Beverwijkers veroordeeld wegens afranselen van Velsense politie-agent HENSEN Gerard Hengeveld speelt Beethoven hartelijk afscheid van POLITOERWAS .voor Tien jaar Haarlemse Koorschool Zes weken voor jongeman, die zijn rita voor 1130.- bestol hospi gS KA grs* °i f r Automobilist reed door na aanrijding BRIGADIER S. SALOMONS m Driekwart eeuw in de muziek SOLEX Wessel Hirs morgen zeventig jaar MET SILICONEN HAARLEMSE POLITIERECHTER W aterpolopro gramma voor zaterdag Biljartcompetitie Samovar-toernooi Heemsteedse Kunstkring tc^d «ESftS „Sprookjes"-expositie in jeugd-leeszaal Bij politie in Heemstede GEEFT EEN SPIEGELGLANS HARDEBELT ATAX-TAXI DINSDAG 31 OKTOBER 1961 PAGINA ym KAV „Petrus en Paulus" NAAIMACHINES 225. Beurs van Amsterdam Stemming ongeanimeerd gbbSS1' ggtta? Belasting ontdoken Beurs van New York e£H55hem Steel S^ysler Corp. S^eral Electric general Motors gumecott Copper SPORTHEMDEN Voor een goede keus natuurlijk PAARLAARSTEEG 1 HAARLEM Onderhoud Ripperda- kazerne aanbesteed WINTERSPORTSHOW GRETHA DE BRUYN Volksdansfeest in Concertgebouw J. brt 108 99 99 92 94 108 102 102 Haarlem e.o. Films O T O FL. 1.- PER FLES VAN 100 CMi HAARLEM, 31 okt. „Het is onbe grijpelijk, dat deze verdachten na hun Walgelijk optreden tegen de politieagent niet in voorlopige hechtenis zijn geno men", zei, de officier van justitie, mr. G. W. F. van der Valk Bouman, tijdens de politierechter-zitting van gistermor gen, toen twee 81-jarige steigerbouwers, een uit Beverwijk en de ander uit Haarlem zich wegens hun wangedrag je gens een politieagent uit Velsen moesten verantwoorden. De beide mannen had den op 21 juli van dit jaar 's avonds alcoholische dranken gedronken en wa ren na afloop samen op een bromfiets f estapt. Op de Schulpweg te Velsen wer en zjj *door een surveillerende agent aangehouden, omdat zij slingerend over de weg reden. De steigerbouwers ble ken de aanhouding bijzonder kwalijk te vinden, want er ontstond al direct een twistgesprek tussen de beide mannen en de dienstdoende agent. Hoewel de agent aanvankelijk niet eens van plan was de mannen te bekeuren hij stond zelfs toe, dat de man, die achter op zat, mocht proberen te rijden, hetgeen ech ter uitliep op een valpartij zijn zij onder het uitroepen van „wat hebben we met jou te maken" de agent gaan aanvallen. Zij hebben de agent getrapt en geslagen waar zij hem maar konden raken. Dagenlang heeft de agent er last van ondervonden. Ter zitting verklaar den de mannen, dat zij veel spijt had den van het gebeurde. „Wanneer wij niet onder invloed waren geweest, was iets dergelijks nooit gebeurd". De poli tierechter vond dit geen excuus. Beiden waren reeds eerder veroordeeld. De officier van justitie, meende, dat het laffe gedrag van de mannen niet als dronkemans-lolletje moest worden beschouwd en eiste drie maanden on voorwaardelijke gevanisstraf. De po litierechter veroordeelde hen tot twee maanden. Eveneens drie maanden gevange nisstraf eiste de officier tegen een 25- jarige veilingbediende uit Oostdonge- radeel, die omstreeks half juni hon derddertig gulden had gestolen uit het kosthuis waar hij verbleef. De jon geman heeft met zijn daad het ver trouwen van zijn hospita wel zeer ge schokt. In het kosthuis heerste een prettige, vertrouwelijke sfeer. De jon- HAARLEM, 31 okt. Het program ma van de op zaterdag 4 november in het Sportfondsenbad vastgestelde wed strijden luidt: Bekercompetitie KNZB afdeling heren: NVA 1SNA 1; Njord '50 1Vliegende Vissen 1. Competitie Kring Haarlem Koninklijke Nederlandse Zwembond, dames eerste klasse: HPC 1DWR 1. Heren derde klasse: HPC 3 VZV 2. Heren tweede klasse: HZV 1— DWR 2. HAARLEM, 31 okt. „Hoe benaderen we onze kinderen?" Over dit onderwerp heeft pastoor A. A. A. M. Coelen van de parochie van O.L.Vrouw van Zeven Smarten een inleiding gehouden voor de leden van de K.A.V. van de parochie van de H.H. Petrus en Paulus in het zaaltje onder de kerk. De opvoeding moet gaaf en verant- woord zijn en deze is dat pas als de ouders, van nature de opvoeders van de eigen kinderen, met elkaar in goede ver standhouding leven. Aan de hand van vele toonbeelden uit de praktijk, beval hij ook een goede voorlichting aan en hy gaf als leidmotief voor de opvoeding: liefde, tact en vertrouwen Een harte lijk dankwoord van de voorzitster, me vrouw Wessels, hield tevens een mjno- diging in voor een andere keer, nadat pastoor Coelen enkele vragenstelsters op volkomen bevredigende wijze had be antwoord. GROTE (Advertentie) electr. in koffer HOUTSTRAAT 181 HAARLEM Slot 31/10 102% 99% 93% 94 108% 108% 108 124% 124 385% 382 299% 146 148 Vorig opening VA Ned. 19601 Vi Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 B.N.G. Won.bouwlö Ned. Handel Mij. Cert. Amsterdam Rubber H.V.A. AJC.Ü. Berkel Patent Calvé-Delft Cert. Deli-Mij. Jokker *ord V- Gelder «oogovens Sjüller Co. ged. Kabel. flhUips Gem. bez. Soflever Wilton-Feyenoorü Süliton 2e gordtsche Petr. Petroleum 50 ?°U. Amerika Lfln gayach. PL 5-LM. g°J^Ned. Stoomb. Mi). ®topmv. MIJ. Nederl. Nlevelt i-Ommeren «ott. Lioyd. *hte^eepvaart Dnle ^entespaarbrleven *57 «entesp aarbrleven '66 Amsterdam '56 t-ff Amsterdam '56 Q A dam '56 in Si? Amsterdam '59 ^AR-dam '*7 ~b- Heyn KI. obl. 778Va 572 1089 854 296 Va 480 540 113.80 16014 152 58.50 20014 16714 16014 341 Va 157 160 223 246.50 499.50 139.50 142 12514 84% 8814 8814 9914 98 123 771 1080 853 113.20 159 199% 158 geman scheen op de zitting niet veel spijt van de diefstal te hebben. De po litierechter veroordeelde de bediende tot een gevangenisstraf van zes we ken. Een 19-jarige receptionist uit Hilver sum werd veroordeeld tot een geldboete van f. 75.-, omdat hij op 4 augustus van dit jaar zonder toestemming van zijn vader had gereden. Tijdens de rijtoer is hij door surveillerende agenten aange houden. Hij bleek toen niet in het bezit van een rijbewijs te zijn. De officier van justitie, die een boete van honderd vijftig gulden subsidiair vijftig dagen had geëist, beschouwde de daad van de jongen ais „joyriding met een auto van familielid". Een 49-jarige bloembollenkweker uit Hillegom stond met zijn 43-jarige broer, eveneens uit Hillegom, terecht, omdat zij in het jaar 1954 en 1955 met opzet te weinig inkomstenbelasting hadden be taald. Het ging om een bedrag van ruim vierduizend gulden. Een controleur van de Rijksbelasting-dienst vertelde op de zitting, dat de oneerlijkheid van de bol- lenkwekers ontdekt was in het veilingge bouw te Lisse. Controleurs bemerkten toen, dat er bollen werden geveild, die administratief niet op de naam stonden van de firma, die de bewuste bollen leverde. Deze methode wordt vol gens de controleur vooral toegepast, wanneer een als bona fide bekend staan de firma bollen wil verhandelen, die vooral kwalitatief niet aan de gestel de eisen voldoen. De naam van de fir ma wordt op die manier zo min moge lijk geschaad. „Het onder een andere naam verhandelen van bollen is tevens een manier om aan bepaalde belasting verplichtingen te ontkomen. Ik ben er echter niet zeker van, dat verdachten met dit doel voor ogen op deze wijze hun bollen hebben laten veilen", aldus de controleur van de Rijksbelasting dienst. Het was de politierechter niet erg duidelijk, te meer daar beide Hille- gommers toegaven, dat zij de bollen on der een andere naam hadden geveild om aan belasting-verplichtingen te ontko men. De zaak is in onderzoek gesteld van de reehter-commissaris. Een 56-jarige losarbeider uit Bever wijk stond terecht, omdat hij op 19 sep tember een ruit van een huis te IJmui- den had stuk geslagen. In het bewuste huis woonde de gewezen echtgenote van verdachte. Ook woonden daar de kinde ren uit het huwelijk met de gewezen echtgenote. De vrouw is opnieuw wettig getrouwd. Op 19 september wilde de man zijn gewezen vrouw en kinderen zien. Omdat de deur niet onmiddellijk werd geopend en hij zijn gewezen vrouw met een andere man in de huiskamer ontwaarde was hij razend geworden. „In een vlaag van waanzin heb ik toen met een mes een ruit ingeslagen. Het kwam vooral omdat ik ook mijn kinderen in de kamer zag staan... ik ben altijd goed voor ze geweest". De politierechter ver oordeelde de losarbeider na een eis van vijfenzeventig gulden tot een geldboete van zestig gulden subsidiair vijftien dagen. Twee maanden met aftrek eiste de officier tegen een 25-jarige koopman uit Velsen, die lopende in een voorwaar delijke veroordeling van twee maanden op 10 oktober in een kiosk op het Pontplein te Velsen had ingebroken. Hij had om de kiosk te kunnen binnengaan een raampje moeten indrukken. De jon geman, die vader is van twee kinderen, is er met drie rollen snoep en een be drag van vijf gulden van door gegaan. „Waarom heeft U dit toch gedaan?", vroeg de politierechter. „Onbewust, Edelachtbare", Hoe kan dat nu, onbe wust? vroeg de politierechter opnieuw. „Ik was onder invloed, Edelachtbare". De raadsman van verdachte, mr. J. Roggeveen, vond de eis van de officier zeer hoog, vooral ook omdat zijn cliënt zijn twee maanden voorwaardelijk van een vorige veroordeling moet uitzitten. Het feit in aanmerking nemende, dat verdachte in het woonwagenkamp, waar hij met zijn gezin woont, niet ongunstig bekend staat en hij na zijn invrijheids- ii-1 J/lnllL'l- „mnr- oon TT7oi-L' Aaaconda Copper tfertEMnery Ward «adio Corp. gepublic Steel «oyal Dutch SheU Umon OU Steel 27/10 47% 41% 52 72% 49% 80% 16 33% 51% 58% 31% 39 27% 5714 46% 19% 75% 30/10 47% 42% 52% 73 49% 8014 15% 3014 52 58% 31% 38% 27% 561 46% 19 77 Stemming: onregelmatig OLCAJ-llig, J- kan gaan, vroeg mr. Roggeveen een zo kort mogelijke onvoorwaardelijke straf. De politierechter veroordeelde de Velse- naar tot een maand met aftrek. HAARLEM, 30 okt. De eindstand van de biljartwedstrijden m het Samo- var-toernooi, dat door de Haarlemse bil- (Advertentie) sportieve kleuren en dessins. Geschikt voor werk en vrije tijd vanaf 8.50 HEEMSTEDE, 31 okt. Gerard Hengeveld is een pianist, die Kan gei den als een waardig vertegenwoordiger van de Nederlandse pmmstenwereld. Alhoewel een hele avond pranospc1 van Beethovensonates wel wat te jeei vaa het goede is, hebben wij ons gister- avond In het Minverva Theater graag gewonnen gegeven aan Hengeveias snel Zijn vertolkingen van vier min of meer bekende sonates wa ren wars van alle sentimentaliteit en pathos die men er, zo vaak in pleegt te leggen Zijn spel is bijzonder duide- lWk en expressief. De muzikale stroom wordt vrijwel nergens onderbroken, en excessieve tegenstellingen jan tempo Misschim6dedenn sommige delen juist Hgens wordt Gerard Hengevelds wqze van musiceren gekenmerkt doordat zij ritmisch en lyrisch, zuiver „piams- tisch" van aard is. Vnnr de pauze bestond het pro- naliet. Tenslotte noemen wq nog de Sonate quasi una fantasia, (Mond- schein-Sonate) die uitblonk door een innige poëzie. Het concert, georganiseerd i" sa menwerking met de Kunstkring, had grotere belangstelling verdiend. j L HAARLEM, 31 okt. In het kader van de Kinderboekenweek is in de jeugdbibliotheek van de r.-k. Openbare Leeszaal aan de Nieuwe Gracht een kleine expositie ingericht van tekenin gen en geboetseerde figuren, welke be trekking hebben op het sprookje. De werkstukken zqn van de meisjes van de eerste klassen van de huidhoudschool „Mons Aurea". Het is verbazingwek kend te zien wat de meisjes met stuk jes papier, stukjes glas, klei en wat verf hebben bereikt. Op tafels staan af- beeldingen van bijvoorbeeld Hans en Grietje, Vrouw Holle en Tafeltje dek-je ezeltje strek-je. Kleurige tekeningen sie ren de wanden. Er zijn potlood- en houts kooltekeningen, maar ook werkstukjes van opgeplakte snippers papier. Boven dien hangen er enkele groepstekeningen, zoals „De wilde zwanen" van Andersen, gemaakt van minitieus kleine propjes crêpe-papier die in vele kleuren en met veel geduld op een karton zijn geplakt. Op een speciale tafel zijn allerlei sprookjesboeken uitgestald. De jeugdi ge lezers van de gezellige bibliotheek waren enthousiast over de „sprookjes tentoonstelling. HAARLEM, 31 okt. In het bureel bekend staa-Ten hij na zijn invrijheids- ^Genfe etretaanwTzendXgeniem'der stelling onmiddellijk weer aan het werk ^fe te lfearlim de lt.kol J. Hooft- man namens de minister van Defensie in het openbaar het eenjarig onderhoud onderhoud verfwerk aan de Rip- nerda-kazeme aanbesteed. Voor dit werk werden negen mschrqfbi'ljetten ontvan gen 'De hoogste inschrijfster was de firma Jac. Breed Zn. te Haarlem met 33.900, de laagste de firma J. Rijnders van Schalk te Amsterdam met 23 955. Tevens werden aanbesteed de bouwkun- dige onderhoudswerkzaamheden aan_ mi litaire gebouwen, werken en terreinen in een deel van de dienstkring Haarlem Noord, respectievelijk de dienstkring Haarlem Zuid. Voor deze beide objec ten was de laagste inschrijver de C. V. Proper in Oegstgeest met 46.494 en 99.285. 52.500 resp. 119.800 waren de hoogste inschrijfbedragen van P.B. Hu berts te De Bilt en de Aannemingsmij. Kennemerland in Heilo. Voor onderhoud aan militaire gebou wen in Alkmaar was de laagste inschrij ver H. Revers C.V. uit Aerdenhout met 44.453. HAARLEM, 31 okt. Gistermorgen omstreeks half acht werd de 19-jarige fabrieksarbeidster N.H. uit Vijfhuizen op haar bromfiets met op de duo haar 21-jarig zusje op de Harmen- jansweg aangereden door een personen auto. De bestuurder van deze auto een groene Ford Prefect kwam van de Prinsenbrug en nam de rechtse bocht zo ruim, dat het het meisje aanreed. Hoewel zij op de weg bleven liggen met verwondingen aan hun benen, reed de bestuurder van de auto zonder stoppen door. Door een passerende automobi list werden de meisjes naar het zieken huis Sint Johannes de Deo gebracht, waar zjj werden verbonden De politie vérzoekt de bestuurder van de groene Ford en iedereen, die inlich tingen kan geven over dit ongeval, zich met haar in verbinding te stellen. HAARLEM, 30 okt. Voor winter sport-enthousiasten, die zich zorgen ma ken over hun garderobe, zal de mode- show van Sportmagazijn Gretha de Bruyn zaterdagavond in Hotel Bouwes in Zandvoort, een oplossing hebben ge boden. Alle getoonde modellen waren practisch en prachtig van kleur en coupe, maar het zal voor hen moeilijk zijn een keus te maken. Ook de wintersportuitrustmg volgt Parijs, dat bleek bijvoorbeeld uit de ai- verse marine-rood combinaties. je nauwsluitende pantalons, meestal van skitiss of van het heerlijk soepele, elas tische flannel, waren alle wind- water en sneeuwdicht. Bij de truien zagen wij verschillende Noorse truien in een kleur rijk dessin vaak met bijpassende muts. Ook de witte „sneeuwtrui blijft nog steeds in de collectie. De veelal uit Zwitserland en Italië geïmporteerde pul- lovers en vesten, van orlon of Shetland waren meer uitgevoerd in zachte pastei- tinten. Een grijze flausch apres-ski- coat had, evenals vele vesten, een los ceintuurtje, dat men naar believen wel of niet kan dragen. De jackets waren vaak reversible, dus aan twee kanten te dragen, en hadden afritsbare capuchons, zoals een rans model van Bleu nylon bont. Een ander Frans model van een nylon jaquard toonde ons elastic-tricot manchetten. Een mooie combinatie van katoen en nylon werd ons geshowd met een beige jacket, waaronder een flessegroene ski tiss pantalon met een alpaca havana puL lover werd gedragen. Ook de heren kwamen op deze show van Modemaga zijn Gretha de Bruyn aan hun trekken. Een heren-mannequin liet zien, dat ook zij er „mannelijk modieus" uit kunnen zien tijdens en na het skiën. Tot slot zagen wij enkele charmante apres-ski pakjes, bestaande uit een pan talon een mouwloos jakje in diverse kleuren en met lurex verweven. Tijdens de pauze konden de vele aanwezigen genieten van een amusante en verzorg de floor-show. HAARLEM, 31 okt. De Nederland se Volksdansvereniging organiseert zon dag 12 november, van 's morgens elf uur tot 's middags vier uur een volks- dansfeest in de tuinzaal van het Con certgebouw. Bekende dansleiders uit verschillende plaatsen van ons land hebben de leiding van het bal. Advertentie „Spoorzicht" "te Haarlem niseerd, is als volgt- car. J. Lamers A. de Kleine J. Nalbach P. Dickmann A. Agema J. Steffers J. Pieterse Doves 2313 2257 1939 1872 1577 1711 1371 1699 h.s. 156 114 127 134 164 78 94 85 gem. p 21.41 12 22.79 8 19.58 20.34 16.77 15.84 13.44 16.65 ZIJLSTRAAT 37 HAARLEM BRILLEN\SPECIALfST HEEMSTEDE, 31 okt. In de foyer van het Minervatheater zijn vanmorgen woorden van grote waardering ge|m aan de scheidende brigadier S. Salo mons, die het Heemsteedse politiekorps wegens het bereiken van de pensioen gerechtigde leeftijd heeft verlaten. De heer Salomons, die vergezeld was van zijn echtgenote en familie, zag zich bij deze afscheidsbijeenkomst omringd door burgemeester mr. A. G. A. ridder van Rappard, de korpschef W. H. G. Hetterscheid, zeer velen van zijn colle ga's, de gemeentesecretaris A. van Wingerde en de oud-hoofdinspecteur A. Berentsen. Burgemeester Van Rappard bracht in zijn toespraak naar voren, dat brigadier Salomons alle eigenschappen had van een goed politiefunctionaris. Men had hem leren kennen als een man, die zijn taak met grote ijver en oprechtheid uit oefende en wiens gemoedelijkheid sym pathiek aandeed. „Wij konden van U steeds op aan en wij wisten wat wij aan U hadden", zei de burgemeester. Hij sDrak zijn grote dank uit voor al dat- qene wat brigadier Salomons in het be lang'van het Heemsteedse politiekorps tot stand had gebracht en hij wenste hem tenslotte het allerbeste voor de toe komst Namens het korps werd vervol- o-pns liet woord gevoerd door de hoofd- fnspecteur W. G. H, Hetterscheid Deze verklaarde, dat hq m de korte tqd van samenwerking met de heer Salomons veel medewerking van hern had onder vonden waarvoor hij hem bqzonder er. kentelijk was. Als geschenk van de korpsleden bood hij hem een autoplaid aan Mevrouw Salomons werd verrast met een fraai boeket bloemen. De bri- gadier bij de recherche B. Pelder hield fen toespraak op rijm, waarin verschil lende gebeurtenissen uit de politieloop baan van de heer Salomons op geestige wijze werden onthuld. Namens de politie «inortvereniginig sprak daarna hoo d- |WW Brouwer, die als geschenk een vulpen offreerde. De heer Laarhoven voerde vervolgens nog het woord na- mJns de Ned. Politiebond, waarop de heer Salomons in een breedvoerig slot woord zijn dank tot uitdrukking bracht voor de vriendschap, die hq m het korps had mogen ondervinden en voor de har- teliike huldiging, welke hem bij zqn ver trek was bereid. Na het officiële gedee- te namen alle aanwezigen met een ste vige handdruk afscheid van brigadier Salomons. CINEMA PALACE: Spartacus, 14 Jaar. (5e week), gewijzigde aanvangstijden. Dag. 1.30 en 19.30 uur. FRANS HALS: Charlie Chaplin's Festival, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. Di. 8 uur. LIDO: De Olympische Spelen van Rome 1960. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: The nun's story, 14 jaar, ge wijzigde aanvangstijden. Dag. 2 en 8 uur. Do.-cyclus (2. 4.15, 7 en 9.15 uur) East of Eden, 14 jaar. REMBRANDT: Roman Holiday, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. ROXY: Avontuur in Hong-Kong, 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Mijnheer Hulot op vakantie, a.l. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINER VA: De familie Trapp in Amerika, a.l. Wo. 8.15 uur: Anna Karenina, volw. TONEEL: Dinsdag 31 oktober Stadsschouwburg. 8 uur: De Haagsche Comedie met „De kardinaal van Spanje van Henry de Montherlant. Regie: Joris Diels. In de hoofdrollen: Albert van Dal- sum, Ida Wasserman en Kitty Kluppell. Woensdag 1 november Minerva Theater. 14.30 uur: Jeugdvariété Caroussel. Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelvereniging V.Z.O.D. met „Land van Belofte MUZIEK: Donderdag 2 november Concertgebouw. 8 uur: Uitvoering „Judas Maocabaeus" van Handel door Gem. Arb. Zangver. „De Stem des Volks' o.l.v. Dick Dekker m.m.v. N.Ph. O. Simon C. Jansen, orgel; Willemien Weertman, clavecimbel. DIVERSEN: Dinsdag 31 oktober Minerva Theater. 8.15 uur: „Zwitserland in zijn vele facetten", lezing door de heer A. van Nijnanten. (Wereldreizigers-serie). Frans Halsmuseum. 8 uur: „Leermoeilijk heden voor het normale kind drs. A. van Meerten. (Volksuniversiteit). Restaurant Brinkmann. 8 uur: De ge zinstoneelgroep Liberi Habentes Munus, bestaande uit vader, moeder en acht van nun tien kinderen met het blijspel „Het kosterke van Anderlecht" (Katholiek Vrouwengilde). Donderdag 2 november Raadhuis Hoofddorp. 14.30 uur: Open bare raadsvergadering gemeente Haarlem mermeer. Foyer Frans Halsmuseum. 21 uur: Alge mene Ledenvergadering Volksuniversiteit, t/m 13 november. (Advertentie) föurg i vlv.v.v.v v.v.vov.y .'A Het gebeurt maar zelden, dat er in de Koorschool aan het Wilhelmina- park overdag volstrekte rust heerst. In een muziek-instituut, waar vier entwintig internen en drieëndertig externen huizen, zingen en studeren, en waar zang en muziekspel natuur lijk de boventoon voeren, is dit alles zins begrijpelijk. Een Koorschool lééft van zang en muziek en dit beseffen de knapen van de Haarlemse Koor school ten volle. Op elk moment van de dag behalve wanneer de school lessen bezig zijn en er huiswerk moet worden gemaakt zingen zij, testen zij zichzelf op moeilijke Gregoriaanse noten-groeperingen of repeteren zij een vrolijk profaan liedje. Vaak ook klinkt er door de gangen een met veel gevoel gespeelde pianosonate of zijn de ijle tonen van een viool of de geladen muziek van een cello hoor baar. Binnenkort bestaat de Koorschool tien jaar. De laatste maanden hebben de Koorschool-jongens in verband met het komende jubileum meer dan ooit moeten repeteren. Zij studeren een nog niet eerder in Nederland uit gevoerde muziek-mis van Mozart in, welke zij tijdens een groot jubileum concert in het Concertgebouw te Haarlem ten gehore zullen brengen. Hoewel het 8 december precies tien jaar is geleden, dat de in 1958 gestor ven oprichter, dr. A. I. M. Kat pr., de opening van de Koorschool mocht' meemaken, zal het tienjarig jubileum officieel reeds op woensdag 8 novem ber worden gevierd. Die dag zal 's morgens in de Kathedrale Basiliek een plechtige Mis worden opgedra gen door de huidige directeur, de weleerwaarde heer P. Boogaards; des avonds is er in het Concertgebouw een groot jubileum-concert. Mejuffrouw A. Brosi, die de heer Bornewasser, muzikaal leider, assis teert bij de muzikale vorming van de jongens en sinds de oprichting aan het instituut verbonden is, vertelt, dat er sinds het overlijden van de stichter en oud-directeur weinig in de Koorschool is veranderd. De zang repetities worden op dezelfde wijze gegeven als in de tijd van dr. Kat en de typische, door de oprichter in het leven geroepen tradities zijn gehand haafd. Op de grote kerkelijke feest dagen wanneer er voor de koor knapen natuurlijk veel werk aan de winkel is drinken de jongens na de Vespers tijdens het fefestdiner nog altijd een groot glas wijn. Ook „Cae- cilia-dag" de feestdag voor iedere koorzanger wordt grandioos ge vierd. Op deze dag (22 november) wor den ook de „groenen", de eerste-jaars, die nog geen koorschool-uniform mo gen dragen, ontgroend. Dit gebeurt met veel ceremonieel. De groen-com- missie is gevormd uit de hoogste- jaars leerlingen, wier Koorschool embleem versierd is met vier of vijf blinkende muzieknoten. De commis sie maakt na rijp beraad uit, of de verschillende groenen wel of niet tot de Koorschool-gemeenschap mogen worden toegelaten. De commissie is tot nu toe van goede zin geweest, want er is in de loop der jaren geen enkel groentje afgewezen! „Vroeger", vertelt mejuffrouw Brosi, „hadden we op deze dag een groot diner, voor alle koorschool-jongens. Dit kan nu natuurlijk niet meer. Het zou te druk worden met vijftig jongens." Ook de Sinterklaasviering is elk jaar opnieuw spectaculair. „Elk jaar proberen we het anders te doen. Ik ben na zo'n feestdag moe van het verzinnen." Op vastenavond houden de jongens een „gecostumeerde pro menade" door heel het huis. Zij moe ten dan van juffrouw Brosi hun schoenen uittrekken, omdat er anders geen greintje verf aan het trappen huis zou overblijven. Bij alle studie en repetities wordt ook de sport niet over het hoofd gezien. Integendeel. Elke woensdagmiddag laten de jon gens op het voetbalveld zien, dat zij behalve met sol-sleutels, kwinten en tertsen ook met de voetbal raad we ten. Verschillende malen zijn zij in voetbalcompetities goed voor de dag gekomen. Op zwemgebied is de Koor school zeer actief. Voordat een jon gen de school verlaat, heeft hij ette lijke zwemdiploma's gehaald. Iedere zaterdagmiddag reserveert Stoops-bad vierentwintig kleedhokjes voor de Koorschool. De zang hoewel zeer voornaam is dus niet alles op het instituut aan het Wilhelminapark. Ook op ander dan artistiek gebied staan de koorzangertjes hun mannetje. Het is nu nog anderhalve week voor de officiële viering van het tien jarig jubileum. Aan veel dingen in de Koorschool is dit merkbaar. Er heerst een zekere spanning. Urenlang wordt er gerepeteerd aan de nieuwe Mozart- mis. Maar de jongens worden er niet murw van. Hun zang is hun grootste ambitie. iiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiimiiiiiMiimim De tijd van de blauwe stoep, de gaslamp met de lantaarnopsteker en de sjeesjes, die op Kerst- en Sint Nicolaasavonden over de knobbel keien door de stad gingen, is al lang voorbij. En ook zijn voor ;Upn de citer, de speeldoos en het was- klosje vriendelijke begrippon van wel eer geworden. Wie denkt daar nu nog aan, anders dan wanneer men in boeken of geschriften daarvan leest? Maar wie anders kan daar nu nog in opgaan, dan de heer en me vrouw Hogenbijl, wier zaak aan de Oude Groenmarkt 28 in Haarlem morgen 75 jaar bestaat. In hun met neonbuizen helder ver lichte kelder, omringd door platen hoezen in felkleurige varianten en met boven hun hoofd het onophoude lijk gerinkel van de deur- en kassa- bel, mijmeren juist in deze dagen de eigenaren van Haarlems Oudste Muziekzaak over wat uit kort of lang verleden in hun herinnering naar boven komt. Hoe op 1 november 1886 op precies dezelfde plaats Jo hannes Hogenbijl, grootvader van de huidige eigenaar, ten behoeve van zijn zoon een winkeltje in muziekin strumenten opende. Het waren voor namelijk violen, citers, speeldoosjes en fluiten waarin men een beschei den nering had. Maar al spoedig kreeg de zaak naam door de voor treffelijke reparaties die aan de mu ziekinstrumenten werden uitgevoerd. „Mijn moeder", zo vertelt de heer Hogenbijl trots, „was daar een genie in. Vooral het besnaren van strijk stokken deed ze met zwier. Het plakken van viool- en citerkasten liet ze echter, nadat mijn vader vroeg ge storven was, al jong aan mij over en zo groeide ik langzamerhand in de zaak op." Pe eerste koffergrammofoons kwa men toen spoedig op de markt, maar het heeft toch nog tot de invoering van de langspeelplaat moeten duren, vooraleer de grammofoonplatenin dustrie en daarmee ook de platen zaken tot bloei kwamen. Na de twee de wereldoorlog had de grammo foon, voornamelijk door invloeden uit Amerika, een ruimer afzetterrein. Dat allemaal tezamen was in 1952 voor de firma Hogenbijl aanleiding om de zaak een geheel ander aan zien te geven. De onder het pand gelegen opslagkelder werd in korte tijd getransformeerd in een moderne winkelruimte met cabines en draai tafels, op dat moment uniek voor Haarlem. Al gauw bleek dat men met deze kelder goed gemikt had, want voor de jeugd, en niet minder voor de ouderen, werd het een waar eldorado. Op zaterdagen en vooral ook voor de feestdagen was Hogen bijl een trefpunt voor velen, die van muziek hielden en er graag heel wat voor over hadden om zich een plaat je aan te schaffen. In de kelder slo ten de mensen vriendschapsbanden allereerst met de muziek, maar even zeer met het personeel en met el kaar. En dat is juist waar het bij de firma Hogenbijl op aan komt. Op een goede verstandhouding tussen publiek en personeel en tussen het publiek onderling. Daarom is het mis schien ook dat zo vaak jonge meisjes komen vragen of zij niet in de mu ziekzaak kunnen komen werken. Daarom ook neemt op drukke dagen het publiek bezit van alle vertrekken, die er in het perceel Oude Groen markt 28 te vinden zijn, tot aan de keuken en de woonkamer toe, om er de platen naar waarde te beluisteren of een muziekinstrument te beproe ven. En daarin schuilt waarschijnlijk ook de kracht dat de jubilerende firma in al die jaren zo'n vooraan staande plaats in de Haarlemse mu ziekwereld heeft ingenomen. (Advertentie) f 395.— „Nu wegrijden zonder trappen" SOLEX-SERVICE-STATION RIJKSSTRAATWEG 249 HAARLEM-N. - TELEF. 57455 De heer Wessel Hirs, een zeer be kende figuur in de Haarlemse voet balwereld, wordt morgen 70 jaar. Wie kent hem niet de volijverige secreta ris van EDO? Al 47 jaar behoort Hirs tot de grote familie der „rood-zwar- ten" en van hem kan gezegd worden dat hij als clubfunctionaris kan terug zien op een staat van dienst die waar lijk alle bewondering verdient. In 1914 werd de naam Hirs voor de eerste maal in EDO-kringen genoemd. In dat jaar meldde hij zich aan als lid der vereniging en werd hij speler van het derde elftal. Het was zijn derde „voetballiefde", want daarvoor was Hirs een aantal jaren lid geweest van de Haarlemse clubs „Prinses Juliana" en HSV, die beide al lang geleden ter ziele zijn gegaan. Bij EDO werden de banden echter zo stevig gesmeed, dat Hirs de vereni ging voor altijd getrouw bleef en wat EDO aan hem heeft gehad valt in deze regels nauwelijks te beslhrijven. Hij kreeg al spoedig een bestuurs functie en na niet al te lange tijd werd hem de post toevertrouwd van secretaris. Dat is nu 37 jaar geleden. EDO, dat als eerste club in Neder land de arbeidersjeugd tot het voet balspel heeft gebracht, groeide uit van een betrekkelijk kleine vereni ging tot een grote voetbalorganisatie, die op het ogenblik tegen de 900 leden en 300 donateurs telt. Hirs heeft de groei van zijn club geheel meege maakt, maar ondanks de zich steeds uitbreidende werkzaamheden, wist hij de touwtjes stevig in handen te hou den. „Niettegenstaande zijn leeftijd zou ik het secretariaat niet graag aan een ander overdragen", zegt EDO's voorzitter S. Henstra. „Wij kunnen volledig op hem vertrouwen, EDO heeft aan Hirs ontzettend veel te danken." Hoe de heer Hirs er zelf over denkt? Volgend jaar ben ik 40 jaar bestuurslid en dan stel ik mijn func tie beschikbaar. Ik heb veel prettige dingen bij EDO meegemaakt, maar vanzelfsprekend ook minder prettige. Je zag je club promoveren en weer degraderen, er was vreugde en leed, maar dat hoort er nu eenmaal bij. Ik vind het fijn dat ik in Daan Vrolijk zo'n prima tweede secretaris heb. Hij is mijn rechterhand en neemt heel wat werk uit mijn handen." De heer Hirs komt er volmondig voor uit, dat zijn mooiste tijd bij EDO was toen de club nog de amateurstatus had. „Het semi-professionalisme, ik vind er niets aan", zegt de heer Hirs. „Vol gens mij is het in Haarlem binnen enkele jaren afgelopen met het be taalde voetbal. Wat presteren de clubs? Geld om grote aankopen te doen is er niet en ik zie er dan ook niets meer in. Er zullen op den duur nog een paar profclubs in Nederland overblijven, die samen in een com petitie gaan met buitenlandse ver enigingen. EDO heeft in het betaalde voetbal nooit een cent schuld gehad. Daar kunnen we trots op zijn." Wessel Hirs, ere-lid van EDO, lid van verdienste van de K.N.V.B. en de H.V.B., heeft zijn sporen in de voetbalsport ruimschoots verdiend. In het bestuur van zijn club is hjj de „laatste der Mohicanen" die overbleef uit EDO's vroegste geschiedenis. (Advertentie) Mobilofoon service dag en nacht 1.2.3.4.5.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3