Kekkonen heeft goede hoop op een nieuwe ambtstermijn D MEI MICHELIN "X Nieuw Westduits kabinet in Bondsdag beëdigd 22 KILOMETERS UIT UW TANK IN FEBRUARI FINSE VERKIEZINGEN President buit feit uit, dat hij in Moskou goede naam heeft Kroll fig Duits echtpaar gearresteerd Boze socialisten marcheren en masse de zaal uit BERLIJN pectaculaire ontsnapping „Uit in eigen land" gaat niet op voor Zweedse prijswinnaar Door IJzeren Gordijn „Piefer Bas" Adenauer en Tegenstander een kleurloze uur Beschuldigd van spionage KERNSTOP-BEROEP OP KENNEDY WOENSDAG 15 NOVEMBER 1961 PAGINA TUNGSRAM buitenlandse KRONIEK (Van een bijzondere medewerker) In Finland is de politieke campagne voor de presidentsverkiezing in fe bruari in volle gang. President Kek konen, die sedert 1956 de eerste bur ger van het land is geweest, heeft zich door zijn boerenpartij opnieuw kandidaat laten stellen. De tegen kandidaat is de 67-jarige Olavi Hon- ka, een gepensioneerde hoge justitie functionaris, tot voor kort een volko men onbekende figuur. Opmerkelijk is, dat de politiek kleurloze Honka door de sociaaldemocratische partij is voorgedragen en onwillekeurig de steun heeft gekregen van kleinere partijen zoals de Finse en Zweedse volkspartij en de conservatieven, die ernstige bezwaren hebben tegen het aanblijven van president Kekkonen. SOVJET-UNIE WW GB Landen Atlantisch Pact m Russische invloedssfeer o Neutrale landen A Atlantische bases Russische bases Spoorlijn S De "X" band werd 12 jaar geleden door MICHELIN uitgevonden. Aan deze band van revolutionaire konstruktie, die sinds zijn bestaan steeds werd geperfectioneerd, wordt dezelfde voortdurende zorg besteed waarmee MICHELIN al zijn produkten omringt. De MICHELIN "X" band biedt u: - veel meer kilometers - veel meer veiligheid - veel meer soepelheid - aanzienlijke brandstofbesparing MICHELIN hoogste kwaliteit laagste prijs Doorzijn bijzondere konstruktie biedt een Michelin "X" band minder rolweerstand dan andere ban den. Daardoor vergt hij minder energie van de motor, bij welk type automobiel dan ook, en ver laagt dus het brandstofverbruik. Talrijke praktijkproeven in Nederland en andere Europese landen hebben dit bowoxenl 61-725-H Advertentie Gloeilampen Als Adenauer begin volgende week in Washington bij Kennedy op be ssoek is, zal de Bondskanselier onge twijfeld een explicatie moeten geven Van de affaire-KroIl. Dezer dagen Was de indruk gewekt, dat de Bonds republiek op eigen initiatief een soort Onderhandelingen met de Sovjet-Unie Was begonnen over de kwestie-Berlijn, en dat van Duitse zijde zelfs bepaalde concessies aan Moskou in het voor uitzicht waren gesteld. Nu was tot Uog toe de afspraak dat de oriënteren de gesprekken met de Russen namens het hele Westerse blok vooral ge voerd zouden worden door de Ameri kaanse ambassadeur in Moskou, Lle wellyn E. Thomp son. Het is uiter aard van bet grootste belang, dat de Russen zo min mogelijk kans wordt gegeven misbruik te maken van een zekere verdeeldheid in bet Westerse kamp over de meest gewenste aanpak Van bet Berlijnse probleem, en bijge volg waren Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland over eengekomen de Westerse terreinver kenningen in Moskou in één band te houden. De Westduitse ambasadeur in Moskou, Dr. Hans Kroll, die vloeiend Russisch spreekt, beeft vorige week donderdag een gesprek onder vier ogen gehad met de Russische pre mier, Khroesjtsjev, en dit onderhoud heeft aanleiding gegeven tot gerucht makende publica ties waardoor Kroll en zijn regering in Bonn in opspraak zijn gekomen. Waarschijnlijk zijn de merkwaardige berichten over dit onderhoud opzette- hjk door Khroesjtsjev verspreid in de v°nn van zogenaamde onthullingen vari Kroll. Khroesjtsjev zou dit gedaan uunen hebben om de Bondsre publiek in verlegenheid te brengen en 0,11 onenigheid te zaaien in het Wes terse kamp. Van Dr. KroIIs optreden j°u, op zijn minst, gezegd kunnen de ambassadeur onvoorzichtig te Werk is gegaan. Dacht men eind vorige week dat ue Russen nieuwe voorstellen hadden gedaan met betrekking tot de Ber- ujnse kwestie, nu is die illusie ver- Wogen. De Russen zouden voorgesteld hebben te komen tot een vier- ^ogendhedenovereenkomst over een lieuwe status voor West-Berlijn en over vrije Westerse toegang tot de ®tad. Vervolg ens zou Moskou bereid tot een afspraak met de Duitse Democratische Republiek, dat de Dostduitsers dr vrijheid van West- eerlijn zouden garanderen. Tenslotte 2°u het Westen dan de soevereini teit van de D.D.R. moeten eerbiedi gen. Nu zijn die twee eerste punten oorspronkelijk niet door Khroesjtsjev '"aar door de Amerikaanse minister v®n Buitenland se Zaken, Dean Rusk, geopperd in gesprekken met zijn Sov jet-ambtgenoot. Gromyko, in septem- C.| 'n New York. Maar Gromyko Wilde er toen niet op ingaan. Gromy- heeft echter bij die gelegenheid gesproken over de noodzaak van een •Respecteren" door het Westen van de ostduitse soevereiniteit, een sugges Ie Waar van Westerse zijde niet op gereageerd is. De kwestie van een er- enning van de D.D.R. al zou het maar een facto erkenning zijn immers nog een uiterst gevoelig punt ,n de onderhandelingen over Berlijn. Tot nog toe toonden Amerika en ugeland zich meer geneigd met de ussen formele onderhandelingen te eginnen over Berlijn, dan Frankrijk West-Duitsland. Het incident roll wekte de indruk dat Bonn op •ht punt de zijde van Washington Londen had gekozen, en Adenauer wil die indruk bepaald niet wekke De affaire-KroIl komt de Bondskan selier aan de vooravondvan zijn reis naar Washington wel bijzonder on gelegen. De supporters van KeKkonen (K-man nen en de aanhangers van Honka (H- mannen) zijn de twee hoofdgroepen in de match om het presidentschap. De communisten hebben hun eigën kandi daat, Paavo Aitio, evenals de radikale socialisten, die met Emil Skog zijn uit gekomen, maar men verwacht dat bei de kandidaten bjj de eerste stemming worden uitgeschakeld. De twee linkse partijen zullen zich dan bij de K-mannen aansluiten en hen aan de meerderheid helpen. Kekkonens positie is tamelijk sterk. Op het ogenblik kan hij rekenen op 120 - an de 200 rijksdagleden. Honka wordt gesteund door de sociaaldemo craten (36), de conservatieven (29), de Finse Volkspartij (6), de Zweedse Volks party (8) en door de heer Venname (1). Laatstgenoemde is de persoonlijke te genstander van Kekkonen in de boeren partij. Hoewei verrassingen bjj een Finse presidentsverkiezing niet uitgesloten zijn ïeeft Honka weinig kans president Kek konen uit het zadel te werken. Eigen lijk is deze weinig boeiende en saaie figuur ook geen party voor de levendige, knappe en geraffineerde Kekkonen, die bovendien nog zes jaar jonger is. Hier bij komt, dat Finland onder de leiding van de Agrariër de laatste jaren goed heeft geboerd. Het zware economische weer, waarin de Finnen jarenlang heb ben gezeten, is zienderogen opgeklaard. De welstand is in stijgende lijn en op de arbeidsmarkt zijn er de laatste tijd geen noemenswaardige spanningen op getreden. Wat de binnenlandse politieke verhou dingen aangaat, verkeert Finland echter nog steeds in een impasse. De bóeren- regering van premier Miettunen mist de zo hoognodige parlementaire basis. En kele maanden geleden moest zyn voor ganger, dr. Sukselainen, wegens com promitterende corruptiegevallen aftre den en de socialistische en rechtse op positie had er toen op gerekend dat pre sident Kekkonen de smalle kabinets basis zou verbreden. Totdat gisteren de president tot ont. binding van de volksvertegenwoordi ging besloot is er nog in het parle ment geijverd voor een biliyker rege ringssamenstelling, maar Kekkonen had te verstaan gegeven, dat hier aan met het oog op de verscherpte internationale toestand (Berlijn, de kernproeven, de Sovjetnota) niet te denken valt. Van de zyde van de boe- renparty is reeds de suggestie gedaan om Kekkonens ambtstermün met twee jaar te verlengen. De president zou dan rustig de tyd hebben zich op de politieke problemen en de Russen te concentreren. e H-groep wil het er liever op aan laten komen. Men vindt dat Kek konen de parlementaire spelre gels volkomen heeft genegeerd door het land doorlopend aan een boe- renkabinet te helpen en tegen de andere partyen te discrimineren. Verder heeft Kekkonen de buitenlandse politiek ge- monopoliseerd. De kritiek op de Presi dent wordt nog gekruid met geruchten over zyn privé-leven. De voorstanders van de (Paasikivi-) Kekkonenpolitiek be weren, dat du oppositie te weinig reke- ning houdt met de harde realiteit en die is dat Finland in een neutrale houding is gedrukt en met éen been aan de Sovjet-Unie grenst. Om met Moskou op goede voet te biyven moet Finland zich in vele opzichten gedekt houden. De nele parlementaire crisistoestand, die al jaren duurt, is hoofdzakelijk ont staan doordat Moskou de Finse sociaal democraten niet accepteert en derhalve buiten de Finse regering wil houden. De Sovjets schynen het niet al te ern- stig op te nemen, dat president Kekkj- nen zich steeds heeft verzet tegen com munistische deelname aan de regering. De Finse communisten, die met een kwart van de 200 rpksdagzetels de sterk ste party vormen, hebben herhaalde- lijk tevergeefs getracht een paar minis teries te bezetten. Kekkonen heeft hen buiten spel weten te houden. Merkwaar dig genoeg heeft dit nooit tot een felle anti-Kekkonen-campagne van de com munisten geleid. Eerder hebben de Fin se communisten de boerenleider zyde- lings gesteund. Uit een en ander kan men opmaken, dat Kekkonen een goede naam in Moskou heeft. Voor een land als Finland, dat moederziel alleen en praktisch onbeschermd aan de rand van de communistische wereld ligt, is dit het winstpunt. Of Kekkonen in zyn streven om de Sovjetleiding in een goed humeur te hou den te ver is gegaan, is een vraag, die discutabel is. Hef is echter wel zeker dat Kekkonen zijn eigen centrale positie in de Finse politiek heeft versterkt met een beroep op de geforceerde goede re laties met de Sovjet-Unie. In verband met de Sovjetnota heeft de president op merkingen gemaakt, die meer als pro paganda voor de presidentsverkiezing dan als geruststelling van het volk wa ren bedoeld. Enkele leidende bladen in Helsinki hebben de president terechtge wezen, maar Kekkonen laat zich niet de les lezen, of het moest al zijn door Mos kou. MOSKOU, 15 nov. (UPI) Het Rus sische ministerie van buitenlandse za ken heeft de arrestatie bekend gemaakt van een Duits echtpaar, dat beschuldigd wordt van spionage ten behoeve van de inlichtingendiensten van West-Duitsland en de Verenigde Staten. In een mondelinge boodschap aan de Westduitse ambassade deelden de Rus sen mee, dat het echtpaar Adolf en Her- mina Werner, als toeristen in Rusland, op 2 september van dit jaar werd gear resteerd op de legerplaats van een mi litaire afdeling naby Kiev. In hun be zit werd belastend spionagematenaal gevonden, dat was vergaard in opdracht van de Amerikaanse inlichtingendienst in West-Duitsland. De Werners hadden bezoeken gebracht aan Odessa, Jalta, Tsjarkov, Kiev en Cernauti, alsmaar militaire gegevens verzamelend. Het echtpaar Werner kwam op 19 au gustus in de Sovjet-Unie aan. Sindsdien had de familie in West-Duitsland niets meer van hen vernomen. De familie ver zocht de Westduitse ambassade in Mos kou om een onderzoek in te stellen, en in antwoord op een verzoek van deze ambassade om inlichtingen, onthulde het Russische ministerie van buitenlandse zaken eindeiyk de arrestatie. In de boodschap werd verteld dat het onder zoek nog in volle gang is. (Advertentie) Urho Kaleva Kekkonen heeft vele eigenschappen meegekregen, die hem een voorsprong bezorgen op zijn tegenstander bij de a.s. presidents-verkiezingen, Olavi Honka. Er is er één, die hij zelf heeft gecreëerd, namelijk zijn goede be trekkingen met de Russische regering. Men ziet hem hier (rechts) bij zijn aankomst, nu een jaar geleden, op het Leningradstation te Moskou. Aan zijn rechterhand premier Khroesjtsjev en daarnaast de president van de Sovjet-Unie, Leonid Brezjnev. (Van onze correspondent in Bonn) BONN, 15 nov. De twintig ministers van de nieuwe Westduitse regering (elf van de C.D.U., vijf van de Vrye Demo- kraten en vier van de Beierse C.S.U.) hebben gistermiddag in handen van Bondsdagpresident Eugen Gerstenmai- er hun ambtseed afgelegd. De 190 socia listische Bondsdagleden hadden tevoren de Bondsdagzaal verlaten, omdat dr. Gerstenmaier hun spreker, Mommer, het woord had geweigerd. Mommer had wil len protesteren tegen het feit, dat de beëdiging van de regering niet onmid dellijk werd gevolgd door een regerings verklaring. Gerstenmaier oesloot dat de socialistische spreker pas na de beëdi ging van de ministersploeg het woord mocht nemen. Bondskanselier dr Adenauer wil de regeringsverklaring pas afleggen na zyn terugkeer uit Amerika. Hij ver trekt a.s. zondag naar Washington voor besprekingen met president Ken nedy. Toen de socialisten na de eedsafleg ging door de nieuwe ministers de zaal weer hadden betreden, noemde Mommer het uitblpven van de regeringsverkla ring een „slecht begin" van de parle mentaire samenwerking, die de christen- demokraten willen verbeteren. Woord voerders van de coalitiepartyen (C.D.U en F.D.P.) verklaarden, dat zy het op treden van de socialisten zeer betreur den. In parlementaire kringen toonde oerman 4 land ristod nsKforihS men zich zeer verontwaardigd over de exodus van de socialisten, die daarmee alle prestige dat zy in de afgelopen we ken hadden gewonnen door zich van denigrerende opmerkingen over de ka binetsformatie te onthouden, weer heb ben verloren. De nieuwe regering telt drie departe menten méér dan de vorige, n.l. dat voor economische samenwerking (onder de liberaal Walter Scheel)voor volksge zondheid (onder de vrouwelijke C.D.U.- minister mej. dr. Elisabeth Schwarz- haupt) en voor „byzondere opgaven", een post die zal worden bekleed door de vroegere C.D.U.-C.S.U. - fractieleider, dr. Heinrich Krone. Hp is op uitdrukke- lpk verlangen van dr. Adenauer lid van het kabinet geworden. Men veronder stelt dat zyn voornaamste taak zal zyn de meningsverschillen, die in de coalitie ongetwyfeld zullen optreden, glad te stryken. Zyn vermoedelpke opvolger als fractieleider is de vroegere minis ter van buitenlandse zaken, dr. Hein- ric1 von Brentano. BERLIJN, 15 nov. (Reuter) De Oostberlijnse politie heeft gisteravond 1 meer dan honderd schoten gelost op een auto, waarin vijf Oostberlijn se vluchtelingen West-Berlijn binnenre- den. De vluchtelingen, twee mannen en drie vrouwen, liepen geen letsel op. Achter de voorruit hadden de Oost- berlijners een stalen plaat aangebracht waarin ter hoogte van de ogen van de bestuurder 180 heel kleine gaatjes za ten. Ook aan de zijkanten en de achter kant waren stalen platen aangebracht. De auto kon slechts met zeer geringe snelheid de hindernissen passeren bij het controlepunt, waar men de poging waagde. Toen de wagen langzaam en kele scherpe bochten nam, stond hij bloot aan het vuur van drie Vopo's met machinepistolen en van één Vopo met een revolver. De rechtervoorband van de auto werd lek geschoten, maar de wagen reed rustig door. WASHINGTON, 15 nov. (Reuter) Vooraanstaande persoonlpkheden uit acht landen hebben president Kennedy verzocht geen kernproeven in de atmo sfeer te nemen. De betrokken verklaring die onder meer is ondertekend door dr. Albert Schweitzer, Lord Bertrand Rus- sel, Pablo Casals, Frangois Mauriac en Max Born, wpst op de ernstige en lang durige gevaren die door de onlangs ge nomen Russische kemproeven ontstaan zijn. „Wp dringen er speciaal op aan niet het Russische voorbeeld te volgen maar af te zien van proeven in de at mosfeer en de ondergrondse proeven stop te zetten". Uit in eigen land" was het motto van de fotowedstryd die de Al gemene Nederlandse Vereniging voor Vreemdelingenverkeer de ze zomer in samenwerking met de stichting ter Bevordering van de Ama teurfotografie heeft uitgeschreven. Dit motto is er vermoedelijk de oorzaak van dat er onder de drieduizend inzen dingen 2300 foto's en 700 dia's nogal wat foto's waren die de regen en het slechte weer tot onderwerp had den. Zy behoorden overigens niet tot de eerste prüswinnaars. Tot de beste inzending is uitgeroepen, zo bleek by de prüsuitreiking gistermiddag in het Kurhaus te Scheveningen, de kleuren dia gemaakt door de heer H. Looyer uit de Eerste Oosterparkstraat in Am sterdam. Het door hem gemaakte schil derachtige tefereeltje van de zich weer spiegelende kerk in Abcoude werd be kroond met een prys van 750 gulden. Alle jury's, en fotojury's in het by- zonder, staan aan kritiek bloot en zo zal ook niet iedereen het met deze be kroning eens zijn van de fraaie, maar conventionele dia, die meer op een zoeteiyk schilderijtje lykt dan op een foto De jury stond bovendien voor de moeiiyke taak kleurendia's en zwart wit foto's nauwelijks vergelijkbare grootheden in één klasse te moeten beoordelen. Inmiddels heeft men de moeiiykheid hiervan ingezien en beslo ten deze twee voortaan gescheiden te houden. De tweede prijs was voor een zwart-wit foto, gemaakt door iemand die zich de spreuk „Uit in eigen land" niet had aangetrokken- de Zweed Sven Lundström. Hij had hier op va kantie een ontwapenende foto gemaakt van etende kinderen, die hem nu 500 gulden heeft opgeleverd, (zie foto) De derde prys voor de heer E. de Raat uit Ter Aar was ook weei toegekend voor een dia. Het liet een prachtige zonsondergang zien aan he strand. In de jeugklasse ging de eerste prys (honderd gulden) naar de achttienja rige gymnasiast J. Lintvelt uit Mep- pel, die een zeiler in zyn ingespannen arbeid met de camera (van zyn vader) hau verrast. De tweede prys was voor P. Broekman uit Bergen (N.H.) en de derde voor Jos Degen uit Den Haag. iiiiiiiiiiiiiiiiiiMiiiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiimimiiimmiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiimiitiiiiic In zyn eenvoudige woning aan de Bosjesstraat in Koog a d Zaan ar riveerde gisteravond de 27-jarige J. Lantinga, dolgelukkig omdat hy na drie vergeefse vliegreizen naar Ber lin ditmaal zijn 26-jarige echtgenote met wie hy 27 mei getrouwd was, naar Nederland kon meenemen. Om kwart over vijf arriveerde het echt paar op Schiphol. Na eerst enkele uren by familie in Amsterdam vertoefd te hebben om te bekomen van de doorge stane emoties ging het echtpaar Lan tinga door naar Koog a d Zaan waar de jonggehuwden voorlopig by de ou ders van Lantinga gaan inwonen. Een trieste yzeren-gordijn-kwestie behoort hiermede weer tot het verleden. Enkele jaren geleden leerde de Koo- ger Jan Lantinga via een correspon dentierubriek in een Duits blad de Oostduitse Martha Schubert kennen. Het meisje, een apothekersassistente, was woonachtig in Gross-Beren een woonwijk in Oost-Beriyn. Nadere ken nismaking leidde ertoe dat Lantinga 27 mei van dit jaar in de Evangelische kerk „Gross-Beren" in het huwelyk trad met de 26-jarige Martha. Toen Lantinga naar Nederland wilde terug- Keren kreeg zyn jonge vrouw geen toe stemming hem te volgen. Verschillen de malen ging Lantinga terug naar Beriyn maar iedere poging om zyn vrouw mee te krygen mislukte. Vry- dag ging hy opnieuw en maandagavond kreeg zyn zuster in Amsterdam eei telefoontje uit Beriyn dat de vereiste papieren nu in orde waren gekomen. Dit bleek juist te zyn want gisteren is het echtpaar, de vrouw met een Neder lands nationaliteitsbewijs en een uit- eisvisum, van een vliegveld in de- Franse sector vertrokken om even na vijf op Schiphol te arriveren. Over de wijze waarop de papieren nu eensklaps in orde waren gekomen wilde Lantinga zich verder niet uitlaten. n Leiden heeft Godfried Bomans dinsdagmiddag een steen onthuld ter nagedachtenis aan de oud- ministei van Onderwijs, Pieter 3as. Dit gebeurde ter gelegenheid van het eenjarig bestaan van de Leidse studentenvereniging „Pieter Bas". De steen is geplaatst in de muur van het pand Breestraat v>aar Pieter Bas woonde (van 1868-1873) tijdens zijn studententijd in Leiden. Na de onthul ling van de steen ontmoette Godfried Bomans, de schrijver van het oubolligt boekje „Pieter Bas", in het pand Bree straat 37 de beeltenis van Pieter

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 7