Kunstenaarsfederatie viert feestelijk derde lustrum Veel waardering voor het overheidsbeleid, maar ook nog vele verlangens DAGPUZZLE ma m P O m DE GEHEIMZINNIGE STER DE LAATSTE SLAG t Alfredo NASSER LAAT ARRESTEREN 9 Knap het 's winters op. da s wijs beleid! Dan heeft de schilder véél meer tijd! De misdaad van Richard Ross BRIEVEN Echtpaar door kolendamp omgekomen m van lezers Soekarno opgenomen in Weens ziekenhuis BOEKMAN"-centrum: studie over plaats van kunstenaar in de MAATSCHAPPIJ Ridder Ned. Leeuw Dr. mr. W. Hugenholz onderscheiden LIBERALEN TEGEN VON BRENTANO MAANDAG 23 OKTOBER 1961 PAGTNA 4 speciaal in teak 3 Ifl ii 15 16 FELISOL écht kleurecht DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERGE 18 L/e/e Hemel!..Jk heb gedroomd .'En het slaan /an de klok heeft me //akker gemaakt Precies acht uur Nog l/vaalf minuten Tenzij Janu herinner ik hei me Die klok loopt achter /lug 1 Ei/en ie lef on sch de ju is ie tijd /ragen nu tenTip TipTip.acht uur_, Iwaalf minutenj Hen seconden Tp.acht uurj t//aalf minuieniwiniig secondenTip.acht uur, twaalf minuien, deriig seconden... Tip O wee!. Daar heb je het Het einde /an de wereld EHIG DE NOORMAN j. Vroeg In de morgen bereiken Eric en zijn twee vrienden de heu vel, waarop Gondalfs burcht eens stond. Een van Gondalfs mannen treedt hen tegemoet en brengt hen naar een eeuwenoude eik, een eind- weegs het woud in. Deze plaats van samenkomst is afgesproken met de verspieders, die zullen waarschuwen, als er gevaar dreigt. Verschijnt Allan alléén, dan kan Eric nog vóór hem op de ruïne zijn; Brengt de Heruli krijgers mee, dan kunnen ze gemakkelijk stilletjes verdwijnen. Het hindert Eric wel een beetje, dat hij deze voorzorgsmaatregelen, moet treffen, want is Allan te goeder trouw, dan wordt dit slecht be loond. Maar de Heruli is zó veranderd, dat Eric helaas met alles reke ning moet houden. De uren verstrijken en de zon daalt alweer naar de kim, zonder dat ze ook maar iets horen van hun verspieders. „Hoe la ter het wordt, hoe minder ik het vertrouw," bromt Svein. „Als het recht toegaat, kan die Heruli best overdag komen." Een gekraak in het struikgewas schrikt hen op en de Noorman springt overeind, als hij een van de verspieders hijgend en bezweet op de kleine plek ziet ver schijnen. „Een grote troep Hunnenruiters is in aantocht, Heer," meldt hij. „Maar de man, die gij me beschreven hebt, is er niet bij." Eric klemt de lippen opeen. Dan wenkt hij Svein en met de verspieder glip pen ze naar de rand van het woud. De stille hoop, dat de verspieder zich toch vergist zou hebben, verdwijnt bij de aanblik van de ruiters, die de bogen in de hand bezig zijn de burchtheuvel te omsingelen, terwijl een klein groepje het stenige pad naar boven bestijgt. „Dat is dus Allans antwoord," prevelt Eric. „Vaarwel dan, oude vriend. Eens zal je deze daad betreuren." VERF GEEFT FLEUR door RICO BULTHUIS I Ariëns-limonadeglazen Ben Groenier, staatssecretaris mr. Y. Scholten en Bert Schierbeek (van links naar rechts) in geanimeerd gesprek tij dens de receptie die de jubilerende Kunstenaarsfederatie in het Amster damse Stedelijk Museum hield. Advertentie Alle soorten hardhout r ruw of In bestek leverbaar N.V. HOUTHANDEL EN ZAGERIJ v/h. W. M.V. GURP STIELTJESSTRAAT 42 R'DAM^ TEL. 70767 CAIRO, 28 okt. (Reuter) De Egyp tische minister van binnenlandse zaken Mohoeddin heeft zaterdagavond mede gedeeld dat veertig „reactionairen en hun medewerkers of aanhangers" zijn gearresteerd. De Egyptische staat eeft voorts beslag gelegd op de gelden van 187 „reactionaire kapitalisten". In het door de minister uitgevaardig de besluit wordt verder medegedeeld dat de arrestaties zyn verricht om „deze reactionairen elke mogelijkheid tot activiteit te ontnemen". Als ander motief voor de vrijheidsbenemingen wordt het „veilig stellen van de win sten van de revolutie" genoemd. Dit optreden van het Egyptische mi nisterie van binnenlandse zaken komt na de verklaring, welke president Nas ser vorige week maandag heeft afge legd. Hij zei hierin dat Egypte de weg van het „vooruitstrevende socialisme moet volgen. „De revolutionaire weg Is voor ons de enige weg", aldus heeft Nasser toen verklaard. WENEN, 22 okt. (UPI) President Boekarno van Indonesië ig zondagavond In een ziekenhuis in Wenen opgenomen waar men zijn galblaasaandoening zal onderzoeken. Vandaag zijn enkele Ween- •e specialisten met net onderzoek be gonnen. maar het resultaat zal eerst over enige dagen bekend zijn. Leden van Soekamo's gezelschap, die met hem naar Wenen reisden, zijn van mening, dat zijn aandoening van ern stige aard is en zij rekenen op een operatie. „Anders zou hij er deze lange reis niet voor hebben ondernomen", zo zeiden zij. Duitsland In Bochum (West-Duits- land) is zaterdag een tentoonstelling ge opend van 500 werken van de Neder landse schilder Hendrik Nicolaas Werk man, die door de S. S. in Groningen in april 1945 werd doodgeschoten (RTR). KRUISWOORDRAADSEL 1 2 3 L 9 6 7 8 17 18 15 Horizontaal: 1 slang - 4 port (Ital.) - 6 telwoord - 8 niet even - 9 lidwoord 10 landtong - 11 kippeneigenschap - 12 titel (afk.) 14 deel van een Franse ontkenning - 15 onheil (mv.) - 18 tel woord - 19 eikeschors. Vertikaal: 1 betaalbewijsje - 2 regel S onheilsgodin - 4 te berde brengen 5 regelen - 6 oete spijs - 7 steekwapen - 13 woede - 16 tamme dieren - 17 veer. kracht. OPLOSSING 20 OKT. 1 sier - 2 idee - 3 eens - 4 rest - 5 pils - 6 iran - 7 lava - 8 snak - 9 klos - 10 loge - 11 ogam 12 semi - 13 demi 14 emoe - 15 moot - 16 iets. (Van onze verslaggever) AMSTERDAM, 21 okt. In aanwe zigheid van de staatssecretaris van O., K. en W., mr. Y. Scholten, van vele kopstukken uit de Nederlandse kunste naarswereld op de verscheidene gebieden van opera, toneel, beeldende en gebon den kunsten, film, ballet, letterkunde en muziek, in aanwezigheid ook van vele figuren die op organisatorisch en ad ministratief gebied werkzaam zijn, heeft de federatie van beroepsvereni gingen van kunstenaars vanmiddag in het Stedelijk Museum haar derde lustrum gevierd. Voorzitter Ben Groenier ge waagde van het mijnenveld waarop de staatssecretaris zich bevond: nochtans delen zich slechts explosies in de vorm van applaus voor. Vijftien jaar geleden bedroeg de post kunsten in de rijksbe groting 2 miljoen gulden, nu wordt 16'/i miljoen gulden gevraagd, hetgeen als een winstpunt te beschouwen is, wa re het niet dat de staatssecretaris in zijn toespraak zelf gewaagde van een uitspraak van de filosoof-staatsman Rad- hakrishnan, de vice-president van Indië, die vorige week ons land bezocht: „Voor de bali van de wereldgeschiedenis wordt een gemeenschap beoordeeld naar zijn literatuur en beeldende kunsten. Zij ge ven de vitaliteit van een ras weer. Zij komen in verval, wanneer de mensen geestelijk zijn uitgeput". Mocht men tien jaar geleden, in het voorlopig verslag van de Tweede Ka mer kunnen lezen: in verband met vra gen naar de herdruk van de nagelaten werken van Multatuli zouden zeer vele leden openlijk willen zeggen dat zij op de heruitgave geen prijs stellen; welnu thans, nadat tien delen verschenen zijn, zullen er weinig Kamerleden een derge lijke belijdenis durven uiten. Aldus kan men bespeuren hoe snel een ontwikke ling doorwerkt. Groenier dankte vooral de ambtenaren van de afdeling Kunsten aan het departement. Zy hebben door hun toewijding kracht aan de gemeen schappelijke zaak gegeven. De voorzit ter besprak ook de verschuiving in de functie van de federatie na de oprich ting van de Raad van de Kunst en vroeg zich af of de kansen die de kunstenaars thans krijgen, kansen groter dan vroe ger het geval was, voldoende benut wor den. Hij dee-l,de mede dat het hoofdbe stuur zal overgaan tot de stichting van een permanent werkend centrum van studie met betrekking tot de plaats van de kunstenaar in de maatschap pij, en ook met betrekking tot de taak van de overheid en al wat daar uit voortvloeit. Dit centrum zal de naam krijgen van de wethouder van Amsterdam, die de eerste was die een wetenschappelijke studie schreef over overheid en kunst, dr. E. Boekman. De staatssecretaris mr. Y. Scholten haakte in zijn toespraak hier direct op in, nadat hij had toegegeven dat het uitermate moeilijk is de kunst en haar functie voor de mensheid en voor de individuele mens te omvatten in het raam van min of meer nauwkeurig om schreven begrippen die meer zijn dan cliché's of slogans omdat dit facet van het menselijke uiteindelijke het verstand te buiten en te boven gaat. Het werken en bouwen aan een cultuurbeleid staat volgens hem in zekere zin nog aan het begin. „Nog lang niet neemt de kunst in de maatschappij de plaats in welke haar toekomt". Als brandende kwesties noemde de staatssecretaris de salaris sen van orkestleden, de balletsituatie, de aankopen-subsidiëring, de filmspeel- produktie, toneelspreiding en de materië le positie van de letterkundigen. Juist op deze kwesties ging de derde spreker, Bert Schierbeek, namens de le den der aangesloten beroepsverenigin gen verder in nadat hij geconstateerd had, dat de federatie als vakvereniging de enige is waarvan de leden geen moei lijkheden hebben met hun vrijetijdsbeste ding op zaterdag. Hy sprak over de achtergebleven gebieden van de kunst, de verwaarloosde groepen onder de toonkunstenaars, vooral de componisten en toneelschrijvers. Hij zag de kunst als een groot werkcentrum waarin toneel, muziek, dans en decormakers, schrij vers, schilders, choreografen en regis seurs elkander vinden. Tegelijk waar schuwde hij voor het feit dat niemand drie, vier dingen tegelijk goed kan doen en toch doen, de meeste kunstenaars dit om in leven te blijven. Hij hield een fel pleidooi voor samenwerking, sterke sa menwerking in de federatie die nog niet door verzuiling getroffen is. Daarna ontmoetten vele kunstenaars elkaar in de stijlkamers van het museum op een receptie die bijzonder druk be zocht werd en waar menig glas op me nige vriendschap geheven werd. Advertentie Textielgoederen met hetFELISOL-etiket zijn kleurecht! Let U dus voortaan op FELISOL. ROTTERDAM, 23 okt. In een hou ten noodwoning aan de Koninginneweg in IJsselmonde zijn zaterdagavond de 26-jarige G. de Boer en zijn 23-jarige vrouw J. G. de Boer-Van Driel door kolendampvergiftiging om het leven ge komen. Hun "dood Werd eerst zondag middag ontdekt door de vader van de heer De Boer, een hoofdagent van poli tie, die zijn schoondochter levenloos op bed aantrof en zijn zoon op de vloer van de kamer. UTRECHT, 23 oktober Dr. mr. W. Hugenholz, die zaterdag afscheid heeft genomen als voorzitter van de Neder- landsche vereeniging tot bescherming van dieren, is door de koningin be noemd tot ridder in de Orde van de Nederlandse Leeuw. Hij kreeg deze onderscheiding voor zijn grote verdien sten op het gebied van de dierenbe scherming en vooral ook voor het om vangrijke voorbereidende werk dat hij heeft verricht voor de onlangs tot stand gekomen dierenwet. De burgemeester van Utrecht, jhr. mr. C. J. A. de Ranitz, deed op de afscheidsbijeenkomst mede deling van de onderscheiding. Hij over handigde dr, Hugenholz ook de hierbij behorende versierselen. Duitsland Het federale hoogge rechtshof in Karlsruhe heeft zaterdag vijf Westduitsers tot gevangenisstraf fen van drie en een half jaar tot acht tien maanden veroordeeld wegens sub versieve communistische activiteiten. (RTR). Copyright Casterman r a u Advertentie (Van onze correspondent In Bonn) BONN, 23 okt. Na een (lebat van elf uren heeft de „Bundeshauptaus- schusz" (hoofdbestuur plus partRgede- legeerden uit de deelstaten, in totaal 96 stemgerechtigde functionarissen) der liberale „Vrij Demokratische Party" zaterdag een meerderheid opgeleverd voor een coalitieregering met de West- duitse Christendemokraten en met dr Konrad Adenauer als bondskanselier. Deze „kleine partij-raad" heeft de F.E.D.-leider dr. Erich Nuende apge- dragen op basis van het tot dus verre bereikte de onderhandelingen met de christendemokraten voort te zet ten, met I-et doel een „bevredigendere bezetting van het ministerie van bui tenlandse zaken1' te bereiken De libe ralen maken zelf geen aanspraak op deze portefeuille, maar zR wensen wel een krachtigere minister van buiten landse zaken dan dr. Helnrich von Bren- tano. Het zal dr. Adenauer vermoedelijk niet ai te zwaar vallen dit Brentano-of- fer te brengen om in de bondsdag de meerderheid te verwerven, die hem een voortzetting van zyn kanselierschap zal brengen. Adenauer heeft n.l. de por tefeuille van buitenlandse zaken reeds aan dr. Mende aangeboden. Deze heeft haar evenwel geweigerd, omdat hy per soonlijk geen zitting in de regering Adenauer zal nemen, zang „Der Alte" nug kabinetchef is (Dus tot de eerste helft van 1963) Het meisje nam het boek van hem aan, las de titel hardop en nam toen een dikke catalogus van haar tafeltje. Vlakke- of alleen beschrijvende meetkunde dok ter? r Hogendijk nam het boek op, hield het dichtbij zijn ogen, bladerde eens en zei: Nee men kind, vlakke meetkunde, gewoon plat. Lucia trok een stoel naar zich toe en schreef een paar titels over. Ze vroeg, of zij de boeken mee wilde nemen, aé klnc uit, want ik ben een stommeling. Misschien wifje me Graaj zoek maar een heel eenvoudig boek Mevrouw Weber opende haar mond, keek van de boe kenkast naar de deur en zette haar handen in haat zf. Ik wil maar zeggen, zei Ishiguro vriendelyk, dat het voorlopig beter ts tegen iedereen te zwegen, niets te ondernemen en vooral: niemand te vertrouwen. Dokter Hogedük slofte met het meetkunde-boek ondei zyn arm over de gang van de derde verdieping er, passeerde, voor hij de trap af liep (met de hander in zyn zakken) de kamer van Lucia Filippo. Hyzell woonde een etage lager en juist onder de twee kleine vertrekken van het meisje. Hogendy-k haalde een hand uit zyn broekzak, tikte de as van zijn sigaartje in een bloemenvaas, die op een kleine commode in de gang stond en klopte zachtjes tegen de deur. Zon der te wachten draaide hij de knop om en keek naar binnen. Lucia, die op de divan lag, had haar hoofd verschrikt opgeheven. De dokter zag direct, dat ze ge huild had en dat ze zich met bewonderingswaardige zelfbeheersing herstelde. Lieve kind, begon hy, het boek opheffend, waar- by hy zag, dat het een meetkunde-boek was, zou jij mü een plezier willen doen? Ik met myn ouwe benen... je begrijpt.zou jij eens willen kijken, of ze in je bibliotheek een dergelyk boek hebben, liefst een beet je eenvoudiger. dat boek dan vanavond even komen brengen, je woont zo hoog in deze duiventil. Hy wees met zyn sigaartje naar boven en zei op een mompelende toon: Die Tilly woont nog hoger dan jy, die speelt piano onder de pannen en ik kan haar beneden horen tingelen. Gek, zo'n oud huis en dan zo gehorig, ik hoor bij wyze van spreken de mensen lachen en huilen door de muren heen. Lucia Filippo liet haar potlood op de tafel vallen. Haar slanke handen lagen bewegenloos op de open geslagen catalogus. 't Is maar goed, zei de oude dokter, dat we hier geen geheimpjes voor elkaar hebben. Zelfs de leeftijd van onze jarige huismoeder stond met dikke letters op baar taart. Hij keek, terwyl hy dat zei, aandachtig naar alle voorwerpen in de kamer. Een keurig on derhouden meisjeskamertje, een beetje onpersoon lik en een beetje vlak, evenals de bewoonster Zelf was. Aan een der binnenmuren kleefde een teer groene kamerlinde, Om een uur of acht ben ik altüd thuis, kom dan maar een kopje thee by me drinken beste meid. Ja dokter. Lucia sloeg de catalogus dicht met een loom gebaar en de oude man bekeek haar als man: een lief zacht meisje, een beetje willoos, een beetje slap. Ze had een goed, zelfs fraai figuur met haar lange hals en haar dunne middel. Het donker blonde haar hing nu met 'n lichte golving over haar ronde schouders, soms had ze het hoog opgestoken. Dan was ze beslist mooi, ofschoon dokter Ho-gendyl de voorkeur gaf aan de zoveel pittiger Tilly. Dan be zag hy haar als arts: een overspannen en overwerkt kind, schrikachtig, emotioneel, een beetje bloedarm, waarsohyniyk maakte ze gebruik van slaapmidde len. Soms kon hy haar 's-naohts horen huilen, de an deren hoorden het niet, maar Hogendyk had veel mensen zien en horen huilen, hy kende die geluiden goed. Tilly had drie vrienden in een jaar, Hogendyk hoorde soms, wel zéér laat in de avond de trap zachtjes kra ken. Lucia had nooit een vriend. Soms moest ze de stad uit, om ergens buiten, een bibliotheek te catalo giseren. Dus tot vanavond, zei hij. Hij tikte zijn as af in de bloempot van de kamerlinde en bedacht zich te laat, dat hy die gewoonte moest afleren, mevrouw Weber had hem al een paar maal gevraagd, dat ge mors te laten. Hy vergat in verstrooidheid het meet kunde-boek van Ishiguro mee te nemen en liep de trap af, naar zyn ksmer. Daar bonkte hy met zijn vuist op de grote, gesloten tussendeur. Aan de andere kant werd even gemorreld aan een Itnip en toen de deuren openrolden, stond dokter Hogendyk tegenover de heer Eggeling, de kunsthandelaar. Ze hadden ogenblikkelijk samen pret, een beetje wrang en een beetje verbaasd. Nou, vroeg Eggeling, wat zeg je daar van? De dokter liep bij zyn buurman naar binnen, ging in een grote stoel zitten en klopte met zyn hand op zyn knie, om de witte angorakat naar zich toe te lokken, die naast de gashaard op een Perzisch kleedje zat. Hogendyk gaf geen antwoord, en Eggeling schonk twee glaasjes brandewyn in en stopte zyn pyp. Ik geloof, ging Eggeling verder, dat we in een vuil zaakje zitten. Het antwoord moet voor iedere buitenstaander abra cadabra geleken hebben: Arme Galjatrd, zei de dokter. En toen nog eens: Arme Galjaard... (Wordt vervolgd Plaatsing van ingezonden stukken („Brieven van Lezers") betekent niet noodzakelijk een bewijs van instemming doch betekent slechts dat de hoofd redactie het ingezonden stuk ter kennit van de lezers wil brengen. Het feit van de plaatsing onttrekt zich echter niet aan de verantwoordelijkheid der hoofd redactie, die zich dan ook voorbehoudt een ontvangen stwc zonder opgave van redenen terug te zenden, in het alge meen is ondertekening met naam en adres vereist, tenzij in een zeer bijzon der geval de hoofdredactie dwingende redenen aanwezig acht van deze regel af te wijken. Ais leider van de r. k. verkenners- groep dr. Ariëns te Maarssen ben ik Hevig geschrokken van het ingezonden stuk, aat in uw editie van donderdag avond 19 oktober j.l. van de hand van de heer J. G. Th. van der Wurf uit Utrecht verscheen. Daarin wordt onze groep verweten, dat zy om het kaste kort aan te zuiveren bierglazen zou heb ben verkocht, waarop de naam van dr- Ariëns staat gedrukt. De waarheid is, dat het geen bief" maar drinkglazen waren, waaruit ook melk en limonade genuttigd en genoten kan worden. A. H. D. VAN STEUN' Utrecht,

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 4