Havenplannen bij in pril stadium van Veel groter belangstelling bij bedrijven in Veisen dan verondersteld werd Havens kosten f 50 miljoen ÏJmuiden studie VLEETVISSERIJ stelde teleur in september GHANESE HOED VOOR PRINS PHILIP 1 m m „F irma" in gestolen voor de rechtbank bromfietsen PEUGEOT EEN WONDER WIELEN Winst van Kon. IShell Groep slechts ruim 1 pet. hoger Per aandeel der „Koninklijke" beloopt winst f 9,78 (10,14) HET GOUDEN MASKER Duitse TV maakt van Amsterdamse primeur opnamen Bevredigende treilervangsten aan haring maar te weinig rondvis Officier: Er worden hier heel wat meineden gepleegd Nike-raketten bij parade In eerste negen maanden van 1961 ln 3de kwart. '61 winst iets lager Resultaten Kon.-Shell Groep "gS» '!S:S li pagtna 2 Vechtende taxichauffeurs" Fouten Veel platvis Ww Hoge straffen geëist DE LOOPBAAN VAN DR. HANS KROLL Cockerill verhoogt kapitaal voor overname van Luiks staalbedrijf Commando-overdracht luchtmacht Prof. J. Westerdijk overleden Eerste vrouwelijke hoog leraar in ons land Ontsnapte uit Balk brug aangehouden Episcopaalse leider bezoekt de paus f 10.230, 8.980, 7,78 Oj f 9.080, 178037» VLAANDEREN VELSEN, 16 nov. Rond het middernachtelijk uur heeft de gemeenteraad van Velsen, als stond hij nog aan het begin van een vergadering uitvoerig ge sproken over de vragen, die drie raadsleden aan B. en W. hadden gesteld naar aanleiding van een publikatie betreffende havenplannen in de nabijheid van dt Zuidpier te ÏJmuiden. Reeds uit de schriftelijke beantwoording was geblekei dat er iets gaande is. Maar bij de mondelinge beantwoording hebben zowel bui gemeester mr. J. C. Bührmann als wethouder R. Verbeek van Openbare Werke nadrukkelijk verklaard, dat dit nog volkomen in een beginstadium verkeert. 1 wordt een studie gemaakt van de economische mogelijkheden, die bij de wort van de zuidpier kunnen liggen en het is ook om deze reden, dat Velsen op bezwi ren van de kant van Rijkswaterstaat, genoodzaakt was het strandplan 800 mete naar het zuiden te verschuiven. Wethouder Verbeek voegde hier nog aan toe, dat ÏJmuiden intussen al de derde zeehaven van Nederland is geworden. Dat geeft consequenties. Daarnaast heeft Amsterdam volgens hem veel te lang gestreefd naar een isolement rond het IJ. Wat Amsterdam 50 jaar geleden eigenlijk had moeten doen is nu zelfs niet meer mogelijk. Het is nog een open vraag of het waard is f 50 miljoen te investeren in havens bij ÏJmuiden. Overigens is de gemeenteraad hierover nog niet uitgepraat. In verband met het ver gevorderde uur lieten B. en W. het bij een beantwoording in eerste instantie. In de volgende raadsvergadering, op 20 december, komt dit punt op de agenda terug en zullen alle raadsleden de gelegenheid krijgen, zo zij dit wensen, aan de discussies deel te nemen. De drie raadsleden, die schriftelijk vragen hadden gesteld, toonden zich niet erg gelukkig met het feit, dat zij niet eerder door B. en W. waren ge ïnformeerd. De heer J. van Os v. d. Abeelen (PvdA) constateerde, dat rond het Noordzeekanaal nu eens hier, dan eens daar deze zaak aan de orde komt. Hier liggen overal zeer verschillende belangen. Zijn fractie staat op het stand punt, dat het een rijkstaak is al die belangen af te wegen. Maar de gemeen- (Van een onzer verslaggevers) AMSTERDAM, 16 nov. De Neder landse televisiekijkers hebben dinsdag avond op het journaal kunnen zien hoe een Amsterdamse sportleraar Rinus Becht een speciale verdedigingstechmek voor taxichauffeurs heeft ontworpen. De laatste jaren zijn de taxichauffeurs ln toenemende mate het slachtoffer ge worden van overvallen. De Amsterdam mer Cor Wilson, een man uit het vak, heeft het initiatief genomen voor deze cursus en hij was het ook die als oud leerling van Rinus Becht voor „proef konijn" speelde tijdens de korte de monstratie, waarvan de journaaldienst opnamen heeft gemaakt. In Duitsland, waar per dag gemiddeld twee taxi chauffeurs door hun „klanten worden aangevallen, bestaat grote belangstelling voor deze cursus. De Duitse TV heeft daarom besloten het voorbeeld van de Nederlandse TV te /olgen en op haar beurt de verschillende vakgrepen die Rinus Becht heeft ontworpen, op het scherm te tonen. te Velsen zal zich, onafhankelijk, in deze zaken een standpunt moeten ver werven. Daar tussendoor kan spelen een samenwerking met anderen, om al thans te weten wat daar in de gedach ten leeft. Nu deze zaak door uitlatingen van de heer ir. Snijders, directeur van de Dienst havens- en handelsinrichtingen van Amsterdam, in de publiciteit is geko men, vroeg de heer Van Os zich af, waar aan Velsen in de streekplannen een bepaalde taak is opgelegd ook op recreatief terrein, of dit uitgangspunt nu veranderd is. Ten aanzien van Amsterdam merkte hij op er begrip voor te hebben dat een zo grote gemeente met zovele belangen rusteloos moet werken aan plannen voor de verre toekomst. Dat doet Velsen ook. En hij kon zich best voorstellen, dat Velsen en Amsterdam daarbij elkaar ontmoe ten. De heer J. G. Kolkman (C.H.U.) vond de gepubliceerde plannen getuigen van een visie in Amsterdam, die eigenlijk door Velsen zelf opgebracht had moe ten worden. Het aanbod van kustgebied voor havens is klein en op sommige plaatsen is strandzand bezig goudswaar de te krijgen. Hij zei vurig te hopen op een goede samenwerking met Amster dam, maar waarschuwde ervoor, dat al te goed buurman's gek is. De heer J. Nuyens (KVP) was van mening, dat Amsterdam bij het gra ven van het Noordzeekanaal, nu 85 jaar geleden, de fout heeft gemaakt dit gebied niet direct naar zich toe te trekken. En Velsen maakte enige tientallen jaren later de fout door niet zelf met havens te komen en zo het rijk de gelegenheid te bieden het Staatsvissershavenbedrijf te stichten. Amsterdam is in de noodzakelijkheid gekomen om zijn levensvatbaarheid, nu de handel op Indonesië is weg gevallen, te bewijzen. Daarvoor mag Velsen de ogen niet sluiten. Burgemeester Bührmann was van ÏJMUIDEN, 16 nov. De weersom standigheden waren in de maand sep tember gunstig voor de uitoefening van de visserij. De drijfnetvisserij leverde teleurstellende uitkomsten, maar de vangsten van de haringtreilers waren bevredigend. De voorziening van de markt met rondvis liet te wensen over. De aanvoer van platvis was voldoende. De uitvoer van verse en gezouten ha ring viel enigszins tegen. Dit zjjn de belangrijkste conclusies, waartoe het produktschap voor vis en visprodukten komt in de maandelijkse publikatie „Aanvoer en Afzet". Ook nu weer waren de resultaten van de haringdrijfnetvaartuigen onbevredi gend. Slechts op enkele dagen konden door de 88 vaartuigen, die aan deze vis serij deelnamen, behoorlijke vangsten worden gemaakt. De kwaliteit van de haring was in het algemeen goed. In hoofdzaak werd volle en ijle haring ge vangen. Ruim 100 loggers en treilers oefenden de haringtreilvisserij uit. Door ée schepen, uitgerust met zware moto ren, die een gedeelte van de haring vangst in gezouten toestand aanvoerden» werden goede besommingen gemaakt. De aanvoer bestond voornamelijk uit volle haring. Tegen het eind van sep tember werden de resultaten van de haringtreilvisserij geleidelijk minder. Een aantal schepen werd in gereed heid gebracht voor de vleêtvisserij on der de Engelse Wal en de Hollandse kust. De prijzen voor gezouten haring lagen op de afslagen veelal op een la ger niveau dan in september 1960. Voor gezouten treilnetharing werden betere prijzen gemaakt dan voor gezouten drijf netharing. In totaal werden 129.428 kant jes gezouten haring aangevoerd, waar van iets meer dan de helft in Scheve- ningen en 36.576 kantjes in Katwijk aan Zee. Afgekeurd werden 1.711 kantjes en doorgedraaid 53 kantjes, zodat in taal 127.664 kantjes werden verkocht, de drijfnetharing voor de gemiddelde prijs van 22,65 per kantje, de treilnetha ring voor gemiddeld 26,80 per kantje. De export van gezouten haring viel enigszins tegen. Deze bedroeg 4.082 ton voor een waarde van 3,0 miljoen te gen 4.812 ton voor een waarde van 3,6 miljoen in september 1960. Afnemers waren o.m. België (977 ton), West- Duitsland (1.222 ton), Frankrijk (1.317 ton), Denemarken (64 ton), Noorwegen (176 ton), Canada (71 ton) en de USA (159 ton). De aangevoerde verse haring was voornamelijk afkomstig van de haring treilvisserij. De haringsoanvisserij werd op bescheiden schaal uitgeoefend. In to taal werd 6.817.000 kg. verse haring aan gevoerd, waarvan 85 ton werd afge keurd en 887 ton werd doorgedraaid. Voor menselijk consumptie werd dus 5.845 ton verse haring verkocht tegen een gemiddelde prijs van 0,24 per kg. In september 1960 bedroeg de aanvoer van verse haring 4.968 voor een gemid delde prijs van 0,33 per kg. De uitvoer van verse haring bereikte het totaal van 2.247 ton voor een waar de van 876.000,- tegen 2.538 ton voor een waarde van ƒ1,1 miljoen in sep tember 1960. Afzet vond o.m. plaats naar België (572 ton), West-Duitsland (1.560 ton) en Oostenrijk (84 ton). Dank zij de gunstige weersomstan digheden konden ook de kleinere vaar tuigen zonder onderbreking de visse rij op zeevis uitoefenen. De aanvoer van platvis bereikte dan ook een hoog niveau en bedroeg 2.540 ton, waar voor een gemiddelde prijs van 1,43 per kg werd betaald. In augustus was er 1.980 ton platvis aan de markt met een gemiddelde prijs van 1,61 per kg. De voorziening van de markt met rondvis was minder bevredigend dan in augustus. Het aanbod daalde van 2.550 tot 2.292 ton, de gemiddelde prijs van 0,51 tot 0,44 per kg. In kwan titatief opzicht was MAKREEL de be langrijkste zeevissoort. De aanvoer be droeg 2.377 ton tegen een gemiddelde prijs van 0,21 per kg. Voor verwer king tot vismeel werd 43 ton bestemd en 140 ton makreel werd geëxporteerd. Van de aanvoer van SCHELVIS, groot 875 ton, bestond een belangrijk deel uit de kleinere soorten, waarvoor veelal la ge prijzen werden betaald. De gemid delde prijs daalde daardoor, vergeleken met augustus, toen er 790 ton aan de markt was, van 0,46 tot 0,38 per kg. Ruim 80 ton schelvis kon worden ge ëxporteerd. In verse en bevroren toe stand werd 100 ton schelvis geïmpor teerd. Het aanbod van KABELJAUW was niet groot en bedroeg slechts 420 ton, gemiddelde prijs 0,87 per kg. Vooral voor de grotere soorten werden hoge prijzen betaald. De uitvoer van kabeljauw bedroeg 155 ton, terwijl 568 ton werd ingevoerd. Er was veel SCHOL aan de markt, namelijk 1.201 ton, gemiddelde prijs 0,51 per kg., welke hoeveelheid voor namelijk door de kotters werd aange bracht. In het buitenland werd 262 ton schol afgezet. Vergeleken met augustus liep de aanvoer van TONG belangrijk op, namelijk van 799 ton. gemiddelde prijs ƒ2,93 per kg., tot 1.088 ton, ge middelde prijs 2,45 per kg. De visserij met de zogenaamde boomkorren werd in toenemende mate uitgeoefend. Nage noeg de gehele maandaanvoer van tong werd geëxporteerd. Er werd 589 ton zeevis geïmporteerd voor een waarde van 819.000,- tegen 715 ton voor 846.000,- in de overeen komstige maand van 1960. Geïmpor teerd werd onder meer uit België (62 ton), West-Duitsland (190 ton), Noor wegen (254 ton) en Zweden (53 ton). Voor de zeevis hebben ook in septem ber goede uitvoermogelijkheden te be staan. De export bereikte namelijk het totaal van 1.865 ton voor een waarde van f 4 miljoen tegen 1.481 ton voor f 3,1 miljoen in september 1960. Ver zonden werd onder meer naar België (447 ton), West-Duitsland (93 ton), Frankrijk (781 ton), Italië (239 ton), Groot-Brittannië (143 ton) en Zwitser land (43 ton). oordeel, dat het publicerende dagblad een volkomen foutieve tekening had gegeven. Er bestaan helemaal geen tekeningen. Bovendien is niet vermeld, dat de rijkswaterstaat hier een belang rijk woord in meespreekt. Het heeft het college verbaasd, dat de betrokken krant, in strijd met het goede gebruik, de verkregen inlichtingen niet eerst in Velsen had geverifieerd. Hij voegde hieraan toe persoonlijk met de burge meesters van Amsterdam, Haarlem en Zaandam de afspraak gemaakt te hebben, dat de berichtgeving over dit soort zaken wordt gecoördineerd. Etn ter geruststelling van de raad voegde hij hieraan toe, dat gestreefd zal wor den om deze tijdig in te lichten. Maar er is op dit moment niets meer te zeg- Ten, misschien begin volgend jaar, doch 'an alleen in een vertrouwelijke kring. Wethouder R. Verbeek benadrukte >g eens, dat er in ons hele land be- >efte is aan havens, industrieterrei- tn e.d. Maar dat geldt in niet minde- mate voor de recreatie. Verwijzend aar de enige jaren geleden gepubli- eerde Amsterdamse havenplannen ussen Amsterdam en de Velsertun- nel, die nog steeds niet in de gemeen teraad van Amsterdam zijn behandeld, was hij van oordeel, dat men ook nu geen a! te grote waarde moet toekennen aan uitlatingen van een hoofdambtenaar Toch liet deze wethouder even achter de schermen kijken, toen hij opmerkte, dat de basis, waarop de heer Snijders zich havens in ÏJmuiden denkt, voor Velsen niet zonder bedenkingen is. Men bouwt geen havens van 50 mil joen, aldus de wethouder om daar een keer of tien in een jaar een schip te laten meren. Met de burgemeester verklaarde hij, dat er bij het Velser be drijfsleven een veel grotere belangstel ling voor dergelijke havens blijkt te be staan, dan men verondersteld had. En de burgemeester maakte van de ge legenheid gebruik om te zeggen, dat zo er nog meer geïnteresseerde bedrijven zijn, de deur van het raadhuis open staat. Er wordt een volledig dossier van aangelegd. Tijdens hun bezoek aan Ghana, dat bijna niet was doorgegaan wegens de politieke onrust in dit land, zijn koningin Elizabeth van Engeland en haar gemaal, prins Philip, overal enthousiast ontvangen. Prins Philip kreeg van een Ghanees stam hoofd, Good Gerie, een echte Ghanese hoed ten geschenke. Hij zette aie natuurlijk onmiddellijk op zijn hoofd en dankte de gulle gever met een uitbundige lach. (Van een verslaggever) AMSTERDAM, 14 nov. Een uit stekend op elkaar ingespeelde clan van vijf bromfietsendieven stond voor de tweede maal terecht voor de recht bank. In een enorm tempo stalen een 30-jarige autosloper en zijn vier hand langers honderden bromfietsen in Am sterdam en omgeving. Toevalligerwijs signaleerde de politie in Hellendoorn twee uit Amsterdam afkomstige gesto len bromfietsen. Dit werd de aanlei ding tot een van de uitvoerigste on derzoekingen van de laatste jaren. De gestolen brommers werden in een loods in Duivendrecht door de autosloper van nieuwe framenummers voorzien en verkocht aan afnemers in Heinoo en Utrecht. Twee medeplichtigen werden reeds bij de vorige berechting tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van het voorarrest veroordeeld. Daar hun voor arrest vele maanden geduurd had in verband met de uitgebreide onderzoe kingen en de geringe medewerking van de verdachten konden zij nu als vrije burgers gehoord worden. Een va rensgezel, verdacht van het helen van bromfietsen, verklaarde ter zitting dat hij door zelfstandig zaken te doen in moeilijkheden was geraakt. Het aan bod om wat geld te verdienen met bromfietsen was hem zeer welkom. Geld zag hij overigens nooit. De offi- BONN, 15 nov. (UPI) Dr. Hans Kroll, de Westduitse ambassadeur in Moskou, heeft de bondsregering reeds lang geieden de raad gegeven grotere soepelheid aan de dag te leggen voor zover het haar contacten met het Krem lin betreft. De verhouding tussen Kroll en vele andere functionarissen van het ministerie van buitenlandse zaken waaronder de voormalige minister van buitenlandse zaken, Heinrich von Bren- tano is altijd zeer koel geweest. Kroll is klein en gezet. Sinds 1958 is hij in Moskou geaccrediteerd. In de laatste drie jaar heeft hij zich dikwijls naar de bondsrepubliek begeven om overleg et plegen met de regering. Meer. malen verklaarde hij nadrukkelijk dat hij het uitstekend met premier Khroesj- tsjev kon vinden. „Khroesjtsjev voert graag gesprekken met mij", placht Kroll, die goed Russisch spreekt, te zeggen. Kroll werd in 1898 in Boven-Sile- zië geboren. Hij studeerde politieke wetenschappen, economie, geschiede nis en talen aan de universiteiten van Breslau, Jena en Greifswald. In 1920 trad hij in de diplomatieke dienst. In 1923 werd hij uitgezonden naar Mos kou en in 1925 naar Odessa. Van 1936 tot 1943 was hij gezant in Ankara. Zijn volgende benoeming was in Bar celona, waar hij van 1943 tot 1945 zijn land als consul-generaal vertegenwoor digde. Na de oorlog werd hij benoemd als adviseur voor buitenlandse zaken bij de regering van de deelstaat Noord-Run- land-Westfalen. Van 1950 tot 1953 was hij hoofd van het director aat voor de han del tussen Oost en West van het mi nisterie van economische zaken. In 1953 werd hij ambassadeur in Belgrado en in 1955 werd Tokio zijn standplaats. Drie jaar later werd hij naar Moskov gestuurd. BRUSSEL, 15 nov. De directie van de Cockerill-Ougree staalgroep te Luik stelt voor het kapitaal te verhogen van B. frs. 3468 min. tot B. frs. 3.896,6 min. Deze verhoging is nodig om de N.V. Tolmatil, producent van magnetische platen te Luik, kunnen overnemen. Het voorstel tot kapitaalsverhoging zal op 4 december aan de aandeelhou ders van Cockerill worden voorgelegd. De aandeelhouders van Tolmatil zullen voor zeven aandelen Tolmatill drie aan delen Cockerill terugkrijgen. Cockerill bezit redes een derde van de 750.000 aan delen. cier van justitie mr. van Everdingen achtte niettemin heling bewezen. ,,A1 ontving hij wellicht geen geld. er was toch een algemene winstverwachting aldus de officier. De varensgezel hoor de acht maanden gevangenisstraf te gen zich eisen, waarvan drie maan den voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. Leugens en tegenstellingen waren ook nu schering en inslag. Een 32-ja- rige timmerman, die de rechterhand genoemd werd van de autosloper en voor wie de mare uitging bij de brom fietshandelaars: „Als je een bromfiets van hem hebt., pas dan op" had voor elke zaak minimaal twee en soms zelf vijf verklaringen voor de hand. „Ik verkondig de waarheid en niets dan de waarheid. Ik kan u niet dwingen mij te geloven" riep hij pathetisch uit. Hij had samengewerkt, maar wist van „niets". Eerst later, toen hij achter de waarheid kwam, spande hij zich in om de zaak te dekken. Hij had een man weten aan te trekken die tegen vergoeding bereid was om valse kwi tanties te tekenen. De afnemer kon de rol van de timmerman in het com plot niet geheel thuisbrengen. Hij en de autosloper kwamen geregeld de bromfietsen afleveren. „Zij betrokken de bromfietsen van een financierings maatschappij", werd hem verteld. „En u keek nooit naar de framenummers en heeft nog nooit gehoord dat eufe mistisch gesproken er wel eens wat loos is in de handel met tweede-hands- brommers", voegde de president er aan toe. De kwitantieschrijver had de timmerman en autosloper als compag nons gezien. „Zij vormden samen een firma Maar hiertegen kwam de tim merman fel in verzet. „Ik was ge woon in dienst en kreeg 3,50 per uur uitbetaald", verzekerde hij met klem. De rechtbank trok zich terug in de raadskamer en besloot in overleg met de verdedigers de beide hoofdfiguren als getuigen in elkanders zaak te ho ren. De autosloper getuigde in de zaak van zjjn „knecht": „Ik had onvoldoen de geld om de sloperij, die ik begon nen was, draaiende te houden. De bromfietsen-,,handel" móest uitkomst brengen. Er was geen sprake van een compagnonschap tussen ons". Ook de diefstal van een auto kwam ter sprake. „De compagnons" scho ven deze in de schoenen van de va rensgezel, die op zijn beurt ontkende. „Er worden hier onder ede verkla ringen afgelegd uie lijnrecht tegenover elkaar staan", onderbrak de officier. „Als verdachten hebben zij het recht om te liegen", betoogde de officier m zijn requisitoir, „maar niet als getui gen. Er zijn hier verschillende mein eden gepleegd. Maar wanneer wij hier een vervolging zouden gelasten is het eind ver te zoeken." Hjj zag de autosloper als de auctor intellectualis, de man die de bromfiet sen liet stelen, de firmant die zijn personeel had. 'Hij eiste tegen hem drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. De timmerman noemde hij het „hulpje". „De samenwerking tussen beiden was zo intiem dat de timmerman wel geweten móét hebben in wat voor bedrijf hij werkte". De officier eiste tegen deze wat hjj noemde „verzwijgende leugenaar twee jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest. Mr. C. H. Goedkoop, de verdediger van de „auctor intellectualis", noem de de overige medewerkers „profi teurs die allemaal hartelijk verklaard hebben niets van de zaak te hebben geweten". Hij zag verdachte als de tussenpersoon van de dieven en de handelaren. Om deze reden vroeg hij de rechtbank een straf op te leggen die in overeenstemming was met die van de andere verdachten. Bovendien vroeg hij om steun. Heel de bromfiets affaire was ontstaan doordat verdach te, toen hij vorig jaar na een berech ting uit de gevangenis kwam, totaal alleen stond. Hij kreeg geen arbeids bemiddeling, geen markt— en geen ventersvergunning. Toen hij deze laat ste later wel kreeg, was het met de beperking dat hij niet mocht schreeu wen. Maar het is nu eenmaal bij po litieverordening verboden anders te venten dan door te schreeuwen. „Wie met zijn gezin van zes personen van 45 steun moet leven, komt tot deze excessen", betoogde de verdediger. De verdediger van de timmerman meen de dat de opzet om te helen niet be wezen was. „Alles is gebaseerd op de verklaringen van de varensgezel en ik twijfel aan de onberispelijkheid van deze man". Om taktisehe redenen vroeg hij de rechtbank niet om onmid dellijke invrijheidstelling. Voor het geval de rechtbank toch schuld aan wezig achtte bepleitte hij een straf die gelijk zou staan met het voorlopig voorarrest. Uitspraak op 28 november. DEN HAAG, 16 nov. Donderdag 30 november zal de chef van de lucht machtstaf, tevpns bevelhebber der luchtstrijdkrachten, luitenant-generaal H. Schaper, zijn commando overdragen aan luitenant-generaal H. P. Zielstra. Deze commando-overdracht geschiedt op de vliegbasis Soesterberg en wordt omlijst door een parade en een lucht- defilé. Aan de parade nemen deel squadrons, gevormd uit personeel van alle Neder landse vliegbases en onderdelen van de koninklijke luchtmacht. Onder het rol lend materieel zullen zich voor het eerst opleggers met geleide projectielen van het type „Nike-Hercules" en „Nike- Ajax" bevinden. Aan het luchtdefilé ne men 116 vliegtuigen, waarvan 76 straal jagers, deel. BAARN, 15 nov. Vanavond is hier op 78-jarige leeftijd overleden professor Johanna Westerdijk, die de eerste vrou welijke hoogleraar in ons land is ge weest. Mej. Westerdijk is 4 januari 1883 in Nieuwer-Amstel geboren. Zij studeerde plantkunde aan de universiteiten van Amsterdam en Zürich. In 1906 promo veerde zij. Vervolgens werd zij directrice van het phytopathologisch laboratorium „Willie Commelin-Scholten" te Amster dam. In 1907 werd mej. Westerdijk te vens belast met de leiding van het cen traal bureau voor schimmelculturen m Baam. In 1917 volgde de benoeming tot bui tengewoon hoogleraar in de plantenziek ten aan de rijksuniversiteit Utrecht. In 1930 werd zij ook buitengewoon hoog leraar aan de gemeentelijke universi teit te Amsterdam. Op 1 november 1952 nam prof. Wester dijk afscheid als hoogleraar. In Baam is menig resultaat in de strijd tegen plantenziekten bereikt. Mede aan het initiatief van prof. Wes terdijk is het te danken dat een georga niseerde strijd tegen de iepziekte is ge voerd. Prof. Westerdijk heeft ook een rol gespeeld in de internationale vrou wenbeweging. De overledene was officier in de orde van Oranje Nassau en ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw. Zij was ere doctor van de universiteit van Uppsala. ROTTERDAM, 15 nov. Op de Plein- weg heeft de politie vannacht om drie uur een 25-jarige jongeman uit Hengelo aangehouden, die maandag met twee kameraden uit een inrichting in Balk brug was ontsnapt. De man werd ge vonden in een portiek. Zijn rechterbeen bloedde hevig, omdat, zo bleek later in het Zuiderziekenhuis, de Achillespees was doorgesneden. Vermoedelijk heeft de man deze verwondingen opgelopen, toen hij de ruiten van een rijwielzaak, een slagerij en een groentenwinkel in trapte. Uit de winkels werden een diep vrieskip en wat snoep gestolen. De ar restant dro- j nieuwe kleren, die hij waar schijnlijk in Dedemsvaart heeft gesto len. De man is in het hoofdbureau op gesloten. VATICAANSTAD, 15 nov. (AFP) De paus heeft vandaag de leidende bis schop van de Episcopaalse Kerk in de Verenigde Staten, Arthur Lichtenberger, voor een beleefdheidsbezoek" in au diëntie ontvangen. Deze aanduiding werd ook gebruikt voor het bezoek, dat de toenmalige aartsbisschop van Can terbury, dr. Geoffrey Fisher, in decem ber 1960 aan de paus bracht. Arthur Lichtenberger was o.m. ver gezeld van mgr. J. Willebrands. secre taris van het secretariaat voor de een heid der christenen. De Episcopaalse Kerk in de Verenigde Staten stamt ai van de Anglicaanse Kerk en is in de periode van de 17e en de 18e eeuw door Engelse emigranten gesticht. Zij heen thans ongeveer zes miljoen volgelingen- Lichtenberger zal binnenkort doorrei zen naar Nieuw Delhi waar hij het con gres van de wereldraad van kerken zal bijwonen. Aan dit congres zullen voor de eerste maal in de geschiedenis vu1 katholieke waarnemers deelnemen. Advertentie 1 Sedan 404 f 10.230,- 2 Sedan 403 8.980,- 3 Sedan 403 Sept 7,780,- 4 Stationcar 403U 9.080,- 403, 403 Sept en 403'Stationwagen ook leverbaar met dieselmotor lm:pbrteür,s:;.Gebr. Nefkens Utrecht Tel (030) 16523 DEN HAAG, 15 nov. De Konink- lijke-Shell Groep behaalde over het der de kwartaal 1961 een nettoresultaat van 43.852.000 pond sterling tegenover 44.108.000 in dezelfde periode van 1960, een daling van 0,58 pet. Het nettore sultaat van de Groep over de eerste negen maanden van 1PS1 komt hiermee op 130.562.000 pond tegen 129.064.000 pond in dezelfde periode van 1960, een stijging van 1,2 pet. De opbrengst van verkopen en andere hedrijfsinkomstan na aftrek van omzet belasting, accijnzen e.d. bedroeg in het derde kwartaal 1961 500.040.000 pond tegen 479.084.C9 pond in dezelfde perio de van 1960. een stijging van 4,2 pet, terwijl dit cijfer voor de eerste negen maanden van 1961 kwam op 1.487.045.000 pond tegen 1.462.554.000 pond ster ling in de overeenkomstige periode van 1960 een stijging van 1,7 pet. In het derde kwartaal werden inte rimdividenden over 1961 ten bedrage van 30.200.000 uond sterling (26.050.000 pond) aan de moedermaatschappijen uitgekeerd. Berekend per aandeel van het door de moedermaatschappijen geplaatste kapitaal zijn bovengenoemde nettore sultaten van dg Kon.-Shell Groep waarin de nettoresultaten van de moe dermaatschappijen niet zijn opgenomen, ais volgt: per aandeel Koninklijke: derde kwartaal '61 f 3.28 (3,47) eerste negen maanden '61 f9,78 (10,14), op ba sis van 81.223.348 aandelen van f20,- geplaatst op 30 sept. '61. Hierbij moet er rekening mee worden gehouden, dat het nettoresultaat per aandeel over 1961 ten gevolge van de revaluatie van de gulden in maart j.l. is omgerekend tegen de koers van 1 pond sterling is 10 136 gulden, terwijl het nettoresultaat per aandeel over 1960 is omgerekend tegen de koers van 1 pond sterling is f 10 64. Het nettoresultaat van de Groep per'aandeel Koninklijke in dollars be draagt voor het derde kwartaal '61 0,91 dollar en is, aangezien de revaluatie hier niet van invloed is, gelijk aan dat van het derde kwartaal 1960; voor de eerste negen maanden 1961 is de winst per aandeel Koninklijke in dollars 2,70 dollar (2,67). Het netto-resultaat van de Groep per aandeel „Shell" Transport bedroeg in het derde kwartaal '61: 3 sh- 1 d. (onv.) en in de eerste negen maan den 1961: 9 sh. 1 d. (9 sh. 0 d.). De kapitaaluitgaven en opsporings kosten van de Groep beliepen in her derde kwartaal 1961 94,4 min pondsterlms (94,9 min) en in de eerste negen maan den 1961 268,8 (303,8) min. Kasmidde len en kortlopende beleggingen beliepen per 30 sept. '61 413,1 (398,8) min pono en leningen op lange termijn 201,® (178,9) min pond sterling. De volgende gegevens zijn alle Uj duizend barrels per dag: productie va» ruwe olie en gasbenzine unci, hoeveei heden ontvangen op grond van bepaald, leveringscontracten) bruto: 3e kwartaa 1061: 2520 (2547), eerste negen maan den '61: 2.560 (2.555): netto: 3e kwa£ taal: 2.254 (2.287), eerste negen maan den: 2.293 (2.297). Verwerkte hoeveel heid ruwe olie derde kwartaal: 2.6*, (2.548), eerste negen maanden: 2.0* (2.519) en verkochte hoeveelheid ruw, olie en olieprodukten derde kwartaa" 2.719 (2.514) en eerste negen maande» 2.754 (2.610). nde# Opbrengst van verkopen en andere be- drijfsinkomsten af: Omzetbelastingen, accijnzen en der gelijke heffingen Dividenden en andere inkomsten Bedrijfs-, verkoop- en algemene kosten, olieaankopen, royalties enz. Afschrijvingen Interest over leningen op lange termijn Belastingen naar de winst Aandeel van derden in het resultaat van groepsmij'en Nettoresultaat derde kwartaal eerste negen maand 1961 1960 1961 190® (in duizend pondsterling) 2.002.76® 717.878 674.352 2.069.771 217.838 194.668 582.726 500.040 8.305 479.684 6.113 1.487.045 20.506 508.345 485.797 1.507.551 376.623 47.107 2.144 34.054 351.275 46.402 2.210 37.238 1.117.477 140.519 6.033 98.99J 4.565 4.564 13.967 464.493 441.689 1.376.989 6.23® 43.852 44.108 130.562 £,470?... f WEL. NU WETEN VvO EN IK VERZOEK U ALLEN OM MET MIJ MEE TE GAAN VOOR EEN VERHOOR NAAR ALLÉS-.MIJN VAPjg KRIJGT EEN/trek HET Je ME". NING BEROERTE ALS HIJ DE I t'ÊN'WE l£T5 ,lt KRANT LEEST/gXan DRINKENJ het DORPSCAFÉ 3 AAN, TONY GEEN SUG GESTIES VAN AMATEUR-CRI MINOLOGEN NO DIG, MENEER VLAANDEREN - IK BEHANDEL DE ZAAK OP MIJN MANIER

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2