Plan-Luns ontmoet „hoogst bevredigende reacties" Vertrouwelijke beloften duiden op aanvaarding Mr. Luns vol goede moed" naar vergadering ZEKER DERTIG DODEN DOOR NOODWEER IN ATHENE Verdachte Baarnse moord in Amsterdam gezien? Vuurstorm in Hollywood NEDERLANDSE V.N.-AF GEVAARDIGDE Stemonthouding van Indië? Ondanks verzwakking positie door verzoeningsmanifest ETEB CENTRIFUGE RIJWIELHUIS „WILHELMINA" „Indonesië ver slaat Nederland in de V.N.' Gistermiddag gesignaleerd in Maartensdijk en Soest Ouderlijk huis streng bewaakt Het weer Filmsterren met brandspuiten Spion Cicero' eist 1,7 miljoen van West-Duitsland J. J. FENS lid Raad van State Garoeda betaalt schuld aan KLM „ENIG UITSTEL NIET ONWELKOM" SiSTt&JSmTiJSS" Schilderijendiefstal in Florence VERASTE WEELDE KOOPT UW BANKET hte BAKKERS Het weer in Europa E. Visch zijn opvolger in KVP-Kamerfractie I WOENSDAG 8 NOVEMBER 1961 85ste JAARGANG No. 30973 NEW YORK, 8 nov. (Rtr.) De Nederlandse permanente afge vaardigde bij de Verenigde Naties, mr. C. W. A. Schürmann, heeft de reacties van de V.N.-delegaties op de Nederlandse voorstellen inzake Nieuw-Guinea als „hoogst bevredigend" samengevat. De heer Schürmann zei, dat wanneer de delegaties alle hun vertrouwe lijke beloften nakomen Nederland mag verwachten, dat de assemblee met de vereiste tweederde meer derheid de resolutie zal aanvaar den. „Wij verwachten een goed resultaat", zo zei hij. 1 WONDER VAN HAARLEM KROCHT 6-8 - HAARLEM slee MORRIS 'êeforeyouêuij! REGEN- EN TWEEDJASSEN Nu en dan regen amandelen roomboter en.... vers uit de oven >w snelle billijke reparatie BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN en W. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. Aan een door de pers aangeboden lunch verklaarde mr. Schürmann voorts, dat Indonesische functionaris sen in New York rond vertellen dat hun regering tot militaire acties tegen Nieuw-Guinea zal overgaan als de al gemene vergadering der Verenigde Na ties de Nederlandse resolutie aanvaardt. Mr. Schürmann voegde daar aan toe van mening te zijn, ,,dat dergelijke be dreigingen niet al te ernstig moeten worden opgevat." Hij meent, dat er meer moeilijkheden zullen ontstaan als de resolutie niet aanvaard wordt, waar door het vraagstuk Nieuw-Guinea zal blijven bestaan. Mr. Schürmann zei verder, dat een aantal landen, die de Indonesische aan spraken op westelijk Nieuw-Guinea steunden „in hoge mate waardering hebben" voor de Nederlandse resolu tie, zelfs al kunnen zij er niet vóór stemmen. Indië zou tot de landen be horen, die deze mening zijn toegedaan. Waarnemers verklaarden, dat het niet geheel duidelijk is of dit betekent, dat dergelijke landen zich van stemming zullen onthouden. De zaak komt in plenaire behande ling, zonder voorafgaande verwijzing naar een commissie, krachtens een door Rusland ingediend agendapunt in zake de uitvoering van de verklaring van verleden jaar over de onafhanke lijkheid van koloniale volken en gebie den. De Nederlandse regering heeft ver klaard, dat zij onherroepelijk verlangt „haar geschiedenis als koloniale mogend heid te beëindigen" en dat de verkla ring van de algemene vergadering van verleden jaar zo spoedig mogelijk op Nieuw-Guinea toegepast behoort te worden, met een uiteindelijke streefda tum voor zelfbeschikking, vast te stel len door de Verenigde Naties na raad pleging van het volk der Papoea's. De heer Schürmann zei verder, dat Indonesië in contact is met de groep Afro-Aziatisdhe delegaties teneinde amendementen op de Nederlandse re- HHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIilllllllMllllllllllllllllllllllllllllllllllimillllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII de positie van ons land tegenover het buitenland verzwakt. En dat hebben de opstellers zich natuurlijk wel degelijk gerealiseerd." Minister Luns' goede verwachtingen ten aanzien van de houding van de lan den der V.N. tegenover de Nederlandse ontwerp-resolutie inzake Nieuw-Guinea verhinderden evenmin, dat hij duidelijk stelde, „dat men in een dergelijke or ganisatie, met 103 leden, altijd voor verrassingen kan komen te staan, aan gename of onaangename." Eenzelfde reserve betrachtte de minister bij een voorspelling ten aanzien van de stem, die Amerika voor of tegen het Neder lands voorstel zal uitbrengen. Zoals hij dat bij zijn aankomst uit New York op Schiphol, twee weken geleden, ook had gedaan, stelde de minister, dat de V.S. grote waardering hebben voor de Nederlandse ontwerp-resolutie. „Maar ik weet uit eigen ervaring maar al te goed, welke grote verschillen er kun nen bestaan tussen dat wat men voor en dat wat men achter de schermen zegt." Wanneer de behandeling van het plan- Luns nog enige tijd zal worden uitge steld hetgeen de minister „met on welkom" zal zijn zal de bewindsman wellicht nog naar Washington reizen om daar met de Amerikaanse regering nog eens over zijn plan te spreken, bij zijn aankomst in New York vannacht om half drie Nederlandse tijd na een vliegreis van nog geen negen uur zou hij daar de Nederlandse ambassa deur in de Verenigde Staten dr. van Roijen ontmoeten. In geval van uitstel wil hij ook bij de V.N.-delegaties nog eens de meningen over de kwestie Nieuw-Guinea peilen. Mr. Luns meent, dat het Nederlands memorandum, dat de ontwerp-resolutie nader toelicht, mogelijke misverstanden uit de weg J:®®'.1 kunnen ruimen, „vooral in ver- donesië^'t zeer felle reacties van In- T,nmj°L be* verzoeningsmanifest zei mr. wekbe.ï!08'',- dat dit de indruk schijnt te sinds van Nederlandse zijde sië is 2^9 de verhouding met Indone- van TnónnL. de indruk, alsof pogingen e zÜde toenaderings- Dit is lf ?e? z«n ondernomen. het oude stnnJf Indonesië blijft op net ouae standout van aansYuitmg Men dient (Van een onzer verslaggevers) SCHIPHOL, 8 nov. „Vol goede moed," zoals hij het uitdrukte, vertrok de minister van Buitenlandse Zaken, mr. Luns. gisteravond van hier naar New York voor de behandeling van zijn Nieuw-Guinea-plan in de Algemene Vergadering van de Verenigde Naties. Maar ondanks zijn optimisme verheel de hij niet, dat het maandag aan prof. de Quay en de beide Kamervoorzitters aangeboden manifest van het comité „Verzoening Indonesië-Nederland" op een voor de regering ongelukkig ogen blik is gekomen. „Het manifest heeft Advertentie MET VOETREM MET VEILIGHEIDS DEKSEL Alléén bij: TELEFOON 10353 De betaling regelen wij prettig met U zonder banktussenkomst. FLORENCE, 8 nov. Uit een moder ne kunsthandel alhier zijn zes schilderijen ter waarde van vier miljoen lire (onge veer 24.000 gulden) gestolen. Het zijn werken van de vooraanstaande Italiaan- Sf. scbilder Ottone Rosai. De dieven zijn kennelijk in hun werk gestoord, Want zij lieten andere schilderijen van grote waarde hangen. De gestolen doe ken werden uit hun lijst gehaald. Aaverteutiej juist. van NieuwS-Gmnèantstaan woord^an w b^eXn,^dat "'het en buitenland sb no in alle binnen- doorslag geeft afgelegenheden de s^sclfe ziide nffin- ^een van Indone- siscne zijde officieel of niet-officieel ook met wordt ontkend." DCM8 —1I^e de burgemeester van Amsterdam van Hall. Deze was eveneens naar New York en wel voor dè ope ning van het kantoor van de Amster damse vertegenwoordiging aldaar. Volgens het persbureau Reuter zal minister Luns mogelijk vanavond om negen uur Nederlandse tijd in de Al gemene Vergadering van de V.N. de plannen met betrekking tot Nieuw'-Gui- i nea toelichten. Men verwacht dat zijn Indonesische ambtgenoot, dr. Soeban- j drio, zijn rede binnen 24 uur zal beant- 1 «voorden. mr. op weg solutie ingediend te krijgen of, wat van Indonesisch standpunt nog ver kieslijker zou zijn, indiening van een tegenresolutie, waarin wordt voorge steld, dat Den Haag en Djakarta zul len trachten het probleem van weste lijk Nieuw-Guinea op te lossen door middel van bilaterale onderhandelin gen. De heer Schürmann zei voorts, dat Nederland tot dusver over geen_ aan wijzingen beschikt, dat Indonesië zijn inzichten heeft gewijzigd met betrek king tot de grondslag voor dergelijke onderhandelingen. Tot vier maal toe heeft Indonesië vergeefs getracht de assemblée op zijn hand te krijgen voor „onderhandelingen over de kwestie hoe en wanneer Nederland de soevereini teit over Nederlands Nieuw-Guinea aan Indonesië behoort over te dragen". Op die basis is Den Haag niet bereid ge weest met Indonesië te praten, en de assemblée is ook niet van mening ge weest, dat het zulks behoort te doen. De Indonesiërs hebben een grote soe pelheid in hun standpunt gesuggereerd, maar Nederland heeft hier niets van bemerkt. In de loop van recente particuliere gesprekken te New York tussen beide partijen hebben de Indonesiërs duidelijk gemaakt, dat het enige waarover zjj wensten te praten is „wanneer wij het gebied aan hen zullen overdragen", al dus de heer Schürmann „Nederland heeft altijd verklaard, dat het niet bereid is het recht van het Papoea-volk op zelfbeschikking te ver kwanselen voor welke economische voordelen dan ook", zo zei mr. Schür mann. In ieder geval, zo ging hjj ver der, heeft Nederland nooit verondersteld, dat Indonesië van plan zou zjjn een ver goeding te betalen voor de Nederlandse belangen en bezittingen, die Indonesië genaast heeft en die een bedrag van bijna tweeduizend miljoen dollar vertegen woordigen. „Zelfs al zijn zij dit van plan, dan zijn wij niet bereid deze schadever goeding aan te nemen in ruil voor het overleveren van de Papoea's aan Indo nesië." Mr. Schürmann zei, dat het een eeu wenoude truc is van leiders, die met binnenlandse moeilijkheden kampen, een volk -achter zich te verenigen door kwesties op buitenlands gebied op te werpen. „Zü trachten ons de schuld van alles te geven", zei hij. Mr. Schürmann vestigde er de aan dacht op, dat de Nederlandse zake lijke belangen in Nieuw-Guinea vrij wel „nihil" zjjn en dat olieonderzoe kingen gestaakt zijn. Hij merkte op, dat ongeveer vierduizend arbeiders, die in dienst zijn geweest bij de olie maatschappijen aldaar, pas naar In donesië zijn teruggekeerd na langdu rige onderhandelingen en een aanvan kelijke weigering van Indonesië hen te laten repatriëren. „Thans heeft dr. Soebandrio, de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken verklaard, dat zij uit Nieuw-Guinea gevlucht zijn om te ontkomen aan de Nederlandse terreur in dat gebied". Mr. Schürmann, die zijn verklaringen aflegde in antwoord op vragen van ver slaggevers, zei, dat er redenen zijn om aan te nemen dat Indonesië uiteinde lijk het oog heeft op het door Austra lië beheerde gedeelte van het uitge strekte eiland. Prof. Yamin, een Indo nesische autoriteit, heeft eens geschre ven, dat Australisch Nieuw-Guinea eer lang onder Indonesische soevereiniteit behoort te komen, en dat Brits-Borneo en Portugees Timor eveneens onder controle van Indonesië behoren te wor den gesteld. NEW YORK, 8 nov. (UPI.Rtr.) De Indonesische V N.-delegatie heeft giste ren gezegd over genoeg stemmen te kennen beschikken om het Nederlandse Nieuw-Guinea-voorstei te verslaan. Volgens de Indonesiërs zullen zij op 35 stemmen kunnen rekenen, genoeg om te voorkomen dat de Nederlandse ontwerp resolutie met een tweederde meerderheid onder de 103 lidstaten wordt aangenomen. De Indonesiërs rekenen zoals bekend op steun onder de landen van het Sov jetblok en een groot aantal Afrikaanse en Aziatische landen. Voorts rekenen ze op verdere ontkrachting van de Ne derlandse resolutie door landen die zich van stemming zullen onthouden. In de Algemene Vergadering van de V.N. heeft de Sovjet-afgevaardigde. Serge Lapin, het Nederlandse voor stel, West-Njeuw-Guinea te internatio naliseren, een poging om de kolonia le overheersing te handhavenge noemd. „De V N. mogen zich niet door Nederlandse manoeuvres om de tum laten leiden, dienen het voorstel tot internationalisatie te verwerpen en moeten Nederland categorisch vragen onmiddellijk een einde te maken aan de onwettige bezetting van vreemd grondgebied", aldus de Rus. Zeker dertig mensen zijn reeds omgekomen als gevolg van furieus noodweer, dat Athene en omstreken teistert. Het aantal gewonden loopt in de driehonderd. Velen zijn dakloos geworden door overstromingen. De foto toont een ge ïnundeerde straat in de Griekse hoofdstad. AMSTERDAM, 8 nov. Bijna vier uur heeft de hoofdstedelijke politie gis teravond gezocht naar de ontsnapte oudste verdachte in de moordzaak Theo Mastwijk. Volgens een betrouwbare tip van een burger zon de achttienjarige student omstreeks zes uur zijn gesigna leerd bij de spoordijk in de omgeving van de Parnassusweg. Drie politiehon den en een aantal politieauto's zochten het door de Amstelveenseweg, Par nassusweg, Zuidelijke Wandelweg en De Boeleweg bij het nieuwe ziekenhuis van de Vrije Universiteit omsloten ter rein af, doch tegen half elf werd het koude speurwerk gestaakt. Men had niets gevonden. De burger, die met zijn hond bij de spoordijk was gaan oefenen er is daar een politiehondenschoolzag om streeks zes uur een jongeman lopen, die volgens zijn zeggen precies leek op het portret van de voortvluchtige, dat hij na thuiskomst in de krant zag. Hij waarschuwde onmiddellijk de politie, die pas tegen half zeven ter plaatse kon zijn. Indien de gesignaleerde inderdaad de gezochte is geweest, acht de politie het waarschijnlijk, dat hij de verstreken tijd naar een andere plaats in Amsterdam is gevlucht. In ieder geval blijft ook de Amsterdamse politie attent op de vluchteling, die in de hoofdstad veel vrienden heeft. Tientallen agenten, rechercheurs en inspecteurs bezetten gisteravond om even over zes strategische punten op het Centraal Station te Rotterdam. Bij de politie was het bericht binnen gekomen, dat de Baarnse vluchteling per trein uit Amsterdam in Rotter dam zou arriveren. Toen de trein om half zeven binnenliep posteerden re chercheurs en agenten zich aan beide zijden van de rijtuigen, terwijl de rei zigers nauwkeurig werden gecontro leerd, Toen na drie kwartier de laat ste passagier was uitgestapt, bleek dat de jongeman niet met de trein was meegekomen. Gistermiddag om half vier is de jon geman door een dame in Maartensdijk gesignaleerd. Hij is ook in Soest gezien. De Baarnse politie heeft na ontvangst van deze berichten het zoeken met speurhonden op de grens tussen Baarn (Advertentie) BARTELJORISSTR HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESJRAAT (BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Verwachting tot donderdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Half tot zwaar bewolkt met nu en dan regen. Matige tot krachtige zui delijke wind, later ruimend naar zuidwest en afnemend. Tamelijk zacht weer. Zon: Donderdag: 7.48-16.59. Maan: 8.34-18.07. Advertentie tnn T LOS ANGELES, 8 nov ®eat.er). De grote brand in Hollywood, die door een zogenaamde vuurstorm 's veroor zaakt, woedde gisteren nog met vrijwel onverminderde hevigheid voort. Er wa ren toen reeds een tweehonderdtal weel derige huizen in de as gelegd. Meer:tan tweeduizend personen zijn icevacueerd. Onder de vernielde huizen zijn die van Burt LancasterJoe E. BrownZsa Zsa Gabor (een bezitting ter waarde van 400.000 dollar die zij van haar ex echtgenoot de hoteleigenaar Conrad Hil ton had gekregen) en van producer Wal ter Wanger. Een aantal bewoners, zoals de voor malige vice-president Richard Nixon, de actrice Kim Novak en de acteurs James Garner en Steve Cochran, han teerden zelf de brandslang om het vuur te bestrijden. Nixon moest op bevel van de brandweer zijn bluspogingen staken. Hij wist wel het manuscript voor het boek waaraan hij wer. t, getiteld „Zes crises", in veiligheid te brengen. Kim Novak had succes met haar doortastend optreden. Haar huis ontkwam aan de vlammen. Meer dan 1.300 man waren met het blussingswerk in de weer. Evenwel leek het er gisteren nog niet op dat men het vuur spoedig in bedwang zou krij gen. De ontsnapte verdachte in de Baarnse moordzaak, naar wie de politie in het gehele land intensief zoekt. en Bilthoven, waar gistermiddag het colbert van de jongeman werd gevon den, onmiddellijk gestaak'. Op het ge rucht, dat de student bjj een boerderij in Baarn een regenjas zou hebben ge stolen, reageerde hoofdinspecteur Backer met een „onwaarschijnlijk". Omstreeks kwart voor tien gister avond ontstond er in het Baarnse poli tiebureau enige beroering, toen er en kele schoten werden gehoord. Politie mannen trokken, voorzien van hand boeien en met het pistool los in de holster, het dorp in. Na enige ogen blikken keerden zij onverrichterzake terug en vertelden, dat het geluid door de uitlaat van een auto moest zijn ver oorzaakt. In de gemeenten Maartensdijk, Bilt hoven, Zeist, Soest en Baarn zijn extra patrouilles ingezet. De kans. dat de jongeman, zo hij zich nog in dit gebied bevindt, naar zjjn ouderlijk huis zal gaan, acht de hoofdinspecteur niet uitgesloten. De villa, waar de politie gistermiddag een onderzoek heeft inge steld, wordt dan ook streng bewaakt. bij c'o max. coin. Station Weer: temp. temp neersl gisteren 24 ur Den Heidei regen gen. bew. 6 3 0.4 Ypenburg 7 4 1 Vlissingen geh. bew. 5 4 0.1 Eelde motregen 4 3 3 De Bilt regen 4 2 1 Twente motregen 4 3 3 Eindhoven geh. bew. 4 3 1 Zd.-Limburt geh. bew. 4 4 2 Helsinki geh. bew. 5 1 0 Kopenhager geh. bew. 10 10 1 Londer. regen 12 8 4 Amsterdam regen 6 1 1 Brussel geh. bew. 6 2 1 Luxemburg regen geh. bew. 2 Parijs 7 7 2 Berlijn zw. bew. 10 4 1 Zürich zw. bew. 4 2 0 Wenen geh. bew. 6 3 0.2 Athene half bew. 22 13 0 Rome licht bew. 16 9 0.6 Madrid half bew. 17 2 0 MÜNCHEN, 8 nov. (DPA) De Turkse bouwopzichter Elyesa Bazna, die van 1943 tot 1944 in Ankara als spion „Cicero" voor de Duitse geheime dienst heeft gewerkt en waardevolle documenten van de geallieerde oorlogs plannen voor Duitsland gefotografeerd heeft, etst thans van de Westduitse re gering als de wettige opvolger van het Hitlerbewind de tegenwaarde van on geveer 150.000 Engelse ponden (onge veer 1,7 miljoen mark.) De 58-jarige Turk met zjjn borstelige wenkbrauwen en zijn bril met een zwaar montuur, beschreef in het Frans in het Münchense „Künstlerhaus" ^an journalisten zjjn spionagewerkzaamhe- den. Hjj had daarvoor 300.000 pond sterling gekregen. Maar de pond-biljet ten waren alle of bjjna alle vals ge weest. Pas door een Engelse publika- tie was hjj in 1950 op het valse geld opmerkzaam gemaakt, waarvan hjj in middels reeds de helft had uitgegeven. Bazna wil nu van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken gedaan krjjgen, dat hjj de tegenwaarde van de resterende 150.000 pond in marken uit betaald krijgt... (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 8 nov. De heer J. J. Fens, lid van de Tweede Kamer en mi litair specialist in de KVP-fractie, volgt de volgende maand generaal baron Van Voorst tot Voorst als lid van de Raad van State op. Dit betekent voor de KVP het verlies van een uiterst strijdbaar en deskundig politicus. De heer Fens is zestig jaar, lid van de defensiecommissie en plaatsvervan gend lid van de raadgevende vergade ring van de Raad van Europa. Ook is hij onder-voorzitter van de Westeuro- pese Unie. Zijn plaats in de KVP-ka- merfractie zal worden ingenomen door de heer E. Visch, die reeds zes jaar lid is geweest van de Tweede Kamer en bjj de vorige verkiezingen door de kiesraad van de K.V.P. was aangewe zen als plaatsvervanger voor de kwa liteitszetel van de heer Fens. De heer Visch is kolonel-vlieger b.d. Onder meer was hjj hoofd van de me teorologische dienst van Soesterberg, schrijver van een leerboek over me teorologie en secretaris van het Nieuw- Guinea-comité. Hij heeft kort na de tweede wereldoorlog een studiereis naar Nieuw-Guinea gemaakt en werd daar na bjj de luchtmachtstaf geplaatst. J. J. FENS DEN HAAG, 8 nov. Naar de KLM mededeelt is de restantschuld ten be drage van f 2.159.000 van de Garoeda Indonesian Airways aan de KLM vol daan. Deze som vormde het resterende deel van de vordering, welke de KLM op de Garoeda had als uitvloeisel van net destjjds gesloten z.g. Garoeda-contract ter assistentie van de Indonesische luchtvaartmaatschappij. De totale schuld, welke in 1958 rond ƒ5 min. beliep, is thans dus geheel voldaan. Gisteravond concentreerde zich de speurtocht van de politic naar de Baarnse student die, verder >ord, voort- Vluchtig is, op Amsterdam. In de middag werd de ouderlijke woning in Baarn doorzocht. Ingezet - ..en van deze Gootse gemeente bespraken voor het landgoed waar de jongeman woonde de geruchtmakende moora^a

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1