Districtsvergadering Herwon nen Levenskracht Haarlem Prenatal Haarlem m Geldboeten voor ontduiking van auto-belasting jaar Eens de jongen met de adem een locomotief, de snelheid een wervelwind en het c. 1 VITSLAG HUIZENVEILING K.A-B.-Noord Jongen berooft bejaarde vrouw Waterf abriek" nabij Hoorn Hond veroorzaakt ongeluk op Rijks straatweg van van dodelijke schot Buit slechts f 5 - Project van 30 a 32 miljoen HAARLEMSE POLITIERECHTER Open achterlicht WILDE RIT DOOR INDISCHE BUURT Motorrijder stopt niet voor politie Ds. Baudraz spreekt over Abbé Couturier „St. Raphaël"' hield bezinningsochtend Missie-tentoonstelling in parochie St. Jan J Opening expositie MET AUTO DOOR VOORPUI MAANDAG 23 OKTOBER 1961 PAGINA 3 v haaklem, 23 okt. Kring noord Haarlem e.o. Films 5? ?5 LOURENS COSTER- LYCEUM GEHEEL GERESTAUREERD HAARLEM, 23 okt. Op 3 november 1911 werd in de ge meente Bloemendaal Johannes Chrysostomos Smit geboren. Een mededeling welke onze lezers be paald niets zegt. Maar als wij ver tellen dat op 3 november a.s. „Kick" Smit, diezelfde Johannes Chrysostomos, 50 jaar wordt, dan ligt de zaak even anders. Dan gaat men er onwillekeurig eens goed voor zitten want die naam wekt herinneringen aan een tijdperk waarin binnen de muren van de aloude Spaarnestad voetbal werd gespeeld op een wijze die haar tot ver buiten haar grenzen een ge duchte reputatie bezorgde. Want nadat wijlen Pim Muiier de voet balsport in Nederland (lees Haar lem) in 1879 had geïntroduceerd, heeft Haarlem in het vaderlandse voetbal ettelijke jaren een voor name rol gespeeld, haar naam als bakermat van deze sport volko men waardig. En zij heeft cory feeën in deze tak van sport geteld die ver buiten de landsgrenzen grote vermaardheid kregen. De eerste daarvan was Manus Fran cken, de populaire H.F.C.-er, de laatste Kick Smit, de niet minder populaire „Roodbroek". Er zijn er meer geweest, allicht, maar deze spraken niet zo tot de verbeelding van de massa als de twee zo juist genoemden. Er zou een epos ge schreven kunnen worden over de prestaties van Haarlemse voetbal helden, in de trant: Van Mannus Francken tot Kick Smit. Herinneringen ConradStork NOG TWEE KRANEN VOOR IRAK Beurs van Amsterdam HAARLEM. 23 okt. Een groot aantal leden van Herwonnen Levenskracht, Kring Haarlem, omvattende het gebied tussen de gemeenten IJmuiden, en Lei den, was aanwezig op de Kringverga dering, welke zaterdagmiddag in Haar lem gehouden is. In zijn mededelingen, Welke door een memento voor de over leden leden was voorafgeg: -n, mocht de hoofdpropagandist, de heer Van der Horst, die als voorzitter fungeerde, het een verblijdend teken noemen, dat in de Kring Haarlem in de afgelopen ander half jaar, 7 leden hun gouden en 37 le den hun zilveren jubileum gevierd heb ben waaruit blijkt, hoezeer men met het mooie werk van de vereniging ver groeid raakt en zichzelf zo jarenlang V v dit werk geven kan. In de aanvang was het doel van de vereniging alleen gelegen in de bestrij ding van" de tuberculose en hulpverle ning aan K.A.B.-leden en hun gezinnen, die door de witte dood" bedreigd wer den. Hoewel er zich jaarlijks toch nog altijd 6000 tuberculose-gevallen voor doen en 500 K.A.B.-leden als tubercu- lose-patiënt verpleegd worden, voor wie Herwonnen Levenskracht f 200.00Q.- per jaar besteedt, mag men toch vrijmoe dig van een overwinning op deze volks vijand spreken. Dientengevolge heeft het aanzien van de vereniging met be trekking tot de hulpverlening een wij ziging ondergaan. Het karakter echter van de vereniging is onveranderd ge- hieven: naastenliefde beoefenen thans aangepast aan de moderne noden van HAARLEM, 33 okt. Een nog on bekend gebleven jongen van een jaar °f zestien heeft zaterdagmiddag een '5-jarige weduwe in het - Kenaupark Van een portemonnaie beroofd, waarin zich 5,- en haar huissleutel bevon den. De vrouw was door het optreden Van de jongen zo beduusd, dat zij ver- Kat om hulp te roepen, terwijl het op het moment van de overval tamelijk druk in het Kenaupark was. De bejaarde dame die als gevolg van ben klein ongelukje een van haar ar- ftlen in verband droeg, werd in het Kenaupark door de jongen al een hele tijd gevolgd. Toen zij op een bankje ging zitten om wat uit te rusten kwam de jongen naast haar zitten. Hij maakte een praatje met haar en vroeg haar hoe laat het was. Op een gegeven mo ment griste hij uit de boodschappentas van de vrouw de portemonnaie, stapte op zijn fiets en reed met grote snelheid in de richting van de Kenaustraat. Toen de vrouw van de schrik was bekomen, heeft zij aangifte bij de politie gedaan, die van haar een bjjna volledig signa lement van de jongen kreeg. De jongen was blootshoofds en had donkerblond haar, hjj droeg een blauw-grijs gestreept sporthemd, een grijs colbertjasje en een korte broek met kniekousen. De jongen had een zo goed als nieuwe fiets bij zich. K.A.B. heeft zijn winterseizoen den voor 1?%Ieden en genodigden woon den voor het eerst een H.Mis by, opge- diagen door de afdelingsaalmoezenier, kapelaan Chr. Ynesekoop, in het nieuwe parochiehuis aan de Lingestraat. Daar na was er een ontbijt, waaraan door de beheerder en diens staf de nodige aan dacht was geschonken, zodat dit niet weinig bijdroeg tot de genoeglijke en in tieme sfeer die aan tafel heerste. Hoe bijzonder dat alles op prijs werd gesteld klonk door in de woorden van welkom en dank van de afdelingsvoor zitter. de heer Leijendeckers. Onder de gasten waren de voorzitter van de af deling Haarlem, de heer A. v. d. Veldt en echtgenote, de vice-voorzitter, de heer Herens, kapelaan A. van Duin van de St. Lidwina parochie, de voorzitter van Herwonnen Levenskracht^ de heer Grimbergen en vertegenwoordigers van de Katholieke Kring uit Spaarndam. De heer v. d. Veldt deed een beroep °P de aanwezigen, om de medeleden te beïnvloeden, Katholieke arbeiders, te ztin, die de hedendaagse tijd begrijpen en mede te helpen de K.A.B. T1ISJ schien eigenaardig klinkend in verband (het het op handen zijnde vijfenzeventig Jarig bestaan bekend te maken. He aalmoezenier stelde in dit ver band de K.A.V. ten voorbeeld, welke zich voor het onderhouden van een nauw kontakt, bedient van wijkleidsters. Hij hoopte bij de eerstvolgende bezinnings dag op een vol parochiehuis, wat de heer Leijendeckers nog eens extra on derstreepte, terwijl hij ook aller mede werking inriep voor de klaverjasavond, Woensdagavond a.s. ter versteviging van de fondskas voor zieke medeleden. Des avonds vond er in de goed geac- dornodeerde toneelzaal een opvoering Plaats van „Toen wij trouwden" een geestig blijspel door de eigen toneelclub van de K.A.B. „De spelers van St. trans". Deze hebben zich in deze dolle klucht van een heel goede zijde laten zlen. Dat bleek ook uit het dankwoord yan de kringvoorzitter, die tevens sinds ijbrte tijd het voorzitterschap van deze toneelgroep bekleedt. In de pauze zorg- ?.eh de „Carolina's" voor een vrolijk heaje met gitaarbegeleiding, zoals ze hit ook deden bij de muzikale omlijsting van het ontbijt. llllllllliMIMIIIIIIIIIIIIIIIllliliiiiillllllllllllllllllillllllillllllllllll CINEMA PALACE: Spartacus, 14 jaar (4e week). Dag. 13.30 en 19.30 uur. FRANS HALS: Fracasse, de onoverwinne lijke musketier, 14 jaar 2 7 en 9-15 uur' Dinsdag 2 en 8 uur. Llrw-': }/m maandag: Slavinnen voor de Orient, ontraden. Di. t/m do.: Nacht oer opgejaagden, 18 jaar. 2. 7 en 9.15 uur. XOR: The big show 14 jaar. 2, 7 en £ha uur. Do.-cyclus (2, 7 en 9.15 uur): man in het donkergrijze pak. 18 jaar. '®EANDT: Later zul je dansen, str. voiw. (2e week) 2, 7 en 9.15 uur. 9?nY:A/m do.: Rit in de nacht, 14 jaar. •J0, 7 en 9.15 uur. STT{PiO Mijnheer Hulot op vakantie, a.l. z-la, 7 en 9.15 uur. MINERVA: t/m di. 8.15 uur: De levens roman van Richard Tauber, a.l. MUZIEK: Maandag 23 oktober Pe*££c£ngebouw- 8 uur: Het Italiaanse Vi5üur S "I Musici" met werken van Rossini en Mendelsohn. (Haarlems omite voor Kamermuziek). O nerïltf c h u w 5 u r g8 uur: Het Nieuw operetta Gezelschap met ..Gasparone", een operette van Carl Millécker. DIVERSEN: D?e Strf?ra?j Brinkmann. 8 uur: Herdenking Vondtuui Venenigde Naties. Prof. dr. A. Visserit ,oud-minister van Landbouw en Raad i'o hu van de Tweede Kamer en de eniede -5 Europa, spreekt over: De Ver- zienimr Aes - en de Wereldvoedselvoor- Mïlngen) rum voor Internationale deze tijd. Men denke o.a. aan de eigen rusthuizen, de helpverschaffing bij uit zending naar gezondheidskolonies e.d. De maandelijke donaties vormen de voornaamste bron van inkomsten. Dit zal in de toekomst nog meer van be tekenis worden als straks door het ver lies van andere inkomsten (b.v. huis-, aan-huis collecten) een compensatie zal gevonden moeten worden. Het is de vu rige wens van het bestuur alle K.A.B.- leden in tijd van nood van dienst te kunnen zijn, zonder hieraan de huidige voorwaarde van het donateurschap te moeten binden. Deze voorwaarde zou overigens overbodig zijn, indien zij al len uit oogpunt van solidariteit hun maandelijkse bijdrage zouden leveren om deze doelstelling van Herwonnen Le venskracht te verwezenlijking. Na de pauze was het woord aan de heer Luijsterburg, districtspropagandist, die sprak over „Succesvolle mogelijk heden, ook in deze tijd." Hierbij bracht hij diverse richtlijnen naar voren wel ke ertoe zouden kunnen bijdragen de verworven resultaten ook voor de toe komst zeker te stellen, en nog op te voeren. Een voornaam punt is ook het aantrekken van medewerkers. Het wachtwoord „GEEN TIJD" of de vraag ..WAT VERDIEN IK ERMEE" geldt heus nog niet voor alle mensen en zeer zeker bestaat er in deze tijd ook nog wel een categorie goedwillende per sonen, die iets voor een ander over hebben. Hierop aansluitend gaf hij een over zicht van de financiële resultaten door de 38 comité's van Kring Haarlem in het jaar 1960 behaald: Donateursactie f 46.697,54; Goede week Offer f 13.541,01; speldjesactie f 16.032,89; loterij f 9.919,20. HAARLEM, 23 okt. Het Provin ciaal Waterleidingbedrijf van Noord- Holiand zal een nieuwe waterwinplaats stichten in de omgeving van Hoorn. Water uit het IJsselmeer zal worden opgepompt naar een „waterfabriek", waar het wordt gezuiverd en gedis tribueerd over de provincie. Buitendien zal er een koppelverbin ding tussen de winplaatsen in de dui nen en deze fabriek tot stand komen. De totale kosten komen op dertig tot tweeëndertig miljoen gulden, twintig miljoen voor de bouw en inrichting van de nieuwe winplaats en tien tot twaalf miljoen voor de aanleg van transport leidingen. De bouw moet in 1965 of 1966 gereed zijn. Op de begroting van 1962 van het PWN hebben Gedeputeerde Staten 'van Noord-Holland een aanloopkrediet ge vraagd van twee miljoen. HAARLEM, 23 okt. Zaterdag heeft mevrouw M. TimpBouwman, beter bekend als Mies Bouwman de nieuwe zaak van Prénatal Moeder en Kind N.V. aan de Barteljprisstraat ge opend. Onder de genodigden waren een aantal verloskundigen uit Haar lem en omgeving, afgevaardigden van vrouwenorganisaties en vertegenwoor digers van plaatselijke Kruisvereni gingen. In de smaakvol ingerichte zaak kan de aanstaande moeder terecht voor haar kleding, lingerie, foundation en haar complete baby-uitzet. Ook geeft het personeel van Prénatal dank zij een nauwe samenwerking met art sen voorlichting en adviezen. Boven dien is Prénatal gespecialiseerd in ar tikelen voor kinderen tot ongeveer twee jaar. De zaak aan de Barteljorisstraat is het negende filiaal van Prénatal in Ne derland en één van de 270 vestigingen van het bedrijf in Frankrijk, Belgie, Noord-Afrika, West-Afnka en de Li banon. Oprichter van Prenatal is de Pa- riizenaar Jean Marie Mazard, die zich ongeveer tien jaar geleden m samen- werking met de mode-ontwerpster Ag- nes Pascal in kleding en artikelen voor de aanstaande moeder en haar kind ging specialiseren. De heer Mazard lan- ceerde dit idee: „Alles voor moeder en kind" omdat het hem was opgevallen, dat aanstaande moeders vaak vele za ken moesten bezoeken. De ene zaak voor kleding, de andere voor luiers, de volgende voor een kinderwagen, de vierde voor een wieg. De Nederlandse N.V. ontvangt een deel van de collec tie uit Frankrijk, het overige wordt hier in licentie vervaardigd. Voor de model len voor de aanstaande moeders worden voornamelijk Boussac-stoffen, maar oo tinneroy, ladyroy of gentleroy van Ne derlands fabrikaat gebruikt. Tijdens de show, die na de opening werd gehouden, bleek nog eens overdui delijk, dat de aanstaande moeder niet langer meer tot een „vergeten ër°0P behoort. Meermalen wordt er geklaagd dat in positiekleding weinig variatie is. Prénatal bewees het tegendeel: er was een keus uit charmante modellen, ot het nu het meer sportieve genre, net wandeltoilet of een uitgaansensemble betrof. Traditie is, dat men bij mode shows als slot een bruid toont. Bij' Prénatal begon men met het bruids- toilèt dat voor deze gelegenheid was afgestaan door de firma Vogelzang. De getoonde positiekleding was modieus en eenvoudig, maar meestal door mid del van geraffineerde knoopsluitmgen of plooien zó vervaardigd dat men de pakjes of japonnen na de geboorte van de baby door kan dragen. De bijpas sende hoedjes waren van Maison Made leine. Rokken en pantalons waren veel al in de breedte zowel als in de lengte verstelbaar. De modellen waren mooi van coupe en geheel afgestemd qua kleur en lijn op de huidige mode. Overigens past deze mode met haar ruime, over de rok vallende jakjes en blousons, haar cape-effecten en plissé's uitstekend in het beeld van de positie kleding. Tijdens de show circuleerden verschillende babykleding-artikelen, zoals luiers, truitjes en een trappelde ken. HAARLEM, 23 okt. Een 37-jarige Haarlemse koopman werd conform de eis van de Rijksadvocaat te Amsterdam door de Haarlemse politierechter ver oordeeld tot een boete van 25, omdat hij in december van het vorige jaar zonder de vereiste belastingpapieren in een auto had gereden. Verdachte ver weerde zich met te zeggen, dat hy de auto enige tijd op proef had van een kennis. De eigenlijke verkoper kende hij niet. Hij scheen al wel hy het belas tingkantoor geïnformeerd te hebben. Toen hij echter op de Leidsevaart werd aangehouden, was de kaart nog niet in zyn bezit. De Rijksadvocaat nam bij zijn eis het feit in aanmerking, dat de koopman verleden jaar ook reeds voor hetzelfde feit werd "estraft. De Haarlemmer scheen zeer ingenomen te zijn met de veroordeling en vond de boete „heel schappeiyk". Een 31-jarige autorijschoolhouder uit Hiilegom werd veroordeeld tot 5,- boe te subs, een dag. De Rijksadvocaat had een boete van 25 geëist. De Hillegom- mer stond terecht omdat hij te weinig belasting had betaald op zijn auto. Wel had hij bij zijn aanhouding op HAARLEM, 23 okt De 2J-j"arige opperman H.F. uit Haarlem heeft za- terdagnacht in de lndlsf*e ™t de nodige deining gezorgd toen hy met grote snelheid op zijn motor <lo°r 1d® straten raasde, achterna gezete 1 een wagen van de Radio Auto Dienst van de Haarlemse politie. De opperman had op de Schoterweg geen gevolg gegeven aan een stoptcxe van de pol!tfe?gdie hem wilde aanhou den omdat hij zonder achterlicht reea. In plaats van te stoppen verhoogde hij zijn snelheid en begon aan een wuae rit door de straten van de lnaiscI?„ buurt. Deze roekeloosheid werd hem in de Minahassastraat noodlottig, toen nu bij het nemen van een bocht de macht over het stuur verloor. Hij kwam er evenwel wonder boven wonder zonder verwondingen vanaf. Het bleek, dat de opperman zeven tot acht glazen bier had gedronken. Hij werd naar het po litiebureau gebracht, waar zijn rijbe wijs werd ingenomen, en proces-ver- verbaal tegen hem werd opgemaakt. Zijn motor is in beslag genomen. HAARLEM, 23 okt. Dinsdagavond, dus morgen, zal ds. J. F. Baudraz, scheidend predikant van de Herv. Waal se Gemeente te Haarlem, in „de Schuij- lenburcht", Kleverparkweg 15, een in leiding houden over Abbé Couturier en zijn werk. Ds. Baudraz, die in het Ne derlands zal spreken, is een der op richters va.i de Haarlemse Couturier kring en heeft bekendheid verworven door zijn oecumenisch streven. Juist de zer dagen neemt hij afscheid van zijn Haarlemse gemeente om per 1 novem ber een nieuwe taak m Zwitserland te aanvaarden: die van predikant bij de Eglise Evangélique Libre te Bern. De bijeenkomst in „De Schuijlen- hurcht" waartoe o.m. de leden der St. Adelber usvereniging zyn uitgenodigd, zal ook voor introducees toegankelijk zijn. de Zandvoortselaan in Aerdenhout een belastingkaart in zqn bezit, maar hij had 6 te weinig betaald. De politie rechter nam bij zijn uitspraak het feit in aanmerking, dat de belastingrege ling voor auto's op het einde van het vorig en het begin van dit jaar enigs zins gecompliceerd was. In oktober van het vorig jaar toen de Hillegommer de auto kocht gold een lager belas tingtarief dan in januari, toen de man in Aerdenhout werd aangehouden. Met ingang van 1 januairi moest er 6 worden bijbetaald. De Hillegom mer scheen dit ondanks de vele adver tenties in de kranten en de individuele kennisgevingen aan huis, volgens zijn zeggen, niet geweten te hebben. De man ontkende ten stelligste, dat hij thuis een kennisgeving zou hebben gekregn. Ook vond hij dat men hem niet tot ht-lezen van kranten kon verplichten. Een 60-jarige hovenier uit Haarlem stond terecht, omdat hij in augustus van dit jaar een van diefstal afkomsti ge slof sigaretten van een vriend had aangenomen. Een man, bij wie de ver dachte zijn maaltijden placht te ge bruiken, had een grote partij sigaret ten gekregen van de zoon van de hove nier. De zoon vertelde, dat hij de partij van een zeeman voor een zacht prijsje gekocht had. Daar bleek niets van waar te zijn. De zoon had de partij gestolen op het bedrijf waar hij werkte. De ho venier vertelde op de zitting, dat hij tenslotte wel degelijk had geweten waar de sigaretten precies vandaan kwamen. Desondanks heeft hij varf de vriend van zijn zoon de slof aangenomen. De officier van justitie, mr. J. van de Oever, eiste een gevangenisstraf van 14 dagen met aftrek en onmiddellijke inhechtenisneming. Volgens de raadsman, mr. Brons, was de zoon de oorzaak van alle moei lijkheden. Ook noemde de raadsman het een prestatie, dat de man gezien het milieu waarin hij zijn leven lang reeds verkeert slechts eenmaal is veroordeeld. Hij vroeg vrijspraak. De politierechter veroordeelde de man con form de eis. HAARLEM. 23 okt. Zondagavond is Ho ^8-iariee expediteur F.D. uit Haar- lem met fun bromfiets op de Rijks straatweg gevallen, toen hij een hond had aangereden, die plotseling de ry- wlg was overgestoken. Zijn echtgeno te die achterop zat, liep a s gevolg van de valpartij een verwonding aan het hoofd op, waardoor zij naar de Maria- stichting moest worden gebracht. De hnnd was ook gewond en werd naar het asyl van de dierenbescherming ge bracht. HAARLEM, 23 okt. Gisteren heeft de afdeling Haarlem van de Nederland se Katholieke Bond van Vervoerperso neel haar jaarlijkse bezinningsochtend gehouden. De ochtend begon met een H. Mis in de St. Josephkerk aan de Jansstraat, waarna de leden aanzaten aan een feestelijk ontbijt in gebouw St. Bavo. Onder de gasten was een der hoofdbestuursleden, de heer Van Zijl. De voorzitter, de heer P. Warmer dam, sprak een inleiidend woorden memoreerde, dat het afgelopen jaar vol besprekingen en activiteiten was ge weest. In de vervoerssector met name heeft men het hele jaar door, zowel uit materieel als principieel oogpunt, op volle toeren gedraaid. Hij herinnerde voorts aan de reorganisatie van de K.A.B. en stelde, dat er nog veel werk dienaangaande verzet moet worden. In het algemeen merkte hjj op, dat er meer welvaart moet komen, een kortere werk tijd en nog verschillende andere wensen moeten worden vervuld. In de loop van de ochtend werden vele jubilarissen 50, 40 en 25 jaar gehuldigd. Zij, en vooral de gouden jubilarissen, mochten vele waarderen de woorden beluisteren van de voorzit ter en de heer Van Zijl. Namens de gehuldigden, die met sigaren werden gefeteerd en wier echtgenotene ven eens in de hulde betrokken werden, sprak de heer A. de Vries een woord van dank. De geestelijk adviseur, pater Vrjjmoed, ging nog even op de jubilea in en op de waarde van het lidmaat schap van St. Raphaël. De bijeenkomst werd muzikaal om lijst door de heer H. J. van Rossum Rossum. Mr. Jack was present om de aanwezigen met zijn goochelkunst en papegaaien te amuseren. HAARLEM, 23 okt. Gisteren, op Missie-zondag, heeft de missiegroep van zelatricen van de pauselijke missiewer ken in de parochie van int Jan een tentoonstelling gehouden in de gymnas tiekzaal van de Broederscholen aan het Nagtzaamplein. De tentoonstelling werd zaterdagmiddag geopend door kapelaan H. Kempes, die de frisse en moderne missiegeest prees, welke bleek uit de opzet en inrichting van de tentoonstel ling. Hij was enthousiast over het werk, dat de dames hadden verzet. Hij be groette vele genodigden, onder wie de pastoor en de kapelaans, de Broeder- Overste en diens confraters, vertegen woordigers der Missiewerken uit ande re parochies, en speciaal de propagan disten van het Missiefront, die zich bin nenkort gaan inzetten, om volgens nieu we richtlijnen in de parochie te gaan werken. Dank werd gebracht aan de fathers Juffermans en Hoenderboom van Mill Hill, die belangeloos hun mede werking hadden verleend. De expositie trok veel belangstelling. Er was ook veel te zien. Aan de mu ren prijkten fraaie kinder-tekeninigen, die de missie tot onderwerp hadden. De romantiek van oude missie-exposi ties had afgedaan. De tentoonstelling gaf een direct en openharitg beeld van de toestand in de missie. Pakkende fo to's, literatuur en paramenten vormden de interessante entourage, waarbinnen de pater tekst en uitleg gaven. HAARLEM, 23 okt. In aanwezig heid van vele belangstellenden, vooral uit onderwijskringen, onder wie, de in specteur voor het middelbaar onder wijs dr. A.H. Gribnau, heeft zaterdag morgen de heer D.J.A. Geluk als wet houder van Onderwijs het inwendig ge-, heel gerestaureerde Lourens Costerly- ceum aan de Zijlvest 27 'de voormali ge HBS - B) officieel in gebruik ge steld. De wethouder uitte zijn vreugde over het gereed komen van een werk. dat de gemeente f 286.000.— heeft gekost. Sedert de school in 1908 werd gebouwd - en toen was het een voorbeeld voor ons land - was er nooit enige vernieu wing in aangebracht. De wethouder noemde de kostbare en belangrijke in vesteringen die dikwijls voor onderwijs zaken moeten worden gedaan. Toch meende hij. dat een modern naar de eisen des tijds ingerichte school van be lang is voor de jeugd die er enkele ja ren in werkt. Bijzondere dank bracht spreker aan de stadsarchitect de heer ir. H. A. Breunink en aan de heer H. Wierda, opzichter van de dienst van Openbare Werken. De vice-voorzitter van de oudervereniging, de heer G. van Leenders, bood als geschenken een stereoplatenspeler en een koffiezetma chine aan. Nadat vervolgens de rector van het Lourens Costerlyceum de heer K. Gorter voor al de vriendelijke woor den dank had gebracht werd een rond gang door het gebouw gemaakt. <9 Kick Smit, eens het schriele ventje op Neerlands voetbalvelden, een fabel achtige technicus maar nog meer be roemd om zijn tactiek. De jongen met de adem van een locomotief, de snel heid van een wervelwind, met een do delijk schot in zijn benen en een „kop"- techniek die naar onze smaak alleen maar geëvenaard werd door Abe Len stra, het Friese voetbalwonder. Kick Smit, nu een gezette „vijftiger" maar nog vol sprankelende levenslust en nog altijd „vol" van voetbal. Want naast zijn drukke besognes in zijn krantenkiosken aan het Stationsplein en De Krocht, heeft hij ook nog de training van de 2e klas amateurclub Aalsmeer. Als we hem aan De Krocht opzoeken voor een praatje is het juist ,,pool"-dag en Kick heeft het druk met z'n talrijke vrienden, kennissen en klanten die bij hem komen inleveren en en-passant een krant, of wat ander leesgerei meenemen. En als we bij stukjes en brokjes de I Sels,e eElal waA- T™ buitengewoon geschiedenis nog eens doornemen, dan sterk <Tom"\y Lawton) en had het blijkt het dat na Kicks laatste optreden 1 EV'i0P®ee.s elftal met 6—1 verslagen! i - /- u i/ïlr C? rv71 h m oqIito nn O'A i vjüm nrin als actief voetballer met hem de laatste der Mohikanen is heengegaan die met succes de strijdbijl hebben opgegraven in de wedloop om de voetbalheerschap pij waarin Haarlemmers altijd zo'n be langrijke rol hebben gespeeld. Want het is wel heel toevallig dat het Haarlemse voetbal, nadat KicK z'n schoenen aan de wilgen hing, volledig naar het twee de plan werd terug gedrongen en op dit ogenblik min of meer een figuranten rol speelt in het kader van de huidige voetbalconstellatie. Kick Smit, die in diverse Haarlemse clubs heeft gespeeld, had aan „Haar lem" zijn hart verpand en in deze club kwam zijn voetbaltalent volledig tot ontplooiing. In 1950, op 39-jarige leef tijd beëindigde hij zijn actieve voetbal loopbaan en werd hij trainer van zijn club. Maar in 1954 en 1955, op bijna 44-jarige leeftijd dus, gaf hij als speler trainer nog diverse malen zijn krachten aan het elftal hetgeen toen in zijn func tie mogelijk was. Maar daarna zette hij toch definitief een streep er onder. En nadien is het Haarlemse voetbal met rasse schreden bergafwaarts gegaan. Toevallig? Officieel speelde Kick Smit 29 wed strijden voor het Nederlands Elftal. De eerste op 11 maart 1934 tegen België, de befaamd geworden 93 overwin ning. Zijn laatste vormde daarmee een schril contrast: tegen Engeland in 1946 te Huil, een 82 nederlaag. Het En- Kick Smit maakte de „gouden" periode van Karei Lotsy mee. Zeventien over winningen staan er in het boekje van de 50-jarige, tegen 9 verloren wedstrij den en 3 gelijke spelen. Op onze vraag wat hij zijn prettigste wedstrijd vond met het Nederlands elf tal komt prompt het antwoord: tegen Ierland in 1935 in Dublin toen we, mede dank zij de beroemde penalty die door Leo Halle werd -estopt, met 53 ze gevierden. En de minst leuke herinne ring aan een interland De 3'2 neder laag tegen Zwitserland in 1934 te Milaan om het wereldkampioenschap, weet u nog, in de „We gaan naar Ro me" periode. En die 80 nederlaag van Haarlem tegen Ajax in 1946 om het kampioen schap van Nederland, vragen we even terloops. Dan begint Kick breeduit te lachen, ja, dat was me er ook een die je nooit vergeet en zegt u nu ook maar die 81 nederlaag tegen Feyenoord in de mist, enkelejaren voor de oorlog, weet u nog? Kick krijgt er weer echt zin in als we in de historie terugdenken en het blijkt opnieuw dat hij bij voor- en tegenspoed toch altijd dezelfde spor tieve knaap is gebleven die bij een overwinning nooit op z'n borst klopte en een nederlaag met een glimlach „nam". Jammer vindt hij het dat hij diverse malen v^egens blessures niet voor de nationale ploeg kon uitkomen en in de periode 1940'45 was er hele maal geen internationaal contact. An ders was het aantal „caps" ongetwij feld veel groter geweest. Met „Haarlem" veroverde Kick Smit Mr J. C. P- Vrij, voorzitter van de vereniging „Dante Alighieri", overhandigt een zilveren vaasje met orchideeën aan mevrouw M. Julius-Tarelli, die sinds de ovrichting van de vereniging in 1936 heeft gefungeerd als secretaresse van het bestuur. Deze hartelijke huldiging vond zaterdag plaats in de Renaissancezaal van het Frans Halsmuseum, waar leden van „Dante Alighieri" zich ter viering van het 25-jarig bestaan van hun vereniging aan de feestdis hadden geschaard. Prof. dr E Peternolli, hoogleraar te Groningen, had te voren een geestige causerie aêhouden over de kijk van de Italianen op Holland en de Hollanders. Het met knarsen verlichte Frans Halsmuseum, dat die avond ter bezichtiging was open gesteld bewees opnieuw een uniek ontvangstcentrum te zijn voor niet te grote y gezelschappen. Perceel Paul Krugerstraat 19, Haarlem Ged Oude Gracht 17, Haarlem Gasthuisstraat 30, Haarlem Luitensteeg 41, Haarlem Scheeperstraat 16. Haarlem Teding v Berkhoutstr. 14 z. en r. Tedmg v Berkhoutstr. 16 z. en r. Teding v Berkhoutstr. 18 z. en r. Teding v Berkhoutstr. 20 z. en r. Paul Krugerstr. 51 z. en r., Haarlem Paul Krugerstr. 53 z. en r., Haarlem Padangstraat 16, Haarlem Padangstraat 20, Haarlem Opbod Afslag Totaal Makelaars 18809 15600 5100 3300 200 2000 700 425 39225 7100 7000 4600 4800 475 5 200 300 19000 J. W. v. Santé jr. qq 17600 F. A. Groen qq 5800 G. Henstra qq 3725 N.N. 39700 A. Scholten 7100 G. P. Geukers 7005 K. Jongert 4800 K. Jongert 5100 S. L. Mok qq HEEMSTEDE, 21 okt. Ter bevei liging van het voetgangersverkeer is het naar het oordeel van B. en W. van Heemstede nodig dat langs de noord zijde van de Kerklaan tussen de Witte en IJzeren burg een voetpad wordt aangelegd. Voor dit werk vragen B. en W. een krediet van 2800. In de afgelopen maanden werd een trottoir aan de zuidzijde aangelegd, waardoor een einde werd gemaakt aan een ge vaarlijke verkeerssituatie op de Kerk laan tussen de Witte Brug en de Raad huisstraat. BLOEMENDAAL, 21 okt. Een stem ming als die welke het overblijfsel zou kunnen zijn van een langdurig optre den van Wim Kan. tekende de opening van een tentoonstelling van sieraden door de edelsmid Corry Borst in com binatie met grafisch werk, afkomstig uit de nalatenschap van de Haarlemse kunsthandelaar F. H. Smit. De heer H. Vogelesang, lid van de tentoonstellingscommissie heette de vroede vaderen en moederen „en de rest" welkom en praatte met vrijmoe dige humor de op het eerste gezicht hachelijke samenstelling van de exposi tie aan elkaar. Met name vond hij in de bescheidenheid, de intimiteit en de zichtsafstand van de plaats van het haissierraad een overeenkomst metde eisen die ets en litho stellen aan de ruimte en aan de beschouwer. De burgemeester van Heiloo, de heer J. A. Pesman, uit wiens gemeente de vrouwelijke edelsmid afkomstig is, bleek in zijn jeugd de kunsthandelaar Smit goed gekend te hebben. Hij schetste hem als een wijé en beminnelijk man, die waarschijnlijk geen groot zakenman is geweest omdat hij meer liefde had voor de schone zaken die hij had verzameld en deze liever niet verkocht. In Corry Borst, wier ontwikkeling de heer Pesman met belangstelling had ge volgd, prees hij de liefde voor het ma teriaal waarmee zij werkt, ongeacht of dit papier, pitriet of edel metaal is. Haar voornaamste bedoeling is, steeds iets van schoonheid te maken. Met de wens dat deze eerste tentoonstelling het begin van een eervolle loopbaan als edelsmid mag zijn, verklaarde de gast- burgemeester de tentoonstelling voor ge. opend. ZANDVOORT, 23 okt. In de nacht van zaterdag op zondag is omstreeks half vier een 19-jarige schelpenvisser uit Zandvoort, J.P., met zijn wagen in volle vaart een huis aan de Bilderdijk- straat binnengereden. De politie, die vrij spoedig ter plaatse was constateer de dat de bestuurder, die vanaf de Von dellaan de Bilderdijkstraat had willen inrijden, een te wijde bocht had geno men, omdat in de bocht een volkswa gen geparkeerd stond en niet op ande re wijze was te ontwijken. Met volle kracht reed de wagen door de voorpui van de woning; met beide voorwielen stond de auto in de huiskamer. Er is geen sprake van overmatig dankge- bruik. De schade, zowel aan het huis «n dé auto, is aanzienlijk. eenmaal het landskampioenschap. Dat was in het eerste na-oorlogse seizoen 1945-'46 en twee jaar later bereikte Kick met de roodbroeken nog een af delingskampioenschap. In 1952 werd Haarlem wederom afdelingskampioen waaraan de training van Kiek veel had toe bijgedragen. Na zijn actieve voetballoopbaan was Kick Smit.trainer achtereenvolgens bij Haarlem, Alkmaar, HBC, RGH en thans Aalsmeer en zijn enige activiteit als speler was daarna op Nieuwjaarsdag aan de Spanjaardslaan in het elftal van de Oud-Internationals. Dat was altijd een feestdag voor me, zegt Kick. Hoe lang nog? vragen we. Dan kijkt hij toch even bedenkelijk. Wanneer je Abraham hebt gezien, wordt het wel wat moeilijk. HAARLEM, 21 okt. Conrad Stork te Haarlem zal nog twee kranen leveren voor de Iraakse haven Basrah. Enkele maanden geleden kreeg het bedrijf reeds opdracht om veertien kranen voor deze haven te leveren. De nieuwe kranen krijgen een hefvermogen van vijf ton bij een vlucht van vierentwin tig meter en van acht ton op een kor tere vlucht. Met de uitvoering van de eerste op dracht is intussen flink voortgang ge maakt. De tekening voor de drie tons- kranen zijn klaar en bijna al het nodige materiaal is voorhanden. Binnenkort zullen de eerste stukken in elkaar wor den gezet. Verder heeft het bedrijf op dracht gekregen voor een mammoet loopkraan met een hefvermogen van honderd ton voor Hoogovens te IJmui den. AMSTERDAM. 23 okt. De beurs is de nieuwe week in een zeer rustige houding begonnen. De handel in de hoeken van de grote fondsen was van minimale omvang. Van buitenlandse zijde waren bij de opening van de markt nog geen orders binnengekomen. Phi lips (+6) en Unilever (+2%) hielden zich echter goed. Hoogovens hebben echter nog 3 pnt. moeten prijsgeven en AKU is 5 pnt. gedaald. Aand. Kon. Pe troleum gaven een nadelig verschil van 2 dubbeltjes te zien. De scheepvaart afdeling was in tegenstelling tot vrijdag j.l. over vrijwel de gehele linie iets la ger. Van Nievelt vormde met een frac- tionele stijging een uitzondering. Op de staatsfonijsenmarkt was de staffellening iets luier, maar 4 pet. lening 1961 lag goed in de markt. De handel was echter van te verwaarlozen omvang. Vorig opening 23/10 IMi Ned. 1960 1 i'A Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwl 6 Ned. Handel My. Cert Amsterdam Rubber H.V-A A.K.U Berkel Patent Jaivé-Delft Cert. Deli-Mjj Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Müller Co. Ned. Kabel. Philips Gem. bez. Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holl. Amerika Lijn Java Ch. F Ju. K.L.M. Kon. Npd. Stoomb. Mij K.P.M. Stoomv. Mij. Nederl. v. Nievelt v. Ommeren Rott. Lloyd. Reo.Scheepvaart Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2 l/2 Amsterdam '56 21,b Amsterdam '56 II 21/2 A'dam '56 Hl 2H Amsterdam '59 2K R'dam '57 Alb. Heyn KI. obl. Slot 102?è 100Ji 97H 9714 109 319 112 127 4001,2 310 805 146 373 695 IA 357 811% 530 IO66I/2 8381- 499 548 115.6, 157 62.51 159 173 164 33034 165% 222 250 500 140.50 94 89% 90% 98% 977/s 123% 99% 94* 110% 395% 807 1073% 842 115.40 163 206 158 172 164% 339 161 164

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3