Sportjournalist wegens smaadschrift beboet KOSTBARE TIARA GOLUB: ik wil VRIJ wetenschappelijk werken WIENEE EISEE7UE Tijdschriftenhandelaar hoort acht maanden eisen onmisbaar Portie goede voeding levert baby studieverzekering op Maar het Hof erkent onregelmatig heden hij een voorkeuring Vrouw wist niets van beraamde vlucht B.N.G.-lening van f 50 min. a 4 Nenni offreert Fanfani steun Nieuwe chef van de luchmacht Gen. H. P. Ziélstra volgt gen. H. Schaper op MINISTER HEATH AANVAARDT E.E.G. IN POSITIEVE GEEST Voor landbouwGemenebest en E.V.A. protodollaire aanpassing? WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 PAGINA *2 Beroep op algemeen belang afgewezen A/oHn-bf voor IVa&'uf Cf be/egt óCjUt, tueb ftc &<£e/ ffu/yc HBB KEIZERSGRACHT 706 AMSTERDAM Uitgiftekoers 98 PREMIERE DONDERDAG A.S. Handel in prikkellectuur is gemakkelijk Maatstaf Ontsnapte jongen aangehouden Hondje snuffelt onder de struiken „Zwarte Zee" vervolgt reis na hachelijk avontuur Formosa zou geen veto willen uitspreken tegen toelating B-Mongolië Opleiding Econometrie Italiaanse politiek I PRINS ANDREW TERUG IN LONDEN Jongen sticht brand uit ballorigheid Oogst van twee land bouwers verloren Daroel Islam overvalt dorp bij Bandoeng PARIJS, 10 okt. (UPI) Ed ward Heath, de Lord Geheimze gelbewaarder eh deskundige in Europese kwesties van de Britse regering, heeft vandaag tijdens de besprekingen in Parijs, die vooraf gaan aan de eigenlijke onderhan delingen over de toetreding van Groot-Brittanië tot de Europese Economische Gemeenschap in Brussel, verklaard, dat zijn rege ring het lidmaatschap „in een po sitieve geest" heeft aangevraagd. voor goed beheer van uw effectenportefeuille ^^^Snandee^Jiaeder Vraag firoefnummet V rijheidsmonument in Zuid-Afrika In Den Haag Sabels van politie krijgen botte punt PAUL VLAANDEREN en het GOUDEN MASKER fckPAUL ffiw JA.... JACHTOPZIE NER DIE STRO PER HEEFT BETRAPT OF ZO AMSTERDAM, 10 okt. Ook het ge rechtshof heeft het beroep op het alge meen belang, dat door een 51-jarige sportjournalist uit Eindhoven was ge daan naar aanleiding van de door de Nederlandse stayerskampioen Martin Wierstra en diens gangmaker Felicien van Ingelghem tegen hem Ingediende klachten wegens smaadschrift, ver worpen. Evenals de Amsterdamse rechtbank veroordeelde het hof de sportjournalist wegens smaadschrift. In de zaak-Wier- stra werd hem f 50 boete, subsidiair 10 dagen hechtenis opgelegd. Ten aanzien van de zaak-Van Ingelghem zei het hof bij het bepalen van de straf er in het bijzonder rekening mee te houden, dat Van Ingelghem door bij een belangrijke wedstrijd als het wereldkampioenschap 1959 in Amsterdam bij de voorkeuring een motor aan te bieden, die op vele punten afweek van de reglementen, zelf aanleiding heeft gegeven tot kritisch commentaar in de pers. In deze zaak werd de sportjournalist veroordeeld tot f 25 boete, subsidiair 5 dagen hechtenis. De zaak dateert uit de tweede helft van 1959. Op 7 september 1959 publi ceerde de sportjournalist onder de titel „De wondermotor van Van Ingelghem" ln een sportweekblad een artikel, waar in hij stelde, dat tijdens eenstayers wedstrijd op 21 juli van dat jaar Wierstra reed toen een nieuw baan record de motor van Van Ingelghem op tenminste drie punten onreglemen tair zou zijn geweest. Wierstra en Van Ingelghem voelden zich door dit artikel beledigd. De rechtbank had de sportjournalist veroordeeld tot twee boetes, elk van f 50, subsidiair 10 dagen hechtenis. In zijn uitspraak zegt het Hof ten aanzien van het handelen in het alge meen belang „dat aan verdachte kan worden toegegeven, dat het tot het al gemeen belang behoort dat bij sport wedstrijden de spelregels en de eerlijk heid en sportiviteit in acht worden ge nomen." Het Hof overweegt- voorts, dat ,,de pers in beginsel ter behartiging van het algemeen belang het recht heeft dit behoort onder omstandigheden zelfs tot haar plicht een in strijd han delen met de spelregels, de eerlijkheid en de sportiviteit te signaleren en op dit punt bestaande misstanden of misbrui ken bekend te maken ook al mocht dit de eer of goede naam aantasten van degene, die zich aan de aldus ten laste gelegde feiten schuldig heeft gemaakt of daarvan ten onrechte heeft geprofi teerd." Het hof gaat verder: „Bij de behande ling ter terechtzitting is wel gebleken, dat sommige gangmakers er uitermate laakbare opvattingen op nahouden, die met het begrip sportiviteit niet zijn te verenigen. Vast staat, dat Van In gelghem bij de voorkeuring voor de wereldkampioenschappen in augustus 1959 tenminste één motor heeft aange boden met een aantal ontoelaatbare hoedanigheden, op grond waarvan moet worden aangenomen, dat h(j van plan was deze motor bij die wedstrijden te gebruiken, indien de onregelmatighe den niet zouden worden ontdekt. Het kan verdachte niet euvel wor den geduid, dat hij als journalist de aandacht van het publiek op zodanige laakbare feiten en opvattingen vestigt, hetgeen immers een mogelijkheid op levert deze in de toekomst onder de druk van de publieke opinie te voorko men." Hier haalde het hof een artikel aan van 14 augustus in een dagblad over deze feiten bij de voorkeuing van de wereldkampioenschappen. „Maar", zo vervolgt het hof, „ver dachte is verder gegaan. Hij hééft gesuggereerd, dat Van Ingelghem op 21 juli 1959 ook gereden zou hebben met een motor en met kleding, die niet aan de voorschriften zouden hebben vol daan en dat Wierstra daarvan bewust zou hebben geprofiteerd. Verdachte is daarbij uitsluitend uitgegaan van het artikel in het dagblad, van zijn mening, dat de keuring op 21 juli 1959 minder streng en minder deskundig zou zijn geweest dan die bij de wereldkampioen schappen een maand later hetgeen overigens niet vast staat en van zijn overtuiging, dat Van Ingelghem een slechte reputatie had, zonder enig na der onderzoek in te stellen. Reeds op die grond alleen is hij te lichtvaardig tot publikatie overgegaan, hetgeen be- Advertentie zwaarljjk te rijmen is met het hande len in het algemeen belang." Voorts is volgens het hof niet komen vast te staan dat de motor en de kleding van Van Ingelghem op 21 juli 1959 niet aan de voorschriften zouden hebben voldaan. AMSTERDAM, 10 okt. „Ik had al heel lang het plan om in het buiten land politiek asiel te vragen, omdat ik in Rusland mijn wetenschappelijke ar beid niet in vrijheid kan verrichten." Dit heeft de 35-jarige Russische che micus Alexsej Golub als motief voor zijn verzoek om politiek asiel aan de Amster damse vreemdelingenpolitie laten we ten. ,,lk kreeg in Rusland de kans niet om mij uit te leven in mijn weten schappelijke hobby" voegde hij eraan toe. Al geruime tijd hield Golub zich te zamen met zijn vrouw bezig met een wetenschappelijke studie van de mo gelijkheid om strontium aan het men selijk lichaam te onttrekken. De Rus sische autoriteiten gaven hem even wel geen verlof deze studie in het laboratorium te verrichten. Zo rijpte Tweeduizend diamanten waren riodig om deze tiara te bezetten. Het kostbare sieraad dat vier ton waard is, wordt geëxposeerd op de salon van de by- outerieën in Londen. De mannequin Amanda Southern draagt de tiara met verlegen trots. DEN HAAG, 10 okt. De Bank Nc- derlandsche Gemeenten komt met een nieuwe lening. Op 20 oktober zal nl. de inschrijving open staan op een 4 pet lening, groot f 50 min. bij een inschrij- vingskoers van 98%. De storting zal op 30 november moeten geschieden. Rente betaling zal eens per jaar geschieden. De lening zal een looptijd hebben van uiterlijk 30 jaar. De eerste vijf jaar zal geen a-flossing mogelijk zijn. Daarna ge schiedt de aflossing in 25 jaarlijkse ter mijnen. Vervroegde extra aflossing is gedurende de eesrte tien jaren van de looptijd niet toegestaan. Daarna is zij in de jaren 1971 tot en met 1975 alleen mogelijk tot de koers van 101 y, en gedurende de verdere looptijd der lening tot, de koers van 101 procent. Opneming van deze lening in de beursnotering te Amsterdam eri Rotter- dan zal worden aangevraagd. De op brengst der lening is bestemd voor de financiering van kapitaalsuitgaven van gemeenten en eventueel van andere publiekrechtelijke of semi-p".bliekrech- telijke lichamen. Het prospectus zal donderdag a.s. verschijnen. Op de vorige lening van de Bank Ne- derlandsche Gemeenten stond de in schrijving ip 28 februari jl. open. Toen werd een bedrag van f 100 miljoen uit gegeven, rentende 414 pet., bij een uit giftekoers van 99% pet. Deze lening, met een looptijd van 25 jaar, waarop de eerste vijf jaar geen aflossing plaats vindt, werd sterk overtekend. Daarna is er nog een staatslening uit. gegeven van f 300 miljoen, waarop de inschrijving op 4 aug. open stond. Ook deze lening met een looptijd van 25 jaar en waarop de eerste tien ja-ar niet ver vroegd afgelost mag worden, is zeer sterk overtekend. Het rentetype was 4 pet en de uitgiftekoers was 9814. Naar het zich op het ogenblik laat aanzien zal de nieuwe B.N.G.-lening een goed onthaal vinden. Het bedrag is be trekkelijk klein en de leningsvoorwaar den passen in het huidige marktbeeld. De 4 pet staatslening 1961 noteerde giste ren 99 9/16 a 99 5/8. Het effectieve rendement van de nieuwe B.N.G.-lening laat zich op basis van de emissiekoers op 4,14 pet bere kenen. 7' Advertentie nieuwe "T t, tel. 020-796441 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 10 okt. „Het kwaad van de pornografische lectuur grijpt in Amsterdam steeds meer om zich heen. Wij moeten de jeugd beschermen", al dus de officier van justitie mr. H. van Everdingen tijdens de berechting van de Amsterdamse tijdschriftenhandelaar J. B. In de winkel van B. had men de no dige erotische lectuur strijdig met ar tikel 240 van het Wetboek van Straf recht aangetroffen. In een karton nen doos voor de toonbank, met het opschrift „bell books". Reeds in 1958 was verdachte voor het verkopen van dezelfde serie-boeken veroordeeld tot een geldboete van 3000,- en 2000,- voorwaardelijk. ,De tijdschriftenhandelaar had zelf geen belangstelling voor de pornografi sche lectuur. Hij kende de inhoud nau welijks of niet. „Maar het is een ge makkelijke handel als je geldproblemen kent". Hij betrok zijn boeken louter Frans en Engels van „de grote be kende onbekende" in Frankrijk. „De terminologie van deze boeken is weinig gevarieerd. De schooljeugd kan met wat kreupel Frans of Engels deze boeken zonder meer lezen". De officier van jus titie eiste dan ook een ernstige straf. Acht maanden gevangenisstraf, waarvap vier maanden voorwaardelijk. De verdediger bepleitte clementie. De import van deze boeken vindt op de ge wone wijze plaats, aldus de raadsman, „De uitgeversnamen die op het schut blad van de verschillende boeken staan zijn geenszins gefingeerd. Grote Parijse de „Obelisk"-press zetten er hun schou- uitgevers zoals de „01ympia"-press en ders onder. De verdediger toonde dan ook een rekening van een bonafide uit gever die „frank en vrij" dezelfde boe ken had besteld als B. had verkocht. „Al deze boeken kun je overal bestel len" verzekerde hij de rechtbank. „Het is een eenvoudige handel. De mensen komen de nogal prijzige boeken de prijzen variëren van twintig gulden tot veertig gulden uit zich zelf weer bij de handelaar inleveren. „We moeten niet vergeten", aldus de raadsman, „dat we hier in een wereldstad leven. Er bestaat een brandende vraag naar deze verderfelijke lectuur". Hij zag geen gevaar voor de jeugd. Voor scholieren zijn deze boeken on grijpbaar, omdat zij niet over woorden boeken beschikken, waarin de perverse woorden zjjn opgenomen. Slechts een exclusieve groep „liefhebbers" weet er weg mee. „Een gezond mens walgt van deze lectuur". DEN HAAG, 19 okt. - Dankzij een snuffelend hondje is gisteren in de struiken bjj het Veluweplein alhier een zestienjarige jongen gevonden, die daar lag te slapen. Hij bleek ontsnapt te zijn uit een jongensinternaat in Maarsber- gen. De eigenaar van het hondje, die het dier aan het uitlaten was, waar schuwde de politie. Deze hield de jon gen aan. Bij fouillering bleek de vluchteling 150 gulden op zak te hebben. Dit was voor de politie aanleiding hem eens aan de tand te voelen.Hij bekende, dat hij zaterdagavond had ingebroken in een huis, tevens kantoor, op de be graafplaats „Westduin" in Den Haag. Hij had daar 180 gulden bemachtigd, brengen. Hij wees er nog „even" op dat hij in het literaire tijdschrift „Maatstaf" een uitvoerige bespreking van de hand van Jacques de Haan had aangetroffen over een van de ten laste gelegde boe ken. „In hoeverre legt „Maatstaf" maatstaven aan voor rechtsvervol ging?" vroeg de president, mr. J. Heintz bedenkelijk. De verdediger vroeg, ondanks de fi nanciële moeilijkheden waarin verdach te verkeerde nog geaccentueerd door de ten uitvoer legging van de 2000.- toch een stevige geldboete. Het in beslaggenomen materiaal naast de boeken waren bij de tijdschriftenhande laar nog enige dubieuze films, strips en foto's aangetroffen werd verbeurd verklaard. Uitspraak op 24 oktober. ROTTERDAM, 10 okt. Vanmorgen is het de „Zwarte Zee 3", de -.eesleper van L. Smit en Co., na veel inspanning gelukt, de wispelturige „Midboy" die op weg naar Baltimore twee keer los van de sleepboot raakte weer definitief onder controle te krijgen en vast te maken. De andere sleepboten „De Loire" en „De Englishman" die een belangrijke rol hebben gespeeld in het bedwingen van 'e sleep, konden wor den afgedankt en de reis naar Bal- timore kon worden vervolgd. Daarmede is een hachelijk, maar gelukkig goed afgelopen avontuur, ten einde. XAIPEH, 10 okt. (UPI) Nationa listisch China heeft besloter. zijn veto recht niet te zullen hanteren om de toe lating van Buiten-Mongolië tot de Ver enigde Naties te verhinderen, zo verneemt United Pess International. Volgens de zegslieden van UPI zou de Chinese regering op Formosa tot dit besluit zijn gekomen omdat het gebruik van het veto in de Veiligheidsraad haar eigen zetel in gevaar zou kunnen bij Golub het plan naar het buitenland te verdwijnen. Hij kreeg daartoe al eerder de kans, omdat hij reeds en kele malen als Russisch vertegen woordiger wetenschappelijke congres sen in het buitenland heeft bijge woond. In zijn gebrekkige Duits heeft Golub de ^vreemdelingenpolitie ver teld, dat hij over zijn plan om politiek asiel te vragen nimmer met zijn vrouw heeft gesproken. Dit is dan waarschijnlijk ook de ach tergrond van de menselijke tragedie, die zich op Schiphol heeft afgespeeld: een totaal verraste vrouw. De vreem delingenpolitie begint woensdag met het verhoor van de Rus, die nog steeds diep onder de indruk is van hetgeen op Schiphol is voorgevallen. Men hoopt dan met behulp van een Russische tolk ook de levensloop van de nog jonge Russische geleerde te kunnen nagaan. AMSTERDAM, - 9 okt. Met ingang van de cursus 1961-62 wordt ook aan de universiteit van Amsterdam de moge-i lijkheid ingesteld een gespecialiseerde studie te volgen in de exacte methoden in de economie. De verenigde facultei ten der wis- en natuurkunde en der eco nomische wetenschappen beginnen deze opleiding in de econometrie. De vraag naar de categorie gespecia- iiseerden in de toepassing van de exacte methoden in economie op terreinen als conjunctuuronderzoek, marktonder zoek, planning, operations research, be paalde toepassing der automatiserings ontwikkelt zich hoogst waarschijnlijk nog sneller dan die naar economisten in het algemeen, aldus „Folio Civitatis", het weekblad voor de Civitas van de Universiteit van Amsterdam. Aan deze opleiding werkt mede prof. dr. J. S. Cramer, die vorige maand is benoemd tot gewoon hoogleraar in de wiskundige economie en de econometrie. ROME, 11 okt. (Rtr) De leider van de Italiaanse links-socialistische partij, Nenni, heeft de regerende chris ten-democraten parlementaire steun aangeboden zonder dat hij zijn partij aan de regering wil laten deelnemen. Nenni sprak gisteren op een bijeenkomst van het bestuur van zijn partij. Met een der gelijke steun wordt, aldus Nenni, het be reiken van specifieke doelen beoogd. Hieronder valt een buitenlands beleid, dat het hoge belang van de spanning en bevordering van de vrede dient. In politieke kingen in dc Italiaanse hoofdstad zei men, dat Nenni's aanbod een beslissende stap is in de richting van een samenwerking tussen de chris ten-democraten, die thans regeren met de parlementaire steun van kleine cen trumpartijen, en de linkse socialisten, die tot voor een jaar vrijwel één waren met de communisten. De huidige pre mier, Fanfani, is al lang voor de sa menwerking met de linkse socialisten op voorwaarde dat dezen al hun ban den met de communisten verbreken. (Van onze correspondent) WEERSELO, 11 okt. Gisteren heeft de politie een 18-jarige jongen uit Deur- ningen. aangehouden. Hij heeft bekend in de nacht van zondag op maandag in Lenselo en Deurningen op de erven van de landbouwers Kok en Wilthuis resp. een havermijt en een roggemijt in brand te hebben gestoken. Daardoor is de ge hele oogst van deze landbouwers, 40 ha. haver en 2'/« ha. rogge verloren ge gaan. De jongen heeft verteld dat hij de branden heeft gesticht uit louter bal lorigheid in een dronken bui toen hjj van een feestje in Oldenzaal naar Deur ningen terugkeerde. Hij is ingesloten en zal in Almelo worden voorgeleid. DEN HAAG, 11 okt. Met ingang van 1 november is benoemd en aange steld bij de luchtmacht tot luitenant-ge neraal generaal-majoor H. P. Zielstra. Met ingang van 1 december is benoemd tot chef luchtmachtstaf, tevens bevel hebber der luchtstrijdkrachten, luite nant-generaal H. P. Zielstra, die luite nant-generaal H. Schaper opvolgt. Laatstgenoemde is tevens sous-chef van het militaire huis van de koningin. BANDOENG, 11 okt. (UPI) 57 ter roristen zijn gedood en 19 gewond toen een groep van 200 rebellen, waarschijn lijk fanatieke aanhangers van de Da roel Islam, het dorp Pasir Tamiang, ten zuidoosten van Bandoeng gelegen, brand schatte. Tijdens de overval, die een uur duur de, werden 165 woningen leeggeroofd en in brand gestoken. Het dorp Pasir Ta miang ligt op slechts enkele kilometers van een groot militair garnizoen. CUBA Cubanen die niet op een rege ringsmissie, 29 dagen doorbrengen in de Verenigde Staten, 60 dagen in een ander Amerikaans land of 90 dagen in Europa, zullen worden beschouwd als hebbende het land verlaten, aldus heeft het mi nisterie van binnenlandse zaken in Ha vanna meegedeeld. Hun bezittingen zul len in dat geval worden gekonfiskeerd. Personen die deze eigendommen ver bergen zullen worden vervolgd. WESTZAAN, 11 okt. Drintel maakten een af- medegedeeld dat er een Het is een grote feestdag spraak en dinsdag werden premieregen van f200 was geworden voor dë heer en ze officieel ontvangen neergedaald op ieder, die mevrouw Drintel uit Uden. door de directie van Mole- De baby in de familie naar en de burgemeester krijgt zijn dagelijkse portie van Westzaan, mr. Ree- goede voeding van een ling Brouwer, meelindustrie uit West- De verrassing bestond tot de verkoopster toe, al- zaan. Die industrie had uit een studAeverzekering len die maar iets met dit juist vorige week het 200 van f 2000, uit te keren als pakje hadden uit te staan miljoenste pakje doen uit- de baby de leeftijd van 15 - gaan naar „ergens" in Ne- jaren heeft bereikt, terwijl derland en in dat pakje daarnaast tal van andere zat de mededeling „stelt attenties werden aange- u zich even in verbinding dragen, met Westzaan. We hebben In het Havengebouw te een verrassing voor u." Amsterdam werd het diner heffen op de voorspoedige De heer en mevrouw gebruikt en toen werd ook groei van de baby. iets met dat 200 miljoenste pakje had uit te staan. Van de inpakster tot de chauffeur, van de grossier kregen f 200. Op de foto ziet men bur gemeester Reeling Brou wer en de heer en me vrouw Drintel het glas Prins Andrew is teruggekeerd van zijn vakantie in Schotland. Met zijn zusje Ann kwam hi) per auto bij Buckingham Palace in Londen aan. Gezeten op de schoot van zijn verzorgster, miss Mabel Anderson, wuift hij naar het publiek. Zy aanvaardt de clausules en instel lingen van het Verdrag van Rome en zij onderschrijft de daaruit voortvloeiende ontwikkelingen in de gemeenschap. Wan neer Groot-Brittannife tot de E.E.G. zal zijn toegetreden, aldus Heath, zal het ook het lidmaatschap aanvragen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal en van Euratom. Minister Heath gaf zijn uiteenzetting ten overstaan van de delegaties van de zes landen, die op 25 maart 1957 te Ro me het verdrag hebben gesloten, dat de oprichting van de E.E.G. behelsde. Over het belangrijke punt van de land bouw zei Heath, dat Engeland bereid is de landbouwpolitiek van de E.E.G. te accepteren. Het is echter van mening, dat er enige tijd voor nodig is om Enge- lang in staat te stellen de nodige wijzi gingen in het eigen landbouwgebied aan te brengen. Ook voor de problemen betreffende het Gemenebest en de Europese Vrij handelsassociatie (in 1959 door Enge land opgericht als concurrent van de E.E.G.) zou een oplossing gevonden moeten worden. Heath is echter van mening, dat het daartoe niet nodig is het Verdrag van Rome te wijzigen, Hjj stelde de procedure van een „proto collaire aanpassing" voor. Hij legde de nadruk op het belang van de bijdragen van Engeland en het Ge menebest aan „de kracht en stabiliteit van de wereld". Hij wees erop dat vele Gemenebestlanden afhankelijk zijn van hun export naar Engeland en stelde voor dat voor sommige dezer landen geasso cieerd lidmaatschap van de Euromarkt een oplossing zou kunnen bieden. 7 Advertentie Meest geraadpleegde adviesorgaan voor particuliere beleggers KaJverstraal 35/37 Amsterdam rel. 020-32817 Hij verklaarde, dat Engeland er „ver langend" naar is een einde te maken aan de verdeling van Europa in twee elkaar beconcurrerende handelsblokken. Hij herinnerde eraan, dat op de laatste bijeenkomst van de E.V.A. in juni te Londen besloten is directe betrekkingen met de Euromarkt aan te knopen. Hij achtte het echter noodzakelijk de EVA nog te laten bestaan tot deze betrek kingen tot stand zijngekomen. De Britse regering, aldus Hëath, acht het niet nodig om de verlaging der ta rieven punt voor punt weer in bespre king te nemen wanneer Engeland tot de Euromarkt toetreedt. De Britse regering accepteert de basis van de huidige doua ne-tarieven van de E.G.G., die reeds met gemiddeld 30 procent zijn verlaagd sinds het Euromarkt-verdrag op 1 ja nuari 1959 van kracht werd. Heath stelde verdere uniforme tarief verlagingen voor, maar achtte „speciale behandeling" van bepaalde goederen nodig. Engeland ziet ook geen obstakels voor volledige samenwerking met de Euro- markt-landen op ander dan commer cieel en argransch gebied. DUNCANVILLE, Transvial, 11 okt. (Rtr) De Zuidafrikaanse minister president, Hendrik Verwoerd, heeft i» Duncanville een „vrijheidsmonument" onthuld ter herinnering aan de neder laag tegen Engeland in 1902 en de daar opvolgende wedergeboorte van de Afri kaanse Natie. Het monument, dat onge veer vijf kilometer van de plaats waar over het Verdrag van Vereniging aan het einde van de boerenoorlog werd on derhandeld, draagt de inscriptie „ge wond maar niet verslagen Vereniging 31 mei 1902". Bjj de onthulling zei Verwoerd, dat het monument niet bedoeld is als teken van overwinning van de Afrikanen over de Engelsen, „het is slechts een symbool van de kracht die er in de mens na een nederlaag overblijft". Gisteren werd in Zuid-Afrika de „heldendag" gevierd- Het is een openbare feestdag, vroege? „Krügerdag" genoemd omdat deze boe renleider op deze datum verjaarde. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 okt. Alle sabels di® tot de wapenuitrusting van de politi® behoren zullen een stompe punt krijgen- Deze verandering aan de wapens word' aangebracht naar aanleiding van de do delijke steek met een sabel, die een zes tienjarige jongen bij de oudejaarsre' werd toegebracht. De politie is tot d® conclusie gekomen dat het risico van de scherpe sabels niet in verhouding staat tot het mogelijke nut ervan- Tevens is besloten dat de politiemann®1? hun sabels thuis moeten hébben. Eers' werden de sabels op een centraal pun* bewaard. Voor eventualiteiten zullen ®r daar een aantal ter beschikking blijven KIJK EEN POGING VAN DE \/7?' ADEL OM TE ONTKOMEN AAN DE WURGENDE GREEP VAN DE FISCUS.... ZULLEN ja"? ER SCHIJNT DAAR RUZIE TE ZIJN, WE, INA NET ZAL BEST F. 3.- WAARD ZIJN, PAUL STANTCATE VLACEB TE BE/ZICH TKSSN OP WEEK DAGSm 10-SuuR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2