n Oplossing structuurvraagstuk eist sociologisch m KONINGIN ie Arnhem Ernstige gevolgen van rijden onder invloed Woningraad betreurt wetsvoorstel 'i TANK ESSO EXTRA Auto met kerkgangers te water geraakt Prof. Leemans hekelt gebruik van slechte argumenten I De overheid reikt „Anonieme Alcoholistenhelpende hand V.S.-soldaten in O.-Berlijn Uïbricht niet in ongenade Voorkeur vrije sector bij bouwbeleid lokt protest uit Esso Bestuurder verdronken, andere inzittenden gered LANDDAG WKRKNEMENDE MIDDENSTAND KAB-nota kritisch onder de loep Bezoek aan revalidatiecentrum en geriatrisch instituut Bijeenkomst in gerestaureerde Eusebiuskerk Vopo's houden gezant aan Kritiek op huurbeleid MAANDAG 23 OKTOBER 1961 PAGINA 5 Centrale met drie autonome subgroepen zeer wel mogelijk Standenstructuur Gedachtenwisseling Kleuter op nippertje uit sloot gered Salarissen van bouw- technici 5 pet omhoog Verdere verbeteringen in nieuwe c.a.o. Indanthren KLEÜRECHTHEIDSMERK VAN WERELDVERMAARDHEID wasecht Prof. Muntendam op AA-conferentie Duitse vredesprijs voor vice-president van Indië DRIE PAPOEAS NAAR V.N..ASSEMBLEE Waar is de tijger? Juist... in de tank. Bij steeds meer auto's de bergplaats voor een tijger. U hoeft er niet voor op jacht. Iedere Esso Extra pomp levert nu benzine met tijgerkracht, die uw auto een nieuw leven geeftkittiger, pittiger, krachtiger, machtiger. Neem de' proef op de som: stop een tijger in uw tank' UTRECHT, 23 okt. „Vele partijen, die betrokken zijn bij de structuur- Kwestie schermen te pas en te onpas, om eigen standpunten te verdedigen, met z.g. sociologische argumenten van oen slecht soort. e De sociologie kan slechts per negati- Vum enkele waardevolle bijdragen le veren en niet de totale oplossing bie den. In de vele geschriften, die om trent het structuurprobleem van de katholieke sociale organisaties nu feeds ter tafel liggen, worden echter f.g. sociologische argumenten aange voerd door niet-sociologen en voorts Wordt duidelijk ingegaan tegen sociolo gisch inzicht, dat reeds als verworven vaststaand mag worden beschouwd." Het was om deze reden, dat prof. dr. E. J. Leemans uit Nijmegen op de Landdag van de „Werknemende Middenstand" zaterdag het woord voerde over dit vraagstuk en daar- bjj de reorganisatie van de K.A.B. on der de loep nam. Hjj sloot zich niet aan bij welk stand punt ook, maar sprak uit een persoon lijk sociologisch inzicht zuiver we tenschappelijk zij het ook, dat hij op enige wpze bij de zaak betrokken is geweest. Daarvan heeft hij zoals prof. Lee mans zei „een bittere nasmaak overgehouden." Ik word geprikkeld als ik het gehalte zie van de sociologie, die bedreven wordt". Prof. Leemans verklaarde voorts geen concrete oplossing te kunnen ge ven, maar wel de lijn te trekken, waar tegen niet gezondigd kan worden. Drie punten vragen enige sociolo gische verduidelijking; n.l. het onder scheid, dat sociologisch-functioneel dient gemaakt te worden tussen socia le klasse en stand; de betekenis van de mogelijkerwijs te onderscheiden be- langengroGpen in onze samenleving en de noodzaak hieraan tegemoet te ko men in een vakorganisatorische struc tuur en tenslotte de eigen betekenis van 'het standorganisatorisch werk en noodzaak van eigen vormgeving hier- ®an. Wat het eerste punt betreft, ons ar- oeiasbestei bestaat uit een eigen com plexiteit van produktiesystemen, ge kenmerkt door eigen normen en doel stellingen. Elke produktie-eenheid, in haar arbeidsverdeling en economische efficiency, geeft aanleiding tot het ont staan van een sociaal systeem, opge vat als een geheel van rollen, op hun beurt bepaald door een nauwkeurig ge heel van sociale verwachtingen. Hoe dan ook de status van werkgever en werknemer zijn zeer duidelijke sociale realiteiten Deze gelijkheid van rollen heeft in de maatschappij noodzakelijk tot gevolg dat een stel groepen ont staat di! binnen dit ^1 jsetan- merkt worden door een identiteit van rol en status, deze vertonen vele punten van overeen^ komst, maar onderling ook veel schillen. Voor zover vakorganisatorisch werk primair gericht dientLep op de vormgeving en vfrd® gdu| van deze belangengroepen is net duidelijk, dat een zekereeenheid na_ gestreefd wordt voor het gemeen schappelijke aspect en een tiële autonomie voor de eigen asp - ten van deze rollen en dus van belangen. Het ontstaan van een hechte be- Kmbtenbond of mediaal centrum bui tten de ene centrale beantwoordt voi- tedig aan dit inzicht, waarbij prof. Leemans zich afvraagtwelke garanties ®en contactorgaan hiervoor zou kunnen bieden. Voor het z.g. leidinggevend per soneel is het probleem inzover niet op gelost, dat de gemeenschappelijkheid van status- of roielementen niet steeds Voldoende aanwezig is. Prof. Leemans zei daarmee niet te tvillen pleiten voor een Verbond van de Arbeid en herhaalde voor niets te wil len pleiten. Z.i. kan er even goed een centrale Sin met drie „subgroups", die recht «ebben op eigen autonomie. In het bui tenland ziet men dit gerealiseerd en hrof. Leemans begrijpt niet, dat men hier zoveel poes-pas om maakt. Hij acht het begrijpelijk, dat de K.A.B. plaatsing van leidinggevend perso neel, (waarvan de gemeenschappelijke status werknemer niet steeds duidelijk genoeg als sociologisch gegeven aan- ^®2lg is) binnen de ene K.A.B.^entra- met behoud van een_ zekere auto- met behoud van een nogUe, met voorzichtigheid benadert. v„ ^°f. Leemans wees e. m ^tyer- band op, dat 75 procent van de werk- rto!?ers altijd nog minder dan 100 gul- n per week verdient en actief te bilj oen voor elke groep een stuk structuur ,an de maatschappij is. Er moet als het ware zo zei hij een wacht z0n boven de structuren. T Le stand aldus vervolgde prof- Leemans is een sociale realiteit van heel andere aard, die zich met ~mpeelt op het bedrijf, maar in de Woonplaats. biPe standenstructuur heeft betrek- i. S op de totaal-maatschappelijke po- A e' die bepaald wordt door vele ele menten, waarvan het beroep misschien nia. d? belangrijkste rol speelt, maar met alleen, want de hoogte van het in- wiï6 n' Senoten onderwijs, de wijk, - men woont, levenswijze enz. zijn uer kenmerken. Het kenmerkende ?4Jit het „sociale prestige", wat niets uL ™akeP heeft met een nastrevens- object, maar wat een zuiver imi gegeven is, waaraan niemand vonr ?p Iedereen b.v. blijft gevoelig wr bet ..beneden zijn stand trouwen." „Zinspelingen" aldus prof. Lee- .."°P overdreven superioritcits- zen n 'Jn totaa! misplaatst en bewij- xwinfi -en maar, dat men te weinig best „Se kent en er dus maar het over zou kunnen zwijgen." Standorganisatorisch werk kan dan ar alleen betrekking hebben, uiteindelijk, op het ontmoetingspro- bleem van de mens met zijn totaal mens zijn. In laatste Instantie is het een religieus probleem, naast de cultu reel zingevende aspecten, die er ten nauwste mee verband houden. Stands- organisatorisch werk is dus fundamen teel verschillend van vakorganisato risch werk. Het gaat tegen elk gezond beleidsbeginsel in deze twee zaken aan elkaar te knopen. Prof. Leemans heeft de indruk, dat de K.A.B. in haar structuurnota niet begrepen heeft, waarom het uiteinde lijk gaat, wanneer men van standsor- ganisatorisch werk spreekt. Hij heeft het gevoel, dat men zich nog beperkt tot het vormingsprobleem, dat ten nauwste aansluit bij het vakorganisa torische. Dat men het dan tot zich wil trekken, lijkt prof. Leemans ook logisch. Waar men anderszins toch weer spreekt, ten onrechte overigens en in een verkeerd begrepen zin, van een sociaal-pedago gische taak t.a.v. eigen leden, meent hjj toch weer iets terug te vinden van het standsorganisatorisch werk, zoals hjj het heeft gedefinieerd. Het is prof. Leemans niet duidelijk, wat men be doelt en hij heeft sterk de indruk, dat men het zelf niet weet en er niet in ge looft. Als men meent, dat beide zaken niet meer te scheiden zijn, zal men volgens hem in ieder geval moeten zorgen, dat de autonomie van het standsorga- nisatorische volledig tot zijn recht komt. Het standsorganisatorisch werk, waarin een belangrijk deel maatschap pelijk opbouwwerk en apostolaat zit, moet op alle terreinen van het maat- schappelijk werk acte de presence ge ven. Ook op het terrein van het onderwijs. Prof. Leemans acht het hoog tijd, dat de standsorganisaties daaraan wat gaan doen. Ook de lagere standen moe ten hun mond op dit terrein roeren. Prof. Leemans merkt in dit verband op, dat een kind tussen 12 en 18 jaar van academisch gevormde ouders 77 kansen meer heeft om middelbaar en hoger onderwijs te volgen dan een kind van niet-academisch gevormde ouders. Tenslotte betoogde prof. Leemans, dat de standsorganisatie altijd op an dere wijze zal moeten werken dan de vakorganisatie. Lokaal is dat bepaald door het regionaal karakter van de standenstructuur. Een standsorganisa tie kan dan ook niet werken met na tionale richtlijnen en programma's. Uitgangspunt bij de gedachtenwisse ling was allereerst de filosofische be lichting die prof. dr. R. C. Kwant O.E.S.A. van het vraagstuk had gege ven. Wij publiceerden een samenvat ting van deze voordracht evenals van de openingsrede van de voorzitter, de heer A. J. A. v. d. Donk in ons blad van zaterdag. Uitgaande van een door Sartre ont wikkelde gedachte, dat groepsvorming uit nood geboren wordt, had prof. Kwant gesteld, dat de mediale werkers over het algemeen niet in een situatie van economische nood verkeren. Hier zou naast de door prof. Kwant ge noemde objectieve voorwaarden, die voor een effectieve groepsvorming bij de mediale groepen wel vervuld zijn, een niet vervulde voorwaarde liggen. De heer Van de Donk was van oor deel, dat prof. Kwant hier de zaak over trokken had en er met name onder de mediale functionarissen nog een ach terstand is. Prof. Kwant maakte even wel onderscheid tussen nood in strikte en brede zin waarvan de eerste gezien moet worden als een ontbreken van de eerste levensbehoeften en in die zin meende hij, dat onder de werknemen de middenstand van nood geen sprake is. Achterstand is voor hen altijd een buitengewoon moeilijk begrip, omdat het moeilijk is aan te geven, waar de norm ligt. Er wordt al te gemakkelijk een norm geïntroduceerd. Ingaande tp een andere vraag noemde luj het van belang, dat de medialen zich ook ^vak- organisatorisch verenigen opdat zij tot hun recht komen in de publiekrech telijke organen. Hij betwijfelde echter of het wel zo eenvoudig is van de W.M. in zijn huidige vorm, ook een vakcen trale te maken. Gevraagd in hoeverre een maatschappelijke driedeling een sociologisch feit is of een academisch grapje, verklaarde prof. Leemans, dat hier gemakshalve in een driedeling ge dacht wordt. Vaktechnisch en vak- organisatorisch is er wel reden om zo te spreken. Ten aanzien van de standenstructuur maakt hij voorbe: houd en volgens prof. Leemans is bij een stuk onderzoekingsarbeid op dit ge bied van een verkeerd standpunt uit gegaan (sociologen in Utrecht en Lei den) alsof er een nationale structuur van de standen te ontdekken zou zijn. Prof. Kwant wilde weten in hoeverre de idee van prof. Leemans omtrent stand en standsorganisatie in overeen stemming is met de katholieke traditie te dien aanzien, waarbij hij dacht aan de geschriften van prof. Poels. Prof. Leemans zei af te wijken van de tra ditie in ons land om de stand meer stabiliteit te geven als iets, dat princi pieel kan worden vastgesteld, waar door de stand geworden is als een be leidscategorie. Stand zo zei hij is een feitelijk sociaal gegeven en niet een principieel gegeven, waarover de bisschoppen zouden hebben mee te spreken. LEEUWARDEN, 23 okt. Kijk daar drijft een bal, zei de heer G, Feringa uit Holwerd, toen hij met zijn dochter tje voorbij een brede sloot in de biifert van het plaatsje Blija fietste. Tot zijn grote schrik zag hij even later plotse ling een handje boven het water uit steken. Hij sprong het water in en bracht de driejarige Pietje Verbeek uit Blija op het droge. Het bleek precies op het nippertje te zijn. De kleuter kon tot bewustzijn worden gebracht en aan zijn ouderlijk huis worden afgeleverd. UTRECHT, 23 okt. Naar wij ver nemen heeft het College van Rijksbe middelaars besloten de salarissen voor bouwkundige technici met vijf procent te verhogen, ingaande 1 oktober. De hoofdbesturen van de B.N.A. (Bond van Ned. Architecten) en de vakbonden van technici hebben verder overeenstemming bereikt omtrent een nieuwe collectieve arbeidsovereenkomst voor het bouwkundig personeel, die in het voorjaar in werking zal treden en waarbij opnieuw enkele belangrijke verbeteringen in salarissen en arbeids voorwaarden worden doorgevoerd. Advertentie v v»? Onovertroffen wasecht zonecfet weeree ht Koningin Juliana bezocht ook het re validatiecentrum „De Johannastichtmg waar zij voor een van de kleine pa- tienjes op zijn speelgoedpiano tingelde Het ventje is vol verwondering. Koningin Juliana verlaat in gezelschap van de autoriteiten de gerestaureerde Grote of Eusebiuskerk ira' Arnhem. (Van onze correspondent) ARNHEM, 23 okt. Koningin Juliana heeft zaterdag Arnhem bezocht. In de morgen bezichtigde zjj het revalidatie centrum voor kinderen. De Johannasti - ting en het geriatrisch instituut De Braamberg, daarna lunchte de vorstin ten huize van de commissaris der ko ningin in Gelderland, mr. H. W. Bloe- mers en 's middags was zij in de Grote of Eusebiuskerk, waarin een bijeen komst werd gehouden ter gelegenheid van de voltooiing van het restauratie werk. Deze kerk brandde in 1944, in de da gen van de Slag om Arnhem, volledig uit en zij leek voor niemand herstel baar, uitgezonderd voor de 75-jarige Amsterdamse architect B. T. Boeyinga. De architect was bij deze gelegenheid in feite de man wiens loopbaan zon der woorden werd bekroond: de vroege re directeur van de Vereniging voor V.H.B.O. in Amsterdam, die al zijn na oorlogse jaren aan de restauratie-ar beid heeft gegeven, kon de koningin een kerk laten zien die in herstelde gaaf heid de bouwkundige schoonheid van de vijftiende eeuw zonder enige achterhou ding heeft teruggekregen. De president-kerkvoogd van de Ne derlands hervormde gemeente de heer C. D. Wolters, sprak in de volle kerk over de wijze waarop dit herstel tot stand gekomen is, over het wonder dat de kerk in dezelfde vormen weer op zijn oude plaats is gekomen en over de vor stelijke giften, die bij een Arnhemse ac tie van de burgerij indertijd zijn binnen gekomen, van de Amsterdamse burge rij, die een ton bijeen bracht, en van de Synode van de Nederlands hervorm de kerk, die vijfentwintigduizend gul den in de pot bracht. De kerk heeft nog geen gebrandschilderde ramen ramen van waarde hebben er voor de brand van '44 ook niet ingezeten maar men heeft plannen om ook daarvoor geld bij elkaar te krijgen. De heer Wolters prak verder over de overweging van de kerk voogdij om een boek uit te geven over de herstelgeschiedenis van deze Latijn se kruiskerk, zeldzaam exemplaar van de Westfaalse Rijngotiek. In deze bijeenkomst is voor het eerst het orgel bespeeld, dat de Grote of Eusebiuskerk heeft overgenomen van de kerk van de Hersteld Evangelisch Lutherse Gemeente in Amsterdam. Voor de bijeenkomst in de kerk had de koningin grote geestdrift teweegge bracht met de 275 gebakjes, die zij in de Johannastichting, voor alle kinde ren en voor de verpleegsters had laten bezorgen. In dit revalidatiecentrum voor kinderen, waarvan zij beschermvrouwe is, is koningin Juliana lange tijd temid den van de opgetogen kinderen geweest. Zij werd verwelkomd door de in rol stoelen naar buiten gekomen patiëntjes en op dezelfde, uitbundige wijze uitge leide gedaan. De vorstin onderhield zich ook gerui me tijd met de bejaarden in de Braam- berg. Zij kreeg hier van patiënten een grote doos bonbons. Zelf had zij de be jaarden verrast met een kist roze chry santen uit haar paleistuin. BERLIJN, 23 okt. (Reuter) Voor de eerste maal zijn gisteravond gewa pende Amerikaanse soldaten Oost-Ber- lijn binnengedrongen, om een hoge Ame rikaanse functionaris te begeleiden, die door de Oostduitse politie aan de sec torgrens werd tegengehouden, aldus heeft een Amerikaanse woordvoerder meegedeeld. Een luitenant en acht man van de militaire politie overschreden de sector grens tweemaal om de onderchef van de Amerikaanse missie in Berlijn, Lightner, te begeleiden. Lightner, die de rang van gezant heeft, ging 's avonds met zijn vrouw per auto Oost-Berlijn binnen. Aan de grens werd hij tegengehouden door de Oost duitse politie die wilde dat hij zijn pa pieren liet zien. Hij weigerde dit en stond op zijn recht zonder Oostduitse controle de grens te mogen overschrijden. Lightner wachtte drie kwartier op de komst van een Russische officier. Toen deze niet kwam, reed hij Oost-Berlijn enkele meters verder binnen maar wartl toen weer aangehouden. Weer een uur later gaf de comman dant van de Amerikaanse militaire po litie in Berlijn bevel Lightner en zijn vrouw te gaan halen. Een patrouille overschreed de grens. De Oostduitse po litie ging een paar passen achteruit en liet de patrouille Lightners auto verge zellen naar West-Berlijn. BERLIJN, 23 okt. (UPI) Oostduit se functionarissen maken zich uitermate vrolijk over berichten volgens welke in Oost-Berlijn de portretten van hun partij leider Walter Uïbricht waren verwijderd omdat hü bij het Kremlin in ongenade was gevallen. Neen, werd verklaard, de papieren van Uïbricht hebben bij Khroesjtsjev c.s. nog nooit zo hoog genoteerd ge staan als momenteel. Khroesjtsjev zou het ten zeerste in Uïbricht waarderen dat het hem is gelukt de stroom van Oostduitse vluchtelingen naar het Westen zo goed als in te dammen zonder oor log of incidenten van grote betekenis. Uitgelegd werd dat het portret van kameraad Uïbricht zelden op gebouwen wordt aangebracht behalve bij de gele genheden als 1 mei. In de kantoren in Oost-Berlijn hangen de portretten van Uïbricht in volle glorie. FRANKFORT. 22 okt. (UPI/DPA) De vice-president van Indië. Servapalli Radhakrishnan, is onderscheiden met de „vredesprijs van de Duitse boekhandel". Radhakrishnan is de twaalfde die deze prijs ontvangt, die jaarlijks ter ge legenheid van de boekenbeurs in Frankfort wordt verleend aan personen die zich verdienstelijk hebben gemaakt voor de internationale vrede en het onderling begrip. De prijs is onder meer toegekend aan de filosoof Karl Jaspers, de Engelse uitgever Victor Gollancz en oud-bondspresident Heuss. Advertentie (Van onze correspondent) EINDHOVEN, 21 okt. „Van 1951 tot 1959 werden in Nederland 99 veroor delingen uitgesproken wegens het ver oorzaken van verkeersongelukken met dodelijke afloop, veroorzaakt onder In vloed van alcohol, terwijl in hetzelfde 4>«.na;i vnnr nfl.rtipnliftrft huurwoni] UTRECHT, 23 okt. Het alhier ge houden congres van de Nationale WO* ningraad werd ingeleid met een kriti sche rede van de voorzitter van de Na tionale Woningraad, de hee.' A. in t Veld, wethouder van Amsterdam, die o.m. betreurt, dat de regering bij vast stelling van de voorgestelde huurverho gingen hoegenaamd geen rekening heeft houden met de door de centrale orga nisaties van Woningcorporaties kenbaar gemaakte wensen voor mogelijke ver eenvoudiging in de huurverhogingspro cedure. Deze zouden snelle en duidelijke beslissingen kunnen bevorderen en con flictsituaties tussen huurders en ver huurders uitsluiten. Integendeel worden thans nog nieuwe voorschriften voorgesteld, die naar het oordeel van het bestuur van de Nat. Woningraad uiterst moeilijk uitvoerbaar zullen blijken te zijn en die onzekerheid, onbillijkheden en langdurige beroepspro cedures tot gevolg zullen hebben. Hier- bii wordt met name gedacht aan de voorgestelde bepaling, volgens welke door de huurder aangebrachte of bekos tigde voorzieningen bij de beoordeling van de onderhoudstoestand van de wo ning door de Huurcommissies niet in aanmerking genomen zullen worden. Het bestuur acht het onaanvaardbaar, Het de woningwetwoningen zelfdekkend terwijl voor particuliere huurwoningen nog vrü belangrijke bedragen uit de Staatskas worden betaald. Mr. E. van Haersma Buma, voor zitter van de Federatie van woning bouwverenigingen, die enige facetten belichtte van het woningbouwbeleid, deed daarbij het accent vallen op de verhouding tussen woningwetbouw en die in de vrije sector. Van het voor 1962 vastgestelde con tingent van 90.000 woningen aldus spreker zullen de woningwetbouwers 40 000 gesubsidieeerde voor hun rekening nemen en de particuliere bouwers 25.000 Dat zijn samen 65.000 woningen. De overige 25000 van het contingent zyn be stemd voor de vrije sector. Voor 1961 was dit aantal 15.000 en voor 1960 be droeg het 2000. Men ziet dus een enorme toeneming van de woningbouw m de vrije sector voor volgend jaar. Op zichzelf acht spreker dit volko men redelijk omdat de huurverhoging 1960 en het nieuwe subsidiebeleid heb ben veroorzaakt, dat woningen, welke vroeger gesubsidieerd werden, thans 111 de vrije sector tot stand komen. Spreker is er echter niet gerust op. dat deze con tingentsverhoging evenredig is aan de ze verschuiving. Het zou volgens hem heel goed kunnen ijjii, dat er een bevoordeling; in steekt (Advertentie) NIEUW ADRES» TELEFOON» OIO 135910. 01896 3344 van de dure woningen ten koste van de goedkope, want het zijn tenslotte uitslui tend de duurdere woningen, die in de vrije sector ontstaan. Zeker valt dit zon der nadere cijfers niet precies te zeg gen, maar het jongste verleden heeft volgens hem aangetoond, dat ons minis terie „een bijna ongebreidelde liefde aan de dag legt voor de vrije sector". Verleden jaar reeds liet het zich aan zien, dat er overspanning op de bouw markt zou ontstaan doordat in de vrije sector veel meer woningen in aanbouw werden genomen dan aanvankelijk ver wacht. Dit verschijnsel heeft zich in 1961 in versterkte mate voorgedaan, toen al leen reeds over het eerste half jaar een achterstand van meer dan 6500 woningen op het bouwprogram is ontstaan. In het derde kwartaal van dit jaar is die achterstand gestegen tot 10.500 stuks. Als de minister zich wil houden aan zijn verzekering, dat er dit jaar 70.000 gesubsidieeerde woningen gereed moe- fen komen en 65.000 in 1962, dan zullen er in de twee n'og resterende maanden van dit jaar niet minder dan 28.000 ge subsidieeerde woningen moeten worden °pgund. Dit acht spreker in de huidige omstandigheden vrijwel onmogelijk. Speciaal voor wat betreft de woning wetbouw moet volgens mr. Haersma Buma gevreesd worden, dat de beloof de gunning van 35.000 woningen niet zal worden gehaald. Deze situatie valt we gens overspanning op de bouwmarkt z i ook voor 1962 te vrezen. En dat ter wijl de woningwetbouw bij uitstek ge schikt is voor de minst draagkrachtigen, op wie de woningnood zich tegenwoor dig concentreert. Een heftig protest te gen deze gang van zaken achtte spre ker dan ook stellig op zijn plaats. tijdvak 313 personen zijn veroordeeld wegens het door het rijden onder in vloed toebrengen van zwaar persoonlijk letsel". Met deze woorden illustreerde de directeur-generaal van de Volksge zondheid, prof. dr. P. Muntendam, tijdens de derde nationale AA-confe rentie (Anonieme Alcoholisten), de schrikbarende gevolgen, welke over matig alcoholgebruik kan hebben. Tijdens dit congres heeft de bis schop van Den Bosch, mgr. W. Bekkers, vooral de menselijk-maat- schappelijke aspecten van het pro bleem belicht. Prof. Muntendam wenste duidelijk in het licht te stellen, dat de zaken van de AA ook de verantwoordelijkheid ra ken van de overheid. Hij merkte op, dat het alcohol-verbruik de laatste veer tig jaar vrijwel niet is gedaald. Met bewondering slaat de overheid het werk gade dat de AA sedert 1948 ver richt heeft. Bij het streven naar het maatschappelijk herstel van de aange slotenen bij de AA achtte prof. Munten dam het de plicht der overheid een handje te helpen: „In uw en in het algemeen belang". Mgr. Bekkers hield een boeiend be toog over de eenzaamheid van de mens. Hij wees er hierbij op, dat men gemakkelijk spreekt over gemeen schapszin, maar niet weg te praten valt, dat velen eenzaam zijn. Bijzonder te waarderen vindt mgr. Bekkers, dat in de AA de eenzame mens de gelegen heid krijgt met behulp van anderen zich op te heffen en dan op zijn beurt weer anderen kan steunen. Tijdens de bijeenkomst werd door (anonieme) AA-leden uit Rijswijk, Den Haag en Amsterdam gesproken over „Herstel betekenis", „AA-metihodiek" en de ge schiedenis van de AA. Voorts is een fo rumbespreking gehouden, waarbij vra gen uit het auditorium door deskundi gen werden beantwoord, waarna er tot slot een besloten vergadering is gehou den. HOLLANDIA, 21 okt. (ANP) De Nieuw-Guinea Raad, onlangs uitgeno digd drie leden aan te wijzen die aan de Nederlandse delegatie naar de V.N.- assemblee als deskundigen zullen wor den toegevoegd, heeft daartoe aange wezen Nicolaas Jouwe, Nicolaas Tang- gahma en Herman Womsiwor. De heer Woms'wor bevindt zich o" het ogenblik in Nieuw-Caledonië, waar hij als ad viseur van de Nederlandse delegatie de conferentie van de Zudd-Pacific Commissie bijwoont DOKKUM, 3 okt. De 21-jarige tex tielhandelaar Tj. Harms uit Oostrum is gisteren met zijn auto In het Dokkumer Grootdiep gereden en verdronken. De heer Harms, die in Dokkum een kerk dienst had bijgewoond, reed met enkele kerkgangers in zijn auto naar Oostrum. Op de dijk langs het Dokkumer Groot- diep verloor hij in een flauwe bocht de macht over het stuur, waarna de auto in het water terechtkwam. Alleen de bestuurder, die tijdens de val uit de wagen werd geslingerd, kwam om het leven. De overige inzitenden werden gered. BRIGNOLES, 22 okt. (Rtr.) De heer en mevrouw J. DoornbosVisscher uit Wassenaar zijn bij Brignoles in Zuid- Frankrijk verongelukt toen hun auto met een andere wagen in botsing kwam. Mevrouw Doornbos werd bij dit ver keersongeluk gedood en haar echtgenoot zwaar gewond. De bestuurder van de andere auto, een Fransman, liet bij de botsing ook het leven. UTRECHT, 23 okt. De zeventien jarige fabrieksarbeider W. A. van der Horst is gisteren op een met een auto matisch knipperlicht beveiligde spoor wegovergang in de Nieuwe Weteringse weg in Maartensdijk tegen een trein gereden. Van der Horst, die op een bromfiets zat, verklaarde later noch het knipperlicht, noch de trein te heb ben opgemerkt. Ernstig, maar niet levonsgevaarliik gewond, is Van der Horst naar een ziekenhuis getransporteerd. GOIRLE, 23 okt. De 82-jarige D. aanJ?,un BerS is bij het oversteken vaii de Tilburgse weg alhier door een auto bus aangereden. Met ernstige hoofd wonden werd hij naar het ziekenhuis in Tilburg vervoerd, waar het slachtoffer is overleden. ASSENDELFT, 23 okt. Een ver keersongeval heeft op de provinciale weg alhier het Zeven gekost aan de elf jarige B. Neeft, gewoond hebbende aan de Busch en Dam aldaar. Het jongetje wilde de weg overste ken toen een auto naderde die het kind niet meer kon ontwijken. Het ventje werd zwaar gewond naar het St.-Jans ziekenhuis in Zaandam overgebracht, waar het aan zijn verwondingen is overleden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5