„Wettelijke bescherming maatschappelijk werker" OOK verschoningsrecht met kracht bepleit Scholieren-rel en verkeers- hinder in Maastricht Korthals: Kabinet niet zo zwak als eerst leek Jeugdactie „10x10" gestart „Verdere opschuiving in regeringsstandpunt" Opent memorandum mogelijk heid voor Indonesië tot deelname Hartewens: een eigen beiaard BEROEPSCODE AANGEBODEN Meeting tegen atoombomproeven mm Lectric Shave In zaak-v. d. Putten moet klare wijn worden geschonken Prinses Beatrix bij appèl in UTRECHT P.v.d.A.-voorzitter over plan-Luns Twee ontsnapten aangehouden Ria Pieffers WILLIAMS MAANDAG 13 NOVEMBER 1961 PAGINA 5 iedere dikte, elk§-maat bouw- en meubelplaat Volgend jaar weer protestmarsen Politie gebruikt gummistok F okker-Starf ighter maakt proefvlucht Examens Katholieke bijdrage Europese integratie Gentrum voor overleg en samenwerking ,Verpleegster" Klompé U KUNT ZICH SCHONER UITSCHEREN MET UW ELECTRISCH SCHEERAPPARAAT... als IJ vóóraf Lectric Shave pre-shave lotion gebruikt! VVD-JQNGEREN-CONGRES IN ARNHEM Verkeersvraagstukken Boven N oordzeekanaal V reemdelingenbezoek blijft stijgen Logiesin plaats van „Zimmer jrei" Gevallen militairen herdacht MARINE-OEFENING IN DEN HELDER Blijspel van Racine Op Afsluitdijk Onbevoegd gegeven lessen in cijfers Advertentie AMSTERDAM, 12 nov. Ruim twee duizend personen, voor een groot deel Jongeren, hebben zaterdagmiddag in een koude oosthal van het nieuwe RAI- gebouw alhier een demonstratieve mee ting bijgewoond, georganiseerd door de Actie jeugd voor de vrede", onder Auspiciën van het comité 1961 voor de Vrede. Dit was de derde manifestatie tn drie weken. Op de bijeenkomst, die pas drie kwar tier na de opening van de zaai begon, Vvaren sprekerss het Britse Labour par lementslid Sydney Silverman uit Lon den (in plaats van het aangekondigde doch verhinderde parlementslid Antho ny Greenwood), het PSPkamerlid ds. H van der Veen, de schrijver A. den Doolaard en mevrouw Tine Uilenburg van Tijn. Langs de wanden van de zaal hing een groot aantal spandoeken en een reeks lange cartoons, betrekking hebbende op de kernproeven. De bijeenkomst werd bijgewoond door een delegatie van twintig Belgische Jongelui, namens wie Robert Falony, lid van het nationaal bureau van socia listische jonge wachten, een kort woord *prak. Aan het slot van de bijeenkomst Jverd medegedeeld, dat op 1 januari het „comité 1962 voor de vrede" een protestmars en meetingen zal organise ren in Amsterdam, Apeldoorn, Rotter dam en Groningen. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT, 13 nov. Aan de geza menlijke vergadering van de Nederland se Bond van Maatschappelijke Werkers en de Katholieke Vereniging van Maat schappelijke Werkers ,,Dr. Ariëns", die ieder ongeveer 1100 leden tellen en daarmee 50 tot 60 pet van deze werkers omvatten, is zaterdag een beroepscode aangeboden. De bijzonder druk bezochte bijeen komst is in de namiddag bijgewoond d<~o. minister dr. M. Klompé, die het van groot belang acht, dat men zich van de maatschappij zelf uit, met name uit genoemde organisaties, bezint over de kwaliteit van het werk en de wijze, waarop men de mens wil dienen. Op de code zelf, die door deskundi gen en mensen uit de praktijk werd toegelicht, had de minister geen com mentaar. Zjj heeft slechts een artikel gemist over voldoende rust en vrije tijd voor de maatschappelijk werker om zich ook voor andere dingen in het leven te interesseren, teneinde zich te kunnen verdiepen in de menselijke relatie, die hij moet opbouwen. De heer A. P. Noyon, voorzitter van de Ned. Bond, die de ochtendzitting leidde, noemde dit resultaat van jaren lang werk een mijlpaal. Reeds in 1952 is een begin gemaakt met de voorbe reidingen tot deze code. Hij uitte er zijn vreugde over, dat deze conferentie door beide bonden georganiseerd kon wor den. De code wil waarborgen scheppen voor een juiste uitoefening van het be roep, dat in de maatschappij een steeds ingrijpender functie inneemt. Het geheel van gedragsregels zal vooral betrekking hebben op de leden. Mej. mr. M. Tjeenk Willink, secreta resse van de Nationale Raad voor maatschappelijk werk herinnerde er aan op dezelfde plaats in 1957 reeds gesproken te hebben over het beroep van en de roeping tot het maatschap pelijk werk. Het getuigt volgens haar van gezonde realiteitszin, dat roeping een gedevalueerd begrip is geworden, evenals charitas. Zij wees op de nood zaak van de persoonlijke inzet bij het maatschappelijk werk, die een voort durende recreatie (herschepping) moet zijn. Voor wat de omschrijving van het beroep maatschappelijk werker betreft, herinnerde mej. Tjeenk Willink eraan, dat sociologen het daarover niet eens zijn. Zij deelde de aarzeling van prpf. Van Doorn niet om er een professio neel ka -akter aan toe te kennen, waar van enkele criteria door haar werden onderzocht. MAASTRICHT, 13 nov. Een groep van naar schatting vijfhonderd middel bare scholieren heeft zaterdagmiddag Van half drie tot vijf uur in de binnen stad van Maastricht relletjes, gepaard Kaande met verkeersopstoppingen, ver oorzaakt. f Bij een filmvoorstelling in het Lux- theater, georganiseerd door de stichting culturele jeugdmiddagen, kwam een honderdtal jongelui enkele minuten te iaat. Overeenkomstig de bepalingen van de stichting, dat de bezoekers van de culturele middagen niet te laat mogen komen, werden deze jongelui niet toe gelaten. Over deze maatregel waren de laat-komers zeer gebelgd. Zij hieven ®en schreeuw- en fluitconcert aan en deukten op de gesloten theaterdeuren, fht gebons vormde voor de aanwezigen 10 de zaal het sein om ook herrie te gaan schoppen. Het tumult bereikte het hoogtepunt, toen de verbolgen jon- §eihi buiten de zaal erin slaagden om de hoofdingang te forceren. Joelend na men zjj bezit van hun plaatsen. De filmvoorstelling werd stopgezet en *°rt daarop is de zaal ontruimd. De jeugdige theaterbezoekers verlie- mn de zaal. maar op de Brusselsestraat Jormden zjj een compacte barricade, «et verkeer extra druk, vanwege I® vele Belgen, die met een dagje-uit "un nationale feestdag vierden werd rilstig gestagneerd. SCHIPHOL, 11 nov. De eerste in Fokker fabrieken geassembleerde "ckheed F104 G Super Starfightei is za- Ch''^ minuten in de lucht geweest. öleet-invlieger A. P. Moll van Fokker, ''""'toe in de V.S. een cursus van *vee>Weken heeft gevolgd en de vorige dez Nederland is teruggekeerd, heeft «te6 V°°r de VVestduitse luchtmacht be- V, e Starfighter op zijn eerste proef de i ^stuurd. Het toestel steeg op van Og-jd'Sste startbaan op schiphol, de de '"e B300 meter lang is, en wel in richting van Amsterdam. M'aj!11, kon het toestel nauwelijks zien, is ver 's niet groot en de startbaan 2° sr{eiWef Bovendien stijgt de machine dwenen' ZÜ in een oogwenk is ver- henf„®r bekend is Fokker de hoofdaan- fabrietlan de noordgroep van vliegtuig- Voor ri„vTdie in Europa de Starfighter Van Hi NAV°-strijdkrachten bouwen da deef .^hordgroep maakt ook Aviolan- bij Fnu-i. n de afgelopen zomer werd een y met de bouw van de F104 G begm gemaakt. van*3r-h^P®r Starfighter kan een snelheid °ntwikkA^^We^maf1 die van het geluid brak nk °P de Proefvlucht door- de epnfiilleuwe hiaehine dan ook prompt hroedel ik o^e-ns jm,a,ar aangezien dit ver- de mpn i1" de khm geschiedde hoor- Het trIi-°,Pi gr°nd "iets van een knal. landimf maakte later een perfecte baan waarbp het eenmaal op de ontplooide" remParachute aan de staart Nijmegen. 13 nov. semi-arts: de "w G. M. van Hellemondt (Nijmegen). Bij de komst van de politie trok de joelende menigte in gesloten gelederen op naar het Vrijthof en de Grote Straat (de voornaamste winkelstraat van de stad) De jongelui gingen daar op straat zitten schreeuwen, joelen en fluiten. Met de grootste moeite en met behulp van de gummistok slaagde de politie erin de demonstranten uiteen te drij ven. HOUTHEM, 13 nov. Leidingge vende figuren uit internationale katho lieke organisaties, afkomstig uit tien Europese landen, t.w. België, Frank rijk, Engeland, Zwitserland, Denemar ken, Spanje, Italië, Duitsland, Luxem burg en Nederland, hebben zaterdag in het rustoord „De Kluis" van de Katho lieke Mijnwerkersbond alhier, besloten om een centrum van samenwerking en overle- op te richten, dat van katholieke zijde een bijdrage wil leveren tot de integratie van Europa- De bijeenkomst, waartoe tijdens het Eucharistische Congres in München is besloten, stond onder leiding van prof. A. Albregts. Een eigen secretariaat voor het over- legcentrum zal worden opgericht, waarbij bestaande wetenschappelijk in stituten als „Ocipe", Frankrpk, Fe res", Zwitserland en „Copecial" Italië ingeschakeld zullen worden. - (Van onze verslaggever) De zieke minister Cals wordt thans verzorgd door zijn collega van Maat schappelijk Werk tenminste als we de examenkandidaat mogen ge loven, die volgens een vermelding in „Ons Eigen Blad" op de vraag „Wie is Marga Klompé?" het volgend ant woord gaf: „Onze vrouwelijke minister. Ze is maatschappelijk werkster en ver zorgt de ministers als ze ziek zijn Het beroepsmaatschappeiijk werk ziet zij nog steeds vertekend als de ver zakelijkte tegenvoeter van de Barmhar tige Samaritaan. Mej. Tjeenk Willink vroeg zich af, waarom in ons land de titel maat schappelijk werker in 1945 inge voerd in België en in 1946 in Frank rijk nog steeds niet wettelijk be schermd is. Zy meent, dat dit op de wettelijke regeling van de positie van de accoun tants moet volgen, daarbij opmerkend, dat de maatschappelijke werkers door hun opleiding een even grote geestelijke bagage hebben en hun relatie tot de cliënt minstens zo vertrouwelijk is. Ook een verschoningsrecht acht zij voor de maatschappelijk werker abso luut vereist, waarbij de rechter toch wel nu en in de toekomst zal uitmaken zoals bij de medici of men zich daarop beroepen kan. Zjj deelde mee, dat binnenkort van de commissie- Langemeijer een proeve tot regeling van het verschoningsrecht te verwach ten is. In de namiddagvergadering, die on der leiding stond van drs. H. P. A. van Roosmalen, voorzitter van de ka tholieke bond, heeft mej. dr. L. F. Jens als secretaresse van de Centrale code commissie een nadere uitleg van het karakter en de hoofdgedachten van de beroepscode gegeven. Zij ziet daarin een schimmige beroepsethiek geworden tot een silhouet. Zjj biedt een solide basis voor het overleg inzake de eisen, die het maat schappelijk werk stelt. Het is weliswaar geen ideaal beeld van het maatschap pelijk handelen in de praktijk, maar geeft minimum-eisen aan. Inmiddels is een commissie uit beide bonden aan het werk om richtlijnen te ontwerpen voor het beoordelen van formele over tredingen der regels voor een be roepsmatig handelen. Van automatische toepassing van de artikelen in de code zal geen sprake kunnen zijn, maar bij het werk in de praktijk zullen zjj onge twijfeld hun actuele betekenis hebben. Daarvan getuigden zeker een zestal maatschappelijke werkers met het ver tellen van eigen ervaringen en de hulp, die de code daarbij kan bieden, in een „caleidoscoop", -onder leiding van dr. L. Schneider, adjunct-directeur van het Landelijk Sociaal Charitatief Centrum, geboden. De heer Schneider, een en ander sa menvattend, proefde daaruit de wens, dat deze code een brede werkings sfeer in de samenleving mag krijgen. Dat deze maatschappelijke werkers haar aanvaarden als een ruggesteun, maar ook om zich te bezinnen op hun verantwoordelijkheid en hun verhouding tot de instituten in de samenleving en de besturen van instellingen. In de voorjaarsvergadering van bei de bonden zulen de leden zich uitspre ken over de code. Advertentie Doe enkele druppels Lectric Shave op Uw gezicht en Uw shaver scheert 10 x beter en sneller zonder dat U harder hoeft te drukken... zonder ingewikkelde scheermethodeWant Lectric Shave is een zeer speciale vinding van Williams een der grootste specialisten ter wereld in toilet-artikelen voor mannen. Lectric Shave richt de baardharen op smeert de huid verwijdert transpiratie I B O N Zend proefflacon voor 1 i Iweek. Hierbij ingesloten 30 cents l I aan postzegels voor verzendkos- I ten etc. I NAAM: ADRES: PLAATS: |Zend deze bon aan Kuypers&Co. i I N.V., Postbus 9002, Amsterdam lAW^no^TM- 7^ (Van onze correspondent) ARNHEM, 13 nov. De ministers Toxopeus en Korthals alsmede enke le liberale leden van de Staten Gene raal bevonden zich zaterdagavond in Musis Sacrum in gezelschap van hon derden leden van de Jongeren Orga nisatie Vrijheid en Democratie, sa mengekomen voor hun landelijk con gres. Het Arnhemse gemeenteraads lid mr. D. Sorgdrager, verwelkomde de congressisten en vertolkte hun te leurstelling over het feit, dat het Arn hems gemeentebestuur geen afgevaar digde had gestuurd. Minister Korthals gaf een overzicht over de ontwikkeling der politiek vrij zinnige groepen in Nederland en be sprak de algemene problemen der de mocratie. Hjj wees er hierbij op, dat het huidige kabinet niet zo zwak is als het aanvankelijk leek. Op alle de partementen gonst het van activiteit. Hetprobleem Nieuw-Guinea, door vorige regeringen verwaarloosd, is na 1959 eindelijk aangepakt. De regering wil tegemoet komen aan de wens van Suriname naar grotere zelfstandigheid. In de zaak-v. d. Putten zal er klare wijn moeten worden ge schonken. Prof. Oud hal tevoren de liberale be ginselen geschetst. Hjj wees op het liberale standpunt ten aanzien van de vraag: staatsonthouding of staatsbemoeiing. ,,De overheid moet optreden tegen de te grote macht van de organisatie en vrij baan laten aan elke bekwaamheid". Prof. Oud ontkende, dat de liberalen onverschillig staan te- UTRECHT, 12 nov. Met een en thousiast: „Ja, wij doen mee" heeft jong-Nederland geantwoord op de vraag of het bereid is zijn medewerking te verlenen aan de Jeugdactie 10x10 in het kader van de anti-hongercampagne ten behoeve van de bevolking van de ont wikkelingsgebieden in Afrika, met na me Dahomey en Nigeria. Dit geschiedde in een zaterdagmiddag in de Jaarbeurs gehouden massa-verga dering, waar afgevaardigden van onze vaderlandse jeugd uit zo ongeveer alle gemeenten bijeengekomen waren om hun instructies ter zake te ontvangen. Zjj zullen aanstonds in hun respectieve gemeenten comité's oprichten, welke de plaatselijke acties onder de jongeren zullen leiden, waarbij zjj verzekerd kun nen zijn van de volle medewerking van de burgerlijke autoriteiten. In deze comité's zullen alle vormen van Jeugd werk, clubs, scholen, sportorganisaties e.a. kringen vertegenwoordigd zijn. Prinses Beatrix in gesprek met twee bewoners van de door de actie „10x10" te helpen gebieden: in het midden de ambassadeur van Dahomey in Frank rijk, Emiel Zinsou en rechts Mohammed Alkari uit Nigeria. UTRECHT, 13 nov. De voorzitter van de Partij van de Arbeid, de heer J. G. Suurhofl, heeft op de fakkeldra gersdag als zijn mening te kennen gege ven, dat hij er niet om getreurd zou hebben, als in 1949 besloten was Nieuw- Guinea in de souvereiniteitsoverdracht aan Indonesië te betrekken. De knoop, waarin destijds de hele Nieuw-Guinea- affaire zat, was aldus de heer Suur- hoff, alleen maar te ontwarren door naar internationalisering te streven. De heer Suurhoff sprak van een com plete salto mortale in de Nieuw-Guinea- politiek. Op zichzelf is de wijziging in het standpunt van de regering toe te juichen. In dit verband ziet hij in het memo randum, dat dezer dagen in New York is uitgegeven, nog een verdere opschui ving in het standpunt van de rege ring. Als eerste keuze mogelijkheid voor de Papoea's noemt de regering de aan sluiting bij Indonesië. De handhaving van een band met Nederland wordt he lemaal niet als mogelijkheid genoemd. Deze weglating door de regering be vestigt, aldus de heer Suurhoff, dat een definitieve band met Nederland en voor de Papoea's en voor Nederland hoogst ongewenst is, zo zei hij. Ook lijkt, al dus de heer Suurhoff, het memoran dum de mogelijkheid te openen Indo nesië bij de uitvoering van het plan- Luns, te betrekken. Sprekende over de hulp en bijstand aan de ontwikkelingslanden, zei de heer Suurhoff, dat de afgelopen week een ernstige teleurstelling heeft ge bracht. Vrij algemeen wordt als norm voor de hulp aan onwikkelingsgebieden één procent van bet nationale inkomen gesteld. Als men de bedragen, die aan Suriname, de Ned. Antillen en Nw Guinea ten koste worden gelegd mee telt, dan komt Nederland lang niet aan een bedrag van één procent van zijn nationale inkomen. Prof. mr. A. D. Belinfante, die de nieuwe verkeerswet voorbereidt deel de naar aanleiding van enkele vra gen mee, dat het in de bedoeling ligt dat ambulance-auto's dezelfde voor rang krijgen als die, welke geldt voor politie-auto's en brandweerwagens. Voor bromfietsen zullen in de nieuwe verkeerswet geen bijzondere maatrege len worden getroffen, eenvoudig omdat men geen oplossing voor het bromfiet senprobleem weet, aldus prof. Belinfan te. Er bestaan geen aparte wegen en er Is geen scheiding tussen fietsen en brom fietsen. Misschien zal men door bepaal de maatregelen de oplossing kunnen vinden door aparte straten voor fietsen, bromfietsen en auto's open te stellen. Hij verklaarde zich voorts geen voor stander van het maken van aantekenin gen op de rijbewijzen van automobilis ten wanneer deze overtredingen be gaan. Wel stelde hij voor. de ontzeg ging van het rijbewijs wat gemakkelij ker te maken. Een rijbewijs voor brom fietsberijders, aldus prof. Belinfante, ware toe te juichen, maar door de enor me administratieve rompslomp was dit tot nu toe niet te realiseren. Hij pleitte voor een cursus voor bromfietsberij ders aan het slot waarvan een examen wordt afgelegd. De hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat, ir. H. A. M. Dibbits ziet als een van de oplossingen voor de opheffing van de verkeersdrukte in de binnenstad het onder de grond brengen van het openbaar vervoer. De kern van deze actie bestaat hierin, dat al onze tweeëneenhalf miljoen jongeren gedurende tien weken, n.l. in de periode van 8 januari tot 17 maart 1962, tien procent van hun zakgeld of inkomen uit arbeid zullen offeren ten bate van de hongerende medemens. Daarnaast zullen de jongeren in het ge hele land allerlei activiteiten ontwikke len tot verhoging van de opbrengst van het 10 pet. offertje. De besturen van de Nederlandse Jeugdgemeenschap en van de Neder landse Organisatie voor Internationale Bijstand (NOVIB), onder wier auspiciën de actie 10x10 wordt gehouden, ramen de opbrengst van de thans ingeluide Jeugdcampagne op een millioen gulden. Dat betekent na vier jaar van prac- tische voorbereiding van diverse activi teiten een aanmerkelijke, zoal niet af doende verbetering van het voedselpa- troon voor vier millioen mensen in Da homey en Nigeria. Het is onder dit bij uitstek nuttig en praktisch program, dat de Nederlandse jeugd aanstonds zijn schouders gaat zet ten. Dat zjj dit met enthousiasme en voortvarendheid zal doen, leidt geen twijfel. De geestdrift, waarmede de on geveer 1200 ambassadeurs van de jeugd uit het gehele land zaterdagmiddag op de wekroep van de leidende organisa ties hebben geantwoord, staat daar borg voor. De in frisse sfeer gehouden bij eenkomst is o.m. bijgewoond door Prin ses Beatrix, en de heren dr. Sazoe en Alhali, vertegenwoordigers van Daho mey en Nigeria .Prof .ir. G. J. A. Ter- (Van onze correspondent) ENKHUIZEN, 13 nov. Het vreem- delingenbezoek aan het gebied van De federatie van V.V.V.'s boven het Noordzeekanaal was het voorbije sei zoen 4 pet hoger dan vorig jaar. Voor het seizoen-1962 kwamen bij de Fede ratie al duizend nieu .ve aanvragen bin nen, of 300 meer dan vorig jaar op dit tijdstip. De vakantietrem Rijn-Roer gebied - Noordholland bleek een suc ces en bracht 6332 gasten, waarvan 3507 Den Helder-Texel tot bestemming hadden. De directeur van de federatie, de heer H. A. Vermaas deelde dit mee op de zaterdag alhier gehouden najaarsver gadering van de federatie, waarbij vijf tig- V.V.V.'s zijn aangesloten. Hij maak te voorts bekend, dat via de A.N.V.V. bordjes met „Zimmer frei". Het bestuur gesteld worden, ter vervanging van de bordjes met „zimmer frei". Het bestuur is verzocht bij de A.N.V.V. aan te drin gen op meer binnenlandse propaganda voor het vreemdelingenverkeer, o.a. via televisie en radio. GROESBEEK, 13 nov, Op de Ca nadese militaire ere-begraafplaats alhier is zaterdagmorgen een herdenkings plechtigheid gehouden, die werd bijge woond onder meer door de Canadese mi nister Gordon Churchill en de Canadese ambassadeur in ons land de heer C. P. Hebert. Minister Churchill, de commissaris van de koningin in Gelderland, mr. H. W. Bloemers, commodore V/. Bakker, vertegenwoordiger van de minister van Defensie en jhr. R. van Grotenhuis, hamen het Nederlands oorlogsgraven- comité, legden kransen. Op de begraafplaats rusten 2500 Ca nadese gesneuvelden en 1100 onbekende vermiste militairen. HAARLEM, 13 nov. In Haarlem mermeer werden de Nederlandse mili tairen herdacht, die in de meidagen van 1940 op Schiphol sneuvelden, de onbe kende Nederlandse gevallenen en de vliegers van de R.A.F., die gedurende de bezettingsjaren boven de polder wer den neergeschoten. De herdenking werd gehouden op de Nieuwe Algemene Be graafplaats op de hoek van de Hoofd weg en de Vijfhuizerweg te Hoofddorp. Padvinders hadden bij de graven de erewacht betrokken. Na een défilé, waar bij de talrijke aanwezigen bloemen bij de graven legden, spraken pastoor A. L. Umans uit Vijfhuizen en ds. G. Toorn vliet uit Bloemendaal. De bijeenkomst werd besloten met het spelen van de Engelse en Nederlandse volksliederen doe het Hoofddorpse fanfaregezelschap „Excelsior". DEN HAAG, 13 nov. In de Kloos terkerk is gisteravond de jaarlijkse her denkingsdienst gehouden voor de onge veer 2.000 leden van de Nederlandse koopvaardij die omkwamen in de oor log. ra, uitvoerder van het Afrika-hulpplan, het z.g. „Erfgewassen-project", hield een inleiding over dit program. De ver gadering werd opgeluisterd door de voordracht-kunstenaar Otto Sterman met negergedichten en met actuele lied jes van Jules de Corte. DEN HELDER, 13 nov. Vanaf mor gen 09.00 uur tot woensdag 12.00 uur zal de marine alhier een oefening hou den, die tot doel heeft beveiliging van de marine-basis in tijden van spanning te testen. Er zal in het havengebied en nabij de instellingen van de marine met losse patronen worden geschoten. Verder zal er een veelvuldige controle van voertui gen en personen plaatsvinden. De oefening wordt bijna ieder jaar gehou den. AMSTERDAM, 10 nov. De toneel groep „Studio" heeft in studie geno men het blijspel „Procederen" van van Racine in een speciaal voor Stu dio" vervaardigde vertaling "dr. Victor van Vriesland. De regie s in handen van Elise Hoomans. In het stuk zullen optreden Ingeborg Uijtenbogaard, Cocky Boonstra, Ad van Gessel, Jack Horn, Bram van der Vlugt, Eric Plooyer en Ton Dalenoord. De uitvoe ring ervan zal voorafgegaan worden door een pantomime onder leiding van Rob van Reyn. De première is vastge steld op 5 januari 1962 in Diligentia te Den Haag. genover geestelijk leven. Hij bepleitte godsdienstvrijheid in de ruimste zm. De vergadering aanvaardde een resolutie, waarin als de mening van de jongeren o.a. wordt uitgesproken: dat het aanhan gen van een bepaalde geestelijke stro ming niet consequent tot een bepaalde politieke keus behoeft te leiden; dat de staat het openbaar en het bijzonder onderwijs gelijk dient te behandelen; dat de echtscheidingswetgeving dient te worden herzien; dat de staat zich heeft te onthouden van het propageren van geboortebeperking en dat het pro cessieverbod dient te worden gehand haafd. Met algemene stemmen is een motie aangenomen waarin de mening wordt uitgesproken, dat onmiddellijk afle kern explosies, zowel in de dampkring als an derszins gestaakt moeten worden en dat geen nieuwe proeven mogen worden ge houden, dan alleen na overleg. In de overweging tot deze motie wordt gewe zen op de groeiende radio-activiteit, op dc bedreiging van de gezondheid, en op de politieke spanning, die de explo sie teweeg brengt. WIERINGEN, 13 nov. Zaterdagavond heeft de rijkspolitie op de Afsluitdijk nabij Den Oever twee uit een inrichting weggelopen mannen aangehouden. De mannen waren veroordeeld voor res pectievelijk diefstal met braak en on tucht. Zjj zijn ter beschikking gesteld van de officier van justitie respectieve lijk in Utrecht en Zwolle. Een der aan gehoudenen was sinds september ver dwenen, de andere slechts twee dagen, sinds 9 november. DEN HAAG, - nov. Het centraal bureau voor de Statistiek heeft dezer dagen gegevens gepubliceerd omtrent de bevoegdheidssituatie bij het dag- VHMO op 16 september 1961. Van alle wekelijkse lessen in de wet telijk verplichte vakken werd evenals in 1960 25,4 pet onbevoegd gegeven. Aan de aanhoudende stijging gedurende de afgelopen jaren is dus. zodeelt men me de, een einde gekomen. De hoogste percentages treft men aan bij de vak ken Frans (43 pet.), Duits (40 pet.), Nederlands (33 pet.), Biologie (33 pet.) Tekenen (32 pet.), en Engels (30 pet.). Bij de gymnasia is de situatie het gunstigst (17 pet. onbevoegd gegeven lessen)daarna komen achtereenvolgens de lycea (25 pet.), de HBS-en (28 pet.), de handelsdagscholen (31 pet.) en de middelbare scholen voor meisjes (34 pet.). Wegens gemis aan docenten kon den 2.068 lessen niet worden gegeven. Een raming van het aantal bevoegde er. onbevoegde leraren geeft aan, dat het aantal bevoegde leraren sinds ver leden jaar vermoedelijk is gestegen van 8.030 tot ca. 8.350 (aangenomen dat het gemiddel aantal lessen per leraar ongeveer hetzelfde is gebleven) Een raming van het tekort aan bevoeg de ieraren wijst op een stijging van 4 tot 5 pet. ■G Toevallig kwam het zo uit, dat Ria Pief- fers maar een kwartiertje tijd had om even te pra ten. Dat kwartier was juist genoeg, om haar ervan te overtuigen, dat een nieuwe afspraak no dig was en dat we iets meer wilden weten dan de juiste spelling van haar naam. Een nadeel was echter, dat de volgende ontmoe ting door het late uur niet op haar ge zellige, smaakvol ingerichte, waar schijnlijk voor de gelegenheid iets te iegelijk opgeruimde kamer gehouden kon worden. Minder toevallig was het, dat deze nieuwe af spraak op een ge sprek van twee uur uitliep. Want Ria Pieffers heeft haar nog vrij korte leven tot nu toe welbe steed en is na een aanvankelijke schuchterheid in staat daar boeiend over te vertellen. Boeiend, niet door welgekozen woorden of briljante zinsbouw, maar door een nuchter soort enthousiasme over wat ze doet. Enkele dagen geleden is Ria Pieffers als eerste Nederlandse vrouw geslaagd voor het praktijkdiploma beiaardier. Dit diploma is haar be paald niet komen anwaaienEen jaar of negen geleden zij woonde toen in Oldenzaal haalde zij in Almelo haar eindexamen gymnasium-A Er bleek toen geen geld te zijn om naar het conservatorium te gaan en ze moest gaan werken op het kantoor van een textielfabriekAl in de tweede klas van de middelbare school was zij begonnen met muzieklessen. Zij leerde het harmonium bespelen. Spoedig wilde zij overgaan op het orgel. Dat ble 'k echter moeilijkheden op te leveren. Haar leraar was namelijk katholiek en zij mocht als vrouw niet achter het orgel in de katholieke kerk. Bovendien ried haar leraar haar aan, eerst pianoles te nemen. Tijdens de kantoortijd kreeg zij echter 's avonds orgelles van Dick van Wilgenburg uit Enschede. Na twee jaar met tegenzin tegen de fabrieks- muren te hebben aangekeken vluchtte zij naar Engeland, waar zij in een ziekenhuis en in een huisgezin werkte, wel Engels maar geen muziek leerde. Na een jaar keerde zij even terug naar Nederland, om te consta teren, dat het daar nog steeds moeilijk is om muziek te studeren, en zij ging naar Noorwegen. Daar werkte zij in hotels en de dissonanten van rammelende borden brachten haar weer naar het orgel. Toen zij terug kwam in Nederland bleken Noors en Engels samen voldoende, om naar het conservatorium te kunnen gaan. Zij begon in Amsterdam met orgel studie. In januari 1960 kwam ze „gewoon op het idee" om deze studie te combineren met lessen aan de beiaardschool in Amersfoort. Deze eerste en enige beiaardschool in Nederland werd in 1953 door Leen t Hart, beiaardier in Delft, Leiden en Amersfoort, opgericht. De school heeft ongeveer twintig leerlingen, waarvan twee vrouwelijke en kent twee, sinds kort door het Rijk erkende, examens: het praktijkexamen (vgl. akte L.O.) en het eindexamen (vgl. akte M.O.). Als praktisch studie materiaal wordt, naast een oefenklavier, de beiaard van „de Lange Jan" gebruikt. Wat Ria Pieffers na haar studies precies gaat doen weet zij nog niet. Ze wacht maar af en ze heeft al werk als organist van de Noorderkerk in Haarlem. Ze hoopt ooit als tweede vrouwelijke beiaardier (het woord beiaardierster schijnt uit den boze te zijn) een eigen beiaard te krijgen. Intussen is het klokkenspel niet het enige dat haar interesseert: het „de hoogste tijd, dames en heren" verrast ons tijdens het noteren van enkele Gregoriaanse notengroepen. Al vindt ze deze laatste vorm van muziek momenteel nog erg ingewikkeld, ze hoopt hem toch nog eens te kunnen begeleiden; achter een „katholiek" orgel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5