MOLOTOV woont weer in Moskou Leden „anti-partij-groep" al uit partij gestoten Mgr. Beran leeft nog Minister wil vlottere BOUW bevorderen Venezuela breekt met Fidel Castro Totdat Cubaanse volk lot in eigen hand kan nemen LICHTENDE KERSTBOOM AAN BERLIJNSE SECTORGRENS IK BEN GEHEEL VOLDAAN Ijooilwill KAMER moet regering beter CONTROLEREN >T raangas-oorlog' in BERLIJN ssa^"* BERLIJN Geen wijziging van Russische opvattingen Woningnijverheid in 1962: Voorrang voor bouw volgens arbeidsbesparende methodes BETANCOURT MAAKT BEKEND: New York Times over plan-Luns GEVAARLIJKE AMPULLEN Tegenvaller voor de Amerikanen Het Stormachtig m m&nvt KOOPT UW BANKET echte BAKKERS weer MAANDAG 13 NOVEMBER 1961 85ste JAARGANG No. 30977 MOSKOU, 13 nov. (Rtr., U.P.I.) De voormalige Russische minister van buitenlandse zaken, Molotov, lid van de door premier Khroesjtsjev aan de schandpaal genagelde „anti-partij-groep", is zondag vanuit Wenen per trein in Moskou aangekomen. Geen enkele Russische topfunc tionaris was op het station aan wezig om hem te verwelkomen. Er was een legertje Westerse ver slaggevers en er was ook een vrouw, Molotovs dochter verder niemand. De „Pravda" en de andere Russische kranten hebben met geen woord melding gemaakt van de thuisreis van de man, die eens door John Foster Dulles, „de bekwaamste minister van buiten landse zaken van onze tijd" werd genoemd. „Waarom bent u naar Moskou gekomen?", vroegen de journalisten. „Ik ben weer thuis", antwoordde Molotov. Nog veel meer vragen werden hem gesteld, maar er kwam alleen maar een reactie in de trant van: „U weet alles. U hoeft me niets te vragen. Laten we over iets anders pra ten." Dr. Kortenhorst zal commissie instellen WASHINGTON, 13 nov. (Rtr., A.F.P.) Het veelbesproken „nieuwe Russische plan" voor Berlijn blijkt in hoofdzaak afkom stig te zijn van de Westduitse ambassadeur in Moskou, Hans Kroll, zo is officieel in Washing ton meegedeeld. De voormalige minister van Buitenlandse Zaken van Rus land, Molotov (links), is per trein in Moskou aangekomen. Hij en zijn echtgenote werden op het station in Moskou be groet door hun dochter Swet- lana (rechts), bij wie het echt paar voorlopig ook zijn intrek zal nemen. (Telefoto). BONN, 13 november (K.N.P.) Mgr. dr. Joseph Beran, de ver bannen aartsbisschop van Praag, van wie aangenomen werd, dat hij sedert enige tijd dood was, is nog in leven. Aldus heeft het Duitse katholieke persagentschap, KNA, uit betrouwbare bron in Tsjecho- slowakije vernomen. Papoea's verdienen zelfbeschikkingsrecht m v, M Fabriek: bericht is absoluut tendentieus Loodsdiensten in moeilijkheden 15.000 OP NO. 7202 if Site w :i n. Ruimtevaart bij de inn 0/n l amandelen IUU u/0 roomboter en.... vers uit de oven Een vijf meter hoge kerstboom is neergezet aan de sectorgrens in Berlijn vlak bij de Friedrich- strasse in de Amerikaanse sector. Alle avonden en nachten zijn de lichten van deze kerstboom, tot ver in Oost- Berlijn zichtbaar. Het weer in Europa MORRIS 'êefore you êuy! REGEN- EN TWEEDJASSEN Iets kouder BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkantoor Beverwijk, Zeestraat 50: telef. 4790 Bijkantoor en Red. ITmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: W. C. H. Leijdeckers en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. RUN enW. Severin. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEI" 28 cents per millimeter hoogte. Omroepers 16 cents per m m. hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 61 cents per week, 2.65 per maand, 7.90 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544. 5? Molotov scheen zich geenszins zor gen te maken over het lot, dat hem wellicht te wachten staat, nu hij tij dens het jongste congres van de Rus sische communistische partij zo dik wijls en zo fel is aangevallen. Hij lach te en praatte opgewekt met de journar listen, ai ontweek hi) hun vragen. Die vragen waren kort en recht op de man af"^at eaat er nu met u gebeu- ren- - „Hoe voelt u zich?" „Weet u a dat u door <je plaatselijke afdeling, Advertentie) BINNENVERINGBED het beste bed ooit gemaakt SCHU1MRUBBERBED met versterkte middensector föafcet fabrieken Zevenbergen (Van onze parlementaire redacteur) Den HAAG, 12 nov. In een radio-in- *erview bij gelegenheid van zijn vijfen- ^®Venstigste verjaardag heeft de voor ster van de Tweede Kamer, dr. L. G. {*°rtenhorst, zijn voornemen kenbaar -P^tenhorst, znn voornemen kenbaar ge takt, om het parlement meer effec- middelen te verschaffen voor het 0troleren van de overheidsuitgaven. ,&et onderwerp is ook bij het debat broL de miljoenennota ter sprake ge- g6r? J- en minister Zijlstra heeft erop dat 5Seerd, maar dr. Kortenhorst vond geW,e, minister eerder de boot had af bracht n de zaak iets ver ge' sii^' kortenhorst zai nu een commis- kin „stellen, die in nauwe samenwer- te fy,°'a- met de Rekenkamer concre- Het atreSeien zal moeten beramen, door j°ntrole-recht van de Kamer dat lan~de overheidbemoeiingen steeds be thal1..r wordt, kan zoals de zaken ziin zÜn geregeld niet voldoende tot recht komen. enB&*,.13 nov- <upl> - Vopo's elk-io- tinse politiemannen hebben met zaterdag bij twee gelegenheden de :raanSasgranaten bestcokt. In bei- nielflf retireerden de Vopo's, zo Idt de Westberlijnse oolitie. toe wierpen de Vopo's Vrti R?11,.naar TV-mensen van „Radio narap„ dle bezig waren met op- Vie? gs de grens- kerst werden ter rtri=an&asg,ï,anaten geworpen en la- Woor/0eK H Westberlijnse po.itie ant- granater, c, jma'eV me1 drie traangas- waar u lid van bent, uit de partij bent gestoten?" Het was mevrouw Molotov zij vergezelde haar man tij der s diens reis Wenen-Moskou die liet door schemeren dat zij en haar echtgenoot niet meer naar de Oostenrijkse hoofd stad zullen terugkeren. Zij gaf daar een merkwaardige reden voor op: „Het weer in Moskou is beter. In Wenen regent het bijna altijd." Molotov en zijn vrouw hebben hun intrek genomen bij hun dochter Svet- lana, omdat zij zelf geen huis meer hebben in Moskou. Niemand weet wat er verder met Stalins oude strijdmak ker zal gaan gebeuren. De laatste op merking van Khroesjtsjev hierover was: „Wij hebben over Molotov nog geen besluit genomen". Het Engelse persbureau Reuter meldde zaterdag uit Moskou, dat Mo lotov, Kaganovitsj en Malenkov door hun plaatselijke afdelingen uit de par tij zijn gestoten. De drie mannen zou den tegen deze beslissing echter be roep hebben aangetekend. Dit beroep moet worden behandeld door de re gionale partij-organisaties. Uiteinde lijk kunnen zij zelfs nog in beroep gaan bij het Centrale Comité. WENEN. Zodra het Oostenrijkse ministerie ran binnenlandse zaken za terdag vernam dat Molotov naar Mos kou was vertrokken, kreeg de politie van het grensstation Hohenau opdracht zich ervan te vergewissen dat hij het land vrijwillig verliet. Bij de paspoor tencontrole werd hem daarom ge vraagd: „Wilt u misschien nog een ver zoek doen? Bent u geheel tevreden over uw reis?" Antwoord van Molotov: „Dank u, ik ben geheel voldaan." Kroll was van plan contact op te ne men met de nieuwe regering in Bonn en achtte het raadzaam om voor zijn vertrek naar Bonn een niet-officieel gesprek met de Russische premier over de Berlijnse crisis te hebben. Bij dit onderhoud, donderdag, voerde Kroll voornamelijk het woord. Khroesjtsjev luisterde. Het gesprek leverde geen nieuws op voor het Westen. Grewe, de Westduitse ambassadeur in Washington, heeft zaterdag op het State Department de diplomatieke vertegenwoordigers van Amerika, Frankrijk en Engeland uit de droom geholpen. Het is nog niet bekend hoe het tussen Kroll en Khroesjtsjev besprokene op zo'n verdraaide manier ter kennis van de pers in het Westen kon komen. Sommigen zoeken er een Russische ma noeuvre achter, anderen schrijven het aan Kroll toe. Vast staat dat Kroll 24 uur na het gesprek zijn Westelijke collega's in Moskou heeft ingelicht. Hij heeft daarbij niet gesproken over een „nieuw Russisch plan", dat immers niet bestaat. Een paar maanden geleden ontving de H. Stoel een felicitatiebrief aan mgr. Beran terug met de vermelding „adres onbekend". De paus had de brief aan de aartsbisschop van Praag geschre ven in verband met diens vijftigjarig priesterfeest. De terugzending en de omstandigheid, dat reeds sedert vele maanden geen enkel levensteken van de verbannen aartsbisschop was ver nomen, leidden tot de overtuiging, dat mgr. Beran gestorven moest zijn. Naar K.N.A. verneemt, heeft de aartsbisschop de originele tekst van de brief van de paus inderdaad niet ont vangen, maar wel heeft hij via omwegen van de inhoud van dit schrij ven kennis kunnen nemen. Mgr. Beran werd in 1951 na twee jaar huisarrest door de communisti sche autoriteiten uit zijn aartsbisschop pelijk paieis gehaald en ergens in het land ondergebracht. Zijn verblijfplaats is niet bekend. Er was een tijd dat de populaire filmheld Burt Lancaster een fraaie villa had aan een mooie weg iti Hollywood. Sinds echter 'n deze stad, en in de omgeving daarvan, een enorme brand heeft gewoed, die honderden huizen vernielde, heeft de heer Lancaster geen mooie villa meer en de mooie weg is ook helemaal verdwenen. Deze foto toont wat overbleef van de eens zo weelderige woning. Toen de brand uitbrak raas Burt Lancaster niet thuis, in tegenstelling tot Kim Novak bijvoorbeeld die evenals nog enkele andere beroemdheden van het witte doek, eveneens haar huis verloor en die. met een schuin oog naar een legertje persfotografen, een grote spuit hanteerde om een handje te helpen bij het blussen. DEN HAAG, 12 nov. De minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid heeft aan de gemeentebesturen mede gedeeld, dat hij voor 1962 niet alleen voor de woningwetbouw, maar ook voor woningen te bouwen met rijkspremie of in de „vrije sector" de toepassing van arbeidsbesparende bouwmethodes zal bevorderen. De contracten, door middel waarvan de systeembouw en de industriële bouw tot dusver werd bevorderd, lopen geleidelijk at Hierbij was slechts een klein aantal bouwondernemers betrok ken, die alleen woningwet-woningen bou wen. De minister wil hieraan nu uitbrei ding geven tot de gehele woningbouw. Bovendien wil hij naast de tot nu toe aanvaarde bouwsystemen en de geheel geïndustrialiseerde woningbou-v ook de toepassing bevorderen van andere bouwmethodes die in ruime mate tot arbeidsbesparing kunnen leiden. De mi nister denkt hierbij aan de bouw van woningcomplexen, die door him bijzon dere constructie, dan wel door de opzet van het project en de organisatorische aanpak van de bouwer relatief weinig arbeid vergen. Bij de verdeling van de 90.000, in 1962 te bouwen woningen voor de pro vincies heeft de minister een deel gereserveerd voor het verstrekken van een toeslag op het woningcontingent ter bevordering van arbeidsbesparen de bouwmethoden. Voor 4000 woning wetwoningen en 5000 premiewoningen zal deze toeslag 25 pet. bedragen. Voor wat de „vrije sector" betreft, de rijksgoedkeuring welke hier ook in 1962 vereist zal zijn, zal voor woningen gebouwd met toepassing van arbeids besparende bouwmethoden, bij voor rang worden verleend. Verder zullen daarvoor in aanmerking komende plan nen met een extrartoeslag van 25 pet. boven het in die plannen begrepen aan tal woningen kunnen worden gehono reerd. Deze verhoging zal op maximaal 5000 „vrije sector", woningen van toe- passi - zijn. CARACAS, 13 nov. (AFP.UPI) De president van Venezuela, Betancourt, heeft zaterdagavond in een radio- en te levisietoespraak bekend gemaakt dat zijn regering de diplomatieke betrekkin gen met het Cuba van Fidel Castro heeft verbroken. Betancourt zei dat de betrekkingen tussen zijn land en Cuba al lang erg slecht waren vanwege de felle aanvallen, die Castro en de zijnen van tijd tot tijd op de Venezolaanse regering pleegden te richten. Bovendien heeft de regering van Cuba zich herhaaldelijk ge mengd in de binnenlandse aangelegen heden van Venezuela door openlijk steun te verlenen aan de linkse extremisten in dit land. „Ik hoop", aldus Betan court, „dat de betrekkingen tussen ons land en Cuba niet lang verbroken zullen blijven en dat er spoedig een eind aan deze toestand komt, doordat het Cu baanse volk zijn lot in eigen handen zal kunnen nemen en een regering krijgt, die door algemene verkiezingen aan de macht komt." De Venezolaanse president legde er de nadruk op dat zijn land elke bui tenlandse aanval op Cuba afkeurt, „hoeveel kritiek wij ook hebben op het beleid van de Cubaanse leiders". Venezuela zal ook nooit een steunpunt worden voor zulk een aanval. Tenslot te deelde de president mee dat Mexi co in het vervolg de belangen van Ve nezuela in Havana zal behartigen. De 48 politieke tegenstanders van Castro, die asiel hadden gekregen in de Venezolaanse ambassade in Havana, hebben inmiddels in de Mexicaanse am bassade een nieuw onderdak gevonden. Het is nog niet bekend wie de Cubaanse belangen in Venezuela zal gaan behar tigen. Castro's regering schijnt hiervoor reeds Brazilië en Mexico te hebben ge polst. De algemene verwachting in Venezue la het elfde Amerikaanse land dat met Havana heeft gebroken is dat in de komende dagen de nodige binnen landse moeilijkheden zullen ontstaan als gevolg van het regeringsbesluit. Fidel Castro heeft, vooral onder de studenten en arbeiders, heel wat aanhangers in dit land. Zaterdagmiddag, toen het nieuws nog niet officieel maar wel officieus was, hadden reeds enkele studentendemon straties plaats, waartegen de politie krachtig optrad. Een vrouw, die de be togingen vanuit haar huis volgde, werd door een verdwaalde politiekogel ge dood. Vier studenten werden gewond, van wie twee ernstig. NEW YORK, 13 nov. (Reuter) De New York Times schrijft vandaag in een hoofdartikel dat de algemene vergade ring van de Verenigde Naties met de Nederlandse resolutie inzake westelijk N.-Guinea een van de neteligste kwes ties van de huidige zitting te behandelen krijgt. „De Papoea's zijn een volk dat vol kenkundig en cultureel verschilt van de Indonesiërs en hun eiland is in geogra fisch en historisch opzicht van Indo nesië onderscheiden. Zij verdienen het zelfbeschikkingsrecht. Er valt moei lijk te twisten over de in het Neder landse plan belichaamde grondbeginse len omdat dit voorziet in zelfbeschikking en de uiteindelijke liquidatie van het Nederlandse kolonialisme in het Oosten. Of echter het plan vrede en stabiliteit m het gebied rond Nieuw Guinea zal brengen is een andere vraag. „Indonesië, dat westelijk Nieuw-Gui- nea als een deel van zijn grondgebied beschouwt, heeft natuurlijk hevig be zwaar gemaakt tegen het plan. Hoewel het voor Indonesië te wensen ware ge weest aan de politieke ontwikkeling van westelijk Nieuw-Guinea een aandeel te hebben gehad, behoren de Indonesiërs nu te erkennen dat daar sociale en po litieke veranderingen zijn gekomen. Zij zouden er goed aan doen het recht van de Papoea's te aanvaarden om zelf te besluiten of zü onafhankelijkheid wen sen of een provincie van Indonesië wil len worden." aldus de New York Times. DEN HAAG, 13 nov. Het ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid maakt volgens het A.N.P. in overleg met de importeur bekend, dat er een gevaarlijke vergissing is ontdekt in de samenstelling van ampullen, merk cal- cium-thilo, afkomstig van de fabriek dr. Thilo en Co, k.g., te Mainz, die volgens het etiket 10 ml van een 10 procent op lossing van calcium-gluconaat bevatten. Apothekers en artsen wordt dringen den dringend verzocht deze ampullen n i e t af te leveren, voor te schrijven of te laten gebruiken. De importeur zal hierover nadere me dedelingen doen per circulaire. FRANKFORT, 13 nov. (UPI) Een woordvoerder voor de chemische fa briek „Dr. Thylo en co" in Mainz heeft gisteravond als „absoluut tendentieus" de berichten bestempeld, dat het Ne derlandse ministerie voor Volksgezond heid het gebruik van „calcium thylo" had afgeraden, „omdat er een gevaar lijke vergissing was gemaakt." De zegsman zei, dat de fabriek slechts van persberichten wist, dat het Neder landse ministerie tot deze maatregel was overgegaan, en dat er geen officieel contact was geweest met de onderne ming. Hij zei, dat de fabriek het pro- dukt reed- meer dan twintig jaar op de markt bracht en dat er nooit bezwaren tegen waren ingebracht. Ook zei hij, dat acht weken geleden, naar aanleiding van klachten, die wa ren binnengekomen, een onfahankelijk deskundige het produkt had onderzocht en tot de conclusie was gekomen dat de klacht niet gefundeerd was. HOEK VAN HOLLAND, 13 nov. De stormachtige wind uit het noord-oosten maakt het de loodsdiensten moeilijk. Die van Wielingen en Oostgat werden in de loop van de nacht geheel gestaakt, De loodsdienst van Hoek van Holland werkt alleen nog voor grote schepen. DEN HAAG, 13 nov. In de 553e staatsloterij, 4e klasse, le lijst, is een prijs van 15.000,- gevallen op no. 7202. CAPE CANAVERAL, 13 nov. (UPI) Een technisch defect in een ruimte cabine is er de oorzaak van, dat de Amerikaanse plannen oir een jonge chimpansee driemaal om de aarde te laten reizen moesten worden uitgesteld. Als gevolg daarvan is de kans, dat nog dit jaar een Amerika „nse astro naut een reis om de wereld zal maken, vrijwel nihil. Op Cape Canaveral ver wacht men, dat een en ander pas in februari zal gebeuren. Advertentie (Advertentie) max min Station Weer; temp temp □eersi gisteren 24 ur üen Heldei regen 8 7 0.1 Ypen burg geh. bew. 7 7 1 Vlissingen motregen 7 7 0.1 Eelde geh. bew. 8 6 0.1 De Bilt geh. bew. 8 7 0.1 Twente geh. bew. 8 6 0.1 Eindhoven geh. bew. 8 7 0.1 Zd.-Limbun motregen 7 6 0.1 Stockholm motsneeuw 5 1 0.2 Oslo geh. bew. 5 3 0.3 Kopenhago- regen 10 6 0.3 Londen motregen 9 7 0.3 Amsterdam geh. bew. 8 7 0 Brussel regen 7 6 0.3 Luxemburg geh. bew. 6 5 0.1 Parijs geh. bew. 7 7 0 Bordeaux regen 7 5 22 Grenoble geh. bew. 8 5 2 Nice zw. bew. 15 8 21 Berlijn geh. bew 18 4 0.1 Fran kf or regen 9 7 1 M tin chen half bew 10 6 0 Zürich regen 8 4 1 Genève zw. bew 12 4 5 Locarno regen 5 4 55 Wenen regen 9 9 3 InnsbrÜck zw. bew. 16 7 1 Rome zw. bew. 17 12 14 BARTELJORISSTR. HAARLEM fEL. 13439 LEIDSESTRAAT -(BIJ KONINGSPLEIN) AMSTERDAM TEL 223596 Weersverwachting tot dinsdag avond (opgemaakt te 11.15 uur): Zwaarbewolkt met plaatselijk enige regen. Iets kouder. Langzaam afne mende maar aanvankelijk langs de Waddenkust nog stormachtige noord oostelijke wind. Dinsdag: zon: 7.57-16.51; maan: 13.24-22.47. DE BILT, 13 nov. Tussen een sterk hogedrukgebied met het centrum bij Finland, gevuld met koude lucht, en een depressie boven zuid-Duitsland waait boven midden- en west-Europa een harde tot stormachtige oostenwind. Daarmee wordt nog betrekkelijk zachte lucht van 6 tot 8 graden aangevoerd. Na het midden van de week zal ons geleidelijk wat koudere lucht bereiken.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 1