Kamer heeft bezwaren tegen Orde van registeraccountants Compromisvoorsteleerst registrerenrest later «■MÉÉ Behalve melkpoeder ook graan gesmokkeld? Rotterdammer bekent gif- moord op zijn vrouw Soebandrio dreigt met geweld „Bij elke politiek is er een grens aan het geduld" C.P.N.-interpellatie in de affaire-Golub MAX TAILLEUR DE DOOFPOT MET GOUDEN MASKER DEBUUT STAATSSECRETARIS GIJZELS Controverse bakkers-minister Burgemeester van Baarle-Hertog prefereert de fiets WESTFRIESE HANZEDAG '61 VAN KATH. MIDDENSTAND Spoedige drooglegging Markerwaard en weg naar Lelystad bepleit Rede over Nieuw-Guinea Mr. Beerman: Verantwoordelijkheid ligt geheel bij de Russen Drukkerij tot boete veroordeeld Majoor Gagarin is weer genezen WOENSDAG 25 OKTOBER 1961 PAGINA 2 H §1 m m I I O Brood één cent duurder Groot personeelsverloop in de bakkerijen Hoogleraren werken mee aan kritisch PALI-woordenboek Eis van de staat Loethoeli moet prijs afgeven Prinses Irene opent „LEVEND ERFDEEL" Opbrengst collecte Missiezondag steeg in alle bisdommen V oetgangersoversteek- plaatsen Denkbeeldige barrières Te hoog aantal uurlonen Vanaf Vrijdagavond 8 uur weer in Ontsnapte automonteur in Rotterdam gepakt GOEDEREN GEKOCHT MET VALSE CHEQUES In Puttershoek Korte staking bij suikerfabriek PAUL VLAANDEREN JVTaAnderen luncht met lord] Ai [WÊL, (Van* onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 okt. In de Tweede Kamer blijken heel wat bezwaren te bestaan tegen het bij de wet instellen van een „Orde van registeraccountants". Het wetsontwerp dateert van 1959 en behoort tot de erfenis die de vorige staatssecretaris van Economische Za ken, dr. Veldkamp, aan zijn opvolger drs. Gijzeis heeft nagelaten. Het voor bereidende werk werd destijds verricht door de Commissie-Van der Grinten. Volgens het wetsvoorstel zouden in de Orde alle accountants dienen te worden verenigd die aan bepaalde eisen van toelating voldoen. Daartoe behoort o.m. een academisch examen voor dit be roep. Voorgesteld wordt dat de Orde bindende regelen kan stellen omtrent de uitoefening van het accountantsbe- drijf. De leden zijn onderworpen aan tuchtrechtelijk toezicht. Degene die bui ten deze organisatie om het beroep wil uitoefenen kan dat vrij doen, maar hij mag zich dan alleen „accountant" zon der meer noemen. De nieuwe staatssecretaris werd ge prezen om de voortvarendheid waarme de hij dit controversiële ontwerp heeft willen behandelen. De oppositie, die bij alle sprekers naar voren kwam, komt hierop neer, dat de regeling alleen de hogere groep van accountants betreft. De rest, die het midden- en kleinbedrijf bedient, wordt aan haar lot overgelaten, ter wijl daar de behoefte aan een rege ling nog groter is, zoals mr. Ver steeg (AR) opmerkte. Een groot deel van de AR-fractie hecht sterk aan een regeling voor deze tweede groep. Mr. Versteeg vindt dat de wet mede door zijn gebrekkige over- (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 25 okt. Maandag zal, zoals 'reeds werd bericht, in het gehele land de broodprijs met één cent stijgen. Minister De Pous heeft daarin toege stemd. Te verwachten valt echter, dat de bakkers met deze prijsstijging niet geheel tevreden gesteld zijn. De minis ter is namelijk niet bereid gebleken de bakkers ook tegemoet te komen met de zo geheten „verschillenrekening". Op deze rekeningcourant noteren de Bak kerijstichting en het departement de wijzigingen in de bloemprijzen, die de broodprijs rond hele centen doen schom melen. Deze rekeningcourant wijst voor de bakkers nog een schuld aan, uit hoofde van vroege broodprijsverhogin gen. De bakkers zouden deze schuld graag zien doorgestreept, daar zij an ders zeer lang zouden moeten wachten voor zij aan een volgende prijsverho ging dus een prijsverhoging na die van maandag toe zijn. Nu de minister daar niets voor voelt, willen veel bakkers maandag de prijs reeds met twee cent verhogen. Daar mee riskeren zij een prijsstop van mi nister De Pous. Zij menen echter, dat het grote personeelsverloop in de bak kerij hun geen andere keuze laat. In de laatste drie weken hebben vier enveertig bakkers de deegrol neerge legd. Voor het afgelopen gedeelte van dit jaar bedraagt dit aantal reeds 519, zodat het naar schatting over geheel 1961 wel kan oplopen tot 60Q. De stem ming onder de bakkers is zeer onrus tig. Men verwijt de regering, dat zij haar prijspolitiek al te zeer speelt op kosten van de sectoren, die voor haar het gemakkelijkst grijpbaar zijn. Voor al de werktijdverkorting heeft de moei lijkheden in de loonintensieve bedrijfs tak van de bakkerij tot recordhoogte op gedreven. gangsregeling onvoldoende zekerheid biedt. Het duidelijkste afwijzend was de heer Schmal (CH), die een fatsoenlijk woord zocht voor „volmaakt overbodig". Hij vreest dat vooral ook buiten Neder land de indruk zou worden gewekt, dat een niet geregistreerde accountant niet voor zijn taak berekend zou zijn. De heer Reehorst (PvdA) vindt dat de voorgestelde regeling niet de meest urgente is en dat men dus hiermede niet zou moeten beginnen. Drs. Janssen (KVP) wierp de staats secretaris, die met deze ondankbare zaak zijn debuut maakt, een reddings plank toe en stelde voor, om slechts een deel van het ontwerp aanstonds in te voeren. Men zou kunnen beginnen met het registreren van accountants en een indeling maken naar functies. Dit laat ste kan het mogelijk maken om normen te stellen voor de grenzen tussen de verschillende klassen van accountants. Alle organisaties en verenigingen van accountants zouden aan een commissie van toelating hun program en exa meneisen moeten voorleggen. Na een bepaalde datum kan dan met de uitvoe ring van de rest van de wet een begin worden gemaakt. Drs. Janssen zal twee amendementen indienen. Daardoor zou o.m. een beroep op de Kroon mogelijk worden, wanneer een besluit van de orde van register accountants niet wordt aanvaard. Het is de vraag of de staatssecretaris met deze regeling in etappes genoegen zal nemen. (Van onze correspondent) BAARLE-NASSAU, 24 okt. Naar thans is komen vast te staan, zal het onderzoek in de Baarlese melkpoeder- smokkelzaak, waardoor de burgemees ter van Baarle-Hertog in opspraak is gebracht, nog wel enige tijd vergen. Het gaat om een zeer uitgebreide affaire, waarvan de omvang nog niet te schat ten is. Belgische douane-instanties zijn intussen op het spoor gekomen van graansmokkel. Dit graan zou gediend hebben als ruilmiddel voor het melk poeder, dat naar Nederland is gesmok keld. Van de zijde van de Belgische justi tie is medegedeeld, dat Louis L„ de broer van de burgemeester van Baarle- Hertog, die enkele weken geleden in Aiphen (N.Br.) werd gearresteerd en nog altijd te Breda in voorarrest zit, heeft toegegeven, dat hij de hand heeft LEIDEN, 25 okt. De Nederlandse organisatie voor zuiver-wetenschappe- lijk onderzoek (ZWO) heeft de Indoloog dr. W. B. Bollee een subsidie verleend om deel te nemen aan de voorbereiding van het kritisch Pali-woordenboek. Door deze subsidie is het dr. Bollee die een leerling is van prof. dr. J. Gonda, hoogleraar aan de rijksuniversiteit in Utrecht mogelijk geworden zich voor geruime tijd in Kopenhagen te vestigen, waar de Kon. Deense academie deze wetenschappelijke arbeid voorbereidt. Behalve dr. Bollee werkt nog een Ne derlander, zij het dan ook buiten ZWO- verband, aan de voorbereiding van het Pali-woordenboek mee, namelijk prof. dr. K. de Vreese, bijzonder hoogleraar in de nieuwere Indische talen aan de femeentelijke universiteit van Amster- am. Het Pali, sinds eeuwen een dode taal, speelde omstreeks de zesde eeuw_ voor Christus een zeer belangrijke rol in In- dië, in de streek, waar Boeddha gebo ren werd. Tussen het Sanskrit en het Pali bestaan geen al te grote verschil len; zij verschillen zo ongeveer als het Nederlands en het Engels. In het Pali nu, is de oude Boeddhistische literatuur geschreven. Toen het Boeddhisme een paar eeuwen bestond, was de ontwikke ling der talen in Indië zodanig geweest, dat het Pali op zijn beurt een dode taal was geworden. Alleen op Ceylon is het Pali als dode taal in hoge eer gebleven. Daar de in het Pali verschenen Boed dhistische literatuur zeer uitgebreid is zij beslaat een hele bibliotheek zal het zeker enige decennia duren, voordat men met het Pali-woordenboek gereed zal komen. ROTTERDAM, 24 okt. Na een langdurig verhoor heeft een 32-jarige, zaterdag gearresteerde, Rotterdammer bekend, dat hij zijn 31-jarige vrouw in koelen bloede om het leven heeft ge bracht. Hij heeft haar vorige week woensdag een snelwerkend vergif toege diend, waarna de vrouw na een drie uur lange doodsstrijd onder hsvige pij nen overleed. Eerst zaterdagmiddag wist de recherche van het bureau San- delingplein met zekerheid dat de vrouw vergiftigd was. Nauwelijks anderhalf uur later werd de man aangehouden. Het boterde al lang niet tussen het echtpaar. In het huwelijk- dat elf jaar geleden werd gesloten kwamen moei lijkheden die zich steeds meer toespit sten. Aanvankelijk waren huisvestings- moeilijkheden de voornaamste oorzaak. Een nieuwe bron van ellende was een thans achttienjarig meisje dat ruim een jaar geleden als dienstbode en hulp in de winkel bij het gezin haar intrek nam De man raakte op te goede voet met haar. Na enkele maanden werd het de vrouw te veel. Zij zette het meisje op straat. De man bleef echter contact met haar houden en hij wist zelfs te bewerken dat zij terugkwam. Na de vakantie deze zomer was de toestand zo ondraaglijk geworden dat het meis je definitief het huis uitging hoewel de man haar regelmatig ontmoette. Woensdag 11 oktober kocht de man in een winkel van landbouwartikelen een snelwerkend vergif waarvan zeJfs het inademen van de damp al schade lijk kan zijn voor de mens. Niettemin kan men zonder enige vergunning of recept dit vergif overal in het land ko- Woensdagavond 18 oktober gebruikte het gezin de maaltijd. Hoe de vrouw het vergif ingekregen heeft, is nog met duidelijk. Mogelijk heeft de man het in de koffie gegoten. Toen de vrouw onwel werd,waarschuwde hij, op haar verzoek, de dokter. Toen deze kwam, was het al te laat. Zoals gebruikelijk, stelde de politie een onderzoek in naar de oorzaak van deze plotselinge dood. Reeds van het eerste ogenblik af waren er verdachte omstandigheden. Donderdagavond ver richtte dr. J. Zeldenrust sectie, maar de volledige resultaten van het onder zoek werden eerst zaterdagmiddag be kend, toen het rapport van het gerech telijk laboratorium klaar was. Diezelf de avond werd de man langdurig aan de tand gevoeld, maar hij bleef ontken nen. Ook het dienstmeisje werd aange houden, verdacht van medeplichtigheid, maar zij liet geen woord los. Later ging de man door de knieën. Het dienstmeisje is inmiddels vrijge laten. JOHANNESBURG, 24 okt. (Reuter) De Zuidafrikaanse negerleider Loe thoeli moet binnen dertig dagen zijn Nobelprijs van ongeveer 15.550 pond sterling (158.000 gld) geheel aan Zuid- Afrika overmaken krachtens de Zuidafri kaanse deviezenvoorschriften, aldus is vandaag in Johannesburg vernomen. Als de prijs niet aan Zuid-Afrika wordt afgedragen kan dit leiden tot inbeslag neming van het hele bedrag, een boete van maximaal 5.000 pond sterling en ge vangenisstraf van ten hoogste vijf jaar. gehad in een graansmokkel van zeshon derd ton. De echtgenote van Louis L., eind vorige week door de Belgen gear resteerd, is gisteren in Turnhout voor geleid. Het resultaat van deze besloten rechtzitting was de verlenging van het aanhoudingsmandaat tegen mevrouw L. De burgemeester van Baarle-Hertog, evenals zijn broer Louis fabrikant en handelaar in veevoeder, is in een las tig parket komen te verkeren. Zijn boeken zijn in beslag genomen en dit heeft de geruchten van vorige week, als zou de burgemeester ook betrokken zijn in de melkpoederzaak, danig ver sterkt. De burgemeester durft geen voet meer op Nederlands grondgebied te zetten en dat maakt het hem wel zeer lastig, daar de gemeente Baarle- Hertog bestaa< uit een aantal Belgi sche enclaves, gelegen in de Nederlands gemeente Baarle-Nassau. De burge meester, die bij hoog en laag volhoudt niets met de smokkelaffaire van doen e hebben, weigert in Nederland te ko men, naar zijn zeggen, omdat hij vreest daar opgepakt te worden, louter en alleen op grond van verdenking. In Baarle volgt men intussen zeer geïntersseerd de ontwikelingen in deze zaak en niet zonder vermaak kijkt men toe, hoe de burgemeester per fiets naar zijn gemeentehuis gaat, omdat hij per auto Nederlands gebied moet ra ken. In de Belgische pers wordt in ironi sche bewoordingen het vlijtige optreden van de Belgische douane gelaakt. „De Nederlanders zijn toch ook niet zo ijverig als het gaat om de botersmok kel", zo heet het in een scherp com mentaar in het Brusselse blad „De Standaard". ROTTERDAM, 24 okt. Vanmorgen heeft prinses Irene in het Bouwcentrum alhier de tentoonstelling „Levend Erf deel" geopend. In zijn openingsrede dankte de directeur van het bouwcen trum, ir. J. van Ettinger, de prinses voor haar komst en belangstelling, waarin hij tezamen met het feit, dat prinses Beatrix in de naaste toekomst een historisch huis gaat bewonen een vorstelijk begin zag van het werk van de stichting. De heer Van Ettinger zette het doel van de stichting uiteen, namelijk het bevorderen van zoveel en zo goed mo gelijk bouwen. Hierbij moet echter te vens gedacht worden aan de instand houding van het monument, en dit voor al in onze binnensteden. Slechts een goed afgewogen evenwicht tussen de belangen van volkshuisvesting, verkeer en het behoud van oude schoonheid, kan volgens hem een bevredigend antwoord op de gerezen vragen geven. Vervolgens sprak generaal b.d. H. J. Kruis, voorzitter van de stichting „Levend Erfdeel". Deze onderstreepte ih zijn rede de woorden van de heer Van Ettinger en wees erop, dat de stichting als een van haar voornaamste taken beschouwt het vormen van een tegenwicht tegen de uniformiteit in de bouwwereld, die een logisch uitvloeisel is van het huidige bouwtempo. Staatssecretaris mr. Y. Scholten ont leende in zijn toespraak aan de aan wezigheid van prinses Irene de ver wachting, dat ook de jeugd van Neder land niet ongevoelig zal blijken voor onze monumenten. Hij concludeerde dat vooral na de oorlog en waarschijn lijk mede door het sterk toegenomen vreemdelingenverkeer, waardoor de Nederlander meer oog kreeg voor de schoonheid van zijn eigen monumenten, de belangstelling sterk is toegenomen. Hij waarschuwde echter van behoed zaamheid voor het oude niet te ver vallen in een behoudzucht, die geen rekening houdt met de steeds toenemen de ruimtenood van onze moderne tijd. De laatste spreker ir. J. A. C. Til- lema, hoofddirecteur van de dienst der gemeentewerken alhier en lid van de monumentenbond, vroeg 'óch af waar om deze tentoonstelling juist in Bot terdam gehouden wordt. Hij meende dat het antwoord kon worden gevonden in het feit, dat juist Rotterdam, dat in 1940 met één slag van praktisch al zon monumenten werd beroofd, een soort heimwee koestert naar het oude en bijna bedeesd terugziet, naar het vertrouwde, dat nu nog alleen in de herinnering leeft. Na deze toespraken verrichtte prin ses Irene de plechtige opening, waarna een rondgang over de tentoonstelling volgde. (Van onze correspondent) HOORN, 24 okt. In Lutjebroek, waar cafe's namen dragen als „De Paus" en ,,De Zouaaf", die herinne ren aan de grote Zouavenfiguur Pieter de Jong, hield de Westfriese Katholie ke Middenstand vandaag zijn Hanze- dag-1961. De voorzitter, de heer Paul Buys- man, herinnerde aan de Studiedagen te Berg en Dal, waarop minister Veld kamp de goede hoop uitsprak, dat zijn gewijzigd wetsontwerp betreffende de Kinderbijslag voor zelfstandigen spoe dig zal worden aangenomen. De voor zitter zei het van groot belang te ach ten, dat „al onze Kamerleden" bq de behandeling van het wetsontwerp aan wezig zullen zijn. De heer Buysman deelde mede, dat via het hoofdbestuur getracht zal wor den, dat de boetes worden teruggege ven. die Middenstanders in Westfnes- land moesten betalen, omdat zij in januari een dag te vroeg met de op ruiming waren begonnen, misleid door advertenties. De directeur van het Vormingscen trum „Dijk en Duin" te Hoorn, de DEN HAAG, 24 okt. Op het natio naal bureau van de pauselijke missie actie is men druk bezig met het tota liseren van de opbrengsten van de op Missiezondag in alle kerl-en gehouden collectes. Vanmorgen waren van 902 der 1718 parochies opgaven binnengekomen. De gezamenlijke opbrengst van deze parochies is 722.427,—, d.i. 78.425,- (ofwel twaalf procent) meer dan vorig jaar. In alle bisdommen is vooruitgang geboekt. Bij de tot nu gehouden tel lingen zijn nog niet meegerekend de bij dragen van instituten en de op giro rekening 8725 binnenkomende giften, waarvan nog weinig valt te zeggen. De resultaten van dit jaar zien er in elk geval zeer hoopvol uit, aldus een woord voeder van het bureau. DEN HAAG, 24 okt. Vandaag is een staatsblad verschenen, waarin de in werkingtreding op 1 november wordt gemeld van de maatregelen met be trekking tot de oversteekplaatsen voor voetgangers. heer G. H. M. van Doorn schetste de structuurveranderingen in Westfries land en de problemen, die daar het gevolg van zijn. Nu er welvaart is in het gewest, moet men ook eens gaan denken aan het „welzijn", waarmee spreker het „geluk" bedoelt. In dit verband be pleitte de heer Van Doorn meer aan dacht voor levensvorming bij het ont- wikkelingsonderwijs. De heer F. M. H. v. d. Ven, voorzit ter van de Kamer van Koophandel en de Stichting Ontwikkeling Westfriesland bezag de problemen van het gewest m het kader van heel Noordholland boven het Noordzeekanaal tegen de achter grond van de E.E.G. Nergens in Noord- Holland is de bevolkingsdruk zo hoog als in Westfriesland, waar de agrari sche cultuur de kurk is, waar de wel vaart op drijft. De heer v. d. Ven bepleitte ontslui ting van het gebied en in verband daarmee spoedige drooglegging van de Markerwaard en een weg EnKnuizen- Lelystad. Hij maande tot voorzichtigheid bij het' aantrekken van industrie, waar door een conflictsituatie kan ontstaan ten opzichte van de recreatieve functie. Tenslotte constateerde spreker een gro te verdeeldheid in Westfriesland, waar het de oplossing van de verschillende problemen betreft; dikwijls _gaat het hier om denkbeeldige barrières, die afgebroken moeten worden. Pater W. M. de Graaf, directeur van „De Vluchtheuvel" te Bergen sprak nog over de positieve geloofsbeleving ter voorkoming van de innerlijke onze kerheid. Met een avondfeest werd de Hanze- dag besloten. Prinses Irene heeft zoals wij reeds berichtten, gisteren in het bouwcen trum in Rotterdam de tentoonstel ling „bouwkunst van vroeger voor mensen van nu" van de stichting „Levend Erfdeel" geopend, en wel op een even originele als geestige wijze, namelijk door zelf de restau ratie ter hand te nemen. Het embleem van de stichting „Levend Erfdeel" is een gestileerde middeleeuwse stadspoort. Daartoe uitgenodigd door de voorzitter van deze stichting, generaal b.d. mr. H. J. Kruis, trok de prinses een koord je strak, waardoor, tot verbazing van alle aanwezigen, uit een stapel blokjes plotseling dit embleem werd „opgebouwd". DJAKARTA, 24 okt. (ATP, Rtr.) De Indonesische minister van buiten landse zaken, Soebandrio, heeft vanmor en tijdens 'n plechtigheid ter gelegenheid van de „Dag der Verenigde Naties" ge zegd, dat Indonesië voor een oplossing van de kwestie-Nieuw-Guinea eventueel zijn toevlucht zou moeten nemen tot ge weld. „Tot dit ogenblik hopen regering en volk van Indonesië nog geduldig en vastberaden op een overeenstemming met de Nederlanders, die kan leiden tot de eenwording van ons gebied en een herstel van goede betrekkingen met de Nederlanders. Maar bij elke politiek is er een bepaalde grens aan het geduld, en als de Nederlanders doorgaan met hun militaire voorbereidingen om West- Irian van Indonesië gescheiden te hou den, dan zal er natuurlijk een tijd ko men, waarop Indonesië zijn broeders daar eveneens met geweld zal bevrij den", aldus Soebandrio. „Als de VN het Nederlandse voorstel van zelfbeschikking voor Nieuw-Guinea aanvaarden, zou een toeneming van de spanning tussen Indonesië en Nederland daarvan het gevolg zijn. De latente cri sis in de wereld zou erdoor worden ver ergerd en de last die de VN hebben te torsen, zou nog zwaarder worden." „Als de Nederlanders er toe zouden (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 24 okt. In aanwezig heid van een van de leden van het am bassadepersoneel van de Sovjet-Unie, die Ijverig notities zat te maken, de ex-ambassadeur van Nederland in Mos kou, mr. Helb, en een groot publiek op de tribunes, heeft de communist Bak ker vanmiddag de regering vragen ge steld over de affaire-Golub. HU begon met een bloemlezing van persverslagen die zjjn verschenen over hetgeen zich op Schiphol heeft afge speeld en concludeerde daaruit, dat de Nederlandse regering in strijd met het internationale recht de ambassadeur van de Sovjet-Unie heeft belet mevrouw Golub te begeleiden, terwijl ook in strijd met de diplomatieke code licha melijk geweld is gepleegd tegen diplo maten. Wat bewoog de Nederlanders, aldus de communist. Dit land is het laatste geweest, dat de Sovjet-Unie heeft willen erkennen. Men wilde blijk baar ook de eerste zijn om de zaak in het honderd te jagen. Hij concludeerde dat Nederland in een cynisch-koude oor log is gelokt van kanonnen-baronnen. Het zou volgens hem nodig zijn dat nu scherp afstand wordt genomen van „de bokskampioenen op Schiphol" en dat het kwaad op die manier wordt her steld. Aan de uiteenzetting van de heer Bakker ging nog de suggestie vooraf, dat het optreden op Schiphol deel zou uitmaken van een gehele politiek die ge. richt zou zpn op het opvoeren tot het uiterste van de internationale spanning. Het incident zou niet los te maken zijn van „Berlijn" en „circulaires van mi nister Toxopeus". De hele meneer Go- lub is in dit verband niet interessant, aldus de heer Bakker. Hij beklaagde zich ook over de hetzcampagne tegen de communistenleider Paul de Groot. Namens de regering heeft de minis ter van justitie, mr. Beermen hierop geantwoord. Zijn uiteenzetting kwam hierop neer, dat de Russische diploma ten op volkomen abnormale wijze de gang van zaken op Schiphol hebben verstoord. Met een twaalftal krachten hebben zij mevrouw Golub naar de doorlaatpost van de marechaussee be geleid. Toen de marechaussee op in structie van de regering mevrouw Go lub verzocht even op het kantoor te verschijnen, waar haar de vraag zou worden voorgelegd of zij werkelijk vrijwillig ons land wilde verlaten, zijn deze begeleiders daar eveneens bin nengedrongen en hebben zij een straf baar feit gepleegd door te verhinde ren, dat de marechaussee haar werk kon doen. Wat btreft de diplomatieke status, waarop de heer Bakker zich had beroe pen, zei de minister, dat stompen in de buik en trappen tegen benen niet een beroep op deze diplomatieke status rechlVaardigen. Wanneer de verhoudingen tussen Ne derland en de Sovjet-Unie zijn ver stoord, dan ligt de verantwoordelijk heid hiervoor geheel bij het optreden van de Russen. Zij zouden zeker voor de strafrechter zijn gebracht, wanneer hun diplomatieke status dat niet had verhinderd. De immuniteit van diplo maten heeft Ponomarenko en zijn staf gespaard voor een strafrechtelijke ver volging wegens wederepannigheid, als dus mr. Beerman. Hij voegde daar nog aan toe: De Russische ambassade blijkt wel ruim te zijn voorzien van krach ten, dat men met zpn twaalven een ge wone toerist naar Schiphol begeleidt. In antwoord cp enige vragen van de heer Bakker zei de minister nog, dat- na een onderzoek duidelijk is gebleken, dat de heer Golub geen enkel contact heeft gehad met enige Amerikaanse vertegenwoordigers. De minister zei, dat het nooit de opzet van de Nederlandse regering is geweest aan zjjn vrouw asiel op te dringen. „Asiel wordt bij ons verleend". Wel was het zaak, na hetgeen ge beurd was, en na de vele uren waarin het echtpaar al wandelend door Am sterdam over het besluit van mevr. Golub heeft gepraat, er voor te waken, dat een minimum waarborg werd ge schapen; de vrouw moest bij het weer in ontvangst nemen van haar paspoort verklaren, dat zij ondanks het besluit van haar man uit vrije wil zou terug keren. Daarop waren de instructies aan de marechaussee gebaseerd. De minister zei voorts dat de re gering het tweede verhoor, nadat het eerste door de Russische ambassade onmogelijk was gemaakt, had toege staan, omdat zb wilde vasthouden aan het essentiële van haar doel: een minimum waarborg scheppen, dat mevrouw Golub uit vrije wil kon ver trekken. Bij dit tweede verhoor werden leden van de Russische ambassade welbewust toegelaten, omdat zeker nieuw wan trouwen zou zpn ontstaan, wanneer me vrouw Golub een ander standpunt had ingenomen dan thans is gebleken. kunnen besluiten gebruik te maken van de goede sfeer, die op het ogenblik in Nederland bestaat om tot een beëindi- fing van het conflict te komen, zou hun at niet moeilijk vallen. Maar als de Nederlandse regering de bereidheid van het Nederlandse volk om afstand te doen van Nieuw-Guinea als een wapen wenst te gebruiken om Indonesië te treffen, dan achten regering en volk van Indonesië, met alleen nationale machts middelen die te hunner beschikking staan, zich in staat om geweld te be antwoorden met geweld". Soebandrio beschuldigde de Nederlan ders ervan, Nieuw-Guinea met dwang middelen onderworpen te houden „door duizenden West-Irianers in de gevange nis te werpen en duizenden uit te wij zen die het niet eens zijn met de Ne derlandse politiek". „Op dit ogenblik wachten in Singapore 1100 mensen op een gelegenheid om naar Indonesië te komen na uit West-Irian te zijn uitge wezen en nog 1100 zullen aan het einde van deze maand worden uitgewezen uit West-Irian", aldus Soebandrio, die in zijn rede een beroep deed op de VN om het Nederlandse voorstel te verwerpen. AMSTERDAM, 24 okt. De econo mische politierechter heeft een Amster damse drukkerij 200 boete opgelegd wegens het in het tijdvak van 26 juni tot 14 juli j.l. toekennen van een te hoog aantal uurlonen aan werknemers in ploegendienst bij de afdeling dag- bladzetterij. De officier van justitie had 2000, boete, waarvan 1900 voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar, geëist. De looncontroledienst heeft destijds een onderzoek ingesteld naar aanleiding van een klacht van een dagblad dat de drukkerij te hoge lonen zou uitbetalen. Dit zou de aanleiding zijn geweest van een wilde staking bij het blad, dat de klacht heeft ingediend. Het verweer van de verdediger van de drukkerij, mr. B. L. Burwinkel, die op grond van drie punten ontslag van rechtsvervolging had gevraagd, werd verworpen. Dat het ten laste geleg de niet strafbaar zou zijn omdat werk uren niet onder de arbeidsvoorwaarden mogen worden gerekend, verwierp de economische politierechter omdat degra- fische CAO zich niet beperkt tot de loonbedragen, maar ook de loon- uren bepaalt. Het verweer gebaseerd op artikel 4 van de grondwet, waarin is bepaald dat alle burgers (zowel werk nemer als werkgever) recht hebben op gelijke rechtsbescherming, werd eveneens verworpen omdat naar het oor deel van de rechter de rechtspositie van werkgever en werknemer in dit geval verschillend is. „De drukkerij kan zich niet op overmacht beroepen, omdat het hier slechts een poging betreft om na deel te ontgaan", aldus de rechter. Advertentie ROTTERDAM, 25 okt. Niet langer dan vier weken heeft de vrijheid geduurd van een 30-jarige automonteur die in net begin van deze maand uit de Rekkense inrichtingen is ontsnapt. Twee politie agenten herkenden hem gisteren op het Pynackerplein alhier toen hy daar pro beerde een gestolen auto te verkopen. Hij werd gearresteerd en later op de dag overgebracht naar Den Haag. De monteur heeft na zijn ontsnapping zijn lijst van misdrijven uitgebreid met onder meer autodiefstal in Amsterdam. Ook had hij in de vier weken nog de tyd voor een korte vakantie met een vriendin in Duitsland. ROTTERDAM, 25 okt. Verschillen de winkeliers alhier zpn het slachtoffer geworden van een ongeveer 35-jarige man met donker haar en plm 1.70 me ter lang, die goederen kocht en deze be taalde met chèques ten name van de Banque de Bruxelles. Deze chèques wa ren echter nagemaakt en dus waarde loos Zaterdag konden de winkeliers de chèques niet controleren om dat die dag de banken gesloten waren. Voor hen kwam de verrassing op maandag. Want omdat de man een betrouwbare indruk maakte gaven zij hem de goederen mee. Zijn buit had een totale waarde van twee duizend gulden. De politie verwacht dat de man, die Vlaams, Frans en Duits spreekt, de ko mende zaterdagen wel elders zijn ge luk zal beproeven. OUD BEIJERLAND, 25 okt. Bö de coöperatieve suikerfabriek in Putters hoek hebben maandag 280 Belgische ar beiders het werk neergelegd. De eis van de stakers, tien procent loonsverhoging, heeft tot besprekingen geleid tussen de directie en vertegenwoordigers van de twee grote Belgische vakbonden. Na de onderhandelingen is het werk hervat. De vertegenwoordigers van de Bel gische vakbonden en de directie hebben onderhandeld over kleine geschillen, die alle zijn opgelost. De bonden verklaar den zich niet akkoord met de eis van de arbeiders voor een loonsverhoging van tien procent. Deze eis is dan ook met in gewilligd. Gagarin moest voor het begin van het congres een bezoek aan Italië afgelasten in verband met ziekte. Hij moest ook afzien van een voorgenomen reis naar Indië, die donderdag zou beginnen. De Russische „ruimtevaarder" kon boven dien de opening van he* partijcongres, eën week geleden, niet bijwonen in zjjn hoedanigheid van afgevaardigde voor Moskou. STANYEATE. f 'HERINNERT U ZICH HET IDEE. VAN MIJN ZOON OM RECLAME TE MAKEN (VOOR STANYEATE PLACE (ALS BEZIENSWAAR: 13-11 IK GAF TENSLOTTE TOE TONY STELDE IEMAND AAN ALS PUBLICITEITSAGENT. EEN KERE MAX PEARSON V'*. ',V"v UUIX nel Binmtnit. MASKER WERD TENTOON GESTELD... DIE PEARSON ER STERK VOOR.... j IE DUIVEL HALE HEM I J

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2