Khroesj tsj ev ontvouwt zij n visie op de toekomst De staat zal uiteindelijk geheel zijn verdwenen Algerijnen betogen weer in Parijs Vele demonstranten naar Algerije teruggezonden BLOEMEN VAN DE VICE-PRESIDENT Storm overvalt treiler op de Noordzee PREMIER BELOOFT GOUDEN BERGEN STERK LEGER IS NOG NODIG Politie nu beter voorbereid GEBR. KIMMAN OPEL NIEUWS NEGEN man gered, EEN overleden, VIER vermist IJmuidense „Elie Chenevière" gezonken Vopo's arresteren NEDERLANDER boeren melkkrop m mtr i jê Bemanning No in Nederland terug Vorig jaar wèl vergunning voor hulp aan gestrand schip Het weer mm MORGEN: OFFER VRIJDAG Op weg naar vrienden in Oost-Berlijn DONDERDAG 19 OKTOBER 1961 85ste JAARGANG No. 30957 MOSKOU,^ 19 okt. (Reuter) Premier Nikita Khroesjtsjev heeft gisteren voor de tweede maal een marathonrede (ruim zes uur) uit gesproken op het 22ste congres van de Russische, communistische partij. Zijn ellenlange betoog han delde ditmaal over het nieuwe partijprogramma, dat dient ter vervanging van het oude program ma van Lenin, dat dateert uit 1919. Het nieuwe programrfta houdt de ontwikkeling in van de dictatuur van het proletariaat naar een „staat van het gehele volk". De overwinning van het socialisme is, naar de ervaring heeft geleerd, alleen maar moge lijk door de dictatuur van het pro letariaat. Nu echter de periode van het socialisme voorbij is enhet tijdperk van het onversneden com munisme zijn intrede doet, is de dictatuur van het proletariaat niet langer een vereiste. Khroesjtsjev tekende hierbij aan, dat de staat Uiteindelijk zelfs geheel zal ver dwijnen, al zal hij ook na de over winning van de eerste fase van het communisme nog lang blijven be staan. Schorre keel Kip-, Vlees- en Visgerechten Rest. „De Nachtegaal" - Lisse IJMUIDEN, 19 okt. De En gelse treiler „Granby Queen" heeft vannacht tegen kwart over drie tweehonderd mijl ten noorden van IJmuiden op een door de Noorderstorm geranselde Noord zee de reddingsloep opgepikt van de IJmuidense treiler „Elie Chene- vière" IJm. 32. In deze sloep be vonden zich tien man van wie de matroos A. Prins uit IJmuiden in middels bleek te zijn overleden. Vermist worden nog de matroos A. Kok uit Egmond, de kok E. van der Harst uit IJmuiden, de eerste machinist R. Doets uit Haarlem en de tweede machinist K. van Dijk uit Katwijk. De geredden zijn door de „Granby Queen" naar de En gelse haven Lowestoft gebracht. Nadat de Helderse treiler „Michiel Bij iedere jas 'n passende tas f J Met bussen tegelijk werden de Algerijnen gisteravond in Parijs weggevoerd naar een internerings kamp buiten de stad. In totaal heeft de politie al 17.0*00 arresta ties verricht. DE BROODSOORT van de ECHTE BAKKERS REGEN- EN TWEEDJASSEN dezelfde temperaturen verdwijning van de staat kan pas *t)n beslag krijgen als in de Sovjet-Unie een ontwikkelde communistische ge meenschap is opgebouwd en als het so- 1™," <een laaere trap van marxisme aL.'.°mTunis7,p) in de internatio nale arena de definiteve overwinning heeft behaald. Het bestaan van de staat als zodanig zal dan in de communisti sche wereldbroederschap overbodig zijn geworden. Khroesjtsjev herhaalde in zijn rede, die wij reeds gedeeltelijk konden pu bliceren in een deel van onze vorige oplaag, alle gouden beloften, die in het nieuwe programma van de partp aan de Russische bevolking worden gedaan. In de komende tien jaar zal een einde worden gemaakt aan de nog ontstellend grote woningnood. Over twintig jaar zullen alle Russische ge zinnen een gerieflijke woning hebben, waarvoor zij geen huur zullen- hoeven te betalen. In 1970 zal een werkweek van 35 Uur zijn bereikt, in 1980 een werkweek van 30 uur. Onderwijs, medische voor zieningen, openbare diensten (tram, bus, trein, gas, water, licht enzovoort) en andere aangename zaken zullen v°°r iedereen gratis beschikbaar zijn. „De Sovjet-Unie zal een voorbeeld zijn voor de werkers in de kapitalistische landen, voor de Russen zal het niet scha delik zijn te leren van wat de meest gevorderde kapitalistische landen nu van gisteren moest hij een keer hoesten, waarbij zijn gehoor vol deelneming mom pelde. „Ik heb zeker kou gevat", zei de premier met een breed handgebaar. Aan het eind van zijn rede werd hij vier minuten lang toegejuicht. Vandaag bespreekt het congres twee rapporten over het nieuwe partijpro gramma. De discussies zullen waar schijnlijk de hele verdere week duren. Daarna zal Frol Kozlov, beschermeling van Khroesjtsjev en secretaris van het Centrale Comité van de partij, nog een belangrijke rede houden. TIRANA. De leiders van de Al- baanse communistische partij, die zich in de afgelopen jaren sterk hebben georiënteerd op de Stalinistische poli tiek van Peking, hebben zich de aan val, die Khroesjtsjev dinsdag op hen richtte, kennelijk aangetrokken. Z» willen nu weer in de gunst bij Mos kou komen, getuige het hoofdartikel in het partijblad „Zeri i populit" van gisteren: „Alle vooruitstrevende, bevrij- dings- en vredesbewegingen scharen zich rond het machtige socialistische kamp dat wordt geleid door de Sov jet-Unie. Elke nieuwe stap voorwaarts zal ten gunste van het socialisme werken en de vrede in de wereld, waarvan de glo rieuze Sovjet-Unie de machtige verde digster is, versterken. Het gehele Al- baanse volk beschouwt de overwinnin gen van de Sovjet-Unie als zijn eigen overwinningen, omdat het met het Sov jet-volk is verbonden door een vriend schap, die is aangegaan en versterkt door de Arbeiderspartij en door kame- Khroesjtsjev heeft de afgelopen twee i raad Enver Hoxa", aldus het partijblad, dagen in totaal 13 uur gesproken. Hij is Hoxa is de leider van de Albaanse com- nu schor. Tegen het einde van de rede I munistische partij. reeds hebben bereikt", aldus Khroesj tsjev. Volgens Khroesjtsjev is het nationalis me het gevaarlijkste politieke ideolo gische wapen van „de internationale reactie tegen de eenheid van de socia listische landen". Zolang de kapitalis tische landen dat noodzakelijk maken, „zullen wij ervoor zorgen dat onze strijd krachten de modernste wapens hebben voor de verdediging van ons land". Het versterken van de verdediging van de Sovjet-Unie en van de kracht van de Russische strijdkrachten is de belang rijkste taak van het Russische volk, zo zei de premier. De Sovjet-Unie, aldus Khroesjtsjev, is voorstander van ontwikkeling en ver sterking van haar betrekkingen met Joegoslavië. Op menig punt in de strijd voor de vrede komt het Russische stand punt overeen met het Joegoslavische, de Sovjet-Unie pleit ook voor een nauw samengaan van alle machten die tegen de „imperialistische oorlogsstokers en voor vrede en vriendschap tussen de volkeren" strijden. Walter Ulbright (links), de leider van de Oostduitse communisten, en Maurice Thorez, die aan het hoofd staat van de Franse communistische partij, luisteren aandachtig naar de marathonrede van premier Khroesjtsjev. Ulbricht maakt gebruik van het vertaalapparaat, getuige de draad die naar zijn oor loopt, Thorez schijnt Russisch te verstaan. (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 19 okt. Zes compagnieën republikeinse veiligheidstroepen en vier eskadrons gendarmerie zijn in de loop van gisteren overgebracht naar het ge bied van Parijs. Aldus versterkt had de Parijse politie tegen de avond stellingen betrokken, voornamelijk aan diverse „poorten" van de stad, om aldus met meer succes, dan eergisteren het geval was te beletten, dat drommen Algerijnse arbeiders uit de industriële voorsteden ot in Parijs zouden doordringen om daar te manifesteren. Maar de opkomst van adspirant- betogers was aanmerkelijk gerin ger dan dinsdagavond. Het kwam niet temin op diverse punten tussen acht en elf uur tot botsingen, het heftigst en omvangrijkst nabij het Rond Point de la Zie de advertentie op pagina 2 van met (z.cvertentie) U KOMT BESLIST TERUG op onze overheerlijke Tafelreservering 025303400 vice-president van Indiëdr. Sarvepalli Radhakrishnandie momenteel in Otts land verblijftbracht gisteren een bezoek aan de Indische ambassade in ien Daag. Hij maakte daar kennis met de leden vande Indische gemeenschap Nederland. Een van de mooie kransen, die de vice-president in ontvang m°cht nemenschonk hij aan een vijfjarig meisje, dat ny vervolgens bij de neus nam De „Elie Chenevière" meet 319 ton en is eigendom van rederjj De Mare- zaten. Het schip vertrok 9 oktober naar de visgronden in de noordelijke Noordzee. Vandaar was het op weg naar huis, toen het gisteravond in zwaar stormweer een lek kreeg bij het vliegwiel van de hoofdmotor. Toen schipper J. Blok om half elf Radio Scheveningen en het Noorse kuststation Farsund waarschuwde, stond er reeds anderhalve meter water in de machinekamer. Twintig minuten later ontving Farsund het „S.O.S." van de IJmuidense treiler; het water was nog verder gestegen en de schipper vroeg dringend om assistentie.^ f)p 7ppe]ppn. boot" „Titan" uit dezelfde haven, die zich óp de Noordzee bevond, was toer reeds naar het in nipod verkerende schi; onderweg. Ook enige Belgische en van grotere afstand - Nederlandse vis sersschepen zetten op volle kracht koer. naar de „Elie Chenevière om half twaalf voor het laatst iets van de IJmuiden 32 had vernomen het water stond toen reeds in de machine kamer tot aan het dek kwam schip per Blok omstreeks middernacht in de lucht via de noodzender, omdat de hoofdzender door het uitvallen van alle motoren was uitgeschakeld. De schip per zei toen te hopen, dat de water dichte schotten het zouden houden, ook al lag zjjn schip dan diep in het water omdat het ruim met vis was volgeladen. Omstreeks half een zag de bemanning van een Belgische kotter de eerste vuur pijl van de „Elie Chenevière". Het schip begon steeds meer slagzij te ma ken. Een kwartier later meldde de ka pitein van de kustvaarder „Wester- eems" aan Scheveningen Radio, dat de veertien opvarenden van de IJmuiden se treiler in de reddingsloep waren ge gaan. Om kwart voor twee kwam de Belgische kotter „Ostende 326" als eer ste aan bij de positie, waar de „Elie Chenevière" ronddreef. De kotter be gon toen te zoeken naar de sloep, een actie waaraan weldra meer schepen deelnamen. De - leepboot „Titan" was vanmor gen nog onderweg naar de opgegeven positie. Belgische en andere vissers vaartuigen zoeken de zee af, in de hoop nog overlevenden te vinden. Door slechte verbinding met de Belgische kotters is niet bekend of de treiler reeds gezonken is dan wel nog drijft. Om kwart over acht vanmorgen is uit Engeland een vliegtuig opgestegen, om aan het opsporingswerk deel te nemen. Advertentie .elegante tassérv.eiï byoux-' GR.HOUTSTR .13* TEL.204I5- HAARLE M Défense, waar ongeveer tweeduizend Al gerijnen toegang naar Parijs trachtten te verkrijgen, ook door middel van om trekkende bewegingen.' De Algerijnen ritpen om „Algerije voor de Algerijnen" en „Bevrijdt Ben Bella". Er vielen ge wonden en één Algerijn werd gedood. Een duizendtal Algerijnen werd aange houden en opgebracht. Op enkele punten in Parijs zelf, zoals bij de Gare du Nord en op de Place St. Michel, werden samenscholingen van betogingslustige Algerijnen eveneens door de politie, die met man en macht ter plaatse was, uiteengedreven. In to taal kwamen twee Algerijnen om het le ven. Over het geheel genomen was het gisteravond in Parijs echter kalm. Karakteristiek voor het beeld waren de talrijke kleine groepjes van slechts enkele Algerijnen, die zich overal slenterend en wandelend door Parijs bewogen. Aan iedereen, die het maar horen wilde, verkondigden zij dat zij van plan waren dit te blijven doen, desnoods tot de ochtend, ondanks de voor hen ingestelde avondklok, om al leen maar te demonstreren, dat zij die avondklok aan hun laars lapten. Het aantal Algerijnen, dat eergister avond opgekomen was om te betogen, wordt geschat op circa 25.000. Daarvan werden in totaal ruim 11.000 door de politie aangehouden en ondergebracht in diverse voor dit doel bestaande centra. Ten aanzien van 1500 hunner is reeds beslist, dat zij binnen de 48 uur op trans port zullen worden gesteld, terug naar Algerije, naar de dorpen van hun her komst. Eenzelfde lot is ongetwijfeld nog weggelegd voor een groot aantal ande ren. Meer dan welke andere maatregel zal dit er wellicht toe bijdragen het gros der Algerijnen af te schrikken van deel name aan verdere spectaculaire beto gingen. Teruggezonden te worden naar Algerije betekent voor veruit de mees ten het kwijtraken van de broodwinning, niet slechts voor henzelf, maar ook voor hun in Algerije achtergelaten gezinnen of verwanten. De door de FLN uitge geven consignes zouden echter behelzen, dat ook nog donderdagavond de Algerij nen massabetogingen moeten houden, terwijl vrijdagavond in het bijzonder dé vrouwen en kinderen zouden moeten op komen. BERLIJN, 19 okt. (DPA.Rtr) De Oostberlijnse Volkspolitie heeft deze maand de 52-jarige Nederlander dr. Kurt Goldstaub bij de sectorovergang aan de Friedrichstrasse gearresteerd, zo heeft het anti-communistische infor matiebureau West gisteren in West-Ber- Iijn bekendgemaakt. Het bureau zegt dat dr. Goldstaub, die sinds 1951 in West-Berlijn in dienst van een handelsonderneming werk zaam is, een verjaardagscadeau naar vrienden in het oostelijk stadsdeel wilde brengen. De Nederlander werd 2 oktober bij de controlepost aan de sectorgrens aangehouden, na een uur lang te zijn ondervraagd. De Nederlandse consul-generaal in Berlin, de heer A. Millenaar, kon geen inlichtingen verstrekken over de ver blijfplaats van dr. Goldstaub. (Advertentie) DIE DE ALLERMEESTE VITAMINEN BEVAT IS SCHIPHOL, 19 okt. Na een afwezig heid van vele maanden met tot besluit een gedwongen verblijf in Indonesië van bijna zes weken, konden de leden der bemanning van de „Noord-Holland" die behoren tot de vrijgelatenen, van morgen op de luchthaven eindelijk him familieden en vrienden begroeten. De zeelieden keerden vanochtend terug met een aantal verrekijkers, sextanten en andere kleine instrumn- ten van de sleepboot, die zij blijkbaar in veiligheid hebbe kunnen brengen of met toestemming van de Indone- siche autoriteiten hebben mogen mee nemen. Over het algemeen was de te ruggekeerde bemanning zwijgzaam, ook na een onderhoud in een apart klein kamertje met directeur Wijsmui- Ier. Enkelen van de zeventien teurgge- keerden lieten zich echter voor de televisie een intervieuw afnemen. De sleepboot „Noord Holland" van Wijsmuller, die de Indonesische rege ring thans verbeurd wensen te verkla ren, is het vorig jaar ook in de terri toriale wateren van Indonesië geweest om in de buurt van Palembang de ge strande Panamese vrachtboot „Metro politan" los te trekken. Dit vertelde vanochten Jan Zeegers, die destijds deel uitmaakte van de be manning en die vanochtend op Schip- hol aanwezig was, toen daar zijn vroege makkers uit Singapore terugkeerden. Verleden jaar echter had de kapi tein voor'de tocht naar de Metro- polltan bij de Indonesische consul in Singapore tevoren vergunning ge vraagd en gekregen. Ook toen maak ten de Indonesiërs het de Noord-Hol land niet gemakkelijk, want de ver gunning was slechts voor één dag en in die korte tijd kon de sleepboot weinig uitrichten. In Palembang haal de de kapitein dus een definitieve vergunning. De „Noord-Holland" zelf, vlaggeschin van bureau Wijsmuller, is al enige jaren niet meer in Nederland geweest. Dit jaar heeft de boot voornamelijk vlieg- dekschapen van Amerika naar Japan gesleept voor zij op 1 september (on de thuisreis naar IJmuiden) bij pogingen om het gestrande Griekse schip „Geor- gios Tsavliris" vlot te trekken in de Riouw Archipel door een Indoneisch marinevaartuig werd gepraaid De In donesisch regering beschuldigde er de kapitein en de stuurman van ontwettie de Indoensische wateren „e zijn binnen gevaren. Men had er dan ook geen vergunning voor aangevraagd doch bij het proces tegen de kapitein en de Vanmorgen vroeg kwamen de zeventien opvarenden van de sleepboot „Noord- Holland die door de Indonesische auto riteiten m beslag is genomen, op Schip hol aan. stuurman verklaarde een lid van de bemanning de vorige week, dat men met had geweten, dat de Griekse boot bannen territoriale Indonesische wateren Maandag werden, zoals gemeld, kapi tein en stuurman tot twee maanden ge vangenisstraf met aftrek veroordeeld Zij zullen begm november hun vrijheid terugkrijgen. (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL 13439' LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwacnting tot vrijdagavond (opgemaakt te 11.15 uur): Veranderlijke bewolking met Plaatselijk enkele buien en hier en daar mist. Zwakke tot matige veranderlijke wind. Weinig ve-andering in tem peratuur. Vrijdag: Zon: 7.12-17.37. Maan: 16.27-2.17. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per miliimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1