maal Verminderd prestige Westduitse regering Adenauer voor de vierde bondskanselier Schroder nieuwe minister van buitenlandse zaken Von Brentano mettertijd kanselier Onderzoek naar bloedige wraak Parijse politie ?,Voor elke klap van Algerijnen gaan we er tien teruggeven..." ffss.'asüsaSvSB- Massa Khroesjtsjev: Geen nieuwe superhom Sovjets kunnen wachten met Duits vredesverdrag I OKTOBER-FEEST IN MOSKOU Raptim: in 121 jaar 2} miljoen gulden bespaard VOROSJILOV VERNEDERD Mode in grafkisten Tournee voor Afrika jf en voldoening! Ook moord van Algerijnen onderling? beginnen' WOENSDAG 8 NOVEMBER 1961 PAGINA 7 (Van onze correspondent te Bonn) BONN, 8 november Sinds Sisteravond vijf minuten over Zessen heeft de Bondsrepubliek Weer een bondskanselier en op hieuw heet deze dr. Konrad Ade- hauer, die voor de vierde achter eenvolgende maal gekozen werd ^°or de bondsdag op voordracht de bondspresident. Adenauer kreeg 259 van de 499 stemmen, °ij 26 onthoudingen. Adenauer heeft de verkiezing aangenomen, ^e bijna 86-jarige heeft naar men ^eet hiervoor moeite genoeg ge- daan. v ooi A stop luchtig! trek rust'9\el, Omstreden figuur (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 8 november Het Openbaar Ministerie van de Parij se rechtbank heeft, zoals reeds gemeld, zestig gerechtelijke onder zoeken gelast ter vaststelling van Qe doodsoorzaak van zestig Noord- i.k.anen. van wie sinds 1 oktober Qe lijken werden aangetroffen in Qe bossen rond Parijs of opgehaald de Seine. De onderzoeken zijn ln handen van in totaal zeven Rechters van instructie. Aan de «and van tal van particuliere ge- Wigenissen is reeds wijdverbreid v* ,i?8 Franse openbare mening erband gelegd tussen het vinden an deze lijken en de politionele anti-Algerijnse repressie van 17 u 18 oktober en ook van voor baande dagen. l»khtÏÏf2?(3s is op de grote waarschyn- t gewezen, dat men althans in afrov^l gevallen te maken had met kan- gen van Algerijnen onder el- Va„ ,,erl ,met name van afstraffingen ron M ezelmannen, die recalcitrant wa- hieven tegen de door het FLN uit- on f-consignes. Behalve deze zestig rIaia! van het Parket zelf inge- |„d, V oWiStïïSfi, Adenauer naar V.S. MOSKOU, 8 nov. (AP., UPI) Premier Khroesjtsjev van de Sovjet-Unie heeft gisteren op een receptie in het Kremlin, ter gele genheid van de vierenveertigste verjaardag van de Russische revo lutie, verklaard dat hij zijn kern proeven zou staken als ook de andere mogendheden er mee op houden. Als het Westen voortgaat met proeven nemen, komen er ook weer nieuwe Sovjet-proeven. Toen aan de premier werd gevraagd of de Russische serie proeven nu was afgelopen, antwoordde hij schert send: „We houden 's avonds op en beginnen 's morgens weer". Wel wilde Khroesjtsjev zeggen dat er voor het ogenblik geen plannen zijn voor nieuwe proeven met de bom van vijftig megaton. J* ®t was voor het eerst sinds 1949, dat kanseliersverkiezing door de bonds- j/"# niet in Berlijn plaats had. Het "ödsdagspresidium heeft gezien de ge spannen situatie in en om Berlijn afge- ,'eh Van het bijeenroepen van deze zit- nS in de voormalige Duitse rijkshoofd stad. Uit Berlijn was alleen de glazen Stembus tegenwoordig. Ook tegenwoor dig waren 19 van de 22 Berlynse bonds- öagleden onder hen Westberlijns bur gemeester Willy Brandt, de verslagen t Advertentie) kandidaat der sociaal-Demokratische partij wier stemmen wel werden uit gebracht, maar voor het eindresultaat niet telden. Tien Berlijners stemden met ,,nee", acht met „ja" en een ont hield zich van stemming, ook het meetel, len van de Berlynse stemmen zou het vierde kanselierschap van Adenauer niet in gevaar hebben gebracht. Zijn parlements-meerderheid is echter van 61 in 1953, via 25 in 1957 geslonken tot 9. Niets illustreert beter dan dat de zwakte van de benen, waarop de nieuwe coalitie-regering komt te staan. Deze regering kan nu officieel wor den gevormd. Tussen de drie partyen, die de regering zullen samenstellen, is inmiddels overeenstemming bereikt, hoewel er nog altijd onopgeloste moei lijkheden zijn. Er is in Bonn niet met zekerheid vast te stellen, wat het lot zal zijn van het geprojekteerde ministe rie voor de ontwikkelingshulp voor de liberale bedrijfseconoom Walter Scheel. Prof. Erhard wil dit ministerie niet, de liberalen schijnen er aan vast te houden. Nog in de loop van deze week hoopt men de ministerlyst klaar te krijgen. Hoe deze regering er tenslotte ook moge uitzien: de politieke realiteit ge biedt vast te stelen, dat zij, vergeleken met de vorige, aan stabiliteit aanzien lijk heeft ingeboet. Dat is wel het lot van iedere coalitieregering. Zwaarder weegt echter nog het prestigeverlies, dat regeringschef Adenauer de laatste weken heeft geleden en waardoor ook zijn vice-kanselier prof. Erharc1 is an- gctast. Anderzijds is het prestige van een andere politicus bijzonder gestegen, te weten dat van de oudminister van buitenlandse zaken Von Brentano, de enige die de moed had aan de koehandel om de posten n d- zetels niet r«eer mee te doen. Zijn koers staat op het ogen blik zeer hoog en men mompelt, dat hij in 1963, wanneer Adenauer zijn ambt zal neerleggen, de beste kans maakt hem op te volgen. (Rtr) Dr. Gerhard Schroder, de nieuwe Westduitse minister van buiten landse zaken, is een trouwe aanhanger van Adenauer en een van de meest om streden figuren op het politieke toneel in Bonn. De liberale Vrije Democraten, die met Adenauers Christen-Democra ten de nieuwe coalitieregering hebben gevormd, wilden niet dat Schroder, die sinds 1953 minister van binnenlandse zaken geweest is. Buitenlandse zaken van Von Brentano overnam, omdat zij vinden dat Schroder te zeer op Ade nauer steunt. Schroder is de zoon van een ambte naar. Hjj studeerde rechten en deed in 1933 doctoraal examen. In dat jaar kwam Hitier aan de macht. Hij zou tot Hitiers partij zijn toegetreden omdat dit de enige manier was voor een jonge advokaat om „vooruit te komen". Dit heeft Schroder zelf verklaard. De ele gant geklede Schroder, die vaak het doelwit is geweest van communistische aanvallen in verband met het handhaven van politici uit de nazi-tijd, heeftaltijd ontkend dat hij lid van de S.A. is ge weest. Hij beweert, dat hij na zyn doc toraal gedwongen werd om zich op lijst van kandidaat-leden te laten pit de aat- onderzoeken komen er tot dus- va^ klachten n veertigtal bij tengevolge van Moham™ e? aanklachten, ingediend eeïsz«de we" volgens de geldende rechtsregels n?lt kunnen komen tot de instelling van de parlementaire commissie van onder zoek, waarom m de Senaat was ge vraagd, en die de minister van Binnen landse Zaken Roger Frey, zich be"e"d verklaard had te aanvaarden. En de prefect van politie, Papon, heeft zijner zijds maandagavond tijdens een diner met debat van de Jeune Chambre Economique de Paris (Jonge Kamer van Koophandel van Parijs) aangekon digd, dat hij allen voor de rechter gaat dagen die „de prefectuur van politie be lasterd hadden Het katholieke dagblad „La Croix" herinnerde gisteravond evenwel aan een voor 17 oktober door de prefect van politie zelf jn het openbaar gedane uitspraak bij de begrafenis van een agent, die door het FLN omgebracht was dat de politie voortaan „voor iedere klap er tien zou teruggeven". DUITSLAND Een 18-jarig lid van de Oostduitse volkspolitie is dinsdag bij Wahnfried (Hessen) over de zonegvens gevlucht. Een taxichauffeur, die hem in het Westduitse grensgebied had op gepikt. bracht de vluchteling bij de po litie (DPA). sen. Volgens zijn zeggen wist hij door zjjn vertrek naar Berlijn te voorko men dat men hem volledig lid maakte. Later zou hij zich aangesloten hebben bij de beweging van ds: Niemöller. Als minister van binnenlandse zaken oogstte hij de bewondering van de top leiding van de Christen-Democratische party voor zijn doeltreffend optreden. De Sociaal-Democraten moeten echter niet veel van hem hebben omdat zij hem arrogant en onverzoenlijk vinden. De Westberlijnse Christen-Democra ten hebben zich verzet tegen zyn benoe ming tot minister van buitenlandse za ken, omdat hy de belangen van West- Beriün niet altjjd zo zwaar had laten wegen als zy verdienden. Men zegt dat Schroder uiteindelijk bondskanse lier wil worden. Hij heeft drie kinderen, twee dochters en een zoon. WASHINGTON Het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken heeft bekend gemaakt dat bondskanselier Adenauer een uitnodiging van president Kennedy om een bezoek te brengen aan de Verenigde Staten heeft aanvaard. Als voorlopige datum van bet bezoek wordt genoemd 20 november. Het Witte Huis deelde verder mee dat Kennedy en Adenauer voornamelijk zullen spre ken over de kwestie-Berlijn. f Gisteren heb ik een reis je per trein gemaakt, han gende in een overvolle trein. En dat is dan fnui kend voor je mensenliefde. Iemand staat op je teen. Om dat goed te vinden moet je in een bepaalde stemming zijn. Je staat op een ander mans teen. Öm dat niet erg te vinden moet hij in dezelfde stemming verke ren. Zulke stemmingen nu komen zel den, en dan nog in een ogenblik van genade, voor. De genade echter is iets dat even onverdiend als onverwacht is. Gisteren in die trein begon ik de mensen te haten. Zij stonden met zijn allen op mijn teen. Zij staken met zijn allen hun elleboog in mijn zij. En myn voet en mijn elleboog deden er met toe. Ik vroeg mij vol vertwijfeling af: „Waarom moeten er zoveel mensen wezen? En als zij er moeten zijn, waarom moeten zij dan allemaal met deze treii> mee?" Ziet u en dat is dan het begin van het einde. Pieterse mag nét zo goed met de trein mee als ik. Alleen, Pie terse en ik gaan er elkaar op aan zien dat wij dezelfde trein hebben geno men. Én Gerritse wilde er verdraaid nog aan toe ook nog bij. Kortom, zoals die heer, die nou toevallig zat, het zo kernachtig uitdrukte: „Mensen, we zijn allemaal mensen en we willen allemaal graag mee.' Ik wilde helemaal niet graag mee. Pieterse en ik wilden trouwens met graag mee. Pieterse en ik hadden graag in het café willen blijven zitten om namens alle ter wereld bestaande personen eeuwige broederschap te drinken. „Alle Menschen werden Brüder" dachten Pieterse en ik. Maar wij dach ten er tegelijkertijd en in vereniging bij: als ik ze tenminste één voor een ontmoeten mag. Advertentie Er ligt een interessant boekje .Mijmeringen bij een goed glas" voor U klaar. Vraag het bij Uw slijter/wijnhandelaar^ of bij de importeur voor de handel: N.Y. hredasiheWjnhandsl, Breda. Waarom worden de Sovjet-proeven niet onder de grond gehouden, zoals momenteel bij de Amerikanen gebe zo werd de Sovjet-leider door ver slaggevers gevraagd. „In de kapitalis tische landen besteden jull; veel geld aan ondergrondse proeven omdat jullie dit geheim wilt houden. Maar -vij ge ven de voorkeur aan proeven in de dampkring, omdat die goedkoper en doeltreffender zijn." Er werd gevraagd hoelang Rusland bt»eid is te wachten op onderhandelingen over een Duits vredesverdrag. „Dit is een moeilijke vraag. Voor het ogen blik wachten we af. We hebben nog steeds geduld. Maar ons geduld zal niet eeuwig duren. De datum in niet belang rijk." In antwoord op andere vragen maakte Khroesjtsjev de berichten be lachelijk volgens welke drie Rure:- sche ruimtevaarders waren omgeko men by een mislukte ruimteproef op de verjaardag van de revolutie. „Hoewel we volkomen zeker zijn van onze technologie, is er geen absolute waarborg dat een mens veilig uit de ruimte terugkeert. Dacht u dat we het congres van de communistische party naar een begrafenis zouden laten gaan?". MOSKOU, 8 nov. (Reuter) Maar schalk Vorosjilov, die president van de Sovjet-Unie is geweest, is er gister avond tenslotte toch in geslaagd op een receptie in het Kremlin een paar woor den te ;isselen met ex-collega's. Zoals S eerder gemeld was hy in de loop van k de dag weggestuurd van het Mausoleum van Lenin en van het erepodium bij de parade. De oude bolsjewieken-maarschalk, die op zijn borst twee medailles droeg, wist vier mannen van de veiligheids dienst, die de weg versperden na .r de tafels voor de topfunctionarissen, te ver murwen. Een zichtbaar in verlegenheid gebrachte adjudant, die kennelijk op dracht had de man in de gaten te hou den, die zijn „zonden" op het party con gres openlijk beleden heeft, ging achter Vorosjilov aan, maar die was intussen al by vice-premier Mikojan. Vorosjilov pakte snel een glas wyn van het dien blad van een passerende kelner en klonk met Mikojan en de ambassadeur van China. Drie leden van het nieuwe partypre sidium Gennadi Voronov, Otto Kuu- sinen en ex-president Kilolai Sjvernik gingen ook in op heildronken van de maarschalk. Daarna kwam Frol Kozlov een een naar het groepje toe. Hij sprak enkele zijn waarde geschat en energiek uit- Luuirnvi mot UArnciilnu IfhvAooi. crpu?prl:f m pf hii ppn ..konfireil illlli- Laatste groet van de missionarissen voor zij in het Raptim-vliegtuig stappen. In 1948 zei de Witte Pater G. van der Ven: „Zouden we eigenlijk niet beter en goedkoper ons eigc lucht vervoer kunnen verzorgen?" Nu zegt de heer H. Storimans, direc teur van Raptim Nederland n.v.: „Door middel van de speciale mls- sievluchten kon in de twaalfeneenhalf jaar dat Raptim nu bestaat tweeënhalf miljoen gulden worden bespaard op het reisbudget van de orden en con gregaties". Tussen beide uitspraken ligt nauw verband. Het idee van pater Van der Ven is namelijk al gauw op prachtig uitgevoerde folder met Spaanse schone op de omslag we ten Charles Eyck met zyn tekeningen en Bertus Aafjes met zyn tekst de mooiste beelden op te roepen by de daarbij behorende reizen naar Grieken, land, Sicilië en Spanje. Dat had pater Van der Ven nooit kunnen denken. ogenblikken met Vorosjilov. Khroesj tsjev was echter niet in de buurt. Hij stond ten eindje verder met gasten te praten. Op een gegeven ogenblik scheen de adjudant er echter genoeg van te krijgen. Hy stapte op Vorosjilov toe, greep hem krachtig onder de elleboog en leidde hem langs de wachten naar de ruimte voor de gewone gasten. gewerkt, met bij een „koperen jubi leum" al een gouden resultaat. Begon nen als kleine stichting, die zich van uit een kamertje in Den Haag bezig hield met het charteren van twee mo- torige dakota's voor het vervoer van missionarissen tussen Europa en Oost- Afrika kan men nu reeds wijzen op de mooie naam „Internationaal reis- en passagebureau Raptim n.v." op een prachtig pand aan de Anna Paulowna- straat in Den Haag, op een bijkantoor in Tilburg, op een vervoer van 65(H) missionarissen alleen al naar Oost-Afri. ka en op 89 belangrijke chartervluch ten met imposante vliegtuigen als Su- perconstellations. De reis-afdeling heeft ln die tijd meer dan 15.000 luissionaris- reizen verzorgd, vaak tegen aanmer kelijke door de vervoermaatschappijen verleende missie-reductie. Wat de enorme besparing, die de Raptim heeft weten te bereiken, voor de missie be tekent kunnen alleen zij beseffen die weten hoe hard het geld er nodig is en hoe goed het kan worden besteed. Raptim (latyns voor „snel") is in die korte tyd uitgegroeid tot een in- ternationale organisatie met vestigin- f gen in vele landen. De stryd was voor- 1 al in het begin moeilijk genoeg om dat de bestaande passagebureau's zich fel tegen de Raptim kantten. Zy vreesden het verlies van een belang- ryke „klantenkring" en de opkomst van een groot concurrent. Een vrees die inmiddels niet ongegrond is geble ken: 95 procent van al het missiever- voer uit Nederland wordt door de Rap tim verzorgd. Zy is nu geaccepteerd als volledig bevoegd en erkend reis- Ex-president Vorosjilov mocht niet op het ere-Podi^m'MN^a,a^Mutd^ ^^oor nele parade de gebruikelijke herdenking van de oktober-revolutie door de machthebbers werd afgenomen. De bovenste foto ^rt00^ MmtBrezniw rechts: Bias Roca, Ho Tsji-minh, Khroesjtsjev, Janos Kadar, president Breznjov, Frol Kozlov M. A. Soeslov en Anastas 1. Mikojan. Onderaan ziet men het defile van Sovjet-burgers, die eerbiedig portretten (sommige aan "an Lenin en Khroesjtsjev met zich mee dragen. Stalin ts uiteraard uit den boze. en passagebureau. De zaak is volledig commercieel op gezet, de enige kans om de stryd in dit hard bedrijf te overleven. De eventu ele winsten gaan naar de deelnemende orden en congregaties, 53 in totaal. Het werk van de Raptim, althans van de charter-afdeling, zou kunnen wor den omschreven met het „dryven van een luchtvaartmaatschappij met een materieel van een ander". Die „ander" is dan meestal de K.L.M. Om Raptim op een zo breed mogelijke basis te zet ten is men niet gebleven by het ver voer van missionarissen, broeders en zusters alleen. Er zyn ook charter vluchten uitgevoerd voor emigranten- ouders, Scandinavische padvinders, veldpredikers dealers van de Ge neral Motors, sportslieden en bede vaartgangers. Congressisten worden vervoerd naar alle delen van de we reld waarbij men zich wil gaan specia liseren op Zuid-Amerika. Er zijn ook wel eens bedenkingen gerezen tegen de Raptim in de trant van: „Stel je voor dat zo'n vliegtuig met tachtig missio narissen neerstort...". Maar de mis sionaris, die in 1947 nog in een hang mat met een schip een lange reis moest maken om van Afrika naar hier te komen denkt daar niet aan. Hy weet zich goed verzorgd en heeft een prach tige reis, compleet met 24 uur opont houd in Rome en audiëntie by de Paus. Het reisbureau richt zich uiteraard niet speciaal op de geestelykheid. In lwi~l_>_|j',M->iW«Vi_r,. "II -| -III-" I" - I^w'»*»*Ir^iTir n „Het Posthuis" te Heerenveen is gisteren een tweedaagse ten toonstelling geopend van een tot nog toe wel geheel onbekenc: karak ter. De grafkistenfabriek H. R. de Vries tt Ileerenveen organiseerde hier namelijk in samenwerking met Boon's Houtindustrie n.v. te Enhuizen een grafkistenshow. De tentoonstelling laat duidelyk zien, dat er op dit gebied naast een sterke traditie ook sprake is van een mode. Nieuwe produktie- methoden hebben hun intrede gedaan en zo konden de bezoekers (begrafe nisondernemers, timmerlieden, be stuursleden van begrafenisverenigin gen enz.) hier o.a. kennis nemen van het prototype van een plastic graf kist. Deze is uitgevoerd in wit polyes ter en zal op den duur in allerlei kleuren kunnen worden geleverd. De polyester grafkist biedt als grote voor delen boven de houten kisten, dat ze waterdicht en licht van gewicht is. Door toevoeging van bepaalde prepa raten kan men de tydsduur van ver- gankelykheid van de polyester vast leggen. Dit is noodzakelyk, omdat het materiaal anders vrywel onverganke- lyk zou zyn, wat by plaatsing in huur- graven na een bepaald aantal jaren moeilijkheden zou geven. Voor plaat sing in grafkelders daarentegen kan men de polyester een onbeperkt houd bare samenstelling geven. Op de wij ze van samenstelling van het materi aal voor deze kisten is octrooi ver leend. Een andere nieuwigheid, die men op de show kon zien, was een geme talliseerde houten kist. Door het be spuiten met een speciale laksoort is hierbij het effect verkregen, van licht- gehamerd metaal. Min of meer als een speciale attractie voor de bezoe kers was er ook een Amerikaanse graf kist tentoongesteld van een type zoals in ons land praktisch nooit wordt ge vraagd. Deze grote witte kiri die er met een blauwe zijden binnenbekleding als een praalgraf uitzag, trok vele blik ken. De prijs van een dergelijke luxe grafkist is duizend gulden,' wat voor Nederlandse begrippen wel wat hoog is. In ons land, zo vertelde ons een der organisatoren van de show, moet men nog wel wat wennen aan het idee van meer publiciteit rond de grafkis- tenfabricage. Men heeft er over het algemeen geen begrip over van wat er op dit gebied „te koop" is. Ander zijds bestaan er ook sterke tradities. In de drie noordelijke provincies en de drie zuidelijke nrovincies gebruikt men hoofdzakelijk de zogenaamde kapkis- ten, een model met kapdeksels dus. In de rest van het land wordt evenwel het platte model toegepast. Er zijn ook traditionele uitzonderingen: in Arnhem gebruikt men kapkisten en in de stad Groningen platte kisten. En in Rot terdam treft men nog veel het zoge naamde bootmodel (met gebogen lijn) aan. Ook in de grafkistenfabricage ont staat de laatste jaren steeds meer con centratie op bepaalde grote bedrijven. De fabriek te Enkhuizen, die een eigen proefbegraafplaats heeft, waar bepaalde types kisten op kwaliteit, weerstandsvermogen enz. worden ge test, verkoopt twaalfduizend kisten per jaar. wat ongeveer een zesde deel van de landelijke behoefte betekent. Men heeft voor de kisten een wettig gede poneerd handelsmerk voor de Bene- luxlanden, het enige op dit terrein. De bedoeling is het publiek zover te bren gen, dat dit by het kopen van een graf kist naar een merk vraagt, evenals men dat ook bij andere artikelen doet. De Afrikaanse priester Andrew Sa- lawange uit Nyassaland eelt van een reis naar België, waar hij een cursus heeft gevolgd aan de :gn. school voor de vrede van pater Do minique Pire te Hoeg, gebruik ge maakt om een bezoek te brengen aan het geboorteland van zijn aarts bisschop mgr. dr. B. Theunissen S. M. M. in Limburg. Dit bezoek van enkele maanden beschouwt de priester aller minst ais een vakantie. Integendeel. Prekend en eerlyk gezegd ook bede lend trekt hij door Limburg om over al belangstelling te wekken voor zyn toekomstige werk: de stichting van een katholiek sociaal centrum voor ge heel Centraal Afrika, een gebied vier en dertig maal zo groot als Neder land. De gezamenlijke bisschoppen van Centraal Afrika hebben Andrew Salawange deze verantwoordelijke op dracht verstrekt. Met een gerust hart, mogen we wel zeggen, aangezien de ze nog jonge inheemse priester (34 .jaar), zoon van een eenvoudige land bouwer, tijdens zijn opleiding o.a. bjj de paters Montfortanen te Nyassa land en bij de paters van de Heilige Geest in Tanganyka een briljant stu dent was. Bij zyn aankomst in Limburg werd father Salawange hartelyk verwel komd door zijn eigen bisschop, die momenteel met verlof in Brunssum verblijft en door mej. M. van der Marck uit Roermond, die enige tyd geleden een studiereis van een jaar door Centraal Afrika ondernam om daarna met meer vrucht in Limburg hulpacties voor Afrika te kunnen on dernemen. Op haar tochten langs di verse missiestaties leerde mej. Van der Marck father Andrew Salawange kennen, die haar in onvervalst Neder lands geleerd by de paters van de Heilige Geest kon begroeten. De kennis van de Nederlandse taal komt de Afrikaanse gast van mej. Van der Marck thans goed van pas. In verschillende kerken van Lim burg o.a. in de Roermondse kathe draal, de St. Servaas te Maastricht, in de parochiekerk van Swalmen en in de dekenale kerk van Brunssum heeft father Salawange reeds ge preekt. Hy sprak over de drie hoofd problemen van zijn volk: armoede, onwetendheid en ziekte en licht zijn plan verder toe. Andrew Salawange is vol lof over de vrygevigheid van de Limburgers. De kerkcollectes waren tot nu toe een financieel succes. Byzonder enthou siast vertelde hy ons ook van zyn praatjes op voorlichtingsavonden, wel ke door mej. Van der Marck worden verzorgd, van zyn bezoeken aan scho len en andere instellingen. Lessen over Afrika op de jongensscholen deden de leerlingen een actie ondernemen, om de Afrikaanse priester aan een motor te helpen. Andere scholen o.a. de Ma ter Amabilisscholen van Roermond hebben beloofd te zorgen voor een grote zending speelgoed. Met genoegen denkt Andrew Sala wange ook terug aan zyn bezoek aan Helden-Panningen, waar hij deelnam aan de plaatselyke kindsheidoptocht. Aangemoedigd door al deze successen ziet father Salawange er niet tegen op om de komende maanden vrijwel dagelyks spreekbeurten te vervullen. FATHER ANDREW SALAWANGA

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7