Woningproductie en behoefte Maandag zilveren jubileum Sint Maartenskliniek en Paedologiseh Instituut tobben met ruimtegebrek NIGERIAANS MINISTERIEEL BEZOEK m CONIMEX Goese raad ontslaat eervol directeur gemeentewerken Troubadoer van de Rozenkrans Plannen genoeg maar geen geld Claim van Canada op K LM. %wm< mè kasTgÓrén6 N/1M Bewoners van vulkaaneiland naar Kaapstad DONDERDAG 12 OKTOBER 1961 PAGINA 5 Mijnwerker in „Emma" omgekomen Bedolven onder vallend gesteente DODE DOOR MIST Een Franse merkwijn van grote klasse: •k *r k k k k k k 'k k k k k k Aanbieding: Klein meisje door ontsnapte aap gebeten Proces aanhangig SCHIPPER KRIJGT TWEEMAAL STRAF Goedkope reis voor emigrantenouders Personentrein rijdt op goederenwagens Met zorg gemaakt met kennis gekozen met voldoening gerookt 27 ct - 31 ct - 36 ct. Prins bij vergadering luchtvaartinstituut Ere-voorzitter Institut du Transport Aerien 5,^ RECleen heerlijk voor "het allerbeste voor de rijsttafel TWEE KVP-ERS STEMMEN TEGEN Katholiek Thuisfront wil „Salvo" verbeteren Zondag collecte aan de kerkdeur Werkstudenten-liga pleit voor beurs voor alle studenten Chico Marx overleden Commissaris emigratie terug uit Australië Ook Westfalen-Hütte beperkt staalproduktie Erupties gaan nog steeds door Hef „Spookschip" f STERKE SPREIDING! jg GEREGELDE GROEI!* P 1 f 120,- OAWKiS NEDERLANDSCHE FONDSEN MIJ. 1 Pater D. Linnebank OP De behandeling van de begroting van het departement van Volks huisvesting en Bouwnijverheid wordt met spanning tegemoet ge zien. Het woningbouwbeleid dat in december 1961 tot een kabinetscrisis leidde zal bij die gelegenheid wel centraal worden gesteld. De volksver tegenwoordiging zou trouwens schro melijk in haar taak tekort schieten, als zij aan de bestrijding van de woning nood niet de grootst mogelijke aan dacht zou schenken. Ogenschijnlijk staat de regering sterk als zij haar activiteit op het stuk van de woningbouw naar voren brengt. Niet zonder trots vermeldt de minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid in de memorie van toelichting bij zijn begroting voor 1962, dat in 1961 met de bouw van 100.000 woningen werd begonnen; een aantal dat in geen voorafgaand jaar kon worden bereikt. Voor 1962 wordt gerekend op de aanvang met de bouw van 90.000 woningen. Inderdaad indrukwekkende getallen. Het gaat echter om de samen stelling van dit omvangrijke wo ningpakket. Zeker 90 pet. van de wo ningzoekenden kan niet meer huur betalen dan die welke geldt voor ae categorie der zogenaamde volkswo ningen. Voor een gestadige voortgang van de bestrijding van de woningnood is het dus een eerste vereiste, dat het leeuweaandeel der wonmgproduktie °P de behoefte van die categorie is afgestemd. Bezien wij in dit licht de samen stelling van het bouw-pakket 1961: van de 100.000 woningen zijn er 35.000 zogenaamde woningwetwoningen; 35.UUU premiewoningen en 30.000 wo ningen in de vrije sector. De vrije- sector-woningen zijn zondermeer voor de gewone man onoetaaibaar. De er varing heeft voorts geleerd, dat de premiewoningen voor het grootste deel Worden verkocht, dan wel verhuurd tegen huurprijzen welke de gewone man evenmin kan betalen. Het zou ons meevallen indien tenslotte zou blijken dat van de 100.000 woningen, die thans op stapel staan, de helft is betrokken door degenen die de in tussen nog lang niet geringe huur van een volkswoning kunnen betalen. De andere helft zou dan beschikbaar zijn gekomen voor de betrekkelijk kleine groep van woningzoekenden, die een hogere of hoge huur kunnen opbrengen, dan wel financieel in staat zijn een nieuwbouw-woning te kopen. Wil men dan ook met inzet van alle krachten aan de leniging van de woningnood werken, dan moet men er voor zorgen dat de woningproduktie in overeenstem ming is met de behoeften der wo ningzoekenden. Dit is nog .Sfe"sz1"® het geval. En voor 1962 ziet het er niet naar uit, dat in dit opzicht een noemenswaardige verbetering zal in treden Immers de minister Saat voor 1962 uit van een produktie van 90.000 woningen, verdeeld als volgt; 35.000 woningwetwoningen, 30.000 premie woningen en 25.000 „vrije sector - woningen. Het zal naar onze mening noodza kelijk zijn het aantal voor 1962 ge plande woningwetwoningen belang rijk op te voeren ten koste van het contingent van de „vrije sector". Hier zullen echter waarschijnlijk bud gettaire bezwaren naar voren worden gebracht. Immers op de begroting voor 1962 is reeds voor voorschotten tA. financiering van de bouw van wo- uitgetrokken. Opvoering van het aan tal" woningwetwoningen bijvoorbeeld met 10 000 zou een verhoging van de rijksuitgaven met f 150 a f 200 miljoen betekenen. t. Men kan dit bezwaar echteront gaan. Namelijk door de gemeente toe te staan de bouw van een groot aantal woningen zelf te gaan nancieren. Dat was trouwens enkele jaren voor de g eh e 1 e ningwetbouw gebruikelijk. beperkte zich toen tot de toekenning van jaarlijkse bijdragen 1 eenten ploitatietekort. Toen de g enkele jaren geleden door heersende kapitaalschaarste aan langlopende leningen kond men, nam het rijk de financiering de volkswoningbouw voor zijn re ning. Momenteel hebben de gemeente Weer een behoorlijke toegang tot tie kapitaalmarkt. Waar de gemeentebe sturen dagelijks met de rampzalige gevolgen van de woningnood worden geconfronteerd, zullen zij ongetwij feld onmiddellijk gebruik maken van cle gelegenheid om zelf een deel van de woningwetbouw te gaan financie ren. Het rijk zou dan kunnen volstaan tnet het offer van de verhoogde uit gave als bijdrage in het exploitatie tekort der woningwetwoningen. (Van een onzer redacteuren) UBBERGEN, 12 okt. Twee belang rijke katholieke instellingen, het Pae dologiseh Instituut en de St. Maartens kliniek in Ubbergen vieren maandag hun vijfentwintig-jarig bestaan. Aan dit feit zal reliëf gegeven worden allereerst 's morgens met een viering in huiselijke kring, waarbij kardinaal Alfrink in de merkwaardige, maar mooie kapel van architect Schijven, een H. Mis pontifi ceert, en een herdenkingszitting des middags in de stadsschouwburg te Nij megen, waar de minister van Sociale Zaken, dr. G. Veldkamp, zal spreken en prof. dr. L. Rogier, die het gedenk boek schreef, een feestrede zal houden. Het was aanvankelijk de bedoeling een wetenschappelijk gefundeerd insti tuut voor onderzoek en observatie van kinderen met alle soorten van opvoe dingsmoeilijkheden te stichten, maar la ter ontstond naast het Paedologiseh In stituut de St. Maartenskliniek als ortho- paediseh ziekenhuis waaraan van het begin af verbonden is geweest een in ternaat voor gebrekkige kinderen, die revalidatie nodig hebben, met ruim hon derd bedden. Daarbij kwam er een reu- matoiogisch ziekenhuis, dat sinds 1945 een aparte afdeling is met negentig bed den. Het reumatologisch ziekenhuis zal echter verdwijnen, zodra de plannen van het door de standsorganisaties in het leven geroepen Landelijk Reu macentrum, om aan de Houtlaan in Nijmegen een nieuw reumatologisch ziekenhuis voor ruim tweehonderd pa tiënten te bouwen, gerealiseerd zijn. Er zullen nog wel enkele jaren over heen gaan. De vrijgekomen ruimte wordt benut voor uitbouw van het revalidatie-centrum. Zowel bij het Paedologiseh Instituut als de St. Maartenskliniek klaagt men over een groot ruimtegebrek. Laatstge- noemde inrichting moet zich nog be helpen met een aantal Zweedse ba rakken. Er ligt een plan gereed, dat voorziet in de definitieve huisvesting van 124 kinderen, van wie 24 met dwarslaesies, waarvoor de kosten on geveer drie miljoen gulden zullen be dragen. De principiële toestemming van het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid is reeds verkre gen, maar de uitvoering wacht op de bouwvergunning en... geld. Om aan de nodige fondsen te komen lijkt een beroep op de charitas var] het katho lieke volksdeel, daar immers maar zeer ten dele gesubsidieerd wordt, al leszins gerechtvaardigd. Voorts is nodig een uitbouw van de EINNE, 12 okt. De 31-jarige mijn werker H. Hannen uit Merum-Herten is gistermorgen omstreeks half negen tijdens werkzaamheden op staatsmijn Emma verongelukt. Hij kwam ondergronds onder vallend gesteente en is vijwel onmiddellijk aan zijn verwondingen overleden. Het slacht offer was gehuwd en vader van drie kinderen. (Van onze correspondent) BORNE, 12 okt. Gisteravond is hier op de Bornebroekseweg het echt paar Korenromp-Wenger aangereden door een bestelauto. Mevrouw Koren romp <68) werd daarbij gedood. Haar man liep slechts lichte verwondingen on Het echtpaar fietste over de Bor- nebroekse straat en is waarschijnlijk «on mistbank op de verkeerde kant in een mistbank op van de weg terecht gekomen, waar de automobilist 1e wielrijders niet heeft gezien. De bestuurder van de auto kreeg een shock. DANTUMADEEL IZ okt. -aDem19- jarige R^°t Rozem verongelukt uit Dantuma- woude is tractor, waarachter ^\annen> over geladen wagen was g P man werd erStigeegewondeedn'overfeed kort daar- op. SCHIPHOL, 12 okt. Gistermiddag PeIt een lijntoestel van de SAS uit Ko- enhagen een Nigeriaanse missie naar land gebracht, die op Schiphol werd egroet door de minister van Econo- dn SChe Zaken, drs. J. W. de Pous en s!e°r de leider van de Nederlandse mis- zoelj'i6 Vier maan<len geleden een be- kes cht aan Nigeria, ir. J. W. Hup- der6^'861"'3311®® missie miste haar lei- die',} minister van financiën De 'n Ronden is achtergebleven, delegatie bestaat uit twintig leden onder wie drie federale ministers en drie lokale ministers. Het bezoek vormt een onderdeel van een rondreis, die de missie dit jaar door Europa maakt en die ten doel heeft de economische, culturele en diploma tieke betrekkingen te versterken. Op Engeland na is Nederland de grootste afnemer van Nigeria. De missie zal tot zondag in ons land blijven en dan naar Zürich vertrekken. Zaterdag zal het gezelschap een bezoek brengen aan Amsterdam. revalidatie-afdeling, die eveneens nn in barakken is ondergebracht, waarvoor kan dienen een saneringsplan van het hoofdgebouw der St. Maartenskliniek, waarop een derde verdieping komt. Daar kunnen dan de patiënten een plaats krijgen, die nu in twee lighallen worden verpleegd. De kosten van deze uitbreiding zjjn geraamd op twee mil joen gulden. Op de derde plaats is het dringend noodzakelijk het verplegend personeel, zowel leken (350) als religieuzen, aan een definitieve behoorlijke huisvesting te helpen. De zusters wonen nog steeds in het huis van het voormalige land goed ,,'s Graeuwen", waar eigenlijk maar plaats is voor twaalf mensen. (Advertentie) voor ketten deze moderne SOCIÉTÉ DES VINS DE FR.ANCE, Diemen (Holland) 4lr In literflessen (rood en wit) bij uw winkelier excl. fles Geenlandwijn.maar een 'vin supérieur'- licht, fluwelig, ele gant. In Frankrijk bekroond met de Gouden Medaille halseti- wijnschenker gratis, ROERMOND, 12 okt. Gistermiddag heeft een uit het dierenpark „Heiderust te Horn ontsnapte aap het drie-jarig dochtertje an de familie Susterzeel aan gevallen. Het meisje, dat in een fiets- karretje werd voortgetrokken door haar grootvader, is door de aap geheten. Zo is naar een ziekenhuis te Roermond overgebracht. De aap ontvluchtte dezer dagen het dierenpark en hield zich in de omge ving in het struikgewas op. Het dier kon vanmiddag, in de omgeving van het sanatorium „Hornerheide" worden afgemaakt. OTTAWA, 12 okt. (Rtr) De Cana dese regering heeft tegen de KLM een proces aanhangig gemaakt, omdat deze maatschappij in gebreke zou zijn geble ven een bedrag van 242.840 dollar te betalen voor het gebruik maken van Canadese diensten bij vluchten over Ca nada. De Pan-American World Airways wordt aangesproken voor een bedrag van 493.228 dollar. Dit is gisteren be kendgemaakt door het Canadese pers bureau. Verkeersvliegtuigen die over Cana dees gebied vliegen zonder daar te lan den, moeten een bedrag betalen voor het gebruik maken van de Canadese navigatie-, verkeerscontrole- en weer kundige diensten. AMSTERDAM, 12 okt. De raad voor de scheepvaart heeft een schipper uit Scheveningen voor twee maanden de bevoegdheid ontnomen als schipper te varen op zeevissersvaartuigen. Vorig jaar is de schipper tijdens het vissen op de Noordzee met de motor- logger „Oceaan 4" (Sch 120), in aanva ring gekomen met de motorlogger „Joh. van den Duik" (Sch 412). De schipper van de Sch 412, eveneens uit Scheve ningen werd gestraft door hem voor twee weken de bevoegdheid te ontne- men. x De raad voor de scheepvaart heeft eerstbedoelde schipper neg e?"s voor vier maanden de bevoegdheid ont nomen. 26 februari is de „Oceaan 4 namelijk onderweg van de visgronden naar Scheveningen. gestrand nabij de vuurtoren van Eierland. Volgens het oordeel van de raad moet deze stranding geheel worden geweten aan de schuld van de schipper. In de eerste plaats treft hem het verwilt dat hij als schipper, nadat hij van zun stuur man de wacht had overgenomen, op zjin kooi in de hut op de brug is Saa" liggen slapen en de wacht heeft over gelaten aan een roerganger-matroos. Verder is komen vast te staan, aldus de raad, dat de schipper hierna tot de stranding de navigatie van Zijn semp niet meer heeft gevoerd en zelfs ied®re controle op de roerganger heeft nage laten en diens vragen niet of onvoldoen de heeft beantwoord. SCHIPHOL, 12 okt. Gisterenavond zyn met een van de KLM gecharterde DG-7c-machine tachtig familieleden van in Amerika en Canada wonende Neder landse emigranten voor een reis van ruim een maand naar N •w York ver trokken. Het was de eerste chartervlucht die de „Nederlandse vereniging ouders ran emigranten" in de bijna vijf jaar van haar bestaan organiseerde. Dank zij de samenwerking tussen een Rotter dams reisbureau en de vereniging, was de prijs 730 retour, minder dan de helft van het goedkoopste IATA-tarief in de economy-klasse. UTRECHT, 12 okt. Omstreeks kwart over acht gisteravond is de per sonentrein Gouda-Alphen hij Boskoop op enkele stilstaande goederenwagens gereden. Er deden zich geen persoon lijke ongelukken voor. De locomotief van de personentrein stond na de botsing ongeveer een hal ve meter boven de rails. De perso nentrein had een zeer matige snelheid. Omstreeks alf elf was de stremming op het baanvak Gouda-Alphen opgehe ven. In deze tussentijd is het reizigers- vervoer met bussen verzorgd. (Advertentie) SCHIPHOL, 12 okt. Prins Bernhard is gisteren als erevoorzitter aanwezig geweest in de bestuursvergadering van het Institut du Transport Aerien, die speciaal op Schiphol werd gehouden ten einde de prins in staat te stellen de ver gadering bij te wonen. Een jaar gele den is de prins tot ere-president be noemd. De prins bracht gisteren, zoals ge meld, een bezoek aan Vlieland waar hij tankoefeningen bijwoonde, en keerde 's middags per helikopter terug om op tijd op Schiphol te zijn. Dit toestel land de om 14.50 uur op het platform waar een auto gereed stond. Daarin reed hij snel naar het gebouw van de civiele dienst van de KLM, waar de vergade ring precies om drie uur door de Franse voorzitter J. Roos, president-directeur van Air France, werd geopend. Het Institut du Transport Aerien is circa tien jaar geleden opgericht. Doel van het instituut, dat in dertig landen leden telt, is het maken van studies over allerlei luchtvaartproblemen. Van het bestuur maakt mr. L. H. Slotemaker directeur van de KLM, deel uit. BOEMBQf NASI GOSl* CONIMEX- BAARN ÏZ&S 1 (Advertentie) 'I Umbal maws iteed« roeren- vUes toevoeg 10 kleine stuk,es W® d losgem»^" 's de drooggSSöSS^A® doorbakken, J {Tïninuren )eS omeiet opdienen met r roerei- r krot-P u hebt nodig voor personen- 1 zakJKeneN^6oreng Boemboe N 200 gr. ham °t enkele eieren 0%asiGor«ng"°tSimba,Manu toevoeging va j CONIM '■■g. Stuur briefkaart met 36 ct. aan postzegel* aan Conimex, Baarn voor mooi RECEPTENBOEKJE (Van onze correspondent) GOES, 12 okt. De gemeenteraad heeft gistermiddag op diens verzoek eer vol ontslag verleend aan de heer J. Oranje als (lire deur van de dienst ge meentewerken. Bü het ontslag dat is verleend met ingang van 1 januari 1962. is toegevoegd: zulks met dankzegging voor de belangrijke aan de gemeente bewezen diensten. De heren J. H. Roose en J. F. Bookelaar, beiden van de KM', wensten geacht te worden te hebben tegengestemd. De heer Roose verklaarde dat als men alles hetgeen vast staat aangaande de rol van de heer Oranje in de moei lijkheden in Goes in aanmerking neemt er bij hem geen eervol ontslag af kan. Hij zag slechts twee mogelijkheden: het verzoek om ontslag aan te houden tot dat het onderzoek over de interne ver houding van het gemeentepersoneei at- eesloten is, of indien dit niet gesteund wordt, ongevraagd ontslag te verlenen met onmiddellijke ingang. n De heer Roose vond de heer Booke laar aan zijn zijde. Laatstgenoemde verklaarde dat ook bp hem veel twijfel was gerezen ten aanzien van de figuur van de heer Oranje. Hij wilde het ont slag aanhouden, dit mede in verband met het nog niet afgesloten onderzoek naar de personeelsverhouamg. De andere katholiek in de raad, de heer C. W. Vervest, liet een geheel an der geluid horen. Hij bleek van oordeel dat het ontslag een rehabilitatie inhoudt van de heer Oranje en noemde deze zelfs een sieraad voor het ambtenaren corps. Wethouder J. S. Visseher zei dat de directeur van gemeentewerken een goede werkkracht is geweest voor de gemeente Goes. De balans slaat naar de gunstige kant door vanwege zijn ve le goed verrichtingen voor Goes. Wat de personeelsverhouding betreft verklaarde de wethouder dat het onder zoek nog in voile gang is. Hij voegde er aan toe reeds nu de conclusie te kun nen trekken dat allerlei geruchten over de personeelsmoeilijkheden sterk zijn overtrokken. Advertentie) Winst tellen, Plasticverkoopkantoor bellen. DEN HAAG, HERENSTR. 16, 070-11.13.80 VOOR RAAD IN AKUL0N AKULON IN VOORRAAD. In slang zijn wij voor niemand bang. VRAAG ONZE PRIJSCOURANT 8 GRATIS. ^^niiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii>iiiiiiii||||ll,l,IIIIIMI> UTRECHT, 12 okt. In zijn derde lustrum jaar houdt het Nationaal Ka tholiek Thuisfront zondag 15 oktober zun jaarlijkse collecte aan de kerkdeuren, in overleg met de parochiegeestelijkheid. De opbrengst is dit jaar bijzonder bestemd voor uitbreiding en verbetering van de lectuurvoorziening. Met name zal het weekblad „Salvo", dat de mili tairen iedere week gratis wordt ver strekt belangrijk worden vergroot en redactioneel verbeterd. AMSTERDAM, 12 okt. „Een effec tief en rechtvaardig hoger onderwijs" is de titel van een rapport, dat is opge steld, dat het hoger-onderwijsstelsel niet van de studiecommissie van de werk studenten-liga. In dit rapport wordt ondermeer ge steld, dat het hoger onderwijsstelsel niet rechtvaardig is, als de materiële voor zieningen niet zo zijn, dat iedere student zich kan wijden aan studie en stu dentenleven, ongehinderd door financië le factoren of te grote afhankelijkheid van ouders of overheid. Dat houdt vol gens het rapport in, dat iedereen die toegelaten is tot de academische exa mens, een toelage dient te ontvangen, voor candidandi en kandidaten beneden 21 jaar dat deel van de kosten van studie en levensonderhoud, waarvoor do ouderlijke inkomsten ontoereikend zijn en voor kandidaten boven 21 jaar en in bijzondere gevallen voor oudere candi dandi de totale kosten van studie en levensonderhoud. Deze toelagen zoudon belasting-vrij dienen te zijn en een beurs in plaats van een renteloos voorschot, omdat een eventuele schuld na de stu die vooral de adspirant-studenten uit de lagere milieus afschrikt. Het hoger-onderwijsstelsel is volgens het rapport efficiënt, als alleen zij. die de capaciteiten en de ambitie hebben het hoger onderwijs te volgen er aan deel nemen. Wie dat zijn is slechts te bepalen door een systeem van positieve selectie (selectie van bij uitstek geschik- ten). dat maar tot op zekere hoogte een beperking van de studievrijheid is. HOLLYWOOD, 12 okt. (UPI) Giste ren is hier op 70-jarige leeftijd overle den Chico Marx, de oudste van de Marx-brothers. DEN HAAG, 12 okt. De commissa ris voor de emigratie, mr. ir. B. W. Ha- veman, is dinsdagavond teruggekeerd uit Australië, waar hij onderhandelin gen heeft gevoerd over een nieuw emi gratieverdrag. Die onderhandelingen zijn plezierij verlopen, zo deelde hij desgevraagd mede. Het nieuwe ver drag is „new look", maar over de snit van die „new look" wilde mr. Have- rpan zich niet uitlaten, nu hij nog rap port moet uitbrengen aan de minister van Sociale Zaken. Ondertekeningen van het verdrag verwachtte de heer Ha- veman niet voor eind november of be gin december. Het lopende verdrag, dat in maart afliep, is verlengd. Het kan ,u. als het voordien niet door het nieuwe verdrag wordt vervangen, nog., fut maart volgend jaar van kracht blijven. DORTMUND, 12 okt. De Westfa len-Hütte A.G. heeft verklaard, dat zij haar produktie van ruw staal deze maand zal veriagen. De reden van de beperking is de daling van de ontvan gen orders. De maatschappij is niet voornemens arbeiders te ontslaan. De Westfalen-Hütte is de tweede Westduit- se staalmaatschappij, die haar produk tie beperkt. Op 27 september j.l. maak te de Dortmund-Hörder Hütte-Union be kend, dat zij haar produktie van ruw staal met ongeveer 10 pet. zal vermin deren. KAAPSTAD, 12 okt. (UPI) Huilend van emotie hebben 291 voormalige be woners van het vulkaaneiland Tristan da Cunha gisteravond voor de laatste maal een blik geslagen op hun eiland toen het Nederlandse schip „Tsjisada- ne" op zijn weg naar Kaapstad dicht onder de kust van het eiland voer, waar zich nog steeds uitbarstingen van de vulkaan voordoen. Een functionaris van de Britse ambas sade is van Pretoria naar Kaapstad ge vlogen om de eilandbewoners te ont vangen en voor een tijdelijk onderdak voor hen te zorgen. Het plaatselijke Ro de Kruis zal een actie organiseren voor kleding en dekens. De eilanders hebber vrijwel al hun bezittingen, waaronder hun schapen, geiten, kippen en huisdie ren op Tristan da Cunha moeten ach terlaten. (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 12 okt. Het Neder landse passagiersschip „Tjisadane", dat thans zo'n opmerkelijke rol vervult in de evacuatie van 291 bewoners van Tristan Da Cunha, is na tientallen ja ren in het nieuws teruggekeerd. In de tweede Wereldoorlog beschouwde men het vaartuig als een soort „spook schip", met name de Japanners, die er zo'n beetje ai hun kruitsoorten op verschoten hebben, zonder dat zij daar mee een einde maakten aan zijn vaar- tijd. Het incasseringsvermogen van de „Tjisadane" bereikte een hoogtepunt tijdens de slag bij Okinawa. Het schip vervoerde toen Amerikaanse troepen en was het mikpunt van de Japanse bommenwerpers. Bovendien werd het duchtig onder vuur genomen en om er dan maar een definitief einde aan te maken dook een Japanse „zelfmoord vlieger" met zijn toestel en bommen boven op het dek van het schip. De „Tjisadane" liep flinke schade op, maar tot ontzetting van de Japanse aanvallers schoof het triomfantelijk uit de kruit dampen en vervolgde onverstoorbaar zijn weg. De „Tjisadane", die in 1931 werd gebouwd, nam na de oorlog weer de oude vertrouwde plaats in bij het vreedzame werk van de Koninklijke Ja va-China Paketvaartlijnen, de Royal In- terocean Lines. In de geest van „Old soldiers never die" doorkliefde zij de lange oceaandeining tussen Japan, Afri ka en Zuid-Amerika. Het schip, dat ruim 9200 bruto registerton meet. staat onder commando van kapitein W. A. Giel, een in Schotland wonende Neder lander. Op het kantoor van de Koninklijke Ja va-China Paketvaartlijnen heef* men van morgen een telegram ontvangen, waar in gezegd wordt, dat de reddingsactie van het schip geslaagd is en de „Tsji- sadane" met 291 eilandbewoners in de ochtend van 16 oktober te Kaapstad ver wacht wordt. (Advertentie) 59 KOOP DE TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN IN CA. «s si 90 GROTE NED. ONDERNEMINGEN MET EEN 5V COUPURE VAN f 50,- IN' DE fi 3» .,„nrn. unnnnp rnunoru Uil 0 0 0 0 0 fit vraagt folderbij uw bankier of commissionair (6 PRIJS THANS CA. „Men kan zeggen en schrij ven over de Rozenkrans wat men wil, maar het is niet voor tegenspraak vatbaar, dat het toch maar een mooie vorm van boetedoening is, al mocht je menen er niet zo veel waarde aan te hechten, omdat het tel kens herhalen van eenzelfde gebed saai wordt, waarbij je verstrooid raakt. Je moet er maar een minuut of tien voor uittrekken en het laatste is heus zo erg niet." Dit zegt pater D. A. L. Lin nebank O.P., de promotor van het Apostolaat van de Rozen krans, dat zondag 15 oktober 25 jaar beslaat, als wij tegen over hem zijn gezeten in het klooster te Huissen. Met hem. te praten is plezierig, want deze priester beschikt over veel bon- hommie en een spitse humor, die hem niet ii. de steek heb ben gelaten, nu hij door een lichamelijke kwaal sinds enige jaren aan huis is gebonden en niet zelf meer als een geeste lijke troebadoer door stad en land kan trekken om de devo tie van het Rozenkransgebed te propageren. Het preken, conferenties en retraites leiden heeft hem altijd zeer aangetrokken en spoedig na zijn priesterwijding in 1923 ging de nu 64-ja- rige Dominicaan, die in Utrecht geboren werd, er op uit, met als stand plaats achtereenvolgens Zwolle, het klooster in de Broerestraat en het Albertinum in Nijmegen. Toen in 1942 dit laatste klooster voor de Duitsers ontruimd moest worden, verhuisde hij met zijn confraters naar Huissen waar het jubilerende apostolaat sindsdien zijn zetel heeft. Door zijn provinciaal destijds aangesteld als promotor van de broeder schappen der Orde, waarvan de voornaamste die van de Rozenkrans was richtte hij in 1936 in het „Albertinum" naar het voorbeeld van zijn Vlaamse medebroeders het apostolaat op. De bedoeling was door propa ganda in woord en geschrift men denke o.a. aan het typografisch goed verzorgde tijdschrift „De Rozenkrans" de parochie-geestelijkheid een steun te zijn bij hun opwekking tot de. gelovigen voor dit gebed Mede stond op het program de Broederschap, waar zij kwijnde, opnieuw tot leven te brengen en nieuwe afdelingen te stichten. In 1951 nam pater Linnebank, toen de broederschappen minder in deze tijd bleken te passen, de idee van Father Peyton in Amerika over om zijn ictie wat te moderniseren onder de naam „Rozenkrans-Kruistocht" Sinds dien kwamen er voor deelneming aan deze kruistocht ruim 100.000 opgaven binnen van kloostergemeenschappen, internaten, gezinnen en personen die beloofden dagelijks de rozenkrans te bidden. Hun namen zijn opge tekend in dertien „Gulden Boeken", die aan de voeten van het Mariabeeld m Fatima zijn gelegd, het laatst tijdens de nationale bedevaavt ov 13 augustus. Er is van de „burcht" in Huissen heel wat correspondentie over het Apostolaat van de Rozenkrans uitgegaanwaarvan veel door pater Linnebank zelf is verzorgd. Hij betreurt het - een offer, dat hij overigens moedig brengt tegenwoordig in zyn werkzaamheden zo gehandicapt te zijn. Daarom kon ook een dierbare wens, een negende druk te ver zorgen van zijn boek Het Huwelijk in voorbereiding en beleving", aan gepast bij deze tijd de laatste nruk verscheen in 1953 niet in vervul ling gaan, omdat lang schrijven voor hem te moeilijk is geworden. Het verschijnen van de tweede druk heeft nog aanleiding gegeven tot een aardige anecdote De Maasbode kondigde het aan als Pater Linnebanks Tweede huwelijk Het was m de mobilisatie jaren, toen pater Linnebank legeraalmoezenier was. „Majoor", zo zei hem iemand van de staf, „u moet natuurlijk zelf weten wat u doet, maar dat u gehuwd bent had u ons toch wel kunnen vertellen." Een episode in zijn leven, die zeker onvergetelijk is, speelde zich af tijdens de hachelijke Meidagen van 1940, waarin men hem voor dood heeft gehouden, omdat hij lange tijd werd. vermist. De meesten van zijn groep waren gesneuveld en van pater Linnebank hoorde men taal noch teken. Er werd zelfs een H. Mis van Requiem voor hem opgedragen en een bidprentje gedrukt, dat nu prijkt aan de muur van zijn kamer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7