HET GOUDEN MASKER Geldboete geëist tegen agent in sabelsteek-zaak Vice-president van lndië bezocht de hoofdstad Vlaamse mars op Brussel Haagse politie krijgt nu instructie over sabel Mooi platenboek GESCHIEDENIS VAN DE Multi-color bouclé Ajax tegen Ujpest in Amsterdam Willen jullie niet mee naar lndië Nader onderzoek gelast in zaak sergt. majoor B. Officier: „Dood door schuld" Nobel-prijs voor geneeskunde Dr. Georg v. Bekesy onderscheiden Schipper J. Blok uit IJmuiden overleden Basketballuitsla gen Prijsafstand verse en koelhuisboter KOSTBAAR GESCHENK VAN 300 BOEKEN Dr. Radhakrishnan tot schoolkinderen: Sfeervolle ontvangst in Tropen-instituut Tussenvonnis: Kath. Middenstandsbond onderscheidt Veldkamp Voetganger omgekomen na verkeersongeluk De vergane treiler Nu VIER doden OP 2 NOVEMBER VRIJDAG 20 OKTOBER 1961 PAGINA 2 NIEUWENDIJK t.o. de Beurspassage Gouden legpenning DEN HAAG, 20 okt. De of ficier van Justitie bij de recht bank heeft wegens dood door schuld een geldboete geeist van honderd gulden tegen de 32-jarige agent van de Haagse politie H. A. L., die ervan wordt verdacht de zestienjarige Pim Scholte bij de relletjes op 2 januarie een dode lijke sabelprik te hebben gegeven. „Pseudo"-agent vrijge sproken PAUL VLAANDEREN HOE 'T OOK ZIJ, EEN TROEP GEMASKERDE EDELEN MOORDDE HEM OP EEN AVOND VOOR V f.148.-tot f.245.- ZIJN HUISDEUR rblT IS 'M..„ OVERGE LOPEN NAAR DE AN DERE PARTIJ IN DE BURGEROORLOG, BE WEERDE MEN 0N- L ZIN NATUURLIJK Dr. Radhakrishnan overhandigde vanochtend de directrice van het instituut voor Zuid-Aziatische archeologie, mevrouw prof. dr. E. J. van Lohuizen-De Leeuw, een van de driehonderd zeldzame boekwerken over lndië en Zuid-Azië die de regering van lndië aan het instituut heeft geschonken. was. Dr. Radhakrishnan zei onder meer: „Wij hebben niet veel te bieden, maar wij hebben een cultuur van 40 eeuwen." Hij voegde daaraan toe dat deze cul tuur geleidelijk aan naar andere Aziati sche landen en ook naar het Westen is doorgedrongen. „Elke cultuur, aldus de vice-president, moet een levende tradi tie vormen." Hij meende verder dat oude en nieuwe culturen gerust naast elkaar kunnen staan. In dit verband wees dr. Radhakrishnan op het voor beeld New-Delhi, waar oude en nieuwe monumenten elkaar best kunnen verdra gen. Vervolgens overhandigde de vice- president een van de driehonderd door de regering van lndië aan het instituut voor Zuid-Aziatische Archeologie ge schonken boekwerken aan de directrice van het instituut, mevr prof. dr. J. van Lohuizen-de Leeuw. In haar dankwoord memoreerde de directrice het gesprek dat zij een jaar geleden bij de oprich ting van het instituut had gevoerd met de ambassadeur van lndië in ons land, Z.E. Raj Krishna Tandon. Deze had haar toen beloofd de nog vrijwel „lege" boekenkasten in het instituut aan te vul len met een groot aantal boekwerken over de oude geschiedenis, kunstgeschie denis archeologe en prehistorie van lndië en Zuid-Azië. Een week geleden zijn tweehonderd boeken van het vorste lijk geschenk gearriveerd. Zij vertegen woordigen een waarde van naar schat ting 7.000 a 8.000 gulden. Binnenkort kunnen de resterende honderd werken tegemoet worden gezien. Ook een groot aantal foto's van monumenten in India, die als studiemateriaal zullen worden gebruikt, maken deel uit van de kost bare schenking van de regering van lndië. De mogelijkheid bestaat dat nog een tweede zending van driehonderd boeken ontvangen zal worden. Na de overhandiging hield de voordrachts- kunstenaresse mevrouw Nel Oosthout een voordracht van de eerste acte van „Chandalika" geschreven door Sir Rabindranath Tagore, die in de twinti ger jaren een bezoek heeft gebracht aan de universiteit van Amsterdam en van wie dit jaap de honderdste geboortedag wordt gevierd. Na afloop van de voor dracht, die onder meer werd bijge woond door leden van de faculteit van letteren en wijsbegeerte, leder, van de faculteit voor sociale politiek, enkele gemeenteraadsleden en leden van de vereniging Nederland-India-Ceylon, be gaf het gezelschap zich naar de hal van het instituut voor de Tropen waar een tentoonstelling was ingericht van de ten geschenke gegeven boeken en foto's. Tot slot bezichtigden de hoge bezoekers het instituut voor Zuid-Aziatische Archeolo gie, waarna men zich gereed maakte voor een rondvaart door de Amster damse havens en grachten. AMSTERDAM, 20 okt. Het Amster damse Ajax, dat in de achtste finales van het toernooi om de Europese beker voor bekerwinnaars tegen de Hongaarse bekerwinnaar Ujpest heeft geloot, zal donderdag 2 november in het Olympisch Stadion te Amsterdam voor de eerste wedstrijd tegen de Magyaren aantreden. De ontmoeting Ujpest Ajax is vas- gesteld op woensdag 15 november in Boedapest vastgesteld. AMSTERDAM, 20 okt. De uitslagen van de gisteravond in de Apollohal ge speelde basketballwedstrijden luiden: Dames: Hoofdklasse B: DTV DED 35-33. Klasse 1: APGS Fortuna 36-27, Rood Wit Catchers 21-25. KI. 2A: ASVU Wartburgia 0-2 (regl.), DVOS Shell 29-18, ABC NeHaMij 27-40. KI. 2B: Dravers DMC 2-0. Reserve klasse 1: WK 2 The Blue Stars 2 13-38. Res. kl. 2A: Herly 2 KNSM 2 44-32. Res. kl. 2B: Blue Stars 3 Wart burgia 2 27-14. Heren: Klasse 1: Dravers Rood Wit 38-29, AHC WGA 48-34. Kl. 2A: Rivalen lek Waeck 38-39. Kl. 2B: APGS Bokma 51-24. Kl. 3A: Macca- bi Ella 0t2 (regl.). Kl. 3B: Lijnden Goliath 28-29. Reserve kl. 1: DED 2 Agon 2 64-46, Bleu Stars 2 The Wol ves 2 44-55. Res. kl, 2B: WGA 2 Wolves 3 32-19, AMVJ 3 Monark 2 22-56. Res. kl. 3A: ASVU 2 lek Waeck 2 61-9. Res. kl. 3B: AGS 2 Slotermeer 3 16-37. Ongecorrigeerd) DEN HAAG, 19 okt. De minister van Landbouw, mr. V. Marijnen, heeft in de Tweede Kamer uiteengezet hoe de prijs voor koelhuisboter onlangs tot stand is gekomen. De heer Daams (PvdA) wilde hierover inlichtingen heb ben. Minister Marijnen zei, dat zjjn be leid geen geforceerde verkoop van koel huisboter toelaat en gericht is op een stabiele consumptie. Gaat men de prijs van koelhuisboter zeer laag stellen, dan stijgt wel het verbruik, maar dit daalt wederom zodra de aanvoer van verse boter tegen iets hogere prijs aan de markt komt. De weerstanden tegen het produkt boter in het algemeen nemen dan, zo als de ervaring leert, steeds toe. De mi nister heeft een prijsafstand tussen ver se boter en koelhuisboter gekozen van 40 cent per kilogram. Deze beslissing was in de geest van het meerderheids advies van het Produktschap voor Zui vel. Over de gevolgen van dit prijsbeleid voor de botersmokkel naar België zei de minister, dat door het element van stabiliteit deze botersmokkel reeds min der aantrekkelijk zal worden. Admini- stratief-technische maatregelen tegen deze smokkel stuiten op grote bezwaren. „Zo best- kinderen hoe vinden jullie het hier?" vroeg de vice-president van lndië, dr. Radhakrishman tijdens de rondgang door het museum aan een groepje schoolkinderen van de Water- graafsmeerse schoolvereniging, dat een bezoek bracht aan de Sahara Expositie in het Tropeninstituut. De ongeveer 35 meisjes van 10 tot 13 jaar lachten wat verlegen en de en kelen, die een vriendelijk presidentieel kneepje in de wangen kregen kleurden zelfs even. „Ik vind jullie erg lief. Zou je niet mee willen naar lndië?" Doch de kinderen bleven het antwoord schul dig. Ze lachten maar wat vriendelijk. „De kachel op school was kapot en daar om ben ik met de kinderen maar naar het museum gegaan," verklaarde de klassejuffrouw, die ook bijzonder ver rast was door deze plotselinge ontmoe ting met Je Indische vice-president. In het instituut voor Zuid-Aziatische archeologie tekende de hoge gast eerst het gastenboek waarna hij de biblio theek en het lokaal waarin prof. dr. K. de Vreze nieuwe Indische talen doceert, bezichtigde. Voor een schoolbord met Indische lettertekens poseerde hij gedul dig voor een fotograaf, die een uniek plaatje zag. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 19 okt. Op de derde en laatste dag van zijn bezoek aan ons land heeft de vice-president van lndië, dr. Sarvepalli Radhakrishnan, een be zoek aan Amsterdam gebracht. In ge zelschap van de ambassadeur van lndië in Nederland, Z.E. Raj Krishna Tandon en zijn echtgenote .arriveerde de vice- president vijf minuten voor het vastge stelde tijdstip (half elf) bij het Konink lijk Instituut voor de Tropen. In de hal van het instituut werd de hoge bezoeker begroet door de rector- magnificus van de universiteit van Amsterdam, prof. dr. J. Kok, de alge meen secretaris van het Tropen insti tuut mr. H. Offerhaus, de kanselier- directeur van de gemeentelijke univer siteit dr. F. Bender en de directrice van het instituut voor Zuid-Aziatische Ar cheologie, mevrouw prof. dr. J. E. van Lohuizen-de Leeuw. Na een kort ver blijf in de raadszaal, begaf de 73-jarige filosoof zich met zijn in spectaculaire klederdracht gestoken gevolg naar de aula. Prof. dr. Kok sprak daar een wel komstwoord, waarna de vice-president ®en korte toespraak hield, die dankzij het za-.hte spreken van de hoge gast en he» voortdurend en hinderlijk snorren van film- en televisiecamera's voor de 'o aanwezigen zeer moeilijk te volgen DEN HAAG, 20 okt. Het militair ambtenarengerecht heeft in de zaak van de sergeant-majoor der militaire administratie L.H.A.B. bij tussenvonnis een nader voorbereidend onderzoek ge last. De sergeant-majoor had bij dat ge recht een klacht aanhangig gemaakt te gen de staat (de minister van Defensie) omdat hij zich tekort gedaan voelt in zijn bevordering. Bij de terechtzitting op 16 oktober kwam een rapport ter sprake dat over de zaak Blank is uitgebracht. Dit rap port is toen fel bestreden door de raads man, mr. T. E. E. van Schaik. Het militair ambtenarengerecht heeft thans aan generaal-majoor (b d) mr. R. Bak kers verzocht als deskundige opnieuw een onderzoek in te stellen en hierèver rapport uit te brengen. BRUSSEL, 20 okt. Tienduizenden Nederlands-sprekende Belgen zullen zondag een „grote mars op Brussel" houden om in de hoofdstad te betogen voor een definitieve afbakening van de taalgrens, waardoor de expansie van het Frans in noordelijke richting een halt kan worden toegeroepen, en voor eindelijke verwezenlijking van de ge lijkberechting voor Nederlands-spreken den, die in België officieel maar op tal van terreinen niet in feite bestaat. De Brusselse politie zal handen vol werk hebben om de betoging in orde lijke banen te houden. Overigens zijn de betogers geenszins van plan enige wanorde in Brussel te veroorzaken. Hun actie, uitgaande van het Vlaams Actiecomité, genoet de steun van talrij ke gemeentebesturen in het Neder landstalige gedeelte van het land. Bo vendien hebben zo goed als alle vereni gingen op sociaal en cultureel terrein zich achter de actie gesteld. Enkele grieven van de betogers zijn, dat de officieel tweetalige, maar in werkelijkheid overwegens Franse „Brus selse olievlek" zich steeds verder naar het noorden uitbreidt. De taalgrens kan hieraan een eind maken. Verder verwijt men de regering, dat er voor Nederlandssprekenden te weinig werk- gelgenheid is in het noorden, waardoor Vlaamse arbeiders genoopt zjjn naar Waalse gewesten te gaan, waar ze nood gedwongen assimileren. Bovendien zijn de hogere ambtelijke regionen veelal uitgesproken francofiel en pogen ze het Nederlands zo (veel mogelijk tegen tè werken. In het leger telt men geen en kele Nederlandstalige generaal en slechts elf procent van de officieren komt uit Vlaamse gewesten. Maar zes tig procent van de dienstplichtigen spreekt Nederlands. (Ongecorrigeerd) NIJMEGEN, 19 okt. De minister van Sociale Kaken en Volksgezondheid, dr G. J. M. Veldkamp, heeft van mor gen op dë slotzitting van de studiedagen van de Nederlandse Rooms-Katholieke Middenstandsbond uit handen van de voorzitter de heer J. B. A. Hurkmans, de gouden legpenning van d- bond in ontvangst genomen. Deze hoogste onderscheiding van de N.R.K.M. is dr. Veldkamp verleend op grond van zijn verdiensten voor het ntddenstandsbeleid gedurende de perio de van negen jaar, dat hij staatssecreta ris van Economische Zaken is geweest. De minister heeft vanmorgen een uit eenzetting gegeven over het kinderbij- sxagbeleid. Bij de bepaling van de straf wilde de officier er rekening mee houden dat de verdachte ai driekwart jaar in span ning leeft om deze zaak en dat hij, evenals de andere leden van het Haag se politiekorps, ongeoefend was in het gebruik van de sabel. Hjj meende dat het bewijs geleverd is dat L. de steek heeft toegebracht. In afwachting van de uitspraak van deze zaak heeft de officier de mogelijkheid opengelaten de andere mogelijke verdachte, de agent V., die ook bij het incident betrokken was, alsnog te vervolgen. Zoals gisteren in een deel van onze edities gemeld heeft de verdachte ont kend het slachtoffer dodelijk te hebben geraakt. Ook de agent V„ die gisteren als getuige optrad verklaarde hieraan onschuldig te zijn. Menselijkerwijs ge sproken moet toch een van hen beide de schuldige zijn omdat op het ogen blik dat het ongeluk gebeurde er zich geen andere politiemannen in de dirék- te nabijheid bevonden. In tegenstelling tot èen verklaring die getuige V. voor de rechter-commis- saris had afgelegd, maar dié hij gis teren introk, heeft geen van de ne gen gehoorde getuigen kunnen zeggen wie volgens hem de stekk heeft toe gebracht. Aanvankelijk had V. verklaard dat hij gezien had dat zijn collega L. zijn sabel op schouderhoogte van Scholte STOCKHOLM, 19 okt. (Rtr-UPI) Georg von Bekesy, een uit Hongarije af komstige natuurkundige die nu aan de Harvard-Universiteit in de V.S. werkt, heeft de Nobelprijs voor geneeskunde gekregen. De prijs voor dit jaar is 250.232 Zweedse kronen icirca 175.000 gulden) groot. Von Bekesy, wereldberoemd als oor specialist heeft de Nobelprijs gekregen wegens zijn ontdekkingen van het phy- sische mechanisme van de prikkeling in het slakkenhuis van het oor. Hij is reeds verscheidene jaren kandidaat voor de prijs geweest. Von Bekesy be- g'on zijn loopbaan in Hongarije als inge nieur, gespecialiseerd in telecommunica- tiemiddelen. Vanuit dit terrein benader de hij de physiologische acoustiek. Het wetenschappelijk' onderzoek op dit ge bied had tenslotte al zijn belangstelling en reeds aan het einde van' de twintiger jaren heeft hij in zijn geboorteland de ontdekking gedaan waarvoor hij nu de Nobelprijs heeft gekregen. Na de oorlog vestigde hij zich te Stockholm, vanwaar hij later naar Ame rika ging, naar de Harvard Universi teit te Cambridge, in de staat Massa chusetts. HAARLEM, 20 okt. De Rechtbank heeft gisteren een 60-jarige yelsenaar, die ervan verdacht werd zich als politie* man te hebben uitgegeven en onder invloed in zijn auto te hebben gereden, vrijgesproken. De officier had drie maan den gevangenisstraf en een ontzegging uit de rijbevoegdheid voor de tijd van vijf jaar geëist. De man, die in 1945 door Militair Gezag was aangesteld, als onbezoldigd rijksveldwachter, ver keerde in de veronderstelling, dat hij nog steeds bevoegd was proces-verbaal op te maken. In januari van dit jaar had hij, na het drinken van een aantal glazen bier en een congnacje, twee scoo terrijders, aangehouden, omdat deze he zouden hebben „gesneden". had gehad en dat hij hem ook in de schouder had geraakt. Gisteren echter zei hij dat de sabel van L. de jonge Scholte kort voor het ongeval niet had geraakt. Enkele ooggetuigen, onder wie de rechter mr.- N. de Grooth, konden evenmin zeggen wie van de twee agen ten de steek had toegebracht. Ook re constructies die zijn gehouden waarbij beide agenten hebben deelgenomen, hebben geen opheldering kunnen geven. Wel hadden zowel mr. De Grroth als de heer Kooper de steek zelf gezien en direct gedacht dat deze weieens de dood van de jongen kon betekenen, wat dan ook inderdaad het geval was. Een scherp verhoor nam de presi dent af aan de inspecteur, die op de betrokken avond bevelvoerend com- dant was geweest van de groep en die verscheen als getuige a décharge. Toen èr tientallen meldingen waren binnen gekomen van baldadige jeugd, die de officiële kerstboomverbranding wilde verstoren, zo verklaarde hij, had hij op dracht gegeven met de sabels uit te rukken. Desgevraagd zei hij dat niet geregistreerd was wie welke sabel kreeg, wat van groot belang zou zijn geweest voor het onderzoek. „Dat heb ik nog nooit meegemaakt, en daaroe ontbrak ook de tijd", zo zei hij. Hij gaf toe de manschappen gezegd te hebben: „Als de jongens niet weg willen, prik je ze maar in het zitvlak". Hij zou wel gezegd hebben „dat het geen bloedbad mocht worden." Dat „prikken" noemde hij een vrij gebrui kelijk optreden bij lijdelijk verzet, al zei de officier later dat hij van medi sche zijde vernomen had dat ook dit niet van gevaar ontbloot is omdat er gemakkelijk edele delen kunnen wor den geraakt. Tekortkoming bij het onderzoek Weinig te spreken was de president over het feit dat de agenten na de charge hun sable niet hadden ingele verd, maar gewoon op een hoop had den gegooid, zodat niet meer was na te gaan wie de twee sabels hadden ge hanteerd, die met bloed waren be vlekt. De president vroeg waarom er geen vingerafdrukken waren genomen van de sabels. Hij noemde het een te kortkoming bij het onderzoek dat dit niet was gebeurd. Ook vroeg de presi dent, mr. Schaafsma, of de inspecteur erover was onderhouden dat hij de sa bels niet had geregistreerd. „Niet zo erg als u het nu doet", zei deze getuige. Hij zei geen onderzoek te hebben ingesteld naar de toedracht van het ongeval; kort nadat het was gebeurd was hij bij het slachtoffer aan gekomen maar het onderzoek had hij aan de recherche overgelaten. Ook twee andere collega's („L. is niet agressief en voor tweehonderd procent betrouw baar" zeiden ze) verklaarden direct na het ongeval niet gehoord te hebben van hun collega's wie nu de steek had toe gebracht. Uit de verhoren bleek dat niemand in het gebruik van de sabel geoefend was, maar dat de instructie nu ter hand was genomen. Een ambtenaar, die de relletjes van nabij had gezien, kwam vertellen dat hij het strenge politieoptreden, gezien de omstandigheden, volkomen gerechtvaardigd achtte. Hij vertelde dat de nozems brandende takken had den gegooid in een optocht waarin ook kleine kinderen liepen. Dé officier zei in zijn requisitoir dat een van de twee agenten, L. of V. de steek moet hebben toebebracht. Omdat V. voor de rechter-commissaris heeft verklaard dat hij de sabel van L. tegen de schouder van de jongen heeft ge zien meende hij dat L. de dader is. Dat V. nu terugkrabbelt achtte de offi cier niet belangrijk. Een aanwijzing van de schuld van L. zag hij ook in het feit dat de man zq overstuur was geweest kort na het in cident. Hij achtte het meest subsi' diair ten laste gelegde dood door schuld bewezen. De verdediger van L., mr. J. Rutgers wees erop dat de enige belastende ver klaring afkomstig is van V., die zelf verdachte is. Alhoewel hij geen kwade trouw veronderstelde wees hij erop dat het algemeen menselijk is de schuld op een ander af te schuiven. Mr. Rut gers vindt dat er vele onzekerheden zijn en dat de schuld van L. niet vaststaat. Hij vroeg vrijspraak. De rechtbank zal 2 november uitspraak doen. VOOKTHUIZEN, 20 okt. Gister avond omstreeks half elf is de 70-jari- fe voetganger, de heer D. Bakker op e Parallelweg naast de rijksweg Amers foort-Apeldoom vlak voor zijn woning aangereden door een bromfietser. De heer Bakker kwam te vallen en liep ernstige verwondingen op. In de afge lopen nacht is hij daaraan overleden. De bromfietser werd slechts licht ge wond. Ongecorrigeerd) De. .uitgeverij Meulenhoff te Am sterdam heeft de hand weten te leggen op een recente Franse uit gave, waarvan de titel in verta ling luidt; „Geschiedenis van Europa en de Europese geest". Drie Franse auteurs hebben meer dan 700 platen bijeengezocht en geordend om Europa's veelzijdige ontwikkeling met haar onmiskenbare eenheid in ver scheidenheid als in een film voor ogen te brengen. De platen zijn onderling verbonden door een doorlopende tekst, welke begint met de praehistorie om na enige bladzijden over te gaan op de Kretensers, Grieken en Romeinen. Reeds op blz. 46 is de lezer toe aan Karei de Grote. Op blz. 100 worden de Ontdek kingstochten behandeld en vijftig blad zijden verder bevindt men zich temid den van de „ontdekkingstochten" in het veld van de natuur ten tijde van de Verlichting. Slechts na vijf-en-twintig pagina's is de Franse Revolutie gepas seerd. Tussen blz. 175 en 225 is het socialisme al behandeld en is men be zig met de imperialistische „ontdek kingstochten" van de laatste decennia der 19e eeuw. De rest, tot blz. 280, behandelt de overblijvende tijd tot he den. Dit overzicht bedoelt te demonstreren hoezeer de samenstellers hebben ge streefd naar een evenwichtige indeling van de stof over het gehele boek. Slechts de laatste 150 jaren hebben iets meer behandeling gevonden, omdat zij getuigen zijn van een technische ont wikkeling, welker betekenis de histori ci mettertijd ongetwqfeld het besluit zal doen nemen om de bestaande indeh g der geschiedenis drastisch te herzien. Men zal dan vermoedelijk de gehele Europese historie tot rond 1850 beschou wen als één periode, welke méér eenheid te zien geeft dan wij nu wel eens met onze beschouwingen over Oudheid, Mid deleeuwen, Nieuwe en Nieuwste Ge schiedenis geneigd zijn te aanvaarden. Misschien hebben de drie auteurs het op dezelfde wijze gezien, misschien ook hebben, zij de door genoemde indeling bestaande vooroordelen willen wegne men, hoe dan ook: zij hebben nelemaal geen indeling gemaakt! Het denigreren de spreken over de Middeleeuwen is daardoor geheel verdwenen, evenals het al dan niet overdreven opheme len van de laatste een of twee eeuwen. Dit alles doet merkwaardig en heerlijk verfrissend aan. De keuze der afbeeldingen accen tueert nog de eenheid van de Europese geest, zoals de samenstellers die wil len laten zien. Het sterkst spreekt in dit opzicht wel de bouwkunst. Het kost weinig moeite uit het hier zo overvloedig geboden materiaal voor beelden te vinden van b.v, „de mo- derne strakke lijn". Ons trof o.a. de pracht-foto van de beide torens van de Keulse Dom. Zeker, voor kunst historici zal dit niet allemaal nieuw zijn, doch voor hen is het boek niet gecomponeerd: het is een werk voor de naar vele zijden belangstellende leek, die van geschiedenis als zoda nig vrij weinig weet heeft en van kuituurgeschiedenis nog minder... Daarom ziet men in het boek ook b.v. de langzame ontwikkeling der tech niek „vanuit het niets tot het iets". Maar ook bespreken de schrijvers de grote geestelijke stromingen en beel den zij belangrijke personen uit het godsdienstig leven, uit de filosofie, de politiek en de kunst af. Hij, die een beetje zoeken wil, kan b.v. een zéér behoorlijk overzicht van de mu ziekgeschiedenis maken, welk over zicht dan niet in de ijle lucht van theorieën blijft zweven doch stevig komt te staan op de ondergrond der hele Europese kuituur. Heel duidelijk blijkt zulks bij de muziek der Ro mantiek. En wie die muziek-ontwikke- ling voor zichzelf dan nog zou willen toelichten met bestaande prachtige grammofoonplaten hetgeen uiter aard in een boek onmogelijk is -— heeft zich onzegbaar verrijkt. Tot zover over de afbeeldingen en inhoud van dit boek. Wat te zeggen van de tekst zelf? Hier is onderscheid tgeboden. De tekst als zodanig achten wij beslist niet goed geslaagd. Er zijn te veel niets-zeggende oppervlakkighe den of fouten aan te wijzen. En dat niet alleen. Ook de stijl op zich is vermoeiend dodelijk vermoeiend zelfs! De samenstel lers hebben in té korte bewoordingen té veel, ja alles willen zeggen. Daar bij komt dan nog dat het boek alleen maar in de tegenwoordige of toekomen de tijd is geschreven, b.v.: „De torens, aanvankelijk vierkant, worden nader hand rond." Daarentegen zijn er aan hoofd en voet van de bladzijden zeer korte, eenregelige samenvattingen aan gebracht, die soms wei wat Ameri kaans-gechargeerd aandoen (Homerus was nu eenmaal geen oorlogscorrespon dent!), maar niettemin puntig zijn en menige aardige gedachte geven. In de tekst zelf kan men trouwens ook wel gedachtenassociaties vinden, die ver helderend en suggestief werken. Hier is een voorbeeld: „De Islam neemt de Alexandrijnse erfenis in ontvangst. Eu ropa ontleent er, de geneeskunde, de minnezang en de abrikozen aan (54-55)". En over de eerste helft der 19e eeuw: „Onder een hemel vol vlaggen droomt de Revolutie van broederschap. Maar de werkelijkheid is zakelijk en heet Zoll- verein, zuil van Volta, stoom" (186-187). Wie veel platenboeken beziet, vindt uiteraard een en ander terug dat hij al eens elders ontmoet heeft. Doch verre weg de meeste afbeeldingen zijn minder bekend, de foto's van kunstwerken zijn alle van de hoogste kwaliteit en een aantal overdadig-prachtige kleurenpla ten rondt het geheel af tot een boek van vorstelijke allure, waarvoor Prins Bemhard een Voorwoord heeft willen schrijven. „Tekst en afbeeldingen in dit boek aldus Zijne Hoogheid doen denken aan een gobelin: een kleurig weefsel, met een patroon dat geen twij fel laat aan de bedoelingen van hen aan wie de compositie was opgedragen." Zo is het! Dr. B. A. VERMASEREN N.a.v. R. Laffont, J. Boudet, E. Pog- non: Geschiedenis van Europa en de Europese geest. Nederl. bewerking: prof. dr. J. Presser, Amsterdam, J. M. Meulenhoff 1960. IJMUIDEN, 20 okt. Ook de 45-ja- rige schipper J. Ph. Blok uit IJmuiden heeft de ramp met de motortreiler Elie Chenevière IJM 32, die in de nacht van woensdag op donderdag op de Noordzee is vergaan, niet overleefd. Aan boord van de Britse treiler Grandy Queen, waarmee hij met de overige geredde be manningsleden naar Lowestoft onder weg was, is hij gistermiddag overleden. Vanmorgen is de kotter Machiel H. D. 74 in IJmuiden binnengelopen met aan boord de stoffelijke overschotten van de kok P. v. d. Harst uit IJmuiden en de matroos A. Kok uit Egmond. Hun lichamen werden gisteren door de H. D. 74 levenloos uit zee opgehaald. Met de IJmuidense matroos H. Prins die reeds in de reddingsloep overleed en wiens stoffelijk overschot zich, evenals dat van de schipper aan boord van de Grandy Qyeen bevindt, is het aantal do den inmiddels tot vier gestegen. Er zijn twee vermisten, de eerste machinist P. Doets uit Haarlem en de weede machi nist W. van Dijk uit Katwijk. Men vreest, aat zij hun schip niet tijdig meer heb ben kunnen verlaten en er mee zijn on der gegaan. De Britse treiler Grandy Queen, die nog acht overlevenden van de Elie Che- nevri're aan boord heeft, werd in de loop van de morgen in de Britse haven Lowestoft verwacht. De geredden zullen zo snel mogelijk, waarschijnlijk per vlieg tuig, naar ons land terugkeren. Advertentie Tintelend van kleur, licht in gewicht, ver; rassend in dessin, dat is muti-color bouclé. Engelse ontwerpers gebruikten deze stof voor herenjassen. Het resultaat kunt U zien bij P. van den Brul. Wij voorspellen, U zult net zo enthousiast zijn als onze inkopers, toen zij deze jassen voor het eerst zagen. Kom spoedig, er is nü nog grote keus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2