Ontluistering van Stalin wordt verder voortgezet Verwijdering van zijn lijk uit het mausoleum RUSSEN RIJDEN DOOR WEST-BERLIJN 1 y De Gaulle gaat naar Londen De generaals Giap en Taylor T A c D Piratenzender van de OAS weer in de lucht Fraaie bison-aanwinst voor Ouwehand „Kerkeveiling" Moedig vaderlander Goed handwerk GEDENKTEKEN VOOR MARX ONTHULD Beechcrafts voor Indonesië Heeft rood China de atoombom? 24-26 november Kolonel Soemoeal gaf zich over Syrië lid van de Arabische Liga Woensdag zeven jaar oorlog SOEKARNO vrijwel GEHEEL HERSTELD Mohammed Yamin naar Bonn vertrokken Studieweek in ROME °ver macromoleculen Opstand Indonesië Nederlander in Australië verdronken Von Brentano bereid af te treden Om coalitieregering mogelijk te maken MAANDAG 30 OKTOBER 1961 PAGINA MOSKOU, 30 oktober (Rtr., U.P.I.) Het „destalinisatie"- proces in de Sovjet-Unie is nog steeds niet aan zijn einde geko men. Op de zitting van het par tijcongres van zaterdag lanceerde premier Khroesjtsjev nieuwe aan vallen op Stalin. Russische stu denten organiseerden verleden week bijeenkomsten, waarop .zij eisten dat Stalins gebalsemde lichaam wordt verwijderd uit het mausoleum op het Rode Plein, waar het ligt opgebaard naast dat van Lenin. Dagelijks staan dui zenden Russen in de rij om een blik op de beide stoffelijke over schotten te kunnen werpen. Zon' dagmorgen echter bleek dat men het mausoleum plotseling had gesloten. Als verklaring hiervoor werd officieel opgegeven: herstel Werkzaamheden. Het partij-con gres heeft vanmorgen een resolu tie aangenomen waarin de verwij dering van het lichaam van Stalin Uit het mausoleum wordt geëist, aldus deelde radio Moskou mee. THE CIGARETTE OF QUALITY AND PRESTIGE Biü Belangrijk nieuws! De produktie voor Nederland van „America's finest Ok JLe cigarette" is nu naar ons eigen land verlegd. Dank zij de grote besparing aan vrachtkosten, invoerrechten en accijnzen is de nieuwe prijs per pakje- 0~ - lm M door JOSEPH ALSOP j 9.3° 1\VS' ogf' Typerend is ook dat Khroesjtsjev in «e rede, die hij vrijdag voor het partij congres hield, voorstelde een monument °P te richten „voor de kameraden, die ®hder het bewind van Stalin s lachtoffers l'an de terreur zijn geworden". Zon dagmorgen onthulde Khroesjtsjev, ga degeslagen door vele Russische en bui tenlandse communistische leiders, het eerste gedenkteken in Moskou voor Karl Marx, de (Duitse) grondlegger van het socialisme en het communisme. Het gedenkteken bestaat uit een stenen buste, geplaatst op een zuil van graniet, en is in totaal bijna zeven meter hoog. Zaterdag richtte Khroesjtsjev, tijdens een besloten zitting van net partij con- fres, ook weer een serie aanvallen op e communistische leiders van Albanië. Hij verweet hun „bloedige misdaden, die erger zijn dan die van de tsaristi sche geheime politie". Volgens Khroesj- DJAKARTA, 30 okt. (Rtr.) De In donesische luchtmacht heeft 37 Ameri kaanse Beechcraft T-34 „Mentor" vlieg tuigen in ontvangst gencmen. De V.S. zullen volgens een krediet- Overeenkomst met Indonesië, die 25 jaar geldt, 50 toestellen van dit type leveren. De vliegtuigen, die zullen worden ge bruikt voor oefening van het vliegend Personeel, werden op een plechtige bij eenkomst aan de Indonesische lucht macht overgedragen. De chef-staf van de Indonesische lucht macht, maarschalk Suryadarma, ver klaarde, dat Indonesië „bereid is van elk vriendschappelijk land hulp te ontvan gen". LOS ANGELES, 30 okt. (Rtr) In Los Angeles zijn Russische radioberich- ten opgevangen, volgens welke commu nistisch China voorbereidingen treft voor het houden van zijn eerste proefnemln- Sen met kernwapens. De bewuste Rus sische u. lending was bestemd voor luis teraars in Rusland en het Verre Oosten. Lr werd in gezegd dat een nabij de grenzen van China, Buiten-Mongolië en Rusland gelegen gebied ter oppervlakte Van 518.000 hectare wordt ontruimd „ln Verband met kernwapenproeven, die de Chinese Volksrepubliek aldaar zal hou den". Er werden geen data voor de Proefnemingen genoemd. De berichten werden opgevangen door Werknemers van een belangrijke Ame rikaanse wetenschappelijke organisatie. Deze organisatie, die haar naam niet ge- h°émd wil hebben, verklaarde dat de berichten uit de thans gebruikte Rus sische bron in het verleden „niet altijd betrouwbaar" zijn gebleken. RJVVENEN, 30 okt. (UPI) President ekarno van Indonesië is vrijwel geheel i rsteid van de operatie, die hu dinsdag een Weense kliniek heeft ondergaan, v Mohammed Yamin, minister van het jl 'Jnale Planbureau, die de president mirtj nen was komen opzoeken, is in- deig vertrokken naar Bonn. hPfld?ns zijn korte oponthoud in Wenen te ^amin geweigerd de pers te woord het „ari of commentaar te leveren op g6v S^Prek, dat hij in New York heeft vari ?rd met minister Luns. De datum don® vertrek van Soekarno naar ln- lüjrt?sié staat nog niet vast. Naar ver den zal de president over enige maan- twe i^ugkeren naar Oostenrijk voor een operatie. Rrfn °nze Romeinse correspondent) Van a1®' 30 okt. Onder auspiciën Schsn Pauselijke academie van weten den jn w°rdt een studieweek gehou- la H®. zetel van de academie, de vil- ca'anl ?'9S ÏV liet bouwen in de Vati- Porten wi'nen- Het onderwerp der rap- die v en besprekingen vormt een stu- lart» macromoleculen, die van be- van do*. v-°°r biologie. Voorzitter selBw® studieweek is het lid van de pau- De tb ®cademicie prof. Ame Tiselius. den nfb. nemers z0n alle vakgeleer- Éunnn® 9?lstig uit Amerika, Azië en bert. R?;' Onder hen bevinden zich Hu- misnB u?n,tre.nne' directeur van het che- Sel p" .'P'oS'sch laboratorium in Brus- sitéit R t, Oebije van de Cornell univer- Rutrnui tala (verenigde Staten) en Paul Ven van de universiteit van Leu- dag' i* Ki?aus® za* de ge'eerden zater- nt bijzondere audiëntie ontvangen. tsjev schrikt men er in Albanië niet voor terug zwangere vrouwen terecht te stellen. Pathetisch riep de Russische premier uit: „Waar zijn de Albaanse communisten gebleven, die de partij hebben opgericht en tegen de Italiaan se en Duitse fascisten hebben gestre den? Zij zijn bijna allemaal het slacht offer geworden van de bloedige mis daden van Hoxha en Shehu". De Albaanse communisten betalen Khroesjtsjev overigens met gelijke munt terug, zodat het Russisch-Al- baanse ideologische conflict thans het karakter heeft aangenomen van een regelrechte scheldparty. In een uit zending van radio Tirana werd Khroesjtsjev een „anti-marxist" ge noemd, een „samenzweerder" en een gewone oproerkraaier". De rel is in middels zó hoog opgelopen dat Khroesjtsjev heeft gezegd: „Hoxha en Sjehu zullen moeien aftreden voordat de breuk tussen de Sovjet-Unie en Albanië kan worden geheeld". MOSKOU. De secretaris van het Centrale Comité van de Russische par ty, Frol Kozlov, heeft zaterdag de nieu we partijvoorschriften met „Nieuwe, hogere eisen" voor alle communisten aangeboden. „Na de gevolgen van Sta lins persoonsverheerlyking te hebben overwonnen heeft de party de richtly- nen van Lenin voor de partij en het principe van collectieve leiding geheel opnieuw vastgesteld". „Ongeacht zyn positie kan ieder party lid nu openlijk kritiek oefenen op iedere communist", aldus Kozlov. „De party zal haar gelederen aanvullen met de politiek meest bewuste en actieve leden van de gemeenschap". (Advertentie) Presenteer Philip Morris Niet alleen rijden de Amerikanen, Britten en Fransen regelmatig Oost-Berlijn binnen, de Russen komen ook in Wëst-Berlijn. Dat zij daar door de bevolking niet gastvrij worden ontvangen, bewijst deze foto van een grote groep Westber- lijners, die een Russische auto dreigend omringen en door Amerikaanse MP's op veilige afstand moeten worden gehouden. PARIJS, 30 okt. ,AFP) Generaal en mevrouw De Gaulle zullen van 24 tot 26 november een privébezoek afleggen bjj de Engelse minister-president, Mac- millan, en dienst echtgenote op hun bui tenverblijf in Birch Grove, Sussex, op uitnodiging van het echtnaar Maemillan. Aldus is in een officieel regeringscom muniqué zaterdagmorgen in Parus be kendgemaakt. Van officiële zijde in Londen en Parijs werd verklaard, dat beide staatslieden, de kwestie Beriyn, Engelamfs toe treding tot de EEG, de NAVO, de Verenigde Naties, proeven met atoom wapens, ontwapening en Afrikaanse pro blemen zullen bespreken. Het is de eer ste ontmoeting van De Gaulle met Mac- millan sinds januari, toen de Britse pre mier en mevrouw Macmillan een week einde in Parijs doorbrachten. DJAKARTA, 30 okt. (Reuter) In de Indonesische hoofdstad is bekend ge maakt dat Ventje Soemoeal, de oud commandant van de provincie Celebes, die heeft deelgenomen aan de opstan dige beweging in Indonesië, zich aan de autoriteiten heeft overgegeven. De da- I turn van Soemoeals overgave werd niet genoemd, slechts werd gesproken over „eerder deze maand". CAIRO, 30 okt. (Reuter) De Raad van de Arabische Liga heeft zich za terdag voor lidmaatschap van Syrië van de Liga uitgesproken. Volgens een woordvoerder van de Liga maajfte op de bijeenkomst van de raad in Cairo geen van de landen bezwaar tegen de toetreding. Syrië is het twaalfde lid van de Liga. De leden hebben voorts besloten overleg te plegen over Israëls plannen de rivier de Jordaan te y,.v ver leggen. I >'■- -r, s:W 3Ü en aanschouwe van talrijke bezoekers heeft een van de Noordamerikaanse bizons van Ouwehands Dierenpark onder een oude boom in het dagverblijf het leven geschonken aan een welgeschapen zoon. Moeder en kind maken het zéér wel en zijn dol op elkaar. Het bisonjong, dat ove, een prachtige, lichtbruine vacht beschikt, is een waardevolle aanwinst voor de collectie van Ouwehand, vooral omdat de bison in het wild vrij zeldzaam is en onder officiële bescherming is geplaatst om uitsterving te voorkomen. bezichtigen. De liefhebsters werden er in de gelegenheid gesteld verschillen de handwerken met patroon en bjjbe- horend materiaal, of het patroon af- zonderiyk te bestellen en met het oog op de met rasse schreden naderende Sinterklaastijd waren er ook enkele kleine werkjes kant fen klaar verkrijg baar. By het bezichtigen van de zeer be scheiden opgezette tentoonstelling be treurden wij het eens te meer, dat het handwerk ook ais vrytydsbeste- ding meer en meer gaat verdwijnen. Naast de vrü klassieke theemutsen, kleedjes en slopen, geborduurde étui- tjes en lopertjes, zagen we byzonder mooie wandlappen van naturelkleurig grof linnen, waarop met nègre-wol in kruissteek verschillende Oudhollandse uithangborden waren geborduurd. Met naald, draad en een hele grote dosis geduld kan men tot opvallende resul taten komen! Een fraai staaltje hand- werkkunst was te zien op een dekser- vet van naturelkleurig linnen kaas doek met een veermotief in Perzisch ajour. Er waren leuke wandlappen voor de kinderkamer, sportieve tas sen van gemêleerde wollen stOi be werkt met ribslint en coton-perlé; heel apart was een cocktailschortje naar een ontwerp van mevrouw M. F. Dijkshoorn-Habekotté. De Stichting „Goed Handwerk" heeft in ieder geval niet te klagen ge had over gebrek aan belangstelling, want velen hebben in de loop van de dag de tentoonstelling bezocht. pennick, zijn leven" geopend die tot 19 november te zien zal zyn. Deze tentoon stelling werd georganiseerd door de De- venter Culturele gemeenschap in het ka- 1»| IJ J lphen aan de Rijn heeft^een^meu- ^er van ,je herdenking van de^tweehon- ff GTGIu "E) CC01*0601101^ jS we parochie die aan de H.Pius X is gewyd. Haar zielental is nog niet groot. Haar territorium is op de groei berekend. Ze heeft een houten noodkerkje maar er moet een grote stenen kerk komen. Een bouw commissie is er ook al. Ze ontplooit een herculesachtige werkkracht ge steund door een hoge graad van üver als het gaat om de verwezenlijking van kostbare bouwplannen. Diezelfde commissie, die gaarne zo ontzaglijk derdste geboortedag van de Raadspen sionaris. Met vele oorspronkelijke documenten, schilderijen en voorwerpen is men er in geslaagd zowel een beeld te geven van deze geboren Deventemaar, die bü de Vrede van Amiens een der voornaam ste figuren was en de enige Nederlan der die het waagde de oppermachtige Napoleon Bonaparte meermalen tegen te spreken, als ook van de personen veelzou 'willen bereiken kt Saigon Net ais de adviseurs van president Kennedy zün ook de naaste medewerkers van de president van Zuid-Vietnam Ngo- Dinh Diem, het onderling nog niet eens over de belangrüke vraag, of er Amerikaanse troepen naar reser vestellingen in dit land moeten wor den overgebracht of niet. De anti s zijn van mening, dat een verzoek om Amerikaanse troepen, zelfs als zy bedoeld zün als niet meer dan een reserve, die slechts gebruikt zal worden in het geval, dat de com munisten hun agressie 'zeer steik op voeren dat zon verzoek een ge- vaarlyke erkenning van zwakheid is. zy, die voorstanders zyn wn de maatregel, menen, dat er al lang dringend behoefte bestaat aan een reserve. Beide groepen zyn het er echter over eens, dat al een hele poos geleden de tyd is gekomen voor een stoutmoedige Amerikaanse actie die een bemoedigende „psychologi sche schok" zal veroorzaken. £0 huldigen die opvatting vooral, om dat president Kennedy tenslotte in zake Laos niet gehandeld heeft vol gens de beginselen, die hy dit voor jaar in zün persconferentie over de Laotiaanse toestand heeft geponeerd. Als gevolg daarvan worden de on gelukkige Vietnamezen nu in Laos geconfronteerd met een „neutralisti- sche" regering van het soort, dat op vrijwel ieder tijdstip openiyk kan worden overgenomen door de com munisten. In ieder geval kan men van de nieuwe Laotiaanse regering van prins Soevanna Phoema met zekerheid ver wachten, dat zy de Noordvietnamese communisten in staat zai stellen Laos te blijven gebruiken als voor naamste aanvalsbasis tegen Zuid- Vietnam. Tsjepone en Attopeu, alle bei gelegen op Laotiaans grondge bied, hebben al maanden dienst ge daan als uitgangsstellingen voor de manschappen en het materieel, die dit land vanuit Noord-Vietnam bin nenkomen. Tenzy er een wonder ge beurt in Vientiane, zal deze toestand bestendigd biyven. Wegens het gevaar, dat voortvloeit uit de ononderbroken versterking van de communisten, heeft generaal Maxwell Taylor, de militaire advi seur van president Kennedy, de af gelopen dagen in Zuid-Vietnam on derzocht, of Amerika daarop moet Hano Haiphong .Vientiane 8ENHtl Quang-Tr-i Tourane CAMBODJA 690754 antwoorden met het streven van gevechtseenheden, die Diems jam merlijk geslonken reserves kunnen versterken. Maar on 'er de huidige omstandigheden lijkt het waarschijn, iijker, dat de vereiste „psychologische schok" veroorzaakt kan worden door de Amerikaanse Zevende Vloot op dracht te geven vlak onder de Zuid- vietnamese kust te patrouilleren. Er bestaat nameiyk ook het probleem van infiltraties uit zee en in geval van nood zyn er aan boord van de vloot al tyd nog de Amerikaanse ma riniers. Eik van de beide acties, die hier boven staan omschreven, kan slechts beschouwd worden als, ten eerste, een beleid van voor lopige waarborgen en, ten tweede, als bewijzen dat Amerika zich op be slissende wijze heeft gebonden aan het verdere lot van Zuid-Vietnam. Zulk een bewüs van Amerikaanse binding is hard nodig, omdat, zoals een verbitterde Vietnamese autoriteit het uitdrukte, „Laos heeft aange toond, dat de beroemde paraplu van de Zuid-Oost-Aziatische Verdrags-Orga- nisatie meer lijkt op een visnet". Wat is een bilateraal defensie-verdrag de Vietnamezen werkelijk willen, dat met de Verenigde Staten. Ondertus sen heeft het heiaas geen nut net te doen, alsof het Zuidvietnamese pro bleem kan worden opgelost door yet scheppen van voorlopige waarbor gen De briljante, koel-meedogenloze commandant van de Noordvietname se communisten, generaal vo Nguyen Giap, beschik', namelijk over een beproefd systeem, dat hy thans, naar auideiyk blijkt, wéér toepast. Het allesoverheersende probleem is: hoe kan het systeem van Giap wor den verslagen? Het systeem bestaat uit een con- trapuntische opeenvolging van een lang aangehouden guerilla-aanval en dan opeens een sterk gelocaiiseerde, maar uiterst vernietigende conven tionele aanval. Het klassieke succes van dit systeem kwam in 1950; dat was het werkeiyke keerpunt in de Franse oorlog hier. In dat jaar leek het werkeiyk, of de Fransen de guerrilla-oorlog had den gewonnen. De Tonkin-delta, des- tyds de sleutel tot geheel Indo-China, was eindeluk volledig gezuiverd. De dorpen behartigden hun eigen verde diging. Er waren geen terroristische incidenten. Maar de prüs, die voor deze successen betaald moest wor den, was deze, dat het Franse leger drastisch verspreid was over het he le land. Tot dat tüdstip had Giap zich nooit aan iets groters gewaagd dan guerilla-aanvallen met zeer lichte wapens. Maar hy had ge regelde eenheden achter de hand, in totaal misschien wel een divisie, die aan de overzüde van de Chinese grens werden getraind. Op het kri tieke ogenblik liet hy deze eenheden een aanval ondernemen op twee zwaar bemande, maar afgelegen Franse grensposten, Caobang en Langson. Beide posten, die het vuur- overwicht van de tegenstander moes ten erkennen en die volledig verrast waren vielen in handen van de vy- and, met het volledig verlies van hun garnizoenen. Deze twee onver wachte en dramatische nederlagen veroorzaakten een tydelüke ontmoe diging in Saigon en Parus. De be noeming van generaal de Lattre de Tassienv herstelde het moreel, maar generaal de Lattre probeerde de oor log voort te zetten volgens een nieuw svsteem, waarbij alles, wat men te voren in de strijd tegen de guerilla s had bereikt, werd opgeofferd. Dit was het werkeiyke voorspel tot Dien Bien Phoe. Daar paste Giap wederom dezelfde methode toe van een plotselinge plaatseiuke aanval met conventionele strudkrachten op een leger dat reeds was uitgeput door de guerrilla. En het succes van die aanval herinneren wy ons nog nlErr bestaaf nu, hier in Zuid-Viet nam, een crisis, omdat het leger van president Diem uitgeput is door de guerrilla en omdat generaal Giap he iig schijnt te zyn conventioneel ge organiseerde en bewapende strijd krachten op te bouwen in het Zuid vietnamese hoogland en aan de over zijde van de grens met Laos. In de nabye toekomst kan men daarom een nieuwe reprise van het Giap-sys- teem verwachten. Komt zy nu niet, dan komt zij ongetwyfeld later, ten zij er een eind wordt gemaakt aan de onophoudeiyke versterking van de communisten hier. Dit is het grote probleem, waar voor generaal Maxwell Taylor zich geplaatst ziet. Een definitieve oplos sing zal waarschljnlyk maatregelen van drastischer aard vergen dan die, welke tot dusver zyn genoemd. (Copyright N. Y. Herald Trib.) ving waarin hy vertoefde. Zo zyn het originele vredestractaat van Amiens met de acte van Ratificatie, de ganze- veren pen met inscriptie waarmede Rutger Jan dit verdrag ondertekende en het cachet, dat by het zegelen van de documenten werd gebruikt aanwezig. Interessante stukken ztjm verder de bëeriyk) siyk der aarde. Gods zegen adelbrief en de brieven van rouwbeklag zal hh daarvoor ongetwyfeld .vel heb- die Koning Willem 1, kroonprins Wil- ben en de commissie realiseerde de lem en prins Frederik by zyn overiy- gulden regel dat men met de genade den schreven. Ook de gouden medaille moet meewerken. die Rutger Jan werd toegekend vanwe- De bouwcommissie hield daartoe ge zyn moedig gedrag tydens een volks donderdagavond in het Nutsgebouw oproer in Leiden, waar hy studeerde, J* is te zien. Zo geeft de tentoonstelling echter niet over de noodzakelyke geld middelen, zelfs geen part var. het no dige bezit ze. Bouwpastoor A. Groen uit Rotterdam kan ze daaraan ook niet helpen. Hy kan alleen maar er voor bidden dat de berooide kas (het is een grote) spoedig boordevol zal zyn met wat men noemt het (onont- een „kerkeveiling" die op zeer handi ge wüze is opgezet. Tevoren werden de parochianen van de beide paro chies in de gelegenheid gesteld om nieuwe goederen te schenken. Die op zet is voortreffeiyk geslaagd. Wat bij een is gebracht, was ruim voldoende om een catalogus van byna vierhon derd nummers samen te stellen. Daarna werden de parochianen ver zocht om diezelfde goederen terug te kopen en liefst zo duur mogelijk te betalen. Daarvoor zorgde het veilsys- teem ,,by opbod" zonder mankeren. Notaris A. v. d. Veen Meerstadt te Alphen aan de Ryn zag scherp toe dat de voorschriften in acht werden genomen en pastoor Groen had onge twijfeld de rykste avond van zün levpn waar geen collecte tegen op kan. Toen ver na het middernachtelyk uur aan alle gezelligheid en goed geefsheid een einde kwam, alles be taald en verrekend was, bleek het nood-akeiyk dat de bouwcommissie in haar geheel op het deksel ging zitten om d bouwkas dicht te krygen. Hun „zetel" was toen 7100 waard. In Deventer is zaterdagmiddag de tentoonstelling „Rutger Jan Schimmel een beeld van de man, die reeds in zijn jeugdjaren blyk gaf van een sterk ge voel voor recht en billy kheid en steeds onverzettelyk op de bres stond voor de belangen van zyn land en volk, zoals hy dat zag. Toen in november 1813 Na poleon dreigde dat hy liever de dyken zou laten doorsteken, teneinde het land aan de oceaan prys te geven, dan er afstand van te willen doen antwoordde Schimmelpenninck krachtig „Sire ik vertrouw dat een dergelyke gebeurte nis geenszins tot de geschiedenis van uw regering zal behoren „Een verschrikte landgenoot viel hem in de rede met „Schimmelpenninck wees voorzichtig", maar Rutger Jan antwoordde „Neen mynheer, ik moet spreken: het is een heilige schuld, welke ik myn vaderland betaal." e Stichting „Goed Handwerk", die het handwerk in Nederland op hoger peil tracht te brengen en de verkoop ervan stimuleert, heeft een propaganda-verkoopdag ge houden. Men deed dit door middel van een tentoonstelling, waar de collectie handwerken van de Stichting was te De 17-jarige Amsterdammer Mau rice Nuisker heeft in Brussel het „Grand concours mondial d'ac- cordeon" gewonnen in de ere-af- deling A der amateurs. Hij verwierf 99 van de honderd te behalen punten en was daarmee de beste van de zestig deelnemers. Volgend jaar zal hij in het Italiaanse Pavia opnieuw bij de ac cordeon-wereldkampioenschappen mee dingen. ALGIERS, 30 okt. (AFP) De pira tenzender van de rechts-extremistische organisatie G.A.S. is zaterdag voor het eerst sinds 12 oktober weer elf minuten in de lucht geweest. Ex-generaal Gardy deed een felle aanval op het regerings beleid en bepleitte in krachtige termen een „Frans Algerije". Vijf minuten nadat de uitzending was begonnen kwamen de stoorzenders in de lucht, die het vry- wel onmogeiyk maakten iets te ver staan Op 12 oktober werd een zender van het geheime leger in beslag geno men. In Bone heeft de OAS pamfletten ver spreid waarin de Algerijnse bevolking wordt gedreigd met geweld indien zy gehoor geeft aan de oproep van het be- vriidinesfront woensdag te demonstre ren voor een onafhankelyk Algerije. Het ministerie van voorlichting van de voor- Se regering van de republiek Alge- ry^ heeft reeds laten weten dat de be togingen niet gericht zullen zyn tegen de Europese bevolking. Woensdag 1 november gaat de oorlog in Algerije het achtste jaar in. Officiële cijfers over de verliezen zyn niet be schikbaar, maar onofficiële, voorzichtige, Franse schattingen spreken van 192.825 doden, onder wie 160.000 Algerijnse ver zetsstrijders, 16.500 Franse militairen, 14.000 Mohammedanen en 2.325 Europea nen. Het aantal gewonden loopt in de honderdduizenden. De Algerijnse ramin gen zijn veel hoger. SYDNEY, 30 okt. (UPI) Gisteren is aan het strand van Manly, het stof- feiyk overschot gevonden van de Neder- lander J L. M. Hoek. De politie neemt aan, dat de man, die onlangs in Austra lië aankwam, zaterdagnacht wilde gaan V1 klere? I" aan het strand gevonden. Vermoedelyk kwam hij in het water in moeiiykheden en werd hy door de stroom meegesleurd hy had geen familie in Australië. BONN, 30 okt. (Reuter) - De West- duitse minister van buitenlandse zaken, V on Brentano, heeft aangeboden af te treden om de vorming van een coalitie van Christendemocraten en Vrvje Demo craten (liberalen) te vergemakkelijken, aldus heeft een woordvoerder van de Vrije Democraten meegedeeld. Een woordvoerder van de C.D.U. wilde geen commentaar leveren op dit bericht. Zoals bekend, zijn de ondei handelin gen over de vorming van een coalitie donderdag in een impasse geraakt, na dat aanvankelijk overeenstemming zeer naby scheen. De Vrije Democraten wen sen Von Brentano niet als minister van buitenlandse zaken, omdat zij hem als te zeer afhankelijk van Adenauer beschou wen. De onderhandelingen zijn vandaag hervat De Vrije Democraten verwach ten, kennelijk niet geheel zonder grond, dat de Christendemocraten concessies zullen doen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7