Hoe loonstijging te beperken? Volgende week opnieuw een bespreking Molotov naar Rusland SIT DOWN" IN DEN HAAG Bussum: twee kinderen bij brand omgekomen Vader probeert hen tweemaal tevergeefs te redden Van der Putten zal namen noemen van tegenstanders Minister Visser zelf bemoeit zich met veel besproken zaak Borgward SOEKARNO OEFENT FELLE KRITIEK UIT OP V.N. Aanval op Nieuw-Guinea als plan-Luns wordt aanvaard BIJSTAND AAN NOORD-AFRIKANEN GALVAO LAAT EVEN VLIEGTUIG KAPEN Portugese oppositie roept op tot boycot van verkiezingen te AUTO UNION DKW ISAR DE LUX 1962 GESPREK REGERING-STICHTmG Atlasraket met aap ontploft Het weer. TV en radio via distributie Wasgoed rondom haard vatte vlam GOOD Geen partijstrijd meer m hyrie Santa Maria'-kapitein weer actief éee, MORRIS 'êeforegou êuij! Iets meer wind Het weer in Europa PTT-proef in Den Haag Zo nodig gerechtelijk onderzoek Veroordeling van Joden in Moskou ZATERDAG 11 NOVEMBER 1961 V 85ste JAARGANG No. 30976 (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG,'11 november Het gesprek tussen regering en Stichting van den Arbeid over de Matiging van de loonstijging heeft fiog niet tot concrete resultaten geleid. Werkgevers en werknemers fcijn het er wel over eens, dat er iets moet gebeuren, maar de moeilijkheid zit in de wijze, waar- Op de zaak moet worden aange pakt. Daarover wil de Stichting hü nog een week nadenken. Minis ter Veldkamp heeft de knoop dus hog niet hoeven doorhakken. De bijeenkomst in kasteel Oud-Was Benaar, die nu voor volgende week [Suede dames- en herenjasjes fJMhpven g hunbur, ggkholn, Lo°naerhager ieïwau* 1*5 bin £°me N.V, teitt, v/h JAC. v. d. LAAN St. vrijdag gepland is, moet echter worden beschouwd als een eind gesprek. en Skoda GARAGE VERBEEK n.v. Over twee weken Rapport-Zaayer Weduwe Aernout Prijzen vanaf 5695. V. LOON s AUTOMOBIELBEDRIJF is Uw T.V. defect BEL. .T J^pczriHai snellebillijke reparatie Thans f 4995.— J.J.VAN K00TEN iii i Technisch speelgoed LISSABON, 11 nov. (AFP, Rtr.) Uit een boven de Portu gese hoofdstad vliegend Portu gees lijnvliegtuig zijn gistermid dag plamfletten afgeworpen, waarin de Portugese kiezers worden opgeroepen niet deel te nemen aan de morgen te houden algemene verkiezingen. De pam fletten waren ondertekend door kapitein Henrique Galvao, die indertijd bekendheid verwierf door het kapen van het Portu gese passagiersschip „Santa Maria". BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW.Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARlEi" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, f 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. WENEN, 11 nov. (Rtr, AFP) Molo tov is gisteravond met zijn vrouw per trein uit Wenen naar Moskou vertrok ken. Kort voor de trein naar Moskou vertrok, verschenen de Molotovs op het station. Het echtpaar was in gezelschap Van leden van de Russische ambassade Jn Wenen en leden van de Russische de legatie bij het internationale bureau voor kernenergie. Bij het passeren van de grens te Hohenau had Molotov tegen grenswachten gezegd dat hq „zeer vol daan" was. Zoals bekend was Molotov In Wenen permanent vertegenwoordiger Van Rusland bij het internationale bu reau voor kernenergie. Een woordvoerder van de Oostenrijkse Jolitie heeft bevestigd dat de gewezen ^nister Wenen heeft verlaten. Hij kon biet zeggen hoe het mogelijk was dat de agenten bij het ambassadegebouw het vertrek niet hadden gadegeslagen, noch hoe Molotov en zijn vrouw zich bij el kaar gevoegd hadden. CAPE CANAVERAL, 11 nov. (UPI) Een atlasraket met in de neuskegel een kleine aap, is nog geen minuut na de lancering geëxplodeerd. Ongeveer 30 seconden na de start begon de inter continentale raket over te hellen tot deze vrijwel horizontaal hing. Direct daarop verdween het gevaarte in een Wolk van vuur en rook. De wrakstukken Vielen terug op de basis en in zee. De Amerikaanse luchtmacht maakte niet onmiddellijk bekend of de raket zonder ftteer geëxplodeerd was of was opgebla zen door de veiligheidsofficier. (Advertentie) BARTELJORISSTR. HAARLEM TEL. 13439 LEIDSESTRAAT (BIJ KONINGSPLEIN). AMSTERDAM TEL. 223596 Verwachting, medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 uur. Veel bewolking met plaatselijk enige Tegen Matige tot krachtige wind tus sen oost en noordoost. Weinig veran dering in temperatuur. a-Zondag: zon: 7.54-16.54; maan: 11.49 «0.30. -Maandag: zon: 7.55-16.53; maan: 12.40 **■35. Sta tion Vb® Heldei f&sel rhs S^nchen Smirch Seneve Ath1"1 gthene fjadria Weer zw. bew. geh. bew. zw. bew. onbew geh. bew. zw bew. licht bew. licht bew. regen regen zw. bew. regenbui regen zw bew. geh bew. geh bew regen zw bew zw bew zw bew zw. bew mist zw bew. zw bew. regen licht bew. max min temp temp gisteren 10 4 7 8 8 7 8 10 10 10 8 9 6 8 8 8 14 9 10 8 9 9 10 18 19 14 17 5 6 1 4 2 5 4 8 7 6 5 4 5 5 7 4 1 —1 2 4 1 15 10 8 13 neersl 24 ui 0 2 4 0 2 0 3 2 2 16 9 18 2 2 7 2 0.6 2 0.3 4 2 0.3 0 0.1 0 Advertentie) Groothandel in Tabaksfabrikaten Permanente expositie Nicolassverpakkingen Minister Veldkamp deelde de pers gisteravond mee, dat het uitstel gevraagd is door de Stichting zelf. Werkgevers en werknemers willen pro beren alsnog tot een eenstemmig oor deel te komen. De minister zei, dat| een plan voor hem aanvaardbaar zal zijn wanneer het de loonstijging zoda nig zal beperken, dat de arbeidskosten „niet belangrijk" boven de gemiddelde stijging van de landelijke produktivi- teit uitgaan. Donderdag vergadert de Stichting. De resultaten van het beraad zullen -an de regering worden meege deeld zodat zij vrijdag in de kabinets vergadering kunnen worden besproken. Diezelfde avond moet dan de derde en laatste vergadering in het kasteel Oud- Wassenaar worden belegd. Als de Stich ting dan nog geen aanvaardbare een stemmigheid bereikt heeft, is het laat ste en beslissende woord aan de rege ring. Men mag aannemen, dat bewinds lieden tijdens de bespreking van gis teren erin geslaagd zijn het loonpro- bleem tegen ondoelmatige oplossin gen te beschermen. De plannen van de werknemers om de loonbeheersing onder te brengen in een pakket van investeringsbeperkende maatregelen zullen wel van de baan raken. De ge dachten aan bepaalde werkgeverszij de om aan de toonbeweging een wat grotere ruimte te geven door een eni germate „slippend" prijsbeleid, maakt evenmin kans op een formele verwezenlijking. Vermoedelijk zal de eni>r aanvaard bare oplossing dus liggen in een vrij willige loonbeheersing zonder ir-„cr, waarbij de partijen binnen de grenzen van de nu bestaande loon- en prijspo litiek blijven. Op die weg vormt de ko mende huurverhoging echter een steen des aanstoots. Indien de regering niet tot uitstel van de huurverhoging be reid is en voorlopig bestaan daar voor geen aanwijzingen wijst alles In de richting van een beraad van de werkgevers, die sterk vóór huurverho ging zijn, en de werknemers, die de plannen van de regering op dit punt niet steunen, over de mogelijkheid om de huren te laten stijgen zonder dat zq beslag leggen op de loonruimte. Dit ei van Columbus moet echter nog ge legd worden. DEN HAAG, 10 nov. Binnenkort zal in Den Haag in het Bezuidenhout een begin worden gemaakt met de aanleg van een proefnet voor een gecom bineerde doorgifte van het televisiepro gramma en de radioprogramma's vol gens een nieuw systeem. De program ma's zullen, in tegenstelling met vroe gere proeven, ontvangen kunnen worden met normale televisie-ontvangers en ra diotoestellen voorzien van FM-Band. Het systeem biedt de mogelijkheid om meer programma's door te geven, waarbij het met nodig is afzonderlijke antennes of frequentie omzetapparatuur aan te schaffen. Het verschil' principieel va het systeem dat is toegepast bq het onderzoek naar de technische mogelijk heden tot doorgifte van beeldsignalen. Enkele jaren geleden zijn door de PTT in een tweetal draadomroepnetten m Den Haag proeven genomen. Hierbq werden televisiesignalen, met een nor male antenne op een gunstig punt in de stad ontvangen, via het draadom- roepnet naar een aantal proefaansluitin- gen geleid. Wegens de elektrische eigen schappen van het net gebeurde dit zo, dat bij de aansluitingen speciaal voor dat doel gewijzigde ontvangers moesten worden toegepast. De thans voorgeno men plannen hebben, zo vernemen wij, het karakter van een proef met het doel de nodige ervaring in de praktijk op te doen. Zo hadden de demonstranten tegen de atoombewapening vrijdag het kruispunt Laan van MeerdervoortAnna Pauwlonastraat in Den Haag bezet. Zij werden met zachte hand gemaand zich te verwijderen. Toen zij zich onwillig betoonden, werden zij weggedragen. Kort daarna werden zij veroordeeld tot vijfentwintig gulden boete. (Zie ook pagina 5). (Van een onzer verslaggevers) BUSSUM, 11 nov. Twee kinderen van het gezin Wiegers, het achtjarig dochtertje Coba en het vijfjarig zoontje Johnnie zijn vannacht tijdens een korte, maar felle brand in de woning aan de Driestweg te Bussum om het leven gekomen. De heer Wiegers, die tot drie maal toe vergeefse pogingen aanwendde zijn kinderen uit de brandende vuur zee te redden, werd met ernstige brand wonden naar het Majella-ziekenhuis overgebracht. Mevr. Wiegers-Veling ontkwam door met de twee maanden oude baby Robbie op de arm aan de vlammenzee uit het raam te sprin gen. Om vijf over twee werd de brand ge meld, aanvankelijk zelfs op twee plaat sen. De brandweer rukte ijlings met groot materieel uit, doch kon niet voor komen, dat de woning totaal uitbrand de. ,.,Pe dertigjarige bouwvakarbeider P. Wiegers had toen reeds de ruiten van zqn woning met de blote vuisten stuk geslagen en een ladder gehaald; zijn vrouw: en de baby kon hij aan de over- zqde bij de buren onderbrengen. Tweemaal probeerde hij daarna nog in de woning door te dringen, maar de laaiende vlammenzee en de dichte rookontwikkeling maakte het hem onmogelijk de achterkamer, waar beide kinderen sliepen, te bereiken. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 11 nov. De minister van Defensie, ir. S. H. Visser, persoon lijk heeft zich thans tot taak gesteld opheldering te brengen in de veel be sproken zaak-Van der Putten, de zaak rond de technisch hoofdambtenaar bij het ministerie van Defensie, die vooral in het nieuws is gekomen door de ge ruchtmakende „bloesjes-affaire", die zich in Oudewater zou hebben afge speeld. Aanleiding tot de actie van de minister is geweest een publikatie van het Algemeen Dagblad op 30 sep tember, waarin gezegd werd, dat en kele hooggeplaatste officieren, die vi tale posten bekleden in het huidige le ger, zich in het voormalige Nederlands- Indië zouden hebben schuldig gemaakt aan collaboratie met de Japanners. En kelen van hen zouden zelfs voor het uitbreken van de vijandelijkheden „za ken hebben gedaan met de Japanse legerleiding. Deze groep officieren zou de heer Van der Putten willen weg werken, omdat zij vermoedt, dat hij be zwarend materiaal tegen hen zou be zitten. Het artikel wekt de indruk, dat de gegevens van de heer Van der Put ten zelf zijn vernomen. Naar aanleiding van dit bericht heeft (Advertentie) Bloemendaalseweg 1-9 Bloemendaai Telefoon 52301 e Heerenstraat 15. Tel. 21001-12547 DJAKARTA, 11 nov. (Reuter, AFP, UPI) President Soekamo heeft gis teren felle kritiek geleverd op de Ver enigde Naties, die volgens hem „niet langer de wensen van de volkeren tot uiting brengen." Hq zei, dat het V.N.- secretariaat en de speciale organisaties van de Verenigde Naties gereorgani seerd moeten worden en dat de zetel moet worden verplaatst. Soekarno zei, dat zijn plgh verder ging dan de Rus sische voorstellen op dit punt, omdat de Russen alleen het secretariaat wil len reorganiseren en hjj de gehele or ganisatie wil doen herzien. De Indonesische president sprak op een massabijeenkomst te Semarang op „heldendag", de verjaardag van de In donesische opstand tegen Nederlandse en Britse militairen te Soerabaja in 1945. Tijdens zqn rede verklaarde Soe kamo dat Indonesië zal blijven vech ten voor het bezit van westelijk Nieuw- Guinea, met of zonder steun van de Verenigde Naties. „Wanneer de Ver enigde Naties een beslissing hebben genomen over het Nederlandse voor stel tot internationalisatie van West- Nieuw-Guinea, zal ik mijn definitieve bevel uitvaardigen. Thans luidt mijn bevel, dat men op alles voorbereid moet zqn", aldus Soekarno. Het persbureau A.F.P. meldt, dat president Soekarno in zijn rede onder meer heeft gezegd: „Ik zal bevel geven, dat gebied te herwinnen en niemand zal ons kunnen tegenhouden. Wq me nen het ernstig en onze helden zijn be reid zich op te offeren." Hii richtte vervolgens de vraag tot de menigte „wat zullen wij doen als de Verenigde Naties ons in de steek laten?". Toen de menigte „aanvallen' brulde ant woordde Soekarno: „Ja, dat is het ant woord." minister Visser, zo heeft hij gistermid dag tegenover journalisten verklaard, de heer Van der Putten maandag door twee hooggeplaatste ambtenaren, die geheel buiten de zaak staan, doen ho ren. In een verklaring, die door deze twee ambtenaren en door de heer Van der Putten is ondertekend, verklaart deze geen mededeling te hebben ge daan „in de zin zoals in het A.D. is gepubliceerd". In zijn verklaring zegt Van der P. over de publikatie een klacht te hebben ingediend bij de Raad voor de Journalistiek. Hoewel de heer Van der P. zich dus van het artikel heeft gedistan- cieerd, heeft hij tegenover de beide hoofdambtenaren wèl verklaard, dat bepaalde, hem met name bekende of ficieren, die thans nog bij de land- macht dienen, zich in het voormalig Nederiands-Indië wel aan collabora tie hebben schuldig gemaakt. Diezelf de officieren zouden ook na de capi tulatie van Japan in Nederiands-In dië onregelmatigheden hebben ge pleegd. De heer Van der P. weiger de echter pertinent tegenover de twee hoofdambtenaren namen te noe men De minister heeft met deze weige ring geep genoegen genomen. Hij heeft de heer 'Van der P. gelast binnen twee dagen de namen te noemen van de door hem beschuldigde officieren en tevens op te geven waaraan zq zich naar de mening van de heer Van der P. zou den hebben schuldig gemaakt. De heer Van der P. heeft zich hiertoe bereid verklaard. Hjj heeft de minister echter gevraagd hem niet twee, maar veertien dagen de tijd te geven vanwege de uit gebreidheid yan de documentatie. Ir. Visser heeft hem dit gevraagde uitstel verleend, zodat de heer Van der P, de op schrift gestelde beschuldigingen tegen de met name genoemde officieren op 24 november aan zqn commandant zal overhandigen. De minister heeft gisteren gezegd al le maatregelen te zullen nemen, die de verklaring van de heer Van der P. no dig zal maken, desnoods ook gerech telijke onderzoeken. Tot op de dag van vandaag zo verklaarde de bewindsman met nadruk, heb ik echter volledig ver trouwen in het ambtenarenkorps, waar van de eer en de goede naam door be paalde insinuerende publikaties door het slijk zijn gehaald. Die publikaties ziin niet alleen een aantastmg van het vertrouwen in de overheid, maar be werkstelligen ook een aantasting van de geestelijke weerbaarheid, op een ma nier die de communisten niet zouden kunnen verbeteren, zo zei hij. De mi nister zei vastbesloten te zqn de zaak tot op de bodem te zullen onderzoeken. Ik wil een einde maken aan de ver dachtmakingen en insinuaties. Ik ga er van uit, dat het ambtelijk apparaat vol komen fatsoenlijk is totdat het tegendeel is bewezen". Op de bijeenkomst, die de minister zelf een misschien wonderlijke stunt" noemde, gaf hij de pers foto-kopieën van onder meer het proces-verbaal, dat is opgemaakt tegen een betrokkene in de zaak Oudewater en van zqn brief wisseling met de heer Van der P. Ook het tien jaar oude „rapport-Zaayer" werd ter hand gesteld. In dit rapport wordt afgerekend met de geruchten over bepaalde misstanden, die zich kort na de bevrijding bij het KNIL zouden hebben voorgedaan en waarover de Te legraaf onlangs uitvoerig heeft bericht, in deze publikaties wordt onder meer gewag gemaakt van de dood van vaan drig Aernout. die zou zijn vermoord, omdat hij op de hoogte was van groot scheepse zwendel- en corruptiezaken. Een aantal andere autoriteiten, die zich met deze zaak hebben beziggehou den, zou eveneens onder verdachte om standigheden zijn gestorven. Ook van der P. zou alles van de zaak weten en daarom alsnog moe ten worden Weggewerkt. Daartoe zou onder meer hebben moeten- dienen de aanranding in Oudewater, die in scè ne zou zijn gezet om de heer Van der P. onmogelijk te maken. Minis ter Visser heeft nu verklaard, dat er in het geheel geen aanrandingsscène is geweest. In het rapport-Zaayer werd onder meer aanbevolen de heer Van der P. te ontslaan of hem minstens psychia trisch te laten onderzoeken. De hele rel in die tijd, voornamelijk gepubliceerd door de Leidsche Post, zou door hem veroorzaakt zqn. De commissie zei te twijfelen aan zijn geestelijk evenwicht. Op een vraag gisteren aan de minister waarom Van der P. toen niet is ont slagen antwoordde ir. Visser, dat in dertijd is overeengekomen, dat de heer Van der P. niet zou worden ontslagen, mits hij zich verder zou onthouden van elke actie. De minister wilde verder niet ingaan op de behandeling van de. ze zaak door zijn voorgangers. Wel zei hij het rapport van de commissie- Zaayer volledig, juist en betrouwbaar te achten. In het rapport valt ook te lezen, dat de commissie meent, dat de weduwe Aernout in aanmerking zou kunnen ko men voor pensioen nu alsnog is vast gesteld, dat de dood van haar man aan extremistische activiteit te wijten was. Mevrouw Aernout heeft dit pensioen echter nooit gekregen. Vanuit de Ka mer zijn hierover inmiddels vragen ge steld, die nog niet zijn beantwoord. De heer Van der P. voert op het ogenblik een proces met de minister over een overplaatsing in een volgens Van der P. minder gunstige positie. In deze zaak heeft het ambtenarengerecht nog geen uitspraak gedaan. De minis ter meent echter, dat de mededelingen, die hq gisteren heeft gedaan, geen in vloed hebben op de rechtsgang, omdat zii buiten deze zaak staan. AMSTERDAM, Mr. N. J. Geleijn- se; de raadsman van Van der Putten, juicht het toe „dat er eindelijk een mi nister van Defensie is, die blijkbaar se rieus alle tot dusverre, om welke re denen dan ook, terzijde gelaten histo rische feiten wil onderzoeken". De heer Geleijnse zei voorts, dat de heer Van der Putten bezig is zijn voor lichting aan de minister zo breed mo gelijk op te zetten. Behalve de door de minister genoemde punten zal deze do cumentatie al datgene omvatten, waar van Van der Putten meent, dat het in het door de minister blijkbaar gewens te noodzakelijke onderzoek bekend moet worden gemaakt. PARIJS, 11 nov. (A.F.P.) In Parijs is vernomen dat, behalve in Leningrad, ook in Moskou onlangs drie vooraan staande Joden zijn veroordeeld. Een hunner, Yossifovitsj, kreeg wegens on dermijnende activiteit drie jaar gevan genis en vier jaar verblijf in een ar beidskamp. Yossifovitsj werd in 1948 tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens Zionistische activiteit. Het pro ces in Moskou viel ongeveer samen met het proces in Leningrad, zo werd gezegd Brandweermannen drongen daarna met rookmaskers op de woning bin nen en vonden korte tijd later de kin deren. Een van hen was toen reeds overleden, het andere gaf op weg naar het ziekenhuis nog wel enige levenstekenen, doch overleed nog voor het in het ziekenhuis was aangeko men. De brand is vermoedelijk ontstaan, doordat de luierwas, die om de haard kachel hing, vlam heeft gevat. Boven de haard had het vuur zich een gat in de zoldering gevreten. VEGHEL Een uitslaande brand heeft vannacht ernstige schade aange richt in de Coöperatieve Zuidnederland se Kruidendrogerq alhier. De schade door verlies aan kruiden en vernieling van materieel wordt geraamd op een ton. De indirecte schade, als gevolg van de onmogelijkheid om gecontrac teerde hoeveelheden kruiden binnen de normale tijd te verwerken, is niet te schatten. De oorzaak van de brand is niet bekend. LEEUWARDEN 11 nov. Een felle uitslaande brand heeft gisteravond ge woed in de banketbakkerij van de firma W. H. Taconis aan de Voorstreek. De bakkerij en de erboven gelegen opslag ruimte met kleedlokaal voor het perso neel brandde geheel uit. De aan de voorzijde van het pand gelegen winkel en het woonhuis daarboven, konden, zq het met zware waterschade, behouden blijven. De schade is zeer groot. Alle grondstoffen voor de Sinterklaasproduk- tie en een grote voorraad artikelen, die reeds gereed waren, gingen verloren. Het bedrijf was tegen brandschade ver zekerd. Deze loopt zeer zeker in de tien duizenden guldens. De oorzaak van de brand is onbekend. (Advertentie) incl. verwarming Hoofdagent voor Haarlem en Omstreken Bloemendaai - Korte Kleverlaan 30 46 Telefoon 02500 - 51301 f A A 11 rtp-t, rtr I 5 4 2 8 2 6 2 0 5 3 Advertentie met nog meer technisch comfort. Geheel compleet Houtplein 18-20 - Tel. 12000 - Haarlem C* DAMASCUS, 10 nov. (AFP) Ze ventig vertegenwoordigers van de be langrijke politieke partijen m Syrië heb ben een overeenkomst van nationale eenheid getekend, met het doel elke partijstrijd in Syrië voor de komende vier jaar uit te sluiten. r Twee jonge vrouwelijke juristen, Marie Claude Radziewsky en Nicole Rein, hebben zich gewijd aan een moedige onderneming. Zij verlenen rechtskundige bijstand aan de Noordafrikanen in Parijs, die stellen dat zij door de hoofd stedelijke politie zijn mishandeld in verband met de demonstraties ter gelegen heid van de zevende verjaardag van de Algerijnse opstand. De beide advocaten zeggen, dat hun telefoongesprekken worden afgeluisterd, dat zij geschaduwd worden en bedreigd. Advertentie BARTElJORISSTRAAT 6 - HAARLEM De bemanning van het toestel, eigen dom van de „Transportes Aereos Por- tuguesas", werd door zes met revolvers bewapende passagiers, onder wie zich ook een vrouw bevond, gedwongen toe te staan dat de pamfletten werden af geworpen. Nadat dit geschied was vloog het vliegtuig naar Tanger, in Ma rokko. Het toestel, een „Super-Con- stellation", die wordt gebruikt op de luchtverbinding Casablanca Lissabon v.y., had achttien passagiers aan boord. Bq de landing in Tanger vroegen de zes passagiers, die de pamfletten had den doen afwerpen, als politieke uit gewekenen in Marokko te blijven. De „Super-Constellation" is, nadat de zes waren uitgestapt, naar Lissabon terug gevlogen. Generaal Humbert» Delgado, de zich in ballingschap bevindende lei der van de Portugese oppositie, heeft gisteravond in Casablanca tegen journalisten gezegd, dat „de daad van piraterij van de handvol avon turiers", die uit een Portugees toe stel boven Lissabon pamfletten heb ben uitgeworpen, tegen de belangen van d_e zaak die de oppositie verde- f'gjv ,insaat. Een dergelijk optreden leidt tot niets, aldus de generaal. De Portugese oppositie heeft naar men weet reeds besloten niet aan de verkiezingen deel te nemen, omdat zq meent dat deze niet in vrijheid worden gehouden. De Portugese premier prof. dr. Salazar heeft in een donderdag avond uitgesproken radiorede een op roep tot de Portugese kiezers gericht om in groten getale aan de stembussen te verschijnen „ter bevestiging van een politiek tot redding van he vaderland". De gisteren afgeworpen pamfletten zqn blijkbaar een reactie hierop. De zes bewapende opstandelingen wil den aanvankelqk in Tanger het gekaap te vliegtuig niet verlaten. Zij lieten de passagiers uitstappen, dwongen vervol gens de bemanning ook l et toestel te verlaten, doch bleven zelf aan boord, zeggend niet uit het vliegtuig te zullen gaan voordat zij de verzekering van de Marokkaanse autoriteiten hadden ont vangen, dat zij als politieke uitgewe kenen in Marokko zouden mogen blijven. Toen verscheen kapitein Galvao zelf ten tonele. Hij slaagde erin zijn volgelingen te overreden zich ter beschikking van de Marokkaanse autoriteiten te stellen. Dit geschiedde in aanwezigheid van de Marokkaanse hoofdcommissaris van po litie van Tanger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1