Verhoging woongerief maakt huurverhoging toch noodzakelijk Mozarts „Piccolomini Messe" op lustrumconcert Koorschool Voor Nederlandse Comedie met „Frank V, de opera van een bank" HENSEN Olie en Unilever weer op voorgrond S«^°' Blijmoedig en verrukkelijk van klank Hillegoms goud begon op de kermis Bekend Haarlems soigneur van wielergrootheden Huurnota in Haarlem verschenen Foto van de Blinkert: uitblinker ZWAARWICHTIGE VERTONING VAN BLUF VAN DÜRRENMATT De beurs vandaag: fteelf0 Nederl' J&ÏÏS? Schippersvrouw uit Spaarne gered "iï'.J'l a™'1™!!;,»:— -'■»»»<• ■W5SJWK *J' BEZINNINGSOCHTEND VAN KATHOLIEKE KRUIDENIERS Werkioosheid in N.-Holland iets toegenomen ■«■•■••a Piet van der Heijden overleden DINSDAG 7 NOVEMBER 1961 PAGINA 3 fetetat HAARLEM, 7 november Ter gelegenheid van het tweede lus trum van de Haarlemse Koor school „St. Bavo", zal vrijdag 10 november 's avonds in de gemeen telijke concertzaal een feestcon- cert worden gegeven. De huidige muzikale leider, Kees Bornewas- ser ,zal met de koorknapen van het instituut en het herenkoor van de kathedrale kerk, zijn eigen compositie, een „Te Deum", tot uitvoering brengen alsmede een hier in Nederland vrijwel onbeken de Mis van Mozart. Op deze Mis van Mozart willen wij gaarne enige toelichting geven. Zonnigheid Haarlem e.o. Films ontap°°rden' a A. MOLENDIJK HAARLEM, 7 november Ik kan me levendig voorstellen, dat een aantal toeschouwers gister avond geschokt en zelfs veront waardigd de voorstelling van Dürrenmatt's „Frank V, opera van een bank" in de Haarlemse schouwburg voortijdig verlaten heeft. Dürrenmatt is nu eenmaal een ongemakkelijk heer, die cy nisch spot met allerhande zaken die anderen heilig zijn, en die dat bovendien doet in een misschien wel goed gebruikte, maar toch altijd wat kwetsende taal. De vraag is echter of de schrijver terecht en oprecht deze situaties op het toneel in deze vorm heeft gebracht. Ik ben geneigd dit te betwijfelen. De spotter Dürren matt is naar mijn smaak in dit stuk te ver gegaan, omdat hij slechts een hoogst enkele maal zijn protest tegen de geschetste orde heeft weten waar te maken. WERKTRUIEN SPORTTRUIEN PAARLAARSTEEG I HAARLEM, 7 nov. Het is B. en W. van Haarlem niet mogelijk, geen huurverhoging toe te passen, wanneer h(j onderhoud van een woningwetwoning tie elektrische installatie wordt uitge breid. De huidige huurwet en de inter pretatie daarvan door de minister van Volkshuisvesting laten een dergelijke handelwijze niet toe. Verschillende ma len reeds hebben raadsleden aangedron gen op een soepeler toepassing van de tegels. B. en W. hebben toen op 30 augustus over deze kwestie een prae- advies toegezegd. Dat prae-advies is thans verschenen. Het wordt tijdens de raadszitting van morgenmiddag behan deld. In het prae-advies wordt uiteengezet, dat het rijkshuurbeleid er sedert een aantal jaren op gericht is, het huurpeil Van alle woningen geleidelijk op te voe ren naar het kostenniveau van de nieuwbouw. Op dat beleid zijn een aan tel uitzonderingen mogelijk, die in de hota van B. en W. met name worden genoemd. De vraag waarvoor B. en W. Pch inconcreto gesteld hebben gezien te: moet een uitbreiding van de elek trische installatie in woningwetwoningen beschouwd worden als een verbetering van het woongerief? In dat geval mag ®tan de huurder een huurverhoging wor den opgelegd. Zowel de huuradviescom- teissie Haarlem als de minister zijn Van mening, dat hier inderdaad van verhoging van het woongerief sprake te. De minister is dan ook niet van plan, deze werkzaamheden te zien als ö-chterstallig onderhoud. In dat geval j°U een verhoogde rijksbijdrage de kos- !®n hebben goedgemaakt, zodat de huur giet verhoogd zou hoeven te worden, j. en w. wijzen er bovendien nog op, JJ?' de huren van deze woningen hoger gilden zijn geweest, indien van het be- af de elektrische installatie meer Afgebreid zou zijn geweest. Zij herha- ieJ1 overigens hun vroeger standpunt, Fat geen huurverhoging verschuldigd te, wanneer de huurder reeds zelf op eigen kosten en in overeenstemming teet de voorschriften van het G.E.B. de elektrische installatie in zijn huis heeft Uitgebreid. Het verhogen van het woon gerief door het uitbreiden van de elek trische installatie staat volgens B. en VV. los van de onderhoudstoestand van het huis. Een huurverhoging hiervoor is dus verantwoord, ongeacht de onder houdstoestand van het huis. Het zou natuurlijk denkbaar zijn, dat de hogere kosten als gevolg van een uitbreiding van de elektrische in stallatie gedragen worden door de gemeente of de woningbouweoporatie die eigenaresse is van het betrokken huis. De bewoners krijgen dan gratis een verhoging van hun woongerief en er is nauwelijks een motief aan te voeren om bewoners van andere wo ningwetwoningen een soortgelijk ex tra subsidie te onthouden. Zelfs al zou men dat laatste niet meetellen, dan zou dat een jaarlijkse extra last be tekenen van 100.000. B. en W. zijn van mening, dat een dergelijke uit gave niet in overweging genomen «an worden. h huuradviescommissie houdt bij het van°I, vau £le onderhoudstoestand teliibo 0ning?n slechts rekening met fei- rekenin^"». ?digheden. ZÜ kan geen door e„ "aden met voorzieningen die Puimaten van de huurders zijn vm rf H WeI is er een wijziging hu a Huurwet in voorbereiding, waar- "d huuradviescommissies hiermee «a 1 juli 1962 wel rekening kunnen hou den. Op grond daarvan zal dus na die datum in zulke gevallen tot huurveria- g'ng besloten kunnen worden. Het is nog niet mogelijk om alle huur ders van een complex vrijwillig een huur verlaging te geven, wanneer een aantal bewoners van dat complex via de huuradviescommissie huurverlaging heeft gekregen in verband met de slech- AMSTERDAM, 7 nov. - Evenals gis- Kon oufrf k vandaaS Unilever en Kon. Olie de boventoon op de Amster damse beurs. Olies waren in Afrika gevraagd, waardoor de koers owrde oceaan tot 116,30 opliep. in de ochtend- beurs werd deze koers door Amsterdam overgenomen en ook de officië'e no ringen van vanfiddag schomme'lde om dit niveau. Dat wil dus zeggen on el Veer 1,50 boven de koers van gisteren Unilever werd op 912 uit Wall Streef' overgeseind. In de ochtenduren wist rj„ koers op het Damrak tot 913 aan te trek ken, maar later moesten daar toch weer paar Punten vanaf. Per saldo cnommelde de noteringen rond de 904 ke„rfoeen stijging t.o.v. maandag bete- lips mrTa? een kleine tien punten. Phi- ringen terrein prijsgeven. De note- Verlie^ y,a omstreeks 1070 betekent een Hoogoven^1 eetl punt of tien> A.K.U.'s en A K IT tJltiIvaren nauwelijks veranderd. HoogoveVnsrUopd7e70markt °P Vorig opening 4% Ned. I9601 4% Ned. 1961 |Ned. 1961 Staffel 1947 S-N.G. Won.bouw] 6 Handel Mij. Cert, g^sterdam Rubber AK-U. Berkel Patent |ea^eHtCe«- fokker Ford v. Gelder hoogovens Un|ePvSe?em bez' Bühton2eyen°°rd gordtsche Petr. Hou' ?etr°leum 50 S-L.M. K0pj^ed Stoomb Mij. fate^ePVaartDnle «obeco JJnltas RentlSpaarbrieven '57 2% A^P.aarbrteven '58 2u a rdatn '56 af? Amsterdam '5611 2U. danri 56 Hl 2U S.15sterdam '59 R dam '57 Heyn BR. obl. Slot 101 j4 93% 108% 319 110% 123% 381% 293 859% 141 396 697 348% 771 528 575 1080% 895 286 478 545 115 160 151% 57.50 200 170 162 157% 159% 224.50 249 500 141.50 84% 89 88% 99% 97% 123 7/11 93% 109 122% 382 142 770 1070 904 116.30 160 200 159% te onderhoudstoestand. Aan de minister is echter verzocht dergelijke complexen als één geheel te willen beschouwen. De minister wil dat in overweging ne men en B. en W. zeggen in hun nota toe, dergelijke gevallen in de toekomst aan de minister voor te leggen. Be schikt de minister afwijzend, dan zul len de bewoners toch via de huurad viescommissie de formele weg moeten bewandelen. Het college wijst erop, dat bij de beoordeling van dat alles niet mag worden vergeten, dat men het na oorlogse huurbeleid niet wil doorkruisen dat toch in het bijzonder ten goede is gekomen aan de woninghuurders. W. A. MOZART De oorspronkelijk titel luidt: Missa Brevis in C grote terts, K.V. 258. Mo zart schreef meerdere „Missae Brevi", die de laatste tijd veelvuldig op het re pertoire van katholieke kerkkoren voor komen. In Wenen draagt bovengenoem de Mis de bijnaam „Piccolomini-Mes- se," hetgeen betekent korte mis. Om de sfeer van deze compositie te bepalen, is het goed een korte schets te geven van Mozarts leven rond 1776, het jaar waarin de Mis ontstond. Maatregelen van de in 1772 gekozen resident-aartsbisschop Hieronymus graaf Colloredo leidden ertoe, dat aan de vele en soms langdurige concertrei zen van Mozart paal en perk werd ge steld. Colloredo eiste dat Mozart zijn be kwaamheden, die hij volop erkende, na genoeg uitsluitend in zijn dienst zou stellen. In ruil hiervoor verschafte hij de jonge kunstenaar een behoorlijke po sitie aan zijn hof. Enige jaren heeft Mo zart het in deze min of meer gedwon gen positie weten uit te houden. In 1777 kwam echter de breuk. Mozart's kerkmuziek uit deze jaren vertoont in het algemeen geen op zienbarende vooruitgang vergeleken met die uit zijn vroegere jaren. Het is alsof zijn religieuze bezinning en zijn anders in kerkelijke werken zo rijk opwellende inspiratie enigszins ontkracht zijn. Met élan werpt hij HAARLEM, 7 nov. Gistermorgen omstreeks half negen is de 60-jarige schippersvrouw E. C. H. van M. vanaf het schip „De Dageraad" overboord in het Spaarne gevallen, omdat het schip bij het passeren van de geopende Buitenrustbrug in botsing kwam mei een dukdalf. De vrouw, die op het voor dek had gestaan en de zwemkunst niet meester was, moet door de geweldige schok, die de botsing met zich mee bracht, het evenwicht hebb verloren. Op haar hulpgeroep zijn een agent van politie, de heer R. O. van de Schaaf uit de Hannie Schaftstraat en een automo bilist, de heer M. Schader, in het Spaarne gesprongen. Aangezien het Spaarne ter plaatse met diep ls k""" den zij, tot hun middel door het water wadend, de vrouw, die al enkele ma len onder was geweest, bereiken. Hoewel de G.G.D. door gewaarschuwd was, werd de vrouw op eigen verzoek weer aan boord gene- sen. Nadat zij van droge kleren voor zien was ze bleek geen kwalijke ge volgen van het koude bad te hebben on dervonden zette het nauwelijks be schadigde schip met de geredde vrouw £0n reis voort. FRANS HALS: De vijf gevonnisten, 14 jaar. T T'. V} 9 !5 uur- Dinsdag 8 uur. Rome teSO^a.?^01^15^ VaP L2X°en ?.ei5auS°Ze achtervolging. 14 Jaar. vam^ty^enT 1 DaSiwv' 14 iaar' Gew' aan' vangstijden. Dagelijks 2 en 19.30 uur. MINERVADinsdag en woensdag 8.15 uur: Mensen zoals jij en ik, 18 jaar MUZIEK: Dinsdag T november Stadsschouwburg. 19.45 uur: Het operette gezelschap „Dioge met „De koningin van Montmartre". 6 Concertgebouw. 8 uur: Orgelconcert door Albert de Klerk. Woensdag 8 november Stadsschouwburg. 19.45 uur: Het operette gezelschap „Diogé" met „De koningin van Montmartre". DIVERSEN Dinsdag 7 november Concertgebouw. 8 uur: „Film, jeugd en televisie", lezing door dr. J. M. L. Peters, lector in de filmkunde a/d Universiteit te Amsterdam (Ned. Ver. v. Huisvrouwen). Woensdag 8 november Stadhuis. 2 uur: Openbare Raadsver gadering gemeente Haarlem. Concertgebouw. 19.30 uur: Uitvoering kinderkoor „De Nachtegalen". Restaurant Brinkmann. 10.30 uur: Alge mene vergadering Onderlinge Waarborg maatschappij en de Onderlinge Brandver- Stemming: verdeeld I zekering van de L.T.B. zich op wereldlijke composities, die juist in deze periode uitmunten door esprit, zonnigheid en levenslust. In plaats van de religieuze diepgang zijn het deze laatste eigenschappen, die mede de sfeer gepalen van de in die tijd ontstane kerkelijke werken als de Piccolomini-Mis". Geschreven voor gemengd koor, soli, strijkorkest, trom petten. pauken en orgel is het een opus, dat zonder de diepte van gedachten van zijn latere scheppingen te bereiken, verrukkelijk van klank is en vol blij moedigheid. Kyrie en Gloria zijn één jubel van klank. In het Credo komt dit feestelijke klankenspel een ogenblik tot stilstand in het meditatieve ,,Et incarnatus est" en in het „Crucifixus". Even is er dan een plechtstatiger aan hef van de Sanctus, die echter al heel spoedig weer overgaat in een warre lend blij tonenspel. Het Agnus Dei be zit, gezien de ritmische en melodische vormgeving ervan, meer bezonken heid. Alles bijeen een stuk puur Mozarti- aanse muziek, dat wij gaarne ter ken nismaking aanbevelen. J. L. HAARLEM, 7 nov. De Kring Haar lem van de Nederlandse Katholieke Kruideniers Bond heeft enkele dagen geleden een bezinnigsochtend gehouden. Velen hadden door hun aanwezigheid in de kapel van de zusters in de Ko ningstraat, waar door Pater de Jong van de Open Deur de H. Mis werd op gedragen, gevolg gegeven aan het dringend verzoek van het bestuur van de kring om zoveel mogelijk op deze echtend aanwezig te zijn. In een kern achtige toespraak wees pater de Jong op de verschillende plichten van de kruidenier. Men moest volgens hem in de klant niet op de eerste plaats de gene zien, aan wie iets te verdienen valt. De klant moest eerder gezien wor den als een medemens, als een kind van God. De instelling van de winke lier tot de kliinl moet vriendelijk zijn en voorkomend: dit zal de sfeer in een bedrijf zeker ten goede komen. Na de H. Mis stond in restaurant Brinkmann een uitgebreide koffietafel gereed. Terwijl men in gezellige con versatie ontbeet, wees de voorzitter van de Kring, de heer R. Pannekeet, de aanwezigen op de piiöhten en be langstelling jegens de Bond. HAARLEM, 7 nov. In vergelijking met september is de werkloosheid in Noord-Holland in de afgelopen maand iets gestegen als gevolg van het aflo pen der seizoenwerkzaamheden in de horeca-sector. Eind oktober waren er in de provincie 3269 mannen en 993 vrouwen werkloos. Eind september wa ren deze cijfers 3201 en 1004. De recente toeneming van de gere gistreerde arbeidsreserve is, als men de tijd van het jaar in aanmerking neemt, bijzonder klein. Aan het einde van de maand oktober van het jaar 1956, toen ons land een ongekende hoogconjuetuur beleefde, bedroeg de arbeidsreserve 3318, dus iets meer dan thans. De toename in de werkloosheid van de afgelopen maand komt geheel voor rekening van de oudere arbeids krachten. De aanvraag is met ruiml300 afgenomen. Vooral in de bouwnijverheid en metaalnijverheid is de personeels behoefte gedaald. De afneming van de vraag naar oudere arbeidskrachten had voornamelijk plaats in de bouwnijver heid, hetgeen verband houdt met de re gulering van de bouwmarkt en de na dering van de winter. Nochtans is de personeelsbehoefte bij het bedrijfsleven zeer groot, namelijk ruim 13.600, dat is 1800 meer dan vorig jaar in oktober. In tegenstelling tot de provincie is de werkloosheid in het gewest Haar lem afgenomen. In september waren er 242 mannen werkloos, eind okto ber 239. Op dat tijdstip hadden 77 vrou- wen geen werk, eind september 51. V.-.V.V.Vi v.v.v.'. V-V. iV»Y» .V.V.'.V.V.v.v.v. ,v.v.v.v.%>v.v.v.v.;.v,v.v.v.v-v-v.v.v.v.v.v.\v.v vX'>X%"XvX'.v.v.v.v.v^.'.v.v.v.v.v.vv.v«vv.v.v.". Enige tijd geleden heeft de heer Johan Scholten uit de Generaal Cron- jestraat op de internationale fototen toonstelling „San Adrian de Besos" te Barcelona (Spanje) met een uit stekende opname van een groep bomen op de Blinkert in Overveen de gouden medaille behaald. Hoewel de heer Scholten, die een vakfotograaf is, al aan tientallen wedstrijden en concoursen in binnen- en buitenland heeft deelgenomen en daar ook de nodige medailles en prijzen 1 eeft weggesleept beschouwt hij de in Spanje behaalde gouden medaille als de kroon op zijn werk. Het is lang geen gemakkelijk karwei om als Hol lander met een dergelijke trofee voor de dag te komen. Men kent op expo sities in het buitenland de Hollander nog niet. Desondanks is het de heer Donderdag 9 november is het vijf- dige tuinier staande te houden. Het tig jaar geleden, dat het echtpaar J. grote gezin gaf veel zorgen. Toen de van Beek-Bakker in het huwelijk dochters groot waren, stonden zij trad. Het echtpaar woont in Hillegom. soms tot middernacht naast haar va- Scholten gelukt om met zijn Over- Het is vanzelfsprekend geworden dan der bloemen te binden, die de volgen- veense opname de hoogste prijs te te vermelden, dat de jonge Jan van de ochtend naar de veiling moesten, behalen Uit achtenveertig verschil- Beek, die nu 74 jaar is, in 1909 zijn Zo bleef Van Beek eigen baas Hij de landen werden ruim drieën_ toekomstige bruid op de Hillegomse bleef op zijn bedrijf langer dan hij kermis heeft leren kennen. Zij trouw- feitelijk zelf wilde, maar hij hoopte, twintighonderd foto s raar Barce- den twee jaar later, op 9 november dat zijn zoon hem zou opvolgen. Daar lona opgestuurd. Driehonderd ervan 1911, in de Sint Martinuskerk, waar kwam echter niets van in, want de waren te bezichtigen op de exposi- toen pastoor Van Grossel zetelde. zoon ging „een andere kant" op. In dat jaar was Jan van Beek hij De bruidegom werd in Tilburg ge- had een aardig bedragje overgespaard boren, de bruid nu 72 jaar in De heer Scholten hee t van jongs- begonnen met tuinieren. Hij had Katwijk aan de Rijn. De wederzijdse af a,an de fotografie gedaan. Als ouders trokken naar Hillegom en zo Mulo-scholier ir Steenwijk maakte hij geen reden tot klagen, maar er kwa- mPt een uit een siearenkistie ver- <?°k tijden' 1waapin het kon„h®f Tilburgs-Katwijkse huwelyk yaardigd toestelletje foto's van klas- niet gemakkelijk was je als zelfstan- in Hillegom tot stand komen. De jaren zijn het echtpaar niet zonder Advertentie HAUTE COIFFURE brengt U LA LINGE „ESPACE" modieus en nieuw. Parfumerieën Schoonheidssalon SANTPOORTERPLEIN 1 HAARLEM Telefoon 60643. Bus 2, indirect 3-4-8. Frank V is een telg uit het vijfde geslacht van een gangsterfamilie, die zich onledig houdt met het exploiteren van een tankbedrijf. De hele familie is in het bedrijf werkzaam en het per soneel is hem dank zij alle mo gelijke' oneerzame middelen trouw. De vrouw van deze Frank V blijkt de drijvende kracht in het bedrijf. Frank V houdt zich liefst zo min mogelijk met zijn dubieuze zaken, en zoveel mogelijk met Goethe bezig. Men spreekt erover de b ik te liquideren om verder te kunnen leven van zijn rente. Frank V droomt ervan zijn zoon en dochter die hij ver van het corrupte bedrijf in den vreemde een model-opvoeding heeft gegeven in onbedorvenheid te laten genieten van de vruchten van zijn dubieuze arbeid. Het pakt anders uit: zoon en dochter zullen de zaken voort zetten. Ze zullen hun ouders liquideren en het bedrijf op modern-corrupte leest schoeien. Dürrenmatt heeft eens geschreven dat hij ervan droomt, in deze tijd een moedig mens op het toneel te laten zien. Dat heeft hij gedaan in Frank V. De oude boekhouder Böckmann een voortreffelijke, diep-menselijke rol van Johan Fiolet durft het aan op zijn sterfbed Frank V voor de voeten te werpen, dat de hele bank een schofterig bedrijf is geweest. „Wij zijn geen slacht offers. Wij zijn de beulen. Wij hadden ieder moment anders, beter gekund, rciciEir wg hebben het niet gednRn, roept hij uit. Böckmann vraagt dan om in zijn laatste ogenblikken door een priester te mogen worden bijgestaan, maar de Franks vrezen verraad en middels een injectie wordt het emde van de boekhouder verhaast. Böckmann is. een moedig mens geweest, al was hij zjjn leven lang een schoft. Maar wat wil Dürrenmatt nog meer met dit stuk. Niets, zegt hij zelf. Hi) wil het theaterinstrument bespelen door ermee te spelen. Op zichzelf een lo venswaardig standpunt, maar dan moet men het instrument goed Hier heeft Dürrenmatt dat niet ge daan. Hü heeft gezocht naar een aan tal effectmiddelen, waarmee h« de bur ger kon verbazen. Hij heeft een aantal grofheden bijeengebracht, die hij met kennelijk welbehagen spuit en hiheelt met het episch theater van Bert Biecht voor ogen, een vorm toegepast die in- nerlijk nergens gerechtvaardigd wordt. Hij noemt zijn stuk een opera, waar mee gezegd wil worden, dat zang, spraak, muziek en dans er een Plaa in hebben. Al die ®xpressieinogelijkhe- den hebben er een plaats m, maar met een gerechtvaardigde plaats._ biet stuk is op een enkele scene na één grote bluf, een kwalijke kusch waarin zowel „Het witte schaap va de familie" als „De driestul vers-ope ra" zijn terug te vinden. Het trieste is, dat een serieus ge- zorgen voorbijgegaan. Van de elf kinderen zijn er acht nog in leven. Van de zeven dochters woont er één in Australië. genoten. Kort daarna kreeg hij van zijn oom een voor die tijd uitstekend fototoestel en werd hij leerling bij een vakfotograaf in Steenwijk. Tegen_ woordig gaat een aankomend foto graaf naar een school voor vak-foto- Behalve in zijn gezin en zijn be- grafie; een jaar of dertig geleden be drijf had de bruidegom ook nog zijn stonden dergelijke instituten nog niet. werk in het maatschappelijk leven, heb jn mijn leerlingen-tijd heel Zo was hij een van de oprichters veel geleerd, vooral het atelierwerk van de r.-k. Kiesvereniging, van de en het maken van precieze opnamen. L.T.B., van een geitenfokvereniging Na mijn diensttijd ben ik zelfs korte en een zouterij en een inmaakver- tijd pers-fotograaf geweest. Ik eniging. Er was dus werk genoeg aan maakte op goed geluk allerlei opna- de winkel. Het echtpaar, dat nu al men van hofjes en oude stadsgedeel- vijftig jaar aan de Meerlaan woont, ten, die ik voor een rijksdaalder aan heeft een welbesteed leven achter de het Nieuwsblad voor het Noorden rug. En het heeft recht donderdag kwijt raakte. Ik werkte in die tijd feest te vieren, met de kinderen en in de stad Groningen en heb, vooral kleinkinderen. De viering wordt be gonnen met een H. Mis. Bij Sister mans wordt 's middags de receptie gehouden van half vier tot vijf uur. Advertentie met rolkraag en ritssluiting vanaf 21.25 met ronde en V hals sportieve strepen en multi-colour tinten jongensmaten vanaf 11.90 herenmaten vanaf 20.85 Voor de grootste keus natuurlijk t toen ik na verloop van tijd meer werk voor de krant kreeg, in een snel tempo leren ontwikkelen en af drukken, hetgeen me nu nog ten goede komt." Omstreeks 1930 kon de heer Schol ter. hij had tijdens zijn Groningse tijd veel gespaard in Steenwijk een eigen zaak openen. Na tien jaar echter brak de oorlog uit en moest hij als onderofficier opkomen. Na de capitulatie zag hij zakelijk geen hei] I in blijvende vestiging in Steenwijk. Hij verkocht zijn zaak en trok naar Amsterdam, waar hij bij zijn schoon ouders ging inwonen. Eind 1941 kwam hij in Haarlem, in de Generaal Cron- jéstraat, waar hij op het ogenblik een zeak heeft. De heer Scholten ,die al twintig jaar lid van de Kennemer Foto Kring is, heeft tientallen prijzen, medailles en „plakken" in zijn zaak hangen. Vérleden jaar behaalde hij met één kleuren-dia de eerste prijs in de wed strijd, die door de Nederlandse fabri kanten van metalen ramen was uit geschreven. In hetzelfe jaar legde hij in het Photo-Cinema-Coneours te Parijs beslag op de zilveren en bron zen medaille. Tevens bezit hij de wisselprijs ter herinnering aan de Nederlandse Club voor Fotokunst. „Vlak voordat ik met mijn vrouw enkele maanden geleden op vakantie naar Spanje wilde gaan, hoorde ik, dat ik met mijn inzending de eerste prijs had behaald. We hebben toen onmid dellijk de tentoonstelling bezocht. Jammer genoeg kon ik tijdens mijn verblijf ir. Barcelona m'n medaille niet in ontvangst nemen, omdat ze neg moest worden geslagen. Ik heb ze nu nog niet, maar eerstdaags zal ze wel komen." zeischap als „De Nederlandse Come die" een dergelijk mislukt product op het repertoire neemt en er een derma te groots gemonteerde voorstelling van geeft, dat de argeloze toeschou wer in de waan komt eindelijk eens groot toneel mee te maken. Dat een scherpzinnig en uiterst bekwaam re gisseur als Han Bentz van den Berg daar in is getrapt, verwondert me meer dan ik zeggen kan. Sterker: hij heeft deze bluf uitermate se rieus aangepakt en ten tonele ge bracht met een zwaarwichtigheid als gold het een meesterwerk. Een vraag die hiermee slechts zijdelings ver band houdt is, of een beroepsgezel schap van acteurs en actrices met een zo notoir gebrek aan zangmidde len zich niet tot een verwerpenswaar- dig dilettantisme verlaagt, wanneer het zich waagt aan een dergelijk -stuk-met-zang. Wim Vesseur tekende voor de uitvoe rige, sfeerrjjke decors, waarvan het Haarlemse publiek als gevolg van de minimale accomodatie van de schouw burg slechts een klein gedeelte te zien heeft gekregen. Een woord van bijzon dere lof komt het personeel van schouwburg en gezelschap toe, dat on danks dit ontstellende gebrek aan acco modatie toch nog kans zag de pauzes tussen de veertien bedrijven in een mi nimum van tijd te doen verlopen. De gladde vertaling was van de hand van Alexander Pola en de uitstekende mu ziek van Paul Burkhard (die het caba- Scène uit „Frank V". Van links naar rechts Paul Cammermans, Eli Blom en Henk van msen. retachtige van het stuk knap accentu eerde) werd vlot ten gehore gebracht door een ensemble onder leiding van Cor Lemaire. Van de spelers vonden wij Paul Cam mermans als de personeeis-chef Egli het best de sfeer van het stuk treffen. Hij nam tenminste afstand en kon om deze enorme bluf lachen. Ank van der Moer speelde de vrouw van Frank V als ware deze rol een andere Badeloch. Ko van Dijk als Frank V was een toonbeeld van zelfbeheersing, juist nu een gezonde pathetiek meer op zijn plaats zou zijn geweest. Lous Hensen was uitstekend als de dubieuze mede werkster van de bank en Henk van Ul- sen gaf de jeugdige boevengeneratie scherp en cynisch gestalte. Prijzens waardig was de wijze waarop Marie Hamel in twee dagen tijds de rol van Elisabeth Hoytink op zich had genomen, die zaterdag van de trap gevallen is en een hersenschudding heeft opgelo pen. Mevrouw Hamel gaf de hoteleige nares een prachtig type mee, ondanks de handicap van alsmaar brekende armbanden en halssnoeren. Een fijn zinnig en goed volgehouden type-rolle tje vond ik dat van de kellner Guillau- me, door Eli Blom. Voor minderjarigen lijkt me deze cy nische en af en toe van taal bepaald onsmakelijke vertoning volkomen on geschikt. J W. v. d. V. HAARLEM, 7 nov. Achter de schermen vaii de internationale wieler sport was Piet van Her Heijden uit Haarlem, die aan de gevolgen van een tragisch ongeval in de zesdaagse van Frankfort om het leven is gekomen, een bekende en populaire verschijning. Van der Heijden, zelf een goed wielerama- teur in zijn jonge jaren, beoefende sinds 1947 het beroep van soigneur uit en is daardoor internationaal zo bekend ge worden. Hij verstond het vak van ver zorger als geen ander en werd tot de allerbesten van Europa gerekend. Een Gerrit Schulte, wijlen Fausto Coppi en Stan Ockers, Rik van Steenbergen, Ge rard Peters en Hugo Koblet maakten steeds van zijn diensten gebruik. Voordat Piet van der Heijden, die 49 jaar oud is geworden, het zover had ge bracht dat de wielergroten hun „dure" benen door hem wilden laten masseren, heeft hij zioh heel veel opofferingen moeten getroosten. Een half jaar lang moest hij elke dag naar Amsterdam voor privélessen en hij deed in augus tus 1948 met succes zijn examen voor het sport- en cultuurmassagediploma A.C.A.P. Dat Van der Heijden ertoe over gegaan was om zijn vaste betrek king bij het slachthuis in Haarlem op te zeggen en dagelijks les te gaan ne men, kwam door een voorstel van de heer W. Metz en de renners Gerard Pe ters en Cor Bijster. Zij waren op een avond bij hem gekomen en zeiden: „Piet jij moet soigneur worden. Je he'bt er de capaciteiten voor en wij zul len je helpen". Dat hebben zij inder daad gedaan en Van der Heijden is hen er altijd erkentelijk voor gebleven. Zijn werkzaamheden als verzorger begon de Haarlemmer in de zesdaagsen en het eerste koppel dat hij onder zijn hoede kreeg, was de Belgische formaj tie Accou-Fruythof. Daarvoor had hij drie zesdaagsen meegemaakt als loop jongen van de Belgische soigneur De Meyer. Daarna werd Van der Heijden verzorger van het „koningskoppel" Schulte-Peters en de laatste jaren had hij een vast contract met de Duitser Klaus Bugdahl. Daar tussendoor heeft hij nagenoeg alle favorieten, onder wie Coppi, Ockers, Van Steenbergen Van Vliet, Koblet, Intra, Holzmann en vele anderen onder zijn bescherming gehad Sinds 1958 was Van der Heijden in Kopenhagen woonachtig en was daar onder meer belast met de training en opleiding van Deense amateurs. In de wintermaanden verzorgde hij Bugdahl in de verschillende zesdaagsen. Dat zijn werkzaamheden in Denemarken op ho ge prijs werden gesteld, blijkt wel uit net feit dat Van der Heijden erelid is van de Hvidovre Cykle Klub in Kopen hagen. Van het Haarlemse „Öe Kam pioen'', de vereniging waarbij hij in 1947 is begonnen met de training en verzorging van wielrenners, was Van der Heijden lid van verdienste. Het fatale ongeluk in de zesdaagse van Frankfort gebeurde, toen Van der Heijden aan de binnenkant van de baan stond en de sturen van de Duitsers Gie- seler en Jaroszewicz bij het uitkomen van de bocht in elkaar haakten. De op volle snelheid liggende renners sleepten Van der Heijden mee in hun val. Acht dagen later is de oud-Haarlemmer aan de gevolgen daarvan in de Universi teitskliniek te Frankfort overleden. VORMINGSAVOND Donderdag avond 9 november om acht uur is er in gebouw St. Bavo in de Smedestraat voor het kader van de Katholieke Ar beidersbeweging afdeling Haarlem een vormingsavond. De heer Joh. Kortnik, Bondsvoorzitter van de K.A.B., zal een inleiding houden over de nieuwe struc tuur van de K.A.B.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3