mgm Belgische liberalen breken met anti-clericale traditie Rechtse concentratie, de droom van Van Andcnhove Altijd liever IVÖROL Leiders geheime ieger in arrest Europeanen Algerije blijken zich te matigen Syrische regering vindt erkenning Kremlin, Scwedi-Arabië en binnenkort ook de VS GEEN BALLING-REGERING VAN CUBA BINNEN V.S. Uitstapje met antiek Rotterdams trammetje Schimmelpenninck Weer in de bank Rddiohuwelijk Pronkstukken van onze voorouders op dé weg Voortaan: „Partij voor Vrijheid en Vooruitgang" Liberalen worden weliswaar laat) verdraagzamer Nuchter blijven Soebandrio wijst Nederlands plan voor N.-Guinea af Franco welwillend voor De Gaulle NA NASSERS RADIO-REDE Portugees succes in ANGOLA MAANDAG 9 OKTOBER 1961 PAGINA 7 /wéérecht ndanthren BRUSSEL, 9 okt. De libe rale partij, met haar dertig ka merleden en senatoren de derde partij in België, is in een nieuwe huid gekropen. Zij heeft een nieu we naam gekregen, Partij voor Vrijheid en Vooruitgang, en een buitengewoon partijcongres te Brussel heeft een program goed gekeurd waarop de partijleiding hoopt alle rechtse krachten in het land te kunnen bundelen. De me tamorfose is het werk van de par tijleider, oud-minister Van Auden- hove, die sinds lang reeds droomt van een grote centrum-partij en zich daar sedert de verkiezingen actief voor ingespannen heeft; om deze doorbraak te kunnen reali seren heeft de Partij voor Vrij heid en Vooruitgang gebroken met het sedert de Belgische onafhan kelijkheid in de liberale partij tra ditionele anti-clericalisme. Dan zeker van frisse mond en witte tanden KL.EURECHTHEIDSMERK VAN WERELDVERMAARDHEID —9 (Van onze Brusselse correspondent) Volgens Van Audenhove heeft het «ehoolpact liet anti-clericalisme achter haald en voortaan zullen ook niet- Vrijzinnigen in de partij een actieve rol kunnen spelen. Deze verruiming Van de filosofische horizon in een geest Van verdraagzaamheid, waarvan de liberale partij eigenlijk al bij haar ont staan had moeten blijk geven, is jam bier genoeg echter het enige punt van Werkelijke vernieuwing dat men in het „doorbraakprogram" ontdekken kan. De toespraak van Van Audenhove gis teren op het partijcongres, verschilde inderdaad niet aanzienlijk van hetgeen bien op vroegere congressen van de liberale partij reeds gehoord had. Bij nadere beschouwing is het nieuwe Program niet veel meer dan een op- Somming van al de grieven welke het conservatieve en kapitaalkrachtige deel Van dit iand tegen de huidige regering Lefèvre-Spaak aanvoert: het eist de sanering van de openbare financiën door de beperking van de uitgaven en het verzet zich tegen iedere fiscale Politiek welke alleen een vermeerde ring van de belastingen en van de lasten tot gevolg heeft. Het is, met andere woorden, de traditionele De groep-Rijkens heeft toch contact gehad met de Indonesische minister Van Buitenlandse Zaken Soebandrio en wel in New York, waar de heren Rijkens en Van Konijnenburg met hem hebben gesproken. Het heet, at toen Soebandrio de mening was toegedaan het plan-Luns hij amende ment te kunnen ombuigen in dier voe ge, dat Nieuw-Guinea na een over- gangstijd van twee jaar bij Indonesië Zou komen. Toen hebben de beren Rijkens en Van Konijnenburg zich la ten verleiden aan Soebandrio te zeg gen, dat die mogelijkheid er niet in Zat. Zij hebben hem uitgelegd wat de regering kennelijk wel met bet plan- Luns bedoeloe. Volgens Amerikaanse Persberichten zou Soebandrio zijn plan toen hebben gewijzigd. Hij gaat nu niet meer proberen bet plan-Luns te amenderen, maar zal bet om zijn Uitgangspunten afwijzen. Het is enigszins verwonderlijk, dat Soebandrio de groep-Rijkens nodig fcou hebben gehad om bet voorstel- Luns te lezen. Men zou bet hem heb ben toevertrouwd dit öp eigen kracht te doen. Vóór zijn gesprek met de groep-Rijkens zal hij ook wel geweien hebben wat daar in stond. Nog ver- Wonderlijker is bet, dat de groep-Rij. kens zich nog steeds geroepen acht °nze minister van Buitenlandse Zaken ®ls een schaduw te volgen en zich ac tief met zijn politiek te bemoeien. Ol de groep dit overeen kan brengen met haar belofte aan de regering, is daar bij nog van bijkomstig belang. Hoofd taak is, dat de minister zijn werk niet kan doen met zulke spelbrekers voor t'jn voeten. Hij doet het misschien r°ut, maar dan is hij het, die daarvoor Verantwoordelijk is. Zoals het nu gaat, ral de groep-Rijkens de verantwoor delijkheid mede moeten dragen. Overigens maakt het praktisch niet Veel uit, wat er nu is gebeurd. Als de 8roep-Rijkens Soebandrio de ogen niet r°u hebben geopend, zou minister Uns dit wel hebben gedaan, gesteld dat Soebandrio de ogen niet reeds ®ng open bad. Dan zouden de par tijen op precies dezelfde wijze tegen over elkaar hebben gestaan als zij nu 0en. Er is dus niets bedorven. Tenzij men menen zou, dat een Indonesisch Amendement welkom zou zijn geweest Aan minister Luns, omdat bij er een Aanknopingspunt in zag Laten wij nuchter blijven. Als de parten zó liggen, kan minister Luns 0 nu nog wel aanknopingspunten 'nden. Soebandrio is reeds begonnen plu opvatting over de mate waarin de apoea s .zelfbeschikking" zouden unnen verkrijgen, uiteen te zetten. grief van de liberale partij tegen iedere regering waarin zijzelf niet vertegen woordigd is. Met het Vlaams-Waalse vraagstuk weet Van Audenhove intussen al even min raad. Een bijzonder congres zal einde januari 1962 trachten een of an dere toverformule te ontdekken. Vast staat nochtans dat de nieuwe liberale partij het unitaire karakter van België wil gehandhaafd zien en dat ze zich tegen iedere vorm van federalisme zal verzetten. W tnt het federalisme, ver klaarde Van Audenhove, zou het einde betekenen van België. In een federale staat zouden het Belgisch nationale ge voel en de solidariteit tussen Vlaande ren en Wallonië spoedig verdwijnen. Een der eerste gevolgen ervan zou de vestiging zijn in Wallonië van een soort volksdemocratie, een Tito-regime dat Wallonië verarmen zal, omdat het het buitenlands kapitaal zal verjagen. Volgens Van Audenhove bestaat er voor de huidige malaise slechts één oplossing: de industrialisatie van Vlaanderen en de economische om schakeling van Wallonië. Het is nog te vroeg om te voor spellen of de Partij voor Vrijheid en Vooruitgang met een dergelijk mager program de beoogde concentratie van rechts tot stand zal kunnen brengen. Ongetwijfeld bestaat er in België op dit ogenblik een klimaat van onte vredenheid. De christelijk-socialisti- sche coalitie is verre van populair. Niet alleen heerst er ontstemming over de onmacht van de regering om het Vlaams-Waalse vraagstuk op een bevredigende wijze op te lossen, maar vooral in de conservatieve kringen van industriëlen, burgerij. midden stand en kleine employé's is men misnoegd om de hoge belastingdruk waaraan deze sociale klassen van 1 januari af onderworpen zullen zijn. Stellig kijkt men in deze kringen uit naar middelen om een einde te maken aan een coalitie die onder zware marxis tische invloed staat. Wellicht heeft de oud-C.V.P.-minister Pierre Harmei daaraan gedacht toen hjj verleden week op een politieke bijeenkomst verklaarde dat het wenselijk zou zijn de huidige partijstructuren te doorbreken om de krachten van de arbeid en die van het kapitaal te hergroeperen in nieuwe politieke formaties. Op deze achter grond moet men ook het manifest interpreteren dat verleden donderdag door een groep van malcontente ka tholieke conservatieven is gepubliceerd en waarin aangedrongen werd op een politieke formaties. Tegen deze achter oprichting van een nieuwe partij, hetzij door de hervorming van een bestaande partij. Kennelijk heeft Van Audenhove bij de hervoming heeft van de liberale partij op deze misnoegden gerekend. Maar het is niet onmogelijk dat zijn berekening fout is geweest. Want al is de ontevre denheid in de rangen van de christe lijke volkspartij groot, geen enkel mar kant C.V.P.-er heeft zich tot dusver bij de nieuwe liberale centrumpartij gemeld. Een deel van de ondertekenaars van het manifest heeft de partij steun toe gezegd, maar alle overlopers zijn edel lieden en Waalse industriëlen, die alleen zichzelf vertegenwoordigen en geen en kel politiek mandaat bezitten. Alle po gingen van Van Audenhove om een of ander bekend C.V.P.-er er toe over te halen het ondervoorzitterschap van zijn Partij voor Vrijheid en Vooruitgang te aanvaarden, leden dan ook schipbreuk. Het C.V.P.-kamerlid Saintraint, een po pulaire figuur uit de vroegere koloniale administratie, die men voor die functie had aangesproken, heeft óp het aller laatste moment voor de. eer bedankt. Ook de pogingen van Van Audenhove om de kleine scheurpartijen uit de jongste verkiezingen naar zich toe. te halen oogstten niet veel succes. Het enige onafhankelijke parlementslid dat bereid was gevonden om met pak en zak naar de nieuwe liberale partij over te lopen, de heer l'Allemand uit Ber gen zag zich verplicht daar zaterdag van' af te zien na de publicatie in de socialistische partijkrant Le Peuple van een artikel, waarin de eer van l'Alle mand ruw door het slfjk werd gesleurd. Volgens Le Peuple was l'Allemand in 1942 het voorwerp van een aantal ge rechtelijke vervolgingen wegens zjjn nogal laffe interpretatie van het zesde gebod. De centrumpartij zal dan ook wel niet voor vandaag zijn. Nochtans is het pro bleem nu voor de eerste maal publiek gesteld en het is niet uitgesloten dat de concentratie van rechts wel eens spoediger een realiteit zou kunnen wor den dan velen verwachten. De houding van de christelijke volkspartij ten aan zien van de steeds grotere socialisti sche eisen kan in dit opzicht determi nerend zijn. Wanneer de burgerij, de boeren en middenstanders, nog steeds de grootste kiescliëntele van de christe lijke volkspartij, de gewettigde indruk krijgen dat, onder voorwendsel van een progressieve politiek, alleen de eisen van de vakbonden worden ingewilligd, dan zou een breuk in de christelijke volkspartij tot de mogelijkheden gaan behoren: een breuk tussen de christe lijke democraten, die in de arbeiders- vakbeweging de enige uitweg zien en de conservatieven die onvermijdelijk in het magnetisch veld van de nieuwe liberale partij zouden terecht komen. NEW YORK, 9 okt. (Reuter) De Indonesische minister van Buitenlandse zaken, dr. Soebandrio, heeft aangekon digd, dat hij vanavond in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties opnieuw het standpunt van zijn rege ring zal uiteenzetten, volgens hetwelk westelijk Nieuw-Guinea een deel van Indonesië is. „Wij zullen nooit terugko men van ons standpunt, dat West-Irian een deel van Indonesië is", zo verklaar de hij tegenover een Amerikaanse jour nalist." „Wij hebben de 700.000 inwoners van West-Irian beloofd, dat zij, wan neer zij zich bij ons hebben aangeslo ten, volledig recht op zelfbeschikking binnen bepaalde grenzen krijgen. Dat is zelfbestuur, de vrijheid van spreken en de vrijheid te leven zoals zij zelf willen en zich naar vermogen te ontwikkeien." Indonesië heeft geen belangstelling voor Nederlandse plannen die beogen West-Irian het recht van zelfbeschik king te geven op een zodanige wijze, dat het los van Indonesië komt... De Nederlanders hebben er in 1950 in toegestemd de kwestie West-Irian binnen een jaar te regelen, aldus mi nister Soebandiro. „Thans leven wij in 1961 en het probleem is nog niet gp- gelost. Indonesië zal er krachtig op aandringen dat binnen de kortst mo gelijke tijd een passende oplossing wordt gevonden". Advertentie PARIJS, 9 okt. (UPI) De arresta tie van leiders van de organisatie van het geheime leger (OAS) die zich in Spanje ophielden, door de Spaanse po litie, wordt in Parijs beschouwd als een belangrijke stap in de strijd tegen de rechts-extremistische beweging voor een .Frans Algerije". Wegens de delicate aspecten van de zaak onthielden Franse functionarissen zich van commentaar de pers en de publieke opinie juichten de stap van de Spaanse politie toe. maar de pers en de publieke opinie juichten de stap van de Spaanse politie toe. Onder de zeventien personen die in Spanje zouden zijn gearresteerd, be vonden zich Pierre Lagaillarde en Jo- sep Ortiz, die beiden een belangrijke rol hebben gespeeld in de opstand in januari 1960 in Algerije, en de ex-kolo nels Charles Lacheroy en Jean Ar- goud. deserteurs uit het franse leger. Volgens berichten uit Madrid is de Spaanse regering voornemens alle zeventien te interneren, waarschijnlijk in Guadalajara of Avila. Zegslieden in Parjjs zeiden dat de Franse rege ring krachtig bjj de Spaanse autori teiten had aangedrongen op „neutra lisatie" van de activisten voor een „Frans Algerije". De Spaanse regering, van generalis simus Francisco Franco, heeft tot dus ver nooit iets willen ondernemen tegen dc Franse politieke refugiés, waar schijnlijk om de volgende redenen: twintig jaai lang heeft Fransrijk gewei- gord Spaanse republikeinse refugiés die in Frankrijk bleven ageren tegen het regime veren. van Franco, uit te le- nieuwe Syrische premier Kouzbari hun diensten zullen aanbieden. LAGAILLARDE Over het algemeen ziet de Spaanse regering liever dat Algerije Frans blijft omdat de toestand in Spaans Marokko en de Spaanse Sahara kritiek zou kun nen worden, wanneer aan Algerije onaf hankelijkheid wordt verleend. ALGIERS In Algerije blijkt een gematigde stroming onder de Europe se kolonisten gaande te zijn. Het bu reau van de gevolmachtigde minister voor Algerije deelde mede dat een manifest, getekend door 114 Europese en Algerijnse „vooraanstaande" per sonen, wonend in het departement Mostaganem, is ontvangen waarin ge pleit wordt voor beëindiging van de bommenlerreur en het herstel van het wederzijds respect tussen de Algerijnse en Europese lagen van de bevolking. Vrijdag was een gelijksoortig mani fest van negenentwintig personen uit Oost-Algerije, onder wre leden van de Nationale Assemblee, op het bureau ontvangen. Onder de ondertekenaars van het laatste manifest waren behalve de parlementsleden, vierentwintig regionale raadsleden en drieëntach tig burgemeesters. Het manifest kwam na een nacht en een dag van gewelddaden waaronder explosies van negenentwintig granaten en plasticbommen. Vijf personen raak ten hierbij gewond. Sinds 30 september hebben Europese rechtse extremisten 426 gewelddaden bedreven, waaronder 416 bomaansla gen en tien aanvallen met vuurwapens. In de eerste week van oktober werden acht personen, onder wie twee Euro peanen, gedood. Een van dezen was de politiecommissaris van Algiers, Alexis Goldenberg, die in zijn auto werd doodgeschoten. In totaal werden 91 per- J sonen gewond, onder wie 31 Europeanen et oudste materiaal had de Rot- terdamsche Tramweg Maat schappij (RTM) zaterdag van stal gehaald voor een groep van 75 Engelsen, die dit weekeinde spe ciaal naar Nederland was overgeko men om ritjes te maken op de weini ge interlokale tramtrajecten, die ons land nog heeft. Een antiek stoomloeo- motiefje uit 1920 compleet met een trekbel en petroleumlampen en vijf stokoude houten wagentjes uit 1906 vormden de combinatie, die terwille van een hobby op het RTM-station aan de Rosestraat, zaterdag de klok enige decennia terugzette. Het enige wat er nog aan ontbrak was de kleder dracht van de jaren twintig. De rit over het 46 kilometer lange traject op Voome en Putten is voor de leden van de Britse „Railway Enthusiast's Club" uit Famborough (Hampshire) die het evenement orga niseerde, beslist de traditievolle ge beurtenis geworden, die zjj zich er van hadden voorgesteld. Want de laatste stoom tractie van ons land, vier jaar geleden in de lijndiensten definitief ver vangen door moderner materieel, heeft haar taak boven verwachting goed verricht. Luid gillend met de stoomfluit, rinkelend met de trekbel* en eigenwijze rookpluimen uitblazend trok de „moordenaar" de vijf wagens proestend en hortend, maar met een aanvaardbaar gangetje van 45 km per uur naar Spijkenisse, waar hij tijdens het waterverversen even mocht uit puffen. Hellevoetsluis, een uur later, was het tweede rustpunt daar werd het locomotiefje „vuurschoon" ge maakt en vervolgens ging de tocht via Spijkenisse naar Oostvoorne, waar de moderne jeugd zich ook al de ogen heeft uitgekeken op de rariteiten van vorige geslachten- De „Railway Enthusiast's Club" is een hobby-club, zoals die eigenlijk al leen maar in Engeland kan bestaan. De driehonderd leden hebben van hun belangstelling voor het spoor- en tram wegwezen een fanatieke en ook wel dure liefhebberij gemaakt. Vrijwel al- ):iliiiliimiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiilllllJiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiimiiim Zaterdag was het een grote dag voor de Arnhemse St. Agnes- school. Een prominente oud-leer linge nl. de minister van Maat schappelijk Werk, mevr. Marga Kloni- pë, opende het nieuwe schoolgebouw. Mevr. Klompé was in 1920 leerlinge. Met haar vroegere onderwijzeres, mej. J. Vorel, nu 71 jaar (rechts op de foto) wilde de minister nog graag even in de bank zitten. Een vroege re klasgenote van mevr. Klompé, mej. W. H. Kolkman, die thans onderwijze res aan de St. Agnesschool is, kijkt glimlachend toe. Mevr. Klompé is vroeger overigens ook lerares geweest. len bouwden een uitvoerige verzame ling op van prenten, foto's en beschrij vingen van het veelzijdige en dyna mische spoorwegbedrijf, voor andéren werd het een prestigezaak om tenmin ste eenmaal eik Engels spoorlijntje ook dat, waarop alleen nog maar goe deren worden vervoerd te berijden. En tenslotte is er een groep, die per se nog eens ritjes wil maken met de uitstervende buurtspoortrammetjes op het continent. Speciaal voo deze mensen organi seert de acht jaar bestaande club ge regeld uitstapjes naar het buitenland. Vorig jaar bezocht men Frankrijk, Spanje en Mallorca. Enkele maanden geleden ging de reis naar Denemar ken. De merkwaardigste man van deze groep is zonder twijfel de 26-jarige „perschef" van de club, Mike Walshaw, een ingenieur, die een formidabele kennis van de meeste buitenlandse be drijven heeft. Vaak gebeurt het dat hij zelfs de. hoogste functionarissen van die bedrijven met zijn historisch feitenmateriaal eenvoudig overbluft. De liefde van Mike Walshaw voor het spoorwegbedrijf komt zelfs tot in zijn huiskamer tot uiting. Daar staat namelijk een levensechte seinpaal 2,10 meter hoog, 1,80 meter breed die hij voor de prijs van vijftien shil ling (bijna acht gulden) heeft overge nomen van de Britse spoorwegen. Ter- wille van het huiskamer-verkeer staat het sein gelukkig in een neutrale stand. et is 31 oktober twee eeuwen ge leden dat R.utger, Jan Schim melpenninck in Deventer gebo ren erd. J>e culturele Raad van Deventer, welke in samenwerking met de vereniging voor Overijssels Regt en Geschiedenis dit feit wil her denken heeft een herdenkingspro gramma samengesteld met o.a. een tentoonstell'ng in de „Muntentoren" over 'iet leven en werk van dt raads pensionaris. Op de wintervergadering van de vereniging Overijssels Regt en Geschiedenis zal prof. dr. L. J. Rogier de figuur van Schimmelpenninck aan een beschouwing onderwerpen. Des middags wordt een gedenksteen ont huld, welke werd aangebracht in het pand Brink No. 23, waarin de raads pensionaris het grootste deel van zijn jeugdjaren doorbracht. Ir. J. B. G. M. ridder de van der Schueren, de commissaris van de Ko ningin van de provincie Overijssel is de erevoorzitter van een erecomité. aterdagochtend is in de Anto- niuskerk in Aerdenhout het hu welijk voltrokken tussen Anne- Marie C oebergh, dochter van boekhandelaar Coebergh uit Haarlem, die omroepster is bij Radio-Luxem burg, en Walter van Dijck, een Bel gische radio-omroeper uit Brussel. De foto toont het bruidspaar, geflankeerd door een bijzonder leuk bruidsmeisje en bruidsjonkertje, bij het verlaten van de kerk. De heeroom van Anne- Marie, Jacques Hcndrikse, zegende het huwelijk in. inullMIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIIIIIIIIIIIIIIIMIIinnilllllllMIIInnlIIIIIIIMIIIIIIIINIIIIIIIIIIIItiilllllllllllllliTilllllllllllllllllll ijna alle wagens in de jubileum rally van de Pionier Automobie len Club van Utrecht naar Zand- voort hebben zondag het circuit in de duinen gehaald Zelfs de Engelse Soame-stoomkar, die zaterdag al met moeite de tocht had volbracht van Amsterdam naar paleis Soestdijk stoomde gisteren met een gangetje van soms wel 15 km per uur langs tienduizenden belangstellenden. Het was bijzonder druk langs de wegen die deze vreemdsoortige stoet volgde. Het gaf het verkeer wel oponthoud, maar de mensen namen het... Alleen al in Zandvoort telde de politie meer dan zesduizend auto's van kijklustigen. Ve len van hen waren naar het race-cir cuit getrokken om de capriolen van de pronkstukken van onze voorouders te aanschouwen. Daar namelijk moes' een behendigheidsproef de beslissin- brengen in deze 'rally. In de klasse wagens tot 1913 me' maximaal twee cylinders won de Dui1 ser Dohmeyer met een tweecylindc: Piccolo uit 1904 en met meer dan twee cylinders: de Engelsman Moorton Fis her met een viercylinder Wolsely Sid- deley uit 1907. In de klasse zware wa gens gebouwd van 1913 tot en met 1930 ging de Belg Franchomme met de eer strijken met een viercylinder Ci troen uit 1924 en in de klasse lichte wagens uit die jaren de Nederlander Schuddeboom met een Rolls Royce uit 1929. In de klasse race- en sport wagens: de Italiaanse graaf Lurani Cernuschi met een zescylinder Alfa Romeo met compressor uit 1928 Er werden prijzen toegekend voor de best verzorgde wagens. De grote damesprijs was voor de Britse dames Fretwell en Nuttall met een Swift 1911. Het hoogtepunt van de viering van het vijfjarig bestaan van de P.A C was echter het wonderlijke défilé dat prins Bernhard voor het paleis Soest dijk afnam. Ruim honderdtachtig au tomobielen variërende in leeftijd van 31 tot 64 jaar, sukkelden in een traag tempo voorbij, daarbij enorme benzi- uewolken uitbrakend. Het was soms zo erg, dat er een dichte benzinenevel boven de paleistuin hmg. Prins Bomhard had ken nelijk plezier in dit défilé, dat honder den belangstellenden naar Soestdijk had getrokken. Het was zelfs bijna zo druk als op koninginnedag. Een van de defilerende automobi listen wendde pal voor het bordes een mankement aan zijn auto voor, kenne lijk met de bedoeling om de prins zijn motor eens te laten bestuderen. Een wegenwachter werd zelfs te hulp ge roepen om de auto weer op gang te krijgen. En dat lukte natuurlijk. Uw pech was bijna echt", riep de enthousi aste prins ile automobilist toe, toen deze met een gefingeerde onthutstheid weer in zijn vehikel klom. WASHINGTON-DAMASCUS, 9 okt. (^rt,^ ^D^^ Men verwacht dat vice-president Nou- wmsmm reddin Kouhala en de veertien andere De premier van de nieuwe Syrische regering, dr. Manoun ei-tt-ouzoan, oy net ministers en hoge functionarissen de verlaten van het ministerie van buitenlandse zaken m Damascus. WASHINGTON, 9 okt. (Rtr., AFP) De Amerikaanse regering zal niet toe staan dat op Amerikaans grondgebied een Cubaanse regering in ballingschap wordt gevormd. Maatregelen, die de vorming van een dergelijke regering be ogen, dienen onmiddellijk ongedaan te worden gemaakt. De plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken, Wym- berley 'Coerr, heeft een telegram van deze strekking gezonden aan dr. Julio Carceran de Valley-Souza, oud-rechter van het Cubaanse hooggerechtshof. Car ceran de Valley-Souza werd vrijdag in Miami, Florida, door een groep Cu baanse vluchtelingen tot „voorlopige president van de republiek Cuba" uitge roepen. Coerr verklaart overigens nadrukke lijk dat dit besluit niets afdoet aan het standpunt van de Amerikaanse regering met betrekking tot het huidige bewind op Cuba. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken verklaarde dat de vorming van een Cubaanse regering in balling schap op Amerikaans grondgebied niet in het belang van de Verenigde Staten zou zijn, omdat dan Zwitserland noch enig ander land de Amerikaanse belan gen op Cuba zou kunnen behartigen. Op Cuba worden de laatste weken maatregelen getroffen om een verwach te invasie van Cubaanse vluchtelingen uit Florida (Verenigde Staten), Guate mala en Nicaragua het hoofd te bieden. Premier Fidel Castro heeft de bevolking herhaalde malen opgeroepen waakzaam te zijn tegen een nieuwe aanval van „Amerikaanse huurlingen". LISSABON, 9 Okt. (AFP, Renter) Het Portugese ministerie van defensie heeft in een communiqué verklaard dat de strijdkrachten de herovering van'dor pen en bestuursposten in Noord-Angola het centrum van activiteit der opstanl delingen, voltooid hebben. De opstendt hngen die nog in de bossen zijn, zullen worden „vervolgd en vernietigd". Advertentie Onovertroffen wasecht zonecht weerecht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7