„DE VIJF GEVONNISTEN" filmisch eerbetoon aan verzet i „Onder het néon van Parijs" VAN NIEL naar Beloofde Land Afscheid van F. van Egmond hoofd personeelszaken Agenda voor Haarlem en omöevm! Behaaglijk warm! £sso) PETROLEUM Indrukwekkende studie over leven en dood Prolongatie en reprises Genadeloze achter- lging vo Haven der ontspoorden Het grote waagstuk Technisch knap, maar artistiek onbevredigend filmwerk TRAVELAIR Grootscheeps opgezet, maar het joodse drama gemist M. EA. vOppen overleden SLEUTEL WEG? IN HAARLEMS STADHUIS SPEELAVOND VAN JEUGD EN MUZIEK OLIE COMBIÏATIE KENNEMERLAND ZATERDAG 4 NOVEMBER 1961 PAGINA 2 Frans Hals citroën HY 1500 kg Luxor Cinema Palace „DE SLEUTELSPECIALIST" Lido Roxy H.H. Missen op zondag in Dekenaat Haarlem /ttO&l, FOR MEN PARFUMS - B I] O U X Grote Houtstr. 92, Tel. 12160 DAMES, GRATIS SCHOONHEIDSSALON tienri tseno.e Tei. 10542 Rob Geraerds speelt de Camera Obscura AANRIJDINGEN IN HAARLEM GEMEENTEZAKEN R. F. J. VINK VOOR ST.-ADELBERT Speeltuin aan de Jac. van Looystraat Eerste katholieke notaris in Heemstede Films Tentoonstellingen Radio Moors Apotheken en dokters diensten Natuurlijk een oliehaard gestookt met... MEER WARMTE MIBDER ROET ZUNIGER In Studio worden de vertoningen voort gezet van Jacques Tati's „Meneer Hu- lot met vacantie". A.l. In Minerva wordt vanavond en morgenavond „De duizen ogen van dr. Mabuse" herver- toond. 18 j. Morgen- en woensdagmid dag kan men er „Zoetwatermatrozen" zien met Laurel en Hardy. A.l. Dinsdag en woensdag wordt er „Mensen zoals jij en ik" vertoond. 14 j. Donderdaga vond draait men daar „De gouden re gen van het geluk", ,18j. (Advertentie) Men moet van goeden huize komen als men veertien jaar na het einde van de oorlog, nog een film over het verzet wil vervaardigen die indruk maakt. De nieuwe" film „De 5 gevonnisten" (La Sentence) die in 1959 onder regie van Jean Valère tot stand kwam, is gemaakt naar enkele klassieke toneel maatstaven, n.l. de eenheid van hande ling, plaats en tijd. De film geeft name lijk een beeld van de reacties van vijf Fransen, die tijdens de Duitse bezetting wegens een aanslag in een Frans kust- plaatsje, ter dood zijn veroordeeld. Zij zijn bij elkaar gebracht in de kelder van een oud landhuis aan het strand en weten, dat ze nog een uur hebben te le ven. De film noteert en interpreteert een uur lang de reacties van deze drie mannen en twee vrouwen, die tenslotte eenzaam sterven verzoend met de dood. Jean Valère is niet uitgegaan van een mentaliteit, 'die een toneelstuk met de zelfde inhoud: „Doden zonder graf" van Sartre, zo weerzinwekkend maakt. Sartre bracht in zqn stuk óók een groep verzetsstrijders bijeen in een gevange nis. Zij toonden echter een geestelijke leegheid, die parallel liep aan die van hun wrede ondervragers. Valère daarentegen heeft zijn onder werp zonder gruwelijke sensaties en met een grote mildheid behandeld. Het is, of de vijf mensen, die hij in doods angst bijeenbrengt, zich langzamerhand losmaken van de tijd, tot zij dapper voor het vuurpeloton hun leven beëin digen. De wijze, waarop Valère zijn stu die van leven en dood heeft verwerkt, is vaak indrukwekkend. Heel langzaam tast hij stuk voor stuk de elementen af, die de groep van vijf van de buitenwe reld afsluiten. Hp laat ook enige malen de nabijheid van de vrijheid voelen. Zijn film speelt kort vóór de bevrijding en het kanongebulder komt steeds nader bij. De gevangenen gaan, na een ver geefse onvluchtingspoging, beseffen dat zij zich met de dood moeten verzoenen, althans dat zij deze als realiteit onder ogen moeten zien. Met veel knappe scènnes bouwt hij aan een beeld van elke gevangene afzonder lijk. Aan dat van de stoere visser, die zijn vrouw en kinderen door de tralies voor het raam op het strand heeft ge zien, van de opstandige student Geor ges, van de leider Jean, die verliefd blijkt op het meisje Catherine, een wat dromerige figuur en tenslotte een oude re vrouw Jeanne, die haar huis beschik baar stelde voor de overval op een Duitse kolonel. Drie van de „Vijf gevonnisten". Valère heeft zich volkomen geconcen treerd op dit vijftal. De Duitsers spelen nauwelijks een rol van betekenis. Zij zijn slechts katalysatoren, die de reac ties op gang brengen maar na het uit; spreken van het doodvonnis laten zij zich echter bijna niet meer zien of ho ren, waardoor de eenzaamheid van de veroordeelden alleen maar tastbaarder wordt. Verschillende scènes krijgen ster ke geladenheid door de symboliek die er uitspreekt. Het geluid van een opge blazen eend, het aansteken van een lu cifer voor een laatste sigaret, het lang zaam stromende zand, dat de toegang naar een „vrije" wereld blijft versper ren, de twee sigaretten, die een onzicht bare hand naar binnen gooit, de lege kanariekooi, waarin een afscheidsbrief, door allen getekend, wordt achtergela ten, en steeds weer het tralievenster, dat uitzicht biedt op een oneindige zee, maken van „De vijf gevonnisten" een in drukwekkende film, die uitermate ge schikt zou zijn om in de meidagen in hervertoning te worden gebracht, óók voor de jeugd. Frans Hals 14 jaar. Een naar het Westen gevlucht Oost duits meisje, als stewardess in dienst van een Amerikaanse luchtvaartmaat schappij, wordt ontvoerd naar haar ge boorteplaats Dresden. Hier moet ze als lokaas dienen om de Oostduitse politie op het spoor te brengen van haar on dergedoken broer. Een Engelse piloot, haar verloofde, weet haar en haar broer echter listig naar Berlijn te brengen, waar ze via de puinhopen van de Rijks kanselarij naar de westsector ontko men de afloop wel zien aankomen. Luxor laatste gedeelte van de film, al heeft de afloop wel zien aankomen. 14 jr. Tony Richardsons eerste film uit Hollywood is een teleurstelling geble ken. Interessant, maar toch een teleur stelling. In het verhaal is sprake van een meisje (Lee Remick), dat door haar verloofde, om wie ze niet veel geeft, bij het smokkelen van drank wordt betrokken. In dit milieu raakt ze verliefd op de louche leider (Yves Mon- tand) die haar naar een vermaakshuis in New Orleans brengt. Daar ontmoet ze de negerin Nancy (Odetta), die een aandeel heeft in haar bevrijding. Terug bij haar familie trouwt ze en neemt Nancy in dienst als kindermeisje bq haar twee spruiten. Haar man komt achter Nancy's verleden en eist haar ontslag. Als de vrouw dit weigert, ver laat hij haar met het oudste kind. De doodgewaande dranksmokkelaar keert op dit kritieke moment terug en weet haar te bewegen er met hem vandoor te gaan. Teneinde nu het bedreigde hu welijk te redden, brengt Nancy het jongste kind om het leven. De aldus toegebrachte schok brengt de moeder tot bezinning en we zijn getuigen van het proces, waarbij de echtelieden weer zijn verenigd en Nancy berustend haar terdoodveroordeling aanvaardt. Het scenario is door James Poe uit enkele romans en een toneelstuk van Faulkner (Requiem for a nun) samen gesteld. Het faalt echter op twee kar dinale punten: het is onwaarschijnlijk en de metamorfose van het meisje in de smokkelaarshut en de moord op het kind blijven ongemotiveerd, waarmee de aanvaardbaarheid van het hele dra ma niet staat, maar valt. En dat is jammer, want Richardson leverde met de schets van het rosse milieu in New Orleans een suggestief en sfeervol stuk film af en maakte van de actrice Odet ta in de rol van de negerin Nancy een sobere -en gevoelige verschijning. ..Sanctuary" zoals de film oorspron kelijk heet, draait van de week in Flora en dient voor volwassenen gereserveerd te blijven. Advertentie) LANGE, VEERSTRAAT 10 - TEL 11493 Zaterdag en zondag draait in het Roxy-theater „Het grote waagstuk", waarin Stephen Boyd, Juliette Greco en David Wayne de hoofdrollen spelen. Zij doen dit op een dermate geraffineerde wijze, dat de kijker geconfronteerd raakt met de meest gruwelijke complicaties. De film is één groots avontuur, waarin zich veel onverwachte ontwikkelingen voordoen. De bioscoopbezoeker is letter lijk op niets voorbereid. Naast de adem benemende spanning speelt vanzelfspre kend ook de passie een overheersende rol in „Het grote waagstuk". Ondanks de moeilijke complicaties en verwikke lingen loopt alles goed af. Veertienjari gen zullen stellig van deze film kunnen genieten. Van maandag tot en met donderdag kunnen liefhebbers Robert Mitchum en blonde - Marilyn Monroe zien in „Blond wrakhout" (River of no return). Het is een boeiende film over de zede lijke ontreddering van ruwe gouddelvers. Marilyn, die blijkbaar nog zeer in de smaak van het publiek valt, zorgt na- tuu-üik - oor de nodige spanning en lief- onflicten. Personen, die deze matige t 'v'üen zien moeten achttien jaar De film, getiteld „Onder het néon van Parijs" draagt alle kenmerken van een studie. Hij is gemaakt door de jonge Franse regisseur Yanick Andrei die hiermee zjjn eerste grote speelfilm lan ceert. Van hem waren tot nu toe enkele korte films bekend, waaronder „Paris plage", die onlangs nog onder de titel „Een dagje uit" op het t.v.-scherm in de Nederlandse huiskamers te zien was. Ontegenzeggelijk weet Andrei met een camera te "werken. Hij is in staat op vaak zeer indringende wijze vooral het menselijk gelaat af te tasten, het te grijpen in zijn momenten van vreugde en verdriet, van begeerte en veront waardiging, van uitgelatenheid en inge togen overpeinzing. Als object voor de ze studie koos Andrei een groep Parijse nozems, door onbekende acteurs ge speeld, die hun eigen manier van za terdagavond vieren hebben. Zij knette ren met gigantische brommers door de Parijse straten en buitenwijken, halen hun hart op aan juke-boxes, dansen, bok sen en genieten van wilde westerns in de bi^coop en van wat amateur strip tease m een nachtclub voor tieners. Men zou dus, zoals de titel al sugge reert, één van de vele films verwach ten, die het Parijse nachtleven als uit gangspunt en vaak als enige doel be zitten. Andrei heeft het echter anders aangepakt. Hij toont de reacties van jonge mensen, die onbehouwen, ruw en even uitbundig als onbeheerst hun vrije tqd doorbrengen. Steeds weer komen dezelfde gezichten terug. Een verhaal is er nauwelijks in het eerste deel te rug te vinden. De camera registreert in een belichting, die speelt met zwart wit contrasten en nuances. Plotseling komt er dan een spelele ment. Eén van de nozems, Jacky raakt slaags in een kroegje. Zijn tegenstan der, een volwassen bokserstype, komt ongelukkig terecht op een stuk glas en sterft. Dan begint de achtervolging door de politie. Jacky wordt op het moment dat hij zijn meisje Thérese achter op zijn brommer wil zetten, aangevallen door een vijandelijke bende nozems, die hem op een afschuwelijke manier be wusteloos slaan. Dit werkt op hem als een soort zuivering. Danig gehavend, meldt hjj zich bij de polite. Hq wordt van moord beschuldigd en gearresteerd. Daarmee is het verhaal uit en de ge schiedenis eindigt in een onbevredigd vraagteken, omdat de toeschouwer ge suggereerd werd dat Jacky onschuldig was. Het is de grote zwakte van deze film, dat het bij een fraaie vorm en het be trappen van de realiteit is gebleven. Li- do, 18 j. Vanaf maandag draait weer de repor tagefilm over de Olympische spelen in Rome. A.l. Automobielbedrijf 3. VAN KOOTEN Agent Citroen en Panhard automobielen Houtplein 20 Haarlem Telefoon 02500-12000 Kathedraal: 6.30, 7.30, 9 H„ 11 en 12 u. St. Antonius: N. Groenmarkt: 6.30, 7.30, 8.30 H„ 10, 11 en 12 uur. H. Jozef, Jansstraat: 6.45, 8, 9.15 H„ 11 12 uur en 18 uur Avondmis. O. L. Vr. Rozenkrans: Spaarne: 6, 7.30, 9, 10.30-H. en 12 uur. St. Jan, A'damstraat: 6.15, 7, 8.15, 9.30 H., 11 en 12.15 uur. H. Pastoor van Ars, Parkwijk: 7.30, 8.45 H., 10.30, 11.45 en 18 u. Avondmis. H. Hart, Kleverpark 6.30, 7.45, 9, 10.30 H. en 12 uur. H.H. Elisabeth en Barbara, P. Kruger- straat; 7, 8, 9.15 H., 10.45 en 12 uur. H. Liduina, Rijksstraatweg: 7.30, 9 H„ 10.45 en 12 uur. O.L. Vrouw van VTI Smarten, Rijks straatweg: 6.30, 7.30, 8.45 H., 10.15, 11.30 en 18 uur Avondmis. H.H. Petrus en Paulus: 7, 8.30, 10 H. en 11.45 uur. BLOEMENDAAL: Allerh. Drieënheid; 7.30, 9 H., 10.45 en 12 uur. H. Sacrament: 7.30, 9, 10.30 H. en 12 u. AERDENHOUT: 7.30, 9 H. en 11 uur. ZANDVOORT, H. Agatha: 7.30, 9.30 H. 11.30 uur. OVERVEEN: 7, 8, 9 H., 10.30 en 11.30 uur. HEEMSTEDE (H. Bavo)7.30, 8.30, 9.40 H., 11 en 12 uur. HEEMSTEDE: (O. L. Vrouw Hemel vaart): 6.45, 7.45, 8.40 H, 10. 11 en 12 uur. SPAARNDAM: 7.30 en 10 H. BENNEBROEK: (St. Joseph): 6.45, 8, 9.15 H. en 11.30 uur. (Advertentie) Eindelijk de werkelijk practische reisnecessaire voor mannen Bevat alles wat op reis nodig is om aan zijn toilet die zorg te kunnen besteden die hij thuis gewend is (Advertentie) bezocht u onze schoon heidssalon al eens? Gezichtsmassage Acne behandeling Manicure Pedicure Wenkbrauwepilatie etc. huidanalyse met deskun dig verantwoord advies ZT Zijlstraat 7S Otto Preminger's monsterproduktie „Exodus", waarmee dit jaar, buiten me dedinging het Filmfestival in Cannes werd geopend, is een lang, in Techni color en „Super Panavision" opgeno men film, die de nieuwste geschiedenis vertelt van het Joodse ras, op zoek naar het beloofde land. Kortom, een filmepos in de Amerikaanse betekenis van het woord met alle kwaliteiten, maar ook met alle gebreken, die aan dit soort films plegen te kleven. Lengte en breed te is er genoeg, maar de diepte ont- breekt. In grote lijnen valt deze reusachtige film, die bijna vier uur duurt, in drie delen uiteen. Het eerste deel speelt in 1947 op Cyprus, dat toen één groot kamp was voor Joodse vluchtelingen uit Europa, die door de Britten op grond van het hun verleende mandaat zijn verhinderd naar Palestina door te rei zen. Tenslotte landt een agent van de Hag'annah, het Joodse ondergrondse le ger in Palestina tijdens het Britse man daat, ophet eiland, laadt enkele honder den vluchtelingen op het vrachtschip „Olympia", dat wordt omgedoopt tot „Exodus" en weet door middel van een massale hongerstaking aan boord de Britse autoriteiten de toestemming tot uitvaren af te dwingen. In het tweede deel worden de vluchtelingen in Haifa aan land gezet, waar ze verwikkeld ra ken in het verzet tegen de Britse man daattroepen en de bittere strijd tussen de Hagannah en de Joodse terreurorga nisatie Irgoen. In het derde deel hebben de Verenigde Naties de verdeling van Palestina goedgekeurd, 0 - Britse troe pen trekken zich terug en de Joodse bevolking raakt verwikkeld in een strijd op leven en dood met de Arabieren. „Exodus" is een fiim, die in authen tiek opzicht met de grootste zorgvuldig heid is voorbereid, waaraan kosten noch talent zqn gespaard en die in prachtige kleuren is gefotografeerd op Cyprus en in Palestina. Men is geneigd aan te ne men, dat het draaiboek van Dalton Trumbo eerlijker is en beter geschre ven dan de veel verkochte roman van Leon Uris, die het gegeven voor de leverde. Enerzijds betoogt zjjn film, dat de Jo den, zeker na de gruwelen jegens hen door de nazies bedreven, een onver vreemdbaar recht hadden op het be loofde land en dat alle anderen, die hun de tocht daarheen om welke reden ook beletten, terzijde moesten worden ge schoven of desnoods uit de weg geruimd. Anderzijds echter tracht hij de gevoe lens van die anderen op tactische wijze te sparen met het gevolg, dat door de betrekkelijke objectiviteit, waarmee de houding van de ongelukkige Britten wordt belicht, de terreuracties van de Irgoen in een des te donkerder licht worden geplaatst. Aan het slot van de film houdt de Joodse leider Ari Ben Canaan (Paul Newman) een bewogen grafrede, waar in hq het zinloze doden bitter veroor deelt, hoewel de film zich tevoren uit voerig heeft beziggehouden met het op blazen van het befaamde Koning Da- vid-hotei in Jerusalem door Joodse ter roristen en met de bloedige bevrijding van de gearresteerde daders, die ter dood zijn veroordeeld wegens deze mas samoord op onschuldigen, voor wie de film geen woord van deernis over heeft. En de peroratie over de vredelievende co-existentie tussen Joden en Arabie ren, gesproken tegen een achtergrond van dreigende geweren, komt eigenlijk op niets anders neer dan: „We moeten leren samen te leven en ik zal jullie blqven uitroeien tot het zover is." Preminger heeft, kennelijk in navol ging van de moderne Europese cineas ten, zich van een realistische stijl trach ten te bedienen. Hq heeft zqn scènes ge filmd in echte straten, in echte kerken, op echte berghellingen en in echte ves tingen. Alleen zijn personen zijn niet echt. Het is onmogelijk te geloven in een Amerikaanse verpleegster (Eva Maie Saint), die verliefd wordt op de door haar verzorgde Joodse leider (Paul Newman) een cliché dat in 1961 in deze vorm geen enkele dramatische waarde meer heeft of in het blonde Joodse meisje (Jill Haworth), dat ze mee naar Amerika wil nemen. En juist op deze personen en hun romances wordt de aandacht gevestigd, ten koste van het werkelijke Joodse drama, dat zich in de vluchtelingenkampen en in het om zijn ontstaan worstelende Israël voltrok. De actie-scènes: het vertrek van de „Exodus" uit Cyprus naar Haifa, de arrestatie van de Joodse terroristen en hun bevrijding uit de gevangenis, zqn met aannemelijke realiteit en opwin dend verfilmd. Maar dat is, naast het aangrijpende verhoor van een aan Auschwitz ontkomen Joodse jongen (Sal Mineo) door leden van de Irgoen, niet voldoende om een film van bijna vier uur tot een boeiend en eerlijk epos te maken, of zijn produktie zelfs maar te rechtvaardigen. Rembrandt, 14j. HAARLEM, 4 nov. Woensdagavond treedt de acteur Rob Geraerds in de Hildebrand-zaal van Brinkmann op in een solovoordracht „De Camera Obscu ra". Het is een eigen dramatisering van Hildebrands verhaal door Rob Geraerds. De acteur is bekend als radio-actuer en -schrijver, terwijl hq ook directeur is van het Nederlands Jeugdtoneel. De solovoorstelling van de Camera Obscura wordt aan de piano muzikaal omlijst door Mariele Meyer. In zqn be werking van de Camara heeft Geraerds, Nurks, de familie Stastok, de familie Kegge en de Veerschipper opgenomen, terwijl een „filmisch" slot de voordracht afrondt. HAARLEM, 4 nov. Gisteravond rond half zeven is de 81-jarige H. H. uit Haarlem bij het onverwachts overste, ken van de Wagenweg door een brom fietser gegrepen en tegen de grond ge slagen. De man maakte geen gebruik van de zebrapaden. Met een hersen schudding moest hij worden opgenomen in het Grote Gasthuis. Om kwart over negen gisteravond reed een bestelauto over de Zqlweg in de richting Overveen. De bestuurder sloeg linksaf de Westelijke Randweg op en verleende daarbij geen voorrang aan een bromfietser de 22-jarige Haar lemse drukker C.B. die over de Zql weg in de richting van de stad reed. Bij de aanrijding kwam de bromfietser te vallen. Met een hersenschudding is hq overgebracht naar het ziekenhuis St. Joannes de Deo. B. en W. stellen de raad voor 1434 m2 gronds bq de Hervormde Kerk te Spaarndam aan te kopen van de Kerk voogdij, ter realisering van het nieuwe uitbreidingsplan ter plaatse. De gemeen te wil de grond kopen voor 13.865, terwijl nog 700,— nodig is voor het maken van een afsluithek. Voor de aanleg van een gedeelte van het industrieterrein in de Waarder- polder ten noorden van de Oudeweg en ten oosten van de Nijverheidsweg, vra gen B. en W. f 621.150,-. De bebouwing ter plaatse is afgebroken en het daar gelegen gedeelte van het Vuilrak zal worden gedempt. Er is van industriële zijde reeds belangstelling getoond voor dit 2,3 ha. grote stuk gronds. HAARLEM, 4 nov. Op maandag 13 november komt de heer R. F. J. ViriK, algemeen secretaris van het Katholiek Genootschap voor Internationale Betrek- kingen, voor de leden en introducé's van St. Adelbert in de Schuylenburcht, Kle verparkweg 15, spreken over „Levens beschouwing van Oost en West". HAARLEM. 3 nov. Voor 7.050 willen B. en W. een toiletgebouwtje la ten bouwen op de speeltuin aan de Jac. van Looystraat. Aanvankelijk zou er een toiletgelegenheid komen in he- kleed gebouw dat op het sportveld aan de Prins Bernhardlaan zou worden ge bouwd. De speeltuin zou dan van deze toiletgelegenheid gebruik kunnen maken. Er werd echter geen rijksgoedkeuring afgegeven voor het kleedhuis en er kwam een noodgebouwtje, waardoor de speel tuin zonder voldoende toiletgelegenheid kwam te zitten. Voor tijdelijk gebruik is toen bij de speeltuin maar een toilet- wagen neergezet. B. en W. hebben nu besloten de speeltuin een definitieve voor ziening te geven. HAARLEM, 4 nov. In de Ridder zaal van het stadhuis was gistermiddag een uitgebreid gezelschap bijeen om afscheid te nemen van de heer F. van Egmond, voormalig hoofd van de af deling Personeelszaken ter gemeente secretarie. Onder regie van mr. J. Meqsing kreeg de plechtigheid een vlot verloop met als eerste spreker de bur gemeester, mr. O. P. F. M. Cremers die verklaarde, dat de heer Van Eg- HEEMSTEDE, 4 nov. Gisteren is in Heemstede op 73-jarige leeftijd overleden oud-notaris M. E. A. v. Op pen. Hq vestigde zich op 1 mei 1939 als eerste katholieke notaris in Heem stede. Op 31 december 1958 trok hij zich terug wegens het bereiken van de pensioengerechtigde leeftijd. Oud-notaris v. Oppen was geboortig uit Maastricht en de velen, die hem bij zqn leven hebben mogen ontmoeten, weten, dat hij zijn Limburgse aard nooit verloochend heeft. Hij was ove rigens een uiterst bescheiden man, die wars was van alle openbaarheid. Hij was regent van de St. Bavostic'hting in Heemstede. Dinsdagochtend 10 uur zal hij begraven worden vanuit de hulpkapel van de St. Bavoparoehie in Heemstede, waarna de teraardebestel ling zal plaats vinden op het r.-k. kerk hof Berkenrode. HAARLEM, 4 nov. In het clubge bouw aan de Kleverlaan wordt dinsdag 7 november een speelavond gehouden van leden van de Haarlemse afdeling van Jeugd en Muziek. Er zal een uitge breid programma ten gehore worden ge bracht door Peter Pauël (viool) en Han- na Alphenaar (piano) voor de pauze en door Vera Beths (viool) en Zamirah Sie- val (piano) na de pauze. Het huisconcerl begint om half acht. Zaterdag 25 november, 's avonds om half acht, zal in het Huis met de Sleutels aan de Bronsteeweg te Heemstede de pianist Ton Hartsuiker spreken over hedendaagse muziek. Als toelichting zal hij werken spelen van Schönberg, Berio, Nillson, Castiglioni en Schat. Verder kunnen de leden van Jeugd en Muziek vrqdag 10 november in het Krelagehuis een repetitie bijwonen van de Haerlem- sche Musyekcamer onder leiding van André Kaart met de balletgroep van het Koninklijk Conservatorium uit Den Haag De repetitie begint om acht uur. De Haerlemsche Musyekcamer viert don derdag 16 november zijn derde lustrum met een feestelijk concert in de Hilde- brandzaal van Brinkmann. Zondag 19 november bestaat er gelegenheid de ge nerale repetitie bij te wonen van het Symphonie-orkest fiaerlem in het Con certgebouw, dat de volgende dag een concert geeft van werken van Gluck, Grieg en Mendelssohn, waarbij NancY Bricard soliste is in het pianocóncert van Grieg. CINEMA PALACE: Haven der ontspoorden, str. volw. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 0.15 uur. FRANS HALS: De vijf gevonnisten, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. Dinsdag 2 en 8 uur. LIDO: t/m zondag: Onder het neon van Parijs, 18 jaar. Ma. t/m do.: De Olym pische Spelen van Rome 1960, a.l. 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Genadeloze achtervolging, 14 jaar, 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Do.-cyclus (2, 7 en 9.15 uur): The naked and the Death, volw. REMBRANDT: Exodus, 14 jaar. Gew. aan vangstijden. Dag. ook zo. 2 en 19.30 uur. ROXY: t/m zondag: Het grote waagstuk, 14 jaar. Ma. t/m do.: Blond wrakhout, 13 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. STUDIO: Meneer Hulot met vakantie, a.l. (3e week) 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Za. en zo. 7 en 9.15 uur: De duizend ogen van dr. Mabuse, 14 jaar. zondag 2 en 4.15 uur. Woensdag 2.30 uur: Zoetwater-matrozen, a.l. Di. en wo. 8.15 uur: Mensen zoals jij en ik, 18 jaar. Do. 8.15 uur: De goudenregen van het geluk, 18 jaar. TONEEL: Zaterdag 4 en zondag 5 november Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep Ensemble met „De tiende man" van Paddy Chayefski. Regie: Karl Guttmann. In de hoofdrollen: Sigrid Koetse, Johan Bos kamp en Sylvain Poons. Maandag 6 november Stadsschouwburg. 8 uur: De Nederlandse Comedie met „Frank V", opera van een Bank van Fr. Durrenmatt. Regie: Han Benz van den Berg. In de hoofdrollen: Ank van der Moer, Femke Boersma en Lous Hensen. Concertgebouw. 8 uur: „De vrolijke vrouwtjes" blijspel door de toneelgroep Dionisus voor de R. K. Commissie „De vrije Tijd". MUZIEK: Zondag 5 november Teylers Museum. 2 uur: Orgelbespeling door Simon C. Jansen. DIVERSEN: Maandag 6 november Frans Hals Museum. 8 uur: „Sudan, het land van de zwarten", lezing door ir. F. B. Carbasius Weber (Volksuniversi teit). Concertgebouw. 2 en 19.30 uur: Feest middag en -avond stichting „Adoptie Commissie Bejaarden". Cruquius Museum. Historische Stoommachi nes en grote maquette van Nederland met waterstanden en overzicht overstromings ramp 1953. Geopend dag. 912.30. 13.30-- 17 uur. Zo. van 1017 uur. Woonhuis Jac van Looy, KI. Houtweg 103. het voormalig woonhuis van de schilder- schrijver Jacobus van Looy, Geopend dag. van 10—12.30 en van 13.30—17 uur: zo van 1417 uur Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse school van de 16e eeuw tot op heden (o.m. Hals meesterwerken). Geopend van 1017 uur Zo. 13—17 uur. Teyler'g Museum: Tekeningen Hollandse. Italiaanse, Franse School. Fossielen, his torische natuurkundige Instrumenten, mi neralen. 31-toons Fokker-orgel. Geopend iedere werkdag beh. maandag van 11—17 uur. De eerste zondag van elke maand van 1317 uur. Bisschoppelijk Museum. Jansstraat 76: Oude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse oeeldhouwwerken. Handschriften en kunstnijverheid. Geopend van 1017 u.. Zon. en feestdagen 13—16 uur. Kunstzaal „In 't goede uur". Korte Hout straat 1. hoek Nieuwe Kerkplein. Expo sitie van tekeningen, etsen en aquarellen van Chris Tonbreker. Geopend dag., ook zondag van 1022 uur. Vanaf 5 nov. Tekening-en van Kees Buur man. Kunstcentrum „De Ark", Nieuw Heiligland 13 uur: Expositie van schilderijen van Justine van Houten (t/m 25 nov.). Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103. Haarlem: Werk van de Rotterdamse graficus Anton Schotel (t/m 3 dec.). Zondag van 1317 uur. Huize Bloemenheuvel, Bloemendaa^weg 158, Overveen: Tentoonstelling vah Ldei- smeedwerk van Corry Borst en Grafisch werk van H. Damnier, P. DupoOL Israëls, Isaak Israëls, Ed. Karsen» j.h. Steinlen, M. W. v. d. Valk e.a- geopend dag. van 10—5 uur, op zondagen van 25 uur. Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling Wer- ken van leden en invité's vanr~.e Haarl. Ver. v. beeldende kunstenaars „De groep Geopend dag. 19—17 uur. Zo. 13—17 uur: elke woensdag- en vrijdagaV°nd van 20— 22 uur. (t/m 22 november'. mond de gemeente en de gemeenschap met veel overtuiging heeft gediend. Als jongen verscheen de scheidend** ambtenaar ter secretarie en op 21-ja- rige leeftijd had hij reeds twee promO" ties gemaakt. Geen wonder dus, aldu? de burgemeester, dat u tenslotte de lei ding van Personeelszaken i kreeg. Mr. Cremers noemde het de kroon op het werk van de heer Van Egmond, dat nO op zo'n voortreffelijke wijze dit p.BS vanaf 22 maart de gemeente-secreta .is, mr. H. Phaff, tijdens diens ziekte ftaa vervangen. Namens het college van B. en W. en de gemeentesecretaris over handigde hij hem een fraai boekwerk. Laatstgenoemde prees in de heer Van Egmond, die niet altqd even gemakke lijk was, diens activiteit om voor het personeel het beste te bereiken wat mogelijk was. Als bewijs van erkente lijkheid schonk hq hem enkele grammo foonplaten namens het personeel van secretarie en ontvangkantoor. Als per soonlijk geschenk overhandigde hij de omslag van een zeer binnenkort te ver schijnen boekje over het Haarlems stadhuis. De lieer J. ten Heuvelhof sprak ais voorzitter van de Nederlandse Christe lijke Bond van Overheidspersoneel en gewaagde van het sociale werk, dat de heer Van Egmond heeft verricht.. Een boekenbon was hier het geschenk. De heer J. Loerakker, sprekend namens de plaatselijke samenwerkende ambte- narenorganisaties, bevestigde rhet na druk, dat de heer Van Egmond zeer veel heeft gedaan voor de rechtsposi tie van de ambtenaren. Vooral binnen het Sociaal Voorzieningsfonds heeft de ze veel gedaan. De heer Loerakker sprak ook namens de hoofden van dienst en bood een platenbon aan. In zijn dankwoord verklaarde de heer van Egmond, dat het hem deugd had gedaan, dat in de afscheidswoorden tus sen het vele majeur ook het mineur te horen was geweest. Hij was ieder een zeer erkentelijk voor de goede sa menwerking in de loop der jaren. (Advertentie) TELEVISIE - RADIO erkend gediplomeerd KRUISSTRAAT 18, HAARLEM TeL 14609 Haarlem Apotheken: Schoterboi-apotheek, Rijks straatweg 19, tel. 50155; Stations-apotheek» Kruisweg 30, tel. 10943 Apotheek Klink hamer, Koninginneweg 69, telefoon 11596; Aerdenhout-apotheek, 'andvoortselaan 164, telefoon 40758. Doktersdienst: Indien geen hulp van huis arts belle men fa. Mcfchöt, telefoon 11990, (niet voor tandheelkuidige hulp). Wijkverpleging: Wit-Lele Kruis, tel. 13863. Tandarts: D. v. d. Heyde, Planetenlaaiï 16, Haarlem. Tel. 5241). Dierenarts: Dr. J. V. Baljet en mej. dr» G. W. Tiecken, Keraupark 13, Haarlem» telefoon 14524. Zieken vervoer: GG5 tel. 14141; Margriet» Turfmarkt, tel. 2140(. Aerdenhou» Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: Zie onder Haarlem. Heemstede Apotheken: zie onder Haarlem. Doktersdienst: V. v. d. Linde, H. Dreef 253, tel. 34606; P. v. d. Gugten, H. Dreef, 37, tel. 3990®, Bloemendaal Apotheken: zit onder Haarlem. Doktersdienst: H. Immink, Bloemendaal •eweg 126, tel. 57753. '-vr*"' U vergooi* Ap°'heken: zie onder Haarlem, pt'ktersdienst: w. Oosterhuis, Gillij Scboolmeesterlaan 2, tel. 42630. Zandvoort Apotheken: Mevrouw M. J. Kerkhoven*- Nieuwenhuis, Zeestraat 71, tel. 3073. Doktersdienst: H. K. van Es, Kostverlorenstraat 4, telefoon 2058. Santpoort Artsen: D. R. Mansholt, Vinkebaan 23, telefoon 025608320. Apotheken: Santpoortse Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort zuid, telefoon 025608249. (Advertentie) Rijksstraatweg 171 - HAARLEM - Tel. 61326

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2