Fraude Amsterdamse Bank Geen medewerking uit Zwitserland ROMANTISCHE GEWOONTE IN RAVENNA Tonnage in aanbouw sinds juni weinig veranderd Duitse afbetalingsomzetten stijgen fors in 1961 Amerikaan in HET GOUDEN KLM en Air Cey lon als vrienden uit elkaar 9 Goederenwagons ontspoord Radio-activiteit in de lucht nog niet alarmerend Eén hoofdprijs- winnaar Record tassendief Nederland heeft meer schepen met minder inhoud op stapel staan Personenauto's maken groot deel uit Stagnatie in het gesprek CDU-FDP Weer kernbom ontploft „Russen voeren oorlog tegen kleine kinderen" Op 5 december: baan om aarde Electra voor laatste keer naar Colombo Geringe vertraging bij Zaandam Prof. A. Ariëns voorzitter K.F.A. Prof. Muntendam: Sporttoto K.L.M. opent nieuwe luchtvrachtdienst Lloyd's Register in het 3e kwartaal „KU(N jSTVAART" Expositie in Groningen van varende schilders Stukken in studie bij Ned. Comedie Den Haag zegt Ned.- Ballet huur op West-Duitsland Op Nova Zembla Lord Alexander: Meer dan n miljoen voor een penny Totale buitenlandse investeringen in V.S. ruim $16 mld. DONDERDAG 26 OKTOBER 1961 PAGINA 2 (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 25 okt. De beambte J. E. (47 jaar) van de afdeling Rekeningen van Buiten landse Particulieren der Amster damse Bank is er zoals reeds gemeld in geslaagd sinds het begin van dit jaar ongeveer ƒ700.000 van de onder zijn be heer staande rekeningen over te hevelen naar een Zwitserse Bank in Bazel. De fraudeur is voort vluchtig en een bezoek van een der directeuren van de A.B., de heer C. André de la Porte, aan de col lega's in Bazel heeft geen enkel resultaat opgeleverd. De Zwitserse bank weigert alle informaties en de medewerking van de Zwitserse politie is, zo werd vanmorgen op een persconferentie op het Am sterdamse Hoofdbureau van Poli tie te kennen gegeven, als regel weinig hoopgevend, dat heeft men o.m. reeds in de Socrates-affaire ervaren. De enige kans om de tonnen te achter halen zal zijn de voortvluchtige fraudeur te arres teren. Men vermoedt dat hij zich ergens in West Europa ophoudt. De Amsterdamse Bank is tegen fraude verzekerd. Premie van verplichte ziekenfonds-verzekering VLAANDEREN EN WAT WAS HET RESULTAAT VAN DIE PUBLICITEIT, Jxnd LORD STANYEATE?^-*™ VRIJWEL NIHIL MAAR OP EEN OCHTEND.... De fraude, die na de Socratee-affaire en de Bussumse affaire, de naam van de Amsterdamse Bank opnieuw in op spraak heeft gebracht, werd enkele we ken geleden ontdekt toen de rekeningen onder het beheer van E. werden gecon troleerd. E., die vader is van drie kin deren, werkte reeds sinds 1946 bij de bank. Hem was in het bijzonder de zorg voor rekeningen van buitenlandse Jiarticulieren opgedragen. E. heeft zijn raude mei kennis van zaken opge bouwd. Allereerst liet hij een zgn. nummerrekening openen bij de bank In Bazel. Deze rekeningen zijn anomiem. Hij koos zorgvuldig een aantal rekeningen van particulieren uit, waarop zelden boekingen voorkwamen. Deze „slapende rekeningen" werden zo frequent geverifieerd als de andere. Hij liet zich uit het buitenland orders voor orderboeking van grote bedragen op de nummerrekening van de bank in Bazel sturen. Het is onzeker of hij deze falsificaties zelf heeft gefabricieerd, dan wel door een handlanger heeft laten maken. De handtekeningen waren uiteraard vervalst. Ongeveer een maand geleden kondig de E. zijn ontslag aan. Hij wilde werk zoeken in West-Duitsland, zei hij. Het ontslag werd per 1 november verleend. SCHIPHOL, 25 okt. Vanochtend beeft Schiphol één van haar 22 vaste klanten verloren: de wekelijkse dienst, die Air Ceylon tot dusverre met de van de K.L.M. gecharterde Electra PH- LLD tussen Colombo en Amsterdam on derhield. is opgeheven. Vanochtend verliet dit toestel de Amsterdamse lucht haven voor de laatste maal in de geel rood-witte kleuren, op weg naar Colom bo voor de afscheidsvlucht op deze route. Spoedig zal de machine naar Neder land terugkomen en dan weer aan de KLM-vloot worden toegevoegd onder de vroegere naam Jupiter". Omgekeerd zal ook de K.L.M. het vliegveld van Colombo niet meer aan doen. Tot dusverre voerde de KLM een maal per week een vlucht uit die via Colombo naar Bangkok als eindpunt voerde. Deze lijndienst vervalt met in gang van 1 november a.s. „Wij zijn als vrienden gekomen en gaan als vrienden uit elkaar", vertelde vanochtend de heer C. A. Driessen, hoofd van het bureau verkoopcontacten KLM- Air Ceylon. „Aan de charter-overeen komst komt een einde, omdat de lan dingsbaan in Colombo niet geschikt is voor de DC-8 toestellen waarmee we onze vluchten naar het Verre-Oosten met ingang van 1 november gaan vliegen. Zodra de baan, die men ongetwijfeld zal moeten gaan verstevigen en verlen gen om mee te blijven doen met het moderne luchtverkeer gereed is, bestaat de mogelijkheid dat de dienst op Colom bo weer zal worden hervat. Wat er gaat gebeuren met het aan delenpakket van 49 procent, dat de KLM van Air Ceylon bezit, is nog niet bekend. De mogelijkheid is groot dat de K.L.M. dit zal afstoten. Volgens de heer Driessen was de lijn naar Colombo en Bangkok niet erg rendabel, omdat zij net buiten de vervoersstroom ligt die over India en Pakistan loopt. Bovendien heeft de regering van Ceylon voor Cey- lonese passagiers steeds strenge res tricties gehandhaafd ten aanzien van de uitvoer van deviezen uit het eiland. ZAANDAM, 26 okt. Vanmorgen zijn op het stationsemplacement van de N.S. alhier zes goederenwagons ontspoord. De wagens liggen vrij van de hoofdspo ren. Het treinverkeer tussen Alkmaar, Zaandam en Amsterdam ondervindt zeer geringe vertraging. DEN HAAG, 25 okt. Dr. A. Ariëns, professor aan het Philosophicum Dijn- selburg te Huis ter Heide is door het hoogwaardig episcopaat benoemd als zijn vertegenwoordiger bij de Katholie ke Film Actie (K.F.A.) en door het be stuur van de K.F.A. als voorzitter ge kozen. Prof. Ariëns was reeds als op volger van prof. Kors, geestelijk advi seur van de K.F.C. In de tweede week van oktober kreeg E. een woordenwisseling met de perso- neel-chef en verdween toen op staande voet. Thuis zei hij dat hij naar West- Duitsland ging. Het is vrijwel zeker dat F. geen particuliere schulden had en evenmin een kostbaar leven leidde. Z(jn signalement is via Interpol internatio naal verspreid. Bij de controle door de opvolger van E. werd de fraude ontdekt. Men taxeert de omvang op zeven ton. Het bedrag staat echter nog niet geheel vast. De nummers van de rekening of de rekeningen van E. bij de bank in Zwitserland zijn bekend. De mogelijk heid is dus niet uitgesloten dat men, als E. kan worden gearresteerd het bedrag of een deel ervan achterhaald. De Amsterdamse Bank heeft maan dag j.l. aangifte van de fraude ge daan. Het onderzoek in de zaak ge- scheidt door de Centrale Recherche onder leiding van de officier van jus titie, mr. J. Lagerwaard. AMSTERDAM, 25 okt. De direc teur-generaal van de volksgezondheid, prof. P. Muntendam, heeft vanmiddag verklaard, dat de hoeveelheid radio activiteit in de lucht thans in Neder land geen enkele reden tot ongerustheid geeft. Hij voegde daaraan echter toe, dat bij voortdurende zware kernbom- explosies wel degelijk gevaren voor de volksgezondheid kunnen optreden. Naar aanleiding van de berichten uit Groot-Brittannië en Japan zei prof. Mun tendam, dat er op het ogenblik geen ge vaar bestaat voor een te grote dosis radio-actief jodium in de melk. Aange zien de koeien op het ogenblik op stal zijn, krijgen zij geen besmet voedsel. Daarbij zijn reeds geruime tijd geleden de nodige voorbereidingen getroffen om op ieder willekeurig ogenblik tot distri butie over te kunnen gaan, als dat nodig is. Prof. Muntendam zei, dat de overheid voortdurend de radioactiviteit in de lucht, de jodium in de melk en even zeer het radioactief strontium in de melk blijft meten, die door ophoping in de botten bij kinderen inderdaad een reëel gevaar voor de gezondheid zouden kunnen betekenen. Mocht er echter onverhoopt een situa tie optreden, dat de lopende produktie niet voor consumptie kan worden be stemd, dan behoeven er in Nederland nog geen bijzondere maatregelen voor aankoop of opslag te worden getroffen, namelijk in verband met de hier aan wezige voorraden. Op dit ogenblik zijn in ons land in voorraad 30.000 ton magere melkpoeder, 20.000 ton gecondenseerde melk, terwijl zo nodig tevens kan worden beschikt over 45.000 ton kaas en 20.000 ton boter. Prof. Muntendam wees er naar aan leiding van de aanbeveling in Japan cp, dat het in ieder geval verstandig is, fruit en groenten te wassen alvorens het te consumeren. Hij legde er in het eind van zijn verklaring tenslotte nog maals de nadruk op, dat op dit ogen blik geen enkele reden voor ongerust heid bestaat. DEN HAAG, 25 okt. Vanmiddag twaalf uur was er op het bondsbureau van de KNVB slechts één melding bin nengekomen van een deelnemer die alle dertien uitslagen goed had voorspeld. Hem zal een prijs van 50.000 worden uitgekeerd. Het resterende bedrag van de 118.725,75 die de eerste prijs vorm de, werd gevoegd bij dat van de tweede prjis. Voor de tweede prijs, die dus be staat uit de reeds vastgestelde 64.759,50 plus de 68.725,75 afkomstig van de eerste prijs, was 133.485,25 beschikbaar. Hiervoor meldden zich 39 deelnemers met 12 punten, die ieder ca. 3.400,zullen ontvangen. De 32.380,— die bestemd waren voor de vijf gelijke spelen gaan over naar de gelijkespelen-prijzenpot van de vol gende week, omdat er ditmaal in totaal slechts vier gelijke spelen waren. DEN HAAG, 25 okt. Een 23-jari- ge schilder B., die 2 oktober is aange houden op verdenking van een groot aantal straatroven, heeft sinds septem ber 1949 in totaal 142 maal wielrijdsters van een tas beroofd. Vijftien van deze straatroven hebben min of meer ernstig letsel, zoals hersenschudding en sleutel beenfractuur, van de beroofde tot ge volg gehad. Een 24-jarige machinebankwerker, die later is aangehouden, blijkt negen tien maal met de schilder te hebben samengewerkt. Voorts heeft de schilder nog getracht drie jongens „op te leiden", echter zonder „succes". DEN HAAG, 25 okt. Met ingang van 17 oktober heeft de KLM een vracht- dienst geopend tussen Amsterdam-Mal- mö en Gothenburg in Zweden. Deze vrachtdienst zal zes maal per week op werkdagen met DC-3 vliegtuigen wor den gevlogen. Met deze nieuwe lucht vrachtdienst is het aantal plaatsen, dat de KLM met speciale vrachtvliegtuigen aandoet, tot 15 uitgebreid. Van 1 januari tot 15 oktober van dit jaar vervoerde de K.L.M., alleen over de Noordatlantische Oceaan, 357 groepen in charter, 40 meer dan gedurende de zelfde periode in 1960, 185 meer dan in 1959. Voor het gehele jaar 1961 verwacht men een totaal van 408 Noordatlanti sche groepscharters, een stijging t.o.v. 1959 en 1960, toen respectievelijk 301 en 352 groepen op dit traject werden ver voerd. AMSTERDAM, 25 okt. De Zieken fondsraad heeft de minister van So ciale Zaken en Volksgezondheid gead viseerd de premiê voor de verplichte ziekenfondsverzekering die thans 4,9 pet bedraagt, voor 1962 te bepalen op 4,8 pet. LONDEN, 25 okt. Aan het eind van het derde kwartaal waren er over de gehele werel uitgezonderd Rusland, comm. China en Oost-Duitsland 1508 vrachtschepen in aanbouw met een to tale inhoud van 8.788.335 bruto register ton, aldus meldt Lloyd's Register of Shipping. Dit aantal bestond uit 164 stoomschepen (3,4 min. ton) en 1344 mo torschepen (5,4 min. ton). Per eind juni waren in totaal 1500 vrachtschepen in aanbouw met een tonnage van 8.798.483 Het hoogste inhoudscijfer van onderhan den zeeschepen is dat van eind septem ber 1958, namelijk 10.205.791 ton. Engeland neemt evenals in het vo rige kwartaal per ultimo september van dit jaar met grote meerderheid de eerste plaats in onder de scheeps- bouwnaties met een aantal van 237 (241) schepên en een tonnage van 1.550.847 (1.614.062), hetgeen 17.65 pet. betekent van het wereldtotaal. Op de tweede plaats volgt weer Japan met 12,49 pet. en een scheepsinhoud van 1.097.426 1.023.911) ton, terwijl Duits land met 177 (188) schepen en 867.118 (864.262) toen wederom de derde en Zweden evenals in het vorige kwar taal de vierde plaats inneemt met 68 (70) schepen en 803.695 (832.131) ton. Nederland is door Italië naar de zesde plaats verwezen. Ons land troonde aan het eind van het vorige kwartaal met 127 schepen in aan bouw en een tonnage van 654.562 nog op de vijfde plaats, maar hoewel per ultimo september het aantal schepen in Nederland op de helling tot 135 was toegenomen was de totale inhoud tot 600.505 bruto register ton gedaald. Italië dat 600.511 (569.254) ton in aan bouw had, kon hierdoor Nederland met gering verschil passeren. Het land, dat aan het eind van het tweede kwartaal nog achtste stond, kwam tot dit tonnage met een veel kleiner aantal schepen dan Nederland, name lijk 58 (57). Frankrijk zakte van de zesde naar de zevende positie met 76 (77) schepen op de helling met een bruto tonnage van 594.862 (591.859), terwijl de Verenigde Staten ook een sport op de ladder daal den naar de achtste plaats met 59 (60) vrachtschepen en 576.802 (591.543) ton. Noorwegen heeft zich als negende kun nen handhaven met 72 (77) schepen en 364.995 (413.774) ton, terwijl de tiende plaats door Polen wordt bezet (v. kw. elfde) met 70 (64) schepen en 364.994 (413.774) ton. Van het totaal aantal schepen, dat aan het einde van het derde kwartaal over de gehele wereld in aanbouw waren, zo als gezegd 1508, hadder er 108 een af meting tussen 10.000 en 15.000 ton, 41 tussen 15 en 20.000, 41 tusser 20 en 25.000 ton, 32 tussen 2^ en 30.000, 31 tussen 30 en 35.000 en zes tussen 35 en 40.000. Tussen de 40.000 en de 50.000 ton waren acht olietankers in aanbouw en vier tussen de 50 en 55.000 ton. Er is nog een tanker van 70.000 ton in aan bouw. GRONINGEN, 26 okt. De direc teur-generaal van de Scheepvaart, de heer W. L. de Vries, heeft zich op ver zoek van het koninklijk zeemanscollege „De Groninger Eendracht" bereid ver klaard vrijdagavond 8 december in het Groningse museum voor Stad en Landen de schilderijenexpositie „Ku(n)stvaart" te openen. In de afgelopen maanden hebben twaalf kunstschilders uit het noorden, op uitnodiging van de voor- lichtings- en wervingscommissie van deze werkgeversorganisatie in de kust vaart, reizen gemaakt naar het land van hun voorkeur. Meer dan vijftien landen, o.m. gele gen aan de Noord- en Oostzee en aan de Middellandse Zee, hebben zij be zocht. In hun werken schonken zij spe ciaal aandacht aan de zee, de sche pen, de havens, de kusten en de mens: de vijf belangrijkste facetten van de kustvaart. Op deze tentoonstelling, worden wer ken geëxposeerd van Jan van der Baan, H. Bouwsema, Johan Dijkstra, Rurt El- zer, Marten Klompien, H. van Dui men Krumpelman, Abe Kuipers, Evert Musch, Dick Osinga, M. Tissing, Jan- nus de Vries en Jan van der Zee. ...(Van onze correspondent in Bonn) aan afbetalings-credi De verschillende landen in de wereld hadden per ultimo september in totaal 3.444.966 ton voor het buitenland in aan bouw. Hiervan nam Japan 16,4 pet voor zijn rekening, Zweden, 16,3 pet, West- Duitsland 15,5 pet, Nederland 10,8 en Groot-Brittanië en Noord-Ierland 8,8 pet. De grootste schepen-importerende landen waren aan het einde van het derde kwartaal Engeland (762.719 ton), Noorwegen (617.282) en Liberia (426.737). De landen die hun vloten na afbouw met het grootste aantal ton- nennen zullen verrijken zijn Engeland: (2.010.602), Noorwegen (945.773) de V.S. (587.997), Italië (562.480), Japan (530,924) Liberia (426:737) en Neder land (411.362 ton.) Japan exporteert 51,6 pet van zijn totale scheepsproduk- tie, Zweden 70,1 pet. West Duitsland 61,5 pet en Nederland 62,2 pet. De onderverdeling van de 62 vracht schepen met een tonnage van 425.070 ton, die Nederland per eind september voor buitenlandse opdrachtgevers op de helling had liggen, is als volgt: Dene marken 16, Engeland 9, Frankrijk 5, Canada 4, Indië 3, andere Gemenebest- landen 4, Griekenland 3, Noorwegen 3, Panama 3, V.S. van Amerika 3, België, Ierland en Zweden 2 en voor Egypte, Duitsland en IJsland elk een. Wat de olietankers betreft, waren er volgens Lloyd's Register aan het einde van het vorige kwartaal 249 (243) in aan bouw met een totale inhoud van 3.648.763 (3.601.153) brutoregister ton. Hiervan waren 82 (onv.) stoomschepen en 167 (161) motorschepen met respectievelijk 2.411.848 (2.447.711) en 1.201.052 (1.189. 305) ton. Engeland heeft ook in deze sector de leiding met 38 (40) tankers met een in houd van 746.920 (782.963) ton, Zweden volgt met 25 en 546.109, Japan met 45 453.492. West-Duitsland met 26 en 337.630, Nederland met 10 (9) en 239.239 (256,699) ton en Frankrijk met 9 tankers en 233.213 ton. (Van onze kunstredactie) AMSTERDAM, 25 okt. De Neder landse Comedie heeft in studie genomen: „Midzomernachtsdroom" van William Schakespeare in de vertaling van Dolf Verspoor. De regie is in handen van Han Bentz van den Berg. Nicolaas Wijn berg zal décors en costumes ontwerpen. De muziek wordt voor deze voorstel ling gemaakt door Cor Lemaire en zal worden uitgevoerd door het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel. De choreografie is van Al- bert Mol. Meespelenden zijn: Ellen Vo gel, Han Bentz van den Berg, Ko van Dijk, Henk van Ulsen, Nienke Sikke- ma, Petra Laseur, Kitty Courbois, Het ty Verhoogt, Allard van der Scheer, Bert van der Linden, Hans Croiset, Ramses Shaffy, Jurg Molenaar, Hans Boswinkel, Dick Swidde, Jan Blok, Ar thur Boni, Peter Oosthoek en Herman van Elteren. Een ander stuk, dat in studie is geno men door de Nederlandse Comedie is „Caroline" van Somerste Maugham in de vertaling van mr. L. Th, Lehmann. De regie is van Teulings. De decors en costumes zijn van Friso Wiegersma. Een vreemde maar toch wel romantische gewoontedaterend uit 1937, brengt deze jonge Amerikaansen er toe in Ra venna het marmeren beeld te kussen van de zestiende-eeuwse Italiaanse red der Guidarelli. De volksmond wil dat na de omhelzing de geliefden van de kussende meisjes eindelijk „ja" zal zeggen. (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 25 okt. Het gemeen tebestuur van Den Haag heeft het be stuur van de stichting het Neder lands Ballet de huur opgezegd van de hall en twee tot balletstudio verbouwde lokalen van het schoolgebouw aan de Koningstraat. De reden van deze opzegging is, dat de stichting het Nederlands Ballet de gemeente de huur heeft opgezegd van een toneelzaal aan de Maasstraat, die tot voor kort in gebruik was als op slagplaats voor decors en rekwisieten, en dat het Nederlands Ballet deze ma terialen heeft overgebracht naar de stu dioruimte in de Koningstraat. De ruim te in de Koningstraat werd nu niet meer gebruikt overeenkomstig de bepa lingen in het huurcontract. In dit con tract, dat tot 1965 zou hebben gelopen, werd bepaald, dat de studio aan de Koningstraat gebruikt zou worden als kantoor- en oefenruimte. De gemeente heeft derhalve gebruik gemaakt van haar recht tot opzegging en wel met ingang van 15 november a.s. de studio aan de Koningstraat zou nu dus vrij kunnen komen voor het Nederlands Danstheater. ...(Van onze correspondent in Bonn) Er is in het eerste halfjaar van 1961 in de Westduitse Bondsrepubliek voor 2.17 miljard mark op afbeta ling gekocht. Dat is rond 281.5 miljoen mark meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De toeneming in de „omzet" aan afbetalings-credieten bedroeg 15 pro cent. Verreweg het grootste deel van afbe- talings-arrangementen wordt aange gaan voor de financiering van perso nen- en vrachtauto's en van machine rieën. Deze drie groepen slokten 79 pro cent op van alle in de eerste zes maan den van dit jaar opgenomen afbetalings- credieten. Van deze drie groepen is de financiering van de aanschaf van personenauto's het grootst. (Dat is in het voorjaar een van jaar tot jaar te rugkerend verschijnsel). De credieten voor de financiering van auto-aanschaf fingen stegen met 102 miljoen mark. De personenauto-financiering vormt rond eenderde deel van de afbetalings-busi- ness. De financiering van vrachtauto-aan schaffingen steeg met 64 miljoen mark. In totaal werden voor 276 miljoen mark BONN, 25 okt. (Rtr.) Er is nieuwe stagnatie ontstaan in de vorming van een Westduitse regering. Volgens een woordvoerder van de Vrije Democrati sche Partij (liberalen) zijn tijdens een langdurige vergadering tussen vertegen woordigers van de CDU en de FDP ernstige meningsverschillen gerezen over kwesties die men reeds als gere geld beschouwde. De onderhandelaars van de christen democraten, onder leiding van dr. Ade nauer, zouden zijn teruggekomen van hun aanvankelijke goedkeuring van een politieke verklaring over sociale en fi nanciële aangelegenheden. De christen democraten wensen nu een veel minder gedetailleerde verklaring dan aanvanke lijk was vastgesteld. De vergadering, die zes uur duurde, ging vannacht om half twee uiteen zon der dat men tot overeenstemming had kunnen komen. De besprekingen worden vandaag voortgezet. De parlementaire fractie van de FDP kwam vanmiddag bijeen om een defini tief besluit te nemen over het al dan niet steunen van Adenauer. Een aanbe veling hiertoe van het Nationale Co mité van de FDP, die volgens partij- kringen met ongeveer tweederde meer derheid was aangenomen, heeft aanlei ding gegeven tot het aftreden van twee van de drie vice-voorzitters van de par tij en van enige andere partijfunctiona rissen. UPPSALA, 25 okt. (UPI) De Rus sen hebben vandaag opnieuw op Nova Zembla een kernbom tot ontploffing ge bracht, zo heeft het seismologisch in stituut van Uppsala (Zweden) vandaag bekend gemaakt. De woordvoerder van het instituut, Markus Baath, zei dat de kracht van de explosie slechts een tiende bedroeg van die van maandag. De bom zou volgens hem om 08.31 uur in de damp kring tot ontploffing zijn gebracht. De seismologische instrumenten registreer den de bom in de klasse van „enkele" megaton. Afrikaanse diplomaten-vrouwen kijken in Washington naar Parijse mode-creaties, die ze in de Verenigde Staten niet of slechts uiterst zelden kunnen dragen. De foto is genomen tijdens een mode-show van het huis Diorgepresenteerd in de Franse ambassade. Op de voorgrond (links van de mannequin in „ongedwongen" pose) de echtgenotes van de ambassadeurs van Ghana en Opper-Volta, jonge Afrikaanse landen. Afrikaanse diplomaten en hun echtgenotes vertonen zich in de V.S. bij voorkeur in „nationale dracht" (ook al zijn de mensen in hun landen zelf bepaald anders gekleed) om zich te onderscheiden naar het heet van de Amerikaanse negers. Dit laatste om de meest ergerlijke uitingen van rassen discriminatie e.d. te voorkomen. aan afbetalings-credieten voor de aan koop van vrachtauto's verleend. Machinerieën werden voor 152 mil joen mark op crediet gekocht, 56,7 mil joen mark meer dan in het eerste half jaar van 1960, een stijging van rond 20 procent. Overigens zijn deze cijfers nooit com pleet. Er zijn vele firma's, die er van afzien van hun klanten een afbetalings contract te verlangen, zolang deze be reid zijn de een of andere aanschaffing in drie of zes maanden te betalen. Deze credieten paraisseren niet in de omzet cijfers der credietinstellingen. (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 25 okt. De Britse mi nister van defensie, Watkinson, deelde gisteren aan het Lagerhuis mede, dat de regering plannen gereed heeft om melkpoeder beschikbaar te stellen voor kinderen onder twaalf maanden, indien zou blijken dat verse melk, dank zij de Russische kernontploffingen, niet langer veilig is voor jonge kinderen. Hij deed de mededeling in verband met een publikatie van de Britse Raad voor Medisch Onderzoek, volgens welke de Russische ontploffingen reeds geleid zouden hebben tot radioactieve besmet ting van verse melk. Genoemd rap port was samengesteld vóór de ontplof fing van de Russische megatonbom op maandag. De gevolgen van deze laatste ontploffing zullen in Engeland eerst waarneembaar zijn over ongeveer tien dagen. De minister van defensie verklaar de, dat indien de Russen opnieuw een aanslag plegen op de gezondheid van de wereld door het doen ontploffen van een bom van dertig of veertig megaton, er werkelijk risico bestaat voor een gevaarlijke stijging van de hoeveelheid jodium 131 in de melk. Op het ogenblik evenwel bestaat er volgens de minister nog geen reden tot ongerustheid. In beide huizen van het parlement zijn de proefontploffingen van Rusland gisteren in krachtige taal veroordeeld. In het Hogerhuis verklaarde burggraaf Alexander, dat op verlangen van Khroesjtsjev en een handvol van zijn trawanten Rusland in vredestijd oorlog had verklaard aan de kleine kinderen van de wereld. Minister Watkinson zei in het Lagerhuis, dat het Britse parle ment slechts afschuw en walging ge voelde voor het Russisch optreden. BRYAN TEXAS, 25 okt. (Reuter) Een lid van de Amerikaanse commissie voor ruimtevaart heeft verklaard, dat de datum waarop een Amerikaan in een baan om de aarde zal worden ge bracht, voorlopig is vastgesteld op 5 december. BIRMINGHAM, 25 okt. Alfred Coo per, een arbeider uit Stoke-on-Trent, hoorde dat hij een record bedrag van ruim 1.227.000 gulden had gewonnen in de voetbalpool voor de inzet van.., één penny, dus nog geen stuiver. De heer Cooper kreeg het bericht van de poolfirma. Hij had zich niet aan gemeld als mogelijke winnaar omdat ht) dacht niet het maximum aantal punten te hebben behaald. WASHINGTON, 26 oktober De bui tenlandse investeringen in de Verenigde Staten hebben begin 1961 een boekwaar de bereikt van 6.910 miljoen dollar, zo heeft het ministerie van Handel bekend gemaakt. Het Verenigd Koninkrijk had het grootste aandeel in deze investerin gen met een totaal van 2.248 miljoen dollar op 1 januari 1961. De buitenlandse beleggers hadden voorts aan het begin van dit jaar aan delen van Amerikaanse maatschappijen in hun bezit voor een waarde van naar schatting 9.300 miljoen dollar, waarmeo het totaal van de buitenlandse investe ringen in de Verenigde Staten ruim 18 miljard dollar bedroeg. De gegevens van het ministerie van Handel zijn ontleend aan een voorlopig» schets van een nieuw onderzoek naar de rechtstreekse buitenlandse investe ringen in Amerikaanse ondernemingen, waarin men in het buitenland een con trolerend belang van tenminste 25 pro cent heeft. Na het Verenigd Koninkrijk is vol gens het ministerie Canada de grootste belegger met een waarde v_n 1-934 mil joen dollar bij het begin van dit faar: Op dezelfde datum had Nederland rechtstreeks voor 900. miljoen dollar 'n de Verenigde Staten belegd en Zwitser land 700 miljoen dollars. Het Europese totaal was 4.707 miljoen dollar. Uit de bekendmaking van het minis terie blijkt dat de buitenlandse investe ringen het dubbele waren van die van 1950, toen de waarde uit alle gebieden in totaal 3.391 miljoen dollar was. Be gin 1961 hadden de Verenigde Staten voor een bedrag van 32.700 miljoen dol lar in het buitenland geïn .esteerd, bij* na het drievoudige van het bedrag van 1950. '...TOEN WE DE BLAUWE KAMER 1 OPEN MAAKTEN, WAAR HET MASKER .LAG. BLEEK HCT VERDWENEN TE ZIJN EN MR. MAX PEARSON OOK

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2