Indonesië dreigt V.N. met aanval op Nieuw-Guinea Soebandrio herhaalt oude rede argumenten m zijn Geheimzinnige onderzeeër ANTOON COOLEN-j Sovjet-standpunt Berlijn gewijzigd? Westerse erkenning Oost- Duitsland blijft als eis RAKETTEN VOLGEN PER CAMERA GEHEIM LEGER WIL JCNEEDBOM-RECORD' Mate van medeplichtigheid Europeanen voor vuurproef Bevreemding BONTMANTELS KEUR-MEUBELEN v. Duivenboden ALS PLAN-LUNS WORDT AANGENOMEN Vage woorden over compromis Resolutie van Ver. Staten? Zes bedienden stelen voor veertig mille Dertig jaar voor Irvin C. Scarbeck Khroesjtsjev zelfs naar BONN Staking cipiers van Algerijnse gevangenen Putsch-psychose in Algiers Het weer A Nieuw-Guinea in V.N. Bij tankstation 'n Nuttig Geschenk? BOOT meubelen Spionage voor Polen herenhoed wm HAARLEMS BONTHUIS PERMANENTE MEUBELSHOW J KOOPT UW BANKET hte BAKKERS inn 0/n 1 amandelen ,uu /u J roomboter v MANTEL STUURMAL COHEN VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 85ste JAARGANG No. 30975 NEW YORK, 10 nov. (Reuter, A.N.P.) Indonesië heeft gister avond in de algemene vergadering der Verenigde Naties verklaard, dat, zo de V.N. instemmen met de Nederlandse plannen voor West- Nieuw-Guinea dit inhoudt, dat Indonesië het recht heeft de Ne derlanders met geweld te verdrij ven uit dit gebied. Dit zou dus oorlog betekenen tussen twee soevereine landen. De minister van Buitenlandse Zaken, Soeban drio, verklaarde, dat dit geen be dreiging is en geen sabelgekletter. Dit zijn de naakte feiten en de conclusie waartoe ze kunnen lei den. Beslissend treffen Rassenverschil BOOT Het huwelijk van Don Juan MOSKOU, 10 nov. (U.P.I.) Diplomatieke kringen in de Sov- et-hoofdstad hebben gisteravond verklaard dat de Russische rege ring de Westerse mogendheden te kennen heeft gegeven dat zij haar SUÈDE HERENJASSEN KRUISSTRAAT 2 HAARLEM (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, 10 november Mor gen, 11 november, viert Frankrijk der traditie getrouw Wapenstil standsdag (einde van de eerste wereldoorlog) en de organisatie van het geheime leger heeft voor die gelegenheid beloofd zo men „Paris Presse" mag geloven en dat mag in deze wel de Alge rijnse hoofdstad te zullen onthalen op „de blauwe nacht der kneed- bommen". Zij is van plan mei minstens honderd bommen tussen hedenavond en morgenochtend een nieuw record van in één nacht gepleegde bomaanslagen te vesti gen. reeds vanaf 85. oorspronkelijke standpunt inzake Berlijn op enige belangrijke pun ten heeft gewijzigd. Volgens deze kringen zouden de Russen een nieuw, uit vier punten bestaand, voorstel naar voren hebben ge bracht. REGEN- EN TWEEDJASSEN Plaatselijk mist r„ SPAARNE 11 tfo Damstraat bij de en.... vers uit de oven f 135.- GOUDEN ARMBANDEN .VJii I»//, BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. In het begin van zijn rede sprak Soe bandrio over ,,het schijnbaar zeer edel moedige voorstel om West-Irian, een deel van de republiek Indonesië, te de koloniseren door het Nederlands gezag daar op te geven en de soevereiniteit over te dragen aan het volk zodra de Verenigde Naties de administratieve diensten, die het volk zelf nu nog niet kan waarnemen, op zich kan nemen". „Maar een nader onderzoek van deze Schijnbare edelmoedigheid van Neder land leidt onverbiddelijk tot een conclu sie, die volkomen verschilt van die, welke de Nederlandse minister mr. J. M.A.H. Luns woensdag in de algemene vergadering heeft ontvouwd. Indonesië is verplicht de Nederlandse ontwerp-re- solutie in haar huidige vorm onvoor waardelijk van de hand te wijzen, al dus minister Soebandrio. „Wanneer Nederland belang heeft bij een regeling met Indonesië, dan dient een dergelijke regeling de vorm van een compromis te hebben. Ik kan by voorbaat zeggen", zo zei Soeban drio,, dat een dergelijke regeling niet volledig op Indonesische voorwaarden zal worden gesloten, noch voor hon derd procent op Nederlandse voor waarden. Ik zie niet wanneer bei de partijen het probleem oprecht be naderen waarom geen formule kan worden gevonden voor de kwesties van zelfbeschikking en het gezag van de Verenigde Naties. Maar de Nederlandse minister is in zijn ontwerp-resolutie volkomen voorbij gegaan aan het bestaan van Indonesië. Wij dachten, dat de Nederlandse rege ring het gunstiger politieke klimaat in Nederland zou hebben gebruikt om zich lllltlllllllllllllllElllllllllillllllllllllllllllf llllllllllllll NEW YORK, 10 nov. In kringen van de Nederlandse delegatie alhier was •wen niel bereid commentaar te leveren op de rede van minister Soebandrio. Men wilde de 25 bladzijden tekst, die de Indonesische bewindsman in de alge mene vergadering heeft uitgesproken, eerst grondig bestuderen Enkele Afrikaanse gedelegeerden ver klaarden officieus dat zij niet erg inge komen waren met het „sabelgeklet- ter" van minister Soebandrio. Volgens een zegsman maakten de militante boorden geen al te grote indruk op de toegesproken „Brazzaville-groep", voor- ®1 wegens de felle en emotionele toon. In de wandelgangen was men niet van kiening, dat Soebandrio's toespraak de houding der Brazzaville-groep wat het stemmen betreft heeft beïnvloed. Men acht het wel van het grootste oelang, dat de Verenigde Staten waar- Schijnlijk zullen trachten een soort com promis te vinden, in de hoop dat de (esolutie dan voor Indonesië aanyaard- o&ar wordt. Echter, gezien het feit, dat standpunten van Indonesië en Neder- far>d bijzonder ver uit elkaar liggen, f}eeft men in westerse kringen geen JJoge verwachtingen van de mogelijkheid P een compromis. Hok in een gesprek met de leider van de Amerikaanse delegatie bij de N., Stevenson, heeft minister Luns Sjsteren volgens een doorgaans goed ^gelichte westerse zegsman de nadruk gelegd op „het kardinale punt" van °ekenning van het zelfbeschikkings recht aan de Papoea's. De verwachting, at de Verenigde Staten actief zuilen jjhgen heide partijen nader tot elkaar te (|fe»gen, is mede gebaseerd op het feit, ^at.Stevenson woensdag eveneens lang- sis u heeft gesproken met de Indone- ken m*n'ster van Buitenlandse Za- Gesteld, dat de Verenigde Staten een eigen resolutie over Nieuw- Guinea komen, dan zal terdege reke- worden gehouden met het zelf beschikkingsrecht voor de Papoea's, ®ldus dize zegsman. In het huidige Radium is het echter onmogelijk vast sleden welke vorm een Amerikaans 1kitiatief zou nemen. ando4 's voorts "jet uitgesloten, dat of ®fe delegaties met amendementen beid ei? .resoluties zullen komen, nu staSI kainisters hebben gesproken en de *Ün punten van beide partijen bekend van te voren op de hoogte te stellen van de Indonesische reacties. Wanneer dit niet rechtstreeks kon geschieden de twee staten onderhouden geen diploma tieke betrekkingen zou dit door mid del van een derde land mogelijk zijn ge weest. Zeer zeker zou een derde land kunnen zijn gevonden voor de eerste peiling. De anti-Indonesische houding van Nederland blijkt verder duidelijk uit hun voortdurende weigering om bi laterale besprekingen over de kern van het vraagstuk te voeren". „De nationale gevoelens in Indonesië zijn thans van dien aard, dat alom wordt aangedrongen op voorbereiding voor een beslissend treffen met Neder land", aldus dr. Soebandrio. „Wanneer Nederland de afscheiding van West-Irian een voldongen feit heeft gemaakt, wanneer de onafhankelijkheid van dit gebied is uitgeroepen, zullen wij gedwongen zijn een dergelijke procla matie met alle middelen, die ons ten dienste staan teniet te doen, zelfs wan neer dit oorlog met Nederland zou be tekenen", zo zei Soebandrio. „De verant woordelijkheid voor een dergelijke si tuatie berust geheel en al bij Nederland" „Indonesië is vast besloten de uitdaging het hoofd te bieden bij voorkeur met vreedzame middelen door rechtstreek se contacten of door rechtstreekse be middeling van de Verenigde Naties. Wanneer dit niet mogelijk is," aldus minister Soebandrio, „dan hoop ik dat de algemene vergadering de gekoloni seerde of exgekoloniseerde landen niet het recht zal onthouden alle te hunner beschikking staande middelen te ge bruiken om hun vrijheid te vervolmaken. Ook Indonesië heeft zijn nationale trots. Wij beschikken stellig over alle midde len, meer dan in 1945, om de agre- sieve en provocerende politiek van Ne derland in toom te houden. Dr. Soebandrio verklaarde dat In donesië niet het grondgebied van an deren opeist. „In 1956 heeft de toen malige luitenant-gouverneur van In donesië. dr. H. J. van Mook, nadruk kelijk verklaard, dat het zeer be slist niet de bedoeling van de rege ring van Nederland is om Nieuw-Gui nea van Indonesië te scheiden. Zo be stond niet de geringste twijfel, dat geheel Indonesië, West-Irian hierbij in begrepen, het grondgebied van de nieuwe onafhankelijke staat Indonesië zou vormen, hetgeen logisch en na tuurlijk is." „Wanneer men argumenten gaat ont lenen aan rassenverschillen moet wor den opgemerkt, dat de Indonesiërs ra-, ciaal zeer dicht bij de volkeren van Ma- lakka en de Philippijnen staan. Zij spre ken dezelfde taal als de inwoners van de Maleise federatie. Ik kan u echter verzekeren, dat wij absoluut geen terri toriale aanspraken hebben op Malakka of de Philippijnen. Evenmin laat Indo nesië aanspraken gelden op Timor of het oostelijk door Australië bestuurde deel van Nieuw-Guinea, aldus besloot de Indonesische minister. De Nederlandse delegatie maakte niet gebruik van het recht van wederwoord en de voorzitter van de algemene ver gadering, Mongi Slim, verdaagde het debat tot vanavond negen uur Neder landse tijd. Dan zal premier Nehroe het woord voeren. (Van onze correspondent) VENLO, 10 nov. De Venlose politie heeft zes personen gearresteerd, die in de loop van de laatste drie jaar 40.000 hebben verduisterd bij een tankstation aan de Herungergrens in Venlo. Het zijn een 25-jarige man, een 19- jarige jongen, een 27-jarige man en nog een 19-jarige jongen uit Venlo en twee mannen uit Tegelen resp. 40 en 59 jaar. De verduistering kwam aan het licht, toen onlangs een inbraak in het tank station werd geplelegd door een oud employé, die toen tevens bekende dat hjj met nog zes anderen regelmatig de tellers van de benzinepomp had verzet waardoor zij zich de gelden had den kunnen toeëigenen. Bij de airestatie van het zestal was niets meer van de veertig mille over. De eigenaar van het tankstation, de heer C. v. Gemeren, had allang een vermoeden dat er iets fout liep, omdat hij steeds met verlies werkte, ofschoon de omzet betrekkelijk hoog was. Om die reden liet hij de pompen anderhalf jaar geleden ook verzegelen. Het frauderen de personeel betrok toen de monteur van Caltex, die met de controle en het onderhoud van de pompen was belast, in het complot. Daarop heeft de eigenaar de tank laten uitgraven om te zien of deze niet lek zou zijn. Dit bleek echter niet het geval. De heer v. Gemeren is tegen deze strop niet verzekerd. Behalve deze benzinefraude onder zoekt de politie thans ook nog andere onregelmatigheden, die door enkele van de personeelsleden zouden zijn gepleegd. Italië Een nieuwe DC-8 van Alita lia heeft deze week op de afleverings- vlucht van Los Angeles naar Rome een record gevestigd voor burgerlucht- vaartvliegtuigen. Onder leiding van ge zagvoerder G. Zuccarini legde de ma chine deze afstand zonder tussenlandin gen af in 10 uur en 43 minuten. De gemiddelde snelheid bedroeg 1005 km. per uur, de maximale 1110 km. (Advertentie) Sedert 1849 Ciersfraat 52-54-56 Haarlem de grootste speciaalzaak in meubelen HARSTAD (Noorwegen) 10 nov. i IUPI) Een Noorse treiler is donder dagavond in botsing gekomen met een onbekende onderzeeër. Volgens de ka pitein deden zich aan boord van de trei ler geen persoonlijke ongelukken voor, Er werd ook geen schade aangericht, De onderzeeër volgde de treiler na de aanvaring in de richting van de Noorse kust, maar pogingen van het Noorse schip om contact op te nemen bleven onbeantwoord. Toen de kustlijn nader de, draaide de onderzeeër en verdween in de richting van de open zee. Een woerdvoerder van de Noorse ma rine deelde mee dat de onderzeeër „zeer beslist" niet de Noorse nationaliteit had. Hij zei dat er op het ogenblik van de aanvaring ook geen geallieerde onder zeeërs ter hoogte van de Noorse kust waren. Omtrent de nationaliteit van het schip weigerde hij te speculeren. In de Noorse pers is onlang melding gemaakt van toegenomen activiteiten van Russische onderzeeërs voor de Noorse kust. WASHINGTON, 10 nov. (UPI) De Amerikaanse ex-diplomaat Irvin C. Scar beck, die tijdens zijn spionage-proces te zjjner verdediging had aangevoerd dat hij voor de communisten had gespio neerd in Polen om zijn Poolse maitresse te beschermen, is tot dertig jaar gevan genisstraf veroordeeld. Het was de maxi mumstraf die de rechter aan de 41-jari- ge beklaagde bon toebedelen. MADRID, 10 nov. (AFP) Naar men uit betrouwbare bron in Madrid verneemt zullen Don Juan Carlos, de oudste zoon van de Spaanse troonpre tendent, en prinses Sophie van Grieken land in mei te Athene in het huwelijk treden. Het besluit daartoe zou geno men zijn op een bijeenkomst van de raadgevers van de vader van Don Juan- Carlos, in het begin van deze maand in Lissabon gehouden. Van officiële zijde is dit nieuws echter nog niet bevestigd. (Van onze correspondent) s EINDHOVEN, 10 nov. Vrij plotse- 1 ling is de bekende Brabantse schrijver 5 Antoon Coolen donderdagavond onge- veer kwart over zes in het St. Joseph E Ziekenhuis alhier tengevolge van een hartaanval overleden. Hij is 64 jaar E geworden. Woensdagmiddag was de auteur in het ziekenhuis opgenomen, nadat hij in zijn woning te Waalre een hartaanval had gekregen. Zijn toestand liet zich toen reeds zo ernstig aanzien, dat hem de laatste H.H. Sacramenten 5 werden toegediend. Antonius Franciscus Coolen werd 17 E april 1897 geboren in Wylre (L.). Na zijn gymnasiale opleiding bij de wit- heren te Heeswijk werkte hij aanvan- kelijk als journalist in Helmond, Utrecht en Hilversum. Sommige van zijn boeken, die voornamelijk gesitueerd zijn in het 5 Oostbrabant.se land, werden niet alleen in Nederland maar ook buiten onze 5 landsgrenzen gelezen; ze werden in verscheidene talen vertaald. Hij was ridder in de Orde van Oranje Nassau en drager van de gouden erepenning van het Genootschap voor Kunsten en Wetenschappen in Noord-Brabant. In 1930 werd Antoon Coolen onderscheiden Willibrorduskerk te met de Van der Hoogtprjjs van de Waalre. Of hij in zpn woonplaats ook Maatschappij der Nederlandse Letter- ter aarde wordt besteld is nog met kunde. zeker. De Requiemmis is waarschijnlijk (Zie ook pag 7) iiiiüïii. .:;i:imiiiii!iiiiiiiimiiiiii!iiiiiiiiiiimi!iiiimi!i!iiiiu Advertentie voor Uw moderne Naast een zeer ruime sortering hoeden brengen wij de nieuwste 3/4 Lonertex geheel gevoerd, zeldzaam mooie kwali teit in de modekleur: donkerbruin. U weet wel, op de hoek bij de brug PARIJS, 10 nov. (UPI) In Parijs en Lyon hebben honderden jammerende Algerijnse vrouwen zich naar de gevan genissen begeven waar hun mannen worden vastgehouden wegens deelne ming aan de activiteiten van de rebel len. De vrouwen eisten dat haar man nen zouden worden vrijgelaten. Zowel in Parijs als in Lyon heeft de politie 200 betoogsters aangehouden, teneinde haar identiteitsbewijzen te kunnen con troleren. Volgens politiefunctionarissen heeft de F.L.N. de demonstratie gelast. Naar verluidt zijn de Algerijnse gevan genen vandaag al acht dagen in hon gerstaking. In kringen van de F.L.N. wordt verklaard dat Mohammed Ben Bella, die nabij Parijs „huisarrest" heeft, meedoet aan de hongerstaking. Regeringskringen hebben meegedeeld dat een staking van gevangenisperso neel dat is beiast met de zorg voor de geïnterneerde Algerijnen, vrij algemeen van karakter is. Genoemde kringen kon den niet zeggen hoeveel cipiers bij de staking betrokken waren, maar deze had succes in Marseille, Bordeaux, Lyon en Parijs. Alleen aan veiligheids maatregelen wordt nog de hand gehou den. De cipiers staken omdat drie hun ner collega's deze week door ontsnap pende moslims waren gedood. Zij vin den dat hun verantwoordelijkheid te groot is. Gisteren hebben geen gevan genen hun cellen verlaten om werk te verrichten, lessen te volgen, te eten of vrienden en verwanten te spreken. Dit is een nieuw type camera, die duizend beelden per seconde „schiet" en waarmee men de lancering van raketten en andere hoogvliegende projectielen kan volgen. De cam era Bordeauwordt vertoond op de derde Biennale Inter nationale Photo-Cinéma-Optique te Parijs. Advertentie Het geheime leger heeft onder de inwoners van Algiers het consigne ver spreid om deze nacht zorgvuldig de straat te mijden. Hunnerzijds zullen de wettige autoriteiten tussen zonsonder gang en -opgang extra intensief en on onderbroken in de stad doen patrouil leren door de veiligheidstroepen en de bewaking van de openbare gebouwen is extra versterkt. Geruchten, die overigens chronisch zijn, gewagen zelfs van een ter gelegenheid van 11 novem ber opgezette nieuwe Putsch-poging. En volgens de verslaggever te Algiers van „France Soir" zijn de autoriteiten, met 'het oog op zulk een gebeurlijkheid, ook reeds in de nacht van maandag op dinsdag op hun bijzonder gealarmeerde qui-vive geweest; vandaar de toen aan de uitgangen van Algiers met tanks onder steunde versperringen, indrukwekken der dan ooit. Deze verslaggever geeft dan over de te Algiers heersende Putsch-psycho se een aantal bijzonderheden, waar aan wij het volgende merkwaardigs ontlenen. De beduchtheid voor een greep naar de macht door het gehei me leger leeft vooral bij de burger lijke functionarissen. De militaire sta ven voeren de van het burgerlijk ge zag ontvangen instructies uit, maar zijn zelf veel minder ongerust. De bevelvoering is van oordeel, dat voor de organisatie van het geheime leger (de O.A.S.) een putsch nagenoeg ge lijk zou staan met zelfmoord. Het leger zou namelijk, gezien zijn huidige Wij brengen een uitgebreide collectie Bonthoeden, vellen en kragen. Schr. garantie en betalingsspreiding. GROTE HOUTSTRAAT 7, TEL. 11718 gesteltenissen niet meedoen en mis schien zelfs zich verzetten. De verslaggever van „France Soir" brengt verderop de medeplichtigheid ter sprake van een zeker aantal mili tairen, tegenover het geheime leger. De ze medeplichtigheid is eerder passief dan actief, zo schrijft hy. „Alles speelt zich af alsof de militairen van oordeel zyn, dat in de verwarde situatie, waarin Algerije zjch bevindt, een organisatie van het geheime leger, die een miljoen Fransen vertegenwoordigt, de belang rijke rol van tegenwicht zou kunnen ver vullen." President De Gaulle heelt zich in de op zijn reis door Zuid-Frankrijk ge houden toespraken, meermalen pathe tisch bezwerend, eveneens gericht tot de „verdoolden, die alsmaar gevangen blijven in hun onmogelijke hersenschim men, dan wel ongezonde ambities na jagen." Te Draguignan had hij onder meer deze woorden: „Het is heel wel mogelijk, dat men tot een akkoord komt met alle stromingen, die in Algerije meetellen, op voorwaarde dat onze Euro pese landgenoten uiteindelijk eens be grip opbrengen voor hun plicht en hun belang en zich bij Frankrijk aansluiten om de grote taak der Frans-Algerijnse samenwerking ten uitvoer te leggen." Het zal, zo oordeelt men zonder aar zelen te Parijs, ook dit keer voor dove mansoren gesproken zijn. Naar verluidt behelst het Russische voorstel de volgende punten: De Verenigde Staten, Engeland, Frankrijk en de Sovjet-Unie zouden overeenstemming moeten bereiken over een nieuwe status voor YVest-Ber- lijn. De volledige vrijheid van de bevol king van West-Berlijn en de vrije toe gang tot de stad zouden krachtens de ze overeenkomst worden gewaarborgd. De Sovjet-Unie zal een aparte over eenkomst met Oost-Duitsland sluiten, waarin de nadruk wordt gelegd op de verplichting van Oost-Duitsland om de nieuwe status van West-Berlijn te er kennen. De Westerse mogendheden zullen een verdrag sluiten waarin de souvereini- teit van Oost-Duitsland wordt erkend. West-Duitsland moet hiermee accoord gaan. Voordat de Sovjet-Unie haar over eenkomst met Oost-Duitsland sluit moet er over deze punten overeen stemming zijn bereikt. De berichten over het nieuwe Rus sische voorste] zijn tot dusver niet officieel bevestigd. Verondersteld wordt echter dat verscheidene Wes terse diplomaten van het voorstel op de hoogte z(jn gebracht tijdens infor mele besprekingen die zij onlangs met Russische functionarissen hebben gevoerd. Men zal zich herinneren dat pre mier Khroesjtsjev afgelopen dinsdag tegenover Westerse verslaggevers heeft verklaard dat het nodig is ge duldig naar een oplossing van het vraagstuk Berlijn te zoeken. In Westelijke kringen wees men er gisteravond op dat de Sovjet-Unie zich tot nu toe op het standpunt heeft gesteld, dat eerst een vredesverdrag met Duits land diende te worden gesloten en dat de Berlijnse kwestie op deze basis dien de te worden opgelost. Politieke waar nemers in Moskou geloven dat het nieuwe Russische plan beoogt enkele van de grootste bezwaren van het Wes ten weg te nemen. De belangrijkste winst van het nieuwe voorstel is, dat de Russen de chrono logische volgorde van de oplossing van het probleem hebben gewijzigd. Er hoeft niet meer te worden onderhandeld on der de dreiging van een Russiseh-Oost- duits vredesverdrag, omdat het sluiten van zulk een vredesverdrag door de Russen thans wordt gezien als „sluit stuk" en niet meer als „uitgangspunt". Het explosieve karakter van de Rus sische eisen is hierdoor weggen.■■men, hoewel het uiteindelijk doel van Khroesjtsjev hetzelfde blijft- de vrij heid van West-Berlijn in ruil voor i - kenning van de soevereiniteit van de D.D.R. HELSINKI Het in de Finse hoofd stad verschijnende Zweedstalige dag blad „Hufvudstadsbladet" heeft een bericht van zjjn correspondent te Bonn opgenomen waarin wordt gezegd dat premier Khroesjtsjev naar verwachting op 13 december een bezoek aan de Westduitse hoofdstad zal brengen om de vraagstukken Duitsland en Berlijn met bondskanselier Adenauer te be spreken. De arrestatie van een der verdach ten in de Baarnse moordzaak en alles wat daaromheen is voorgevallen zoals het persoonlijk optreden van de offi cier van Justitie, die in een particu liere auto de ongeboeide arrestant naar Utrecht overbracht, de wijze, waarop men de Baarnse politie in on aangenaam weer heeft laten doorzoe ken naar iemand, die al lang in ver zekerde bewaring was, dit alles en nog meer heeft op zijn zachtst gezegd in hoge mate en in brede kring be vreemding gewekt. Zó sterk zelfs, dat men in Baarn een actie is begonnen om geld in te zamelen, opdat de be kende strafpleiter mr. Francois Pau wels de verdediging zal kunnen op nemen van de timmermanszoon, van wie tbans gesuggereerd wordt, dat hij de hoofdschuldige en de auctor intel lectualis van dit afschuwelijke mis drijf zou zijn geweest. Wij zijn daar om blij, dat de procureur-generaal, mr. De Zaaijer een algeheel onder zoek naar de ongewone gang van za ken (er is zelfs gewaagd van „onder handelingen" met justitiële instan ties, voorafgaande aan de arres tatie van de thuis vertoevende voort vluchtige!) zal instellen. Dit onder zoek zal met voortvarendheid en vol strekte objectiviteit zo spoedig moge lijk moeten worden volvoerd en de re sultaten daarvan zullen volledig die nen te worden gepubliceerd, opdat zelfs de schijn vermeden wordt van wat in bepaalde kringen gemakkelijk als symptomen van „klassejustitie" zou kunnen worden uitgespeeld. Advertentie Verwachting tot zaterdagavond (opgemaakt te 11.15 uur) Koude nacht met plaatselijk vorming van mist bjj temperaturen om het vriespunt. Morgen overdag lagere temperaturen dan vandaag. Hier en daar een bui. Zwakke tot matige wind uit zuidelijke richtingen. Zaterdag: Zon: 7.52-16.56. Maan: 10.49-19.33. die de meest verwende cliënten doen slagen worden geëxposeerd op de Compl Interieurverzorging Ged. Oude Gracht 108-110 Tel. 13608-18657-17165 Advertentie max mm Station Weer: temp temp neersL gisteren 24 ur Den Helder regenbui 8 4 24 Ypenburg half b-3w. 10 4 5 Vlissingen onbew. 10 5 2 Eelde mist 10 3 0 De Bilt onbew. 9 2 0.5 Twente half bew. 10 5 5 Eindhoven half bew. 10 3 0.2 Zd.-Limbur$ onbew. 10 4 3 Helsinki motregen 6 4 1 Kopenhagen regen 9 8 2 Londer. mist 8 —1 0 Amsterdam onbew. 9 4 0.4 Brussel onbew. 12 5 25 Berlijn regen 9 6 3 Genève half bew. 11 2 19 Wenen geh. bew. 7 7 0 Rome regen 18 14 1 Advertentie (Orig. Standard Coat) Moderne Franse Tweed Exclusief model,' ■diverse dessins. MODEHUIS Anegang - Haarlem - tel. 10401 (Advertentie) JUWELIERS - Houtplein 15 - HORLOGERS

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1