Kop van N.-Holland biedt ruimte voor industrie Wegvak Uitgeest-Alkmaar opent vele perspectieven HOVERSLEE" VOOR BRITS LEGER I Moïse Tsjombe in Genève Amerikaanse economen menen dat 1962 een topjaar wordt Grote Japanse belangstelling voor Nieuw-Zeelands wol Schadeverzekeraars akkoord met voorgestelde toezicht Eind november belangrijke EEG-besluiten voor landbouw De plaats van de leek in de kerk PABLO PICASSO TACHTIG JAAR HET GOUDEN MASKER Industriële produktie zal stijgen tot een recordhoogte Naar verwachting drie keer zo veel aankopen als in vorig seizoen Heffingenstelsels voor eieren, granen, varkensvlees en gevogelte Gespreksweekeinde bij „Sanctus Virgilius" in Delft Franse Week in Amsterdam AAN DE RAND VAN DE RANDSTAD Concentratie in de ijzerhandel Nederl.A merikaanse fabriek in Almelo Roermonds centrum wordt sterk geivijzigd Air-Union nadert haar voltooiing Ned. Bank koopt nog meer schatkistpapier DR. MANSHOLT VERWACHT Tentoonstelling over geïllustreerde boek Dillón foepTTvp Tot belangrijke uitbreiding Amerikaanse export MAANDAG 30 OKTOBER 1961 PAGINA 2 Britse reders prefereren buitenlandse scheepsbouwers Prijs en gewichtsgrens baconvarkens gewijzigd B.N.A.-studiefonds gesticht Italiaanse werven bouwen 6 tankers voor Sovjet-Unie aanvaardbaar is. (Van onze correspondent) ALKMAAR, 30 okt. De openstelling van het wegvak Uitgeest-Alkmaar van Rijksweg nr 9, die voor het autosnel- verkeer een tijdsbesparing van bijna twintig minuten betekent, was voor de Industrie Commissie Noordhollands Noorderkwartier aanleiding om de schijnwerper op deze streek te richten. De commissie waarin 24 gemeenten met de Kamer van Koophandel samen werken, deed dit met een fraaie brochu re door haar voorzitter de heer J. F. Ie Blansch aangeboden aan Minister H, A. Korthals van Verkeer en Waterstaat en de commissaris der Koningin in de provincie Noordholland, dr. M.J. Prinsen. In deze brochure, die in een oplaag van 4000 exemplaren verscheen en aan 2500 belanghebbenden is verzon den, wordt aangetoond, dat er in Hol lands Noorderkwartier, waar tot 1970 de mannelijke beroepsbevolking van 64000 met 14000 zal toenemen, nog vol doende ruimte is voor nieuwe indus trieën. Verdeeld over twaalf gemeenten lig- TILBURG, 30 okt. De N.V. P. Mercx's ijzer- en staalhandel te Tilburg gaat, zo deelt de directie mede. samen werken met de N.V. ijzerhandel Van der Vliet en De Jonge gevestigd te Amsterdam. Het betreft hier een sa menwerking tussen twee oude onderne mingen. In 1962 zal de ijzerhandel Mercx 125 jaar bestaan, Van der Vliet en De Jonge beleefde onlangs haar 210 jarig bestaan. De directie zal gevoerd worden door een driemanschap bestaande uit de heren J. Mulder te Hilversum, G. Simons te Tilburg en drs. K. Spackler te Eindho ven. De heer A. Simons verwisselt zijn functie van directeur voor die van com missaris. Zijn medecommissarissen zul len zijn de heren J. Bouw te Amster dam en W. Waanders te Breda. P. Mercx kocht inmiddels een terrein aan de Ringbaan-Noord te Tilburg met het doel hierheen haar ijzermagazijn te verplaatsen. ALMELO, 30 okt. De N.V. A. A. ter Beek en twee Amerikaanse groot bedrijven Bachman Bakeries Corp. en Textüe Machine Works, beide te Rea ding (Pennsylvania) zullen zeer bin nenkort in Almelo beginnen met de bouw van een nieuwe fabriek voor de vervaardiging van pretzels (grote zoute krakelingen) en pretzelsticks (zoute stokjes), waarvoor de grond reeds is aangekocht. Het nieuwe bedrijf, dat in continu werk zal verschaffen aan ca. 200 per- s.nen, zal de naam Bachman Holland N.V. dragen. De bouw zal, naar ver wacht. over circa een jaar gereed zijn. Bachman Bakeries Corp. is, naar de di re-tie van Ter Beek mededeelde, de grootst- pretzelfabrikant van de Ver enigde Staten. Textile Machine Works is een machinefabriek, die ock kousen- fabrieken in Amerika exploiteert. Deze Amerikaanse maatschappij heeft reeds een vestiging in Almelo. LONDEN, okt. In een rapport van een accountantsfirma voor de En gelse minister van Vervoer dat woens dag werd gepubliceerd, wordt medege deeld dat tussen 1 januari 1959 en eind juli van dit jaar Britse reders opdrach ten voor de bouw van 34 schepen, kos tende ongeveer 23 miljoen pond ster ling, in het buitenland hebben geplaatst. In de meeste gevallen was de reden dat men de opdrachten met bij Eneelse werven maar liever in het buitenland plaatste, de prlis of prijs en leverings termijn gecombineerd. ROERMOND, 27 okt. Het stads centrum zal in de nabije toekomst een grondige wijziging ondergaan. Uitbrei ding van de winkelstraten wordt moge lijk nu het gebouwencomplex van het Bisschoppelijk college gaat verdwijnen. In étappes zullen de gebouwen worden afgebroken en vervangen door moderne winkel- en kantoorgalerijen. Het nieuwe college komt huiten de stad. in de buurt schap Schöndelen, waar inmiddels reeds het schoolgebouw is verrezen. DEN HAAG, 30 okt. Gezien de huid'te s'tuatie op de varkensmarkt heeft het bestuur van het Produktschap voor Vee en Vlees besloten de prijs voor baconvarkens met 5 cent per kg te verlagen en hot maximumgewicht 1 kg hoger te stellen. Dientengevolge zal met ingang van maandag 30 oktober a.s. voor bacon varkens van 63 t.m. 68 kg in de kwa liteitsklassen 1 t.m. 4 een prijs gelden van resp. 2,16, 2,10. 2.07 en f2,04 per kg koud geslacht gewicht. AMSTERDAM. 27 okt. Het hoofd bestuur van de Bond van Nederlandse Architecten heeft meegedeeld dat het een B.N.A.-studiefonds heeft ingesteld om financ'ële steun te verlenen aan initiatieven die in het belang zijn van de opleiding tot ar-hitect aan de af deling der bouwkunde van de techni sche hogeschool te Delft of aan een der cursussen voor hoger bouwkunst- onderricht en waarvan de bekostiging niet op de weg van de onderwijsinstel ling zelf ligt. Dit fonds beschikt voor he* althans begonnen cursusjaar over 1500. Het staat onder beheer van een commissie, bestaande uit de heren ir. W. M. van Dael, Breda (ambtshalve als penningmeester van de B.N.A.), ir O. Pothoven. Amersfoort. J Sohinner. Amsterdam en A. H. J. M. Vermeu len, Eindhoven. AMSTERDAM. 28 okt. Aan de Gem. universiteit is vrjjdag gepromo veerd tot doctor in de economische we tenschappen de heer H. Hoelen alhier. Hem werd de bul uitgereikt na de ver- lediging van zijn proefschrift ..De eco- ■".■mischp problematiek van de bier markt. in het bii'onder in Nederland" Promote* was prof. dr P. Hennip- an. hoogleraar in de staathuishoud kunde. gen 22 industrieterreinen van uiteenlo pende grootte, waarop nog tien hectare voor de industrie beschikbaar is en waarnaast op korte termijn nog tiental len hectaren bouwrijp zullen zijn. Niet alleen is dit gebied door de nieuwe rijksweg in de invloedssfeer van de randstad gekomen, het ligt ook in het hoofdverkeersstramien naar het noorden. De ruimte en de rust en de onderwijsin stellingen in alle schakeringen maken de Kop van Noordholland tevens tot een ideaal woon- en recreatiegebied. In een vanmorgen in Bergen gehou den bijeenkomst betoogde het lid van Gedeputeerde Staten, de heer W. Men- sink, dat er in het Noorderkwartier nog voldoende ruimte is voor die industrie ën, waarvoor het geen dwingende nood zaak is zich in de randstad te vestigen, zo er daar nog ruimte voor is. De ope ning van rijksweg Uitgeest-Alkmaar be tekent een verbetering van de vesti gingsfactoren in deze streek. In dit ver band merkte de heer Mensink op, dat het voor de meeste ondernemingen uit een oogpunt van winst niet uitmaakt, waar zij gevestigd zijn of zich nieuw in richten. Na de nieuwe rijksweg Uitgeest-Alk maar bieden in de toekomst de verbin dingen met de Markerwaard en de Coen- en IJ tunnels nog tot optimisme dwin gende mogelijkheden. Spr. wees op de goede waterwegen, op het landschap- schoon en op de talrijke onderwijsin stellingen, die de Kop van Noordholland tot een prettig woon- en recreatiege bied maken. ROME, 28 okt. Het Italiaanse mi nisterie voor door de staat gesubsidieer de industrieën heeft vandaag bekend gemaakt dat Italiaanse scheepswerven zes tankschepen van 48.000 ton voor de Sovjet-Unie zullen bouwen. De onder handelingen voor deze opdracht, ter waarde van meer dan 48 miljoen dol lar, werden twee dagen geleden afge sloten en het contract zal dezer dagen te Rome worden ondertekend door Sov- jetrussische vertegenwoordigers en de president van de Italiaanse Ansaldo- scheepswerf, zo werd medegedeeld. Tijdens een demonstratie van legermaterieel in Surrey is ook een kleine „Hovercraft" gedemonstreerd, welke nog niet tot de officiële uitrusting van het Britse leger behoort, doch welke wel grote mogelijkheden biedt bij o.m. het vervoer van gewonden. De „Hoverslee" kan zowel door een mens bediend worden als achter een voertuig bevestigd worden. Het appa raat „drijft" op een luchtkussen, dat gevormd wordt door een ventilator welke door een kleine motor aangedreven wordt. GENèVE, 30 okt. (UPI) President Moïse Tsjombe van Katanga in zondag middag in Genève aangekomen voor een verblijf „om gezondheidsredenen". Hij werd vergezeld door twee adjudanten. Behalve een vertegenwoordiger van het gemeentebestuur van Genève was ter verwelkoming aanwezig een niet-gsiden. tificeerde Belg, die kort-af: „Bemoei u met uw eigen zaken" zei, toen hem ge vraagd werd wat de Katangaanse presi dent kwam doen. NEW YORK, 30 okt. Uit de voor de 15e maal onder economen gehouden jaarlijkse enquête blijkt dat de 316 naar hun oordeel gevraagde deskundigen het er over eens zijn dat 1962 in vele op zichten vroegere records zal breken en dat de economie, in zijn geheel be schouwd, belangrijke vorderingen zal maken. Zo wordt aangenomen dat het bruto nationaal produkt. de duidelijkste maat staf voor de gang van zaken op eco nomisch terrein, in het vierde kwar taal van 1962 tot 565.000 miljoen dollar zal stijgen een toename met 10 pro cent ten opzichte van het tweede kwartaal 1961. Ook wordt verwacht dat de index van de Federal Reserve Bank, die de industriële produktie aan geeft in december 1962 tot 122 een recordcijfer zal stijgen. Door de F. W. Dodge Corporation, die deze enquêtes houdt, wordt verklaard', dat het opmerkelijk is dat naar veler mening de stijging van het fysieke vo lume der produktie die van de geldop- brengst zal nabijkomen en dit zou er op wijzen dat algemeen wordt aangenomen dat de verbetering in de eerste plaats aan de industriële sector van de eco nomie zou zijn toe te schrijven vooral aan de fabricage van duurzame goede ren. Voorts wordt opgemerkt dat vrijwel algemeen wordt aangenomen dat in 1962 zowel de groothandels- als de con sumentenprijzen een geleidelijke stijging zullen vertonen. Ofschoon alle economen hun voorspel lingen gebaseerd hebben op de onder stelling dat er in 1962 geen oorlog zal zijn, heeft de gespannen internationale situatie toch ongetwijfeld invloed uitge oefend op hun uitspraken. Men is nage noeg eenstemmig van oordeel dat de federale uitgaven voor de defensie dit en volgend jaar vrij sterk zullen stijgen en dat de toenemende regeringsuitga ven de belangrijkste prikkel op korte termijn voor de economie zullen vor men. De endervraagden wijzen er tevens op dat ook de volgende factoren voor de economie van 1962 van belang zullen zijneen verwachte vergroting der voor raden, vooral van duurzame goederen, een verhoging der uitgaven ten behoeve van fabrieken en machines en een vrij BRUSSEL, 28 okt. De directeur- generaais van de burgerluchtvaart van „e vier landen die betrokken zün een akkoord over de „Air Union" tus sen de Air-France, Alitalia, Lufthan sa (van de Bondsrepubliek) en de Sa bena, zullen begin november in Brus sel bijeenkomen ter nadere bespreking van de tekst van de conventie. De Bel gische, Westduitse, Franse en Italiaan se regeringen hebben in grote lijnen de conventie reeds goedgekeurd. Een van de laatste geschilpunten blijft nog altijd de regeling voor het „gereserveerde vervoer" van passa giers en goederen tussen Frankrijk en de landen van de Franse gemeenschap enerzijds en België en het voormalige Belgisch-Kongo en de voogdijgebieden in Afrika anderzijds. Het is de bedoeling, dat na voorbe sprekingen door deskundigen van de vier landen tegen het einde van het jaar in Parijs een bijeenkomst op di- pi.maiek niveau wordt be'ead ter on- dei tekening var het akoord. u „Air- Union" zou op 1 april 1962 in werking moeten treden. goed jaar voor de bouwnijverheid, met uitzondering van de woningbouw. Anderzijds vestigden de economen de aandacht op ontwikkelingen, die de uit breiding van het zakenleven zouden kun nen vertragen of bemoeilijken, namelijk een ten achterblijven van de uitgaven door consumenten, een vertraagde wo ningbouw, een hernieuwd opsteken van de inflatie en een werkloosheid, die een rem zou vormen voor de vraag naar de in ruime mate geproduceerde goederen. AMSTERDAM. 30 okt. - Overeenkom stig de verwachting kwam de opening van het Nieuwzeelandse wolveilingsei- zoen op een lager niveau dan het slot van het vorige seizoen per mei 1961. Twee dagen na de opening, m.a.w. per 20 oktober, werd er te Dunedin weer geveild en hier bewogen de prijzen zich ongeveer op hetzelfde niveau als op de openingsveiling, zij het dan, dat de stem ming iets gemakkelijker was. Zo schrijft het Internationaal Wol Secreta riaat. Uit de marktrapporten valt op te ma ken dat tot dusverre Japan, het Euro pese continent en het rode blok het meest actief opereren. Yorkshire houdt zich tot dusverre nog afzijdig en wenst blijkbaar even af te wachten of het ope ningsniveau een goede ondertoon blijkt te bezitten. Intussen hebben Japanse kopers op de Nieuwzeelandse veilingen als hun verwachting uitgesproken, dat zij dit seizoen drie maal zo veel Nieuwzeeland se wol zullen kopen als gedurende het vorige seizoen. In Japan is namelijk een grote toeneming ontstaan in de vraag naar textiel van het tweed-type. Het valt dan ook op dat de Japanse belan gen tot dusverre meer interesse tonen voor de carding styles dan voor de com bing typen. De crossbred combings en met name de fijnere crossbreds liggen zeer goed gevraagd in de markt. Het feit, dat grovere kamgarens sterk in het Europese modebeeld vertegen- DEN HAAG, 28 okt. Het dagelijkse bestuur van de Nederlandse Unie van Schadeverzekeraars, de organisatie van het in Nederland werkende schadever zekeringsbedrijf, heeft naar aanleiding van de indiening van het wetsontwerp op het schadeverzekeringsbedrijf bij de Tweede Kamer, ie volgende verklaring gepubliceerd: „De recnete deconfiture van een grote Nederlandse schadever zekeringsmaatschappij, heeft hot dage lijkse bestuur van de unie in over tuiging versterkt, dat een controle op de solvabiliteit van het schadeverzeke ringsbedrijf in het algemeen belang ge. wenst moet worden geacht. Ervan uitgaande, dat het voorgestel de toezicht op het schadeverzekerings bedrijf is gebaseerd op dezelfde begin selen waarop ook het toezicht op het le vensverzekeringsbedrijf berust, name lijk het principe van vrijheid en open baarheid, is het dagelijkse bestuur van de unie van mening dat een toezicht, uit te voeren door de verzekeringska mer, voor het in Nederland werkende schadeverzekeringsbedrijf in beginsel Uiteraard heeft de tijd ontbroken tot grondige bestudering van het wets ontwerp, zodat op dit ogenblik met deze principiële verklaring moet worden vol staan. Met nadruk kan echter worden ver klaard, dat overheid en publiek bq de voorbereiding en de uitvoering van het wettelijke toezicht op de loyale mede werking van het schadeverzekeringsbe drijf kunnen rekenen. Essentieel onderdeel van de voorge stelde wettelijke regeling voor het scha deverzekeringsbedrijf is, dat de vrqe reserves der schadeverzekeringsmaat schappijen aan bepaalde minimum-eisen zullen moeten voldoen. Zulks ter ver groting van de waarborgen der verze kerden. De door de minister van financiën on langs voorgestelde belasting van de egalisatiereserve voor het schadeverze keringsbedrijf is echter naar het oordeel van het dagelijkse bestuur van de Unie van schadeverzekeraars duidelijk in strijd met het in het wetsontwerp op AMSTERDAM, 28 okt. De Neder- landsche Bank heeft besloten ook schat kistpapier vervallende in februari, maart en april 1962 van de banken te kopen tegen een disconto van 214 pet. Hierdoor kan dus schatkistpapier ver vallend van 1 december 1961 tot en met eind april 1962 tegen 214 pet. aan de centrale b""k worden aangeboden. De ze faciliteit van de bank houdt uiter aard verbamet het feit dat de geld markt verruimd moet worden, aange zien zij nog altijd krap blijft. het schadeverzekeringsbedrijf neerge legde streven, om de waarborgen voor de verzekerden te vergroten. Immers, indien dit voorstel door de minister zou worden gehandhaafd en door de Staten-Generaal zou worden aanvaard, dan betekent dit, dat aan zienlijke sommen welke tot nu toe tot zekerheid van de gezamenlijke verze kerden werden gereserveerd, aan de fis cus moeten worden afgedragen en daar door aan haar bestemming worden ont trokken, aldus deze mededeling. woordigd zijn, betekent voor de Nieuw zeelandse markt voorts een belangrijke steun. Voorts geniet de Europese wol len-tapijt industrie thans niet alleen een uitstekende bedrijfsbezetting, maar eveneens, in doorsnee althans, een goede orderportefeuille. In aanmerking nemende dat de Zuidamerikaanse gro vere wolscheer doorgaans snel zijn weg vindt naar de Verenigde Staten (voor tapijtdoeleinden), mag verwacht wor den dat de Europese tapijtindustrie ge zien de huidige goede gang van zaken, dit seizoen opnieuw een belangrijke crossbredconsument zal worden. Wat de weersomstandigheden aangaat, heeft de Europese wollendekenindustrie thans niet de wind in de zeilen. Dat zij niettemin een volledige bedrijfsbezet ting geniet, moet dan ook voor een groot gedeelte worden toegeschreven aan het aanhouden van de hoogcon junctuur. DEN HAAG, 30 okt. Dr. S. L. Mansholt, vice-voorzitter van de E.E.G.- commissie, heeft de verwachting uit gesproken dat de ministerraad van de gemeenschap eind volgende maand de beslissingen ten aanzien van het ge meenschappelijke landbouwbeleid zal nemen die een overgang van de eerste naar de tweede etappe der overgangs periode mogelijk zullen maken. Dr. Mansholt, die sprak op een jour nalistenconferentie in Sdheveningen, ge loofde dat de E.E.G.-ministers op hun komende vergaderingen op 20 en 21 no vember en op 30 november en 1 de cember tot definitieve beslissingen zul len komen over de voorstellen der E.E.G.-commissie voor een gemeen schappelijke politiek voor een aantal belangrijke produkten. Het betreft hier heffingenstelsels voor granen, varkens vlees, eieren en gevogelte die met in gang van 1 juli volgend jaar de veel heid van nationale beschermingsmid delen zullen gaan vervangen. De E.E.G.-commissie zal bemn volgend jaar soortgelijke voorstellen voor de zo belangrijke zuivelsector doen. De vroegere Nederlandse minister van Landbouw, die ook in de E.E.G.- commissie speciaal met de landbouw zaken is belast legde er de nadruk op dat de gemeenschap zich niet kan ver oorloven om op 1 januari a.s. niet de tweede fase der overgangsperiode te laten ingaan. Enerzijds is men ver plicht de huidige gunstige conjunctuur te benutten en daarnaast zou verlen ging van de eerste etappe psycholo gisch onverantwoord zijn ten aanzien van de buitenwereld en met name ten aanzien van Engeland. Uit het betoog van dr. Mansholt bleek voorts, dat men in Brussel bij het maken van de toekomstplannen reeds rekening houdt met een mogelij ke uitbreiding van de gemeenschap van de zes (Nederland, België, Luxemburg, Frankrijk, West-Duitsland en Italië) tot een gemeenschap van tien landen (de zes plus Engeland, Denemarken, Ier land en Noorwegen). Deze nieuwe ge meenschap zal de voornaamste impor teur zijn voor een aantal belangrijke produkten van de wereldmarkt. De helft van de totale tarwe-omzet in de wereld, tweederde van de zuivel en driekwart van het vlees gaat naar deze tien landen. Dit zal de nieuwe ge meenschap een grote verantwoordelijk heid geven ten aanzien van de export landen. Men zal dan ook volgens dr. Mansholt een ernstige poging moeten doen om aan de belangen van deze lan den tegemoet to komen. (Van onze correspondent) DELFT, 30 okt. De plaats van deleeki de Kerk was het onderwerp van een gespreksweekeinde, dat het discussiegezelschap „Lancet' van de Delfts katholieke studentenvereni ging „Sanctus Virgilius" in sociëteit „Alcuin" heeft gehouden. Het hoogte punt van dit weekeinde was een forumdiscussie op zondagmiddag, die gevolgd werd door een Avondmis, opgedragen door de bisschop van Rotterdam mgr. M. A. Jansen, in de kapel van het Congregatiegebouw. Aanleiding tot het gespreksweekeinde was het tweede lustrum van „Lancet Tot de aanwezigen bij de forumdis cussie behoorden de bisschop van Rot terdam de afgetreden voorzitter van „Sint Adelbert" mr. F. baron „van Voorst tot Voorst, de prof. ir. M. J. .Sanctus Virgilius", prof. ir. M. J. Granpré Molière en afgevaardigden van Heel Nice stond zondag op zijn kop omdat de stad de tachtigste verjaardag van rh> hprnpmdp whilder Pablo Picasso vierde. De meester wordt hier omringd aoor de leden van een Spaanse dansgroep, die een voorstelling verzorgden en hem in ae leaen van een v kwamen gelukwensen. andere disputen en studentenverenigin gen. „Lancet" had in drie voorbereidende discussiegroepen gesproken over de on derwerpen ,Leek en liturgie" ,Kerk en wereld" en .Kritiek en communi catie binnen de Kerk". Het forum dat was samengesteld uit mevrouw drs. T. Govaart-Halkes, prof. dr. R. C. Kwant prof. drs. J. A. M. Weterman en de heer B. J. Verhoeven, en dat werd ge leid door prof. dr. L. M. de Rijk als voorzitter, kreeg uit deze drie groepen een aantal vragen voorgelegd. Het lustrumvierende discussiegezel schap had te kennen gegeven dat het zeker niet pretendeerde een concrete oplossing te kynnen bieden voor con crete punten en dat het ook niet pre tendeerde de gedachtensfeeu van de ka tholieke student te kunnen weergeven. „Wij verlangen alleen", aldus een in leiding in een speciaal voor deze gme- genheid uitgegeven syllabus, ,,onze De- langstelling te laten blijken voor pro blemen die de hele Christenheid betref fen, onze bewogenheid te demonstreren met het wel en wee van het Christen dom en deel te nemen aan een gesprek hierover dat thans over de hele we reld plaats heeft." Als zodanig kan het weekeinde zeer zeker geslaagd worden genoemd. Spe ciaal ook de forumdiscussie toonde aan dat „Lancet" met de keuze van het on derwerp, die voor de hand schijnt te liggen maar die toch durf en een stevi ge basis vereist, in de roos heeft ge schoten. Een bijdrage van de leek aan het magistrale element van de Kerk achtte prof. Kwant zeker op zijn plaats. „Enerzijds heeft de Kerk veel te leren van de wereld", zo zei hij. Het magistrale element is sterk ge bonden aan het priesterschap. In dit opzicht is de Kerk overwegend cleri- caal, aldus prof. Kwant. Hij vroeg zich af of dit in deze tijd bijvoorbeeld ten opzichte van de huwelijksmoraal zo zou mogen blijven. Met hem waren de forumleden me vrouw Govaart en prof. Weterman van mening, dat er een mogelijkheid moet worden geschapen voor leken om theo logie te studeren. In Duitsland is men veel verder op dit gebied, zo zei prof. Weterman. Hq betoogde dat de Kerk lekentheologen nodig heeft. Maar dan moet deze theologen een terrein worden gegarandeerd. In de Nederlandse Kerk gemeenschap zouden dergelijke theolo gen bijvoorbeeld een taak kunnen krijgen als godsdienstleraren aan middelbare scholen. „Er moet een opleiding zijn", In dit kader zou men ook regelin gen voor de landen van het Britse ge menebest kunnen treffen. Zijn gedach ten gingen hierbij in de richting van eventuele garanties voor de afzet van produkten als graan, vlees, suiker en zuivel aan de exportlanden buiten de gemeenschap. AMSTERDAM, 27 okt. De in het kader van het Frans-Nederlands cultu reel akkoord jaarlijks terugkerende "Franse week", wordt ditmaal gehou den aan de Universiteit van Amsterdam. Maandagmiddag 30 oktober wordt deze week in de aula dezer universiteit ge opend door de rector magnificus, prof. dr. J. Kok. Na diens rede zullen het woord voeren de kanselier-directeur, dr. F. Bender, als vertegenwoordiger van de Nederlandse delegatie van de ge mengde commissie voor de toepassing van het Nederlands-Frans cultureel ak koord, en prof. Marcel Prelot, hoogle raar aan de faculteit der rechtsgeleerd heid te Parijs. In alle faculteiten behalve de medisch® zullen Franse hoogleraren op de gewo ne college-uren gastcolleges geven. Ter gelegenheid van deze week is van donderdag 2 tot en met vrijdag 17 no vember in de hal van het Maagdenhui» een tentoonstelling gearrangeerd, ge wijd aan de Franse boekenillustratie sinds 1945. Na de bevrijding is er in Frankrijk een grote belangstelling ontstaan voor het geïllustreerde boek, vooral onder de invloed van verenigingen van bibliofie len. Deze laten geregeld litteraire tek sten illustreren door kunstenaars als Bonnard, Derain, Dufy, Leger, Maillol, Matisse, Roualt, De Stael, Utrillo, Bra- que, Buffet, Carzou, Chagall, Cocteau, Dali, Dundyer de Segonzac, Goerg, Gro- maire, Le Corbusier, Lurgat, Miro, Pi casso, Villon en Zadkine. Aangezien deze kostbare boeken in zeer kleine oplage verschijnen, is dit il lustratieve werk in Frankrijk slechts in beperkte kring en in ons land nauwe lijks bekend. Het Comité National du Livre Illustre Frangais heeft een repre sentatieve keuze gemaakt uit deze boe ken en deze kortgeleden voor het eerst tentoongestelin het Musée Galliera te Parijs. Hierbij is niet alleen aan de il lustratie maar ook aan de typografie van de boeken aandacht geschonken. De tentoonstelling, die ongeveer 170 bladen omvat en waarvan Amsterdam na Parijs de primeur heeft, wordt woensdagmid dag 1 november geopend door de se cretaris van het Comité National, de heer Jaqeus Guignard. RW .11' WASHINGTON, 28 okt. De Ameri kaanse minister van financiën, Douglas Dillon, heeft verklaard, dat een moge lijke inflatie als gevolg van de loon- en prijsdruk in de V.S. een „zeer wezenlijk gevaar" betekent voor de internationale positie van de dollar. „Onnodige prijsverhogingen zouden thans ernstige schade kunnen toebren gen aan onze positie in de internationale handel, waardoor onze goederen door te hoge prijzen van de buitenlandse markten zouden worden verdreven", al dus de verklaring van de minister, welke werd voorgelezen op een vergade ring over de bevordering van de afzet van spaarobligaties alhier. „Gelukkig bestaan er op het ogenb-.k geen aanwijzingen voor een inflatie", zo voegde hij eraan toe, „maar als de stij ging van lonen en prijzen doorzet zou de thans in het binnenland geboekt® vooruitgang kunnen worden tenietge daan en, door het op gang brengen van. een inflatie-spiraal in het gehele be drijfsleven, zouden de kansen op verbe tering in de toekomst ongedaan wor den gemaakt". Dillon riep op tot een belangrijke uit breiding van de Amerikaanse export, als middel om de Amerikaanse beta lingsbalansproblemen op te lossen. De crisis in de betalingen is voorbij en het tekort is sterk verminderd, maar het be reiken van een redelijk evenwicht zou tijd vergen, zo zei hij. aldus prof. Weterman. „Nijmegen wil wel, maar blijft steken op het punt van de leiding." Prof. Weterman zou een dergelijke opleidingsmogelqkheidniet tot Nijmegen beperkt willen zien. Hij dacht ook aan Utrecht. Prof. Kwant betoogde dat decentrali satie van de Kerk een iets grotere dy namiek mogelijk zou maken. In het fo rum bleek de gedachte te heersen, dat het komend Concilie wellicht een der gelijke decentralisatie zou kunnen bren gen. Vanuit het discussiegezelschap werd de wenselijkheid naar voren ge bracht van een eigentijdse inbreng in de liturgie van de H. Mis. Prof. Kwant viel deze wens bij. Hij pleitte voor gezamenlijke zang en vroeg zich af of het Gregoriaans nog wel een volkse uitdrukkingsvorm voor deze tijd is. De heer Verhoeven viel prof. Kwant bij. Ook hij vroeg zich af of het Gregoriaans niet tot een te kleine kring beperkt blijft Verscheidene malen kwam tijdens de discussie naar voren dat er de bereid heid moet zijn om te experimenteren. Prof. Weterman bepleitte in dit verband een opleiding voor groot seminaristen aan theologische faculteiten in Nijmegen en bijvoorbeeld ook in Utrecht. DAAR KOMT MIJN VADER ANGELA.... MET VLAANDEREN 1 EN OMDAT ANGELA MIJ MET MAX PEARSON IN CONTACT BRACHT, HEB IK HAAR GEVRAAGD OF ZE V MISSCHIEN WIST, WAAR, ENIG WAS HET MAAR WAAR... IK HEB DE ANGELA?/ HELE DAG IN CHELSEA GE ZOCHT- ZONDER SUCCES UITHANGEN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2