HULDE AAN POLITIEKORPS EN WAARNEMEND KORPSCHEF Flatbouw niet het middel ter oplossing woningnood TX7 Ford Taunus 17 M Duin wordt opgeofferd aan woningbouw Raad Zandvoort akkoord met uitbreidingsplan „Zuid" Grote Houtstraat wil met een stijlvolle versiering komen Derde pianoconcert van Bartok op concert N. PH. Orkest Tact eerste eis bij opvoeding in spel en sportiviteit HAAGSMAN TAXI 13000 Begrotingsbehandeling Zandvoort SiSSÏTffltt E- Hen~ 't SILVER STOEPKE Plannen van Haarlems Bloei verlevendiging van de stad ter Subliem spel van Monique Haas Leiders moeten zelf opgeleid zijn Licht verdeelde markt Foto Engel Wordt PEN-gebouw sporthal? 3O°/0 korting Drs. A. Mous promo veert in Rome Sint Nicolaas-actie Sporthal Haarlem koopt druipende linden in Bussum FRANS HALS-FEESTEN 1962 Sint Nicolaas zaterdag in Haarlem Aanrijding tussen bromfiets en auto FORUM JEUGDVOETBAL H.V.B. 1961 H39W3A0N SI OVQSM30AS. PAGINA 3 Haarlem e.o. films iims Burgerlijke Stand Haarlem to.! "1™^—" T-s- Bezuinigingen Getroffen p4pemn Schuiten en p- Koninklijke onderscheiding voor F. G. Lablans Vrouwengilde bezint zich op veilig verkeer N.V. HAARLEMSCHE AUTO-CENTRALE Werkplaats en kantoor: Jansweg 915 Showroom: Houtplein 24 Haarlem Teief. 1.4.1.2.5 Aantrekkelijk U weet 't heeft 't In Heemstede Kerkbollenveiling brengt f 15.000 op De concerten in „Minerva" en Concert' gebouw Intocht begint om half twee Beurs van New Vork heeft 6 (zes) etalages propvol GESCHENKEN ZANDVOORT, 15 nov. Bij de algemene beschouwingen tijdens de begrotings behandeling in de Zandvoortse raad hebben enkele sprekers, de heren Lindeman (K.V.P.) en Gosen (A.R.) nog eens herinnerd aan de moeilijkheden welke zich in het voorjaar hij het Zandvoortse politiekorps hebben voorgedaan. Zij brachten echter hulde aan het korps voor zijn dienstverrichting in de afgelopen zomer, in het bijzonder aan de waarnemend korpschef, de inspecteur J. C. van den Berg. De heer Koning (A.Z.B.) meende dat er van de politie-affaire nog verschillende dingen uit de doeken moeten worden gedaan. Daarover is in de financiële commissie al gesproken. De burgemeester was erkentelijk voor de lof aan de politie, in het bijzonder aan de waarnemend korpschef, die ook hij dankbaar is voor wat hij heeft gepresteerd. Wat de door de heer Koning aangesneden zaak betreft, refereerde de voorzitter aan het advies van de financiële commissie. rykste stukken van het wederopbouw- gebied (kop Zeestraat en kop Van Len- nepweg) nog braak liggen. Spreker in- forrrïherde naar de plannen voor het Boulevardcentrum aan de Zeestraat. Voor de kop Van Lennepweg is een serieuze gegadigde bezig met de ofm wikkeling van een plan voor een pier. I-ioewel het ontbreken van fanfares (zoals vroeger bü Zandvoorterplannen wel eens gebeurde) spreker een zekere geruststelling gaf, vroeg hij ook hier omtrent nadere informaties van B. en W. De rij van sprekers werd traditie getrouw geopend door mevrouw MOL (P.v.d.A.), zij achtte een begrotingste kort van f 126.000,- niet onrustbarend. Spreekster vroeg aandacht voor de stichting van een overdekt zwembad, een sporthal en een nieuw verzorgings huis voor bejaarde inwoners. Zij be pleitte voorts de gereedmaking van een terrein voor een Ijsbaan. De heer LINDEMAN (K.V.P.) nam de financiële toestand van de gemeen te onder de loep. Een vergelijking met de begroting voor 1952 bracht hem tot de conclusie dat Zandvoort met de eigen" heffingen (na invoering van de rioolbelasting) in 10 jaar tijd was gekomen van gemiddeld f 20 tot f 44 per inwoner. Een reden te meer om met enige vrijmoedigheid in Den Haag aan te kloppen voor een verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds. Juist door zijn functie als recreatie oord geeft Zandvoort ruim f 10 per in woner méér uit voor „algemeen be heer" en „openbare werken" dan an dere vergelijkbare gemeenten. Het on derzoek van het verificatiebureau van de Vereniging van Nederlandse ge meenten heeft dit overtuigend aange toond. Hij drong aan op verbetering van het verzorgingspeil van, de ge meente, dat verschillende onvolkomen heden vertoont. Hij achtte het opvallend dat nu 15 jaar na de bevrijding de belang- Advertentie) EEN BRIL op monturen en glazen. Voor particulier en ziekenfondsleden „DE BRILLENSPECIAUST" Jansstraat 56, Telefoon I 01 80, tegenover Gerechtsgebouw Zichtbaar beter en 30 °/0 voordeliger ZIEKENFONDSLEDEN GLAZEN GEHEEL ZONDER BIJBETALING ®INHma PALACE: Zeven mannen zonder Vrees. 14 jaar. 2, 7, en 9.15 uur. IltANS HALS: Charlie's tante, volwassenen. 2. 7 en 9.15 uur. I"QX>: Gezworen kameraden. 14 jaar. a. 7 en 9.15 uur. IdJXOR: Messalina, ontraden. 2, 7 en 9.15 H. Do.-cyclus Sayonara, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Exodus, 14 jaar (2e week). Gew. aanvangstijden. Dag. 2 en 7.30 uur. ROXY: Ik zag hem vermoorden, 18 jaar. 2-30, 7 en 9.15 uur. t/m donderdag. STUDIO; Misdaad achter het voetlicht. 14 jaar. 2.15, 7 en 9.15 uur. MINERVAWo. 2.30 uur: Mijn vriend Kazan, a.l. Do. 8.15 uur: De ballade van soldaat, 14 jaar. *ONEEL: Woensdag 15 november Stadsschouwburg. 20.15 uur: Nederlands "aas Theater o.l.v. Hans van Manen. MUZIEK: Donderdag 16 november <ïem. Concertgebouw. 8 uur: Haarlems t-hristelijik Mannenkoor o.l.v. Teke Bijlsma m.m.v. „Vrij en Blij", o.l.v. Wessel Dek- *ter, Marnix- en Ch. de Bourbon sohool- koor en Dick Doorn, bariton. DIVERSEN: Woensdag 15 november Stadhuis. 2 en 8 uur: Raadsvergadering van de gemeente Haarlem. Speeltuin „Kindervreugd". 8 uur: Vor- fningsavond K.A.B. Kring Oost met lezing de heer Fr. van der Gun, over: „De "Uidige loonpolitiek". Donderdag 16 november Stadhuis. 2 uur: Begrotingsvergadering van de gemeente Haarlem. ttPpTVALLEN van een zoon: L. H. E. 5ermans-van Ooyen, H. Been-Meijer, J. j|Lva^1 Dijk-de Graaf, E. Krujjer-Wie- A van der Meeren-Mooü, H. Zoet- Wijk J' c- G- van 't Schip-van ■pËfEVALLEN van een dochter: M. M, ^rgkamp-Nipshagen, C. E. Weill-Bor- lici?'—?" Piers, Teeuwen, J. A. W. Ade- hK-Etnmer, P. Hurkmans-Schreurs, H. ^soren-Berkelaar. "^fRLEDEN: A. M. Kokkelkoren- Ona/er PeÜL 89 jr., Kamperlaan; A. G. Weii^ans„'o60. Lanf?e Herenvest; J. H. r|A£' ®8 J-, Kleine Houtstraat, en w t?TROUWD: a- C. Bergkamp en r G?e'en> E. G. Mandemaker wend G' J' Booltink en J. Land- GmAl Ai vTan Dullemen en A. C. de Ja??!,' T- J- van der Rijt en H. W. M. dansen. A.. C. Wijnands en K. Ronde, F q-uPleters en C. Nagtegaal, M. P. W ^eurs en P. G. G Zoeteman, J. er.' L?hlPpers en G. van der Bijl, J. A. Kuhfer?' de K'erk, T. D. F. Nicolai en uipers en H. W. Lueven, A. J. Tork T. Jeczek en G. De heer SLEGERS (K.V.P.) vertelde dat de commissie voor publieke wer ken op zoek was geweest naar moge lijkheden tot bezuiniging. Men is daar nog niet mee gereed gekomen. Hij was onder de indruk gekomen van de op somming van alles wat er in Zand voort nog moet gebeuren, zoals de bouw van een brandweergerage, een zwembad, een politiebureau en een ge bouw voor het onderbrengen van de secretarie. Men moet bü dit alles ge paste zuinigheid betrachten. Evenals andere sprekers vestigde de heer Siegers de aandacht op de nood zaak van woningbouw. Hij vond flat- bouw niet het aangewezen middel voor de oplossing van de woningnood. Voor het duinterrein dat nu door het circuit wordt in beslag genomen zou hij een meer intensieve bestemming willen hebben. De heer KONING (A.Z.B.) verklaarde zich voorstander van het behoud van het circuit. Dit is voor Zandvoort een goed stuk propaganda. De heer HOSE (V.V.D.) drong er op aan, dat het college van B. en W. in een persoonlijk onderhoud met de mi nister van Binnenlandse Zaken de noodzaak van een verhoging van de uitkering uit het gemeentefonds voor Zandvoort zou bepleiten. De heer GOSEN (A.R.) was omtrent de gemeentefinanciën in mineur ge stemd. Hij pleitte voor behoud van het landelijk karakter van de gemeente door het totstand brengen van bebos sing. De Nederlandse Heidemaatschap pij heeft daaromtrent een rapport aan net gemeentebestuur uitgebracht. De burgemeester was getroffen door de hulde aan B. en W. en het ge- meentepersoneel. Een overdekt zwem bad achtte hü onbetaalbaar al is het noodzakelijk, dat het provisorische dou- che-badbedrijf gaat verdwijnen. Een Ijsbaan kan wellicht worden gemaakt op de vloei vü ver, welke binnen het circuit wordt gegraven. Over de Be scherming Bevolking had de voorzitter een circulaire naar de inwoners van Zandvoort gezonden. Het plan-Boulevardcentrum aan de Zeestraat wacht voor wat het hotel betreft op de rijksgoedkeuring. Komt die af, dan wordt met de bouw begon nen. Wat de pier betreft; de technische oplossing is gevonden en de financie ring „schijnt" in orde. De burgemees ter had alle vertrouwen in de maat schappij die het plan voorbereidt. Onderhandelingen met beneinemaat- sohappü'en over de financiering van de vier parkeerterreinen die op het pro gramma staan, vinden gestadig voort gang en spreker heeft goede hoop dat minstens twee terreinen vóór het ko- T iP' en L. Metselaar, C. Rod/,u,k en 9' A' Bijlhouwer, p'. J. Rodenburg en J. N Prins, J. de Vink HAARLEM, 15 nov. Drs. A. Th. Mous, professor in de kerkgeschiedenis aan het Groot Seminarie te Warmond, zal vrijdag 17 november aan de pause lijke universiteit in Rome, op het proef schrift „Geschiedenis van het voormalig kapittel van de kathedrale kerk van Sint Bavo te Haarlem 1561 - 1616", pro moveren tot doctor in de kerkgeschie denis. Drs. A. Mous werd 28 juli 1927 in Am sterdam geboren. Op 7 juni 1952 werd hü priester gewijd, waarna hu tot augustus 1954 kapelaan was in de pa rochie van de H. Pancratius te Sloten bü Amsterdam. In dat jaar kreeg hü van mgr. J. P. Huibers, de bisschop van Haarlem, opdracht om in Rome zün studie in de kerkgeschiedenis voort te zetten. In 1958 keerde drs. Mous naar Nederland terug en werd benoemd tot assistent in de St. Bavoparochie te Heemstede. Tevens fungeerde hü als ceremoniarius van mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard die toen nog coadjutor was. Op 24 september 1960 volgde zü'n be noeming tot professor in de kerkgeschie denis aan het Groot Seminarie te War mond. ZANDVOORT, 15 nov. Morgen start de Zandvoortse middenstand met een Sint-Nicolaas-actie, waarvan de ba ten ten goede komen aan het Prinses- Beatrix Poliofonds. Voor elke gulden welke bü de deelnemende winkelier wordt besteed wordt een zegel verstrekt. Als men 10 zegels büeen heeft, moet men deze in een speciaal daarvoor be stemde enveloppe sluiten. Op het Raad huisplein, vóór het bureau van „Touring Zandvoort", wordt een grote bus ge plaatst waarin deze enveloppen kunnen worden gedeponeerd. Men moet ook een kleine slagzin opstellen over het werk van het polio-fonds. Een jury zal de in gekomen inzendingen beoordelen en 35 waardevolle prüzen (hoofdprüs een bromfiets) toekennen. HAARLEM, 15 nov. Burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers heeft van morgen de heer F. G. Lablans, coupeur- bedrüfsleider te Haarlem, medegedeeld, dat hü is onderscheiden met de zilveren ere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje Nassau. De burgemeester heeft hem deze medaille eigenhandig opgespeld. De heer Lablans was vorig jaar november veertig jaar in dienst van het bedrüf. Het feest is toen in in tieme kring gevierd. mende seizoen gereed zullen zün. Het circuit is nu ongeveer rendabel. Spreker had goede verwachtingen van de financiële resultaten in de toekomst. Nadere veiligheidseisen zullen wellicht voor de gemeente kosten veroorzaken. Wethouder TATES (WD) zei dat het college met betrekking tot de stichting van een sporthal diligent is. Het P.Ë.N. gaat de kabelloods aan de Van Lennepweg verkopen. Er wordt onderzocht of dat gebouw dienstbaar kan worden gemaakt als sporthal. Wethouder KERKMAN (P.v.d.A.) deelde in antwoord op een vraag van de heer Lindeman mede. dat het gym nastieklokaal voor de Mariaschool in ontwerp gereed is. Het wachten is op de urgentieverklaring van het departe ment. De wethouder verdedigde het bouwbeleid van het college, ook wat betreft de flatbouw; deze is onvermij delijk en stedebouwkundig aantrekke lijk. De heer KONING, die. aandacht had gevraagd voor de moeilijke omstandig heden van de strandpachters, kreeg van de wethouder te horen dat de om zetten van de strandbedrüven dit jaar ondanks het slechte weer nog 15 pet hoger waren dan in het voor gaande jaar. Bij de replieken pleitte de heer ZOET (P.v.d.A.) voor opvoering van de eigen heffingen waardoor Zandvoort zijn taak als recreatieoord zonder extra uitke ringen zal kunnen vervullen. De VOORZITTER dacht in dit ver band aan de invoering van een „Kur- tax". Bij 800.000 overnachtingen zou heffing van een kwartje per nacht f 200.000,- opleveren. Daarvoor zal ech ter de gemeentewet gewüzigd moeten worden. Spreker vond deze heffing wel aantrekkelijk, mits de gemeente de op brengst ook zelf zou mogen besteden. De burgemeester had over deze zaak binnenkort nog een bespreking in Den Haag. Na artikelsgewijze behandeling werd de begroting in haar geheel goedge keurd. BUSSUM, 15 nov. Haarlem heeft in Bussum een zestigtal druipende lin den gekocht. De bomen stonden in Bus sum op het nieuwe parkeerterrein bij het nieuwe raadhuis aan het Wilhelmi- naplantsoen. Het afdruipen van een kle verige substantie, die bovendien vlek ken veroorzaakt, was voor de Bussum- mers aanleiding om de linden te ver vangen door platanen, die dit bezwaar niet hebben. Auto's, die langdurig on der de linden geparkeerd stonden, wer den helemaal smerig. Haarlem gaat de linden op verschil lende plaatsen in de stad planten, waar andere zware bomen als gevolg van ziekte verwüderd moesten worden. Zo zullen er enkele in het Frederikspark komen te staan, aan de rand van Den Hout en op het Prinsen Bolwerk. Bo vendien onderzoekt men of het mogelijk is een aantal van deze bomen in de Middenlaan te planten, wanneer deze laan volgend jaar opnieuw gerioleerd en geasfalteerd gaat worden. In deze laan zullen een aantal zware iepen moeten verdwenen. In Haarlem zal het druip- bezwaar veel geringer zijn, omdat de linden hier langs de weg komen te staan, waar niemand langdurig stil blült staan en waar ook niet langdurig geparkeerd wordt. Haarlem heeft reeds dergelijke linden langs de Korte Spanjaardslaan en de Kleine Houtweg. Van enige be zwaren is daar nooit iets gebleken. HAARLEM, 14 nov. In „De Schuy- lenburcht" hield reserve-inspecteur van politie J. van Zül voor een groot aan tal dames van het Katholiek Vrouwen gilde Afd. Haarlem een „praatje met een plaatje" over Veilig Verkeer. Op onderhoudende wüze werden, aan de ahdn van dia's, de elementaire verkeers regels behandeld, waarbij vooral gewe zen werd op de gevaren die de kindere op de weg bedreigen. De nieuwe rege ling voor voetgangers op de zebra-pa den kreeg extra aandacht. De avond werd besloten met een ge animeerd quiz over verkeersregels. HAARLEM, 15 nov. Vrijdag 1 de cember komen de volleybalvereniging W.I.K. en de toneelverenigingen „De Brug"' en „Haarlem-Noord" voor het voetlicht in het parochiehuis „St. Jan" aan het Teylerplein. Zü houden een to neelwedstrijd door elk een humoristisch stukje te spelen. Een jury zal de prq's- winnaar aanwüzen. (Advertentie) v.a. 7735.— incl. kachel enz. ZANDVOORT, 15 nov. De gemeen teraad van Zandvoort kwam dinsdag avond bijeen onder voorzitterschap van burgemeester, mr. H. M. van Fenema. De publieke tribune was tot op de laatste plaats bezet. Deze belangstel ling gold niet dc begroting, want toen die aan de orde kwam verlieten velen de tribune, maar veeleer de behande ling van het uitbreidingsplan-Zuid, waartegen door de „Stichting Bescher ming Duinlandschap" en anderen krachtig stelling is genomen. De heer Van der Werff (GH) kon het plan niet accepteren. In „Zuid" ligt een duingebied van onschatbare waarde. Hü zei, dat in Zandvoort- Noord voldoende ruimte voor woning bouw beschikbaar is. De heer Gosen (AR) wees op de randweg, die in het plan ligt en een breedte heeft van 95 meter. „Dat is overdreven, 50 meter is genoeg." De heer van Duijn (PvdA) wilde alleen aan het voorstel medewer ken, als de woningen voor de bevol king van Zandvoort bestemd worden. De heer Siegers (KVP) wees op de grote „trek" naar Zandvoort. Hij had de gemeente van 5000 inwoners zien groeien tot büna 15000 inwoners. Hü wilde daar geen rem op aanleggen. Als men zou zeggen: „Wij bouwen niet meer", zou Zandvoort een unicum worden in ons land. De heer Siegers juichte ook de geprojecteerde flatge bouwen toe als een welkome voorzie ning in de behoefte aan woningen. De heer Hose (WD) noemde het bebou wen van duinterrein onontkoombaar. Reeds in 1956 besloot de raad, aldus wethouder Tates, het gemeentelijk grondbezit tot aan de grens van de Amsterdamse waterleiding uit te ge ven als bouwterrein. In Zandvoort is bouwen nu eenmaal niet mogelijk zon der duinterrein op te offeren. In het onderhavige plan komen vier flatge bouwen. De andere bestemmingen, zo als die voor een woongebouw en open bare gebouwen, komen pas in een la ter stadium aan de orde. Er is naar gestreefd zoveel mogelijk duingebied te sparen. Het gemeentebestuur heeft aan dit plan rurm drie jaren gedok terd. Intussen zijn de bouwkosten aan merkelijk gestegen en daardoor wor den de toekomstige bewoners op ho gere lasten gebracht. Het is de bedoe ling uitsluitend te bouwen voor Zand voortse gegadigden. De voorzitter noemde het denkbeeld van de heer Gosen om in dit gebied een speeltuin voor kinderen te maken zeer aantrekkelük. Deze gedachte wordt nader bezien. De rü'baan voor de randweg zal ongeveer 40 meter breed worden, de rest is bestemd voor de aanleg van fietspaden en wandel paden. De burgemeester beheert de portefeuille van huisvesting. Hü had uit dien hoofde, met zulke schrünende noodgevallen te maken, dat hij van oordeel is dat leniging van de woning nood moet prevaleren boven het be houd van het duingebied. De heer Van der Werff (OH) repliceerde daarop met de mededeling, dat hü niet verwachtte, dat de huizen door Zandvoorters zullen worden betrokken. Van de in „Zuid" gebouwde woningen is nog geen 10 pet. door Zandvoorters bewoond. De voor zitter maakte de heer Van der Werff er een verwüt van, dat hij de juist heid van de mededelingen van B. en W. in twüfel trok. Dit aspect van het voorstel was voor de heer Lindeman (KVP) doorslaggevend voor zün stem aan het voorstel. Men moet de moge- lükheid voor woningbouw met beide handen aangrijpen. Het voorstel werd tenslotte met al leen de stem van de heer Van der Werff tegen aangenomen. Bij het voorstel tot herstel van de muren van de r.-k. kleuterschool vroeg de heer Van Duyn (PvdA) de garan tie, dat de herstelwerkzaamheden de „doorslag" van de muren definitief zullen doen ophouden. De heer Koning (A.Z.B.) had kritiek jp de bouw van deze school, waarbq talrijke fouten zijn gemaakt. De heer Siegers (KVP) be toogde, dat thans blijkt, dat „goed koop duurkoop is". Hij stond sceptisch tegenover de voorgestelde verbetering. Wethouder Tates (WD) verdedigde het voorstel en deed de toezegging, dat van gemeentewege zal worden ge zorgd dat zo goed mogelijk werk wordt geleverd. Tot hoofd van de Wim Gertenbach- school werd benoemd de heer C. M. J. Sinke, onderwijzer aan die school. Oh, kom toch eens kijken Wat SINT in m'n schoentje deed. Nu begin ik te begrijpen Waarom hij naar 't SILVER Stoepke reed. Hij zag daar ook voor een meisje Een heel exclusief geschenk, Dat is ook voor U, lezers, Een heel goede wenk. Bijvoorbeeld: een fantasie ring v.a 27.50 31.50 een douW« collier Grote Houtstraat 49 Het huis met het carillon Teief. 20049 HAARLEM, 15 nov. In de Renais- sancezaal van het Frans Hals Museum heeft de Grote Houtstraat Vereniging gisteravond een ledenvergadering gehou den, waarop de mogelijkheden werden besproken om „iets bijzonders te doen tijdens de Frans Halsfeesten", welke het volgend jaar worden gehouden. In 1962 is het immers honderd jaar gele den, dat de Haarlemse kunstcollectie, welke later in het toen ingerichte Frans Hals Museum onderdak kreeg, in het stadhuis werd ondergebracht. Het hoog tepunt zal de Frans Hals Tentoonstel ling zün, welke in de zomermaanden, tot 30 september wordt gehouden. Het bestuur van de Grote Houtstraat Vereni ging was van mening, dat er in het Centrum iets moest worden gedaan. Het wilde althans de eigen straat een feestelük aanzien geven. Gisteravond kwam het concrete voorstel ter tafel, om in de Grote Hout straat aan beide gevelwanden 150 ar maturen, 1.25 meter lang, aan te bren gen, waaraan bloembakken worden gehangen. De vergadering betoonde daarvoor het nodige enthousiasme. Op korte termün zal worden bekeken, hoe de plannen financieel kunnen wor den gerealiseerd. Men heeft ernaar gestreefd, de versiering in het kader van de Frans Halsfeesten zo stijlvol mogelök te doen zijn. Daartoe is trou wens overleg gepleegd met verschil lende deskundigen. Ter inleiding voerde de heer W. van Willige, directeur van „Haarlems Bloei" het woord en bü belichtte enkele facetten van de komende feesten. „Haarlems Bloei" is thans druk bezig met de voor bereidingen. Men wil er iets büzonders HEEMSTEDE, 15 nov. Onder zeer grote belangstelling is gisteravond in ge bouw „Anno Santo" de jaarlijkse kerk bollenveiling gehouden ten bate van de parochie van O. L. Vrouw Hemelvaart. De parochianen hebben zich niet onbe tuigd gelaten, want toen omtrent het middernachtelijk uur de laatste prijzen waren geveild, kon pastoor H. A. J. Drost de verheugende mededeling doen, dat de veiling een bedrag van 15.000 voor de kerk had opgeleverd. In harte lijke bewoordingen dankte de pastoor de parochianen voor hun offervaardigheid en ook bracht hij zijn dank uit aan het comité voor het vele werk dat weer was verricht. De gehele avond heerste er een bij zonder geanimeerde stemming. Onder leiding van de veilingmeesters van de HBG uit Lisse gingen de talrüke prüzen in een zeer vlot tempo van de hand, waarbij „goed geld" werd gemaakt. Tra ditiegetrouw was er ook nu weer een verloting, waarvoor een tweetal draag bare radiotoestellen en een kinderfiets beschikbaar waren gesteld. In onze editie van gisteren is een be treurenswaardige misstelling begaan bij de plaatsing van de recensies van respectievelijk een concert in „Miner va" te Heemstede (recital door Miep van Luin en Ans Bouter) en een Beet- hovenavond in het Concertgebouw (met Herman Krebbers en Danièle Dechen- ne). Er had een verwisseling van de koppen plaatsgevonden, zodat deze niet beantwoordden aan de eronder ge plaatste tekst. Wij hopen, dat de lezer de vergissing, waarvoor wü onze excu ses aanbieden, snel heeft doorzien en niet definitief het spoor bü'ster is ge worden. ALLIANCE FRANCAISE Voor de leden van de Alliance Francaise zal de historicus en geograaf, de heer Jacques Madaule, vrüdagavond om acht uur in een der zalen van het Frans Hals museum een lezing houden over de toe komst van de mens volgens Teilhard de Chardin. HAARLEM, 15 nov. De belangrijk ste gebeurtenis op het concert van het Noordhollands Philharmonisch Orkest van gisteravond was de uitvoering van hst derde pianoconcert van Béla Bartók door de gerenommeerde Franse pianis te Monique Haas. Het orkest stond on der leiding van Marinus Adam. Toen Bartók in september 1945 te New York in het West-Side Hospital zün ein de voelde naderen, moesten er nog ze ventien maten van zün derde pianocon cert geschreven worden. De grote ma- gyaar in ballingschap bezat niet meer de kracht dit opus zelf te beëindigen. Zijn vertrouweling Serly was het, die de laatste zeventien maten naar de ru we schets van zün vereerde meester vol tooide. De reeds volkomen tot machte loosheid gedoemde componist hechtte er zyn volledige goedkeuring aan. Het stuk is gecomponeerd in een beknopte en uiterst zorgvuldig afgewogen hoofdvorm. Het eerste deel kenmerkt zich door een met energie geladen hoofdthema, dat op geniale wqze tot ontwikkeling komt. Het middendeel bezit grandioze muzi kale rükdommen. Met zün verheven ob jectieve rust bevat dit koraalgedeelte een wereld van diep menselijk beleven. Het laatste deel, een r'hapsodisch ron do, is met zijn voor Bartók karakteris tiek ritme sprankelend van levens kracht. Met grote bewondering hebben wij de sublieme weergave beluisterd door Mo nique Haas. De innerlijke geladenheid van deze compositie werd door haar meesterlijk gerealiseerd waarbij ook Marinus Adam met zün orkest grote lof toekomt voor de excellente wijze waarop Monique Haas werd gesecon deerd. Aan Bartók's opus was een char mante Notturno voor vier orkesten van Mozart voorafgegaan, en een bijzonder gaaf en innemend klinkende „Pasto rale d'été" van Honegger. In de „Shélérazade" van Rimsky Korsakoff kon men meermalen genie ten van uitstekend orkestspel. De diver se solotrekjes werden gretig door de or kestleden benut om te tonen dat hun solistische prestaties beslist niet gering zijn. Vooral Jan Hesmerg kweet zich op büzondere wqze van zqn taak. Een lang durig applaus bracht de erkentelqikheid van het publiek tot uiting. J. L. van maken. Volgens een voorlopige ra ming zullen ongeveer 250.000 mensen Haarlem bezoeken om de tentoonstelling te zien. Verschillende deskundigen zijn echter van mening, dat het aantal bezoe kers veel hoger zal liggen, misschien wel 350.000, omdat in die tijd in West- Europa vrijwel geen grote evenementen te verwachten zullen zijn. „Frans Hals" zal de grote trekpleister worden. Men wil het in Haarlem daar echter niet bq laten. Verwacht mag worden, dat vele bezoekers in de stad zullen blij ven. Daarom wil men de stad zelf ook aantrekkelijker maken met bloem- en lichtversieringen. Men denkt verder aan een lichtspel op de Grote Markt, aan Schuttersfeesten en andere attracties, die Haarlem levendiger moeten maken. HAARLEM, 15 nov. Sint Nicolaas zal zaterdag 18 november zijn intocht in Haarlem maken. Per stoomboot ar riveert hij om half twee aan de kade nabij het havenkantoor aan de Spaarn- damseweg. De stoomboot komt uit Heemstede en zal alle Spaarnebruggen passeren. Sint zal vervolgens zijn schimmel be stijgen en omringd worden door zün uitgebreid gevolg, waaronder ongeveer zeventig Zwarte Pieten. De drumband „Bato" zal de stoet vooruitgaan om de komst van de Sint aan te kondigen. Enkele minuten later zal het publiek acht hoornblazers te paard zien (leden van St.-Hubertus Hoornblazerscorns te Lisse). Medewerking verlenen de Haar lemse muziekkorpsen „Arti et Religio- ni" en „Kunstkring Apollo". Ook de kinderdrumband „Weltevreden" zal zich laten horen. Als lijfwacht van de Sint zullen leden van het Kennemer Rijcen- trum in livrei fungeren. Enkele praal wagens sluiten de stoet. De route is als volgt: Snaarndamse- weg, Prinsen Bolwerk, Kennemerpl., Frans Halsplein, Schoterweg, Klever laan, Engelsstraat, Santpoorterplein, Ostadestraat, Schotersingel, Staten Bolwerk viaduct, Kruisweg, Kruis straat, Barteljorisstraat, Grote Markt Grote Houtstraat. Houtplein, Frede rikspark, Kleine Houtw., Kleine Hout straat, Lange Veerstraat, Klokhuis plein, Riviervismarkt, Jansstraat, Jansweg, viaduct, Prinsen Bolwerk. HAARLEM, 15 nov. Vanmorgen omstreeks kwart voor negen werd de 33-jarige bromfietser B. J. v. S. uit Haarlem op de kruising Tempelierstraat van Eedenstraat door een auto aange reden. De bromfietser had geen voor rang verleend aan de van rechts de van Eedenstraat komende auto. Met een hersenschudding en hoofdwonden is de man in het Diaconaissenhuis op genomen, Getuigen van dit ongeluk worden ver zocht zich in verbinding te stellen met de politie. HAARLEM, 15 nov. De commis sie jeugdvoetbal van de Haarlemse Voetbal Bond heeft gisteravond in res taurant Brinkmann een bijzondere fo rum-avond belegd voor jeugdleiders uit Haarlem en omgeving. In het fo rum, waarvan de voorzitter van de H.V.B.de heer H. W. van Turnhout, forunileider was, hadden zitting de he ren D. Beets, voorzitter van de Haar lemse Sportraad, S. Heyers, inspec teur lichamelijke opvoeding van de ge meente Haarlem en G. de Korte, se cretaris van de scheidsrechterscom- missie van de H.V.B. Alvorens de niet in groten getale aanwezige jeugdlei ders in de gelegenheid gesteld werden het forum vragen voor te leggen, hield de voorzitter van het forum een kort inleidend woord, waarin hij onder meer wees op de grootste moeilijkheid, waar mee een bond zoals de H.V.B. de laat ste jaren te kampen heeft: de terrein- nood. Met het oog op het steeds groei ende aantal leden van de tientallen clubs in Haarlem en omgeving zei de heer van Turnhout, dat er op de schou ders van de jeugdleiders een zware taak rustte en dat hun verantwoording groot was. Ook stelde hij vast, dat het de voetballende jeugd van voordeel zou zijn, indien zoveel mogelijk lei ders zouden deelnemen aan de basis- jeugdleiders-cursussen, die door de K.N.V.B. overal in den lande georga niseerd worden. „Ik ben er van over tuigd, dat zelfs in de toekomst aan komende jeugdleiders verplicht gesteld worden aan dergelijke cursussen deel te nemen. Er zijn dienaangaande reeds veel plannen in studie", aldus de heer Van Turnhout. Naar aanleiding van door jeugdlei ders gestelde vragen konden de forum leden in een onderling debat ten aan zien van veel moeilijke en actuele kwesties in het jeugdvoetbal tot een redelijke oplossing komen. Allereerst besprak men de houding, welke een leider dient aan te nemen, in geval hü tijdens het spel bü een adspirant- of junior-voetballer onsportiviteit consta teert. Men was van mening, dat een leider niet onmiddellijk met straffen moest klaar staan, maar dat hij aller eerst met het kind behoorde te praten om het er van te overtuigen, dat het beoefenen van sport op de eerste plaats sportiviteit van de beoefenaar eist. Op den lange duur zal een kind de rede lijkheid van deze eis inzien. Vervolgens stelde men aan de orde, dat er tegenwoordig vooral bij com petitiewedstrijden voor adspiranten en junioren dikwijls door jeugdleiders „geknoeid" werd aan de verplichte ad ministratieve opstelling van een elftal. Men gaat zelfs zo ver, dat een jon- Ben bewust verplicht wordt on der een valse naam aan een wedstrijd deel te nemen. De heer Beets vond het volkomen onacceptabel, dat een jongen onder valse naam verplicht werd te spelen. „Jeugdleiders die zich met dergelüke praktijken bezig hou- den, schieten in hun plicht wel schro- melqk te kort. Terwql „fair play" een van de belangrükste doelstellingen van de sport is en jeugdleiders de aange wezen personen zijn om de jeugd de weg naar de sportiviteit te helpen vinden, verplichten zü de kinderen tot bedrog. De bond zal wel degelijk maat regelen ten aanzien hiervan moeten nemen", aldus de heer Beets. De heer 9oa^er> secretaris van het jeugd voetbal, vroeg of het niet mogelijk was, wanneer de scheidsrechters voor elke wedstrqd de spelers zelf zouden controleren. Het forum zag wel iets in dit voorstel. IT R® heer Luitjes, jeugdleider van V.V.B. uit Velsen, stelde de vraag of het wegsturen uit het veld van jeugdige spelers de juiste, pedagogi sche maatregel was. Het forum ant woordde hierop, dat men zich reeds op jeugdige leeftijd moest aanwennen dat er spelregels bestaan en dat er bepaalde beleefdheidsnormen in acht moeten worden genomen. Een jonge voetballer mag wel degelijk van het veld worden gestuurd in geval zün overtreding kwalijk is. Vanzelfsprekend moeten jeugdleiders en scheidsrechters te allen tijde beseffen, dat zij met kin deren te doen hebben. Advertentie AMSTERDAM, 15 nov. De stem ming ter beurze was vandaag licht ver deeld. De internationale fondsen noteer den over het algemeen iets lager. Dit was met name het geval met Philips en Hoogovens, die respectievelijk 8 en 12 pnt hebben moeten prijsgeven. Unilever heeft zich goed op het vorig niveau kun nen handhaven en AKU was slechts een half puntje lager. Ook Kon. Petroleum gaf nagenoeg geen wijziging te zien. De openingskoers ad f 115,80 bleef f 0,30 on der het vorig niveau, maar daarna liep de notering op tot f 116,50. Met interesse werd kennis genomen van de winstcij fers van de Kon. Shellgroep over het derde kwartaal. De nettowinst kwam uit op 43,9 (vorig jaar 44,1) miljoen pond sterling. Het netto resultaat over de eerste negen maanden van dit jaar is hiermede gekomen op 130.6 (vorig jaar 129.1) miljoen pond sterling. De publi catie van de cijfers, welke te ongeveer kwart over een plaats vond, oefende geen directe invloed op de koers van het olieaandeel uit. Van de cultures waren HVA en Delimij. aan de vaste kant. Scheepvaartaandelen waren prijshou dend tot iets lager. De staatsfondsen- markt was zeer stil, zonder grote ver schillen. Aandelen K.L.M. werden f 55 geadviseerd, d.i. nog weer f 2 onder de koers van gisteren. Er was enig midden koersaanbod van het publiek aan de markt. Simplex werd op de dividend halvering (4 pet tegen vorig jaar 8 pet) eveneens aangeboden. De advieskoers bedroeg ca. 115 laten, d.i. 7 K pnt onder de notering van gisteren. i-y2 Neü. 1960 l 4Ned. 1961 4 Ned. 1961 Staffel 1947 b.N.G Won.Bouwl6 Ned Handel MijCert Amsterdam Rubber fl.VA A.K.U BerkeJ Patent „alvé-Delft Cert Deli-Mjj Fokker Ford v. Gelder Hoogovens Muller Co. Ned. Kabel. Philips Gem bez. Unilever Wilton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr. Kon. Petroleum 50 Holi. Amerika Lijn Java Ch. PX. K.L.M. Kon. Ned Stoomb. Mi1 K.PJU. y Stoomv. MO Nederl. v Nievelt vOmmeren Rott Lloyd. Scheepvaart Unie Interunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrieven '57 Rentespaarbrieven '58 2% Amsterdam '56 2V4 Amsterdam '56 B 2V2 A'dam '56 Hl 2% Amsterdam '59 2 l,i R'dam '57 Alb Heyn KI obl Slot 15/11 IOI1/2 99% 100 93% 1081/4 S35 109% 122% 124% 3861. 386 297 902 141.5 143.50 430 710 350 791 778% 527 580 10423 1033% 9095 909% 287 485 548 116 116.10 155 150 58 192 '92% 152 167 1591 159% 343 150' 155- 1553% 229 253.5 506 143 82 G 88% 97% 97% 125 Advertentie (en binnen nog véél meer). Anegang 32 - Kleverparkweg 7 Bloemendaalsestr.weg 86 - Santpoort Anaconda Copper Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Kennecott Copper K.L.M Montgomery Ward Radio Corp. Republic Steel Royal Dutch Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Stand. Oil Ny Tidewater U.S. Steel 13/11 501/4 41 52% 76i'2 53 84 16% 31% 58% 59% 32% 401,4 28 581,2 46% 19% 78% 14/4 50% 41% 52% 78% 53% 85 15% 32?i 58% 5944 32% 4194 28% 581,4 4694 19% 78% Stemming: onregelmatig hoger.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3