Prinses MARGRIET: „Ik wil leven als andere studenten5' —FASHION WEEK- BEGONNEN Ongekunsteld optreden bij eerste persconferentie APPEL 5 De laatste actie start APPèL- morgen Loterij voor bungalowdorp invalide militairen Minister Korthals opent wegvak Uitgeest-Alkmaar Kwart van mantelproduktie wordt geëxporteerd fSie&ma Khroesjtsjev bereikt teger deel van wat hij beoogt" Dr. Prinsen: Wachten is op nog meer verbindingen Peek&Cloppenburg Liefde voor de natuur Dr. Drees over Sovj RUIM 2 TON AAN PRIJZEN Dank aan leider: A. M. Bergerslaan pmgensmarkt Wrak veronge lukte helikopter gevonden E. J, Bonay wilde in Antwerpen S. Papare spreken Deze week her denking Hon gaarse opstand VRIJDAG BEGINT STUDIE IN MONTPELLIER 1 meisjesjumper Garantieprijs melk vastgesteld Vrije volken zullen beseffen hoezeer zij eenheid moeten vormen Stoffelijk overschot bestuurder nog vermist Prof. dr. S. Hofstra DINSDAG 31 OKTOBER 1961 met vers gebrande hazelnoten „Charmante, charmante'' elke woensdag TRICOT BROEKJES PAGINA 5 Zelfbeschikking Papoeas j£j§ voriete sporten: skieën, paardrijden en zwemmen. „Ik wil mü, op mijn stu die concentreren. Ik zal hier slechts een jaar blijven en hoop er vrienden onder de studenten te krijgen. Boven dien hoop ik dat ik in staat zal zijn hier precies zo te leven als andere studenten en dat ik als een van hen zal worden beschouwd." Mej. Ingenhausz zal dezer dagen naar Nederland terugkeren. Vrijdag, by de officiële opening van het aca demisch jaar, zal prinses Margriet zonder meer als een der studenten haar plaats in de collegebank kiezen. Toevalligerwijze zal de Franse minis ter van onderwgs bij de plechtigheid aanwezig zijn in verband met een uit breiding van de universiteit. Met kerst mis komt prinses Margriet naar huis; de cursus duurt voort tot februari. Advertentie Prinses Margriets eerste persconferentie: Franse journalisten vragen haar naar inat zij zich van haar verblijf en studie in Montpellier voorstelt. De persvertegen woordigers waren geestdriftig over de ongekunstelde en vlotte wijze waarop de Prinses hen in vloeiend Frans in de tuin van de universiteit te woord stond. Montpellier, 31 okt. (Upi,anp) Prinses Margriet heeft gisteren hier 6en persconferentie gehouden in de tui tten van de universiteit. De heer S. de Gorter, hoofd der afdeling pers en culturele zaken van de Nederlandse ambassade in Parijs, stond de acht tienjarige prinses bij in haar eerste persconferentie; de meeste vragen be antwoordde zij echter zelf. Zo zei zjj onder meer, dat zij Montpellier voor haar verdere studie in de Franse litte ratuur en cultuur had gekozen, omdat de stad „cosmopolitisch" is. De prin ses sprak met enthousiasme over Frankrijk en de Franse cultuur. De prinses, die in een blauwe Flo- tide," bestuurd door haar tijdelijke be teleidster mej. L. J. Ingenhausz bij de iniversiteit arriveerde, zei bereid te (Advertentie) DcDEMSVAART Zuiver wollen Delana puilovMS, truien en eesten zijn hele door te diagen- Den Haag, 31 oktober De regering heeft de garantieprijs ]o?J de melk voor het „melkjaar lnÜ l96~ vastgesteld op f 28.1° per 90 kg. Minister Marljnen heeft dit in brief aan de Tweede Kamer laten ®ten. De „straatprijs" voor de consu- blijft dezelfde. Over deze garantieprijs is, evenals 0v®r de „verrekenprns" van r ®r®enstemming bereikt met het tPdbouwschap. een® regering heeft tevens besloten be* bedrag van tien miljoen gulden tivi? kbaar te stellen voor de produk- ueitsverbetering in de zandgebieden. zijn op alle vragen te antwoorden. Toen een journalist die een bandopna me-apparaat bü zich had, de micro foon vlak voor de prinses hield, zei zy hem op rustige toon: „Dat doen wy in Nederland niet," waarop de journa list de microfoon iets terugnam. De Franse persvertegenwoordigers toonden zich zeer enthousiast over de wjjze, waarop de Nederlandse prin ses, ongekunsteld en ad rem, hun vele vragen beantwoordde. Het spontane commentaar van een van hen: „Charmante, charmante et encore une fois charmante"..'. De prinses poseerde welwillend vele malen voor de fotografen, die hun sluiters nog deden klikken toen de auto van de prinses, die nu zelf aan het stuur zat de poort uitreed. De Franse schrijver-journalist Jean Jalzy opende het vraaggesprek met te zeggen, dat het Frans accent van de prinses beter is dan dat van de mees te in zuid-Frankrijk wonende Fransen. Prinses Margriet heeft blgk gegeven de Franse taal vloeiend te spreken. „Ik ben naar Montpellier gekomen," zei zij, „om Frans te perfectioneren." Ook wil de prinses, zoals bekend de Franse literatuur, de kunstgeschiede nis en de geschiedenis van Frankrijk bestuderen. Tijdens de persconferentie had de prinses een bundei gedichten bp zich van de hand van de Franse renaissanee-dichter Joachim du Bellay, „Regrets." Op de vraag of zij van de Franse kookkunst hield, zei prinses Margriet heel diplomatiek: .natuurlijk". Toen een vi. de vrouwelijke verslaggeefsters prinses Margriet vroeg of zij Franse japonnen zou kopen, antwoordde zij: „Neen, ik heb alles wat ik nodig heb." De prinses verwacht niet, in Montpel lier veel tijd te hebben voor haar fa- DEN HAAG, 31 okt. De minister van staat, oud-minister-president dr. W. Drees, heeft gisteravond voor de radio zender Hilversum I in een toespraak naar aanleiding van de kernexplosie die de Sovjet-Unie gisteren heeft teweegge bracht, onder meer gezegd dat Khroesjt sjev met deze en andere atoomproeven, „het tegendeel zal bereiken van wat hij beoogt". De Russische leider, aldus dr. Drees, wil ons allen met een enorm ver toon van krachten intimideren. „Ik vertrouw echter dat de vrije volken te sterker zullen beseffen hoezeer zfl een e held moeten vormen voor de bescher. ming van vrede en vrijheid". De technische voorbereidingen voor de reeks van 25 kernexplosies die aan die van gistermorgen voorafgingen moeten zijn getroffen, aldus dr. Drees, tijdens de langdurige besprekingen om te ko men tot het volledig stop zetten van zul ke proeven. De oud-minister-president merkte op, dat Khroesjtsjev de reac ties op de bomexplosies hysterisch heeft genoemd, terwijl vroeger van com munistische zijde de gevaren van zulke explosies in de schrilste kleuren zijn ge tekend en de Russen korte tjjd geleden vrijwillig verklaarden nooit als eersten de proeven te zullen hervatten. „In januari van dit jaar verzekerde de Sovjet-Unie geen behoefte te heb ben aan een hervatting der proeven; toch werden ze hervat. De Sovjet-lei ders kunnen niet verdragen, dat West-Beriy'n met het vrije Westen bljjft verbonden. Zij willen, onder de leuze dat Berlijn een vrije stad moet worden, deze stad in werkelijkheid van haar vrijheid beroven". Dr. Drees zei verder o.m., dat „deze dag bijzonder geschikt is om ook de communisten tot voorzichtigheid te ma nen". Immers, jarenlang is Stalin byna afgodisch vereerd, maar nu wordt zijn gebalsemde lichaam uit het mausoleum verwijderd en zal er een monument wor den opgericht voor de duizenden on schuldig vermoorden in de Sovjet-Unie. „De tijd kan echter komen dat ook de leider die nu de wereld doet daveren met zgn dreigementen en zijn bommen, ontluisterd zal worden terzijde gescho ven". Een woordvoerder van het ministe rie van Buitenlandse Zaken heeft gis teren gezegd, dat de Nederlandse re gering „geschokt is door het uitvoeren van de door de heer Khroesjtsjev aangekondigde proefexplosie met een superbom". Dr. Drees tijdens zijn radiotoespraak. (Van onze verslaggeefster) AMSTERDAM, 31 okt. Gisteren is de Fashion Week begonnen en dat zet Amsterdam een week lang in het mid delpunt als centrum van de kleding-ex port. Inkopers uit de Westeuropese lan den komen in de showrooms van de voor export werkende confectiefabrikan- ten de voorjaarscollecties bezichtigen en uitzoeken wat zij voor hun respectieve lijke Belgische, Duitse, Engelse, Zwit serse, Italiaanse, en Scandinavische cli entèle geschikt achten. Vooral de Ne derlandse mantels zijn nog altijd het meest gewild. In I960 gingen bijna 700000 mantels de grenzen over. Dat is meer dan een kwart van de totale omzet van onze mantel-industrie. D- japonnen-ex port steeg met zeven pet. van de totale omzet. Zoals dat al jaren het geval is, gaat de grootste hoeveelheid van onze con- fectiekleren naar België en Luxemburg, waarna onmiddeliyk West-Duitsland als afnemer volgt. De totale export in I960 van dames-bovenkleding bedroeg ruim 69 miljoen. Dat bedrag overtreft de import, die vorig jaar 46 miljoen be liep. Om de vaste voet in het buiten land te verstevigen zgn vorig jaar col lecties van Nederlandse kleding getoond in München en Zurich en kortgeleden in Düsseldorf. Deze maand nog wordt een verkoopshow van Nederlandse confectie- kleding in Londen georganiseerd, waar 23 fabrikanten hun medewerking aan verlenen. Men hoopt met Engeland tot grotere zaken te kunnen komen als En geland gaat toetreden tot de Europ- markt. De buitenlandse inkopers die deze week in Amsterdam zyn. heeft men gis teren een overzicht gegeven van de Ne derlandse voorjaarsconfectie die voor export gereec- is, i"> het Carltonhotel. Zoals altijd bleek ook tijdens deze show in het Carltonhotel dat de mantels de sterkste zijde van onze confectie uitmaken. Ditmaal was het een overwe gend jeugdig genre waaronder als ma teriaal veel Shetland en flanel en als kleuren: wit, grijs, gifgroen, hardrood en een iets milder kardinaalsrood Buiten de redingotemodellen met dou- ble-breast sluitingen waren er veel zwie rige mantels met brede plooien onder aan, kraagloos en smal van schouder lüet driekwart mouw. Een borstzak of soms twee onder elkaar gaven er 'n blazer-achtig effect aan. In de afdeling suède mantels was het applaus zoals gewoonlijk weer voor Vico, die ditmaal werkte met cape-ruggen, grote splitten en japonnen in vloeiende lijn uit een struisvogelprint die bijna adembene mend mooi waren. Een strandensem- ble van witte nappa met over de short een rok met twee grote splitten was bijzonder knap. Achter ons kon een inko per uit Scandinavië zijn enthousiasme (Van onze Utrechtse redacteur) DOORN, 31 okt. Ter behoeve van de instandhouding van het bungalow- dorp voor militaire oorlogsslachtoffers en het voortzetten van de zorg voor nagelaten betrekkingen, start morgen de vijfde en laatste Appèl-aktie. Deze maal zal de slag weer onder aanvoering van de heer A. M. Bergers uit Rotterdam om bruto 1.600.000 gulden by elkaar te brengen, snel wor den geleverd. Op 21 december wordt in een radio-uitzending van Hilversum I (402 m) de uitslag van deze loterij reeds bekend gemaakt, met notaris mr. M. J. Meijer uit Amsterdam als wette- ïyk getuige in een speciaal program ma van de AVRO. De deelnemers aan „Appèl 5" kun nen in totaal 225.000 gulden aan prij zen winnen, waaronder zes woonhui zen (of goederen), elk ter waarde van 25.000. De loten zijn tegen de getjfuikeiyke Appèlprgs in vijf ver schillende afbeeldingen verkrijgbaar, met toepasselijke tekeningen van Reint de Jongenotaris Meijer zal een van de vgf series aanwijzen voor een dub bele prijsbepaling. Wie een prgsbe- palend lot in bezit heeft met de aan gewezen serie-letter zal byvoorbeeld niet één, maar twee woonhuizen win nen; hetzelfde geldt voor de andere prijzen. Tussen 17—27 november zal in een onlage van 3.235.000 exemplaren huis aan huis een krant worden verspreid om Appèl 5" nog eens byzonder onder de aandacht te brengen van het Neder- bmdse publiek, dat bi) de vorige Appel ates per persoon in totaal 53V. cent opbracht. Daarvan is in de vorm van nriizen negen cent per hoofd terugbe- taaldNuzal het gaan om 13 y, cent. Sommige kranten zullen afwijkingen ver tonen en daardoor recht geven op prij zen tot een gezamenlijke waarde van 25 000 gulden. Een en ander wordt in speciale radio-uitzendingen, die in de Appèl-krant en de radiobladen zullen worden vermeld, bekend gemaakt. De laatste uitzending is dinsdag 28 novem ber over Hilversum II (298 m). Het BNMO-oord, zoals het in een fraai bosryke omgeving te Doorn gelegen bungalow-dorp wordt genoemd, omdat het initiatief is uitgegaan van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers en nagelaten betrekkingen, omvat veertien bungalows voor gehuwden en een hoofdgebouw, waar zeventien alleen staande invaliden verbeven. Zjj zyn allen ernstige oorlogsgewonden, die ge deeltelijk verlamd zyn, zodat zij zich in een rolstoel moeten voortbewegen. De inrichting van de woonverblgven is aan deze omstandigheid aangepast. De bewoners oefenen allen een be roep uit. Zo is er een arts waartoe een invalide sergeant zich wist te be kwamen een selectie-officier, een boekhouder, een econoom, een thuis wever enz. Van de ongehuwden zijn er veertien in het vrye bedrijf ge plaatst. Onder hen bevindt zich een student, die in Utrecht colleges volgt. Om zich te verplaatsen beschikken zy over een uitsluitend met de hand te be dienen auto. Drie jaar geleden heeft de koningin het woonoord geopend, dat gebouwd werd op een terrein gekocht ui» de opbrengst van een aktie, waarvoor de filmactri ce Audrey Hepburn door ons land een tournee heeft gemaakt; uit dankbaar heid is naar haar een laan genoemd. Gisteren is uit erkenteiykheid jegens de leider van de Appèl-akties de weg naar het hoofdgebouw A. M. Bergerslaan ge doopt, waartoe twee vrouweiyke jour nalisten het naambord hebben onthuld. (Van onze correspondent) UITGEEST/ALKMAAR, 31 okt Met een tweevoudige symbolische han deling heeft de minister van Verkeer en Waterstaat, drs. H. A. Korthals gis teren het nieuwe wegvak Uitgeest-Alk maar van rijksweg 9 voor het verkeer opengesteld. In Uitgeest hanteerde hy de schaar om een tussen twee weg- tractoren gespannen lint door te knip pen; in Alkmaar verschafte hg aan een vernuftig geconstrueerd bord de elek trische stroom waarmee de Alkmaarse kaasdrager Giel Venneker en de in Westfries kostuum gestoken mevr. Ti ne Stam het licht inschakelden, als symbool van de wegen, die van de nieuwe rijksweg naar stad en provin cie voeren. Met het door de harmonie van de Koninklgke Hoogovens gespeel de Wilhelmus werd op de nationale be tekenis van hot gebeuren de nadruk gelegd. In Uitgeest verwelkomde drs Kort hals de genodigden, waarna de burge meester van Uitgeest, de heer H. J. Aalders, hem en de commissaris der koningin, dr. M. J, Prinsen, als her innering een houtplaquette met een scheepje aanbood. Ir. A. K. W. Ungar, hoofdingenieur-directeur van de direc tie Noord-Holland van Rijkswaterstaat, vertelde hierna een en ander over de nieuwe weg, die 950.000 per kilome ter heeft gekost en waarover, naar hg verwacht spoedig tienduizend voertui gen per dag zullen passeren. Nadat in Alkmaar een honderdtal be drijfsauto's op het verkeersplein voor de minister had gedefileerd, herinner de deze in het gemeentehuis in een toe spraak aan een in 1960 door ir. De Rus- sy gedane voorspelling, dat in 1960 zes tienduizend voertuigen de Velser tunnel zouden passeren; deze intensiteit werd echter al in 1959 bereikt. Drs. Kort hals noemde het daarom een gelukkig besluit vein zijn voorganger in 1962 het voor een miljoen uitgevoerde werk aan de tunnel weer te doen afbreken, om de koker met één rijbaan te vervangen door twee kokers die de aanleg van twee gescheiden rijbanen mogelgk maakten. De minister gaf de verzeke ring, dat een aansluiting van de Ka- naalweg te Heiloo aan de nieuwe auto snelweg door hem in onderzoek is ge nomen. Dr. Prinsen vertolkte de dank en de vreugde varn het provinciaal be stuur over hetgeen tot stand is geko men. „Niet alleen is Alkmaar nu een deel van de randstad geworden, ook het Noorderkwartier en Westfries land zyn met deze verbinding ge baat; bespoediging van de verbin dingen met Amsterdam en het cen trum van het land blijft echter nog de wens". Burgemeester mr. H. J. Wytema be pleitte de opneming in het rgkswegen- ilan van dwarsverbindingen in Noord- iolland. Hg becyferde dat voor Alk maar de aanleg van twee ringwegen op 25.400.000.- komt te staan. „Zolang er echter geen grondige herziening komt van de verdeling van de opbrengst van het wegverkeer voor de staatskas, zal er van aanpassing van de stedelijke ver- keersstructuur aan het wegennet geen sprake kunnen zijn". (Advertentie) Wollen tricot-broek jes, extra versterkt niet nylon (gaan werkelijk lang mee). Broekjes, die uw peuter van een kleu ter precies passen In mooie effen kleu ren en vlotte ruitjes Speciaal verlaagde J.M. prijs (kleine stijging fier meat.) NU OOK IN HET WINKEICENTRUM AMSTEIVKN Deze regenmantel werd op de show in zes kleuren getoond. nauwelijks bedwingen, maar hfj sloeg de spijker precies op de kop toen hg tegen zgn echtgenote opmerkte dat het „only for a show" was. Hoewel er over wegend felle kleuren in de collectie voor. kwamen begon hij pas te noteren by grijze tweed of flanel. De ensembles van Jolo couture waren weer zeer stijl ol en ook de japonnen van Gerson Dreese verdienen een woord van waardering, juist omdat onze japonnen toch al minder spectaculair zijn. Een uitstekende show die voor Neder land 9 en 10 november in Londen zeker een goed visitekaartje 1 -"tekent. DENHAAG, 31 okt. Gisteren heeft een Brits bergingsvaartuig bij Helmsdale aan de oostkust van Schot land het wrak geborgen van de Neder landse helikopter die daar woensdag in zee is gestort. Zoals bekend werd na dit ongeluk adjudant J. F. van Maas vermist; zijn stoffelijk overschot is niet in het wrak aangetroffen. Het ligt in het voornemen het wrak van de helikopter aan boord van het vliegdekschip „Karei Doorman" te brengen, waarna het voor een nader onderzoek naar Nederland zal worden gebracht. HOLLANDIA, 80 okt. (UPI) Naar aanleiding van de berichten over ge sprekken tussen Papoea-leden van de Nieuw-Guinea Raad en Indonesische di plomatieke functionarissen, die in Bel gië gehouden zouden rijn, heeft het lid van de Nieuw-Guinea Raad E. J. Bonay verklaard, dat hg naar Antwerpen was gegaan om een gesprek te hebben met Silas Papare, de Papoea, die door de Indonesische autoriteiten gepresenteerd wordt als de vertegenwoordiger van de belangen van Nederlands Nieuw-Guinea. Bonay zei, dat toen Papare niet in het hotel aanwezig bieek, hg de stad was gaan bezichtigen. Hij had geen belang stelling gehad voor een gesprek met In donesische functionarissen, omdat hij juist met Papare wilde bespreken 'op welke wijze het Papoea-zelfbeschikkings recht by de Indonesiërs het best bepleit kon worden. Twee jonge Indonesische functionaris sen beloofden Bonay, dat zij een af spraak met Papare zouden maken en dan bericht zouden zenden naar Den Haag, waar Bonay verbleef. Er was geen bemiddeling gevraagd van staatssecretaris Bot voor de con tacten met de Indonesiërs. Markus Ka- siepo, de leider van de N.G.R.-delegatie in Holland, zou ook weinig heil hebben gezien in het contact aangezien hij meen de, dat de Indonesiërs te halsstarrig vasthielden aan hun opvatting. De an dere leden van de delegatie waren niet op de hoogte geweest van de reis, aldus Bonay. DEN HAAG, 81 okt. In het kader van de herdenking van de Hongaarse opstand zullen, zoals wg reeds bericht ten, deze week in Amsterdam en Utrecht manifestaties worden gehouden. De landelgke herdenking in Amster dam geschiedt zaterdagmorgen om eif uur in de grote zaal van „Krasnapoi- sky. Dr. W. Drees zal een rede uitspre ken. Om 12 uur volgt de kranslegging bij het nationaal monument. De tweede landelgke herdenking volgt zondag in Utrecht, in de Merwedehal op het Jaarbeurs terrein aan de Croeselaan. Daar zullen 's middags spreken de mi nister van Maatsdhappelgk Werk, dr. Klompé, en prof. dr. G. L. Patijn, voor zitter van de Stichting Nederlandse Fe deratie voor Vluchtelingenhulp. Mede werking zullen voorts verlenen een or kest onder leiding van een Hongaarse vluchteling uit 1956, Peter Eros assistent-dirigent van het Concertge bouworkest, en voorts het Utrechts Byzantgns koor onder leiding van dr. M. Antonowytsch. Albert van Dalsum zal een uit het Hongaars vertaald ver zetsgedicht voordragen. In andere steden zal de Hongaarse op stand eveneens worden herdacht of is dit reeds gebeurd. Donderdag is er in Den Haag een stille tocht naar de Waal- dorpervlakte, in Leiden en Enschede op vrgdag en in Ede op zaterdag. Alkmaar, Leeuwarden en Heerlen hebben de op stand reeds herdacht. Voor het helpen lenigen van de nog steeds aanwezige noden onder de Hon garen in Nederland heeft de Stichting Nederlandse Federatie voor Vluchte lingenhulp vanaf 25 oktober tot 25 no vember haar gironummer 999 openge steld. De Amsterdamse hoogleraar dr. S. Hofstra, dezer dagen benoemd tot voorzitter van de N ederlandsche Vereeniging tot bescherming van dieren, is op dit terrein beslist geen vreemde. Reeds tal van ja ren maakt hij deel uit van het landelijk hoofdbestuur, sinds 1958 als secretaris. Vooral in deze laatste kwaliteit heeft hij van zeer nabij leren kennen wat er in zijn organisatie leeft en werd hij geconfronteerd met vele vraagstukken welke om een op lossing vragen. De vereniging, waarvan koningin Juliana be schermvrouwe is, telt ruim 72.000 leden en zal in 1963 haar hon derdjarig bestaan herdenken. In het algemeen genomen, al dus prof. Hofstra, staat Neder land in zijn houding tegenover en in zijn zorg voor net dier gunstig aangeschreven. Een erg belangrijke stap vooruit was zijns inziens de verleden jaar tot stand gekomen Dierenwet, die de rechter nu veel meer midde len aan de hand doet om zo no dig corrigerend op te treden. Aangaande het experiment op dieren is daarentegen helemaal nog niets vastgelegd. „Amerika is in deze heftig omstreden kwes tie verder; onlangs is daar een wetsontwerp aanhangig gemaakt om bedoelde materie te regelen. Er zijn overigens genoeg problemen, waarvan de draagwijdte verder reikt dan tot de eigen landsgrenzen. Zij vragen om een internationale aanpak Wat bijvoorbeeld te denken van de vaak wrede jachtpartijen met honden in Engeland en zuid-Frankrijk, de massale vogelmoorden in België en Italië de dikwijls zeer pijnlijke methodes van walvisvangst of het transport van slachtvee? De Wereldfederatie tot bescherming van het dier, waarbij ook Nederland is aangesloten, is de geëigende instantie om hierin voorlichtend en coördinerend op te treden. Van belang is daarbij dat haar vertegen woordigers hun stem kunnen laten horen in de Unesco." Prof. dr. S. Hofstra, 63 jaar oud en van huis uit een Fries, heeft in Am sterdam sociologie gestudeerd. Zijn dissertatie was getiteld: Differenzierungs- erscheinungen in einigen afrikanischen Grappen, ein Breïtag zur Frage der primitiven Individualitat. Kort na zijn promotie werd hij door The international institute of African languages and cultures" te Londen in de gelegenheid gesteld twee jaar lang sociologische onderzoekingen te ver richten in Sierra Leone. Hij heeft er voornamelijk onder de Mendi een der acht negerstammen, gewerkt om zich een beeld van hun sociale relaties en voorstellingen te vormen. Zijn verblijf in het onherbergzame binnenland zijn leven m de vrije natuur, confronteerde hem toen al rechtstreeks met dè problematiek van mens en dier. Van 1937 tot 1949 is prof. Hofstra directeur geweest van het Museum voor la.nd- en volkenkunde en het Maritieme museum Prins Hendrik in Rotterdam. Hij heeft er zeer plezierig gearbeid aan de wetenschappelijke uitbouw van beide instellingen, waar bijzonder waardevolle collecties^ov het gebied van Aziatische en primitieve kunst zijn te bewonderen Tijdens de tweede wereldoorlog is nagenoeg de gehele inventaris wegens het aevaar van bombardementen tijdelijk overgebracht naar ■s-GravelanThetaeen een hernieuwde kennismaking met de natuur inhield rietgeen een tuurZn^Zif^XT^^71" *1 diens houdin° ten °P^te van de na- mr J van TièJhntoZ 29J^er boelen- nadat hV eens, op verzoek van MtwrnommpS leertijd voorzitter van de Vereniging tot behoud Toen immers hlTZlif?™ J"- voordracht over dit onderwerp had gehouden, weainaen nnlr Tl vraagstuk behalve uit humanitaire over- f h sociologische gronden enorm belangwekkend is. Deze in- ze esse raeejt riem nooit meer losgelaten, ook niet na het aanvaarden in tt h -M netprofessoraat in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan ra tedelijke universiteit, met als leeropdracht de geschiedenis en problematiek der sociologie. Zijn activiteiten in het recente verleden, be kroond door zijn verkiezing tot voorzitter van de grootste landelijke orga nisatie, die het wel meent met het dier, zijn daar het beste bewijs voor.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5