niemand de deur uit zonder een Drs. De Pous over E.E.G. GEEN WEG TERUG bii overleg met Engeland Kerko overhemden. Moet ongehuwde moeder haar kind AFSTAAN? AMERIKA'S volledige STEUN GEVRAAGD Dr. Van Roijen bij Dean Rusk Toelatingsbeleid IS aanmerkelijk verruimd iOSRAM Tijd llr - sgm en ergernis Tweede Kamer keurt begroting van Economische Zaken goed Positie midden- en kleinbedrijf Zaak-J. Zwart Dr. C. Trimbos acht plaatsing in pleeggezin veelal beste oplossing V.S. en plan-Luns Minister Beerman over spijtoptanten Dit jaar op 85 pet. aanvragen gunstig beschikt „Oofc Pasteur begon in klein vertrek Oud-minister Teulings hield drukke receptie Gen. Pahud de Mor- tanges uit militaire dienst Trein grijpt tractor Prof. dr. S. van Creveld DONDERDAG 16 NOVEMBER 1961 PAGINA 5 lampen DRYS ERR Non Stop, het fantastische no-iron overhemd dat maar 13.90 kost! Een dankbaar geschenk voor de komende feestdagen. Immers, zo'n praktisch, stralend-wit Non-Stop shirt gaat heel iang mee - 't is ijzersterk! De pasvorm? Kerko! Met andere woorden: perfect en chic. En per maat kunt u kiezen uit 3 mouwlengten: normaal, lang en extra-lang. Eis Kerko Non-Stop voor wascomfort en maatprecisie! <Q CD heeft een feestelijke verrassing voor U. F jr Advertentie Omdat iedere minister een eigen Beleid te verdedigen heeft waarbij hij zich niet op het terrein van zijn col legae begeeft, worden in de Tweede Kamer veel dingen te vaak gezegd en veel vragen nutteloos gesteld. De Bewindslieden van Financiën, Econo mische Zaken en Sociale Zaken Plaatsen hun betogen allen tegen bezeilde, en uiteraard uitvoerig ge schetste, economische achtergrond omdat er binnen het betrekkelijk korte tijdsbestek van de begrotings behandelingen meestal weinig aan die achtergrond verandert. Wat zich slechts wijzigt is de gezichtshoek financieel, sociaal, economisch van t'aaruit de orderscheiden ministers O'e achtergrond bezien. Het totale O; leid wordt dusdoende door de Kamer eigenlijk bij stukjes en beetjes Behandeld. Dat heeft zijn nadelen en hebben dan ook veel begrip vnor Kamerleden, die pleiten voor een Stoot financieel, sociaal en econo misch debat, dat onmiddellijk na de slgemene politieke beschouwingen gevoerd zou moeten worden en baarbij alle betrokken ministers aan wezig zouden moeten zijn. Een der- plijk debat zou niet alleen efficiënter jonnen zijn, maar het zou ook leven- Qlger, natuurlijker en daardoor inte- reasanter zijn. Het feit, dat grote gedeelten van de Verschillende beleidsterreinen elkaar Bverlappen is trouwens niet alleen van belang voor het parlementaire J'erkeer. Illustratief in dat opzicht is Bet loonbeleid waarvoor spelregels belden, die evenveel, en bij tijd en jullie nog meer, met prijzen dan met °nen te maken hebben. Deze spel- ^gels moeten bovendien gehanteerd orden met inachtneming van de .,Jdgettaire en monetaire situatie zo- J*t ook de minister van financiën er dat^ kij betrokken is. Daarbij komt _i de loon. en prijspolitiek niet los aat van het huurbeleid, terwijl een P°°t aantal werknemers de amb- naren op loongebied afhankelijk hn yan de gang van zaken in het bedrijfsleven. Er is dus een verstrenge- f-ng van motieven en activiteiten 5\aa.r de Kamer krijgt de diverse ministers nooit tegelijkertijd voor een 'gemene beschouwing over deze kwesties achter de tafel en daardoor kunnen de bewindslieden zich veel vuldig achter eikaars beleid ver- sehuilen. Het merkwaardige is nu, dat het geen in een openbare parlementaire Behandeling niet mogelijk schijnt te zijn, wel mogelijk is als het om ver trouwelijke gesprekken met semipri- Vaatrechtelijke instanties gaat. Er is Immers een zeer belangrijk gesprek gaande met de Stichting van den Ar beid waaraan van regeringszijde zowel de minister van Sociale Zaken als de ministers van Financiën en Econo mische Zaken deelnemen. Officieel is de minister van Sociale Zaken daarbij öe hoofdpersoon, hetgeen formeel ge nomen ook ongetwijfeld het geval zal zijn. Maar in feite gaat het niet alleen T,T... de lonen maar ook over de ove^demvesteringer en - zelfs - do mj,to van invoering en over der twijfel** ^.huurverhoging. Zon- L t.wlJiel hebben al deze zaken inderdaad met de loonontwikkeling re maken en "aarschijnlijk gebeurt ei op de keper beschouwd niets dat zich naar de letter niet zou verdragen met de parlementaire zeden. In de stichting immers worden wetten aan- pnomen noch verworpen. Maar wel hetgeen in de Stichting gebeurt Uiteindelijk in hoge mate bepalend Voor de greep van de regering op de Binnenlandse conjuncturele ontwikke- "ng en aangezien steeds meer blijkt, a conjunctuurverwachtingen en de in32? Waarop ze gehanteerd worden brp'v zijn wetten te maken en te ?an v,n' raakt men toch wel eens op'^' twijfelen over de vraag wie be]an ?®vend gebied uiteindelijk de ree»v.-§rÜkste tegenspeler van de De ng is- deSe Vraag is niet nieuw en voor B'ath'u1' hie een praktische en prag- is he werkwijze op prijs stellen - vvcihwijZiC wjy f-y i IJ O I/ton evenmin een klemmende vraag. SeHilIend er Van Revsd j'eval ver- 8ien*j"u over denken. Maar afge- de Vl, arvan resteert in ieder geval hewin^f. of de samenwerking die de het jBhslieden tonen wanneer zij met Zeer Hjfsleven spreken niet even- {5trip^Pgehracht kan worden in het Phnt J51*- De suggesties die op dit en di- 00r mr. v. Leeuwen (VVD) Ram V"d' Mei (CHUi in de Tweede fc5rt er Sedaan zijn, steunen wij van tins e behandeling van de begro- VreLVan Economische Zaken heeft JPin;„+ voldoende bewezen dat de fessinleriS' de Kamerleden en de pro- er p0„n- toehoorders veel tijd en nis te besparen valt. Advertentie r (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 nov. De beslissing van Engeland, om deel te gaan uitma ken van de Europese Gemeenschappe lijke Markt is een historische beslissing, aldus de minister van Economische Za ken bij de verdediging van zijn begro ting in de Tweede Kamer, waarbij deze zaak ter sprake kwam. „De Euro pese landen kunnen zich bij de komen de onderhandelingen, die zeker moei lijk zullen zijn, geen mislukking veroor loven. Er is geen weg terug," aldus de minister. Hij stelde zonder enige restrictie voorop, dat de regering geen vertra ging zal aanvaarden bij het in praktijk brengen van de hoofdlijnen van het verdrag van Rome tussen de zes landen die nu met Engeland om de conferentie tafel gaan zitten. Nederland zal zich verzetten tegen elke aantasting van de doelstelling van dat verdrag, aldus drs. De Pous. Nader ingaande op de problemen, waarover het bij de onderhandelingen met de Britten gaat, zei hij, dat Enge land zich zal moeten beperken wat be treft de voorkeurstarieven die de Ge- menebestlanden in Engeland genieten. (Advertentie) i Pruebe y compare! proef en vergelijk... en ook U ruit in BOBADILLA de perfecte Sherry vinden., IMPORTEURS (jaflr^JACOBUS BOKLKIrf) (Van onze correspondent) DEN BOSCH, 16 nov. Onder zeer grote belangstelling heeft oud-minister mr F. Teulings gisteren zijn 70ste ver jaardag gevierd. In zijn woning in Vught zijn zeer velen persoonlijk hun opwachting komen maken. Daartoe be hoorden de beide vicarissen-generaal van het bisdom Den Bosch mgr. M. Oomens en mgr. Th. Roojjackers; de commissaris der Koningin in Noord- Brabant, dr. C. Kortmann; de leden van de Eerste Kamer der Staten-Generaal, dr. H. van Velthoven en mr. Van Cam- pen; voorts de burgemeester van Vught de heer J. Rouppe v.d. Voort en de oud burgemeester van Den Bosch, mr. H. Loeff; de directeur van het Doofstom- meninstituut in St. Michielsgestel mgr. Vein Overbeek; de oud-voorzitter van de K.R.O. prof. dr. Kors en talrijke gees telijken en leden van de rechterlijke macht die tot de persoonlijke vrienden kring van mr. Teulings behoren. Bloemen, telegrammen en andere schriftelijke gelukwensen waren onder meer ingekomen van prof. Beel, het Bossche gemeentebestuur, mgr. W. Mutsaerts, mgr. W. Bekkers en mgr. J. Bluyssen, de Kamervoorzitter dr. Kor- tenhorst, de beide katholieke kamer fracties en het bestuur van de K.V.P., de commissaris der Koningin in Noord- Holland, dr. Prinsen en van de besturen van diverse verenigingen. Het is onmogelijk dat een zo grote in voer uit derde landen binnen de E.E.G. zal worden toegelaten. De minister zag wel mogelijkheden van een compromis. Risico's die zullen ontstaan door het toegeven aan Engelse eisen op dit punt kunnen bovendien slechts aanvaard worden wanneer de discipline, die in het E.E.G.yverdrag is neergelegd, ten- volle wordt nageleefd. Hij voorzag, dat de invoer uit de Gemenebes 'anden nauw keurig zal worden uitgeplozen. Daarbij zal afzonderlijk onderhandeld moeten worden over industriële grondstoffen, industriële eindprodukten, landbouw- en tropische produkten. Het algemene beeld van de minister omtrent de toeKomst van Europa was ondanks de verwachting, dat men zich in Brussel tegen de Engelsen schrap zal moeten zetten, optimistisch, Hjj schetste de situatie die zich met betrekking tot de onderontwikkelde ge bieden voordoet in verband met de Ge meenschappelijke Markt. Positief zit er de mogelijkheid in, dat de aanslui ting van Engeland de gelegenheid biedt om de verdeeldheid, die in Afri ka zich al begint af te tekenen, zal verminderen. De oorzaak van die verdeeldheid is immers gelegen juist in de voorkeurs behandeling, die het ene land wel en het andere niet of in mindere mate geniet, naar gelang het met Engeland of met andere E.E.G.-landen verbonden is. Minister De Pous verzette zich met klem tegen de aandacht van de so cialist Nederhorst, om de personeel- staf van de E.E.G. uit te breiden. De sociaist zei, dat de Raad van ministers „met de bijl had gehakt in de aanvrage om nieuwe ambtena ren", die hjj onmisbaar achtte om de steeds groeiende taak te kunnen behar tigen. Hij noemde, nog afgezien van het toetreden van Engeland, de be sognes in verband met het in prak tijk komen van het kartelbeleid. Drs. De Pous zei, dat er nog ge noeg mogelijkheden zijn voor het be staande personeel om eens van de ene afdeling naar de andere over te graan, wanneer de werkzaamheden dat eisen.1 Hjj wees erop, dat dit op zjjn eigen departement ook herhaaldelijk gebeurt. Men heeft daar de E.E.G.-zaken er ook bjj genomen zonder problemen te scheppen. „Ik vind het uit een oogpunt van goed personeelsbeleid zelfs gewenst aldus de minister. Ook wees hij op de noodzaak om binnenkort, als andere landen zich aansluiten, andertalig per soneel aan de staf toe te voegen. De minister sloot zich aan bjj de heer Biesheuvel (A.R.),die van oordeel is, dat de landbouwproblemen die zich bjj de komst van Engeland in de E.E.G. voordoen, niet als een afzonderlijke Gemenebest-affaire apart behandeld moeten worden. Zij moeten worden in gebouwd in de belangen van de ge meenschap, meent de minister. Minister De Pous zei, dat de asso- sociatie van de Antillen bij de E.E.G., die hij als een gunstig symptoom van de gehele ontwikkeling ziet, t.z.t. ter ratificatie aan de Staten-Generaal zal worden aangeboden. De begroting van Economische Zaken is in zijn geheel zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. (Advertentie) P.S. Kunt u het Kerko Non-Stop shirt in uw buurt niet krijgen, schrijf dan even een briefkaartje naar Kerko, Postbus 25, Haarlem. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 15 nov. Staatssecreta ris drs. Gjjzels heeft het onderdeel mid denstand en toerisme van de begroting van Economische Zaken in de Tweede Kamer verdedigd. Hij stelde daarbij vast, dat het midden- en kleinbedrijf zijn positie in de economische ontwikke ling tot dusverre heeft kunnen handha ven. De bijdrage in het nationaal in komen bedraagt thans 18 pet. De stij ging van de omzetten is groter geweest dan de kostenstijging. In tegenstelling tot de vermoedens van de heer W. Peters (KVP) stelde de staatssecretaris vast dat het groot winkelbedrijf met de coöperaties niet meer dan 20 pet. van de detailhandel inneemt, terwijl 70 pet. van de zelfbe dieningszaken in ons land (in totaal 2600) zich in handen bevindt van dit midden- en kleinbedrijf. De verbreding van het assortiment in de middenstand is tot dusverre zonder schokken verlopen. Voor vestigingsmo gelijkheden in de nieuwe wijken zijn zo wel de financieringsmogelijkheden door credieten met overheidsgarantie als een versteviging van het centraal orgaan ter bevordering van de bouw van mid denstandsbedrijfspanden van groot be lang. Aan dit laatste zal drs. Gijzeis met kracht gaan werken. DEN HAAG, 16 nov. De zaak van de voormalige Nederlander J. Zwart, die betrokken is geweest bij het drukken van valse Franse documenten zal bin nenkort ter rechtzitting worden behan deld. Het nader onderzoek van de rech- ter-commissaris is beëindigd, zo heeft minister Beerman n.a.v. de Justitiebe groting aan de Tweede Kamer meege deeld. Toen duidelijk was geworden, dat Zwart in West-Duitse staatsdienst is, is hem de Nederlandse nationaliteit ont nomen. (Van onze verslaggever) UTRECHT, 16 nov. Op de gisteren alhier gehouden algemene vergadering van de FIOM, de Nederlandse Federa tie van instellingen voor de ongehuwde moeder en haar kind, is gesproken over problemen rond de afstand van kinde ren door ongehuwde moeders. Het bestuur van de FIOM, welke in stelling jarenlang tegen afstand propa geerde, had dr. C. J. B. J. Trimbos, die een genuanceerd standpunt tegenover deze afstand inneemt, uitgenodigd zjjn visie te geven op dit probleem. In een kritische beschouwing van de motieven en argumenten die de FIOM in de af gelopen dertig jaar aanvoerde voor het vasthouden aan het principe moe der en kind horen bjj elkaar, wees dr. Trimbos op het aprioristische en prin cipieel normatief karakter van het door de FIOM gehuldigde standpunt. Dr. Trimbos merkte verder op dat de laat ste decennia is gebleken dat het onge huwd moederschap in onze cultuur al tijd een sociaal pathologisch en in zeer veel gevallen zelfs een psycho patholo gisch verschijnsel is dat niet repressief maar slechts door preventieve maatre gelen kan worden bestreden. Ten aan zien van de afstand stelde dr. Trimbos een zuiver pragmatisch standpunt te willen innemen. Ieder geval van onge huwd moederschap dient bii het zoeken naar een gewenste oplossing afzonder- (Vervolg van vagina 1) WASHINGTON 16 nov.(UPI) De Nederlandse ambassadeur in Washing ton, dr. 3. H. van Roijen, heeft dins dag een bezoek gebracht aan de Ame rikaanse minister van Buitenlandse Za ken, Dean Rusfe, om Amerika's volle dige steun te vragen voor het voorstel van mr. Luns. De zegslieden zeiden dat de positie van de Amerikaanse regering beschre ven kon worden als die van „niet ver bonden maar er wel bij betrokken." Dit betekent, aldus de zegslieden, dat de Verenigde Staten het Nederlandse voorstel niet officieel steunen maar er wel verdienste aan toekennen. De zegslieden verwachten dat deze kwestie door de onderminister van Bui tenlandse Zaken, Chester Bowles, met de Indonesische regering zal worden be sproken als hij een bezoek aan Djakar ta brengt. Volgens de zegslieden schijnt de Amerikaanse regering te trachten de niet-gebonden landen, Indonesië inbegre pen, ervan te overtuigen dat er niets duisters in de Nederlandse voorstellen betreffende beheerschap van Neder lands Nieuw-Guinea is. Indien de meerderheid der niet-gebon- den landen van mening is, dat een be heer door de V.N. een goed idee is, al dus de zegslieden, zo zal het gemakke lijker zijn een compromis van Indone sië te verkrijgen. De zegslieden voegen eraan toe dat er geen sprake van druk uitoefenen zal zijn, wanneer Bowles in Djakarta de zaak bespreekt met de In donesische regering. lijk te worden bekeken, los van enige regel omtrent het al dan niet bij elkaar houden van moeder en kind. Uitgaande van de opvatting dat menig geval van ongehuwd moeder schap een sociaal pathologisch ver schijnsel is, dient met te erkennen dat de oorzaak slechs zeetr gedeeltelijk van individuele aard is en dat omstandig heden en milieu in het ontstaan van het ongehuwd moederschap van grote in vloed zijn. Hieruit trok dr. Trimbos de conclusie dat de verantwoordelijkheid van de moeder voor haar kind in het geval van de ongehuwde moeder voor een groot deel ligt bij de gemeenschap. Dr. Trimbos ging vervolgens de voor- en nadelen na zowel voor de moeder als voor het kind in het geval deze bij een blijven en leidde hieruit af dat ge zien vanuit de belangen van het kind dat in tegenstelling tot de moeder zijn wensen en verlangens niet naar voren kan brengen, afstand en plaatsing In een 'pleeggezin in verreweg de meeste gevallen de beste oplossing zal moeten zijn. Dr. Trimbos acht het wel gewenst dat de moeder bij het beslissen over de toekomst van haar kind zoveel mo gelijk wordt ingeschakeld. De hiertoe benodigde leiding en be geleiding dient in een zo vroeg mogelijk stadium aan te vangen en met grote deskundigheid te geschieden. Deze des kundigheid moet zowel psychologische, psycho-hygiënische, maatschappelijke, juridische en levensbeschouwelijke as pecten omvatten. Dit zal slechts kun nen worden verwezenlijkt, aldus dr. Trimbos, door nauwe samenwerking in teamverband. Aansluitend aan de inleiding van dr. Trimbos belichtten mr. Post Uiterweer, kinderrechter in Zutphen, en prof. Ros kam Abbing, moraal-theoloog in Gro ningen, in de namiddag de juridische en moraaltheologische specten van het vraagstuk. In de discussie volgend op deze inleidingen werd betreurd dat dr. Trimbos, die voor zijn betoog alleen was afgegaan op gegevens van de FIOM, hierin niet betrokken had de ontwikke ling welke zich vooral de laatste jaren aftekent in het werk van de particu liere verenigingen en de huizen voor opname van ongehuwde moeders. Ook werd opgemerkt dat voor een juiste be oordeling van wat bij de hulpverlening aan de ongehuwde moeder menselijk en noodzakelijk is, de hiervoor nodige ervaringsgegevens eigenlijk nog 'ol- doende aanwezig zijn. In vele opzichten werd de zienswijze van dr. Trimbos wel gedeeld zij het dat men in de toepassing zoals mr. De Jong vice-voorzitter van de nationale federatie voor kinderbescherming op merkte, met voorzichtigheid en wijsheid te werk zal moeten blijven gaan. De voorzitter, mr. dr. J. Donner, wees er in zjjn slotwoord op dat nadere bezin ning en studie van het vraagstuk nodig zullen zijn voor de praktische toepassing in het werk. MINISTER BEERMAN (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 16 nov. In de eerste tien maanden van 1961 werd op onge veer 85 pet van de door spijtoptanten in Indonesië ingediende aanvragen voor een visum gunstig beschikt. Dit blijkt uit de cijfers, die minister Beerman aan de Tweede Kamer heeft verstrekt. In deze periode kregen 2723 personen een visum voor Nederland. De dossiers van circa 1000 personen zijn thans in behan deling, doch het is wel zeker dat niet in al deze gevallen nog dit jaar een beslissing zal worden genomen. De minister verwacht dat vóór 1 au gustus volgend jaar in ieder geval een „uitgesproken meerderheid" van de 8.000 personen voor wie in het begin van het jaar een aanvrage was inge diend, toestemming zal krijgen om naar Nederland te komen. De aanvragen wor den aan zeer ruime normen getoetst, aldus mr. Beerman. Met bijzondere om standigheden van de individuele geval len kan in ruime mate rekening worden gehouden. Verzoeken worden alleen af gewezen, indien de aanvragers niet vol doen aan de minimale normen van: band met Nederland, noodsituatie (ma terieel of van geestelijke aard) in In donesië en integratie-mogelijkheden hier te lande. De regering meent dat met dit beleid in feite uitvoering is gegeven aan de strekking van de beide moties-Van Doom (KVP), die met vrijwel algeme ne stemmen door de Kamer zjjn aange nomen. Wel betreurt de minister dat de Kamer, na aanvaarding van de eerste motie-Van Doom en de toezeggingen van de regering, zonder nader beraad later een tweede motie van gelijke strek king heeft aangenomen. Het door de minister tijdens het de bat genoemde aantal van ca. 3.000 per sonen, die per jaar voor toelating in aanmerking zouden komen, is niet be doeld als een maximum. De regering heeft hiermee slechts een zo verant woord mogelijke schatting willen geven van de feitelijke resultaten van het verruimde toelatingsbeleid. Nogmaals wordt door minister Beer man ontkend, dat Nederland een mo rele verplichting zou hebben vrijwel al le aanvragen in te willigen, alleen om dat ten tijde van de soevereiniteits overdracht door de Nederlandse ver tegenwoordiger aan de betrokkenen zou zijn gesuggereerd, dat het beter was voor de Indonesische nationali teit te opteren. De rede van de heer Lamping behelsde een objectieve weergave van de omstandigheden, die zich destijds voordeden, aldus de be windsman. De beslissing tot optie werd vrijwillig genomen. Dit blijkt uit het feit, dat tienduizenden die toen in gelijke omstandigheden verkeerden als zij, die thans „spijtoptant" zijn ge worden, niet voor de Indonesische na tionaliteit hebben geopteerd. De minister bevestigd dat ruim tien pet van degenen, die voor een visum in aanmerking komen, daarvan uiteinde lijk geen gebruik maakt. Verschillende factoren kunnen hierbij in het spel zijn. De Indonesische regering heeft echter nimmer het feitelijke vertrek naar Ne derland verhinderd. In de laatste tijd geschiedt het verstrekken van uitreis papieren eerder vlotter dan voorheen. Volgens de minister is er dan ook geen directe aanleiding voor de vrees, dat het voor de betrokkenen steeds moei lijker zal worden Indonesië te verlaten. Ondanks de vele cijfers en feitelijke gegevens, die de minister op de tallo ze vaak zeer gedetaiUerde vragen van de Kamer heeft verschaft, munt zijn antwoord niet altijd uit door helder heid. Wat de principiële vraagstukken van het beleid aangaat, laat het ant woord echter weinig aan duidelijkheid te wensen over. De regering is bereid een ruim toelatingsbeleid te voeren, doch dit wil niet zeggen dat de normen zodanig zouden moeten worden ver ruimd, dat in feite alleen notoir wange drag een reden zou zijn om het visum te weigeren. Steeds moeten de argu menten, die voor overbrenging pleiten, worden afgewogen tegen de lasten, die daardoor op ons volk worden gelegd. DEN HAAG, 15 nov. De adjudant- generaal, tevens chef van het militaire huis van de koningin, luit.-gen. tit. C. F. Pahud de Mortanges is bij K.B. met ingang van 1 januari eervol ontheven uit beide functies onder bijzondere dank zegging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan de koningin, haar huis en aan den lande bewezen. Tevens is aan hem op zijn verzoek met ingang van 1 januari eervol ontslag ver. leend uit de militaire dienst. Met ingang van dezelfde datum is de heer Pahud de Mortanges benoemd tot opperceremoniemeester van de koningin en tot adjudant-generaal in buitenge wone dienst. De grootmeester van het huis van de koningin, adjudant-gene raal in buitengewone dienst, vice-admi- raal tit. b.d. N. A. Rost van Tonningen, is met ingang van dezelfde datum op de meest eervolle wijze ontheven van de tijdelijke waarneming van de func tie van opperceremoniemeester van de koningin. Met ingang van gelijke da tum is benoemd tot eerste adjudant, te vens chef van het militaire huis, van de koningin, haar adjudant tevens sous chef van het militaire huis luit. gen. der koninklijke luchtmacht H. Schaper. Advertentie De prachtige INDUS kalender met 12 schitterende kleurenfoto's van Zwitserse landschappen ont- j vangt U gratis na aankoop van een INDUS-horloge in de période van 21 november tot 31 december 1961. Tegen inzen ding van het daarvoor bestem de, bij de juwelier aanwezige, formulier aan INDUS-horloges Rotterdam wordt U de fraaie INDUS kalender franco thuis gezonden. Uw horloger -juwelier zal U gaarne een der fraaie kleurenfoto's vrijblijvend tonen. UTRECHT, 16 nov. Gisteravond is op de niet beveiligde overweg in de Babberichsedijk in Zevenaar een land- bouwtractor door een goederentrein ge grepen. De bestuurder, de 24-jarige landbouwer H. A. Tiemessen uit Didam, is op slag gedood. De TEE-trein van Amsterdam naar Frankfurt am Main had na deze aan rijding anderhalf uur vertraging, de daarop volgende Joegoslavië-expres een uur. Vi; -. y d v <7 së&s V<, ié- Tijdens de gisteren gehouden jaarlijkse bijeenkomst van het hoofdstedelijke Genootschap ter bevordering van natuur-, ge nees- en heelkunde is aan prof. dr. S. v. Creveld, hoofd van de kinderkliniek in het Binnen- yasthuis te Amsterdam, de gou den Reinier de Graafmedaille uitgereikt. De naam Reinier de Graaf, een Nederlands verlos- en ontleedkundige uit de zeven tiende eeuw, leeft nog steeds onder de medici voort in ver band met een door hem voor het eerst beschreven, en later naar hem genoemde belangrijke ontdekking voor de weten schappelijke verloskunde. Met deze onderscheiding, die slechts eenmaal in de negen jaar wordt toegekend, heeft het Genoot schap de verdiensten van prof. Van Creveld beklemtoond op tweeërlei terrein. Daar is aller eerst zijn waardevolle bijdrage aan de bestrijding der glyco- geenziekte, waarvan hij in 1928 de eerste klinische beschrijving heeft gegeven. De kwaal komt voor bij kinderen, bij wie o.m. in de lever en andere organen een ophoping van glycogeen, een uit suiker gevormde stof, wordt aangetroffen. Bovendien heeft de Amsterdamse hoogleraar belangrijk oorspronkelijk werk verricht met zijn onderzoekingen inzake de hemofilie (bloederziekte), de aangeboren neiging tot langdurige en ernstige bloedingen bij de geringste verwondingen. Overigens is de onderscheidene zelf er diep van overtuigd, dat de bereikte resultaten mede te danken zijn aan een hecht teamwork met zijn stafleden. Weliswaar waren in het stokoude Amsterdamse Binnengasthuis tot voor kort de werkomstandigheden, vooral ruimtelijk gezien, vaak bijzonder moeilijk maar de bereidheid tot onderlinge samenwerking was er steeds voortreffelijk. Meer dan eens heeft prof. Van Creveld indertijd bij de burgemeester, toen nog mr. Arnold J. d'Ailly, aangedrongen op enkele z.i. hoognodige voorzie ningen. Maar de burgervader, aldus de hoogleraar, zei dan steevast met -o'n fijn glimlachje dat Pasteur ook in een bescheiden vertrekje was begonnen Prof. Van Creveld, geboren in 1894 te Amsterdam, waar hij in 1918 zijn rtsenbul heeft behaald, promoveerde vier jaar later aan de Groningse ilma Mater. Zijn opleiding tot kinderarts heeft hij grotendeels genoten nj de inmiddels overleden prof. Finkelstein te Berlijn. In september 1938 aanvaardde hij zijn ambt van hoogleraar in de kindergeneeskunde aan de hoofdstedelijke universiteit. Prof. Van Creveld, die talrijke wetenschappelijke publikaties op zijn iaam heeft staan, is een der belangrijkste oprichters van de sedert 1950 bestaande Noordhollandse buitenkliniek voor kinderen Oud-Bussum te Huizen, waar ruim vijftig chronisch-zieke, niet tuberculeuse kinderen worden verpleegd en behandeldEn nog onlangs kwam hij in het nieuws, toen hi] als voorzitter van de in 1959 in het leven geroepen Nederlandse Hemofiliestichting, de plannen tot de bouw van een speciale kliniek voor bloederziektelijders wereldkundig maakte. Het wordt de eerste hemofïlie- kliniek ter wereld, die plaats zal bieden aan zestien patiënten. Gehoopt wordt dat het project, waarvoor de bouwvergunning reeds is toegezegd, begin '963 gereed komt. Financieel zit de zaak nog niet helemaal rond, maar |>iet steun van particulieren en inschakeling van het bedrijfsleven hoopt het bestuur het een heel eind te brengen. Maandag vertrekt prof. Van Creveld voor drie weken naar Ceylon. Hij raat voordrachten houden in Colombo, Madras en New Delhi. In het bui tenland heeft zijn naam, als kinderspecialist, een goede klank. Dat bewijst zijn lidmaatschap van vele wetenschappelijke verenigingen in den vreemde en het feit dat hij een der weinige ereleden is van de American Pediatrie Society. 99

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5