wordt vandaag een heiligenfeest ge vierd en daarom is de bevolking uitgelopen. Een kerkje onderweg wordt omzwermd door honderd vrouwen, de hoofden gedekt met smetteloos witte doeken in tegenstelling tot de doordeweekse zwarte. Een zwetende boer met een rood kalotje voegt zich aan onze züde. Hy beduidt ons dat wp door moeten ryden. Het gebaar is niet dreigend maar uitnodigend en hoofs. De symboliek van de hand is hier nog elementair. Men kan zich daar niet in vergissen. Als wij drie kilometer verder zijn gereden, wordt alles duidelijk. Midden op de weg is een geweldig volkstumult. De buitenste kringen worden gevormd door oude vrouwen, mannen en kinde ren. In de kern bevindt zich een krans van jonge vrouwen in statige kledij. Als wij uitstappen krijgen wij wat de litteraire mede werker „the shock of recognition" zou noemen. Die schok der her kenning komt wel aan. Thuis mogen wp graag eens naar een Chant du Monde plaat luisteren, met Bulgaarse volksmuziek. Wat wy hier horen is er tot en met de kopstemmen een kopie van. De zingende meisjes zyn ernstig. Zy dansen in een kring en leggen by tyd en wyie beentje over, om een schaatsterm uit onze prille jeugd te gebruiken. Ook trekken zp de 'ring plotseling groter en kleiner, als was er een onzichtbare gevangene ontsnapt, die opnieuw om- M' .vrij slechte steenslagweg. kathedraal is van Andreja Buvina en dateert uit de dertiende eeuw, evenals de zeer fraaie preekstoel, op de plaats waar zich vroeger het mausoleum van Diocletianus bevond. Maar liever dan de hele woordenkraam van Baedeker is ons na het binnenland Narodni Trg, het pleintje dat wij het plein der stemmen zouden willen noemen, omdat heel Split er bp avond praat en mompelt in een mediterrane geur van zuidvruch ten en koffie. In de schaduw van het oude stadhuis, als zovele andere huizen gebouwd in de gotische stpl van het vpftiende- eeuwse Venetië, schuilt een espresso-bar van hoge allure. Men mag dat onbelangrijk achten, maar wij houden ervan het kom pas altpd zelf even op tafel te leggen. John Gunther gaat er trots op in iedere stad die hp bezocht op de avond van zpn aankomst nog aan 100 inwoners gevraagd te hebben, wat zp het typische achtten van hun stad. Die werkwpze lpkt mp niet alleen onpersoonlpk, maar vooral erg vermoeiend. In een heel kleine bakkerp staat een nog kleiner vrouwtje. De armoede van haar rafelende maar tóch kokette kleding is on beschrijflijk. Zij draagt een charlestonhoed van Venetiaans stro. Zij koopt een korst brood van gisteren, die zorgvuldig gewogen wordt. En zonder dat wp ergens naar gevraagd hebben, schetst zij ons de historisehe rpkdom van Spalato. Als wp haar complimenteren met haar onberispelpk Duits, kpken haar prachtige grote ogen tegelpk vertederd en een heel klein beetje verwptend. Wat dacht u? zegt ze. Ik ben geboren in Beieren. En ooit was mijn man een vleugeladjudant des Keizers. Maar, laat zij er van de weeromstuit in uitstekend Engels op volgen, de tpden verahderen. Waar u die was ziet hangen, vestigde Diocletianus het absolute keizerschap. Hp was echt een baasje, behalve thuis waarschijnlijk. Als ik zeg, dat haar Engels al even voortreffelpk is, lacht zp als een wpze moeder, die zich aan de tpd onttrokken heeft. Ik heb in Engeland op school gezeten, zegt ze. Maar dat is een eeuw geleden. En ik heb zo weinig kans het te oefenen. Split teert met louter op het verleden. Eergisteren is hier het grote duel Partizan-Dinamo nog gevochten op de hoogste toppen der Oosteuropese voetbalacrobatiek. En voor de achtste maal in successie loopt het Splitfestival met zang en muziek, toneel en dans. Het zijn de dingen van de dag, waar de vele toeristen zich weinig van aantrekken. Zp haasten zich naar de haven, waar zp passage kunnen boeken voor de grote pretboten, die van Ryeka naar Dubrownik varen. Aan boord is het druk. De banken op het dek zpn tot de laatste plaats bezet. Enkele reis toeristenklasse kost nog altpd meer dan 2000 dinar. Maar dat mag men voor de hooggeprezen parel van het zuiden wel over hebben. Dat men vooral vanuit Split de boot neemt, komt waarschijnlpk, omdat de weg over land an dermaal voor het allergrootste deel op het hink-stap-sprong- systeem berust. Voor wie in Split terugkeert met de panchromatische beel den der toeristiek nog in het moede hoofd, heeft de stad overi gens in alle stilte een verrassing bewaard. Dat is het werk van Ivan Mestrovic, de grootste der Joegoslavische beeldhouwers, die in Amerika woont. Zpn kolossaal beeld van bisschop Grigur Ninski verheft zich dreigend over het Domplein. Maar wie zpn werk echt wil leren kennen, moet een dag besteden aan de Galerija Mestrovic en omgeving. Bpzondere vermelding ver dient daarbij de kruisweg in de oude privé-kapel van Villa Cam- po Grozzo. Zoals u ziet, zegt onze gids, heeft Mestrovic zich vooral laten inspireren door de katholieke mythologie. Ik bekijk hem van terzijde, maar het is niet grappig bedoeld Vroeger was dit allemaal van een Dalmatische graaf, vervolgt hp. Nu heeft onze Tito hier verderop zpn buitenverblpf. Op de prachtige binnenplaats van Campo Grozzo is men de décors aan het bouwen voor „Caligula" van Camus. Het gaat over een week in première als belangrpkste moderne toneel- bijdrage tot het Split-festival. Later draaien wp langzaam om hoog de bergen in. Het buitenverblpf van Tito ligt idyllisch verscholen tussen hoge bomen. Naarmate men hoger stpgt, kan men beter zien dal het in stpl verwant is aan de Villa Campo Grozzo, maar véél groter. Van Josip Broz Tito hebben wij tot op heden acht en dertig verschillende opnamen waarge nomen in etalages, herbergen en binnenhuizen. Zpn buitenver blijf glanst in de avondzon als een décor waar zelfs Caligula genoegen mee genomen zou hebben. En was die er niet op uit een Oosters despoot te zpn, die van zpn paard een consul kon mak0I1? CAREL SWINKELS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6