Betere stemming ter beurze bleef niet lang gehandhaafd Hoog ovens ondervinden een sterke koersdruk HET GOUDEN Yraas ZATERDAG-PUZZLE HET EERSTE TEKEN TUINIER MET MEER PLEZIER Kleine spelen DE BEURSWEEK BRIEVEN SYRIË WEER LID VAN V.N. en van lezers Koffie K R E M E R Thee De wortels van de plant Fruittuin 8 In de kamer AGENTEN GEWOND BIJ FAKKELTOCHT Gijsbert Japicx-prijs voor G. Meerburg ZATERDAG 14 OKTOBER 1961 MGINA 10 Te vroeg gejuicht, zo zou men de marktontwikeling van de agelo- pen week aan het Damrak kunnen kenschetsen. De sentimentsverbe tering welke in de vorige week reeds tot uitdrukking was ge komen, zette zich in het begin van deze week in versterkte mate voort. Dinsdag vertoonde de aan delenmarkt zelfs weer uitgespro ken hausseneigingen, maar woens dag, toen verdere buitenlandse vraag uitbleef, stagneerde de koersstijging en donderdag was het volkomen uit met de pret. Er trad een stevige reactie in en de handel, die tijdens de opgaande beweging een merkbare verleven diging had ondergaan, verloor daarop snel aan élan. De veelbe lovende beursweek ging daarmede tenslotte als de bekende nacht kaars uit. VLAANDEREN I Postverbinding Ponomarenko, mijn duifje B o mans Vloerkleed Belastingaftrek s Gewichtsheffen Lourdeswater Recht van weduwe Rechten man en vrouw (Door B. J. Galjaard, tuinarchitect B.N.T.) A\ A z Overziet men het eindresultaat van de koersbeweging in de afgelopen week dan krijgt men nochtans een verdeeld beeld. Philips (1031) en Unilever (824) hebben met koerswinsten van 37 resp. 32 punten per saldo nog een respecta bel resultaat kunnen boeken. De komen de introductie van Unilever op de New Yorkse beurs, met de voorbereiding waarvan reeds aanzienlijke vorderingen schijnen te zijn gemaakt (naar verluidt is het uitvoerige prospectus dat voor de toelating van de aandelen tot de officiële notering op de Amerikaanse beurs is voorgeschreven in ontwerp al gereed gekomen), houdt de interesse voor het margarinefonds levendig. Een koers van meer dan 800 pet. voor Unilever was sedert juni niet meer voorgekomen. Het aandeel, dat dit jaar een laagste koers van 713 en een hoog ste koers van 910 heeft te zien gege ven, staat thans weer op het niveau van 16 juni jl. Philips deed toen 1059, Hoogovens 1052, AKU 450 en Koninklijke Petroleum 123,30. Philips is ook thans niet ver -an genoemde koers verwijderd maar de andere drie fondsen hebben een belangrijke achterstand opgelopen. De afgelopen week heeft daartoe voor Hoogovens sterk bijgedragen. Het staal- fonds sloot vrijdag op 781 namelijk 57 punten lager dan de vorige week, ter wijl AKU (387) per saldo met 12 pnt. is gedaald en Koninklijke Petroleum 114,10) met 1.30. Wat AKU betreft ligt de reden van de koersdaling duidelijk besloten in de teleurstellende ontwikkeling van de re sultaten van de Nederlandse bedrijven zoals deze door de donderdag gepubli ceerde cijfers over het derde kwartaal nog eens bijzonder is geaccentueerd. Voor de scherpe koersdaling van Hoogovens is het minder gemakkelijk een vastomlijnde verklaring te geven. Gewezen kan worden op de toenemen de produktiebeperkingen in de Duitse staalindustrie. Na Dortmund Hörder, waarin de Hoogovens een aandelenbe- lang van ongeveer 43 pet. hebben, kwam deze week ook Westfalen Hütte met de mededeling dat de produktie enigszins zal worden afgeremd. Verder heeft de directie van Hoog ovens in een uiteenzetting voor de on dernemingsraad te kennen gegeven dat de situatie op de afzetmarkten wordt getypeerd door het feit dat de produktie- capaciteit groter is dan de vraag. Ver wacht wordt weliswaar dat de fabrie ken in XJmuiden tot het eind van het jaar behoorlijk bezet zullen blijven, maar de ervaring heeft geleerd dat klei ne verschuivingen in de vraag- en aan bodverhoudingen dikwijls bepalend zijn voor de omslag van een verkopersmarkt in een kopersmarkt. De concurrentie is in de afgelopen maanden verder toe genomen, in het bijzonder op de ex portmarkten overzee, hetgeen zijn in vloed op de prijzen doet gevoelen. Daar het bedrijfsresultaat van Hoog ovens in het tweede kwartaal onder de druk van stijgende kosten enerzijds en lagere opbrengsten anderzijds reeds een achteruitgang heeft onder gaan, ligt het op grond van de door de directie gedane mededelingen in de lijn der verwachtingen dat de re sultaten over het derde kwartaal even eens bij die van dezelfde periode van het vorig jaar ten achter zullen blij ven. Dank zij de (ten dele eenmalige) baten uit deelnemingen zal de totale lilliiiliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiii niiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii winst over dit jaar waarschijnlijk ech ter niet behoeven onder te doen voor het resultaat van 1960. De winst over het eerste halfjaar werd becijferd op 60,1 miljoen, tegen 53,3 miljoen in de eerste helft van vorig jaar. Hierin zit een voordelig verschil van 6,8 miljoen. Rekening houdende met de verschuldigde belastingen zou het resultaat van de eigen bedrijven in het tweede halfjaar dus ongeveer 13 miljoen lager kunnen zijn dan in de tweede helft van 1960 zonder dat dit tot een daling van de totale netto winst over het gehele jaar zou be hoeven te leiden. De cijfers van Hoogovens over het derde kwartaal zullen vermoedelijk te gen het einde van deze maand worden bekendgemaakt. De koers van het aan deel lijkt op een minder gunstige gang van zaken vooruit te lopen. Op basis van de over 1960 behaalde jaarwinst laat de koers/winst-verhouding zich op 10 11 berekenen, hetgeen er op wijst dat de groeifactor, ondanks de in uitvoering zijnde grote uitbreidingswerken, thans heel wat gematigder wordt aangesla gen dan eerder in dit jaar, toen Hoog ovens een hoogste koers van 1187 no teerden. Dat men met het hanteren van omzet- en winststijgingen als groeifactor bij de beoordeling van aandelenkoersen de no dige reserve in acht moet nemen be hoeft eigenlijk geen betoog. Toch valt, speciaal in een snel opgaande conjunc tuur, niet zelden de neiging waar te nemen om ontwikkelingen op korte ter mijn vrijwel rechtlijnig op de verdere toekomst te projecteren. De jongste hausse op de aandelenmarkt heeft daar van diverse voorbeelden gegeven. Inmiddels is uit de tussentijdse me dedelingen van de minder grote en klei nere bedrijven, die in vele gevallen van achterblijvende resultaten melding maakten, wel gebleken dat voor dit jaar niet op een rechtlijnige ontwikke ling in de uitkomsten van de bedrijven mag worden gerekend. Het tekort aan arbeidskrachten stelt zijn grenzen aan het produktievermogen, terwijl de stij gende kosten en lagere opbrengsten (o.a. als gevolg van de revaluatie) een druk op de winstmarges uitoefenen. 'Onder deze omstandigheden kunnen de kansen voor een hernieuwde hausse op de aandelenmarkt vooralsnog niet bpzonder hoog worden aangeslagen. Bo vendien zal men er rekening mee moe ten houden dat uit de politieke hoek in de eerstkomende tijd nog wel eens zwa re stormen zouden kunnen opsteken, zo dat het om meer dan één reden geraden lijkt voorzichtigheid te betrachten. Deze week (9-13 oktober 1961) laagste hoogste koers versch koers koers 6 okt. 13 okt. 3% Inv.crt.N 99& 94 V» mi 99% 4- A 3 Va Stafl'47 94£ 94& A 4V4%Ned. I960 100% 100% loo h A 6% Won bw. '57 109^ 109%; 109^ A'dam Rubb 108 110 109 Va 2% H.V.A 125 127 V? 127 A.K.U 387 409 3881/2 —11 Ver. Dell Mrjer 145.50 147.50 146.70 0.80 Van Gelder Z 360 365 362 4" 21/2 Hoogovens 781 822 781% -56% Müller Co 530 545 530 —16 Ned. Kabelf ©01 615 590 —25 Philips 996 1043 1030 36 Unilever 800 844 824 32 Wilt. Frjenro 293 302 293 9 Kon. Petr 113.30 118.60 114.00 -J- 1.10 K.L.M 62.50 65.00 62.50 0.60 Holl.-Am Lfln 1601/4 162% 161%; U/2 K.N.S.M 201 Va 2081/4 2031/2 - 3% Van Ommeren 328 336 330 2% N Scheepv U 162 167 164% U/2 OH, LAAT IK U EVEN VOORSTELLEN... DIT IS MIJN 200N TONY...BURG SRAAF BANHAM... EN UW AAM, MIJNHEER? HINDERT NIETS. ALS MIJN VADER ZICH ALS HUISBE WAARDER VER KLEEDT, KAN HIJ ANDERS VERWACHTEN BENT PAUL VLAAN DEREN. NIETWAAR? COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-bovenhoek der enveloppe„Vragenrubriek"). De beantwoording ge schiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor. bepaalde vragen niet voor beantwoording in aan merking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaarne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Men houde er nog rekening mee, dat men minstens 14 dagen op antwoord zal moeten wachten en dat het ons niet mogelijk is, in te gaan op verzoeken tot pereoonlvke beantwoording der brieven. Omzetten (nominaal): Vorige week Aandelen 12.1, Obligaties 17.1, Cert, van Amerikaanse aandelen 3.674. Deze week (voorl.) Aandelen 14.3, Obliga ties 17.6, Cert van Amerik. aandelen 4.519. Plaatsing van ingezonden stukken („Brieven van Lezers") betekent met noodzakelijk een bewijs vo» instemming, doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kenms van de lezers wil brengen. Het je%t van de plaatsing onttrekt zich echter met aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie. die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stuk zonder opgave van redenen terug te zendenIn het alge meen ia ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel mf te wilken. Toen ondergetekende in de avond editie van uw blad, dat tevens zijn lijf blad is, het bericht las van het over haastig vertrek van de ambassadeur der Sovjet-Unie, de „heer" Ponomar- jénko, schoot hem het wijsje te binnen van een Russisch volksliedje, dat hij ruim dertig jaar terug in de huiselijke kring zo graag meezong aan de piano. In dit weemoedige lied naar ik meen door Glinka getoonzet vraagt een meisje heur geliefde haar niet te ver laten. Daarbij bedient het bedroefde kind zich van een in het oude Rusland overbekend lievelingmaampje. Niet „mijn Zwaluwtje", zoals in de werken van Dostojewski, doch „mijn duif", al thans het verkleinwoord daarvan, dat tevens het karakter heeft van een troe telnaam. Duif is in het 'Russisch gó- loebj (niet Golub, zoals de nieuws bladen melden) en de troetelnaam luidt: golóebtsjiek. Eigenlijk zouden we dat hier met „doffer(tje)" dienen te vertalen, maar dat klinkt minder romantisch en doet nog sterker denken aan het handgemeen op Schiphol, waar van de kleine klaagster gelukkig on kundig rroet zijn geweest. Zoals u zult weten, gebruiken Sla vische volkerren zeer vlot dergelijke benamingen, die door ons dan vaak met „lieve" of „beste vriend(in)" kun nen worden vertaald. Tenslotte kan ik resumeren met de woorden: Goloebj blijft en de ,,go- loebtsjiek" verlaat ons (om in de Ra denrepubliek een passende knoop bij zijn pak te gaan halen). En wat baat het of ik al neurie: „Nje oejezzjai, golóebtsjiek moj, nje óejezzjai!" Ga toch niet heen, mijn beste vriend, vertrek niet!" Zal Ponom; jénko, mijn duif terug keren met de olijftak, het symbool van de vrede, die zij ginds zo gaarne met de mond verkondigen? W. F. G. SCHAAKE Horizontaal: 1. Het is best mogelijk, dat een specerij afkom stig is van de rug van een zoogdier.dat er veel op lijkt. 4. Dit vaartuig wordt steeds plomper. 10. "t Gaat er om dat U die roeiwedstrijd weet te vinden. 11. Het bezit van aan- van het begin, scha- delen kan, zoals hier, bij verdraaiing delijke gevolgen hebben. 12. Op deze vlaktemaat houdt men in Engeland 'n wedstrijd. 13. Door de kop van een myth, halfgod om te draaien, vindt men een bloem. 14. Als U achter Pa gaat staan, ziet U die edelknaap. 17. Als U dit woord niet kunt vinden, is dit te wijten aan ge brek aan ondervin ding. 18. Als men een letter veran dert, wordt men in- plaats van onvermurwbaar, ongezeglijk 23. In Indonesië maakt men een klein kanon in de kjeur van paarse seringen. 24. Een dier, dat zich vooral in dalen op houdt. 25. Een Spaans landvoogd tekende reeds, toen hij in de war was, een wissel borgtocht. 28. Deze Vlaamse dichter heeft uiterlijk iets weg van een soort antilope. 29. Twee voorzetsels en een jongensnaam kunnen U onkreukbaar maken. 30. U moet deze loopvogel eens proberen na te doen, maar dan op drie tenen. 31. Toen de reegeit schrok maakte zij wel een ge ringschattend geluid. Vertikaal. 1. Plaats men voor de A.A.T. een voer tuig, dan kan men het gehalte aan goud uitdrukken. 2. Wij laten in het midden, dat de regie, hoewel enigszins verward, werd gevoerd door een Afrikaanse, die nnbekend wenst te blijven. 3. Dit is een delfstof, dat de vorm heeft van een verfrommeld hemellichaam. 5. Ook aan een Duitse rivier heerst regel. 6. Het waren niet lava en gin die de Italiaanse natuurkundigen beroemd maakten. 7. Wat doet een soldaat nou met een turf in zijn rugzak. 8. Dit is geen formulier, waarop staat, hoe je een mis drijf tegen de veiligheid van de staat pleegt, maar om je te laten zien, hoeveel je deze staat schuldig bent. 9. Het plan van de onafhankelijkheid zat aanvanke lijk reeds in de pen. 15. Het zijn beleefde mensen in dit dorpje bij Schoorl. 16. Het Engelse hoerageroep lijkt in het Frans wel aardig. 19. Dit moet uitzoeken ach teraf zijn. 20. Hoe kan zo'n beest nou nog vliegen, als het bevroren is. 21. Alsnog dient U een slagzin te vinden. 22. Arti kelen, die één niet alleen maakt, maar die een man ook maken. 26. Zou deze muze zijn gedichten in een eskimohut geschreven hebben? 27. Het is stomp zinnig als je ongegist druivesap gaat schudden. Oplossing 30 september Oplossing gekruist kruiswoordraadsel met kryptogram. 1-5 slot: 1-7 spaan; 2-9 klarinet; 2-8 kaars; 3-7 ulaan; 3-12 uiteinde; 4-8 ritus; 4-6 reet; 5-10 tonijn; 6-11 tenor; 9-14 te- gal; 10-13 nagel; 11-16 ratel; 12-15 enter; 13-22 liguster; 14-19 lager; 15-20 rente; 16-23 landauer; 17-21 veter; 17-23 vader; 18-22 radar; 18-24 reuze; 19-21 roer: 20-24 erie. KRYPTOGRAM: Horizontaal: 1. stroop - 4. tros - 6. blei - 7. roemer. VERTIKAAL: 1. somber- 2. rite - 3. passer - 5. riem. Oplossingen op briefkaart in te zenden tot en met 21 oktober aan 't Ka- NEW YORK, 14 okt. (Rtr.) De voor zitter van de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties, Mongi Slim, heeft bekendgemaakt dat de leden zjjn overeengekomen dat Syrië, een der me de-oprichters van de v.n„ opnieuw een zetel in de V.N. zal bezetten. De volke renorganisatie telt bijgevolg thans 101 leden. steel van Aemstel, afd. prijsraadsel. N.Z.- Voorburgwal 65 Amsterdam, met ver melding ouder of jonger dan 18 jaar. De prijswinnaars zijn: Mevr. H. v. Paridon, Landstraat 83, BUSSUM. Mevr, v. Gemert, Reitzstraat 127, HAARLEM. Mevr. v. Egmond, Nib- bixwoudstraat 14, AMSTERDAM-N. N. L. T. vraagt ons of er inder daad een geregelde postverbinding met Oost-Berljjn is. Hij schrijft ge regeld naar zijn schoonouders, maar krijgt van hen geen antwoord, zo dat hij niet weet of zijn brieven aan komen. Bij de P.T.T. is niets bekend van sto ring van het postverkeer met Oost-Ber- Hjn. In het voorgelegde geval zou het aanbeveling verdienen a. de brief aan getekend te verzenden en b. bericht van ontvangst te vragen. Men jschrjjve op de brief „Einschrelben" en kan dan op het postkantoor het gebruikelijke formulier voor aangetekende verzending invullen. Voor het verkrijgen van een bericht van ontvangst moet een rood kaartformulier worden ingevuld, dat, na te zijn afgetekend door de geadres seerde, aan de afzender zal worden teruggezonden. Een en ander brengt lichte verhoging van de portokosten met zich mee. Op het postkantoor kan men nadere inlichtingen en hulp verkrijgen. Th. T. schrijft, dat één van zijn kennissen meent dat de naam God fried Bomans een schuilnaam is en dat de man, die zich achter die schuilnaam verbergt, getrdkiwd is met Hella Haasse. Welk een curieuze misvattingen! God fried J. A. Bomans is een der zonen van mr. J. Bomans, in leven o.m. Ka merlid en wethouder van Haarlem, die in de burgermaatschappij evenmin on der schuilnaam leefde als een zijner zonen. Godfried Bomans is zeker niet getrouwd met Helia Haasse, want bei den zijn met anderen getrouwd. Wel hebben beiden deelgenomen aan het radio- en televisieprogramma „Hou je aan je woord." Maar het zou lichtvaar dig zijn daaruit de conclusie van een bestaande echtverbintenis te trekken. Wü nebben een handgeknoopt kleed dat niet in onze flat gelegd kan worden. Hoe kunnen wij dit kleed bewaren? aldus D. v. L. Wij krijgen de indruk, dat het een zeer goed kleed betreft, zodat het niet doen lijk zal zijn, het. tapijt in een motzak te bewaren. U doet dan het beste het kleed om een ronde houten lat op te rollen en de rol staande te bewaren, zodat het eenvoudig is om regelmatig het kleed uit te rollen en te laten luch ten, waarbij u tevens kunt inspecteren of er geen aantasting door motten, vocht of dergelijke heeft plaatsgehad. Waarom mag een man bij zijn 65ste jaar 624 van zijn belastinggeld aftrekken en een alleenstaande vrouw niet. Dat is toch zeer onbil lijk! aldus M. Th. K. Deze belastingaftrek van 624,geldt uitsluitend voor gehuwden boven 65 jaar dus niet voor alleenstaanden. De al leenstaanden genieten het voorrecht, dat zij worden aangeslagen in tariefklasse II voor gehuwden, wat ook een belasting verlaging betekent. Is er, zo vraagt, B.M., in Haarlem een vereniging van lieden die zich toeleggen op gewichtsheffen? Ja, ook in Haarlem is er zulk een vereni ging. Inlichtingen bij de heer J. Schuite maker, Bantamstraat 1. Een lezer schrijft te hebben gele zen, dat er vanuit Lourdes duizend liters z.g. Lourdeswater wordt ver zonden. Is dat ook In Nederland te krijgen, vraagt hij. Men wende zich (schriftelijk) tot de pastorie der Lourdesparochie, Noordzij de 42, Amsterdam. Mej. C. H. schrijft onder meer: Mijn vader, die een pensioen had van een staatsbedrijf, is overleden. De weduwe is zijn derde vrouw; de vorigen zijn overleden. Toen hij het laatst huwde was hij reeds ge pensioneerd. 1. Geniet de weduwe pensioen of krijgt ze AOW? 2. Kan deze vrouw ook aanspraak maken op een deel van de nalatenschap en, zo ja, welk deel? 1. Wjj veronderstellen dat uw tweede stiefmoeder van het betrokken staats bedrijf geen weduwenpensioen krijgt, omdat ook het Burgerlijk Pensioenfonds in dit geval (huwelijk is gesloten na pensionering) de weduwe geen pen sioen toekent. Is onze veronderstelling juist, dan komt uw stiefmoeder of in aanmerking voor een uitkering op grond van de Algemene Ouderdomswet of op grond van de Algemene Weduwen- en Wezenwet. Wij weten nl. niet of zij reeds 65 jaar is of nog niet. 2. Zij heeft aanspraak op een deel van de nalatenschap en wel op een kindsdeel met een maximum van een kwart van de goederen van haar echtgenoot. Deze bepaling beschermt de voorkinderen in belangrijke mate. Wij geven dit antwoord echter met het grootste voorbehoud, omdat er al lerlei concrete omstandigheden kun nen zijn, die wijziging brengen in de algemene regels. Uit eenzelfde voor zichtigheid, die ons tot het maken van voorbehoud noopt, zullen wjj ons zelfs onthouden van antwoord op uw overige gedetailleerde vragen. Het zijn zulke gespecificeerde personen recht- en huwelijksgoederenrechtkwes- ties, dat wij u naar een deskundige (notaris of advocaat) moeten verwij zen. Moet een man alles roed vinden wat zjjn vrouw doet, als betalingen, afspraken met leveranciers? Dit in verband met de nieuwe wet inzake gelijke rechten van man en vrouw in het huwelijk. Bestaat hierover vakliteratuur? vraagt P. A. v. d. G. Wanneer de vrouw uitgaven doet over eenkomsten aangaat, zal de man daar voor mede verantwoordelijk zijn; door de volledige gelijke rechten zijn er eigen lijk twee kapiteins op de huwelijksboot. De vraag wie eigenlijk over de gemeen schapsgoederen mag beschikken is daar om aldus opgelost: volgens het nieuwe huwelijksrecht moet de echtgenoot (man of vrouw) die het gemeenschapsgoed verworven heeft, er ook over kunnen beschikken. Een echtgenoot (man of vrouw) behoeft echter de toestemming van de andere echtgenoot voor handelingen (verkoop, hypotheek)die betrekking hebben op de woning of de inboedel. Dit dient ter bescherming van het gezin. Indien echt genoten een gemeenschappelijke huis houding hebben, kan de ene echtgenoot slechts „met medewerking" van de an dere echtgenoot zaken, die kennelijk ten behoeve van de huishouding strekken, op afbetaling kopen. Beide echtgenoten zjjn voor het geheel aansprakelijk. Wat de literatuur op dit gebied betreft, noemen wij b.v. het boek over huwe lijksgoederenrecht van prof. De Bruyn. Menig artikel is erover verschenen in het Nederl. Juristenblad. (N.J.B.) van af jaargang 1956 (ziet u daartoe de in houdsopgave). Bedenkt u hierbij ook, dat de rechtbank, wanneer daartoe ge gronde redenen zijn, op verzoek van de man kan bepalen, dat deze niet (meer) aansprakelijk zal zjjn voor de door de vrouw aangegane verbintenis sen. Als gegronde redenen kunnen b.v. Wij hebben alweer het eerste suikeren, hart in de etalage zien liggen. Jongens, we gaan weer mooie dagen tegemoet. De oplossing van de vorige puzzle was zó; Horizontaal: 2. Schort, 5. west, 6. ra ge, 7. Margarine, 11. spek, 13. even, 14. slopen. Vertikaal: 1. Zwerm, 2. steeg, 3. hor, 4. regen. 8. appel, 9. ramen, 10. eland, 12. kop. De prijswinnaars: le prijs: Go van Gasteren, Celebes- straat 13, Haarlem. 2e prijs: Cokkie Steeman, Overtoom 17, Castricum. 3e prijs: Margaret Schuit, Leeuwerik laan 11, IJmuiden-O. Nieuwe inzendingen liefst per brief kaart aan de redactie van dit blad. Naam van je krant vermelden. In linker bovenhoek schrijven: „Kinder prijsvraag". gelden: misbruik van de bevoegdheid of volledige ongeschiktheid om een huis houding te voeren. Hoe weinig denken we bij het werken in de tuin aan de wortels van de planten, die daar in de grond hun onzichtbaar werk doen. Soms bemerken we ze zelfs te laat, als we bij het schoffelen en wieden de wortels bij ongeluk beschadigen. Bij vele bomen reiken de wortels even ver van de stam als de kroon breed is. Het regenwater 'rupt dan van het blad tot het aan de buitenzijde van Ie kroon op de grond valt en door de uiteinden an de wortels wordt opgezogen. Maar wortels heb ben behalve water ook lucht nodig, zodat ze onder :en -gesloten asfaltdek bijna niet kunnen groeien. Helaas wordt bij het verbreden van paden en wegen niet altijd rekening hiermee gehouden, tot schade van de bomen. Bij een voortdurend hoge waterstand zullen de bomen maar ondiep wortelen, omdat ook hier de wortels de nodige zuurstof ontberen. Het gevolg is, dat bij een flinke storm de bomen in natte grond niet stevig genoeg staan en met wortel en al om waaien. Doordat iedere plantensoort het voedsel in een bepaalde verhouding aan de bodem onttrekt, ont staat er op een akker, waab jaar na jaar dezelfde gewassen worden gekweekt, gebrek aan bepaalde voedingsstoffen. Bovendien worden ze door bepaal de parasieten in de grond, bijvoorbeeld wortelaal tjes, aangetast, zodat de planten zich ook daardoor minder goed gaan ontwikkelen. Bij een goede teelt wisseling worden deze bezwaren ondervangen en kan men na enige jaren hetzelfde gewas meer met succes kweken. Een ander belangrijk punt bij de teelt van planten is het ruim opkweken van de gewassen; niet alleen boven maar ook in de grond beroven de planten elkaar van licht, water of voedsel. Snoeigereedschap. Reeds nu moeten we het snoeigereedschap nazien, slijpen en waar nodig de beschadigde onderdelen vervangen. Voor het snoeien van grote bomen is het volgende gereedschap nodig een rupsenschaar, om van de grond af rupsennes ten of dikke takken af te knippen; met een snoei- bjjl of boombeitel kan men nog zwaarder hout af hakken; een snoeizaag, die dunner is dan een ge wone zaag, zodat men hem ook in beperkte ruimte kan hanteren en tenslotte een takkenschaar, die men gebruikt voor werk dat voor eén gewone snoeischaar te zwaar is. DE WORTELS VAN DE PLANT Geen wortels onder het asfalt Wortels reiken lot builen de kroon FRUITTUIN s noei- bijl boom- beitel takken schaar snoeizagen rupsen- schaar I IN EEN KAMER j AZALEA Zomers in de tuin SNOEIGEREEDSCHAP 2 Ie 2' '::\r Je 4ejaar Steeds dezelfde teelt Ondiep wortelende bomen ie. 2e3e-VF: -: 4ejaar Góede lee/lwisseling Te dicht Ruim opeenopgekweekt De kamerazalea blóei van december tot april, het is een plant die men vooral tijdens de bloei vrij veel water moet geven. Na de bloei heeft de plant rust nodig, het beste kan de azalea half mei op een licht beschaduwd plekje in de tuin worden ingegraven. In oktober brengen we de plant weer binnen in een koele doch zonnige kamer, waar we dagelijks sproeien om het afvallen van het blad te voorkomen. Tegen de bloei zetten we de plant weer wat warmer. Advertentie Het zijn veelal kleine spellen die de uitslag van een parenwedstrijd bepalen. Ten eerste komen zij het meeste voor en ten tweede kunnen vaak beide par tijen aan het biedproces deelnemen, zo dat de beste bieders met de buit gaan strijken. Tijdens bezoek aan een bui tenlands toernooi zag ik het volgende „kleine" spel, waarin goed bieden en goede spelen uitermate belangrijk wa ren; V 10 6 S 9 A 10 8 O A V 9 B 6 3 B 7 5 C? H V B 9 7 O B 7 6 «f» A 2 N W O A 8 4 O 6 5 3 O H 10 8 3 V54 H 9 2 O 5 4 2 4. H 10 9 8 7 West was gever, niemand kwetsbaar. Drie malen bereikten OW een con tract van 3 harten, waarin NZ tot 3 klaveren hadden tegengeboden. Twee malen ging het contract door goed tegenspel 1 down, doch de derde maal gebeurde het volgende: west speel de 3 harten, noord kwam met klaveren 3 uit; op tafel (oost) werd de 4« Vrouw gelegd, zuid 4» Heer en west won met het aas. West speelde onmiddellijk rui ten 6 na hopende deze kleur te kun nen ontwikkelen, teneinde later in staat te zijn daarop een verliezende schop pen weg te gooien. Noord nam direct met Aas een weinig aanbevelens waardige speelwijze, daar noord hier mede vrijwel verried, óók de 0> Vrouw te hebben. Hierna verrichtte noord ech ter een goede daad; schoppen 3 werd nagespeeld en zuid won met Heer de slag. Zuid incasseerde toen 4. 10 en maakte hierna de ernstige fout wéér klaveren te spelen; dit stelde west in staat in te troeven, troef te spelen (noord won en speelde troef na) waardoor later door te snijden op de ruitenvrouw, het contract gewonnen werd. West verloor dus 1 slag in elke kleur als zuid schoppen had nage speeld, zou het contract 1 down geweest zijn. De straf voor NZ werd zeer zwaar want OW boekten de topscore met 140 en NZ kregen dus een nul. Twee malen gingen de OW-speiers niet naar 3 harten, wat objectief gezien verstandig was, daar 3 klaveren down gespeeld kon worden. Éénmaal ging het bieden; west pas noord 1 klaveren oost pas zuid 2 klaveren west 2 harten noord pas oost pas zuid 3 klaveren allen pasten. Tegen 3 klaveren speelde oost de C 6 voor, wests hartenboer werd door noord met het aas genomen. De noordspeler wilde graag schoppens vrij krijgen, speelde daarom in slag 2 de éfs 3 na oost de 4, op tafel de Heer, die de slag maakte. Met schoppen werd ver volgd, noord legde de 10 en oost moest met Aas nemen; oost speelde harten na, west maakte de slag. Hierna vervolgde west met de O 6 noord speelde de O Vrouw (de 9 was beter geweest), en oost won met ruitenheer, waarna oost direct met ruiten vervolg- DELFT, 14 okt. Twee politiemannen zijn gisteren te Delft gewond geraakt bjj ongeregeldheden, die door studenten werden veroorzaakt. De studentenver eniging „Sanctus Virgilius", besloot de inauguratie van haar kandidaatsleden met een fakkeloptocht, die eindigde op de markt bij het standbeeld van Hugo de Groot. Traditiegetrouw werden de fakkels naar het standbeeld geworpen, maar al spoedig werden de ter plaatse aanwezige politieagenten het doelwit. Daarbjj werden niet alleen fakkels, doch ook flessen als projectielen ge bruikt. Een aantal agenten raakten uni formpetten, en gummistokken kwijt. Da twee gewonde politiemannen werden met een brandende fakkel in de nek ge slagen en van een van hen werd de neus beschadigd. Ook aan hun kleding werd schade aangericht. Omdat de overmacht te groot was, slaagden de agenten er niet in arrestaties te ver richten. De commissaris van politie heeft gisteravond nog de president van de studentenvereniging op het bureau van politie ontboden. De middag tevoren waren 177 kandi daten van de vereniging geïnaugureerd. Het enige vrouwelijke aspirantlid bleek als duizendste Virgiliaan te worden in geschreven. ,,Een toevalligheid", zoal* :1e voorzitter, de heer P. Reinierse, op merkte. BOLSWARD, 14 okt. Gistermiddag is in het raadhuis alhier door het pro vinciaal bestuur van Friesland bij mon de van de commissaris der koningin, mr. H. Pr- Linthorst Homan, de Gijs bert Japicx-prijs uitgereikt aan de Friese dichter G. A. G. Meerburg. Het is de tweejaarlijkse Friese literatuur prijs, die ditmaal is toegekend voor het beste dichtwerk in de Friese taal in de laatste vier jaar.... Gisteravond opende mr. Linthorst Homan, onder grote belangstelling» hier de negentiende Friese boekenweek De heer Linthorst Homan stelde in zijn openingstoespraak o.m. vast, dat de Friese boekenproduktie, in vergelijking met die in andere talen en gezien het kleine (Friese) taalgebied, groot is te noemen. Dit jaar zijn ruim veertig nieuwe titels verschenen. Meegedeeld werd, dat een gedeelte van de op' brengst van de kinderpostzegel-acti® zal worden bestemd voor de uitga»1 van Friese jeugdlectuur. de, wests O Boer dwong noords O A»®' Noord had nu (door b.v. troefboer te spelen) het spel op 1 down kunnen hou den, maar beging een onhandigheid, d1® tot 2 down leidde. Hij speelde C troefde af in zuid en ging met 4» Vrouw naar de hand terug, om hierna ®eIf* troef 3 te spelen; hij sneed in zuid W® 4, 8 die hem bleef! Hierop werd ten gespeeld, oost kwam met O 10 »a slag en speelde ruiten zuid troef»j west gooide harten weg, noord vaI!g met klaverenboer over te troeven. Hi® na moest dus troef van tafel word® gespeeld noord was de kluts kwu speelde de Heer van tafel (hopende Vrouw sec) en ging 2 down.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 10