Vrijspraak in schrootproces Brittannië-E.E.G. Fransen willen niet eerst over Gemenebest praten Ghana verwelkomt Britse vorstin Welkom voor Elizabeth in de taal van de rimboe Moeizaam begin van gesprek De eerste koude douchevoor Heath druk op kantoor lichtdruk AMSTLEVEN Kleuters onder de Ridderzaal Haagse kunstmarkt „Koeien in bad" „Leert uw buurman kennen' Baas boven baas Jonge landen en wereldproblemen Euratom en Japan gaan samen werken a/s f,jor&e moeftf"/ Düsseldorf Benelux-resecireh voor buitenlandse handel Nehroe-Kennedy OVEREENKOMST OVER N.S.U.- WANKELMOTOR AGFA FLITSER flits-FOTO'5 De EEG-aspiraties in Scandinavië n.v. dan „De grond waarop Gij loopt is heet...." TOEKOMST BEGINT VANDAAG Iet proces tegen Trippe was er een fVan een serie die door de hoge autori- e't tegen Duitse zakenlieden zijn aan gespannen. mét vers gebrande hazelnoten BRUSSEL, 10 nov. (A.N.P.) De ministeriële conferentie tussen de zes landen van de E.E.G. en Engeland is er tenslotte donderdag niet in geslaagd een fors begin te geven aan de besprekingen, die de Britse toetreding tot de Euro pese Economische Gemeenschap tot doel hebben. De ambtelijke Kaarslicht lééft! GOUDA KAARSEN S WASHINGTON, 10 nov. (Rtr., A.F.P.) „Naar mijn mening is de hervatting van de Russische kernproeven een zeer schadelijk en noodlottig iets". Dit heeft premi m Nehroe van Indië verklaard op een lunch te Washington van de Amerikaanse Persclub. Volgens Nehroe is hierdoor een oorlogspsy chose ontstaan. In verband mei de houding, die de niet gebonden landen tegenover de hervatting van de ondergrondse kernproeven in Amerika hadden aangenomen, verklaarde de Indische premier dat de Amerikanen er rekening mee moeten houden dat de leiders van de pas onafhankelijk gewor den landen zich in de eerste plaats bezig houden met binnenlandse vraagstukken. De wereldproble men nemen volgens hem in hun denken maar een zeer onderge schikte plaats in. Pacifistische film in Italië verboden kijk.*, druk fantastisch met 'n delegaties van de zeven landen, die het eigenlijke werk moeten gaan doen, hebben niet de posi tieve richtlijnen ontvangen, die nodig zijn voor de aanpak van de werkelijk grote vraagstukken, welke uit een Brits lidmaatschap van de E.E.G. voortkomen. Niet alle problemen van de landen van het Britse Gemenebest als zoda nig, maar een studie van douane tarieven zij het ook in verband met het Gemenebest zal het onderwerp zijn, waarover de amb telijke deskundigen in hun eerste rapport aan de ministers van de zeven landen verslag moeten gaan uitbrengen. ACCRA, 10 november (U.P.I.) Koningin Elizabeth is gister middag in de hoofdstad van Ghana, Accra, gearriveerd en zij werd er zo enthousiast verwel komd dat de vrees die voor haar veiligheid in Ghana heeft bestaan, wel misplaatst gebleken is. Onder leiding van in kleurrijke gewaden gestoken stamhoofden, brak een luid gejuich uit, toen de Boeing- 707 met de vorstin op het vlieg veld neerstreek en daarmee haar eerste bezoek aan de vroegere Britse kolonie, thans een lidstaat van het Gemenebest, was begon nen. Deltawerken. Spankracht en mankracht in de titanenstrijd om een veiliger bestaan. En vooraan in die strijd: de waterbouwkun dige, de ingenieur van zijn volk.-U heeft Uw „eigen volk", thuis. En voor dat eigen volk geldt hetzelfde einddoel: een veilige toekomst, meer zekerheid. Met een polis van AMSTLEVEN! AMSTLEVEN samen met de ARNHEMSCHE voor al Uw verzekeringen kcemverzekering VRIJDAG 10 NOVEMBER 1961 pag: .DÜSSELDORF, 10 nov. (DPA) De 'l-jarige Westduitse sehroothandelaar Anton Trippe is vrijgesproken van de janklacht de schrootverenigingskas van E.G.K.S. in Brussel voor een bedrag ;an ongeveer een miljoen gulden be nadeeld te hebben. Trippe had in mei het Westduitse ministerie van eco nomische zaken benaderd voor hcgun- invoer van tienduizend ton schroot de Verenigde Staten. Voor het on teer honderd gulden per ton kostende achroot uit landen buiten de E.G.K.S. ®etaalt de Brusselse kas de Duitse af nemers een toeslag. Trippe zou de tien- ™u'Zend ton in plaats van uit de V.S. ech- ïer uit Canada betrokken hebben en j®8en lage binnenlandse prijs in het roergebied hebben verkocht en door Manipulaties op basis van het prijsver- °ckll tussen binnenlands schroot en duur ïcuror>t 170.000 dollar hebben verdiend. Namens het Westduitse ministerie Van economische zaken werd thans Voor het gerecht te Düsseldorf ver klaard dat Trippe deze zaak met toe- s'emming van het ministerie had af- phandeld. Ook vertegenwoordigers jan de Hoge Autoriteit van de E.G.K. legde dergelijke ontlastende ver garingen af. Transacties ais door ïti !?enmalige regelingen ..volkomen ."Uikelijk en rechtmatig" aldus Verklaringen. tppe verricht waren volgens (Advertentie) Brussel, 10 nov. De Belgische ^'lister van buitenlandse handel, Bras- SeUr, heeft medegedeeld, dat Nederland f" België nauwer gaan samenwerken N>t zoel aitenland. zoeken naar afzetgebieden in het li Bij de behandeling van de ontwikke- gj-S in de buitenlandse handel van Bel- e voor de leden van de betreffende li- Missie tie Belgische senaat zei ij. Jsseur, dat tot dusverre weliswaar Seh raam van de Benelux gemeen- afuappelijke handelsverdragen worden birfsl°ten, doch dat het onderzoek op <W.;?.nlandse markten nog steeds afzon- tü,,Mk geschiedt. In de huidige struc- o-ur van Benelux en met het oog op de ke kkeling van de gemeenschappelij ke 5arkt bestaat echter de mening, dat koov?e?elux-landen sterker zullen staan dern dlt Onderzoek gezamenlijk te on- aemen, aldus de minister. Van ïster Brasseur deelde de leden kat ssenaatscommissie voorts mede, r«co?f Belgische uitvoer in oktober een v«nC1Jfer heeft behaald en een waar- n fuim 17 miljard Belgische frank Met v 'ruim 1,2 miljard). Vergeleken M jaar is de Belgische uitvoer u,r°c®m- dusverre met sleehts 3.4 a- bestegen, hetgeen de minister Bar de bet feit, dat in januari van dit kMgetl Uitvoer als gevolg van de sta- Maal. 5 Procent lager was dan nor- v (Advertentie) Nehroe was voorts van mening dat de strijd in Rusland tegen de persoons verheerlijking de wereldvrede bevordert. Hij zei ervan overtuigd te zijn dat de Sovjet-Unie vrede wil. Nehroe maakte bekend dat hij Kennedy had uitgeno digd voor een bezoek aan Indië en hij hoopte dat de Amerikaanse president in de winter van het volgend jaar naar Indië zou kunnen komen. Kennedy heeft premier Nehroe de ver zekering gegeven, dat al het mogelijke zal worden gedaan om met vreedzame middelen een oplossing in de kwestie- Berlijn te zoeken. Dit is meegedeeld in een gezamenlijk communiqué van beide staatslieden. ROME, 10 nov. (UPI) De Italiaan se filmcensuur heeft formeel de ver toning van een „Franse film, met een pacifistische inslag, ,,Tu ne tueras point" (Gij zult niet doden), verboden. Het verbod kwam ondanks protesten uit geheel Italië tegen reeds eerder uitgevaardigde verboden op vertonin gen. De verklaring van de censuurcom- missie van het Italiaanse ministerie voor toerisme en ontspanning was, dat de film een pleidooi bevat voor princi piële 'ienstwei ring, hetgeen onder de Italiaanse wet wordt beschouwd als misdaad. De commissie gaf te kennen, dat „ondanks de hoge artistieke waar de besloten werd vertoning te verbie den". De film werd in september op het festival te Venetië vertoond als een Zuidslavische deelneming, omdat de Fransen de film niet wilden opnemen in de Franse inzending. NECKARSULM, 10 nov. De Duitse dieselmotorf abrieken Klöckner-Hum- bolt-Deutz in Keulen, MAN" in Augsburg en de firma Friedrieh Krupp in Essen zün overeengekomen gezamenlijk de ontwikkeling van de NSU-wankelmotor ais dieselmotor ter hand te nemen en de opgedane ervaringen onder elkaar -vre w'sseilen. Naar de NSU-Werke m Neekarsulm voorts heeft medege- ,'.s besluit genomen om de ont wikkeling van de NSU-wankelmotor te bespoedigen en tijdrovende en kostbare parallel-ontwikkelingen te vermijden. Advertentie hierboven Clibo-flitser Vo°r Click en Clack v f 14.50 Voorts nog flitsers van f. 15.- t/m f. 37.50 Agfa heeft flitsers voor èlk soort camera. Om te krijgen: fijn! Om te ge ven: goed 1 Om briljante, rake foto's te maken: béter! de besfe kijk op Nadat gisteravond de Belgische mi nister van buitenlandse zaken. Spaak, naar men dacht met algemene instem ming van de zeven ministeriële dele gaties, had gesteld dat het probleem van het Gemenebest het grootste was en dus onmiddellijke aandacht moest krijgen, bleek de Franse afvaardiging, onderleiding van de minister van bui tenlandse zaken, Couve de Murville, gisterochtend een geheel andere me ning hierover te huldigen. Voor de leider van de Britse dele gatie, Heath, die een positieve op- OSLO, 9 nov. (UPI) Het debat in het Noorse parlement over de politiek van Noorwegen tegenover de E.E.G., zal volgens parlementaire waarnemers in Oslo zonder enige twijfel leiden tot het besluit, dat Noorwegen het volledig lid maatschap van de Euromarkt handels club zal aanvragen. De Noorse minister van buitenlandse zaken, Lange, heeft tijdens een bijeen komst van de associatie van Oslose han delaren gezegd, dat wanneer Noorwe gen buiten de Europese gemeenschappe lijke markt blijft, het land geleidelijk economisch en politiek geïsoleerd zal worden van de westelijke wereld. BRUSSEL, 9 nov. In een vraagge sprek voor de Belgische radio heeft de Deense minister van buitenlandse zaken, Krag, gezegd, dat Denemarken wenst deel te nemen aan de onderhandelingen tussen Groot-Brittannië en de gemeen schappelijke markt over agrarische vraagstukken, dit met het oog op zijn traditionele afzetgebieden in Duitsland en Italië. Volgens Krag zal het voorgenomen uitstel van de bespreking over land bouwkundige problemen tussen Enge land en de landen van de gemeenschap pelijke markt voor Denemarken geen onoverkomenlijke moeilijkheden mee brengen. THORSHAVEN, Het parlement van de Farör-eilanden heeft een voor stel van de regering om gezamenlijk met Denemarken onderhandelingen te openen over een eventueel toetreden tot de gemeenschappelijke markt goedge keurd. De Faröreilanden maken deel uit van het Deense koninkrijk, maar hebben een bijzondere status. dracht voorstond aan de ambtelijke delegatie op basis waarvan vlot zou kunnen worden verder gewerkt, kwam dit besluit als de eerste kou de douche zoals in de wandelgangen van de conferentie werd opgemerkt. Men toonde zich enigszins bezorgd over deze gang van zaken, waarbij voorrang wordt verleend aan welis waar zeer belangrijke doch tegen de achtergrond van de overige vraagstuk ken niet essentiële problemen. Gissend naar de achtergrond van de Franse houding, werden twee mogelijke rede nen aangevoerd: 1) de Franse regering heeft haar definitieve houding nog niet bepaald en 2) de Franse delegatie tracht zo snel mogelijk tariefvoordelen in de onderhandelingen te verwerven, waarbij in het bijzonder aan de Franse auto-industrie wordt gedacht. Waarnemers betreuren het dat de zes geen motor in hun midden hebben, die de conferentie over moeilijke punten heen kan helpen. Het was trouwens vooral een gevolg van het Franse ver zet bij de voorbereidingen voor de on derhandelingen, dat de Belgische minis ter van buitenlandse zaken, Spaak niet kandidaat werd gesteld als permanent voorzitter van de conferentie. Hoewel de Belgische minister ook de afgelopen twee dagen herhaaldelijk heeft getracht een algemene lijn voor de komende on derhandelingen vast te stellen, kon hij daarbij niet het gewicht in de schaal leggen van voorzitter van een nationale delegatie. Als conferentievoorzitter was zijn ge zag natuurlijk veel groter geweest. In middels heeft deze eerste koude douche twijfel doen ontstaan of zoals bijna noodzakelijk wordt geacht de zeven landen voor de zomer van 1962 tot de eerste concrete resulaten op de weg naar het Britse lidmaatschap van de EEG zullen kunnen komen. DEN HAAG, 10 nov. Een groep van zestig eigenaren van huizen, gele gen in het afbraakplan Bezuidenhout- C, gaat zich verzetten tegen de ontei geningsplannen van de gemeente. Tij dens een gisteravond gehouden verga dering hebben zij met algemene stem men een coöpetarie opgericht, die de belangen van de huiseigenaren zal be hartigen. Het doel Is in totaal 1400 percelen, waarvan het merendeel goede wonin gen zijn, te behouden of Dij eventuele onteigening een prijs te bedingen, die overeenkomt met de waarde van de percelen in deze tijd van woning- schaarste. Het voorlopig bestuur van de coöperatie heeft meegedeeld, dat het de strijd met de gemeentelijke instan ties gaat aanbinden tegen uitvoering van de binnenkort te publiceren af braakplannen. De coöperatie, die zich van dex steun van een advocatenkantoor heeft verze kerd, denkt enkele proefprocessen te gaan voeren om een goede maatstaf voor verkoop van andere percelen te verkrijgen. Het bestuur heeft verder het voornemen met de Kamer van Koop handel, die zich tegen het plan heeft uitgesproken, en met de Nederlandse Spoorwegen overleg te plegen over Het hoe hoopt te- wijzigingen in het plan vens door de Landbank N.V., dié zeer veel interesse toont, afbraak tegen te kunnen gaan. Een adres aan B. en W. en een rekwest aan de koningin zijn reeds verzonden. SOVJET-UNIE De industriestad Stalino en het district Stalinskaja in de Oekraine hebben hun naam gewijzigd in respectievelijk Donetsk en Donetzka- ja, zo is door het Russische persbureau Tass bekendgemaakt. (Advertentie.) Chemische fabriek L van der Grinten n.v. Venla Leden van de veiligheidsdienst en po litiemannen in burger bevonden zich onder de luidruchtige Ghanezen, toen de koningin en haar echtgenoot, prins Philip door president Kwame Nkroe- mah werden verwelkomd. Het schreeu wen, hoornblazen en dansen hield op, toen het koninklijk paar eerst stilhield voor een ritueel dat werd uitgevoerd door eenenzestig stamhoofden uit alle streken van het land. Het was een hart verwarmend begin van de W©6tafri- kaanse reis van vier wel .en der ko ningin Pas op het laatste ogenblik was deze reis door haar regering goedge keurd, omdat men voor haar veiligheid beducht was, als gevolg van blijken van onrust in Ghana, waar de president al le oppositie tegen zijn autocratisch be wind poogt te verlammen en waar on der meer een aanslag is gepleegd op Nkroemahs standbeeld, dat alvast in Accra staat opgericht. Op het vliegveld van Accra rof felden de Ghanese drummers er op hun instrumenten lustig op los en de drums zongen van Akyempong de man die volgens de legende de Gha nese natie stichtte. Zjj zongen het lof lied van de rimboe, waar het hout vandaan gekomen was om de drums van te maken. Zij roffelden ook een boodschap voor de koninklijke gasten. Ga voorzichtig, o, gu koninklijke, ga voorzichtig, want de grond waarop gij loopt is heet... ga voorzichtig. Vijf vrouwen zongen een spreek koor: „Zij zeiden, dat zij niet zou ko men, en nu is zjj hier, koningin Eli zabeth is naar Ghana gekomen. Er heeft zich bij de aankomst van koningin Elizabeth en prins Philip m Ghana slechts één incident voorgedaan, dat echter van zo weinig betekenis was, dat niemand het merkte. Op twee plaat sen brak de menigte van 20.000 mensen door de „fzetting op het vliegveld. De politie moest knuppels gebruiken om de ménsen terug te drijven. Maar er werd niemand gewond, Verschenen: Nieuwzeevaartboek van AMSTLEVEN. Ditmaal in handig pocketformaat 144 Pagina's Ruim zestig foto's van zeefotograaf Cees van der Meulen. Tekst: brieven van zeevarenden. Stuur briefkaart met f 1.- extra aan postzegels aan Amstleven - Postbus 1072 - Amsterdam of aan de Arnhemsche Verz. Mij. - Postbus 145 - Arnhem, en U krijgt het franco thuisgestuurd. De binnenhuisarchitectuur-klas van de Academie voor Beelden de Kunsten in Den Haag maakt een goede beurt met de ten toonstelling van liet kleuterleidsters- werk, die zjj heeft ingericht in de Rol zaal op het Binnenhof. Het is een fleurige expositie geworden, die in haar beperkte omvang toch een le vendig beeld geeft van het werk van de opleidingsscholen voor kleuterleid sters. Een snuifje historie van de kleu terschool, werkstukken, die thans op de opleidingsscholen worden vervaar digd en een indruk van wat er op de moderne kleuterschool omgaat. Een grote foto toont een kleuter, die on der het tekenen opkijkt naar de leid ster. Onderschrift: „Juf, juf, deze kleur rood zoek ik, maar dan in het groen". Van een bandje kan men beluisteren hoe een leidster een ver haal vertelt en hoe de kinderen op dat verhaal reageren. In de kelder van de grafelijke zalen klonken deze week de ijle kleuter stemmetjes in werkelijkheid: verschil lende scholen hadden bij toerbeurt een kleuterklas in de kelder geïnstal leerd. Er zjjn daartussendoor ook de monstraties van de opleidingsscholen voor kleuterleidsters geweest, maar bij de kleuters zelf 'verd er niets „ge demonstreerd". De kinderen gaan in die vreemde omgeving onverstoor baar hun gang. Er lopen toeschou wers af en aan, maar Jan heeft het onder de keldergewelven vee] te druk met zijn kleiwerk om daarop te let ten en Marietje staat, zich van geen observatie bewust, met de tong tus sen haar tanden te penselen aan een schildering, die tegen de stenen muur hangt. Een heerlijke leeftijd. Ida Wasserman, de Haagse actrice, die dit jaar veertig jaar aan het toneel is, zal 25 november de kunst markt van de Haagse Kunstkring ope nen. Het is de derde maal, dat de kunstkring vlak voor Sinterklaas een 'lllllllllllllllllllIllllllllllllMlllllllllllllllllllllllllllllllllllllllMtl kunstmarkt organiseert. Op deze markt zullen werken van de leden worden verkocht. Twintig procent van de opbrengst zal ten goede komen aan de Haagse Kunstkring. Vorig jaar werd de markt door ongeveer tweeduizend Hagenaars bezocht. Door middel van een grote Sinterklaaspop, die zal worden opgehangen voor het gebouw van de Kunstkring aan de Den- neweg hoopt men dit jaar nog meer bezoekers te trekken. Raambiljetten en folders zullen worden gezonden naar omliggende bedrijven en kanto ren. Gedurende de marktdagen zal een cabaret dat uit leden van de kunst kring bestaat een aantal voorstellin gen verzorgen. Ook zal er een bundel uitgegeven worden onder de titel „Al lemaal anders", met gedichten van kunstkringleden. Doe uw koeien in bad, voordat ze gemolken worden" verzoekt een Engelse typiste de ANVV. Zij is een der 2300 vreemdelin gen, die in de bezoekers-enquête 1961 haar mening over ons land gaf. De Britse jongedame bleek bijzon der geschokt, dat Hollandse koeien, die „de hele dag in alle standen in de wei liggen", zonder een stevige wasbeurt gemolken worden. „Badka mers voor zo'n twaalf miljoen koeien wordt een dure grap" verzuchten de VV-bevorderaars. Zij hebben echter wel oren naar het verzoek van een Amerikaanse predikant om alle wind molens te laten staan „al was het al leen maar voor de Amerikanen". En ook de smeekbede van een „compu- tor-programmeur" uit Kaapstad om meer draaiorgels' in de straten werd niet onwelwillend in overweging ge nomen. Zeer vele dames spraken hun be nauwenis uit over het huns inziens aanzienlijke tekort aan „dameskrul- len" in de grote steden. Hetgeen zon der twijfel weer eens onder de aan dacht der met sanitaire voorzieningen belaste autoriteiten zal worden ge bracht. Een Amerikaans zakenman genoot bijzonder van het Panorama Mesdag in Den Haag en Madurodam in „Rot terdam". Vergissen is menselijk. Een Londense amateurgeograaf vond de sfeer in de Amsterdamse cabarets „mysterieus". Deze illusie wordt niet gedeeld door andere, gastronomisch ingestelde lieden, die onze in het Frans gestelde restaurantmenu's verfoeien en meer klare taal, bij voorbeeld En gels, wensen. Voorts vindt men het vreemd, dat in ons waterrijke land een glas water aan tafel slechts met hidden en smeken te krijgen is. En kele Belgen klagen, dat Nederlanders hun „algemeen beschaafd Neder lands" niet begrijpen. Een Brussels studentje schrijft over ons land: „Zeer mooi, vooral jullie Bloemen. Holland is een van de prachtigste steden, die ik ooit bezoek hebt". Voorts schijnen wij ook „paradijse lijke" tekortkomingen te hebben. Een Franse scheikundige meent, dat die staat bereikt zou z.:jn, indien hier een Middellandse Zee-klimaat heerste. Een Engelse letterzetter verklaarde echter: „Indien het landschap even aantrekkelijk was als karakter, pro perheid en vriendelijkheid van uw volk, dan zou Nederland een ware hof van Eden zijn". Waaruit geconclu deerd moge worden, dat Nederland be paaldelijk „elck wat wils" biedt, ook op het gebied van wensen en verlan gens. Het ministerie van O. K. en W heeft de twintigjarige, juist van een gymnasium gekomen Hagenaar Jaap Tours aangewezen als officiële Neder landse vertegenwoordiger op de jeugdbijeenkomst van de World Friendship Federation, die zaterdag in Kopenhagen begint onder het mot to: „Leert uw buurman kermen" Donderdag is hij van Schiphol naar Kopenhagen vertrokken. Uit nog vijf tien andere landen over de gehele wereld verspreid komen jongens tus sen zestien en twintig jaar naar deze bijeenkomst, die zeven weken in be- slag zal nemen. Zij zullen in Kopen hagen bu Deense families worden on dergebracht en bovendien een week in Aarhus doorbrengen. Op het pro- gramma staat voorts een kennisma king met de universiteit van Kopen hagen, waaraan de deelnemers een week lang colleges zullen mogen bij wonen. IN deze rubriek hebben wij dezer dagen het ve-haal verteld van Albert Otten, de Heerenveense jongen met zijn viskundekr.obbel. Een lezer uit Purmerend schrijft ons nu, dat er altijd „baas boven baas" is en dat Albert niet de eerste is, die zo'n buitengewone prestatie heeft ver richt. In de jaren dertig slaagt de zestienjarige leerling J. \an Rooyen van de kath. H.B.S. in Roosendaal voor de hogere acte Wiskunde K V, een actie die hem de volledige be voegdheid gaf om als leraar de te geven op een H.B.S. Advertentie (Advertentie)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 9