KHROESJTSJEV KONDIGT AAN OP PARTIJCONGRES: Sovjet-premier verzacht zijn ultimatum inzake Berlijn Maarschalk Vorosjilov was lid van anti-partijgroep Nieuwe aanval op Stalin m Massale demonstratie van 20.000 Algerijnen in Parijs Zevenduizend betogers in verzekerde bewaring Russische superbom met enorme kracht Zulk een bom heeft geen zin, menen deskundigen van de VS top 1N4UUR MADRID vz In sloot bij Huizen gevonden MEISJE DOOR TWEE NEEFJES VERMOORD Daders (13 en 14) al eerder met politie in aanraking SATURNUS-RAKET VOOR MAANTRIP Khroesjtsjevs dreigement Het weer Echte Bakkers Ambassadeur VAR vraagt ontslag Ontheemde olifanten èeè MORRIS beforegoudiuj! Suède dames- en herenjasjes AMANDELSPECULAASBROKKEN Wellicht in zelfde functie voor Syrië WOENSDAG 18 OKTOBER 1961 85ste JAARGANG No. 30956 Een beeld van het tweeëntwin tigste partijcongres van de Russi sche communistische partij, dat dinsdagochtend in de congreshal van het Kremlin in Moskou is be gonnen. De foto toont partijleider Nikita Khroesjtsjev tijdens zijn openings rede op het spreekgestoelte. Rechts achter hem vice-premier A. Mikojan. MOSKOU, 18 okt. (AFP, Rtr, UPI, Tass) Het Westen heeft de eerste ronde in het diplomatie ke gevecht om Berlijn gewonnen. Dit is de conclusie, die Westeuro- pese regeringskringen trekken uit de inhoud van de marathonrede (zes uur en twintig minuten), die premier Nikita Khroesjtsjev gis teren heeft gehouden op het 22ste congres van de Russische commu nistische partij. In deze rede, waarvan wij reeds een deel kon den publiceren in een deel van onze vorige oplaag, deelde Khroesjtsjev mee, dat de regering van de Sovjet-Unie bereid is de datum 31 december als uiterste termijn voor het sluiten van een Russisch-Oostduits vredesverdrag te laten vaiien. Voorwaarde hier toe is echter dat het Westen zich bereid toont de Duitse problema tiek door middel van onderhande lingen te regelen. Khroesjtsjev is kennelijk optimistisch over de geneigdheid hiertoe ^an de Wes terse landen, want mij merkte op dat het Westen de kwesties Duits land en Berlijn „op wederzijds aanvaardbare basis" wenst op te lossen. Een ander belangrijk on derdeel van Khroesjtsjevs rede handelde over de Russische proe ven met kernwapens. De premier deelde mee dat de Sovjet-Unie de huidige serie kernproeven tegen het einde van deze maand zal be ëindigen met de explosie van een kernbom van vijftig miljoen ton TNT (vjjftig megaton). Hij voeg de hieraan toe dat de Sovjet-Unie ook beschikt over een bom van honderd miljoen ton TNT, „maar God geve dat wij die niet behoeven te gebruiken, want wij zouden er wellicht onze eigen ramen mee in gooien". Machtsmisbruik WASHINGTON, 18 okt. (AFP, Rtr, UPI) De waterstofbom van vijftig megaton (vijftig mil joen ton TNT), die naar Khroesjtsjev gisteren heeft mee gedeeld door de Russen tegen het einde van deze maand tot ont ploffing zal worden gebracht, heeft een explosieve kracht die 2500 maal zo sterk is als de atoombommen, die in 1945 door de Amerikanen op Hiroshima en Nagasaki werden gegooid. De ex plosieve kracht van alle bommen, die de Amerikanen en Engelsen tijdens de tweede wereldoorlog op Duitse steden gooiden, bedroeg nog geen twee miljoen ton TN i Een waterstofbom van vijftig me gaton kan steden als New York, Londen en Parijs met een klap totaal vernietigen. De directe ge volgen van een bombardement met zulk een superbom zouden zich uitstrekken tot een afstand van veertig a vijftig kilometer van het centrum van de explosie. is Uw T.V. defect BEL-- NU PER KLM GOEDKOPER EN SNELLERI NON STOP Aft AV NAAR kim' en Afnemende wind BUREAU SMEDESTRAAT 5 HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IDmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Eind oktober explosie van kernbom van 50 megaton I_ IiJlroesjtsjev het Westen aan bood af te z.cn van de datum 31 decem ber als ultimatieve termijn, sprak hij Waarschuwende woorden aa„ het adres van de Westerse landen in het alge- meen en de Verenigde Staten in het bijzonder. Hij verklaarde dat een derde Wereldoorlog de „vernietiging" Van het kapitalistische stelsel zou betekenen Daarna herhaalde hjj zyn eis, dat West' Berlijn een „vrije, gedemilitariseerde stad" moet worden en dat met Duits land een vredesverdrag moet worden gesloten. De Russische premier gaf, ter ondersteuning van zijn dreigementen en eisen, ook een overzicht van het huidige wapenarsenaal, waarover de Sovjet- Unie beschikt. Dit arsenaal omvat in tercontinentale ballistische projectielen, raketten voor land-, lucht- en zeemacht en een door kernenergie aangedreven vloot, die eveneens is uitgerust met bal listische raketten en raketten die zelf hun doel opzoeken. Khroesjtsjev gaf in zijn rede ook een verklaring voor het feit, dat de communistische partij van Albanië niet voor het congres in Moskou is uit genodigd. Hij beschuldigde de Albaan- se communistische leiders (die, zoals bekend, georiënteerd zijn op Peking) van „persoonsverheerlijking De bp- na vijfduizend afgevaardigden naar het congres en de vertegenwoordigers van bijna tachtig buitenlandse com munistische partijen juichten luid, toen Khroesjtsjev verklaarde'. „De politiek, die op het twintigste congres van onze partij is uitgewerkt, is een leninisti sche politiek en wij kunnen op dit fun damentele punt geen concessies doen aan de Albaanse leiders of aan wie Gan ook". Volgens Khroesjtsjev trachten de Al baanse leiders „onze partij terug te brengen tot praktijken, die hun liggen". Maar het besluit van het twintigste con gres om de persoonsverheerlijking af te schaffen zal nimmer worden veran derd, aldus de premier, „en wij zullen a'les doen wat wij kunnen opdat Albanië, schouder aan schouder met alle andere socialistische landen marcheert". De Russische premier oefende ook kritiek «t op het communisme in Joegoslavië. Hij verweet de Joegoslavische leiders, fl dat zij hun land in een „moeras van P revisionisme" hebben gebracht. De Russische partijleider en premier herhaalde gisteren weer zijn aanvallen op de persoon van Jozef Stalin en de aanhangers van de persoonsverheerlij king. Hij verweet Stalin „misbruik van macht en pervers leiderschap". Scherpe kritiek op de persoonsverheerlijking is nodig, want zij betekent een rem op de vooruitgang en is een aantasting van de grondbeginselen van het socialisme. Khroesjtsjev rechtvaardigde zijn her nieuwde aanval op Stalin door zich te beroepen op de doctrines van Marx, Le nin en Engels, die stellen dat het volk de geschiedenis maakt en niet de lei ders van het volk. De minister-president van communis tisch China, Tsjoeen-Lai, zat onverstóor- baar in zjjn stoel toen Khroesjtsjev zij n kritiek op Stalin lanceerde. Toen de Russische premier de rhetorische vraag stelde of het wel noodzakelijk was Stalin zo vernietigend te veroordelen en zelf met een nadrukkelijk „ja" onmiddellijk antwoord gaf, barstte het congres uit in een ovationeel applaus. Maar Tsjoe en- Lai klapte demonstratief niet mee, zoals hij ook niet had gedaan na Khroesjtsjevs kritiek op de leiders van Albanië. (Vervolg op pagina 4) Op de Boulevard des Italiens vormden de Parijse gendarmes gisteravond een stevig cordon om de demonstrerende Al gerijnen de doortocht te beletten. Soortgelijke tonelen speelden zich af op vele plaatsen in de Franse hoofdstad. ENGELAND, Het leven van de her tog van Windsor, waaronder zijn drama tische troonsafstand, zal worden ver filmd voor de televisie. De TV-film zal gebaseerd zijn op het boek van de her tog: „A king's story". (Rtr) (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 18 okt. Voor het eerst in al de tijd, dat de oorlog in Algerije duurt, heeft Parijs het gisteravond meege maakt dat ongeveer 20 000 Algerijnse arbeiders waarvan er rond 200.000 in de Franse hoofdstad en aangrenzen de gemeenten woonachtig zijn in mas sa de straat op zijn gegaan om te manifesteren. Oogmerk van de betoging, althans de aanleiding ertoe, was te pro testeren tegen de discriminatie, waar van de Algerijnse inwoners van Parijs en omgeving zich het slachtoffer voelen, sinds een tiental dagen geleden de minis ter van binnenlandse zaken en de prefect var. politie hun „zeer dringend" aan raadden zich tot nader order tussen acht uur 's avonds en zes uur 's ochtends niet meer op straat te bevinden. Of, in dien zjj uit de aard van hun werk, in die uren toch buiten moesten zijn, zulks te doen ieder gèheel alleen, daar reeds elk gezelschap van twee Algerijnen de politie als verdacht zou voorkomen, met alle mogelijke nare gevolgen van dien. De prefect van politie gelastte bo vendien, dat alle door Algerijnen be heerde en gefrequenteerde koffiehui zen en restaurants om zeven uur 's avonds hun deuren moesten slui- Advertentie) De Amerikaanse deskundigen wijzen er overigens op, dat de uitwerking van een bom van vijftig megaton uiteraard geringer is dan die van twee bommen van vijfentwintig megaton. Bommen van v^fentwintig megaton bevinden zien ,n grote hoeveelheid in de Amerikaanse opslagplaatsen en kunnen worden ver voerd door de bommenwerpers van het Strategic Air Command. De Amerikanen beweren dat ook zij heel gemakkelijk bommen van vijftig megaton kunnen maken, maar dat heeft volgens hen geen enkele zin. Als de Russen hun bom van vijftig megaton, wat niet onwaarschijnlijk 1S> boven het Noordpoolgebied tot ont ploffing zullen brengen, zal dit zeker gevolgen voor het weer hebben en tot een niet te verwaarlozen smelting van het us in dat gebied leiden. De Ameri kaanse kernfysicus dr. Ralph Lapp gaf m Washington als zijn mening te kennen, dat de Russen hun superbom met behulp van een raket op een hoog te van 160 kilometer tot explosie zul len moeten brengen. Zelfs dan zou het voor mensen die in een gebied van 2,5 miljoen vierkante kilometer rond om de explosieplaats wonen, gevaar lijk zijn naar de lucht te kijken, willen zij geen beschadiging van hun netvlies oplopen. Volgens dr. Lapp zal de bom een gat slaan van 120 meter diep en 2,5 kilome ter breed. Binnen 15 kilometer afstand zullen alle stenen hulzen worden ver nietigd. Dit zal ook het geval zijn met de houten woningen die binnen 25 kilo meter van het centrum van de explosie staan. Tot op 11,5 kilometer afstand zal elk levend wezen worden gedood. Tot op 75 kilometer afstand zullen de bewo ners van het getroffen gebied tweede graads-brandwonden oplopen, aldus dr. Lapp. Ten aanzien van een bom van hon derd megaton, die de Russen volgens Khroesjtsjev kunnen maken, menen de Amerikaanse deskundigen dat deze gro te branden kan veroorzaken tot op tach tig kilometer afstand van het centrum van de explosie. Bovendien zouden door de enorme hitte krachtige stormen naar de plaats van de ontploffing ontstaan. Opmerkelijk is overigens dat het Rus sische volk nog steeds niets weet over de Russische kernexplosies. De aankon diging van Khroesjtsjev over de komen de proef met een bom van vijftig mega ton werd door radio Moskou en het persburau „Tass" zorgvuldig uit de tekst van de rede geschrapt. Sinds de Sovjet-Unie de kernexplosies hervatte weet het Westen precies, dank zij voor al de Amerikaanse opsporingsappara- tuur, hoeveel bommen zijn ontploft, hoe groot die bommen waren en hoe krach- flg. Het Russische volk echter heeft het tot nu toe moeten doen met het bericht van Tass van ongeveer een maand ge leden, dat de Sovjet-Unie de proeven met kernwapens zou hervatten. Over de proeven zelf plegen radio Moskou en Tass in alle talen te zwijgen. (Advertentie) r^f^l 5 4 2 8 2 snellebillijke reparatie DEN HAAG, 18 okt. De storm is er de oorzaak van geweest, dat de voor stelling van circus Williams, dat zijn tenten op bet Haagse Malieveld heeft opgeslagen, gisteravond met doorging. Dp tent waarin de twaalf olifanten van het circus zijn gehuisvest, is name- liik door de storm in tweeen gescheurd, zodat de dikhuiden moesten worden on dergebracht in de speeltent, die daardo uiteraard onbespeelbaar werd. Er is nu een nieuwe tent voor de olifanten onder wee uit Keulen en vanmiddag of van avond hoopt men de voorstellingen weer te kunnen hervatten. /V ELKE WOENSDAG ZATERDAG ten. Het geheel was uitermate dra- konisch: de door binnenlandse zaken en de prefect van politie gegeven toe lichting luidde, dat de maatregel nood zakelijk was om een einde te maken aan de golf van aanslagen door FLN- handlangers, waarvan politiemannen in toenemende mate het slachtoffer werden. De goeden gingen aldus lij den met de kwaden, en voor de gehe le Algerijnse bevolking van Parijs en omgeving was het geen leven meer. De politie schijnt eerst sinds gister morgen te hebben geweten wat er voor ;isteravond op til was, zulks voorname- ijk omdat enkele honderden Algerij nen, die het door de FLN, sectie Pa rijs, uitgegeven consigne waarschijnlijk niet goed hadden begrepen, per abuis reeds in de voormiddag tussen Opéra en Madelein op de grote boulevards present waren om te betogen. Hoe dan ook: toen gisteravond om zes uur de Algerijnse muzelmannen, hier en daar vergezeld van hun vrouwen en kinderen, in drommen begonnen op te dagen, had de politie, die versterking had gekregen van Republikeinse veiligheidscompag nieën, haar maatregelen getroffen om het oprukken naar de diverse vermoedelijke betogingscentra zoveel mogelijk te ver hinderen. Zij is daar echter maar heel onvolledig in geslaagd. Om ons te beperken tot het centrum van Parijs: tot op de Champs Elysées, de grote boulevards ter hoogte van de Porte Saint Dénis, de Place de l'Opéra en de Place St. Michel, konden de Alge rijnen, vele honderden sterk, doordrin- fen, roepend om „Algérie algérienne". let kwam tot wilde tonelen en tot hevige en bloedige botsingen tussen „ordever stoorders" en „ordehandhavers." Ca- fé's lieten haastig hun luiken neer, bioscopen trokken hun hekken dicht. Auto's moesten het ontgelden en er gin gen vele ruiten aan sgherven. De politie werkte voornamelijk met traangasbom. men, maar er werd ook geschoten. Het liep reeds tegen tien uur, toen rust en orde leken teruggekeerd. Een eerste door de prefectuur van politie verstrekt overzicht vermeldt, dat in to taal ruim zevenduizend betogers wer den opgebracht naar het verificatiecen trum van Vincennes, dat twee betogers om het leven zijn gekomen en dat tien tallen demonstranten zijn gewond. Ge wonden zjjn er ook onder de politie agenten. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 (Van een/onzer verslaggevers) HUIZEN, 18 okt. De angstige ver moedens die in dit Gooise kustdorp re zen na het verdwijnen van het zeven jarige meisje Klazina Bunschoten, zijn gistermiddag bevestigd. Militairen, die waren ingeschakeld bij het intensief zoeken op de uitgestrekte vlakte van de Huizer Meent, vonden achter een hooimijt de sokjes en het brilletje van het meisje en zagen later in een sloot, onder hooi vandaan, kindervoetjes. Het onmiddellijk gewaarschuwde parket van de justitie in Amsterdam was spoedig ter plaatse en vond na liet verwijderen van het hooi het stoffelijk overschot van het meisje, dat zowel om de hals als om de voeten met touwen was ge bonden. De reactie van een der deskundigen: „Dit lijkt wel kinderwerk" vond haar bevestiging, toen twee neefjes van respectievelijk veertien en dertien jaar in verhoor werden genomen. Al vrjj spoedig bekende de jongste, dat zij de daad hadden begaan. Als mo tief gaf hij voor dat het een wraakne ming was, omdat het meisje de jon gens, die reeds goede bekenden van de politie zijn, een keer zou hebben aangegeven. Bepaalde aanwijzingen duiden er echter op, dat ook andere motieven in het spel kunnen zjjn ge weest. Klazina Bunschoten werd zondag middag vermist, nadat zjj met haar broertje van vier jaar had gewandeld. Het jongetje was vrjj spoedig weer thuis, doch het enigszins debiele meisje keerde niet terug. Het kleine kind kon geen informaties geven. Toen normaal onderzoek geen succes had, werd een groep van ongeveer honderd militairen ingeschakeld, die de gehele omgeving zorgvuldig nazocht. Gistermid 'ag om half een werd het stoffelijk overschot gevonden. De beide neefjes hadden zich tijdens het weekend opvallend gedragen. Zij hadden zondagavond een brom fiets gestolei, en er de hele nacht op rondgetoerd. Maandagmorgen werden zij gegrepen en naar het bureau ge bracht, waar zjj onmiddellijk bekenden de brommer voor joyriding te hebben gestolen. De jongens hebben zich reeds aan talrijke kleine vergrijpen schuldig gemaakt en de oudste was al een keer weggelopen uit een opvoedings gesticht. Na het vinden van het meis je werden zij van huis gehaald en verhoord, waarop de bekentenis vrij spoedig volgde. Door de familierela tie had het hun geen moeite gekost tiet meisje mee te lokken. De officier van justitie mr. Van Ever- dingen, die op een persconferentie te Amsterdam mededelingen heeft gedaan over het gebeuren, zei dat een dergelijke daad door zo jeugdige personen bij zijn weten nog nooit in Nederland is ge pleegd. Het is nog onzeker wat er met de beide daders zal gebeuren. De patho loog-anatoom dr. Zeldenrust heeft sectie verricht op het stoffelijk oversell )t. ten einde de doodsoorzaak vast te -.'ellen; het resultaat v dit onderzoek was nog niet bekend. Verwachting tot donderdagavond, (opgemaakt te 11.15 uur:) Vrjj koud en half tot zwaar be wolkt met nu en dan buien. Harde tot vrij krachtige, maar aanvankelijk aan de kust nog stormachtige noor delijke wind. Morgen: zon: 7.11-17.39, maan: 15.56-0.59. DE BILT, 18 okt. De diepe storm- depressie met een barometer van 730 mm, waarvan de kern gisteravond laat via de Wadden naar de Duitse Bocht trok, heeft een radicaal einde aan het fraaie en droge weer gebracht. Van morgen werden in het gehele land gro te hoeveelheden regen gemeten, vrij wel op alle plaatsen meer dan 20 mm. In Roosendaal, Oost-Groningen en plaat selijk in Zuid-Holland werd 45 tot 50 mm afgetapt. Een randstoring passeerde vanmor gen het zuidelijk deel van ons land met onweer. De wind is naar noordwest ge draaid en wordt tijdelijk nog weer stormachtig, waarbij een verhoging van de waterstand is te verwa'chten, die ruim een meter kan bedragen, hetgeen ech ter niet verontrustend is. Met de noord westelijke stroming zullen ons gure bui en bereiken, zodat ook morgenochtend weer vrij grote hoeveelheden regen kun nen worden gemeten. Aan het droge ka rakter van de laatste weken is nu een einde gekomen en de temperatuur op een lager niveau. Tot bij Noord-Schot land worden al wat natte sneeuwbuien verwacht, zoals die gisteren al op IJs land voorkwamen. Station Den Helden Ypenburg Vlissingen Eelde De Btlt Twente Eindhoven Zd.-Llmbu Stockholm Oslo Kopenhagen Weer: regenbui regenbui weerlicht regenbui licht bew regen regenbui regenbui regen regen regen max min temp temp neersl gisteren .4 uur 13 10 8 12 14 10 11 10 10 16 12 11 11 27 39 28 34 27 21 21 26 5 0.7 6 (Advertentie) Ook de van de zijn het allerlekkerst SCHIPHOL, 18 okt. Dr. Ali Assad Khandji, die tot nu toe ambassadeur in Nederland was van de Verenigde Arabische Republiek en die op zeven augustus voor een vakantie van drie maanden naar Syrië ging, is gistera vond per Alitalia hier teruggekeerd. Hij deelde mee, dat hij bij de V.A.R. zijn ontslag als ambassadeur had aange vraagd en dat de nieuwe Syrische re gering hem nu als ambassadeur heeft benoemd. Waar hij ambassadeur zal worden was hem nog niet bekend' de tijd voor een aanstelling, die aller lei protocollaire formaliteit vereist was daarvoor te kort geweest. Dr. Khandji acht de mogelijkheid dat zun regering hem zal benoemen voor een post m Nederland groot. Hii heeft reeds eerder van 1950 tot 1953) Syrië m ons land als ambassadeur vertegen woordigd vóór de tijd dat zijn land M- men met Egypte de Verenigde Ara bische Republiek vormde. De gigantische Saturnus-raket, waarmee de Amerikanen omstreeks 1970 de maan hopen te bereiken, staat hier opgesteld op de lanceertoren op Cape Canaveral, net gaat alleen nog maar om- de beproe ving van de onderste trap, de bovenste twee trappen zijn „loos". De lancering van de raket is tot nader order uitge steld, zulks als gevolg van het slechte weer.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1