Westberlijnse politie heeft versterkingen hard nodig m. Washington welwillend bij verzoeken om uitrusting Ook V.S. erkennen ne regering van Sy Britse regering is nog aan het overwegen D M O Ford Taunus 17 M D Geheim Leger^eerUn_AJgerije Ex-generaal SALAN komt nog steeds in de ether Kneedbom beschadigt het aanse consulaat Spi MOEILIJKHEDEN BIJ ZIEL ZORGELIJKE VRAGEN ïïf Goed humeur mee naar ziekenhuis Adm. Helfrich 75 jaar Wegopbrekingen Kinderverzorging Kunsthandel op straat Ook kleine wenken Pankov-protest tegen Westduitse plannen Oostduitse rook bommen als boemerangs Consolidatie van een nieuw bewind AMERIKAANSE KERNPROEF Concilie-voorbereiding AUSTRALISCH NW.-GUINEA «f. FRIDTJOF NANSEN HERDACHT <yj HONGARIJE Dubieus priester bestuurt diocees Overleden „Een moeilijk gebied WOENSDAG 11 OKTOBER 1961 BERLIJN, 11 okt. (Rtr) Oost-Duitsland heeft de drie Wes terse mogendheden, Frankrijk, Engeland en de Verenigde Staten verzocht de uitvoering te verhin deren van het Westduitse plan om Westduitse politie naar West-Ber- lijn te sturen. In desbetreffende nota's wordt het plan door de Oostduitse regering „een daad Van agressie" genoemd. De ministers van binnenlandse Zaken van de Westduitse deelsta ten hebben in het begin van deze maand besloten detachementen verkeerspolitie naar West-Berlijn te sturen om de politie daar te helpen bij het regelen van het ver keer. Deze hulp zou slechts tijde lijk zijn. WASHINGTON, 11 okt. (Rtr, UPI) De Amerikaanse rege ring heeft gisteren de nieuwe re gering van Syrië officieel erkend. De regering van de Verenigde Arabische Republiek is van het Amerikaanse regeringsbesluit op de hoogte gebracht. In Londen verklaarde een Woordvoerder van het Foreign Office dat de regering nog aan het overwegen was of zij de Syrische regering zal erkennen. In diploma tieke kringen verwacht men ech ter dat dit in de loop van deze Week zal gebeuren. autocoat leger" (OAS) heeft zich gister middag opnieuw via de radio tot de Europese bevolking van Alge rije gericht. In tegenstelling tot daags tevoren, toen de OAS stroomkabels van radio Algiers vernietigde zodat de omroep ge durende dertien minuten uit de lucht ging, zond de OAS uit op een golflengte vlak naast die van radio Algiers. De OAS-zender kwam slechts zwak door. De stem van de ex-generaal Salan klonk ak en de meeste woorden van Hin boodschap van „hoop en ver- rouwen" waren onverstaanbaar. Het was de vijfde maal dat de OAS twiffeCrien""11610' mMr vr«heid in Visser overboord "V» - ,qii «MxwWft a De Westberlijnse politie heeft extra diensten gedaan langs de sectorengren- zen nadat de Oostduitsers op 13 augus tus een begin hadden gemaakt met de afgrendeling van Oost Berlijn. In de Oostduitse nota's wordt spe ciaal gewaarschuwd voor misbruik van de toegangswegen tot West-Berlijn over land, via waterwegen of door de lucht ter uitvoering van dit plan. WASHINGTON Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Lincoln White, heeft tijdens een persconferentie gezegd dat de Verenigde Staten verzoeken om nieuwe uitrusting voor de Westberlpn- se politie ,,in welwillende overweging" zullen nemen. Hij zei dat de V.S. de Westberlijnse politie onlangs hebben uit gerust met M-l geweren. De woordvoerder gaf commentaar op Het Amerikaanse besluit viel drie da- 6ei» nadat de Sovjet-Unie erkenning gaf a»n het nieuwe bewind in Syrië. Het Amerikaanse ministerie van bui- inlandse zaken zei, dat Syrië heden nerd verwittigd dat het Amerikaanse Ennsulaat-generaal in Damascus de sta- £'s van ambassade generaal Ridgway B. Knight zal optre- als zaakgelastigde. Bij het Ameri- 5aanse besluit was nota genomen van belofte van de Syrische regering dat zjj al haar internationale verplichtingen zou nakomen. Behalve door Amerika, is het nieuwe bewind thans erkend door Jorclame, 1 ur- kije, Iran, nationalistisch China, Guate mala, Ruslan., Bulgari e Tsjechoslo- wakije, Roemenië en Irak. Gisteren voegden Polen en Spanje zich hierbj. Radio Damascus heeft gisteren juee- gedeeld dat de laatste Syrische president voordat de unie met Egypte m 1958 ge sloten werd, Sjoukn Kouwatli, de &y rische minister-president, Mamoun Kouzbari, telefonisch zijn steun .aaE nieuwe regering heeft verzekertn watli ondergaat een behandeling in ee ziekenhuis in Zurich, Na het sluiten van de unie met Egypte trad hij De Vopo's voltooien Ulbrichts verdeling van Berlijn. Tankbarrières worden aan gebracht op de Ernst Keiler-brug in Neuköln. de verklaring van burgemeester Brandt, dat hij met de Westerse geallieerde autoriteiten zou bespreken of de West berlijnse politie wel voldoende bewa pend is om zich met de Oostberlijnse bewakers te kunnen meten. Hij zei niets te weten van een verzoek van het Westberlijnse stadsbestuur om aan vullende wapens of uitrusting. BERLIJN Een Amerikaanse heli kopter heeft gisteren vier Oostduitsers uit de door Oostduits gebied ingesloten enclave Steinstücken naar West-Ber lijn gebracht, aldus is van Westerse zij de vernomen. De afgelopen twee we ken hebben veertien Oostduitsers op deze wijze het westelijke stadsdeel be reikt. De Oostduitse autoriteiten hebben herhaalde malen tegen deze gang van zaken geprotesteerd. De enkele Ameri kaanse militairen die het ..garnizoen" van Steinstücken vormen, worden door helikopters bevoorraad. Maandagavond zijn negen personen naar West-Berlijn gevlucht, en gisteren twee, aldus heeft de Westberlijnse po litie meegedeeld. Oostberlijnse agenten hebben gister middag enkele malen rookbommen over de grens geworpen. Een der rookbom men werd door een Westberlijnse jonge man teruggegooid. OSLO, 11 okt (UPI) - Noorwegen heeft gisteren herdacht dat Fridtjof Nansen 100 jaar geleden werd geboren. Nansen heeft, naar men weet, meer Jan wie ook bekendheid gegeven aan de naam van Noorwegen in de wereld. Hij was een geleerde op het terrein van de oceanografie, hij was een van de groot ste poolvorsers. een goed diplomaat en een van de grootste humanisten uit de geschiedenis van Europa. Koning Olaf heeft een krans gelegd op de eenvoudige granieten steen op het graf van Nan sen in de tuin van Nansens huis nabij Oslo. Later vond een herinneringsbij eenkomst plaats in de aula van de uni versiteit van Oslo, met als hoogtepunt de uitreiking van de Nansen-medaille van dit jaar aan koning Olaf door de hoge commissaris der V.N. voor vluch telingenvraagstukken, Felix Schnyder. (Advertentie) Ki U ziet op de nieuwe afdeling van Vogelzang (1ste etage) hoe spor tief en modieus samen gaan I Of u nu een bijzonder charmante zoekt of een gemakkelijke pantalon of een warme pullover, u ziet hier altijd rijen mogelijkheden! Keus uit vele kleuren, keus uit vele modellen, keus uit vele materialen. Pantalons en jacks, vesten en wollen mutsen, pullovers en sportcoats - voor ski en après-ski, en ook voor een sportieve dracht in de Hollandse winter. Onbetaalbaar! Onbetaalbaar mooi ja, maar prijzen die ook voor kleinere budgetten zeer wel betaal baar zijn. (Een zuiver wollen „Ha- rella" pantalon b.v. uit Engeland, met prachtige Schotse ruit voor 39.75, een nylon ski-jack uit Zwit- zerland 49.75.) Ja, de nieuwe afdeling van Vogelzang is een winkel op zich! Met interna tionale collecties. Mode met een grote M! Kijk maar, de passpiegel vertelt u: U bent er apart meel ax Tailleur heeft hoe kan het anders zijn goed humeur meegenomen naar het ziekenhuis, waar hij is opgenomen met maagklachten en omdat hij overwerkt is. Van goede zorgen is hij verzekerd want de verpleeg sters zijn in opgewekte stemming als zij zijn kamer betreden. Als het werk hen vijf minuten gunt om te luisteren naar het „Ken je deze?" davert de lach door het vertrek. Het is te verwachten dat de „Doofpotaris" (ken je deze?) spoedig weer genezen het ziekenhuis zal verlaten. limnuimlminin Grote Houtstr. 28 BOEDAPEST, 11 okt. (KNP) De Hongaarse radio heeft meegedeeld, dat Imre Varkonyi, tot op heden directeur van de „Katholieke Actie" in het dio cees Kalocsa gekozen is tot vicaris ca- pitularis van het diocees. Dit heeft door de dood van Mgr. Grösz zijn herder i verloren. De verkiezing heeft plaats gehad door een college, dat stond onder voorzit terschap van de „vicaris generaal" Fe- renc Kujani. Het Staatsbureau voor ker kelijke aangelegenheden heeft zijn goed keuring al aan deze keuze geschonken. Bij de officiële Hongaarse mededeling dient te worden aangetekend, dat de voorzitter van het kiescollege (dat offi cieel het kapittel behoort te zijn) Kujani een notoire vredespriester is. Hij heeft reeds eerder zelf het bisdom bestuurd, in de jaren dat Mgr. Grösz van 1951 tot 1956 in de gevangenis vertoefde. Toen de bisschop vrij kwam heeft de regering hem aan Mgr. Grösz als vicaris toege voegd. De nu gekozen vicaris capitularis Var konyi is sedert lang lid van de bewe ging der vredespriesters, maar hij is nooit op de voorgrond getreden. Vroe ger was hij directeur van het seminarie van Szeged, na 1956 is hij leider van de „Katholieke Actie" geworden, die echter een schertsinstelling van de re gering is en niets met de Kerk te maken heeft. Varkonyi is bekend als de pries ter, die ermee belast is de „officiële waar heid" over de Kerk bekend te maken. Luitenant-admiraal b.d. C. E. L. Helfrich is vandaag 75 jaar ge worden. De admiraal, die in Den Haag woont en is nog geoccu peerd met vele zaken. Hij is in 1886 te Semarang gëboren. Na zijn opleiding bij het koninklijk instituut voor de marine te Willemsoord werd hij in 1907 benoemd tot adelborst eer ste klasse (luitenant ter zee derde klasse) en uitgezonden. In 1910 keerde hij naar het moederland terug, waar hij na een diensttijd van 5 jaren op een kanonneerboot in Hellevoetsluif in 1915 tot adjudant van de comman dant van Zeeland werd benoemd. Het jaar daarop vertrok hij weer naar Indië, waar hij al dadelijk de basis legde voor een bijzondere carrière. Vlak voor het uitbreken van de twee. de wereldoorlog is hij benoemd tot commandant der zeemacht in Ned.-Indië van het personeelsorgaan „Werkspoor- courant". De ,,wenkenbus"-rubriek vermeldt zes wenken die beloond zijn met premies van vijftien tot driehon derd gulden. Het zijn blijkens de be oordeling waardevolle zij het kleine wenken. Wij kiezen ter ver melding een niet-technische wenk, waarop een premie van vijftig gulden is uitgekeerd. Zij is ingediend door de heer A. J. Russ en dient ter verbete ring van de verkeerssituatie bij de tunnel bij de voorportier van het be drijf. Personen welke per fiets de fabriek verlaten lopen kans bij het maken van een korte bocht op een tegenlig ger, welke teveel links houdt, te bot sen. De heer Russ stelde een spiegel voor om een beter overzicht van de situatie te verkrijgen. In overleg met de verkeerspolitie is echter een hek gebouwd, waardoor de fietsers worden gedwongen een grotere bocht te ma ken, zodat een goed overzicht op het tegemoetkomende verkeer verkregen is. De wenk verwierf het praedicaat: goed. dit in verband met de voortschrijden de ontwikkeling op medisch en kinder- psychologisch gebied gewenst zou zijn, veranderingen in de lessen aan te brengen. De taak van de commissie houdt dan ook niet op. wanneer in november de lessen alle zullen zijn voltooid. De cursus bezit geen bepaalde le vensbeschouwelijke tendens, maar verwijst, wanneer dit te pas komt, naar instanties op katholiek, protes tants of ander levensbeschouwelijk terrein. Overigens wordt bij leder onderwerp, dat in de cursus ter spra ke komt, de instantie genoemd, die raad kan schaffen bij de problemen, die zich voordoen op dat speciale terrein. Het volgen van de cursus geeft geen recht op een officieel diplo ma. e ANWB is van mening dat de wettelijke voorschriften voor verkeersmaatregelen bij werk zaamheden aan wegen grondig herzien moeten worden. Thans houden vele wegenbouwers en wegbeheerders zich aan de sinds lang verouderde paragrafen in het wegenverkeers reglement. De waarschuwingen zijn vaak van dien aard, dat het verkeer pas op het laatste ogenblik wijzigingen in de wegsituatie opmerkt. Hieruit vloeien regelmatig ongevallen voort. De verlichting van de versperringen met rode lampen en zelfs het aan brengen van stroken reflecterend ma teriaal zijn wettelijk niet verplicht: „in dien mogelijk" moeten lampen wor den geplaatst. De waarschuwingsbor den staan veelal niet op voldoende afstand van de wegopbreking en zijn vaak te klein van omvang. Aldus de toeristenbond in een schrijven aan de minister van Verkeer en Waterstaat. De ANWB stelt, dat het huidige intensieve verkeer niet meer toestaat dat waarschuwingen op de weg van zulk een summiere aard zijn. De huidige techniek staat zeker toe, dat het aanbrengen van goede belichting van de versperringen, waardoor deze als zodanig tijdig zichtbaar zijn, wette lijk verplicht wordt gesteld. Ook acht de bond het onverantwoordelijk dat geen waarschuwingsborden, geen ron de blauwe pijlborden en geen rood wit geschilderde vaten behoeven te worden geplaatst op wegen binnen de bebouwde kommen of op wegen wel ke voor doorgaand verkeer weinig be langrijk zijn. De ANWB vindt het van het grootste belang voor alle soorten weggebruikers, dat ook op deze wegen en straten afdoende bebakenings- maatregelen worden getroffen bij wegopbrekingen of wegomleggingen. (Advertentie) v.a. 7735.incl. kachel enz. N.V. HAARLEMSCHE AUTO-CENTRALE Werkplaats en kantoor: Jnnsweg 915 Showroom: Houtplein 24 Haarlem Telef. 1.4.1.2.5 en tot opperbevelhebber van de ge hele Nederlandse vloot, terwijl hem ook een hoger geallieerd commando werd opgedragen. In de functie van luit.-admiraal leid de hij de operaties der Nederlandse strijdkrachten, eerst vanuit Indië en later vanuit Australië. Het was kort na het uitbreken van de Pacific-oorlog, dat de Nederlandse marine begon met een reeks torpede ringen welke adm. Helfrich onder de geallieerden de naam bezorgde van „een-schip-per-dag-admiraal". Zijn naam als een der grote vloot voogden in het voormalige Ned. Indië is ook verbonden aan de historische „Slag in de Java Zee" in februari 1942. Dat was vermoedelijk hèt dra matische hoogtepunt in het leven van de admiraal, die met deze gebeurtenis een prachtig feit toevoegde aan de an nalen van maritiem Nederland. at niet alle grote, waardevolle ideeën te voorschijn komen uit ideeënbussen van bedrijven èn beloond worden, blijkt uit een opsomming in het jongste nummer nder auspiciën van de Stichting Kinderverzorging en Ouder voorlichting in Rotterdam is een schriftelijke cursus samen gesteld, welke een inzicht geeft in de groei, de ontwikkeling, de verzorging en de opvoeding van het kind „Van baby tot volwassene". Mevr. S. W. van der Woude-Blomhert, lerares Kinder verzorging en opvoeding, die tevens als leidster zal optreden, heeft de cursus samengesteld. De schrijfster, zelf moeder van drie kinderen, heeft er bij het maken van de vierentwin tig lessen naar gestreefd, deze voor ieder begrijpelijk te maken. Zij heeft nauw samengewerkt met een com missie van deskundigen van de stich ting: een kinderarts, een sociaal- geneeskundige, een districtsverpleeg ster-diëtiste, een psychologe en enige K. en O.-gediplomeerden. Als belangrijke facetten van de werkzaamheden der stichting kunnen o.m. worden genoemd: de practische oudervoorlichting met reizende ten toonstellingen over vrije tijdsbeste ding, spel en speelgoed, verzorging, de veiligheid van het kind etc.; de gespecialiseerde bibliotheek voor ou ders en opvoeders, de leermiddelen- centrale, het uitgeven van het tijd schrift „Kinderverzorging en Ouder voorlichting", en het organiseren van velerlei cursussen, o.m. voor ouders van lichamelijk gebrekkige kinderen. De aanleiding tot het samenstellen van een schriftelijke cursus vormde de overweging, dat op deze wijze een groter aantal belangstellenden kan worden bereikt dan bij mondelinge cursussen, zoals de stichting die al jaren geeft, het geval is. Bovendien gaat het individuele contact bij een mondelinge cursus verloren, wanneer het aantal toehoorders groot is. Voorts kan de cursist of cursiste, die schrifte lijke lessen volgt, zelf tie voor hem of haar meest geschikte tijd en het meest passende tempo bepalen. De cursus beoogt tevens, een basis te leggen voor bepaalde beroepsopleidin gen op dit gebied. De commissie werkt samen met een instituut voor schriftelijk onderwijs. Men is overeengekomen om, wanneer Cf Sinds twee maanden is Amsterdam een kunsthandel „p straat rijker. Twee ondernemende jonge kun stenaars, Peter Wolter (20) en Han Bijl (20) hebben in een kelder op de Leliegracht, hoek Keizersgracht, een aantal schilderijen te koop ten toongespreid. Het grootste gedeelte van de kunstwerken staat buiten de deur op straat, zodat er aan kijkers geen gebrek is. vn i«miatan dlo «la ALGIERS, 11 okt. (Rtr, UPI radio Algiers. De uitzending be- De „organisatie van het geheime vin slagen op een trommel, SALAN iron met vijf slagen op een trommel, voorstellende de vijf lettergrepen van Vi-Ké-rie fran-caise". Vervolgens klonk het lied der colons „Wü, de Afrikanen gevolgd door Salans boodschap. Een omroeper zei dat de OAS elke (lag zou uitzenden en verzocht de luisteraars tegen 13.00 uur naar de zenders te zoe ken dichtbij de golflengte van radio Algiers. Het gebouw van het Spaanse consu laat-generaal in Algiers is beschadigd door een bomaanslag. De aanslag werd gisteren gepleegd met een kneed bom, zoals door de activistische orga nisatie van het geheime leger wordt gebruikt. Zoals gemeld zijn in het weekeinde Franse activisten die naar Spanje waren uitgeweken, daar onder politietoezicht geplaatst. De Franse minister voor Algerije, Louis Joxe, heeft meegedeeld dat het interneringskamp Djorf, ten zuiden van Sétif zal worden opgeheven. De direc teur van dit kamp is ontslagen omdat WASHINGTON, 11 okt. (Reuter) De Verenigde Staten hebben in Nevada een ondergrondse kernproef van gerin ge sterkte genomen, zo heeft de Ame rikaanse commissie voor atoomenergie gisteravond bekendgemaakt. Het was de derde ontploffing sedert president Ken nedy de hervatting van de proefnemin gen aankondigde. (Advertentie) de Europese extremisten die daar ge vangen zaten „onder mensonwaardige omstandigheden" leefden. De Algerijnse nationalisten die tot juni in ben gevangen gezeten zouden het kamp opzettelijk hebben laten vervuilen en de sanitaire inrichtingen hebben vermeld. Van de 200 Europese gevangenen zullen een dertigtal „om humanitaire en me dische redenen" In vrijheid worden ge steld. De overigen worden overgebracht naar andere kampen. Twee escortevaartuigen van de Franse marine zijn gisteren de haven van Oran binnengestoomd, waar de vrees is toe- genomen dat hier een nieuwe opstand van de Europese kolonisten zou kunnen ontstaan. In marinekringen is verklaard, dat de schepen voor de normale aflos sing dienden. Hun komst volgde op een bericht van de marine, dat de gehele Franse vloot in de Middellandse Zee la ter deze maand deel zal nemen aan „routine-oefeningen" voor de kust van Algerije. De O.A.S. heeft zijn activiteiten in Oran en Algiers de laatste weken aan zienlijk opgevoerd en de komst van de twee marnevaartulgen heeft voedsel ge geven aan de geruchten die de omloop deden over een nieuwe revolte. Volgens officieuze berichten beraamt de O.A.S. een blauwe nacht", een titel ontleend aan een plaatselijke ijsrevue die onder die naam een spectaculair vuurwerk in de stad organiseerde. Men wil meer dan 1000 kneedbommen tot ontploffing laten komen. FREIBURG, 11 okt. (KNP) De voorbereidingen voor het komend Con cilie schijnen op grondige moeilijkheden te stuiten wat betreft de vraagstukken der moderne zielzorg. Nadat vorige maand in Turijn een studieweek aan deze vraagstukken gewijd was, is van daag in Freiburg opnieuw een interna tionaal beraad begonnen. De bijeenkomst in Turijn, waar Mgr. Felici op 13 september als secretaris der Centrale Commissie een inleiding hield, heeft zich op verlangen van de H. Vader juist met zielzorgvraagstukken bezig gehouden. Zij heeft, naar later FLORENCE, 10 okt. De heer H. A. Mc. Clure-Smith, sinds 1959 ambassa deur van Australië in Italië, is eergis teren in Florence overleden. De heer Mc Clure-Smith was van 1955 tot 1959 ambassadeur van zijn land in Neder land. NEW YORK, 11 okt. (Reuter) De Australische afgevaardigde Mclntyre heeft in de beheerschapscommissie van de V.N.-assemblée de beschuldiging, vooral van het communistische blok, tegengesproken dat Australië de politie ke ontwikkeling an oostelijk Nieuw-Gui- nea naar zelfstandigheid opzettelijk zou tegenhouden. Hij verklaarde dat econo mische, sociale en opvoedkundige ont wikkeling aan de politieke ontwikkeling vooraf moet gaan. Hij noemde Nieuw- Guinea een buitengewoon moeilijk ge bied om rijp te maken voor zelfbestuur. Op een ander punt van kritiek: de af wezigheid van een voorlichtingscentrum van de V.N. in oostelijk Nieuw-Guinea, zei de Australische afgevaardigde dat zijn regering in beginsel had toegestemd in de oprichting van zo'n centrum. verklaard is, geleid tot de oprichting van een speciaal orgaan binnen de Cen trale Commissie. Zijn taak is het een heid te brengen in de voorstellen. De bijeenkomst van nu is in alle stil te voorbereid. Bovendien is reeds af gesproken, dat geen enkele mededeling over de inhoud der discussies en voor drachten gedaan zal worden. Wel is be kend, dat de Heilige Stoel zo spoedig mogelok de verslagen wenst te ontvan gen en kennis wil nemen van de voor stellen, die het beraad zal opleveren „om deze te gebruiken voor het ko mend Concilie". Het overleg zal plaats vinden onder leiding van de voorzitter der bischop- pen-commissie voor het Concilie, kardi naal Marella. Hijzelf heeft vandaag de discussies ingeleid met een grote rede vtfn over „Zielzorgproblemen Van de kardinaal-staatssecretaris wa ren er aanwijzingen gekomen omtrent net gedrag der deelnemers. Kardinaal Cicognam schreef in een brief aan de deelnemers, dat zij goed het devies voor ogen hadden te houden: „In noodzake- 11 okt. Gistermorgen vroeg is, zoals wij in een deel van onze oplage al gemeld hebben, van de vis sersboot „Zwerver DZ 26" een man over ooord geslagen en vermoedelijk verdron- T~n" 's <*e 16-jarige matroos J. H. Imminga uit Nieuwolda. Naar zijn stoffelijk overschot wordt door boten uit Langeoog en Nordemey gezocht. MAARSSEN, 11 okt. Gistermiddag is bij Maarssen het stoffelijk overschot van een onbekende vrouw uit de Vecht opgehaald. Vermoedelijk heeft het daar al enkele dagen in het water gelegp"

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7