Bouwplan Haarlemse Sporthal nu definitief ingediend Prachtig geoutilleerd voor saaisporten Bebouwing, volgens B. en W, in Aerdenhoutse sfeer Berlioz' „DAMNATION DE FAUST' knap vertolkt „De Nieuwe Komedie" „De Zeereis" van speelt Schéhadé VAN NIEL KOSTEN f 1.355.000 Falcon Mantels St. Maarten weer in Haarlem Geen tennisbanen Bloemendaal gaat Veisen betalen Onstuimig oratorium, dat om enscenering vraagt BISSAP TOCH flatbouw in het duin te Zandvoort-Zuid Landelijke première in Haarlem Bonte en spectaculaire, maar uiat oppervlakkigs Vertoning jfapafr I □nnn -JLL f59.50 Aa-Be PLAIDS Zaalberg Fa. B. J. VAN LIEMT Houtblazers en hoornisten bijeen in Bentveld Afscheid van bouwpastoor C. A. Schoonderwoerd VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 PAGINA 3 'D F~r~~z li,.! ...j nr met vachtvoering 7/8 en lang model SPECIAALHUIS REGENKLEDING burgerlijke Stand Haarlem Plan Rijnegom in Bloemendaals raad Kleuter kreeg hete jus over zich heen Bijdrage in bouw van brug Winkelsluiting Zand- voort in Sinterklaastijd VRIJE TIJD? GIEBELS GEREEDSCHAP 1 Voor lozing van rioolwater Koor Katholiek Haarlem BREIMACHINES ZANDVOORTSE GEMEENTERAAD Internationale bijeenkomst R.-k. Middenstand PARFUMS - BIJOUX Grote Houtstr. 92, Tel. 121é0 ISRAËLWEEK in de Da Costa-kweekschool Leerlingen richtten boeiende expositie in UW SPEELGOEDZAAK Beurs van Amsterdam m Beurs van New V ork t" X I^fclfouilJUlAl UI lllflh Advertentie HAARLEM, 10 nov. Wanneer de Haarlemse gemeenteraad op 29 november het voorstel van B. en W. inzake de bouw van een sporthal goedkeurt en voor de bouw de Rijksgoedkeuring wordt verkregen, zal Haarlem binnen afzienbare «Jd in het bezit zijn van een grote sporthal. Dat heeft wethouder D. J. A. Geluk Gisterenmiddag medegedeeld op een bijeenkomst ten kantore van de Gemeen telijke Dienst voor Sport- en Jeugdzaken, waarbij onder meer aanwezig waren J. J. Fuykschot, adj.-directeur van Openbare Werken, de heer S. Heijers Jr. directeur van de Dienst Sport- en Jeugdzaken en de heer D. Beets, voorzitter Van de Haarlemse Sportraad. De stad Haarlem, die op het gebied van de sport beoefening slecht geoutilleerd is, heeft een grote sporthal dringend nodig. D Plaats, waar de hal tezijnertijd zal verrijzen is bijzonder gunstig gelegen. Hij komt te staan aan de Van Riebeecklaanter hoogte van de Westelijke Randweg even ten noorden van de IJsbaan aan de Kleverlaan. Reeds in 1955 heeft de Haarlemse Sportraad by B. en W. een rapport in- fediend inzake de bouw van een sport- al. In dat rapport waren de hoofdlijnen aangegeven betreffende de eisen, waar aan een sporthal zou moeten voldoen om zoveel mogelijk zaalsporten onder dak te bieden. De Sportraad kwam toen reeds tot de conclusie, dat de afmetinge van de speelruimte in een dergelijke hal tenminste 66 x 35 meter zouden moeten zijn. Helaas heeft het rapport door bijzondere omstandigheden on der meer door de bestedingsbeperking niet geleid tot een bouwplan. Na 1955 heeft de directeur van de Dienst Voor Sport- en Jeugdzaken B en w. meermalen andere mogelijkheden voorgelegd om toch maar tot de door de intensieve sportbeoefening in Haar lem zo noodzakelijk geworden bouw van een sporthal te komen. Deze plannen bleken om sporttechnische en bouw technische redenen onaanvaardbaar te zijn. Verleden jaar werd door de Dienst voor Sport- en Jeugdzaken geinformeerd naar de mogelijkheid tot aankoop van stalen spanten, die eigenlijk bedoel zijn voor de bouw van fabriekshallen. Door enkele deskundigen is toen een bezoek HAARLEM, 10 nov. Zaterdag 11 november wordt in verschillende wijken tveer de St. Maartensoptocht gehouden. He routes zijn als volgt. Speeltuinen Noordervreugd (Planeten- taan) en Dartele Jeugd (Fle-voplein). Ge zamenlijke stoet, vertrek vanaf de speel tuin aan de Planetenlaan om 18 uur. Planetenlaan- Ambachtstraat - Rijks straatweg - Borskistraat- Hodsonstraat 'Jan Gijzenkade - rechts af brug over - Rijksstraatweg - halte op het kerkplein voor de Pastorie - Rijksstraatweg - Eem- Straat - Jan Gijzenkade - brug over rechts af - Rijksstraatweg - Ambacht- straat - Planetenlaan (Speeltuin). Speeltuin het paradijsje (Witte Hee renstraat). Vertrek om 19 uur van af de speel tuin aan de Witte Heerenstraat. Witte Heerenstraat - Zijlstraat - Ged. Oude Gracht - Botermarkt - Barrevoet- straat - Keizerstraat - Zijlvest - Brou werskade (noordzijde) - Hasselaers- plein (westzijde) - 2e Hasselaersstraat - Zijlweg - Pieter Kiesstraat - Nic. van der Laanstraat - Pijntorenstraat - Ga- renkerkerskade (noordzijde) - brug Km- derhuissingel - Garenkokerskade (zuid zijde) - Pijntorenstraat - Burg. Sand- bergstraat - Kinderhuissingel - Zijl straat - Witte Heerenstraat (speeltuin). Speeltuin Kindervreugd (Godfried van Bouillonstraat) Vertrek om 18.30 uur vanf de speel tuin aan de Godfr. van Bouillonstraat. Godfr. van Bouillonstraat. Kruistocht- straat -Zomervaart - Pr. Bemhardlaan (langs de huizen) - Dirk Schaferstraat Bastiaanstraat - Willem Pijperstraat Richard Holkae - Hannie Schaftstraat - Pladellastraat - Godfr. van Bouillon straat (speeltuin). Speeltuin Zaanenoord (Zaanenstraat- hoek Spaarne) Vertrek om 19- uur vanaf de speel tuin aan de Zaanenstraat. Zaanenstraat - Molukkenstraat - O'bi- straat -Atjehstraat - Floresstraat over steken - Atjehstraat - Soendastraat - •Lombokstraat - Floresstraat oversteken - Mentawistr^at - Obistraat - Timor- straat - Zaanenstraat - Indischestraat- Arohipelstraat - Bromostraat - Slamat- straat - Bataviastraat - Weltevreden- straat - Molukkenstraat - Zaanenstraat ^einde hoek Spaarndamseweg (speel- Speeltuin Burcht ter Cleeft Vertrek om 18.45 uur vanaf de speel maats van de H. Hartschool aan de (jlserstraat. duu Iserstraat - Saen-reda-mstraat - Ju- s})} Leysterstraat - Kleverlaan Ter- sfjltstraat - Kweektuinstraat - Heussen- la^at - Delftlaan (eigen weg) - Klever- ter, „(over trottoir, om rotonde te la- Ciw 'Sgen) - Brakerburghstraat - Mr. lisstraat - Sanitpoorterstraat - Tet- m'Odestraat - Kleverparkweg (langs storig) - Velserstraat (speelplaats). Bevallen van een zoon: M. Duiker- Marte-ns-van Rooden, C. Vv23iessen, M. C. Soheelbeek-van der C. G. J. Martens-van Rooden, C. Mui Arnold-Eckhardt, T. H. Boone lf aJ;an<i> R. van Zjjp-van Gelder, J. C. Jjbow-Veen, E. G. Goes-Rutte. ■g BEVALLEN van een dochter: W. M. Steenwinkel-Kruyver, A. J. Berstee- JVf^ieer, A. M. J. Blanke- Rosener 75°.VÈrleiDEN G. Jonkers-ten Hoope, hpj-, Rijksstraatweg, G. Roebers-Kwa- C L 6 3-, M. van Heemskerkstraat, R. vAt Ma-rkus-Krantz, 65 j., Gasthuis- J3 P. A. van Dam, 67 j., Coomhert- va/aJi' G. Smit, 57 j., Koudenhorn, A. n der Schoot, 66 j., Hazepaterslaan, Sf'„.Van Zijst, 68 j., M. van Heemskerk- Ves^ A' pÜman. 54 J-» Gasthuis- ■nG. M. van Rijn en W. S. E;,i5fnes, P. L. E. M. Aarsen en H. H. r C. Kook en A. A. M. Bruns, les, P. L. E. M. Aarsen en H. H. Y AkJV~uot. J. j, mv boov( A- Bout en C. Bouwens. ONDERTROUWD: C. Wiegman en G. C. A. jjr" van Ginfcel en M. M. van den /veL S. L. Bejamins en G. van Bock- oven, c. van der Vlies en J. Dijkhui- Va„ vviegnidii eu Rr^i lhuis, S. Hoogland en R. G. Rrouwer, j. c. T. Rosenhart en T. gebracht aan een met stalen spanten gebouwde fabriek in Goringhem. Alge meen was men van oordeel, dat een stalen skelet voordelige mogelijkheden kan bieden voor de bouw van een sport hal ,^van behoorlijke afmetingen. De sporthal zal nu uit een stalen skelet be staan. Door ir. Fuykschot en de ge meente-architect, de heer D. Heiloo, is reeds in nauw overleg met de Sport raad een bijna volledig bouwplan opge steld, dat door de Nederlandse Sportfe deratie is goedgekeurd. De bouwkosten van de hal met neven ruimten worden geraamd op 980.000, de kosten van de grond op 100.000, die van terrein-afwerking (rijwielstalling, parkeergelegenheid, beplanting enz.) op 200.000 en de kosten van inrichting op 75.000. In totaal dus een bedrag van 1.355.000. De Nederlandse Sportfede ratie heeft reeds kenbaar gemaakt, dat zij ten behoeve van de bouw een rente loos voorschot van 200.000 wil verle nen. Tevens heeft de Federatie bijzon der praktische wenken gegeven voor de inrichting van een kantine bij de hal, toegangswegen voor toeschouwers en een aparte inrichting voor radio en te levisie. De sporthal zal een speeloppervlakte krijgen van ongeveer 35 x 79 meter en een hoogte van 8 tot 12 meter met een (Advertentie) 100 WOL Grote Houtstraat 62 en 67 - Tel. 10657 - 12839 BLOEMENDAAL, 10 nov. Naar het oordeel van de stedebomvkundige advi seur en andere deskundigen is het niet mogelijk, in het zogenaamde uitbrei dingsplan „Rijnegom IV" te Aerdenhout een aantal tennisbanen aan te leggen. Toen het uitbreidingspaln in de raads vergadering van juli dit jaar aan de or de werd gesteld om ter visie te worden gelegd, werd het op verzoek van een aantal raadsleden aangehouden. Zjj wensten een onderzoek naar de moge lijkheid van aanleg van enkele tennis banen. Wel wordt de mogelijkheid onderzocht om op de „Mariënweide" naast een com plex van tien tot twaalf tennisbanen een rijcentrum ten behoeve van de Noordhol landse Ruitervereniging te stichten. Het huidige ontwerp is op kleine details ge wijzigd in verband met bouwplannen op het terrein, dat begrensd wordt door de Zandoorterweg, Boekenrodeweg en Te- ding van Berkhoutlaan. Verder is het de bedoeling, op een stukje grond aan de Houtvaartkade flatwoningen voor al leenstaanden te bouwen. In het plan is voorts opgenomen de verbinding van de te verbreden Zandvoorterweg naar het spoorwegviaduct over de Westelijke Randweg, alsook de aansluiting van het fietspad, dat thans op de vroegere tram baan wordt aangelegd, op het Heem- steedse fietspad langs de Zandvoorter weg. In het noordelijk gedeelte van het plan, in de buurt van de Oosterduiweg, HAARLEM, 10 nov. Het driejarig zoontje van de familie K. in de Aart van der Leeuwstraat liep gistermiddag ernstige hrandwonden op, toen zijn moeder met een pan hete jus de ka mer binnenkwam en over het kleed struikelde. Het jongetje kreeg de jus over zich heen en werd, nadat de GGD de eerste hulp had verleend, met brandwonden op borst, linkerarm en heiden benen naar het ziekenhuis St.- annes de Deo overgebracht. is ruimte gereserveerd voor bebouwing, welke in overeenstemming moet zijn met wat in het schrijven van B. en W. aan de raad de Aerdenhoutse sfeer" wordt genoemd. Het flatgebouw, dat geprojec teerd is aan het einde van de Spiegelen- burghlaan, zal bijzondere aandacht vra gen, omdat het zo dicht gelegen is bij het flatgebouw „Haarlem-Hoog" aan de Westelijke Randweg. BLOEMENDAAL, 10 nov. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor een krediet van 6000 beschikbaar te stellen als bijdrage in de aanlegkosten van een brug, welke Bennebroek bouwt over de Leidsevaart in het zogenaam de plan „Bloemhof" van deze gemeente. De brug vormt een directe verbinding tussen Vogelenzang (Bekslaan en Leid- asevaartweg) en het Bennebroekse Bloemhof. De voorgevel van de nieuwe Haarlemse Sporthal, die te zijnertijd onder an dere wanneer Rijksgoedkeuring is ver kregen ten noorden van de IJsbaan aan de Kleverlaan zal worden gebouwd. vrije overkapping. In de hal kunnen negen volleybalvelden, vier basketball- velden en twee normale of drie kleine velden voor zaalhandbal of microkorf bal worden uitgezet. Voorts biedt het opppervlak ruim gelegenheid voor het houden van internationale wedstrijden voor handbal, tennis, badminton en korfbal. Terwijl er voor gezorgd wordt, dat de spelers en speelsters overdag zonder kunstlicht hun verschillende sporten kunnen beoefenen de hal heeft een glas-oppervlakte van 1000 m2 zal ook de kunstverlichting op doel treffende wijze worden aangebracht. In de nevenruimten, die alle in een aan bouw zjj.n ondergebracht, zullen kleed kamers, wasgelegenheden, toiletten, kassa's, kantine en dergelijke worden ondergebracht. Rond een uitgezet speel veld bijvoorbeeld bij een interland wedstrijd kan de hal ruim vijfdui zend toeschouwers herbergen. Er zijn verplaatsbare tribunes. Het ligt in de bedoeling het bouwplan van de sporthal, waarvan de architect de gevels zodanig heelt geconstrueerd, dat het gebouw niet het aanzien krijgt van een fabriekshal, in de raadsverga dering van 29 november te doen behan delen. Bij goedkeuring is het wachten alleen nog op het verkrijgen van de Rijksgoedkeuring, „hetgeen volgens wet houder Geluk in Haarlem en omgeving een zeer moeilijke zaak" is. ZANDVOORT, 10 nov. Op ver zoek van „de Hanze" en de Zandvoort- se Handelsvereniging stellen burgemees ters en wethouders de gemeenteraad voor te bepalen, dat de winkels te Zandvoort van 29 november tot en met 4 december tot 22 uur open mogen zijn en dat de verplichte middagsluiting op dinsdag 5 december niet zal gelden. (Advertentie) Ged. Oude Gracht 5-7 t.o. Postkantoor BLOEMENDAAL, 10 nov. B. en W. van Bloemendaal stellen de raad voor akkoord te gaan met een vergoe ding van ruim 19.000 aan Velsen voor de lozing van rioolwater uit het noorden van Bloemendaal op de centrale riole ring in Velsen. Aanvankelijk had Velsen een vergoeding van 40.000 willen heb ben. Het recht daarop werd evenwel door Bloemendaal bestreden. De onder handelingen hebben jarenlang geduurd. Velsen, dat zijn oorspronkelijke vorde ring geenszins ongemotiveerd acht, heeft thans genoegen genomen met een lagere vergoeding om aan het sle pende geschil een einde te maken. B. en W. van Bloemendaal wensen op hun beurt de goede nabuurschap niet te ver troebelen. Vandaar dat zij akkoord gaan met het nieuwe aanbod. De kwestie werd door Velsen aan de orde gesteld in een brief van 16 april 1955 aan het gemeentebestuur van Bloe mendaal. Sinds 1921 wordt het rioolwa ter zonder enige vergoeding afgevoerd op de centrale riolering in Velsen. In de loop der jaren is de omvang van de lozing aanzienlijk toegenomen, omdat in het noorden van Bloemendaal steeds meer woningen werden gebouwd. Ten einde een goede afvoor mogelijk te ma ken, moest Velsen in 1940 overgaan tot het bouwen van enkele rioolwaterpomp stations. In Velsen vond men het dan ook alleszins redelijk, dat Bloemendaal ging bijdragen in de kosten van afvoer van het rioolwater. De maandelijkse bijdrage zou, naar de mening van Vel sen, 275 moeten bedragen, te begin nen op 1 januari 1956. Voor de periode van 1940 tot en met 1955 zou -Bloemen daal aan Velsen een bedrag van 40.000 schuldig zijn. B. en W. van Bloemendaal zijn ak koord gegaan met de maandelijkse bij drage, maar niet met de aanslag van 40.000 ineens. Een dergelijke uitke ring werd door Bloemendaal niet aan vaard, omdat Velsen vijftien jaar niets van zich heeft laten horen en in 1955 ineens de rekening presenteert. Het resultaat van de onderhandelingen is geweest, dat Velsen genoegen heeft ge nomen met een vergoeding van 19.000 over de periode van 1 januari 1951 tot 16 april 1955. HAARLEM, 10 nov. Berlioz' dra matische legende „La Damnation de Faust" beleefde gisteravond na lange tijd wederom een uitvoering te Haar lem. Het was het „Koor Katholiel: Haar lem", dat tezamen met de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" on der leiding van Albert de Klerk een vertolking van dit merkwaardige werk gaf voor zeer vele toehoorders. Onder de aanwezigen bevonden zich o.m. mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, bisschop vail Haarlem en burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers. Het is een interessante kennisma king geworden. Berlioz, die in de mu ziekgeschiedenis te boek staat als een onrustige maar geniale geest, heeft ook in de „Damnation" zjjn drang naar het grandioze kunnen botvieren. Zijn impulsief karakter vindt ook zijn weer slag in de wijze van componeren. Zo werden wij gisteravond geconfronteerd met een kunstwerk, dat naast geniale momenten ook minder geïnspireerde fragmenten kent. Subliem van sfeer is b v. de schildering die bereikt wordt bij de dageraad van de lente, terwijl hij met zijn onstuimig, expansief élan Advertentie WOLLANA Tempeliersstr. 64-68 Haarlem Tel. 21164 ZANDVOORT, 10 nov. Voor de ge meenteraad van Zandvoort zich dins dag zet aan de behandeling van de be groting van 1962 zal hij het uitbreidings plan „Zuid" behandelen, 'waartegen van verschillende zijden bezwaren zijn ingediend. Het betreft hier, zoals be kend de bestemming van het duinter rein tussen de Frans Zwaanstraat en de Cort van der Lindenstraat en het gebied der Amsterdamse waterleiding. In de raadsvergadering van 2 mei werd het toen aanhangige plan door B. en W. teruggenomen. Het nieuwe ontwerp wijkt in zoverre van het vorige af, dat op het duinter rein tegenover het „Huis in de Duinen" generlei bebouwing wordt toegelaten; voorts is flatbouw geprojecteerd te genover de Frans Zwaanstraat. Daar kunnen 4 flatgebouwen gesticht wor den met in totaal 96 woningen. Het is de bedoeling deze woningen uitsluitend te bestemmen voor tot de middengroe pen behorende eigen ingezetenen (huurprijs 100 a 115 per maand). De bezwaarschiften, ingediend door 82 particulieren in de Stichting „Be scherming Duinlandschap" richten zich vooral tegen het verloren gaan van recratiegebied, vrij toegankelijke dui nen en speelterrein voor kinderen. Burgemeester en wethouders wjjzen er op, dat zulks in een zich uitbreidende gemeente onvermijdelijk is. Voor degenen die op een bepaald mo ment aan de peripherie van de bebou wing wonen, gaat een uitbreiding im mers altijd gepaard met een zeker ver lies van woongenot. De protesterende „randbewoners" vergeten echter maar al te zeer dat hun vestiging nog niet zo heel lang geleden hetzelfde gevolg heeft gehad voor degenen, die toen aan de rand van de bebouwing woon den. In de behoefte aan recreatieruimte wordt, zoveel als onder de gegeven om standigheden mogelijk is, voorzien door dat het middengedeelte van het plan, vrjjwel geheel als duingebied behouden blijft. Voorts wijzen zjj in dit verband naar de aanwezigheid van het in de onmiddellijke nabjjheicj gelegen uitge strekte duingebied van de Amsterdam se Waterleidingen, dat tegen betaling van een luttel bedrag, voor een ieder toegankelijk is. BENTVELD, "10 nov. Van 2 tot 7 januari zal in het Huis van de Wood- brookers te Bentveld een contact- en studiebijeenkomst worden gehouden voor houtblazers en hoornisten uit Bel gië en Nederland. Gedurende deze da gen zal veel aandacht worden geschon ken aan het ensemblespel en de en sembleliteratuur voor deze instrumen ten. Verder zullen er lezingen worden gehouden. Ook staan concerten van leidende ensembles uit beide landen op het programma. De studiedagen wor den geleid door Georges Carael uit Brussel, Thom de Klerk uit Amsterdam en Jaap Stotijn uit Den Haag. HAARLEM, 10 nov. De leden van de Haarlemse katholieke Middenstands vereniging nemen dinsdag 14 november tijdens een bijzondere bijeenkomst in Brinkmann officieel afscheid van hun geestelijk adviseur, de heer C. A. Schoonderwoerd, die enige weken gele den benoemd werd tot bouwpastoor in Heemskerk. Op die avond zullen aan pastoor Schoonderwoerd enkele ge- geschenken worden overhandigd. Het bestuur denkt de algemene feestvreug de te verhogen door het organiseren van kienronden. Het feest wordt besloten met dansen. (Advertentie) Sohrama Lroen, W. R. van Zijderveld en A. GEMEENTERAAD De gemeente raad van Bloemendaal komt donderdag november 's middags om kwart over 16 twee in openbare vergadering bijeen. De wereldvermaarde Elizabeth Arden preparaten zijn alle verkrijgbaar bi): HAARLEM, 10 nov. In d: Haarlem se schouwburg is weer eens een lande lijke toneelpremière gespeeld. Voor le den van de Heemsteedse Kunstkring en tal van genodigden heeft „De Nieuwe Komedie" die onder de naam „Are na" optreedt voor jeugdigen het ly risch toneelstuk „De Zeereis" gespeeld van de Beiroetse litteratuurprofessor Georges Schéhadé, van wie Theater en kele jaren geleden „De reis van Vasco" ten tonele heeft gebracht. Het is vóór alles een eerlijke toneelavond gewor den, die het talrijke publiek aan het slot tot een ovationeel applaus bracht. Voor alle spelers waren er vele boeketten herfstbloemn. Schéhadé schrijft zijn stukken in het Frans. Zijn schrijftrant is verwant aan die van Adamov en vooral van Ionesco. Schéhadé is een woordkunstenaar, die als het ware met woorden muziek schrijft. Deze eigenschap bepaalt de sfeer van zijn stukken. In „De Zeereis" gaat het om de winkelbediende Christo pher, die ervan droomt een zeereis te maken, 's Avonds ontmoet hij in de ha venkroegen de afgemonsterde mannen van allerlei schepen. Een hunner, de kwartiermaker Wittiker, geeft Christo pher zijn uniform. Niet uit sympathie, 1 maar omdat hij vervolgd wordt door een mysterieus gerecht, aangezien hij in Brazilië zijn kameraad, de stuurman James Hogan heeft vermoord. Men ziet daar nu Christopher voor aan, die voor het gerecht wordt gedaagd. Men krijft de lezing van de rechtbank op het to neel te zien, maar ook de lezing die Christopher fantaseert. Dit blijkt zo'n aandoenlijke geschiedenis, dat men Christopher vrijlaat. Deze offert dan het geld dat hij gespaard heeft om een zeereis te gaan maken op, om James Hogan een graf te schenken. In „De Zeereis" offert een jongeman zijn dromen op, waardoor hij eerlijker komt te staan tegenover de werkelijk heid. Het verleis van die droom is niet pher is daarom ook geen tragische held geworden, maar een treiste held. Zoals Bérenger in „Rhinoceros" van Ionesco, aanvaardt hij de werkelijkheid. Maar Schéhadé is het niet op de eerste plaats om een boodschap te doen. Het gaat hem om levend en boeiend toneel te brengen vol klassieke toneeleffecten. Daarin is hij in „De Zeereis" geslaagd. Men maakt kennit met een geheimzin nige rechtbank, een sprekende papegaai en een hele reeks bonte typen, die he stuk dan eens een tragisch, dan eens een komisch accent geven. Sterk valt op -de lyrische taal, vooral bij de jonge Christopher, maar even zeer bij de anderen. Om die lyriek, die een van de belangrijkste elementen van het werk van Schhadé is, goed tot zijn recht te laten komen, moet men be schikken over sterke persoonlijkheden, die die lyriek tot de hunne kunnen ma ken. „-De Nieuwe Komedie" beschikt vrijwel niet over zulke krachten, zodat Erik Vos als regisseur duidelijk de na druk heeft moeten leggen op andere as pecten: de meer spectaculaire: het bon te toneel. Daarmee heeft hij de schrij ver niet helemaal recht gedaan, maar hij heeft op die manier toch wel een voorstelling tot stand gebracht, die het irreële van het sprookje wist waar te maken, en die de spot van de schrijver voelbaar maakte. Johan Greter had het eenvoudige de cor ontworpen, dat met enige ingenieu ze grepen onmiddellijk verwisseld kon worden Het was knap gedaan en het achterdoek met zijn sprookjeszee-tafe- reel ademde helemaal de vereiste sfeer. Leontien van Beurden ontwierp de uit stekende fantastische costuums en masker terwijl Lisette van Meeteren de maskers en de papegaai maakte. Ruud Bos had de prachtige matrozenliedjes gecomponeerd. Bepaald slecht was af en toe de vertaling van Magda Berg, die duidelijke gallicistische invloeden ver ried Juist in zulk een lyrisch drama een verrukkelijk nobel trio aan het ein de van de derde acte schrijft. Wij spre ken met opzet van acte, omdat het ope ra-element als een rode draad door de gehele compositie loopt en daarom een scènische opvoering beslist niét mis plaatst zou zijn. Het is van Albert de Klerk en zijn ve le medewerkers een knappe prestatie geweest om dit gigantische oratorium opnieuw ten gehore te brengen. Er wa ren nog wel enkele gevaarlijke klippen, die niet altijd werden omzeild, doch de ze vormdei geen hinderlijke stoornis voor het totale beeld. Het mannenkoor rea geerde nogal traag op de directie van de Klerk, waardoor het de luchtige Franse geest niet altijd wist te treffen. Van de solisten was het Leo Kete laars, die zijn demonische Mephisto- rol door expressief en temperamentvol zingen veel reliëf gaf. Reinier Schwep- pe, die de titelrol voor zijn rekening nam. voldeed in de lyrische momenten beter dan in de dramatische. Het was jammer, dat Corry van Beckum haar Marguérith door stem-indispositie niet die gedifferentieerde gevoeligheid kon meegeven, welke uit de vermaarde bal lade en romance spreekt. Het N.Ph.O. begeleidde de gehele avond lichtvoetig, terwijl de drie bekende or kestrale fragmenten onder de suggestie ve leiding van Albert de Klerk muzi kaal werden vertolkt. A. Krt. BLOEMENDAAL, 10 nov. In een der zalen van de Da Costakweekschool in Bloemendaal hebben leerlingen van de school een Israël-tentoonstelling in gericht. De expositie wordt deze week gehouden in het kader van een Israël- week. De tentoonstelling is vandaag van acht tot tien uur en morgen van negen tot twaalf en van twee tot vier uur te bezichtigen. In het kader van de Israël-week zijn verschillende lezingen en andere manifestaties gehouden. Van middag zou dr. J. Meyer spreken over „De Jood in de Nederlandse litera tuur", terwijl morgenavond om 8 uur in de gereformeerde kerk aan de Vij- verweg in Bloemendaal joodse syna gogale muziek wordt uitgevoerd met medewerking van de voorzanger Harry Ereira en het Joods gemengd koor o.l.v. Hans Krieg. Het initiatief tot het Inrichten van de tentoonstelling en het houden van een Israël-week is uit de leerlingen zelf voortgekomen. Zij hebben weken lang stad en land afgelopen om deze bij zonder leerzame expositie bijeen te brengen. Veel medewerking hebben zjj daarbij ondervonden van joodse inwo ners van Bloemendaal en Haarlem, de Israëlische ambassade in Den Haag en de Israëlische luchtvaartmaatschap pij „El Al". Het resultaat is een boei end overzicht van oud en nieuw in Is raël. Bijzondere aandacht wordt daar bij uiteraard besteed aan allerlei za ken die in de Bijbel worden genoemd en die deze protestantse kwekelingen straks aan hun leerlingen duidelijk zul len moeten maken. Er staan verschillende modellen op gesteld van oude joodse huizen en na tuurlijk ook van de karavanserail. Wets rollen en gebruiksartikelen uit de jood se eredienst hebben een bijzondere plaats gekregen en voorts vertelt de tentoonstelling over land en volk van de jonge staat. Het is opmerkeijlk hoeveel scholen reeds de weg naar deze leer zame expositie hebben gevonden. En ook voor de resterende dagen van deze week blijkt de belangstelling al bij voor baat zeer groot. Advertentie VERWÜLFT t.o. V. en D. Vorig opening Slot 10/11 tragisch, wel triest. De jonge Christo-1 had men beter verwacht. Christopher (Peter v. d. Linden) droomt boven zijn zeekaarten over een verre reis. De werkelijkheid is anders, daar zal kwartiermaker Wittiker (Frans Vorst man, links) voor zorgen. Een scène uit „De Zeereis" van Georges Schéhadé in de opvoering van De Nieuwe Komedie. Het is ondoenlijk alle medespelenden mysterieuze rechter, admiraal Punt, te noemen. Vooreerst een woord van lof voor Truus Dekker, die op uiterst korte termijn van Nanni Vermeer de rol van Georgia had moeten overnemen. Zij deed dat uitstekend. Peter van der Lin den heeft zijn postuur niet mee voor de rol van Christopher. Hij is te weinig po ëtisch dromend. Dat hij er nietemin in slaagde geloof te wekken in deze Chris topher, pleit voor zijn spel. Jan Peré als de winkelier Strawberry bleef te veel aan de oppervlakte en beperkte zich tot een nogal stereotype plastiek. Uitstekend getypeerd was de oude zee rob Diego van Jan Staal en de matroos Jim door Edmond Classen Als de eer waarde heer Lamb speelde Cees Pijpers - een goede rol. Minder geslaagd was zijn Frans Vorstman als kwartiermaker Wit tiker slaagde er niet in zijn rol geloof waardig te maken. Aanvankelijk kwam hij met een veel te nadrukkelijke opge- jaagdheid binnen, terwijl het later probeerde ,over de boeg van de under acting dié dit soort toneel allerminst kan velen. Onder leiding van Erik Vos heeft „De Nieuwe Komedie" van deze voorstelling een bont gekleurd, beweeglijk spektakel gemaakt, dat niet de diepgang en de kwaliteiten had die het stuk aan moge lijkheden in zich heeft, maar dat toch allerplezierigst was. J. W. v.d. V. Wz Ned. 1960 1 414 Ned. 1961 100& 4 Ned. 1961 99% Staffel 1947 93% 93H rf.N.G Won.bouwl 6 108% Ned. Handel Mij. Cert 336 Amsterdam Rubber 112i£ 110 a.VA 1271/2 125 A.K.U. 387% 38514 BerkeJ Patent 300 _;alvé-Delft Cert 880 Deü-Mij. 145.70 144 Fokker 440 Ford 705 v. Gelder 350 Hoogovens 7911/, 790 Mtiller Co. 528% Ned. Kabe'l. 494 Philips Gem bez. 105.9 1052 Unilever 913% 905 W ilton-Feyenoord 2971/2 Billiton 2e 478 Dordtsche Petr. 558V2 Kon. Petroleum 50 117.80 116.30 Hull. Amerika Lijn 157 158 Java Ch. Pi*. 153 K.L.M. 61.50 Kon. Ned. Stoomb Mn 200 200 K.PJM. Stoomv. Mij. Nederl v. Nievelt 164 vOmmeren 347% Rott. Lloyd. nea.Scheepvaart Unie 158% 160 Interlinie 228 Robeco 252 Jnitas 507.50 Ver. Bezit 153 Rentespaarbrieven '57 140 Rentespaarbrieven '58 IVz Amsterdam '56 84% 2y2 Amsterdam '56 11 88% 2V2 A'dam '56 III 88% 2Vfe Amsterdam '59 99% 2lA R'dam '57 97 Alb Heyn Kl. obi 124 Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M. Montgomery Ward Radio Corp Republic Steel Royal Dutch Shell Onion Oil Southern Pacific Southern Railway Stand. Oil Ny Tidewater U.S. Steel Stemming: 8/11 50(4 41% 54% 74% 53% 82 16% 31% 56 60% 32% 40% 28% 59% 47%e 19% 78% 9/11 49% 41% 54 75% 52% e 82% 16% 31% 56% 60% 3254 40% 28(4 59% 47 1954 79% nauw. pryshoudeno

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3