Adelbertvereniging wordt „ideeën- en werkcentrale5 Ook topfiguren uit vak beweging krijgen toegang LEMON I I i gekoz DEZE WEEK HERDENKING VAN PAUSKRONING SLEUTELBOS MEER NODIG Onderzoek naar beleid van B. en W. Dantuinadeel Volkszangcongres bespreekt tophits en schlagers EEN STEVIG GLAASJE BIER Wappert morgen de papoea- vlag in Hollandia? Nieuw bestuur I 1 i en Raadscommissie van eigen rapport niet overtuigd Pi Scheffer: „De schlager is de lichte muziek van de beroerdste soort!" Stuurman van „Titan" dodelijk verongelukt Datum overdracht soeverei niteit minder STANDSBEGRIP TS VERDWENEN Geen schooltand- verzorging voor 700.000 kinderen Vrijdag of zaterdag: avondmis Gesprek met Luns diende slechts ter oriëntatie Dr. H. P. J. Litjens bij botsing zeer ernstig gewond Opleiding hulpkrach ten bepleit Landdrost van Elten overleden I Uitlevering en rechts- hulp in strafzaken ^eneluxraad keurt het °Dtwerp-verdrag goed Onderzoek naar radio activiteit trekvogels MALVERSATIES VAN HALF MILJOEN Andere V.N.-leden drongen er op aan Directeur bisschoppe lijke kweekschool Pax Christi en K.V.P.- jongeren veroordelen Russische atoom- proeven PAGINA MAANDAG 30 OKTOBER 1961 iedere dikte, elke^maat bouw- en meubelplaat GOLDEN JAMAICA RUM 5ü 0 V, S zonecht lndanthren KLEURECHTHEIDSMERK VAN WERELDVERMAARDHEID In de kerken SALOMON PIERRE MONTEUX HAD HARTAANVAL Eigentijds volkslied? SOEBANDRIO: (Advertentie) UTRECHT, 30 okt. Prof. P. H. Buis man heeft zaterdag hier op een confe- rentie van de Dr. Wiardi Beckman- stiehting als zijn mening te kennen ge- Keven, dat een verkorting van de stu dieduur in het licht van de universitaire studie-traditie geen merkbare invloed hebben op de groei van het tand- artsen bestand. De omstandigheid, zo zei hij, dat 700.000 schoolkinderen van Scliooltandverzorging zijn verstoken en er geen vooruitzicht bestaat dat in de naaste toekomst voldoende tandart sen kunnen worden aangetrokken om hierin te voorzien, maakt het aanbeve lenswaardig daartoe bekwame hulp krachten op te leiden. Dr. J. H. Lamberts, arts te Rotterdam en lid van de Tweede Kamer voor de P.v.d.A. bepleitte de instelling van een ziekenhuisraad. Deze ziekenhuisraad zou voor de helft moeten bestaan uit vertegenwoordigers van de ziekenhuisorganisaties, waaron der tevens de verpleegtehuizen dienen te worden gerekend, en voor de andere helft uit representanten van de mem- Snhp faculteiten, specialisten, zieken- fondsorganiSües en zo mogelijk andere verzekeringsinstanties die als vertegen woordigers van de georganiseerde pa tiënten kunnen gelden. De raad zou on der meer werkzaam kunnen zijn ten be hoeve van de tariefstelling in ziekenhui zen; (Mfc; ^ou hij moeten worden be last met' het verstrekken, van vergun ningen voor de bouw van ziekenhuizen. Leeuwarden, 30 okt. in het Ziekenhuis te Drachten is gistermor gen de burgemeester van Smallinger- 'and, dr. A. Blaauwboer, aan een hart- Verlamniing overleden. Dr. A. Blaauwboer genoot landelijke bekendheid als landdrost (sinds 1949) Van Elten, hij zou deze functie op 1 Januari neerleggen. Dr. Blaauwboer Werd op 23 juli 1906 'e Gorkum geboren. Hij studeerde fechten in Leiden en Utrecht. Hij was °ndermeer secretaris van de Wierin- Serrneer en plaatsvervangend landdrost Van de Noord-Oostpolder geweest. Tien maanden geleden overleed, even eens onverwacht, de vorige burge meester van Smallingerland. Advertentie I q Importeurs J. MELCHERS Wi ...OLIFANT' SCHIEDAM uj-> uü nyï Lm de 30 okt. De raadgeven- heeft ""^Parlementaire Beneluxraad aahgaan i ertl.ag een ontwerp-verdrag stpafzat uitlevering en rechtshulp in Kekeurji6n,Wssen de drie landen goed- bat wk een daaraan voorafgaand bitlevere bezwaar gemaakt tegen het strafzako Ya.n eigen onderdanen in 0Utwem Minister Beerman, die het al t verdedigde, zei deze kwestie e taan? zwaar te nemen, gezien juist waarborgen van rechtshulp. ,treffenrio een ontwerp-protocol be- llehjkheia e burgerrechtelijke aanspra- Hen 0D jd van ambtenaren, die optre- bartij grondgebied van een andere bien 'wer^aard- Met algemene stem- Legerin „Lr,ln een resolutie bij de drie dlg indiekL aanpedrongen op het spoe- Wern-verriLL i de raad van een ont" van een iw* betreffende het instellen Benelux-gerechtshof. UTRECHT, 30 okt. De St. Adel bertvereniging heeft zaterdag hier in haar jaarvergadering de vice-voorzitter, de heer Th. D. J. Koersen, gekozen tot voorzitter; ir. Post werd vice-voorzitter en mr. J. H. G. Zeelenberg penning meester. Mr. J. J. van Wessem en mr. J. P. Hustinx zijn de nieuwe commissa rissen. Deze nieuwe leiding ziet zich ter stond geplaatst voor de herziening der statuten, omdat in de afgelopen tien ja ren zich zulk een kentering heeft voor gedaan, dat de organisatie niet op de oude voet kan doorgaan. Het oude bestuur geeft in twee nota's aan de afdelingen zijn ideeën weer om trent de toekomstige taak van ,,St. Adalbert", zoals die zich opdringt door het verdwenen standsbegrip en door het bisschoppelijk schrijven over de taak van de vakorganisaties. De vereniging wil niet langer een standsorganisatie in ouderwetse zin zijn, maar een „centrale van ideeën en werk", bestaande uit katholieke fi guren op leidende posten. Niet alleen academici zullen toegang hebben, maar ook topfiguren uit de vakbeweging, intellectuele vrouwen en priesters op bepaalde posten. In de jaarvergadering bleek, dat de leden deze nieuwe koers nodig achten, ofschoon men uit het Zuiden hier en daar terughoudendheid ontmoette, ter wijl ook een enkele stem voorzichtig pleitte voor een vorm van „opgaan m het neutrale". Deze opvattingen von den echter geen grote weerklank bij de vergadering. Het bestuur kreeg vol macht de nieuwe statuten voor te be reiden en voort te gaan met „Adelbert" te maken tot een ideeën- en werkcen- trale; het inventariseren van het po tentieel, het voorbereiden en rondzen den van nota's over problemen, het sti muleren van studies en het samenwer ken der afdelingen behoren tot die werkzaamheden. DEN HAAG, 30 okt. Naar aanlei ding van berichten over een groot scheeps onderzoek naar het voorko men van radio-actieve stof op de ve ren van ganzen, afkomstig uit noorde lijke streken, deelt het ministerie van Landbouw en Visserij mee, dat van een speciale jacht en een grootscheeps on derzoek geen sprake is. Op aanwijzen van de directie fauna beheer van het ministerie laat het in stituut voor toegepast biologisch onder zoek in de vrije natuur, door Neder landse jagers op de trek geschoten of gevangen ganzen op radio-actieve be smetting onderzoeken om na te gaan of de bekende Deense veronderstelling van besmetting juist kan zijn. Van de juistheid van deze veronderstelling, die dan ook voor trekeenden moet gelden, is tot dusverre internationaal niets ge bleken, aldus het ministerie. UTRECHT, 30 okt. Op het feest van de H. Carolus Borromeus, 4 no vember, viert de paus de derde ver jaardag van zpn pauskroning. In de zelfde maand viert hij bovendien zijn tachtigste verjaardag." Niet alleen Ro me, aldus de Nederlandse bisschoppen in een gisteren in de kerken voorge lezen herderlijk schrijven" maar geheel de wereldkerk heeft zich reeds lang op dit feit voorbereid. Er is overal aan priesters en gelovigen gelegenheid ge- gever, bij te dragen aan een cadeau voor de paus. De priesters van geheel de wereld zullen een parochiekerk in Rome schenken; de bedrage van de priesters in Nederland daartoe be draagt 3 000. De paus had te kennen gegeven dat de gelovigen over geheel de wereld hem geen aangenamer geschenk kon den geven dan een college-internaat in Rome, bestemd voor jonge mannen uit missie-gebieden om er hogere studies te maken. De Nederlandse katholieken hebben voor dit doel 327.000 bijeenge bracht. De bisschoppen, aldus het her derlijk schrijven, zijn zeer dankbaar deze bedragen namens allen aan de jubilerende paus te kunnen aanbieden. In Rome zal de viering van beide feesten tegelijk geschieden en wel op vier november van dit jaar. Overal ter wereld zal deze dag worden meege vierd. „Ook Nederland zal in die da gen zijn vreugde uiten om het feit, dat God ons deze paus schonk: een man die op deze leeftijd zoveel meeleven in Advertentie Onovertroffen wasecht zonecht weerecht de Kerk wist te wekken en in zulke onzekere en woelige dagen als de onze zo doortastend zijn maatregelen tr°*: Wij wensen niets liever dan dat ruj zijn levenswerk, het komende Concilie, zelf ook volkomen vitaal mag meema ken en met succes voltooien. „Opdat allen in de gelegenheid zijn dit feest mee te vieren bepalen wy, enigszins leiding te geven aan ons ai- ler feest, dat in iedere parochiekerk naar keuze op vrijdag 3 novem zaterdag 4 november een feestenjne avondmis met predikatie worde g - vierd. Mogen wij er op vertrouweri u in zeer grote getale aan de ®u°„ tische feestviering deelneemt en enigszins mogelijk daarbij ook t Tafel nadert. Onnodig u aan te sporen dan meer dan ooit voor de H. te bidden; voor zijn persoon en voor alle grote zorgen, waarvan zijn hart zo vol is," aldus besluiten de bisschoppen. Een nieuw technisch snufje in Zweden waardoor de sleutelbos overbodig wordt. Men draaie een bepaalde lettercombinatie en de deur gaat open. De combinatie van vijf letters geeft een ongekend aantal mogelijkheden. DANTUMADEEL, 30 okt. In de ge meenteraad is gesproken over de mal versaties, die vorig jaar aan het licht kwamen bij de dienst voor sociale za ken en de werkplaats voor minder-va- liden malversaties die de gemeente voor meer dan een half miljoen gulden benadeelden. Een ter sprake gebracht rapport van een raadscommissie stelt onder meer, dat B. en W. in ernstige mate nalatig zijn gebleven bij het uit- UTRECHT, 29 okt. De Nederlandse Verenieing voor de Volkszang is 55 jaar oud geworden zonder ooit een congres te houden. Zaterdag heeft zij Je Utrecht evenwel de eerste van een hele serie jaarlijkse bijeenkomsten gehouden, ten einde de volkszang in ons land.te sti muleren. Zij mocht daarbij over be langstelling niet klagen. Toen Wouter Paap, na de Owning door de voorzitter, de heer J. P. M. Meuwese (burgemeester van Hilvaren beek en als beiaardier een zeer open baar volkszang-solist), het woord nam ovor de grote inleiding over „Volkszang- in deze tijd", begon hij met de oprui ming van het misverstand, dat volks zang gelijk zou zijn aan massazang. Aiie volkszang kan alleen bloeien in een ge meenschap, in een goede school, in de jeugdbeweging, in de trekkerswereld en vooral in het gezin. Vanuit deze kernen kan zjj zich verder verspreiden en ten slotte leiden tot het musiceren met enige honderden. Maar de volkszang veronderstelt steeds de aanwezigheid van een bepaalde mate van geestesbe schaving en natuurlijk ook van de gave om (gezamenlijk) te kunnen zingen. Uiteraard is zonder een betere mede werking van het onderwijs weinig expan sie en verdieping te verwachten; en juist in het onderwijs komt de muzikale opvoeding slechts zeer moeilijk op gang. Gerechtvaardigde klachten over de zangpraktjjk op de lagere school zijn legio. Het werk van het Wardinstituut en van het Gehrelinstituut heeft pioniers gevormd voor de goede zang en voor een verantwoorde algemene muzikale vor ming; doch deze poniers schijnen in het oerwoud slechts moeilijk te kunnen doorstoten. Men kan er slechts op ver trouwen, dat de verbetering in het on derwijs op den duur zal voortgaan, nu in alle opleidende instanties, (kweek scholen, conservatoria, muziekscholen) een vrjj grote kennis van het volkslied voor het behalen van diploma's als eis wordt gesteld. Een eigentijds liederenrepertoire ont breekt, vooral omdat de dichters ver stek laten gaan. Tekstschrijvers, wer kend in <ie verzakelijkte sfeer van schlaeer en tophit, zijn er teveel: hun produkten zijn onbruikbaar. Spreker wees in dit verband op de ontaarding van de talentenjacht voor radio en plaat, waar een bepaalde ma nier van „commercieel zingen" wordt eevraagd terwijl de vereiste „vaktech nische kneepjes" snel genoeg onder de knie te krijgen zouden zijn. Een enorme laai van ons volk leeft bij toppers en hits Al kan men in sommige opzichten jaloers zijn op.de vowttoendai door- stroming van nieuwe werken, die daar plaatsvindt, van die kant kan men de vernieuwing van het volksliederenreper toire bepaald niet verwachten. Merkwaardigerwijze is de vorming van het eigentijdse lied in de christe lijke kerken veel verder gevorderd. Spreker wees op het werk van ds. Bar nard (Guiilaume v. d. Graft) in de Ma- ranathakerk te Amsterdam, waar de nieuwe liederen op bruikbaarheid en levenskracht getoetst kunnen worden. Van rooms-katholieke zijde is er het werk rond de „Gemeenschapsmis". Bij de gedachtenwisseling werd de school verdedigd, doch daarna direct he vig aangevallen („scholen zonder enige zang zijn zeer talrijk"; de overheid die daartegen niets doet, „is maar een slap pe troep"). In de namiddag was er een forum onder voorzitterschap van de heer A. Herckenrath, tweede voorzitter van de vereniging, hoofd van de afdeling Mu ziek van de N.R.U. Het thema was ,De lichte muziek en het zingende volk" Aan de hand van een aantal door de congresleiding opgestelde vragen werd het duidelijk, dat de vereniging zoekt naar een verbinding tussen de thans populaire muziek van radio en plaat met de volkszang. Doch de forum leden waren daar niet voor te vinden en, voorzover zulks te beoordelen viel, (Advertentie) nieuw ADRES I lUlZEN JOLNES TELEFOON: 010-135910. 018963344 STOCKHOLM, 30 okt. (UPI) - Tij dens de pauze zondagavond van een concert in het Concertgebouw alhier, had de dirigent Pierre Montaux e hartaanval. Monteux, 86 jaar, Fransman van geboorte en genaturaliseerd Ame rikaan, herstelde van de aanval er wenste het concert verder te dirigeren maar de doktoren stuurden hem naar bed. klaarblijkelijk slechts weinigen uit het auditorium. Men verwierp de thesis, dat de schlager het volkslied van vandaag zou zjjn, en de jazz en de Latijns-Ameri kaanse muziek de volksmuziek van heden. Forumlid Pi Scheffer zei het on omwonden: „De schlager is de lichte muziek van de beroerdste soort!" en de jazz en de Latijns-Amerikaanse muziek zijn voor uitvoering te moeilijk. Op de vraag of het zinvol zou zijn de lichte muziek te bestuderen om zo doende te achterhalen door welke ken merken de populariteit ervan kan wor den verklaard werd ten dele positief geantwoord. Maar er was twijfel in de mogelijkheid of de enorme veelheid van verschijnselen tot een aantal han teerbare noemers zou zijn terug te brengen. Vrij algemeen was men van mening, dat de schlager zijn succes mede dankt aan de presentatie en aan de interpretatie, die in enigerlei vorm van samenzang niet benaderd kunnen worden. Is het mogelijk te achten, dat er een eigentijds volkslied ontstaat, dat met eieentiidse middelen zich naast de schla ger weet te handhaven? En zal daarin ook het nationaal-eigene nog tot uiting kunnen komen? Paul Niessing verwierp de mogelijkheid van een binding tussen het volkslied en de moderne serieuze muziek- de moderne componistentaai (12 toonsmuziek) spreekt het huidige pu bliek niet aan. Wel kon men aan de hand van enige opnamen laten horen, dat het volkslied af en toe tot schlager wordt. Maar de produkten. die b-v. Lio nel HamDton op verzoek van een platen- fabriekmaakte van „Zeg, kwezelken, wilde gij dansen" en „Jan Hmnerk werden^algemeen afgewezen. Z« dragen bovendien te weinig het kenmerk van wat Hampton kan presteren; daardoor ontstaat een tweeslachtigheid, waarmee niemand gebaat is. ne forumvoorzitter kwam in zijn slot woord tot de merkwaardige conclusie, dat er eerst muziekale sociologie moet komen, met bestudering van alle ver schijnselen en vooral met peiling van de muzikale behoeften van het volk „Voor aesthetiek" is in deze fase geen plaats Wat men, wachtende op die studie, denkt te doen, werd bepaald niet duidelijk. Jules de Corte, die de middag begon nen was met de voordracht van enige van zijn voortreffelijke cabaretliedjes, begon zijn tweede optreden, na het fo rum met de opmerking, dat de onder scheiding tussen lichte en serieuze mu ziek irreëel is: er is alleen maar mu ziek en datgene wat ervoor doorgaan wil Dat hij de aesthetica niet buiten be schouwing zou willen laten, vertolkte hij uitmuntend in een liedje dat het ouder wetse repertoire van „Holland, ze zeggen ie grond is zo dras" zowel in tekst als in de muziek kostelijk parodieerde. En... er is ook nog gezongen door het con- gresserende publiek: zes of zeven lied jes onder leiding van Joop Schouten. We moesten er allemaal bij gaan staan: dan ging het beter. DR. JOP POLMANN oefenen van controle op de gang van zaken bij sociale zaken en de werkplaats. Het rapport bevat voorts ernstige be schuldigingen aan het adres van de bur gemeester, mr. P. T. van der Herberg. Deze zou in het beleid van het college te veel zijn persoonlijke instellingen en ambities hebben laten domineren en zo wel de wethouders als de raad meerma len hebben gepasseerd., De meerderheid van de raadscommis sie drie van de vijf leden) concludeer de dat zij geen vertrouwen had in een wijziging van de houding van de bur gemeester. Zij wilden daarom het ver trouwen in B. en W. opzeggen en wa ren tevens van oordeel, dat zij geen me dewerking konden verlenen aan de tot standkoming van een voorgestelde reor ganisatie van de gemeentelijke takken vap dienst onder dit college van B. en W. De raadscommissie kwam, na na der beraad, met een nieuw meerder heidsstandpunt. Vier van de vijf leden stelden voor de behandeling van de in het rapport vervatte conclu sies tot nader order uit te stellen en de commissie, bijgestaan door de raad van deskundigen van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, op te dragen binnen zes maanden in een nieuw rapport de raad in te lichten omtrent de resultaten van de voorge stelde reorganisatie van het bestuur lijk en administratief apparaat over de afwikkeling van de door het rijk ingediende vordering en over het door B. en W. gevoerde beleid. De P. v.d. A.-fractie handhaafde het aanvankelijke standpunt van de meer derheid en onthield zich van stemming toen er over het nieuwe meerderheids- voorstel werd gestemd. Het voorstel werd met twaalf stemmen vóór en vijf blanco aangenomen. De fractie van de P. v.d. A. zal protest tegen het haars inziens onwettig genomen raadsbesluit aantekenen bij Gedeputeerde Staten van Friesland en het partijbestuur vra gen of het mogelijk is dat zij nog lan ger deelneemt aan het besturen van de gemeente. De voorgestelde reorganisa tie is zonder hoofdelijke stemming door de raad goedgekeurd. DJAKARTA, 30 okt. (Rtr) De In donesische minister van Buitenlandse Zaken, dr. Soebandrlo, heeft gisteren ge zegd dat zijn land elke Nederlandse po ging om Indonesië buiten een regeling van de kwestie Nieuw-Guinea te hou den, zal verijdelen. Soebandrio achtte het noodzakelijk een verklaring af te leggen „met het oog op onjuiste Neder landse persberichten over een recente bijeenkomst van Nederlandse en Indone sische vertegenwoordigers in New York". Hij zei dat deze bijeenkomst was tot stand gekomen op aandringen van andere VN-leden. „Deze bijeenkomst be trof ge bilaterale onderhandelingen maar oriëntatie". De minister vervolgde: „Indien de Ne- derlanders van mening zijn, dat het met nodig is de betrekkingen tussen Indo- nesië en Nederland te normaliseren, dan denk ik dat Indonesn ook de factor van normalisatie zal negeren De basis v9or de regeling van de kwestie West-Irian is een van gelijkheid en wederzijds resDect Wij eerbiedigen Nederlands gebied'als een eenheic' en wij willen dit de Nederlanders Indonesisch gebied als een eenheid respecteren IJMUIDEN, 30 okt. Zaterdagmid dag heeft zicht aan boord van de sleep boot „Titan" van Wijsmuller te IJniui- den een ongeval voorgedaan tijdens het verlenen van assistentie aan het Neder- lndse motorvrachtschip „Nias" bij het vertrek uit de Noordersluis. De dienst doende eerste stuurman aan boord van de sleepboot, de 35-jarige R. B. v. d. Berg uit Woudenberg, kwam hierbij om het leven. Omstreeks 5 uur in de middag had de „Titan" in de sluis vastgemaakt ach ter op de „Nias". Daartoe was een tros van het achterschip van de 6.875 ton metende vrachtvaarder bevestigd op de kopbolder van de „Titan". By het ver trek uit de sluis is de tros tegen het stuurhuis terechtgekomen, waar de eer ste stuurman op de buitenbrug stond. Aangenomen moet worden, dat hij door de tros is getroffen of tussen tros en stuurhuis is bekneld geraakt. Hij werd op slag gedood. Stuurman R. B v. d. Berg voer van 1947 af als stuurman op de grote vaart. Begin 1961 kwam hfj bjj de n.v. Bureau Wijsmuller te IJmuiden in dienst. Hij was gehuwd en vader van twee kinderen VENRAY, 30 okt. Op weg naar zjjn familie in zijn geboorteplaats Venray is de directeur van de bisschoppelijke kweekschool voor onderwijzers te Roer mond, de priesterleraar dr. H, T. M. Litjens, gistermorgen bij een auto- ongeluk ernstig gewond geraakt. In zeer zorgwekkende toestand moest dr. Litjens in het ziekenhuis te Horst wor den opgenomen, na op de plaats van het ongeluk van het H. Oliesel te zijn voorzien. Het ongeluk gebeurde omstreeks eif uur op de provinciale weg Venray- Horst onder het kerkdorp Castenray. Dr. Litjens reed per auto in de richting Venray. Een uit de tegenovergestelde richting komende auto is waarschijnlijk in een bocht van de weg geslipt en te gen de wagen van dr. Litjens gebotst. VENRAY In dev roege ochtend van zaterdag is op de provinciale weg Ven- ray-Deume onder de buurtschap „De Nachtegaal" de veertig-jarige employé van de Grontmy P. van de Broek uit Sevenum met zijn auto tegen een boom gebotst en vrijwel op slag gedood. Een militair, mede-inzittende, werd zwaar ge wond. LOON OP*ZAND, In de nacht van zaterdag op zondag is op de Kasteel laan de dertig-jarige J. J. Hoevenaar uit Kaatsheuvel, door eena auto gegre pen en op slag gedood. Hij had een ken nis, die panne aan zijn brommer had, geholpen en was later naar 'e linkerzij, de van zjjn motor gelopen om deze te starten, de motor stond in de berm van de weg. DEN HAAG, 30 okt. De algemene bestuursraad van de „Pax Christi", de internationale katholieke beweging voor de vrede, heeft in een bijeenkomst in Parijs naar aanleiding van de hervat ting van de Russische atoomproeven een beroep gedaan op de verantwoorde lijke leiders van de landen, die atoom wapenen bezitten, illes in het werk te stellen ter bescherming van de mens heid tegen de atoom-gesel. De raad heeft ook de wens uitgesproken, dat de onderhandelingen voor een internatio naal controlestelsel, in dienst van de vrede worden hervat. UTRECHT, De centrale jongeren groep van de K.V.P. heeft de hervatting van de kemproeven door Rusland in een speciale verklaring veroordeeld. De proef met de 50-megatonbom, aldus de K.V.P.-jongeren, is een monsterachtig bewijs van het cynisme van het dictato riale systeem, dat geen middel schuwt zijn machtspolitiek aan de wereld op te leggen. De jongerengroep acht deze bom een nieuwe aanslag van liet communis me op de pogingen een werkelijke vre de tot stand de brengen. Zij is ervan overtuigd, „dat de gehele jeugd van de vrije wereld deze politiek met afschuw veroordeelt" en meent dat geen poging mag worden nagelaten te komen tot onderhandelingen die kunnen leiden tot een verbod van alle kemproeven. •x Ober, één bier alstublieft! Maar als de ober u een glas bier van deze afmetingen zou brengen, zou u vermoedelijk toch wel even schrikken. De gezamenlijke Duitse bierbrouwers hebben deze bierglazen laten maken om er het bierverbruïk per hoofd en per jaar in (geheel) Duitsland mee te symboliseren. HOLLANDIA, 30 okt. Wanneer de N i c u \v - G u i n e a-R a a <1 de onlangs door het „Nationaal comité Nieuw-Guinea" ge dane voorstellen over vlag, volkslied en (le naam van het land goedkeurt, zal morgenmiddag om twaalf uur hier een delegatie uit de raad gouverneur Plat- teel in diens ambtswoning een petitie en de nieuwe vlag aanbieden. Ook zal dan deze vlag overal in Hollandia wor den uitgestoken. Met enige plechtigheid zal (lit geschieden voor het gebouw van de griffie van de Nieuw-Guinea-Raad, nabjj het „Hollandia-monument". De Democratische Volkspartij heeft hier een druk bezochte vergadering ge houden. Degenen die een week geleden het initiatief namen tot oprichting van het ..Nationaal Comité Nieuw-Guinea" kregen er gelegenheid, hun bedoelingen met het manifest over de vlag, volks lied en naam van land en volk uiteen te zetten. Het lid van de Nieuw-Guinea- Raad N. Jouwe wees op een verschil van opvatting tussen het comité en de „Partei Nationaal inzake het hijsen van de vlag. De voorzitter van de Democratische Volkspartij, de heer Roentoboy al dus Jouwe heeft 5 april 1962 ge noemd als datum, waarop de soeverei niteit moet worden overgedragen aan de Papoeabevolking. „De datum van deze overdracht is echter minder be langrijk, omdat Nederland ons de soe vereiniteit toch reeds heeft toegezegd." Jouwe stelde voor, de Papoeavlag dinsdag te hijsen. De toespraak van een ander lid van de Nieuw-Guinea-Raad, Kaisiepo, werd herhaaldelijk door applaus onderbroken. Indonesië, zei Kaisiepo, wil het voormalige kolonialisme van de Neder landers voortzetten. Kaisiepo bestreed de opvatting, dat het hijsen van de na tionale vlag dient gepaard te gaan met een overdracht der soevereiniteit. Mr. de Rijke, wees erop. dat het „nationaal comité" en het manifest uitsluitend door Papoea's zjjn geinspireerd en riep de Nederlanders in Nieuw-Guinea op, zich allen achter dit initiatief te scharen. Op deze vergadering bieek, dat ook de Democratische Volkspartij zich ge heel achter het „nationaal comité" heeft geschaard.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5