Staatssecretaris spreekt voor N.R.K.M. van Verbreiding belangrijke Neutralistische landen kijken naar vrije Westen eigendom: democratisering ALCOHOLISTEN HELPEN ELKAAR VAN DRANK AF F BS ff 1 Een groot A.R.K.A.-man 0 d Huurverhoging Provinciewet aanvaard Beslissende rol voor christelijke politiek Helmond heeft - nog steeds - annexatieplannen „Kinderbijslag regeling lijkt haalbaar" Koningin hij her denking Tagore H. A. van Velzen Vrink a/s moefzjf#/ G.S. willen adres aan de Kroon richten Minister Veldkamp: AA-CONFERENT1E IN EINDHOVEN y Aan boord van een schip is het leven vol plezier en vertier. Vice-president Indië houdt causerie Aspirantkoper van auto tijdens proefrit verongelukt Nieuwe honorering medewerkers ziekenfondsen Kinderbijslag voor Spaanse arbeiders VRIJDAG 20 OKTOBER PAGINA 5 Niet onfeilbaar (Je hoort het alleen aan boord van een schip iij: Ga je mee zwemmen? Zij: Ik ga heerlijk zonnebader Straks dan Straks ga ik naar de kapper. Kom je dan vanavond dansen? Ik wilde eigenlijk naar de bioscoop. Dan gaan we samen naar de bioscoop, daarna dansen en vanmiddag kom je me<- dektennissen. Aye, aye, Sir. U vaart er wel bij „DE KOPSE HOF" Opgelegde schepen in Nederland Advertentie Minister Van Aartsen heeft ge zegd, dat zijn voorstel voor een huurverhoging het mees te aansluit bij de goede richt lijn" van de groep in de SER, die gepleit heeft voor zes of zeven jaar lijkse verhogingen van 4 tot 5 pro cent, zonder compensatie. Zoals be kend werd dit standpunt verdedigd door de middenstands- en boerenver- tegenwoordigers in de SER en door de meerderheid van de kroonleden. Toch hebben de voorstellen van de minister ook wel wat gemeen met de opvatting van de industriële werk gevers en de ene neutrale midden stander in de Raad. Deze groep had twee huurverhogingen voorgesteld in 1964 en 1966. Voor woningen van voor 1956 zou de verhoging 20 pet. moeten bedragen en voor later gebouwde woningen 15 pet. De minister stelt thans drie gecompenseerde ver hogingen voor van 10-12 pet. Wij zou den daarom liever willen spreken van *er> middenweg tussen het mid denstands- en boereristandpunt en dat van de werkgevers. De minister behoudt de geleidelijkheid van het eerste standpunt maar vermijdt de jaarlijkse onrust, die er het gevolg van zou kunnen zijn. Hij behoudt bo vendien de geleidelijke afbraak van de subsidies voor particuliere wonin gen, die eveneens door deze groep was voorgesteld. De forse ingrepen, waardoor het werkgeversstandpunt werd geken merkt, worden door de minister ver zacht, terwijl hij de looncompensatie handhaaft. Vooral psychologisch lijkt het ons echter van belang, dat door een huurverhoging van niet al te ge ringe omvang veel mensen een aan sporing krijgen om de voor hun om standigheden (toch nog) goedkope wo ning te ruilen voor een (niet meer zoveel) duurder maar geriefelijker huis. Het argument van de doorstro ming dus. Zei de minister niet reeds in de toelichting op zijn begroting, dat gezien de resultaten van de „vrije sector" velen kennelijk in staat zijn zich een ongesubsidieerde woning te verschaffen? De werknemers in de SER hadden gepleit voor een beperking van de huur van woningwetwoningen tot 15 pet. van het netto-inkomen van de gemiddelde arbeider. Voor de parti culiere woningen willen zij dezellde norm hanteren, rekening houdend met het kwaliteitsverschil met de woningwetwon'ngen. De won'n"bouw- subsidies zouden in deze opzet tot 1979 1993 blijven bestaan, zo heeft de bewindsman thans uitgerekend. Hij acht het onjuist en onmogelijk om voor rte verhouding tussen huur en inkomen een i-ade norm te stellen. Het percentage van het inkomen, dat aan huur moet worden besteed hangt - aldus de minister, af van tijd en plaats en van de individuele om- standighedén, zoals b.v. de gezins grootte. Overigens was het percen tage voor arbeiderswoningen in Ne derland vroeger zeker met „normaal 15 pet maar veelal hoger. Dat de minister het standpunt van de werknemersgroep niet deel niet opzienbarend. Tot in lengte jaren zou de woningbouw n tijd van welvaart met yerder de grond kunnen komen dan a draagkracht van de gemiddelde beider gedoogt. Mensen met een a merkelijk hoger inkomen dan ae gemiddelde arbeider blijven al niet noodgedwongen in een v hen super-goedkope woning zitten en van de doorstroming komt mets te recht. (Advertentie) Kaarslicht8$ flonkerend, feestelijk! b§ GOUDA KAARSEN DEN HAAG, 30 okt. De Tweede Kamer heeft de nieuwe Provinciewet donder hoofdelijke stemming aangeno men, zij het dat er door de aanvaar ding van enkele amendementen enige Wijzigingen in zijn aangebracht. De Ka- bier stelde zich achter de door de heer Maenen (KVP) voorgestelde wijziging in het vergaderingsreglement en de eveneens door hem voorgestelde beperk te verantwoordingsplicht van Gedepu teerde Staten. Minister Toxopeus heeft er tevoren 'n zijn antwoord o.a. op gewezen dat de wet is aangepast aan de evo i- tie van de provinciale staten naar hun zelfbesturende taken Het gegroeide vertrouwen in de provincies maakt con- de financiën door de Algeme ne Rekenkamer niet meer nodig, zo als dit ook met de gemeenten het ge val is. Of nu een centraal provinciaal verificatiebureau nodig zal zijn, wil de minister voorshands in het midden la ten. De heer Toxopeus wil het verbod van lidmaatschap van provinciale staten voor ministers, staatssecretarissen, com missarissen van de koningin en ambte haren van de provincie niet verder uit breiden, omdat het verder afbakenen van grenzen bezwaarlijk, zo niet on mogelijk is. Het vervallen van ie on verenigbaarheid vn een statenlidmaat schap van de Eerste Kamer, voorzover net verkiezingen eigen provincie betreft, acht de minister niet ernstig. Deze on verenigbaarheid van een stalenlidmaat- letter, omdat kandidaatstelling van een statenlid uit een provincie in een andere Provinciegroep reeds mogelijk was. Het toezicht op de gemeenten acht de minister een daad v n zelfbestuur, die, mede gezien de decentralisatie van taken, jegens provinciale staten moet kunnen worden verantwoord. Het toe zicht op de gemeenten is geen recht spraak, maar administratief beslissen. beroep op de Kroon valt de ver antwoordelijkheid bij de betrokken mi nister. Het is dan ook logisch, dat Ge deputeerden voor bestuur en beleid ten opzichte van de gemeenten aan provin ciale staten verantwoording schuldig ~®.n\ In hetzelfde licht beschouwde de minister het beslissen in geschillen door §ddeputeerde staten, ook al is tegen ueze heslissingen beroep op de Kroon NIJMEGEN, 30 okt. In een De- schouwing over christelijke politiek heeft de staatssecretaris van Algemene Zaken, drs. W. K. N. Schmelzer giste ren in hotel „Erica" te Berg en Dal op de laatste van de drie studiedagen van de Nederlandse Rooms-Katholieke Mid denstandsbond onder meer gesproken over verbreiding van eigendom als een der belangrijke aspecten van deze po litiek. „Stel", zo hield de staatssecreta ris zijn gehoor voor (waaronder zich ook minister Veldkamp bevond), „dat men onder werknemers tot grotere spreiding van aandelen zou kunnen ko men, dan zou daarmee van onderop een controle mogelijk zijn, gepaard gaande aan een publieke en versterkte openbaarheid van hetgeen zich in het bedrijfsleven afspeelt, de vakpers en de gewone" pers zouden daarbij als inter mediair kunnen optreden." HELMOND, 30 okt. Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant hebben de ge meentebesturen van Helmond en de daaraan grenzende gemeenten ingelicht over hun voornemen een adres aan de Kroon te richten met betrekking tot de opheffing der gemeente Stiphout en tot wijziging van de gemeentegrenzen van Aarle-Rixtel, Bakel, Deurne, Helmond, Mierlo en Someren. Het grondgebied van de gemeente Hel mond zou volgens het adres worden uit gebreid met de gehele gemeente Stip hout i tot juist, over het Eindhovens ka naal en gedeelten van de gemeente Aarle-Rixtel en Bakel. Someren zou ook een deel van Mierlo's grondgebied krijgen, het kerkdorp Brouwhuis zou volgens het voorstel overgaan naar de gemeente Deurne. De raden van de betrokken gemeen ten zijn uitgenodigd binnen drie maan den over deze annexatie van advies te dienen. De draad van een ongeveer veertig jaren hangende annqxatiekwes- tie wordt hiermee weer opgenomen. De staatssecretaris zei te geloven dat indien nu ook op dit vlak, dat zijn inziens nog wel eens wordt verwaar loosd, een werkelijke democratisering tot stand zou kunnen komen, een stuk eigen westerse samenleving zou kunnen worden geschapen. „De taak van de overheid is hierbij maar beperkt; hier ligt primair een taak voor de maat schappij, met een steunende functie van de overheid. Door een dergelijke werkelijke democratisering zouden bre de lagen van de bevolking werkelijk mede-eigenaren van de produktiemid- delen kunnen worden. Op dit stuk zou dan een maatschappij te voorschijn ko men die meer waard ir dan een maat schappij waarin de mens als slaaf wordt onderworper aan een materieel staatsdoel, zoals in Sovjet-Rusland," aldus drs. Schmelzer. Die westerse maatschappij, 10 meent de staatssecretaris voorts die in het conflict met de landen achter het IJze ren Gordijn, door de nog neutralistische landen net zo nauwlettend wordt bestu deerd als de Sovjet-Russische, zou dan bij de beoordeling nog meer gewicht in de schaal hebben. Drs. Schmelzer verbaast zich er over, dat er in de vrije wereld nog steeds mensen zijn die niet overtuigd blijken van de invloed van het chris tendom op de praktijk. Men is in het westen nu heel duidelijk geconfron teerd met een wereld (op 250 km afstand van onze grens) en een stel sel waarin de mens ondergeschikt wordt gemaakt aan een aards staats doel. Daartegenover staat de vrije wereld waarin dit niet het geval is. De gestalte die de vrije wereld geeft aan haar eigen maatschappij is bepa lend voor de keuze van die landen die nu nog neutralistisch zijn. Bij het ver werkelijken van die gestalte, „zo ging de staatssecretaris voort," moet men de beslissende "vloed van christelijke politiek („die niet alléén zaligmakend is") en politici op de gang van zaken in de historie niet uit het oog verlie- Anderzijds moet men, aldus waar schuwde drs. Schmelzer, zeer wel wil len erkennen dat uit de christelijke politiek niet voor elk probleem een pasklaar recept is at te lezen. Men moet evenmin menen dat christelijke politiek of politici niet zouden kunnen falen. Zij hebben ook niet het exclu sieve reJit op het brengen van de juiste oplossing. Het uitgangspunt van de christelijke politiek is de mens, zijn wezen, oorsprong en be stemming. Zij moet er een zijn die steeds streeft naar onafhankelijkheid van bepaalde belangengroeperingen en rechtstreeks is gericht op het al gemeen belang. Staatssecretaris, SchmeJzer noemde het te merkwaardiger dat in eigen land nog stemmen van geleerden worden ge hoord die al die organisaties en het di rigisme niet bewonderen, omdat tege lijkertijd van het buitenland steeds meer blijken van belangstelling wor den getoond voor hetgeen in ons land op het gebied van de maatschappelij ke verhoudingen tot stand is gebracht. Zo was het bezoek dat de minister van Arbeid van de V.S., Arthur Gold berg, onlangs aan ons land heeft ge bracht een voorbeeld van die grotere belangstelling. Overigens, aldus drs. Schmelzer, moet men onze maatschap pij ook weer niet idealiseren, want er zijn nog wel enkele problemen op te lossen, „zelfgenoegzaamheid, vooral in de huidige situatie, is uit den boze." NIJMEGEN, 20 okt. De minis ter van Sociale Zaken en Volksgezond heid, dr. G. J. M. Veldkamp heeft gisteren in de slotzitting van de stu diedagen van de N.R.K.M. opgemerkt dat een van de moeilijke zaken, waar voor hjj op het ogenblik is gesteld, de totstandkoming van een algemene kinderbijslagregeling betreft. In wezen is deze regeling, aldus dr. Veldkamp, een kinderbijslagregeling voor zelfstandigen. De minister stelde dat hij zeer goed weet hoe een ideale regeling op dit punt er zou moeten uit zien. Wat een kinderbijslagregeling be treft zijn er in ons volk belangrijke te- gensteliingen. De taak van de politicus daarin is te zoeken naar wat onder bepaalde omstandigheden bereikbaar is. „Wat ik heb voorgesteld", aldus dr. Veldkamp, „is naar mijn inzicht gros- so modo haalbaar. In de politiek moet men trachten langs de weg van het bereikbare datgene te verwerkelijken wat uit het oogpunt van algemeen be lang wenselijk is." Advertentie 11 AG 0 (Van onze verslaggever) EINDHOVEN, 20 okt. De alcoho listen in het zuiden van ons land zijn gezelliger dan die in het noorden: in Brabant en Limburg zijn de lijders aan alcoholzucht in het algemeen geen pro bleemdrinkers, maar verslaafden uit gewoonte, drinkers van het gezellig heidstype. Hun kwaal wordt in het drankminnende zuiden niet zo gauw onderkend als in het noorden: in Bra bant en Limburg is een stevige drinker doorgaans meer populair dan de geheel onthouder, die niet past in het Bourgon dische cultuurpatroon. Maar dat betekent ook, dat de al coholist, als hij tenslotte vastloopt en Advertentie tTERO^ zijn toevlucht neemt tot de enige re medie tegen zijn ziekte: het afzien van ieder alcoholgebruik, voor enor me moeilijkheden staat: de geheel onthouding betekent het verlies van zjjn hele ontspanning, van heel zijn gezelligheidsleven. Dit is de ervaring van de heer W. A. Fransen, directeur van het Medisch maatschappelijk consultatiebureau voor alcoholisten in Eindhoven, dat contact heeft met 600 alcoholisten. In het werkgebied van het bureau, dat de stad Eindhoven en 22 gemeenten in de omgeving omvat, met in totaal 300.000 inwoners, zjjn waarschijnlijk nog 1.200 alcoholisten die geen contact heb ben, met deze instantie. Het aantal al coholisten in dit gebied zou dus zes per duizend inwoners bedragen, dat is aanzienlijk meer dan het landsgemid delde, dat tussen de 2,5 en 3,3 per dui zend moet schommelen. Dat het zuiden méér drinkt dan het noorden, bewijst de statistiek: in 1959 bedroeg het bierverbruik in ons land 22,5 liter per hoofd: in Noord-Brabant was de omzet 32 liter en in Limburg 42. Dat kan niet allemaal veroorzaakt worden door noorderlingen die in het zuiden carnaval vieren Dit hoge bierverbruik werd niet gecompen seerd door een matig verbruik van gedistilleerd; althans in Noord- Brabant was dit verbruik niet lager dan het landsgemiddelde. Het royale drinken vloeit volgens de heer Fransen voort uit de Brabants- Bourgondische cultuur en uit de ka tholiciteit van de streek. Het is nl. een al of niet merkwaardig feit, dat in alle katholieke landen, althans in c'ie van de westeuropese cultuur, het g el- ligheidsleven doortrokken is met alco- holverbruik. Dit hoeft niet per se tot excessen en alcoholisme te leiden. In Frankrijk gaat het wél, in Italië niet met alcoholisme gepaard. Wat de excessen betreft kan men de situatie in Brabant en Limburg enigs zins peilen aan de hand van de veroor delingen terzake van het rijden onder invloed. Dat waren er in 1959 in het arrondissement 's-Hertogenbosch 78 en Roermond 95 per 100.000 inwoners, bij een landsgemiddelde van 44. Deze verschillen kunnen volgens des kundigen niet verklaard worden uit een strenger optreden van de politie in het zuiden. Op het punt van openbare dron kenschap heerst daar zelfs een merk waardige tolerantie, ook al wemelt het er op zaterdagavond van mensen die een duidelijk „stuk in de kraag" hebben. Dit alles is in Eindhoven ter sprake gekomen op een persconferentie, die gegeven werd door ...de alcoholisten zelf. Anonieme Alcoholisten, die ijve rig hun best doen, zich aan koffie en sinaasappelsap te houden, omdat ze weten dat hun eerste borrel nooit hun laatste is. Zij hebben zich verenigd in groepen, die regelmatig bij elkaar komen en waarvan de leden eikaar helpen om nuchter te blijven. De prak tijk heeft uitgewezen, dat dit onder linge contact van mensen die vechten tegen dezelfde kwaal, velen op de been houd: die het alleen, ondanks kuren en hulp van deskundigen, niet kunnen klaarspelen. De AA-groepen bestaan in ons land sinds 1948 en tellen nu ongeveer 400 leden. Het stamlid van de AA is Ameri ka, waar de beweging gegroeid is uit het contact van twee begaafde alcoho listen, een effectenmakelaar en een medicus. Inmiddels zijn er 8.000 AA- groepen over heel de wereld verspreid. Ze tellen samen ongeveer 400.000 leden, die zichzelf en hun lotgenoten van de drank trachten te houden met behulp een herstelprogram van twaalf stappen en die dag en nacht bereid zjjn om een alcoholist die in moeilijkheden raakt, -e hulp te komen. Morgen komen de Nederlandse AA- groepen voor de derde keer bijeen op een nationale conferentie, voor het eerst in het zuiden van het land, n.l. in de Philips Schouwburg in Eindhoven. Het congres wordt geopend door de direc teur-generaal van de Volksgezondheid, prof. dr. P. Muntendam en de bisschop van 's-Hertogenbosch, mgr W. Bekkers, zal er een overdenking houden. Tenslot te zal een forum antwoord geven op vragen uit het publiek, dat naar men hoopt voor een deel zal bestaan lit be langstellende alcoholisten uit het zuiden, voor wie de AA-beweging wellicht extra nuttig kan zijn. DEN HAAG, 20 okt. De vice-presi dent van Indië, dr. S. Radhakrishnan, heeft gisteren in de Ridderzaal gespro ken over de Indische dichter en filosoof sir Rabindranath Tagore, die honderd jaar geleden werd geboren. De koningin en prinses Irene behoorden tot het ge hoor van dr. Radhakrishnan, die zelf filosoof en een groot kenner van Tagore is. De bijeenkomst was het hoogtepunt van door het Nederlandse Tagore-comi- té 1961 georganiseerde herdenking. On der de aanwezigen waren prof. De Quay de ministers Beerman en Klompé, eni ge staatssecretarissen en een aantal di plomaten. De Indische vice-president zei onder meer: „Wij hebben de gelegen heid de beschaving aan stukken te slaan of waarden te herstellen om de opbouw van die beschaving verder voort te zet ten. Mensen kunnen krankzinnig wor den van machtsstreven, maar men moet denken aan wat Tagore heeft ge zegd, namelijk dat geen mens vrij is van dit streven. De mensheid moet thans dezelfde waarschuwing horen. Het machtsstreven is een gif en geen land is er vrjj van, of het nu een kapitalis tisch of een communistisch land is. De enige weg uit de huidige moeilijkheden is vernieuwing van de geestelijke waar den". Ten aanzien van de godsdienst wees dr. Radhakrishnan erop, dat Tagore heeft gezegd dat godsdienst geen kwestie van weten maar van zijn is. „Meer kerkbezoek en een strenger ri tueel maken de mensen niet gods dienstig. Zjj moeten godsdienstig le ven". (Van onze correspondent) SNEEK, 20 okt. De 34-jarige rijks ambtenaar J. van der Heide is gister middag om het leven gekomen, toen hij een proefrit maakte met een nieuwe auto e ndaarbij in de buurt van het dorpje Deersum tegen een boom botste. De klap kwam zo hevig aan. dat de auto zich aan de bestuurderszijde om de boom vouwde. Het slachtoffer was nog maar kort in het bezit van zjjn rijbewijs. De naast hem zittende vertegenwoordiger van een Sneker garagebedrijf, de 22-jarige G. Pi- so uit Leeuwarden, werd zwaar gewond en is in het St. Antonius Ziekenhuis al hier opgenomen. Men neemt aan dat de wagen in de flauwe bocht van de weg door te grote snelheid is geslipt. GOES, In het ziekenhuis „Oostwal" is overleden de 68-jarige mevr. 3. Meeuwse-Eggebeen uit Wolphaartsdijk. Zij was woensdag aangereden door een personenauto. AMSTERDAM, 20 okt. De zieken fondsraad deelt mee zyn goedkeuring te hebben verleend aan de tussen de or ganisaties van ziekenfondsen enerzijds en die der huisartsen, specialisten, apo thekers en heilgymnasten - masseur anderzijds gesloten overeenkomsten be treffende de honorering voor hulp aan ziekenfondsverzekerden voor het vol gend jaar. Het honorarium van de huisarts is voor de eerste tweeduizend op zyn naam ingeschreven verzekerden ver hoogd van f. 12,85 tot f. 13,76 per ver zekerde per jaar, voor alle volgende verzekerden van f. 9,45 tot f. 10.12. Voorts is voor apotheekhoudende huis artsen het honorarium voor de door hen verleende farmaceutische hulp verhoogd van f. 4,55 tot f. 4,76 per verzekerde per jaar De specialisten tarieven worden met viet tot zes pro cent verhoogd. Het apothekershonorarium wordt ver hoogd van f. 2,54 tot f. 3,10 per verzeker de per .jaar, de kostenvergoeding per verzekerde van f. 1,08 tot f. 1,10 en de vergoeding per verrichting (aflevering) van rond f. 0,48 tot rond f. 0,50. De ver goeding voor behandeling door de heil- gymnast-masseur te zijnen huize wordt van f. 2,90 op f. 3,10 gebracht en voor behandeling ten huize van de patient van f. 4,25 tot f. 4,55. In de overeenkomst tussen fondsenor ganisaties en tandartsen is voor 1962 nog geen wijziging betreffende de hono rering gekomen. Deze valt eerst in de loop van het volgend jaar te verwach ten. Overigens is in de thans gewijzigde overeenkomsten een voorbehoud ge maakt ten aanzien van de consequen ties van de in 1962 te verwachten huur verhoging op de honoraria. NIJMEGEN, 20 okt. Men ver zoekt ons mee te delen, dat de staats secretaris van O. K. en W. het verzoek om erkenning van een ervolg-cursus aan het Katholiek Opleidingscentrum voor jeugdleiding „De Kopse Hof" niet heeft afgewezen, maar dat de goedkeu ring door onvoorziene factoren is opge houden. De aanvang van de cursus moest daarom worden uitgesteld. DEN HAAG, 20 okt. Op 1 oktober j.l. bedroeg het aantal in Nederland op gelegde schepen 3 in totaal metende 8.900 BRT tegen 13 opgelegde schepen van 99.406 BRT op 1 oktober vorig jaar, aldus biykt uit gegevens van het CBS. Hiervan vaart een schip, een tanker onder Nederlandse vlag. DEN HAAG 20 okt. Binnenkort is een koninklijk besluit te verwachten waarbij aan hier te lande werkzame Spaanse arbeiders, wier gezinnen in hun vaderland verbleven, kinderbijslag wordt toegekend ingevolge de kinderbg- slagwet. De regeling zal terugwerkende kracht hebben tot 1 april 1961. Het aan tal in ons land werkzame Spanjaarden bedraagt thans ongeveer duizend, waar van ongeveer vierhonderd man bijslag zullen ontvangen voor in totaal zeven honderd kinderen. nmiddellijk na de oorlog was de kas van de Alge mene Rooms-Katholieke Ambtenarenvereniging volkomen leeg. In 1941 was de secretaris van het hoofdbestuur, de heer H. A. van Velzen uit Rotterdam, heel onofficieel in een Haags café benoemd tot pen ningmeester en hij moest in '45 m ar zien de touwtjes aan elkaar te knopen. Voor de A.R.K.A. is de heer Van Velzen een econo misch genie gebleken. In weinige jaren slaagde hij erin, de finan ciën van de vereniging gezond te maken en hij wist zelfs een heel behoorlijke reserve aan te leggen. Toen hij in 1954 met pen sioen ging wist het hoofdbestuur dan ook niets anders te doen dan hem te vragen penningmeester te blijven. Nog steeds vervult hij, 72 jaar oud, die functie enthou siast en vaardig. Niet alleen de A.R.K.A. heeft geprofiteerd van de economische gaven van de heer Van Velzen. Ook de gemeentelijke ziekenhui zen van de Maasstad hadden een uitnemende kracht aan hem, na dat hij vele moeilijkheden had weten te overwinnen. Na te heb ben gestudeerd aan het Francis caner-gymnasium te Venray werd hij in 1913 benoemd aan de Rotterdamse gemeentebiblio theek. Voor een katholiek was dat in die dagen heel wat: „Ik werd er begroet als een voor wereldlijk dier." Van 1917 tot 1920 was hij distributiechef, be last met de broodvoorziening. Inmiddels had hij twee boek- houddiploma's gehaald. Bij de bibliotheek wilde hij kwam hy terecht bv de ziekenhuizen. In 1925 werd hij benoemd tot com mies bij de boekhouding van het Bergwegziekenhuis. In 1929 werden de administraties van de drie gemeentelijke ziekenhuizen gecentraliseerd' dl heer Van Velzen kreeg de leiding, ook werd hij chef van de inkoov in 197* werd hi] hoofdcommies en m 1946 hoofdambtenaar ikoop, m 1933 Begin mei 1918 had de heer Van Velzen de afdeling Rotterdam als derde van de een jaar tevoren opgerichte A.R.K.A. georganiseerd Spoedig Zn 1925 hij bleef het tot na de oorlog. Van 1926 tot 1953 was hl] voorzitter van de Rotterdamse afdeling. Dank zij zijh onverzettelijkheid, enthousiasme,, grote ijver en vooral ook zijn humor werd hi] een hoog gewaardeerd man, ook buiten de katholieke ambtenaren- vereniging. Dertien jaar lang was hij ook nog hoofdredacteur van hel A.R.K.A.-blad. Ondanks zijn Leeftijd is de heer Van Velzen nog een energiek penning meester. in deze functie heeft hij de A.R.K.A. onschatbare diensten be wezen. In 1J46 ontving hij als waardering voor zijn werk de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice Nu heeft de paus hem benoemd tot ridder in de orde van de St. Gregonus.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5