Twee ton batig saldo op begroting Heemstede Gunstige financiële positie gevolg van totstandkoming financiële verhoudingswet Nieuw bestuur wil vóór alles rust en eenheid Twaalf maanden geëist wegens verduistering Jonge man met dolk bedreigd? Visdetaillisten protesteren tegen heffing produktschap GUUR WEER! Afscheid H. Lagerwaard Verdere koersafbrok- keling in voorbeurs- handel Weinig geïnspireerde „Jahreszerten door Oratoriumvereniging Applaus na debat RAAD HEEMSTEDE VOTEERT f 855.000 VOOR ZWEMBAD Vier bassinsomgeven door zonne weiden, en een terras K.V.P. BENNEBROEK Rechtsgrond niet aanwezig geacht Sieta Posthumus heeft klacht op schrift gesteld Meer parkeerruimte in ZANDVOORT ZAKELIJK BELEID Vecht-steekparti] in Donkere Begijnhof VAN DE SCHULD IN DE SCHULD Gymnastieklokalen in Bloemendaal blijken duurder De beurs vandaag: VRIJDAG 27 OKTOBER 1961 PAGINA 3 Woningbouw Bedrijven 10-jarig bestaan van Jeugdbibliotheek burgerlijke Stand Haarlem Bêrlfi M' Smit"Arink' T- A' KuÖt"van .OVERLEDEN: J. M. de Graaf-Kla- A?u- 64 j., Finlandstraat; T. Dekker- Vj3®, 66 j., Gasthuisvest; E. van der iagt, 77 jÉi Ged. Oudegracht; B. M. de Oraaf, 79 j., Pjjlslaan; H. J. Kruijff, Eindenhoutstraat. ONDERTROUWD: P L. E. M. Aar- Sen en H. H. Bischot; W. Bujjs en M. V' ter Metz. J. Darasma en J. Dijkhui- *en. J. A. P. Stroes en P. G. Nooten- ooorn; H. N. Kauling en E. M. J. van °eI, Drift; P. Snijder en J. A. Boeree. Woningbouw Niet nodig Nieuwe woningwetwoningen in Zandvoort In warme baby- en kinder kleding enorme keus bij Gen. Cronjéstr. 133 - Haarlem 164 leden De „dopingskwestie" Beurs van New York HEEMSTEDE, 27 okt. Vandaag is de ontwerp-begroting van Heemstede Voor 1962 verschenen. Wat onmiddellijk opvalt is dat zij in tegenstelling tot de begrotingen van zoveel voorgaande jaren met een batig saldo van maar liefst 200.000 sluit. Deze gelukkige situatie komt voor rekening van de financiële verhoudingswet I960, welke op 12 juli van dit jaar tot stand kwam en waardoor heel wat gemeenten rui mer in de middelen zijn komen te zit ten. Dat mocht voor wat Heemstede betreft ook wel, want de saldi-reser- ve was al zover geslonken, dat een eventueel tekort op de begroting niet meer te dekken zou zijn geweest. Twee wijzigingen in het wetsontwerp hebfeen Heemstede een niet onbelangrijk douceurtje bezorgd. Dat is op de aller eerste plaats de verhoging van het maximum, dat op grond van de op brengst van de grondbelasting aan de gemeente wordt uitgekeerd. Dat maxi mum bedraagt thans 21 per inwoner, dat is 6 meer dan voorheen. Verder Is het schaalbedrag per inwoner met f 5,- verhoogd. Deze wijzigingen beteke nen een verhoging uit de algemene uit kering van niet minder dan 286.000. Het dit bedrag zou de ontwerp-begro ting voor het komende jaar al sluitend te maken zijn geweest. Inmiddels werden enkele ministeriële beslissingen bekend, welke tot gevolg hebben gehad, dat de ramingen van de inkomsten met 200.000 konden wor den verhoogd. Dit bedrag nu is als ba tig saldo aan de saldi-reserve toege voegd. Alles bij elkaar levert de nieu we financiële verhoudingswet Heemste de een voordeel van 1.000.000 op, waar- Voor evenwel een limietskorting geldt Voor de uitkeringsjaren 1960 tot en met 1963. Dit betekent, dat in 1962 600.000 meer aan uitkering' zal worden ontvan gen. Het is begrijpelijk, dat het college van B. en W. zijn vreugde over de thans ont stane financiële positie van de gemeen te niet onder stoelen of banken steekt. ,,Het laat zich aan zien", zo schrijven B. en W. in de toelichting op de be groting, ,,dat de tijd, waarin telkens een beroep moest worden gedaan op de saldi-reserve, voorlopig voorbij is". Maar nog meer zijn zij verheugd over het feit, dat thans weer kostbare kapi- taalswerken ter hand kunnen worden genomen. In de begroting is 5000 gereserveerd voor het opknappen van de drie wet houderskamers. De uitgaven die ver band houden met de provinciale en ge meenteraadsverkiezingen worden ge raamd op 10.750. Als gevolg van de uitbreiding van het aantal vervoermid delen en de gemotoriseerde surveillan ce welke nodig is gebleken door de invoering van de vijfdaagse werkweek, zijn de politiekosten met 12.000 geste gen. Het totale tekort bedraagt 67.000. B. en W. hebben echter goede hoop, dat de vergoedingsnormen op korte termijn zullen worden verhoogd. Het Heemsteed- politiekorps telt thans 41 man. Er zal drietal adspiranten in dienst wor den genomen. B. en W. verwachten niet, dat het Contingent woningwetwoningen voor het komende jaar veel soulaas zal brengen in de woningnood in Heemstede. Ook zullen er niet veel premie-woningen of tviningen in de vrije sector kunnen wor den gebouwd als gevolg van de maatre gelen welke de minister dienaangaan de heeft genomen. Nagegaan wordt of degenen, die een woningwetwoning wu- Icn kopen, daarvoor in aanmerking kun- n®n komen. Het aantal leerlingen bij het open baar gewoon lager onderwijs daalt nog steeds. Dat heeft tot gevolg, dat de kosten per leerling in vergelijking met j-scti iitreiL tut v- v per leerling in vergelijking met vorig jaar met ruim 5 zijn geste- Een. Voor nieuw meubilair (zestig stoe len en dertig lessenaars) voor de mu ziektent is op de begroting 2525 uitge trokken. Evenals vorig jaar is voor een budrage in de exploitatiekosten van het ■Minerva-theater een memoriepost op genomen. Opnieuw is een subsidie van f 6000 geraamd voor de Heemsteedse "tichting voor financiële hulp aan stud banden. Doordat de leerlingen vand e DLO-soholen voortaan zullen fneedoen de jaarlijkse schoolsportdag is de bijdrage in de kosten van dit evenement ai®t 1250 tot 2500 verhoogd. De winsten der bedrijven zijn als Y°lgt geraamd: gasbedrijf 87.800 (vo- «g jaar 130.665)duinwaterbedrijf J 13.590 (vorig 8170) en elektrici- Haarlem, 27 okt. Ter gelegen heid van het 10-jarig bestaan van de Gemeentelijke Jeugdbibliotheek aan de Schouwtjeslaan wordt m de biblio theek van zaterdag 28 oktober tot en ??®t. dinsdag 7 november een tentoon stelling gehouden van ^e'cen uit de keurcollectie van de bibliotheek. De tentoonstelling die wordt georgan^eerd ??<ter het motto: „10 jaar J.B., wie i!?st er mee?" is te bezichtigen elke intddag, met uitzondering van zon^™§' twee tot vijf uur en iedere avond, JJtet uitzondering van zaterdag en zon- van zeven tot negen uur. .BEVALLEN van een zoon: E. Janus- uithol; J. M. Clu i stra-N ehm elm anJL. Ian Dijk-Mons, T. M. Bosman-De vries, Coibelens-Erdtsieck, M. Minderhout- j ook, C. M. Weijers-Hollander, A. N. andwier-Weers. "an een dochter: M. J. Korzelius- i;Uljn (2 drs.), C.J.M. Vrenegoor-de Nijs GEHUWDW. J. van der Lee en A, l- Smiers; G. C. van der Putte en M. „i- Joosten; J. P. Cornelisse en M. C. van Kouteren: A. Damad en M. T. de J- H. G. Kruisman en J. C. H. schenkeyeid; P. J. F. van der Peijl 5? A- M. Kuijpers; J. B. M. Hetem van Offeren; C. L. Turkenburg a m Hillenaar; J. Boelhouwer en ïWi iHandgraafR. Boelens en C. P. Bottelier; p. G. Metzelaar en M. C. J. OÜfeaeuij p. h. Bergkamp en H. M. teitsbedrjjf 167.500 (vorig jaar 223.652 De daling van de winsten van het gas- en elektriciteitsbedrijf is een gevolg van de tariefsverlaging in juli dit jaar. Verwacht wordt, dat er in 1962 2'k per cent meer gas en 13 percent meer elek triciteit zal worden ingekocht dan in 1960. Het nadelig saldo van de stich ting Heemsteedse Sportparken is met 27.000 opgelopen. In de kapitaalsdienst zijn als memo- rieposten ondermeer opgenomen: ver beteringen aan wegen, zoals aan de Leid sevaart, waarvoor in het komende be grotingsjaar waarschijnlijk een krediet zal worden gevraagd. Er staan enkele hoognodige voorzieningen op stapel, welke de verkeersveiligheid op deze weg zullen verhogen. Tenslotte delen B. en W. de raad mede, dat zij binnen kort een speeltuincommissie zullen vormen. Over een nauwkeurige taak omschrijving wordt thans nog een studie gemaakt. Het is de bedoeling, dat de begroting op vrijdag 15 en zaterdag 16 december zal worden behandeld. ..v» HEEMSTEDE, 27 okt. Wanneer Joseph Haydn voor alle uitvoeringen, die in de laatste decennia van zijn orato rium „die Jahreszeiten" zijn gegeven, auteursrechten zou kunnen opvragen, zou hij multimiljonair zijn. Dit orato rium blijft een best-seller, waarvoor het concertminnende publiek nog steeds een grote belangstelling toont. Dit bleek gis teravond opnieuw toen de Heemsteedse Christelijke Oratorium Vereniging onder leiding van Jaap Hillen met begeleiding van het Noordhollands Philharmonisch Orkest in de grote zaal van het concert gebouw een uitvoering van bovenge noemd werk gaf. Haydns magistrale compositie wel ke in vier cantates uiteen valt be luistert en ontdekt de natuur. Het was jammer dat de koren door de weinig geïnspireerde directie aan een zekere moeheid leden, waardoor het vermaar de openings- en wijnkoor alle geest mis te. De trage tempi werkten ook rem mend op het orkest, dat lusteloos be geleidde. In de solistische prestaties bewees de sopraan Nelly Groenevelt met stralende stem opnieuw haar niveau. Herman Schey wist als Simon zijn leutige aria's knap te realiseren. De tenor Dick de Jong bezit nog te weinig stemkwaliteit om de lyrische partij van Lucas het no dige relief te geven. Vooral in de ter zetten vormde hij geen eenheid met de sopraan- en bas-solist. De humor en muzikale dronkenschap, die uit dit werk spreekt, hebben wij gis teravond helaas niet kunnen ontdekken. A. Krt HEEMSTEDE, 27 okt. Met alge mene instemming en eenstemmigheid heeft de Heemsteedse gemeenteraad gistermiddag B. en W. een krediet van 855.000 verleend voor de bouw van een nieuw zwembad aan de Sportparklaan. Tegelijkertijd voteerde de raad een be drag van 7600 voor herstel van de be staande zwemvijvers, welke zeker nog het volgend seizoen in gebruik zullen zijn. Men rekent er op, dat het nieuwe zwembad in 1963 kan worden geopend. De architect is de heer H. Wesselo uit Bussum. die een heel attractief plan heeft ontworpen. Er komen twee grote bassins, een klein bad en een kleuter- bad. Het geheel wordt omgeven door zonneweiden, waarvoor de beplanting reeds in 1918 werd aangelegd. Op het dak van een van de dienstgebouwen komt een terras, waar men verpozing kan zoeken bij een verfrissend drankje. De capaciteit wordt geraamd op 125.000 bezoekers per jaar. Voor de bouw denkt men ongeveer acht maanden nodig te hebben. De tarieven voor volwassenen en kinderen onder de veertien jaar zijn voorlopig vastgesteld op vijftig en vijf entwintig cent. De raadsleden, die gistermiddag het woord over dit voorstel hebben gevoerd, hebben het B. en W. niet moeilijk ge maakt. Zij maakten slechts kantteke ningen op punten van ondergeschikt be lang. Zo wees de heer VAN DER LIN DEN (KVP) het college op het advies van de architect om het project onder hands aan te besteden. Hij was het daarmee niet eens, omdat dan nooit zou kunnen blijken hoe veel precies de aanleg van het zwembad kost. De voor zitter stelde hem gerust door mee te delen, dat het college omtrent dit ad vies nog geen enkele beslissing heeft genomen. Met de architect zal verder de mogelijkheid worden besproken of bij de bouw rekening kan worden ge houden met de aanleg van een water- verwarmingsinstallatie. De heer WIL- LEMSE (KVP) deed B. en W. de sug gestie aan de hand het water in een van de bassins te verwarmen, waardoor het bad langer kan openblijven. De heer VERKOUW (PvdA) vroeg of het geen aanbeveling zou verdienen te zijner tijd in intergemeentelijk overleg de stich ting van een overdekt zwembad aan de orde te stellen. Deze kwestie kan inder daad een punt van bespreking vormen, antwoordde de voorzitter. Toen de ha mer ter bezegeling van het besluit was gevallen beloonde de raad zichzelf met een applaus. Over de voorgenomen verkoop van een stukje bouwgrond aan de Esdoorn- kade waren tal van raadsleden het met eens met B. en W. Het is het plan van een Heemsteedse aannemer om daar drie woningen in de vrije sector te bou wen. Ongeveer tien raadsleden, afkom stig uit alle fracties, hadden zich met een schriftelijk voorstel tot het college gewend, waarin werd aangedrongen op opneming van een clausule in het koop contract, dat minstens één van de drie woningen hetzij rechtstreeks hetzij op een andere manier ten goede moet ko men aan een Heemsteeds gezin. Me vrouw VAN DER MEULEN (PvdA), die voor de redactie van dit voorstel verantwoordelijk was, zei, at er in Heemstede nog altijd vierhonderd vijftig woningzoekenden zijn. Ver der zei zij, dat één woning somj enige woningzoekenden uit de brand kan helpen. Zij voelde er niets voor om het beleid in deze kwestie over te laten aan de verantwoordelijkheid van de bouwer. „Een voorwaarde van derge lijke strekking dient zwart op wit te staan". De heren PLIESTER (Prot. Chr. Gr.) en RUTGERS (WD) vonden het voorstel overbodig, omdat zij van mening waren, dat bij verkoop een Heemsteedse gegadigde de voorkeur van de bouwer zou genieten boven een adspirant-koper van elders. Wethouder VAN LENT zei, dat de ervaring heeft geleerd, dat Heemsteedse ingezetenen het eerst aan bod komen. Hij waar schuwde ervoor, dat opneming van de clausule de verkoop van grond zou kun nen doen afspringen. En dan heeft de doortrekking van de Esdoornkade naar de Lijsterbeslaan waarover de raad te beslissen had geen enkele zin. Toen het voorstel van B. en W. in stemming was gebracht bleken dertien van de twintig raadsleden de mening van het college te delen. Ook werd toen duidelijk, dat ongeveer drie raadsleden hun eigen voorstel niet meer hadden ondersteund. Tot leden van de in te stellen ver- keerscommissie werden benoemd me vrouw COHEN-KOSTER en de heren WILLEMSE, PLIESTER en SCHUI TENMAKER. Naar aanleiding van een voorstel de algemene politie-verorde- ming aan te vullen met een artikel, waarbij het verboden is zand zonder voldoende bescherming te vervoeren deelde de heer Schuitenmaker mede, dat per jaar over de Heemsteedse wegen 450 tot 480 ton zand wordt ver voerd. Reeds jarenlang wordt er in Heemstede geklaagd over de verontrei niging van de wegen en voortuinen door afstuivend zand van zandauto's. De heer SCHEER (WD) en Van der Linden waren tegen het voorstel de ge metselde balustrade van de Zandvaart- brug te vervangen door een ijzeren hek, welke aansluit op het flatgebouw, dat op de hoek van de Jacob van Campen- straat en Heemsteedse Dreef wordt ge bouwd. De heer Van der Linden vond, dat dat niet nodig was en de heer Scheer meende dat die plaats gereser veerd moet blijven voor een wachthuis je, dat nodig zal zijn, wanneer de buslij nen van de NZHVM over de Binnenweg zouden worden verlegd naar de Dreef. Een veronderstelling, die de voorzitter voorbarig vond. Tijdens de rondvraag pleitte de heer Verkouw voor openstelling van de zui delijke toegang van Groenendaal. Wet houder Van Lent voelde daar niets voor, gezien de moeilijkheden, welke daar van de „nozemjeugd" zijn te verwach ten. „Die moeilijkheden zijn er al" zei de heer Verkouw, „want in het hek werk zitten vier grote openingen". De heer VAN RESTEREN (WD) wilde weten, waarom leerlingen van de Cray- enesterschool waren onthaald op een tu be tandpasta van een bepaald merk, nadat zij van de assistente van de schooltandarts te horen hadden gekre gen, dat zjj dat merk moesten gebrui ken. Wethouder CORVER zei, dat hij een aanbieding van het betrokken be drijf had ontvangen, welke hij niet heeft willen afslaan. Bovendien was er een uitstekende toelichting bij geleverd, die de kinderen alles over tanden poetsen leerde. Niettemin zou hij nagaan of deze voorlichting op andere wjjze kan worden gegeven. ZANDVOORT, 27 okt. De woning bouwvereniging „Eendracht maakt macht" te Zandvoort gaat 6 woning wetwoningen houwen bij de Noorder duinweg, aansluitend aan het complex van 44 „vrije seetor"-woningen dat voor deze vereniging in aanbouw is. De grondkosten worden geraamd op 19244, de bouwkosten op 99230. Aan de gemeenteraad wordt voorgesteld de benodigde grond te verkopen. Gisteren is de geheel vernieuwde en verbrede Schouwtjesbrug over de Leid- sevaart voor het verkeer opengesteld De brug, die eerst niet breder was dan 4% meter, heeft nu twee, door een ver keersheuvel gescheiden, rijbanen van ieder zes meter breed. De brug is tevens iets verplaatst en ligt nu recht tegen over de Pijlslaan en de Schouwtjeslaan Door de openstelling van de brug, rijat nu lijn 6 van de N.Z.H. weer via zijn oude route. Ongeveer een jaar is er aan de brug gewerkt. Dat het niet voor niets is geweest, toont de bovenstaande foto. (Advertentie) ZANDVOORT, 27 okt. Het is de gemeente Zandvoort ernst met de ver groting van de parkeergelegenheid in de badplaats. Op 3 oktober besloot de gemeenteraad tot de aanleg van par keerterreinen bij de Parallelweg en aan de Vondellaan, tesamen plaatsbiedende aan plus minus 1100 auto's. Thans doen burgemeester en wethou ders aan de raad het voorstel om het parkeerterrein aan het Groen van Prin- stererplein (in Zandvoort-Zuid) aanmer kelijk te vergroten. De vergroting van dit terrein aan de kant van de Bredero- destraat zal parkeerruimte opleveren voor 125 auto's, aan de duinzijde zal plaats worden gemaakt voor 203 auto's. De totale kosten worden geraamd op 104.500. Evenals bij de aanleg van de eerder genoemde parkeerterreinen is geschiedt, rekent het gemeentebestuur ook nu op een overeenkomst met een benzine maatschappij, waardoor de rente en af schrijving van de kosten in 20 jaar aan de gemeente worden vergoed, alsmede een bijdrage van 500 per jaar in de onderhoudskosten. De gemeente stelt daar dan bepaalde faciliteiten tegen over, zoals bijvoorbeeld het recht om op dit terrein of elders in Zandvoort een benzineverkoopplaats te stichten. KAB ZANDVOORT, Op zondag 29 okt. organiseert de KAB afdeling Zandvoort een klaverjas-avond voor haar leden en belangstellenden in het parochiehuis. Aanvang 8.15 uur. BENNEBROEK, 26 okt. Tijdens de ledenvergadering van de afdeling Bennebroek van de KVP gaf de voor zitter B. P. Heemskerk, een toelichting betreffende de houding, die het nieuwe bestuur inneemt ten aanzien van de „KVP-affaire". Het bestuur, algemeen betiteld als „neutraal", wil als zodanig handelen; dientengevolge kan het op deze oude kwestie niet ingaan. Deed het dat wel, dan zouden alle personen, die met deze affaire te maken hebben gehad dienen te worden gehoord. Er zouden verklaringen, vaak tegenstrijdi ge, worden afgelegd. Geen van de be stuursleden acht zich echter bevoegd om in deze zaak recht te spreken. Mo- feÜj'k wordt dit door velen betreurd, laar het bestuur hoopt dat ieder tot de overtuiging komt, dat het deze oude zaak terecht laat rusten. Het bestuur wil rust en eenheid brengen, hetgeen alleen mogelijk is door een zuiver zakelijk beleid, om al dus alle katholieken van Bennebroek eensgezind naar de stembus te laten S Het' is van het allergrootste belang, om één te blijven, wil mij bij de op handen zijnde raadsverkiezingen, het aantal katholieke raadszetels handha ven op het niveau van thans. Bij versnippering zal wellicht de vier de katholieke raadszetel verloren gaan en automatisch ook de wethouderszetel. Hiermee is geen enkel katholiek be lang gediend, het heeft dus geen enkele zin, om op het verleden terug te ko men. Om zijn neutraliteit nadrukkelijk naar voren te brengen, zal het bestuur geen gebruik maken van de bevoegdheid kandidaten naar voren te brengen voor de Gemeenteraadsverkiezingen van mei '62. Het bestuur wacht af, welke per sonen door de leden als kandidaat naar voren gebracht zullen worden: wel zal er op toegezien worden, dat de kandi daten over de vereiste capaciteiten be- schikken. Nadrukkelijk stelde de voorzitter, dat een bespreking van de „KVP-affaire" geen deel uitmaakt van de agenda, en dat vragen, die in die richting gaan, afgehamerd zullen worden. Van het hoofdbestuur was het verzoek binnen gekomen, dat het nieuwe bestuur zou aanblijven tot de verkiezingen van het volgend jaar. Ook in de Bennebroekse KVP-af deling zal de contributie verhoogd worden van ƒ3 tot ƒ5 per jaar. Deze, door het hoofdbestuur opgelegde verhoging, ont moette enige weerstand. De voorzitter motiveerde de contri butieverhoging met de verklaring, dat de kas nagenoeg leeg was, door de ve le onkosten die o.a. door de „Commis- mag~slechts 1,75 Jier lid in haar l. Bij lid J eigen kas storten. Éfj de rondvraag bleek, dat de afdeling momenteel 164 leden telt. Er wordt een actie voorbereid, om dit aantal in de naaste toekomst op 250 te brengen. Kandidaat voor de Prov. Staten van Noord-Holland werden gesteld de heren P. J. van Groeningen uit Nieuwer Am- stel, A. van der Veldt uit Haarlem en de heer Mertens uit Bussum. De heer A. J. van der Laar verklaarde zich be reid om de afdeling Bennebroek op de Algemene Vergadering van de K.V.P. te vertegenwoordigen. EXPOSITIE Zondagmiddag om vier uur opent de heer H. Vogelesang in het Kunstcentrum „De Ark" aan het Nieuw Heiligland een expositie van schilderijen van Justine van Houten. De expositie, die geopend is tot 25 no vember, is dagelijks te bezichtigen van negen tot vijf uur en op maandag-, woensdag- en vrijdagavond bovendien van zes tot acht uur. HAARLEM, 27 okt. In het kantoor van de afdeling Distributiegas van het gemeentelijk Energiebedrijf aan de Har- menjansweg is gistermorgen tijdens een zeer drukbezochte en gezellige receptie afscheid genomen van de heer H. Lager waard sr., die de pensioengerechtigde leeftijd heeft bereikt. De heer Lager waard werd toegesproken door een der directeuren, ir. J. H. Kouwenhoven, die de scheidende administratief hoofdamb tenaar dank bracht voor alles wat hij in de afgelopen drie en veertig jaar voor het bedrijf heeft verricht. Hierna spraken de chef van de heer Lager waard, de heer J. A. Sunter, de heer G. Luttink, namens de afdeling magazijn de heer Lagerwaard was chef afde ling materiaalvoorziening die een foto-album met foto's uit het bedrijf aanbood, de heer Kramer namens de Ne derlands Christelijke Tmbtenaarsbond, waar de heer Lagerwaard in Haarlem secretaris van is, de heer G. P. C. van Delden namens de collega's en de heer W. N. Sohomagel, voorzitter van de per soneelsvereniging. Onder de vele aan wezigen, die afscheid namen van de heer Lagerwaard, waren vertegenwoor digers van andere diensten van firma's waaraan het G.E.B. levert, en ook ver schillende gepensioneerde oud-collega's. HAARLEM, 27 okt. Bij een vecht- steekpartij gisteravond omstreeks twaalf uur in het Donkere Begijnhof liep een 40-jarige offset-copiist, die een woordenwisseling had met een 25-jarige timmerman, P.M. uit Haarlem, een messteek van de timmerman aan zijn kin op. Na de vechtpartij heeft de off set-copiist, een zekere J.U., de poli tie gewaarschuwd. Men trof de agres sieve timmerman nog op de plaats aan, waar de vechtpartij had plaatsge vonden. De timmerman is ingesloten. De eopiist heeft na in het Grote Gast huis verbonden te zijn een getuigenver klaring afgelegd. De toedracht van za ken is de politie nog niet erg duidelijk. Wel kwam vast te staan, dat de man nen elkaar in een café in de Lombard- steeg ontmoet hadden. Na sluitingstijd schijnen zjj om de een of andere reden ruzie met eikaar te hebben gekregen. HAARLEM, 27 okt. Twaalf maan den met aftrek eiste gisterenmorgen de officier van justitie bij de Haarlemse Rechtbank tegen een 33-jarige werktuig kundige uit Haarlem, die op 2 februari een auto welke hij te leen had van het bedrijf waar hij werkzaam was voor eigen rekening had verkocht. Op 23 februari heeft hij op dezelfde wijze een tweede auto verkocht. Verdachte, die een uitstekende betrekking had, sprong te gemakkelijk met geld om en maakte zodoende te veel schulden. Eni ge tijd voordat hij de auto's verduister de, was men er op het bedrijf al achter gekomen, dat hij een groot geldbedrag had gestolen uit de kassa van het be drijf. Men heeft deze oneerlijkheid niet bij de politie aangegeven. De directie stelde de werktuigkundige in de gelegen heid het gestolen bedrag terug te beta len. Door in februari de twee auto's te verduisteren om zijn nieuwe schuld te kunnen inlossen heeft verdachte de bereidwilligheid van de directie wel zeer misbruikt. Verdachte, die een zeer ontwikkeld man is en nog niet met de justitie in aanraking geweest was, toonde veel spijt. De raadsman van de werktuigkun dige, mr. Deen, vond de eis van de of ficier bijzonder zwaar. Hij wees er ook op, dat zijn cliënt geen misdadiger was, maar het slachtoffer van zijn schulden. „Hij is plotseling te lichtvaardig gaan omspringen met de belangen van ande ren. Na zijn vrijlating zal hij in vlot tempo zijn nog bestaande schulden kun nen voldoen. Er is hem al een uitsteken de baan toegezegd". Mr. Deen pleitte IJMUIDEN, 23 okt. De Commissie detailhandel in vis heeft bij het bestuur van het produktschap voor vis en vis- produkten bezwaar gemaakt tegen het feit, dat op de begroting van het pro duktschap voor 1962 een heffing van 3.800 detailhandelaren in vis is begroot voor een bedrag van 47.500. Er is een aanvoerheffing, respectievelijk aankoop heffing van alle vis en daarom lijkt de commissie een rechtsgrondslag voor een afzonderlijke heffing van de detail handelaren van welke hoogte dan ook niet aanwezig. Door het bestaande heffingsysteem wordt alle verhandelde vis als produkt onder het systeem gebracht. In dit sys teem past volgens de georganiseerde detailhandel geen afzonderlijke heffing van de detailhandel. De commissie stelt dan ook, dat een afzonderlijke hef fing voigens kohieren bij de detaillist volkomen het stempel draagt van een discriminatie, die deze toch al zo kwetsbare groep niet kan en wenst te dragen. De detailhandel handhaaft het prin cipiële standpunt, dat hij niet belem merd mag worden in de inkoopfunctie. Indien deze belemmeringen toch be staan, kunnen zij nimmer als argu ment dienen om bovendien nog een ex tra heffing op te leggen, integendeel. Bovendien komt het ook op de nu nog voor de detailhahdel gesloten afslagen herhaaldelijk voor dat detailhandelaren kopen" op naam van een groothande- DEN HAAG, 26 okt. De Leeuwar dense zwemster Sieta Posthumus heeft naar aanleiding van de door haar in het openbaar gedane uitlatingen over misstanden in de Nederlandse zwem- sport (de zg. „doping-kwestie") thans een gedocumenteerde, schriftelijke en door haar ondertekende klacht bij de Nederlandse Sport Federatie ingediend. De klacht is door de N.S.F. terstond doorgezonden naar de medische com missie van de sportfederatie, die deze laar. Het spreekt vanzelf dat zij dan de volledige bedragen moeten voldoen, inclusief de aankoopheffing. Ook is het de commissie nimmer ge bleken, dat door het produktschap bij zondere taken voor de detailhandel worden verricht, waarvoor een afzon derlijke heffing verantwoord zou kun nen zjjn. Dit is in het kader van de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie ook onmogelijk. Het produktschap is im mers een verticaal lichaam en behar tigt gemeenschappelijke zaken van alle geledingen. Kunnen bepaalde zaken op een wijze worden verbijzonderd dat zij speciaal kunnen worden toegerekend aan één der geledingen, dan kan dit niet anders betekenen dan dat deze ta ken rijp zijn voor overdracht aan een horizontaal bedrijfsorgaan. Gevraagd wordt dan ook de post van 47.500 te schrappen. Gebeurt dit niet, dan behoudt de commissie detailhan del in vis zich het recht voor bezwaren in te brengen tegen de goedkeuring van de door het bestuur van het produkt schap vastgestelde begroting. BLOEMENDAAL, 27 okt. Het is te verwachten, dat in Bloemendaal spoedig kan worden begonnen met de bouw van een gymnastieklokaal bij de Bornwater-Hartenlustschool. Een on derhandse opdracht voor de bouw ervan is verstrekt en de rijksgoedkeuring wordt spoedig verwacht. Indertijd heeft de Raad van Bloemendaal tegelijkertijd credieten ter beschikking gesteld zowel voor dit gymnastieklokaal als voor het gymnastieklokaal bij de Wilhelmina- school (in Overveen), dat onlangs reeds is geopend. De stichtings- en in richtingskosten voor laatstgenoemde lokaal blijken 129.000 te bedragen; die voor het te bouwen gymnastieklokaal voor de Bornwater-Hartenlustschool worden geraamd op ƒ150.000. Daar de financieringsmiddelen in totaal maar reiken tot 240.000, stellen B. en W. van Bloemendaal aan de Raad voor een aanvullend crediet te verstrekken van 39.000. De Raad zal in een vergade ring van 2 november, om half 8, daar over beslissen. voor een gecombineerde straf, waarvan het onvoorwaardelijk gedeelte gelijk zou zijn aan de reeds in voorarrest doorge brachte tijd. „Zowel voor verdachte zelf, zijn gezin en de crediteuren hij is in staat van faillisement zal dit van voordeel zijn". Uitspraak over veer tien dagen. Een gevangenisstraf van tien maan den met aftrek, waarvan drie maanden voorwaardelijk en een proeftijd van drie jaar, eiste de officier tegen een 51-jarige koopman uit Haarlemmerliede en Spaarnwoude, die op 28 augustus op de Nieuwe Weg in de gemeente 's avonds een jongeman had bedreigd. Hij moet daarbij met een reusachtige dolk heb ben gezwaaid en hebben geroepen: ,.Ik snjj je je strot af" en „ik rijg je aan mijn mes". Al maandenlang heerste er een slechte verstandhouding tussen ver dachte en de bedreigde. Ook de vrien den van de laatste konden niet erg met de koopman opschieten. Wel kwam ech ter vast te staan, dat verdachte dikwijls door de jongeman en zijn vrienden werd gesard en getreiterd. Op de bewuste avond heeft hij zich niet meer kunnen beheersen en is, toen de knaap zijn auto op een open stuk terrein naast de woning van de koopman wilde parkeren, het huis uitgelopen. Volgens de tenlaste legging zou de man met een twintig centimeter lange dolk hebben gezwaaid. Verdachte ontkende dit. Hij zou een grote staaflantaarn in zijn hand hebber, gehad, toen hij op de jongeman toeliep. De getuigen-verklaringen liepen zeer uiteen Twee vrienden van de jongeman ver klaarden pertinent, dat de koopman een dolk naar de knaap had opgeheven. De vrouw en de zoon van verdachte ont kenden dit en hielden het bij de staaf lantaarn. Ter zitting kwam niet duide lijk vast te staan wie er nu gelijk had. De officier van justitie hechtte geen enkele waarde aan de getuigenverkla ring van de vrouw en de zoon van ver dachte. „Ik ben er van overtuigd, dat de koopman wel met een mes moet heb ben gezwaaid. Waarom zou hij anders hebben gezegd; „ik rijg je aan mijn mes en ik snij je je strot af". Met een staaf lantaarn is dit niet mogelijk". De raads man van verdachte, mr. van Tijn, pleit te voor een gecombineerde stral' en vroeg bovendien een onmiddellijke in- vrijheidsstelling. Dit verzoek werd door de Rechtbank ingewilligd. AMSTERDAM, 27 okt. Na het hoop gevende koersherstel dat zich gisteren in de voorbeurshandel ontwikkelde heeft het verloop van de officiële beurs teleur gesteld. Het wegblijven van buitendandse vraag maakt de markt kwetsbaar voor winstnemingen en andere verkopen, waarvan vooral Philips en in mindere mate ook Unilever te lijden heeft ge had. De avondhandel bracht weliswaar geen verdeere verzwakking van de markt, maar van een herstel kon evenmin wor den gesproken. Wall Street gaf onze beurs dan ook geen stimulans. Alleen Hoogovens, die overdag al in andere richting koersten dan de andere grote fondsen, konden een verdere kleine koersverbetering boeken. De na beurs bekend geworden lagere resultaten van Hoogovens over het derde kwartaal heb ben het fonds in eerste aanleg dan ook geen schade gedaan. Aan het einde van nnc stonden Hoogovens op 795. In de voorbeurshandel van heden morgen is echter weer een kentering ingetreden. De koers daalde tot "SS waardoor een achterstand van 5 pnt. op' de officiële slotprijs van giseren moest worden genoteerd. Hoogovens deelden hiermede echter in de algemene markttendens want ook de andere internationale waarden zijn van- rnorgen in koers gedaald. Zo zakte Ken. Olie tot f 114-, hetgeen in vergelijking met de officiële slotkoers van gisermid- dag een nadelig verschil van f 1.10 op- leverde. PhiUps belande op 1069 (min Umlever op 839 (min 3) en AKU op 382% (mm 4%). JUBILEUM, Vandaag is het vijf en twintig jaar geleden dat de heer Ch. Schouten uit de Harmenjansstraat in dienst kwam bij Droste's Cacao- en Cho- coladefabrieken N.V. te Haarlem. De ju- uun-o - bilaris, die werkzaam is als cacaobe- aangelegenheid m behandeling zal ne- werker, wordt vanmorgen door de di- men. 1 rectle ontvangen. Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper KJJ.M. Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand. Oil Ny Tidewater U.S. Steel 25/10 48 li z 40% 51% 72% 48% 79% 16 33% 52 58% 3214 38% 28 5634 46% 20 75% 26/10 48% 41 51 ?4 72% 49(4 79% 16 33% 51% 58% 32 33% 28 57 46% 19% 75% Stemming: onregelmatig

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3