Sociale landbouwconf erentie van Euromarkt werd succes Ondanks verschillen tal van gezamenlijke richtlijnen HOGE GASTEN BIJ MY FAIR LADY Lord Home: Berlijnse crisis is crisis van het communisme TRUJILLO NEEMT GEEN RISICO Grote toneelgezelschappen willen kleiner worden Lagere vennootschapsbelasting schenkt weinig meer dividend mcTrumtiv Ponomarenko vertrokken HET GOUDEN MASKER Propaganda voor emigratie staken Hong< Interland tegen ;arije op TV Pierrot niet in hoger beroep Nieuwe directeur Hoogovens Brief aan de staatssecretaris Voorheffing inkomstenbelasting de gemakkelijkste oplossing Dordrecht tegen bruggenplan Gelijk DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 levensniveau K.v.K. Dordrecht: Adres aan minister van Sociale Zaken Ook Engeland— Portugal Splinterbedrijfjes FLN wil vrijlating van Ben Bella Amerikaans generaal met helikopter verongelukt Conservatieve jaarvergadering Damcompetitie KDA boekt zege op St. Bavo Totoprijs valt uiteen in 19 delen Voor het eerst sinds 1956 NIJMEGEN maakt begroting sluitend Hogere subsidies voor sport, muziek en zang Rusk over handel van Amerika met de EEG PROF. DR. M. J. H. SMEETS: Schetsplan voor stads kern van Enschede Nederlandse kust vaarder op krib gelopen RIJSWIJK mag niet naar Westland groeien Uitbreidingsplan door Kroon afgekeurd Provinciale damstrijd van eerste klassers Hindernis voor de scheepvaart PEANUT BUTTER VLAANDEREN (Van onze Romeinse correspondent) ROME, 10 okt. De Europese Eco nomische Gemeenschap (E.E.G.) heelt te Rome een conferentie van deskundi gen uit de aangesloten zes landen ge houden over de sociale zijden van een gemeenschappelijk landbouwbeleid. Het is een belangrijke studiebijeenkomst ge weest. die met de conferentie van Stee- sa (1959) de basis wil leggen voor een Europese integratie in de moeilijke sector van de landbouw. In zijn slot rede zei de heer S. L. Mansholt, vice- voorzitter van de Commissie der E.E.G. dat de sociale conferentie, die een experiment was, een succes is gewor den. Er waren, wat iedereen voorzag, ernstige meningsverschillen, maar toch Is men erin geslaagd op tal van punten gemeenschappelijke richtlijnen te geven. Het Verdrag van Rome, dat de Euro pese Economische Gemeenschap in het leven riep, voorziet in een gemeen schappelijk landbouwbeleid. Te Stresa had het eerste samenspreken van de Benelux, Duitsland, Frankrijk en Italië plaats om de 'conomische lijnen te trekken. Zowel verschillende nationale volksvertegenwoordigingen, als het Europese Parlement hebben daarop om een tweede conferentie gevraagd, waar de sociale kanten en voorwaarden voor de landbouwintegratie bestudeerd zou den worden. Terwijl in Stresa de ver tegenwoordigers der regeringen onder handelden en het bedrijfsleven als toe hoorder aanwezig was, dienden naar al- femeen gevoelen op een tweede bijeen- omst de rollen omgekeerd te worden. Bij de thans gehouden studiedagen in Rome zijn het dan ook de exponenten der agrarische ondernemers en der werknemers geweest, die overleg pleeg den; de regeringen hadden htm obser- vateurs gezonden. Naast de leiding der E.E.G. met een staf van experts en ambtenaren waren aanwezig veertig leden van werkgevers kant en veertig vertegenwoordigers der landarbeiders uit de kringen, die ge lieerd zijn aan het Internationale Ver bond van Vrije Vakverenigingen en van het Verbond van Christelijke Vakver enigingen. De stof der onderwerpen was in vier delen gesplitst en vier werk groepen hebben hun conclusies opge steld op de gebieden van 1. het iand- bouwgezinsbedrijf, 2. de sociale politiek ten aanzien van de landarbeiders, 3. beroepsmobiliteit, migratie, vrij ver keer en deelpacht, 4. de landbouwkun dige opleiding en het cultureel leven ten plattelande. De situatie op vele deelgebieden van de landbouw is in het Europa der Zes nog zeer verschillend. De in de resolu ties samengevatte eisen en wensen houden op zich beschouwd, voor de hoogst ontwikkelde landen daarom wei nig nieuws in. Deze gebieden hadden hier hoofdzakelijk te geven door hun ervaringskennis en hun voorbeeld. Er waren verschillende strevingen, die eni- fe landen der E.E.G. ais te verre toe- omstmuziek in de oren klonken en soms als verwerpelijke nieuwlichterij en. De praktijk in de meest geëvolu eerde Europese delen kon dan als spie gel des vertoons werken. Een belangrijke kern der conclusies is geweest, dat het levensniveau en de sociale positie der agrarische be volking gelijk getrokken moeten wor den met die der overige economische groepen. Een prijspolitiek kan hierbij voorname diensten bewijzen. Daar- DÖRDRECHT, 11 okt. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Dordrecht en omstreken heeft in een adres aan de minister van Sociale Za ken de bezwaren kenbaar gemaakt, die het bedrijfsleven voelt tegen de emigra- tiepolitiek. Het aantal te vervullen, maar onbezette arbeidsplaatsen in de industrie is in I960 bijna verdubbeld. Het steeg van 20.300 tot 40.500 voor man nen, voor vrouwen met 6.000 tot 20.000 De dienstensector vertoont cijfers, die daarmee overeenkomen. Verwacht moet worden, aldus de Kamer, dat voor het lopende jaar deze cijfers nog onrustba render zullen zijn. Onder deze omstandigheden kan het slechts verwondering wekken, dat op de rijksbegroting voor de bevordering van emigratie wederom 22,7 miljoen gulden zal worden uitgetrokken. De Kamer zou gaarne zien, dat de actieve propaganda voor de emigratie ten spoedigste beëindigd wordt en dat het uitgeven van het emigratietijdschrift wordt gestaakt. Ongetwijfeld moet de mogelijkheid tot emigratie onverlet blijven, zo meent de Kamer, maar dat deze op zo onbe krompen wijze van rijkswege moet wor den gesteund, lijkt onder de huidige en de met zekerheid te verwachten toekom stige omstandigheden niet gemotiveerd. De Kamer wil hierbij een uitzondering gemaakt zien voor de gerepatrieerden uit Indonesië die naar de V.S. emigre ren krachtens het aan Nederland toe gestane extra contingent. DEN HAAG, 11 okt. De voetbal wedstrijd Hongarjje-Nederland, die op zondag 22 oktober te Boedapest wordt gespeeld zal rechtstreeks door de Neder landse Televisie Stichting worden uit gezonden. Het commentaar wordt ver zorgd door ir. A. van Emmcnes. Drie dagen later, op woensdag 25 ok tober, zullen de Nederlandse kijkers op het televisiescherm de wedstrijd Enge- lar.d-Portugal krijgen, die 's middags in het Wembleystadion te Londen wordt gespeeld in de voorronden van het toernooi om het wereldkampioenschap. De N.T.S. stelt tevens pogingen in het verk de wedstrijden Feijenoord-Totten- m Hotspur voor de Europese voetbal- ker op woensdag 1 november en -ferland-België op zondag 12 novem- uit te zenden naast zijn sociale voorzieningen als ziekteverzekering en ouderdomspen sioen juist voor de agrariërs van bij zondere betekenis. Voor de werkne mers dienen de bestaande verschillen tussen hun sociale voorwaarden en die der overige arbeiders te verdwij nen. Voorts moet men komen tot een gelijk loon voor gelijkwaardige ar beid, die zowel binnen de landbouw zelf, als tussen de landarbeiders en de arbeiders in andere sectoren van het economisch leven. De conferentie beval aan, dat in de E.E.G. overgegaan wordt tot de stich ting van een raadgevend comité voor sociale vraagstukken in de landbouw. Daarin zouden de organisaties der agrarische ondernemers en der land arbeiders op paritaire wijze vertegen woordigd moeten zijn, een figuur, die bijvoorbeeld het Nederlands Landbouw schap kent. De Duitse conservatieve boerenorganisaties hebben met dit en soortgelijke punten uit de tweede werk groep veel last gehad. Hun vertegen woordigen onthielden dan ook aan de resolutie van deze werkgroep hun goed keuring. Over de Italiaanse deelpacht heeft de vergadering zich niet kunnen uitspre ken vanwege de typisch lokale geaard heid en de verschillen binnen dit sys teem. Het rapport van de Belgische in leider, J. Haniquaut, vermeldde, dat sommige vormen dier deelpacht nage noeg gelijk zjjn aan de middeleeuwse horigheid. De E.E.G. werd verzocht aan de deelpacht een aparte studie te wijden en verslag uit te brengen. De aan te nemen houding tegenover de vaak economisch niet rendabele splinterbedrijfjes, waar bijvoorbeeld Italië vol van is, heeft op deze sociale conferentie een reeks vraagstukken op geworpen. De Italiaanse houding, door TUNIS, 11 okt. (UPI) De Alge rijnse rebellenregering die haar zetel in Tunis heeft, heeft besloten de vrijlating te eisen van Mohammed Ben Bella en vier andere rebellenministers die in Frankrijk gevangen zitten, wanneer de onderhandelingen met de Franse rege ring worden hervat. Ben Bella en zijn metgezellen werden op 22 oktober 1956 gevangen genomen toen zij met een Marokkaan, vliegtuig naar Tunesië trachtten te vluchten. sociaal-politieke motieven bepaald, neigde ertoe om een gelijkschakeling te vragen van alle sociale verzekerin gen in de Gemeenschap en dan op het hoogste geldelijke peil. Daarbij wilde men dit complex van verzekeringen voor de kleine bedrijven doen financieren uit de schatkist en niet door premie-op brengst. De overige landen hebben deze voor stellen als ongezond en economisch onuitvoerbaar verworpen. Uiteraard dient de staat, als de gemeenschap der burgers, te steunen en in noodgevallen bij te springen, maar de noodzaak van een sanering blijft en aan de extra hulp dient dan ook in aflopende vorm een termijn gesteld te worden. Ruime aandacht is geschonken aan de positie van de plattelandsvrouw. ,,Een familiebedrijf is sociaal niet ver antwoord als het slechts in stand ge houden kan worden, doordat de vrouw verplicht is het zware landwerk mee te verrichten." Om de sociale ontwor teling tegen te gaan, die het gevolg is van de vlucht van de plattelandsjeugd naar de stad, zal o.m. een regionale ontwikkelingspolitiek nodig zijn naast goede opleiding en voorlichting. Het platteland moet weer bewoonbaar ge maakt worden. Vijftig procent der be volking leeft buiten de stad en het is een onrechtvaardigheid, dat deze be volking in vele malen slechtere condi ties verkeert dan de stadsconglomera- ties op de terreinen van cultuur, onder wijs, gezondheidszorg en ontspanning. Van Nederlandse zijde traden op als rapporteurs van de tweede werkgroep: ir. H. Vredeling, als co-rapporteur van de eerste groep de heer P. Stokman, als co-rapporteur van de derde werkgroep drs. G. de Hey. Van Belgi sche zijde traden op als rapporteur van de derde werkgroep de hee J. Hani quaut en als co-rapporteur van de tweede groep de heer A. De Tavernier. Dinsdagavond, hebben mgr. Bekkers van Den Bosch en minister Toxopeus in de Tilburgse Schouwburg de Brabantse gala-première van My Fair Lady bijgewoond. Onder de pauze werden de hoofdrolspelers voorgesteld aan de hoge gasten. Van links naar rechts de directeur van de schouwburg, Wim Bary, mgr. Bekkers, mevrouw en minister Toxopeus, Wim Sonneveld, Johan Kaart en Margriet de Groot. STUTTGART, 11 okt. (UPI) Bij het ongeluk met een helikopter van het Amerikaanse leger in Duitsland zijn gis teren zes personen gedood onder wie brigade-generaal Henry M. Spengler, de commandant van de 32ste luchtdefensie- brigade, en kolonel Everett Light, com mandant van de 10de luchtdefensie- groep. Z(j werden gedood toen de grote heli kopter in de lucht boven een geïsoleerd deel van Hohenfels, een militair oefen terrein, uit elkaar sprong. BRIGHTON, 11 okt. (Rtr, UPI) Op de eerste dag van het congres van de Britse conservatieve party heeft de mi nister van buitenlandse zaken Lord Home gezegd, dat de Berlijnse crisis in de eerste plaats een Russische cri sis is. ,,Men moet er zich vooral van bewust zijn, dat Berlijn de weerspiege ling is van een crisis in het communis me". De conservatieve jaarvergadering heeft met overweldigende meerderheid haar goedkeuring gehecht aan het bui tenlandse beleid van de regering, ook waar het de kwestie-Berlijn betreft. Slechts één man durfde zijn hand tegen Wie er in de Dominicaanse republiek Trujillo heet en nauw geparenteerd is aan de vermoorde dictator neemt blijkbaar geen risico's. De foto toont de generaal Arismendi Trujillo, die zijn waardigheid dankt aan zijn overleden broer, tijdens het wachten op de aankomst van diens voormalige stroman, president Balaguer, die in New York de zitting van de Assemblée heeft verze kerd, dat zijn land thans een lib er aal-democratische koers volgt. De resten van het „ancien régime" zouden opgeruimd zijn. (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 11 okt. In de hoofd klasse van de damcompetitie speelden gisteravond de katholieke clubs Sint- Bavo uit Heemstede en K.D.A. uit Am sterdam tegen elkaar. Na een spannen de strijd, die eerst in het vierde uur uitslagen begon op te leveren, wist K.D.A. een nog onverwacht grote over winning te boeken. De gedetailleerde uitslag is; J. de WeerdH. Willemse 2-0, P. J. Westra H. Beliën 2-0, J. FakkeldijP. Boeliën, 1-1, J. HuismansC. Beliën 2-0, G. Bel- derokF. Langeveld 2-0, G. Slijkerman J. Janus 2-0, J. HollaL. van Steen bergen 1-1, J. HondemanD. Kleen 0-2, H. WestraJ. Warmerdam 1-1, J. C. OverwaterB. H. M. Stevens 1-1. To taal 14-6. OOST-BERLIJN, 10 okt. (Rtr) De Nederlandse zakenman J. Pierrot, die door een Oostduitse rechtbank is ver oordeeld tot drieëneenhalf jaar gevan genisstraf wegens pogingen om een vrouw naar West-Berlijn te smokkelen, is de enige van de vorige maand ge zamenlijke gevonniste zes buitenlanders, die geen beroep tegen zjjn vonnis heeft aangetekend. Dit heeft een functionaris van het ministerie van justitie gisteren meegedeeld. De andere vijf buitenlanders werden veroordeeld tot ge vangenisstraffen variërënd van acht tien maanden tot drie jaar voor soort gelijke pogingen. de resolutie op te heffen. De voorzitter zei: „Ik bewonder uw moed". Tevoren tijdens de debatten verklaar de Lord Home, dat sommige mensen praten over weigeren „om voor de Duit sers te vechten". Dit is echter niet het punt waar het om gaat. De zaak is, dat over de gehele wereld de vrijheid aan gevaar bloot staat, en in Berlijn is dit gevaar het meest acuut. Als de vrije wereld zich niet kan ver enigen om een voorpost van de vrijheid te verdedigen, zal het niet lang duren voordat de flanken van de voornaamste verdedigingslinies zijn omtrokken en de vrijheid overal ter wereld wordt be dreigd. Lord Home vervolgde, dat de Duitsers evenals alle andere volkeren recht heb ben op zelfbeschikking. Uiteraard heeft niemand de suggestie geopperd, dat de hereniging van Duits land door geweld zou kunnen worden be reikt. De minister zei niet te weten of deze hereniging door vreedzame poli tieke middelen zal kunnen worden ver kregen, doch men mag de Duitsers de hoop daarop niet onthouden. Het onmiddellijke probleem is de vrijheid der bevolking van West-Berlijn om een leven naar eigen keuze te leiden, het recht der geallieerden om in Berlijn te zijn ter verdediging van die vrijheid, en het recht van onbelem merde toegang. Dat zijn de drie vereis ten, die moeten worden gewaarborgd, aldus de Britse minister van buitenland se zaken. DEN HAAG, 11 okt. Negentien deel nemers zullen de eerste prijs van de sporttoto van zondag j.l. moeten delen. Zij zullen ieder een bedrag van 7.910 ontvangen. Voor de tweede prijs meld den zich 499 deelnemers waarvan vier met twee kolommen die per kolom een bedrag van ca 145 zullen ontvan gen. Er waren 662 deelnemers die in aan merking kwamen voor de extra-prijs van de vijf gelijke spelen. Bij hen waren er 4 met twee kolommen. Per juist in gevulde kolom bedraagt het prjjzenbe- drag hier ca 55. NIJMEGEN, 12 okt. Voor het eerst sinds vijf jaar hebben B. en W. van deze gemeente de raad een sluitende begro ting kunnen aanbieden. Dank zij de ver anderde financiële verhouding tussen rijk en gemeenten is voor het dienst jaar 1962 op een begroting van ruim 34 miljoen gulden, een batig saldo van rond 100.000 gulden geraamd. Voor de tunnelbouw, waarmee inmid dels al is begonnen, is tot en met 1962 een bedrag van vijf miljoen gulden be groot. Voorts hopen B. en W. in het komende jaar te kunnen beginnen met de vestiging van gebouwen voor de cen trale vervoersdienst (drie miljoen gul den) ep een nieuw hoofdbureau van po litie (twee miljoen gulden). B. en W. overwegen aan de jaarlijkse cultuurprijs van de gemeente een extra beloning te gaan verbinden, die zij de Meeenaatsprijs willen gaan noemen. Muziekkorpsen en zangverenigingen zullen voor hogere subsidies in aan merking komen. Ook de sportbeoefening wordt sterk gestimuleerd, onder meer door de aanleg van een sportveldencom plex, de bouw van een goed geoutilleer de sporthal en de organisatie van een sportdag. IJMUIDEN, 12 okt. Commissa rissen en directie van Hoogovens en Breedband hebben besloten in tegen het einde van dit jaar te houden bijzondere vergaderingen van aandeelhouders van resp. Hoogovens en Breedband voor de benoeming van directeur per 1 januari 1962 voor te dragen de heer drs. P. L. Justman Jacob. Hij is 8 januari 1910 te Kopenhagen geboren. Na zijn schoolja ren op het Amsterdams lyceum studeer de hij economie aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, waar hij in 1935 zijn doctoraal examen deed. In 1936 trad hij in dienst van Hoogovens als medewerker op de economische afde ling. Enige jaren later werd hij op eigen verzoek naar de commerciële afdeling overgeplaatst. In 1940 werd de heer Justman Jacob belast met de leiding van de economische afdeling. Na de oorlog werd hem algemene procuratie verleend en ontving hij zijn benoeming tot secretaris van de directie en van de raad van commissarissen. Met ingang van 1 januari 1959 werd hij benoemd tot secretaris van de vennootschap en hoofd der algemene zaken. De titel secretaris der vennootschap werd met ingang van 1 januari 1961 gewijzigd in adjunct-di recteur. De heer Justman Jacob is thans plaatsvervangend voorzitter van het college van adjunct-directeuren. AMSTERDAM, 10 okt. De direc ties van de drie grote toneelgezelschap pen hebben de staatssecretaris van O. K. en W., mr. YScholten, eerst mon deling en vervolgens schrifteiyk doen weten, dat zij het tot dusverre gevolgde systeem van doubleren onverantwoord achten. Twee dezer gezelschappen, de Haagse Comedie en de Nederlandse Co medie, vragen het recht op een enkel voudige exploitatie met ingang van het seizoen 1961-02. Het huidige systeem van doubleren houdt in zoals men zal weten, dat een gezelschap twee voorstellingen naast elkaar produceert, zoals de Ne derlandse Comedie biivoorbeeld Dürren- matts Frank V met het ene deel van zijn spelers, Feydeau's Mijnheer gaat op jacht met het andere. Enkelvoudig spelen betekent o.m., dat men de ster kere spelers niet over twee voorstellin gen hoeft te spreiden, zodat de opvoe ringen aan kwaliteit zouden kunnen win nen. Het betekent ook minder te spelen stukken per jaar, waardoor de reper toirekeuze vereenvoudigd wordt. Het be tekent verder nog, dat deze grote ge zelschappen kleiner kunnen worden. Hét betekent tenslotte ook voor de indivi duele spelers minder reizen, meer gele genheid tot rustige concentratie. Dit laatste -comt neer op minder sprei ding, waaraan de directies tegemoet ge komen achten door de mogelijkheid met de bij hen vrijkomende spelers nieuwe gezelschappen te vormen. MIAMI, 17 okt. De Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Rusk, heeft te Miami verklaard, dat het over duidelijk is dat de Europese Economi sche Gemeenschap, die waarschijnlijk spoedig zal worden uitgebreid met Groot-Brittannië en andere Europese grote mogelijkheden biedt voor de Amerikaanse uitvoer. De huidige Amerikaanse wet op de handelspoli tiek geeft de regering echter niet het gezag om op doeltreffende wijze onder handelingen met de EEG te voeren Het is r oodzakelijk, aldus Rusk, dat de Verenigde Staten een soepeler regle ment krijgen voor onderhandelingen over tarieven en handelsbetrekkingen met andere landen. AMSTERDAM, 12 okt. Het is mo gelijk, dat de in het ontwerp Vennoot schapsbelasting 1960 voorgestelde re ductie van 15 nunten op de uit te ke ren winsten in sommige gevallen ge heel aan de vergroting van de straks uit te keren dividenden zal worden be steed, doch het schijnt mij toe, dat men hierover geen te hoge verwachtingen mag koesteren, aldus prof. dr. M. J. H. Smeets, in een artikel in het econo misch kwartaaloverzicht van de Am- sterdamsche Bank getiteld: „De in vloed van de belastingen op de kapi taalmarkt". Prof. Smeets geeft voor deze mening verscheidene redenen. Het komt her haaldelijk voor, dat er in de statuten der vennootschappen de bevoegdheid is opgenomen om, vóórdat zelfs een pri mair dividend wordt toegekend, eerst een deel van de winst te reserveren. Zelfs zjjn er categoriën van bedrijven, waar bij de winstverdeling eerst wordt overwogen hoeveel percent dividend tot uitkering kan worden gebracht; de toe kenning aan andere gerechtigden in de winst geschiedt dienovereenkomstig. De wijze om dit met de statuten in overeenstemming te brengen kan dan b.v. weer liggen in de reservering vooraf, d.i. na het in aanmerking ne men van de vennootschapsbelasting en vóór het bepalen van het primaire di vidend. Gelet op deze gedragsregels, acht prof. Smeets het opstellen van de ge volgen van de 15 punten reductie met betrekking tot de straks hoger te ver wachten dividenden problematisch. Wel is het mogelijk, dat de aandeelhouders op grond van deze reductie met min of meer succes zullen aandringen op een hoger dividend, maar de toeneming zal slechts bij uitzondering overeen ko men met de algabraïsche berekeningen. Doch ook al zouden talrijke divi denden worden verhoogd met het geen in totaal aan vennootschapsbe lasting werd „bespaard" dan nog zal dit tot een oetrekkelijk geringe sti mulans voor de bedrijvigheid op de kapitaalmarkt leiden. Het komt prof. Smeets voor, dat in het standpunt van de bewindslieden van Financiën de kapitaalmarkt even goed, zo niet beter, kan worden gesti muleerd door de reductie niet bij de n.v.'s te verwezeniyken, doch bij de aandeelhouders; dus in de inkomsten belasting. Technisch zou dit eenvoudi ger kunnen worden geregeld, dan thans voor de vennootschapsbelasting is voorgesteld. Tevoren had prof. Smeets al opge merkt, dat naar zijn oordeel de heffing van vennootschapbelasting op de divi denduitkering aan natuurlijke personen bij de n.v. zelf, moeilijk verdedigbaar is. In Nederland wordt dit winstbe standdeel tweemaal belast. Het ont werp vennootschapsbelasting 1960 toont op dit punt een kentering, al is het er dan een die waarschijnlijk niet veel zoden aan de dijk zal zetten. De gemakkelijkste oplossing zou wor den bereikt, indien het dividend zelf onbelast zou bRjven, door de vennoot schapsbelasting op te vatten als een voorheffing op de inkomstenbelasting (zoals de dividendbelasting er een is). Hoezeer deze overgang ook is bepleit, zover wensen de bewindslieden van Fi nanciën niet te gaan, hoezeer zij zelfs, ongewild, bouwstenen voor deze ont wikkeling hebben aangedragen. Het behoeft, volgens prof. Smeets, weinig toelichting, dat dit gunstig zou werken voor de kapitaalmarkt: hogere dividenduitkeringen zouden daarvan wèl mogen worden verwacht; reserve ringen zouden dan worden belast, tot dat ook zij worden uitgekeerd. De addi tionele fiscale duw, welke thans de in terne financiering in de bedrijven mede bevordert, zou grotendeels verdwijnen. (Van onze correspondent) ENSCHEDE, 12 okt. Aan de Aca demie voor Bouwkunst in Amsterdam hebben vijf jonge architecten hun op leiding (h.b.o.) beëindigd. De examen opgave bestond uit het maken van een schetsplan voor een nieuwe stadskern van Enschede. De geslaagden zjjn de heren J. v. d. Tas en J. Hermsen uit Arnhem, A. J. Graffa uit Santpoort, A. J. Reijnders uit Weesp en N. H. Zan- tige uit Enschede. Er zijn twee maquettes gemaakt van de examenontwerpen, die eind novem ber vermoedelijk in het stadhuis van Enschede zullen worden geëxposeerd. De vijf jonge architecten hebben hun plan, dat in onderdelen om forse in grepen van de bestaande situatie in het centrum van Enschede vraagt, ontwor pen in overleg met het gemeentebe stuur en met de afdeling gemeentewer ken. CUXHAVEN, 11 okt. De Nederland se kustvaarder „Surte" van de Gro ningse rederij N V. Carebeka is vanmor gen in de benedenloop van de Elbe ter hoogte van Cuxhaven op een krib gelo pen. Het schip, groot 244 bruto register- ton, slaagde er niet in on eigen kracht los te komen. Twee sleepboten, de Danzig" en de .Taucher O. Wulf 3", alsmede de red dingsboot „Rickmer Bock" uit Cuxha ven verlenen assistentie. DEN HAAG, 12 okt. Bij K.B. is met ingang van 9 oktober hr. ms. ka merheer in buitengewone dienst en ce remoniemeester, jhr. D. G. de Graeff, benoemd tot opperkamerheer, onder ge lijktijdige eervolle ontheffing van zijn functie als ceremoniemeester. In toneelkringen kan men trouwens vernemen, dat er gedacht wordt aan een wijziging van de toneelconstellatie, waarop de missive van de drie groten een inleidende manoeuvre zou kunnen zijn. De nieuw te vormen kleinere ge zelschappen, waarvan gesproken wordt, zou men in de provincie elk een vaste standplaats willen geven. In de brief wordt reeds een motief aangehaald, dat in deze richting lijkt te wijzen, daar namelijk, waar gezegd wordt, dat de provincie een andere »maak voor to neel heeft dan men in de grote steden aantreft. DEN HAAG, 12 okt. De Kroon heeft goedkeuring onthouden aan het uitbreidingsplan van Rijswijk vastge steld op 17 oktober 1958. Gedeputeerd» staten van Zuid-Holland hadden ook hun goedkeuring geweigerd. De gemeente had een terrein in de richting van Wateringen bestemd voor het bouwen van 1250 woningen uit de overweging, dat in de Haagse agglome ratie een zeer ernstige behoefte aan ruimte voor woningbouw bestaat en dat deze behoefte voor een deel buiten deze agglomeratie moet worden bevredigd, ook met het oog op de groeiende indus trievestiging in de Plaspoelpolder. De Kroon heeft overwogen, dat goed keuring van het plan tot een verdere aantasting van het agrarisch gebied rondom de Haagse agglomeratie zou leiden en de afstand tot de bebouwing van Wateringen tot ongeveer één kilo meter zou verkleinen, hetgeen uit ste debouwkundig oogpunt ernstig bezwaar ontmoet. (Van onze dammedewerker) AMSTERDAM, 11 okt. Behalve de hoofdklasse is nu ook de eerste klas se van start gegaan. Deelnemers zijn H. Potter, Noorderkwartier; A. de Zwart Haarlem; J. de Boer, Zaanstreek en A. van Duin, Amsterdam. De uitslagen luiden: De ZwartVan Duin 0-2, Potter- De Boer 0-2, De BoerDe Zwart 2-0, Van DuinPotter 2-0, Van DuinDe Boer 2-0, PotterDe Zwart 0-2, Van Duin heeft met 6 punten de leiding. In de hoofdklasse werden nog ge speeld: Van HalVeenstra 1-1 en Veen- straJonkhart 1-1. O DORDRECHT12 okt. Het colleg6 van B. en W. alhier heeft de raad voor- gesteld bezwaren in te dienen tegen het ontwerp „streekplan IJsselmonde", waar in een aantal nieuwe bruggen over de Oude Maas is geprojecteerd. Elke uitbreiding van het aantal brug gen over de Oude Maas betekent, aldus het college, een onaanvaardbare be lemmering voor het scheepvaartverkeer. Ook heeft het college gewezen op de gevolgen voor het landverkeer van de bouw van bruggen over de Oude Maas, die als gevolg van het steeds drukker wordende scheepvaartverkeer naar en van Dordrecht dikwijls zouden moeten worden geopend. Het college zegt het te betreuren, dat bjj het opstellen van het streekplan IJsselmonde in geen enkel opzicht overleg is gepleegd met de ontwerpers van het Drechtsteden-plan, dat in grote lijnen door de raden van de negen betrokken gemeenten is aanvaard. (Advertentie) (Pindakaas) rijk aan vitaminen 'nbron van kracht en gezondheid. De fijnste pindakaas komt van (Vervolg van pagin; 1) De Russiche ambassade heeft later meegedeeld, dat de ambassadeur is af gereisd nadat hij had vernomen dat de Russische chemicus Golub, die in ons land politiek asiel heeft gevraagd, geen prijs meer stelt op een onderhoud met hem. De heer Golub heeft verklaard, met de ambassadeur te willen spreken op voorwaarde dat deze ervoor zou zorgen, dat zjjn vrouw naar Nederland zou kun nen komen. Volgens de Russische woordvoerder is de heer Golub van ge dachten veranderd en wenst hjj de am bassadeur in het geheel niet meer te ontmoeten. Naar de ambassade mede deelde werd dit haar meegedeeld door mr. F. Simons, hoofd van de afdeling Oost-Europa van het ministerie an Buitenlandse Zaken. Eerder op de ochtend, aldus de am bassade, had de ambassadeur het Ne derlandse ministerie van Buitenlandse Zaken nogmaals te worden toegelaten tot de vluchteling. Na de mededeling van het ministerie, dat de vluchteling weigerde de ambassadeur te ontmoeten, is de ambassadeur uit Den Haag naar Schiphol vertrokken. Hij is vandaar met een Russisch lijnvliegtuig om kwart over twaalf naar Moskou vertrokken. KIJK- DAAR 1 KOMT ONZE JACHTOPZIE NER AL AAN MET ZIJN, iTROPER \A STANYEATE PLACE... WAT EEN VORSTELIJK MUIS! ER SCHIJNT NIEMAND TE JA- EN DAT ALLEMAAL VOOR EEN DAALDER PER PERSOON... EEN DAVERENDE HERRIE. MAAR WAT DAN N06 COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2