W oningen aan Kennemerweg onderhands aanbesteed Velsen krijgt voor lozing rioolwater niet f 19.000, maar f 14.000 'Jör Het Staatsvissershavenbedrijf passeert de f 50 miljoen Aöeoda Haarlem evin: Lijk gevonden Parfums Bijoux VAN NliL r HET GOUDEN MASKER Gretha de Bruyn Afval van vismeelfabriek voor de meeuwen Albert Heijn weer 12 pet dividend De executie van BERIA Nationaal comité gevormd SAM RAYBURN OVERLEDEN GEMEENTERAAD BLOEMENDAAL -- Premie voor vrijwillig verzekerden een steeds zwaardere last CO-OP Haarlem met omzet boven 10 min. Sint Nicolaas in Spaarneparochie Aa-Be PLAIDS Zaalberg Fa. B. J. VAN LIEMT In volkstuintje te Zaandam RESTAURATIES in Voorhout en Warmond Voor huwelijksfeest van koninklijk paar VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 PAGINA 2 4 Geen rente WOLLEN VESTEN EN PULLOVERS TRICOT-NYLON OVERHEMDEN K.R.O.-revue in Heemstede Naaldenveld Modieuze ski-uitrustingen Sportieve St. Nicolaas-geschenken Twijnderslaan 7 - Haarlem UW SPEELGOEDZAAK Vergadering Ziekenzorg 11 WË 3 Films Tentoonstellingen „TRESLONG" NIEUWE BRUG IN BENNEBROEK DE HARTEWENS van de echt vrouwelijke persoonlijkheid CROTE HOUTSTRAAT 92 TELEFOON 12160 Op klantenobligaties onveranderd lx/i pet Programma interregio nale Jenédcompetitie VERGADERING VAN KNLTB Stille Armen Heemstede PAUL VLAANDEREN BLOEMENDAAL, 17 nov. De ge meenteraad van Bloemendaal is gister middag akkoord gegaan met het voor stel van B. en W. de dertig woningwet woningen aan de Kennemerweg voor een totaal bedrag van 458.190 onder hands aan te besteden. De bouw ervan is opgedragen aan de aannemer N. Ouwerkerk uit Hoofddorp. De woningen worden gebouwd in drie blokken van tien. Op de begane grond komen in elk blok v|( woningen voor bejaarden en op de verdieping vijf woningen voor gezinnen. De huur van de bejaarden woningen is vastgesteld op 13.05 en van de andere woningen op 19.75 per week. Wanneer de woningen klaar zijn zullen zij in beheer worden gegeven bij de verschillende woningbouwverenigin gen in Bloemendaal. Het zijn de groot ste woningwetwoningen, welke ooit in de gemeente zijn gebouwd, deelde wet houder HIJZELER mede. Op een des betreffende vraag van het katholieke raadslid FIJEN antwoordde de wethou der, dat in Bloemendaal nog woning wetwoningen kunnen worden gebouwd in Vogelenzang en op nog een stuk grond aan de Kennemerweg. De gemeenteraadszitting van gister middag was begonnen met een princi pieel debat over het toekennen van een subsidie van 200 voor twee jonge Bloemendaalse ingezetenen, die op het ogenblik studeren aan het missiesemi narie van de paters van de H. Geest in Weert. De bezwaren daartegen waren van de WD-fractie, de heren VAN in hoofdzaak afkomstig van twee leden DER LAAN en TIRION. Zij meenden, dat er een einde diende te komen aan het verlenen van deze subsidie, welke nu al voor het derde jaar wordt ver leend. Ofschoon het gymnasium van dit seminarie rijkserkend is, heeft het be stuur nog altijd geen subsidie uit rijks kas ontvangen. In dit verband vroeg de heer Tirion zich af, of dit seminarie het enige opleidingsinstituut is, dat strookt met de idealen van de twee Bloemen dalers. Kunnen zij niet studeren aan een gelijkwaardige instelling, welke wel vanwege het rijk wordt gesubsidieerd? De wethouder van onderwijs, mej. Nolte beklemtoonde in een zakelijk betoog, dat in dit land de schoolkeuze van de ouders nog steeds geëerbiedigd wordt. De praktijk is tot nog toe ge weest, dat leerlingen uit Bloemendaal op financiële steun mochten rekenen, als alle daarvoor in aanmerking ko mende voorwaarden waren vervuld. In dit geval, aldus de wethouder, is het niet anders. Zij gaf toe, dat het uit blijven van de rijkssubsidie een verve lende zaak is. in het bijzonder voor het seminarie zelf. De discussie werd be sloten met een stemming over het voorstel van B. en W. De vijf leden van de WD-fractie, inclusief de wet houder, die namens deze partij zitting in het college heeft, stemden tegen, de overige negen raadsleden voor. Naar aanleiding van een opmerking van mevrouw FAHRENFORT (WD) deelde de voorzitter mede, dat het in de bedoeling ligt in de toekomst weer exposities te organiseren van platen en prenten, welke thans in het bezit van de gemeente zijn. Het raadslid had de suggestie gedaan de portretten en foto s van de voormalige blekerij van de fa milie Gehrels, die Bloemendaal ten ge- schenke had gekregen, in bruikleen af te staan aan 't openluchtmuseum te Arn hem, waarheen deze natuurblekerjj na afbraak in 1937 werd getransporteerd. De voorzitter voelde daar niets voor. Het gemeentelijk platenarchief is uit stekend gehuisvest. Voor de lozing van rioolwater zal Bloemendaal de gemeente Velsen niet de gevraagde 19.326 betalen, maar een bedrag van 14.192.50, zqnde de maximumschuld, die Bloemendaal over de periode van 1 januari 1951 tot 16 april 1955 aan Velsen heeft. Het riool- water wordt sinds 1921 via de centrale riolering van Velsen geloosd. Doordat in de loop der jaren de omvang van de lozing aanzienlijk is toegenomen zag Velsen zich in 1940 gedwongen enkele rioolwaterpompstations in bedryf te stellen, voor de stichtingskosten waar van het Bloemendaal achteraf de reke ning presenteerde. Velsen vroeg om een vergoeding van 40.000 ineens en een maandelijkse bijdrage van ƒ275. Met het eerste bedrag is Bloemendaal nimmer akkoord gegaan en na jaren lange onderhandelingen nam Velsen ge noegen met ruim 19.000, waarin een rente van ongeveer 5.000 is begrepen. De heer VLIEGEN (PvdA) heeft op Juridische gronden het recht op rente gistermiddag bestreden. ,,Geen enkele schuld is rentedragend, alleen bij een (Advertentie) lambswool v.a. 22.90 grof gebreid v.a..39.75 Vesten met Suède voorpand v.a59.50 Mohair sjaals v.a. 5.90 Zijden sjaals met wollen voering v.a. 6.90 in 4 verschillende kwaliteiten. 14.90 17.90 19.75 HbKbN ANEGANG 17 HEEMSTEDE, 16 nov. In het Mi nerva Theater wordt donderdag 23 no vember een opvoering gegeven van da KRO-revue, die dit jaar onder de naam Revue-Festival" op de planken zal worden gebracht. De leiding berust bij Berry Kievits en Gerard Walden. Een afwisselend programma van muziek, spel, zang dans en variété, met een rijke variatie aan de costumes en decors, is samengesteld. De verdere medewerkenden aan deze reizende revue zjjn: Rudi West, Nol Kievits. Ellis van Norden. Chns'o Rus cello, Fons Dankaart, Liesbeth Lunow, Frans Rafall. Dove Parker Cfn-uitr Florez, Nellie Miller, Marijke Meur- man en de Marions. De muziek wordt verzorgd door het KRO-revue-orkest on der leiding van André van Wattingen. eventuele dagvaarding en dan nog van af de dag, waarop de dagvaarding is gedateerd." De meerderheid van de raad onderschreef dit standpunt. B. en W. verdedigden hun houding door er op te wijzen, dat zij de goede betrekkin gen met de nabuurgemeente Velsen niet wilden vertroebelen. Zij en me vrouw POLAK (PvdA) stemden dan ook tegen het voorstel van de heer Vlie gen om alleen maar de schuld aan Vel sen te voldoen. de heren VAN DER LAAN en BÜCKMANN beiden van de WD, had den bezwaar tegen het kantoorgebouw, dat in het uitbreidingsplan-in-onderde- len „Rijnegom IV" is geprojecteerd op een terrein, dat begrensd wordt door de Teding van Berkhoutlaan, Boeken- roodeweg en Zandvoorterweg. Zij von den een kantoor daar niet in overeen stemming met de huidige „Aerdenhout- se sfeer". De voorzitter betoogde, dat de economische belangen van de in Bloemendaal gevestigde ondernemingen niet terzijde kunnen worden geschoven. Het bedrijf, dat het kantoor daar wil gaan bouwen, is thans gevestigd in een andere villawijk van de gemeente. De heer Vliegen had bezwaar tegen de grote kavels in dit plan en hu en zqn fractiegenote, mevrouw Polak, wensten daarvoor geen verantwoordelijkheid te dragen. Voor dit onderdeel in het plan wilden zij geacht worden tegen te heb ben gestemd. De heer LAGENDIJK (Prot. Chr. Gr.) maakte zich ongerust over het voorstel om voorbereidingen te tref fen voor een partieel uitbreidings- plan-in-onderdelen „Vogelenzang V". Hij kreeg echter van de voorzitter te horen, dat in het nieuwe uitbreidings plan alle reeds vroegere goedgekeur de plannen zijn opgenomen. In Voge lenzang, aldus de voorzitter, behoeft niemand zich ongerust te maken. Dit plan heeft betrekking op een gro ter gebied. Na de openbare zitting ging de raad in besloten vergadering voor een dis cussie over het voorgestelde uitbrei dingsplan „Het Naaldenveld". Op voorstel van de heer Bückmann werd met algemene stemmen besloten de bebouwing ten zuiden van de Zuid laan, waar de bouw van vier a v\ji villa's mogelijk was gemaakt, te la ten vervallen. Tengevolge van deze wijziging is het noodzakelijk gewor den, dat het plan ,,Het Naaldenveld wordt hetzien en te gelegenertijd op nieuw ter visie wordt gelegd. Wel ging de raad akkoord met het voorstel van B. en W. de zuidgrens van het plan naar het noorden te verleggen, waardoor de strook gronds, welke is gereserveerd voor de eventuele aan leg van de weg-De Ranitz, en het P&r~ keerterrein bij de Oase buiten het plan vallen. Deze kwesties zullen af zonderlijk worden geregeld. (Advertentie) SPORTMAGAZIJN Uw wagen parkeert U voor de deur. Advertentie VERWULFT t.o. V. en D. HAARLEM, 16 nov. In de jaarlijkse vergadering van het Algemeen Zieken fonds „Ziekenzorg" te Haarlem, schonk oe voorzitter, de heer G. Koot, aan dacht aan de steeds voortdurende moei lijkheden, die zich op het terrein van het Ziekenfondswegen voordoen. Hij merkte daarbij op, dat de onderhande lingen tussen de Organisaties van Zie kenfondsen en Medewerkers tot het be sluit hebben geleid voor 1962, met uit zondering voor de tandartsen, wederom tot een belangrijke honorarium-verho- fing over te gaan en dat de kosten voor iekenhuisverpleging en andere hulp middelen ook nog steeds stijgen. Een nog verdere premieverhoging voor de vrijwillig verzekerden in 1962 zal daarvoor wederom noodzakelijk worden. Dit betekent voor die verze kerden een steeds zwaarder wordende last, waarbij de voorzitter opmerkte, dat voor zeer velen de huidige premie reeds ver boven de grens van het so ciaal toelaatbare uitgaat. Van deze mededeling nam de vergadering met teleurstelling kennis. De voorzitter deelde verder mede, dat per 1 october j.l. aan de verplichte verzekering een nieuwe verstrekking is toegevoegd, n.l. een tegemoetkoming in de kosten voor opname in een verpleeg tehuis en dat reeds bekend is, dat de Ziekenfondsraad, ondanks deze uitbrei ding, aan de minister heeft geadviseerd de premie voor 1962 enigzins te verla gen. De aan de orde gestelde jaarversla gen van de secretaris, financieel com missaris en Raad van Toezicht werden goedgekeurd. Bij besprekingen van het jaarverslag werd uit de vergadering de teleurstelling uitgesproken over de in trekking van de vergoedingen bü va- cantie in het buitenland en werd aan gedrongen hierin zo mogelijk verande ring aan te brengen. Door de voorzitter werd gewezen op de mogelijkheid voor deze kosten een verzekering te sluiten. Het totaal aantal verzekerden per 1 oktober 1961 bedroeg 52.657. Bij de be stuursverkiezing werden de heren J. J. Schneiders S., financieel commissaris H. van Donkelaar en L. J. A. Broeken, bestuurders, herkozen. Het lid van de Raad van Toezicht, de heer K. A. Bor, werd eveneens herkozen. HAARLEM, 16 nov. Tijdens de le denraadsvergadering van de Coöpera tieve Verbruiksvereniging „Haarlem" deelde de voorzitter, de heer C. B. van Dam, mede, dat de ontwikkeling van de coöperatie in het afgelopen boekjaar zeer verheugend is geweest. Het werk gebied werd per 1 januari 1961 uitge breid met Bennebroek en Hillegom. De bedrijven van de te Hillegom gevestig de coöperatie „Onderling Belang" wer den overgenomen. De omzetten van de bedrijven overschreden dit jaar voor het eerst de tien millioen gulden. De to taal-omzet'was nl. f 10.808.700.- De om zetstijging bedroeg f 1.034.600.-. Het be drag van het overschot over het boek jaar 1960-'61 was f 395.600.-. Na aftrek van belastingen bleef ter verdeling be schikbaar f 324.300.-. De ledenraad besloot uit te keren over het verbruik van kruidenierswaren, sla gerij, aardappelen, groenten en fruit en textiel 4 pet over het verbruik van brandstoffen 20 cent per eenheid. De aftredende bestuurders de heren J. W. A. Berendonk, A. Meijns en P. Mooyman werden herkozen evenals de aftredende commissaris de heer H. J. van Aken. De ledenraad nam het be sluit een modem kolenbedrijf te bou wen op de voormalige spoorhaven aan de Westergracht te Haarlem. Het be stuur nam tevens op zich, de ledenraad rapport uit te brengen over een inde ling per wijk van de ledenraad. Tot slot gaf de directeur, de heer F. Faber, een uitvoerig overzicht van de bouw van de Supermarkt aan de Rijksstraatweg, wel ke zo mogelijk nog dit jaar zal worden geopend. ff* jer Nu de winter steeds meer nadert, wordt het voor de vogels steeds moeilijker hun voedsel te vinden. Vele meeuwen houden zich op bij de afvoerleidmg van de vismeelfabriek te Umuiden, die in zee uitmondt. Zij doen zich daar te goed aan het afval. IJMUIDEN 17 nov. Dank zij de 9.000 kg tot 84.840 kg, waarvan de op- 7 brenest f 73.193 bedroeg. Aanvoer en financiële voorsprong, die in de eerste opbrengst van wijting gaven een lichte negen maanden van het jaar was ge- stijging te zien. De totalen waren kweekt, is het staatsvissershavenbedrijf 428.171 kg en 161.234. - - - Een gevoelige terugslag kreeg ook de aanvoer van schol. Deze daalde van ïopeu niiiauu i 848.492 kg in oktober 1960 tot 567.880 kg passeerd, ongeveer een maand eerder in de afgelopen maand. In de gemid- dan vorig jaar. Toch waren de ver- schillen met oktober 1960 niet zo groot van gg-^524 tot 412.612. Daarentegen in de totalen. De aanvoer steeg met steeg de aanvoer van tong van 729.641 78 879 kg en wel van 9.991.354 kg in kg tot 857.821 kg en dit had mede tot oktober 1960 tot 10.067.233 kg in de af- \0?*f °Pl'6P gelopen maand. De opbrengst steeg mef In (je afgelopen tien maanden bereik- f 201.934,-, namelijk van f5.884.769,- tol te het staatsvissershavenbedrijf een to- (oio qofiDfiPt* van 79.95"! 423 ki? Dit. is f 6.086.703,-. Ook onderling waren de verschuivin gen deze keer niet zo groot. De aan gen deze Keer nier zo grom. uk aan- j<g vis in rjmuiuen weru aaugevueiu. voer van verse haring steeg nog het p)e opbrengst kwam op een totaal van meest, namelijk met iets meer dan 5 50.534.774, tegen 47.071.156, zodat 4^ Q AQ7 Q4.9 Vro- rnnnr Hp nnhrenffst cnraVo ie van ppn fina lYlGeSt, ndmtJUJK IIlfciL Icla lllctü "Cin 0U.0o4> 1(4) LfcJgt.il J li ,i7ix.ioU) ton tot 3.497.942 kg, maar de opbrengst j!ier sprake is van een financiële van 1.111.266 was nog ruim 30.000 sprong van 3.463.618. minder dan in oktober 1960. Ér was ook een lichte stijging in de aanvoer van gezouten haring, waarvan 153.450 kg werd aangevoerd en ook hier lag de opbrengst lager. De aanvoer van ma kreel nam toe van 2.867.522 kg in okto ber 1960 tot 3.038.620 kg in de afgelopen maand, terwijl de totale opbrengst vrij wel gelijk bleef. Deze bedroeg 774.443, In de rondvissector was er een op merkelijke daling in de aanvoer van kabeljauw en wel van 414.311 kg tot 244.947 kg. De gemiddelde prijs per kg steeg echter niet onbelangrijk, zodat de opbrengst toch nog 311.582 bedroeg, al was dit minder dan in oktober 1960. De aanvoer van schelvis daalde van 852.816 kg tot 730.699 kg, de opbrengst van 445.462 tot 383.685. De aanvoer van koolvis verminderde met. ruim HAARLEM, 16 nov. Vanaf zater dag 2 tot en met dinsdag 5 uecember zullen de verkenners van de Witte van Haemstede-groep van de Spaarnepa rochie de Sint en zijn Piet bij hun veel vuldige bezoeken aan parochianen assi steren. Zij doen dit met een bepaald doel Per 1 januari moeten de verken ners van hun hoofdkwartier aan de Lin- schotenstraat verdwijnen. Zij hopen nu met hun „Sint Nicolaas-rijderii said bijeen te brengen voor de bouw van een nieuw hoofdkwartier. Ouders, die Sint Nicolaas thuis op bezoek willen hebben, kunnen zich opgeven bij hopman Stok man, Amsterdamsevaar': 42. CINEMA PALACE: Can-Can, volw. Gew. tijden: Dag. 2 en 8 uur. FRANS HALS: Arena der verschrikking, volwassenen 2, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. LIDO- Nachtvlinders van Pigalle, str. volw. 2, 7 en 9.15 uur. LUXOR: Liefde in het bloed, ontraden. Do .-cyclus: The 39 steps, 14 jaar. 2, 7 en 9.15 uur. REMBRANDT: Exodus, 14 jaar. Gewijz. aanvangstijden. Dag. 2 en 19.30 uur. cnvv- t/m zo Vijf dagen schrikbewind, ?8 ïaar ™.30 7 en 9.15 uur. Zo2 4 15, 7 en 9 15 uur. Ma. t/m do.: De laatste der Sioux-; 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. STUDIO: De professor wil er uit, alle leeft. 2.15, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. MINERVA: Vrij. 8.15, za en zo. 7en 9J5 uur: De Schaduw, 18 jaar. Za. 2.30,^zo. 2 en 4.15 en wo. 2.30 uur: Hopla Conny, a.l. Di. en wo. 8.15 uur: „Rhapsodie der Hartstochten". 14 jaar. TONEEL: Vrijdag 17 november Stadsschouwburg. 8 uur: Nederlandse Comedie: „De Gctatoueerde Roos van Tenessee Williams. Regie: Kovan Dijk In de hoofdrollen: Ank van der Moer, jacq. Royaards-Sandberg en Mimi Boesnach. Zaterdag 18 en zondag 19 november Stadsschouwburg. 8 uur: Rotterdams To neel' ,Irma la Douce", Muz. komedie van Alexandra Breffort. Muziek: Marquer.te Monnot Regie: Georges Vitaly. In de hoofdrollen: Lia Dorana, Steye va" ®ran_ denberg, Peter Aryans en Pieter Lutz. Woensdag 22 november Stadsschouwburg. 8 uur: Haagsete Co- medie: „Het Prieel" van Alec CoPPe1- Regie: Bob de Lange. In de hoofdrollen. Annie de Lange, Bob de Lange, Ene van Ingen, Kitty Kluppell en Annie Lsenders. Donderdag 23 november Minerva Theater, Heemstede. 8.15 uur: K.R.O. Festival m.m.v. Berry Kievits, Gerard Walden en het K.D.O. Theater Or kest o.l.v. André van Wattingen. MUZIEK: Vrijdag 24 november Gem. Concertgebouw. 16.15 en 19.30 uur: Kunstcommissie voor voortgezet onderwijs. Jeugdconcerten o.l.v. Matinus Adam, m.m.v. N.Ph.O. Programma: Bach, Rameau, Beet hoven en Weber. Zondag 19 november Gem. Concertgebouw. 8 uur: Haarlems Opera Koor o.l.v. Bep Ogterop. Solisten: Nelly van Gelder, sopraan: Wim Koopman, tenor; Gerard Droog, bas-bariton. Maandag 20 november Gem. Concertgebouw. 10.45, 13.45 en 15 uur: Kunstcommissie voor voortgezet onder wijs. Jeugdconcerten o.l.v. Marinus Adam, mGem. Concertgebouw. 8 uur: Symphonie- orkest .Haerlem" o.l.v. Marinus Adam. Soliste- Nancy Bricard, piano, Programma. Gluck, Masséus, Grieg en Mendelssohn, Dinsdag 21 november Gem. Concertgebouw. 14.30 uur: commissie voor voortgezet onderwijs. Jeug°- concert o.l.v. Marinus Adam, m.m.v. net N, Ph. O. Woensdag 22 november Gem. Concertgebouw. 8 uur: Kon. Man nenkoor „Caecilia" ol.v. Anton de Beo:. Solist: George van Renesse, piano. Pro gramma: Di Lasso, Bruckner, Poulenc en Koetsier. Donderdag 23 november Gem. Concertgebouw. 7.30 uur: Gemeente Haarlem, prestatie-concert van de Haar lemse muziekkorpsen. DrVERSEN: Vrijdag 17 november Stadhuis. 2 en 8 uur: Begrotingsvergade ring van de gemeente Haarlem. Frans Hals Museum. 8 uur: Alliance Frangaise, de heer Jacques Madaule houat een lezing over „L'avenir de 1 homme se Ion Teilhard de Chardin". Zaterdag 18 november Frans Hals Museum. 14.30 uur:^ R. C. Kwant O.E.S.A. over „Mens-ontplooiing en woordcultuur" t.g.v. het 40-jarig ^?taan van de R.K. Openbare Leeszaal en Biblio theek. Dinsdag 21 november Gem. Concertgebouw, Tuinzaal: N.V. Handelmij. v/h Joh. v. d. Meiden, demon stratie. Frans Hals Museum. 8 uur: Mevrouw E. Canter Cremers-van der Does een lezing met demonstratie over „Attributen der IJdelheid". Woensdag 22 november Stadhuis. 2 uur: Begrotingsvergadering van de gemeente Haarlem. Restaurant Brinkmann. 8 uur: Kon. Ned. Natuurhist. Ver, Afd. Haarlem, lezing met dia-vertoning over „Aaltjes". Coen Cuserhuis. 8 uur: Vergadering van de 10 x 10 - actie. Bespreking en film. Donderdag 23 november Stadhuis. 2 uur: Begrotingsvergadering van de, gemeente Haarlem. Gem. Concertgebouw, Tuinzaal. 2.15 uur: Mevrouw Wina Born houdt een lezing over „Vrouwenleven tussen Kloosters en Moskeeën" voor de Ned. Ver. v. Huis vrouwen „Het Haken", Bakenessergracht 10: In structie-avond Sint Nicolaas- en Kerst viering. Vrijdag 24 november Stadhuis. 2 en 8 uur: Begrotingsvergade ring van de gemeente Haarlem. Bondsbureau K.N.V.B., Jansweg 38, 8 uur: Advertentie) 10Ü WOL Grote Houtstraat 62 en 67 Tel. 10657 12839 Oprichtings-vergadering „Stichting Sport raad Prov. Noordholland. Cruquius Museum Historische StoomniachE nes en grote maquette van Nederlanc mei waterstanden en overzicht ov6r<Sft;ro^1"^s' ramp 1953 Geopend dag. 9—12.3U. lrf.rfü-- 17 uur. Zo. van 10—17 uur. Woonhuis Jac. van Looy, KI. Houtweg 103, het voormalig woonhuis van de schilder- schrijver Jacobus van Looy, Geopend dag. van 1U12 30 en van 13.3017 uur: zo van 14—17 uur Frans Halsmuseum: Permanente tentoonstel ling van werken uit de Haarlemse school van de Löe eeuw tot op heden (u.m. Hals meesterwerken). Geopend van 10—17 uur Zo. 13—17 uur. Teyler's Museum: Tekeningen Hollandse, Italiaanse, Franse Schooi Fossielen, his torische natuurkundige Instrumenten, mi neralen. 31-toons Fokker-orgel Geopend iedere werkdag beh. maandag van 11—1/ uur. De eerste zondag van elke maand van 13—1? uur Bisschoppelijk Museum. Jansstraat ?6: Gude religieuze kunst, schilderijen, middel eeuwse oeeldhouwwerken randschriften en kunstnijverheid. Geopend van 10—17 u.. Zon. en feestdagen 1316 uur Kunstzaal „In 't goede uur", Korte Hout straat 1, hoek Nieuwe Kerkplein. Vanaf 5 nov. Tekeningen van Kees Buur man. Kunstcentrum „De Ark" Nieuw Heiligland 13 uur: Expositie van schilderijen van Justine van Houten (t/m 24 nov.) Het Huis van Looy, Kleine Houtweg 103, Haarlem: Werk van de Rotterdamse graficus Andreas Schotel (t/m 3 dec Vishal, Grote Markt: Tentoonstelling Wer ken van leden en invité's van de Haarl Ver. v. beeldende kunstenaars „De groep Geopend dag. 10—17 uur. Zo. 1317 uur; elke woensdag- en vrijdagavond van 20— 22 uur. (t/m 22 november). (Advertentie) HILLEGOM - Tel. 02520-5347 //J^^ Onbeperkt kip eten ƒ6.00 Rijsttafel 16 ger. 6.50 Dag. diner-dansant, 's Maandags gesloten tale aanvoer van 79.95^.423 kg. Dit is 1.366.090 kg minder dan in het overeen komstige tijdvak van 1960 tot 81.319.513 kg vis in IJmuiden werd aangevoerd -r-. 1_„i. 1-w. 4-^4-nnl T.nr voor- BENNEBROEK, 17 nov. Voor de bouw van een nieuwe brug, die de nieu we wijk Bloemhof zal verbinden met de Grote Beckslaan te Vogelenzang heeft de gemeente Bloemendaal een bedrag van 6000 toegezegd. ZAANDAM, 18 nov. Hedenochtend vond de eigenaar van een volkstuintje aan de spoorlijn nabij de Pieter Ghij- senlaan te Zaandam een lijk in het hok je, dat bij het tuintje staat. De politie, die zeer snel' ter plaatse was, identifi ceerde het lijk als te zjjn van de 65-jari- ge C. van Splunter, een vroegere oud strijder uit Spanje. De man, die zon der vaste woon- of verblijfplaats was, bleek zich de laatste tijd herhaalde malen opgehouden te hebben in de di verse huisjes op de volkstuintjes. Voor lopig neemt de politie aan niet met misdrijf te maken te hebben. DEN HAAG, 17 nov. G.S. van Zuid-Holland hebben aan Provinciale Staten voorgesteld -een subsidie van 2906 te verlenen in de restauratiekos ten van het Hervormd kerkgebouw in Voorhout. De kerk wordt al in 1441 ge noemd. Het gebouw is van baksteen op getrokken en aan bet koor is nog gro tendeels de tufsteenbekleding aanwezig. Het gebouw begint ernstige tekenen van verval te vertonen. Voorts wordt voorgesteld 8355 bij te dragen in de restauratiekosten van de Oude Toren in Warmond. De toren maakt deel uit van de al in 1156 ver melde kerk. De toren bleef bij de grote kerkbrand van 1575 gespaard. Zij ver keert echter in zodanig slechte omstan digheden, dat restauratie dringend ge boden is. Tenslotte stellen G.S. voor 18500 bjj te dragen in de kosten van restauratie van het Huys te Warmont. Het Huys is na de verwoesting van het vorige slot ter plaatse in de 16e eeuw, omstreeks 1780 vernieuwd. De restauratie zal ver richt worden door de Rijksdienst voor Monumentenzorg. De toestand waarin zich het dak van het kasteel bevindt, maakt het noodzakelijk dat zo mogelijk nog vóór de. winter, met de restauratie ervan begonnen wordt. HAARLEM, 16 nov. De r.k. Rede rijkerskamer „Alberdingk Thijm" ver zorgt dinsdag 21 november een gast- voorstelling voor de Letterlievende Ver eniging „J. J. Cremer" in de stads schouwburg. Onder regie van Jan W. van de Ven komt Thijm met een voor stelling van „Sterk als de Jacaranda", een spel van Alejandro Casona, in de vertaling van David Koning. Advertentie ZAANDAM, 17 nov. Albert Heijn verwacht dat he eindresultaat gunsti ger zal zijn dan over het jaar 1960 en dat, buitengewone omstandigheden voorbehouden, het dividend over 1961 gelijk zal zjjn aan dat van het vooral- gaande jaar (12 procent). Dit houdt in dat de uitkering op blantenobligaties, evenals verleden jaar, Vh procent zal bedragen. Voor het kruideniersbedrjjf wordt voor 1961 een iets gunstiger resultaat verwacht dan in het voorafgaande jaar. De uitkomsten worden gedrukt door be langrijke kosten van voorbereiding van nieuwe investeringen. Ook de overige kosten zijn gestegen. De groei van de omzet heeft zich evenwel voortgezet, waardoor het mogelijk was deze stij ging der kosten te compenseren. In de sector van de consumptiemelk zal het eindresultaat beter zpn dan in 1960, doordat de aanloopmoeilijkheden in de nieuwe fabriek te Rotterdam vrijwel zijn overwonnen. De fabriek functio neert thans technisch op bevredigen de wijze. Helaas is van compenseren van de gestegen loon- en andere kosten geen sprake, aangezien deze voorals nog niet in de prijs mogen worden doorberekend. Het is onmogelijk deze góed te maken door omzetvergroting, nu de situatie in de branche belangrij ke wijzigingen in de omzet uitsluit. Een redelijk rendement is voor de bin nenlandse consumptiemelkbedrijven bij de thans door de regering gevolgde margepolitiek niet mogelijk. De restau rant geven bevredigende resultaten bij gestegen omzetten. De ongunstige zo mer van 1961 heeft uiteraard zijn weer slag op het consumptie-ijsbedrijf ge had. De toenemende vraag naar de artike len van de produktiebedrijven kan vaak niet bevredigend worden, doordat de bedrijven steeds meer te kmapen heb ben met tekort aan arbeidskrachten, hetgeen een nadelige invloed heeft. Dit zal leiden tot voortgaande mechanisa tie. Programma Tnterr. Jeugdcompeti- tie: Zwaluwen VooruitHVC, AFCRCH HollandiaVolendam, Blauw WitDe Zouaven, TYBB't Gooi, HFC—Ajax. HAARLEM, 16 nov. Vrijdagavond houdt het district Haarlem van de KNLTB in café-restaurant Brinkmann een vergadering. De agenda vermeldt geen bijzondere punten. De bestuursle den, die voor periodieke aftreding in aanmerking komen, stellen, zich allen herkiesbaar, evenals de commissiele den. Uit de verslagen blijkt dat de „bollenstreek" niets voor aansluiting bij Haarlem voelt, zodat deze „anne xatie-poging" geen doorgang zal vin den. Het district telt nu 1813 leden (in 1960: 1785), 1118 senioren en 695 junioren. Van de 15 verenigingen nemen de HLTC met 290 leden, TC Zandvoort met 274 en Alliance met 218 de eerste plaatsen in. De groei van het nog jeug dige Alliance is opmerkelijk. Nog altijd vraagt spelpeil-verbetering in het district Haarlem de aandacht. Veel werk maakt het district dan ook van de jeugdtraining, terwijl men bo vendien in het verslag gewagmaakt van een subsidie, die het bestuur eenmaal per seizoen genegen is te geyen aan een vereniging, die een toernooi op een nationaal of internationaal niveau orga niseert. Reikhalzend kijken de tennis sers uit naar de vorderingen bij de aanleg van tennisbanen bij het gemeen telijksportpark aan de Orionweg, Ein- denhout en bil de Watertoren aan de Zeeweg in Overveen. De commissie rechtspraak wijst op de nog steeds ta nende belangstelling voor de arbitrage in het dictrict en zou het op prijs stel len, als de vergadering een mening geeft over de te volgen weg, d.w.z. het Amerikaanse systeem van eigen arbi trage of de verplichting dat iedere deel nemer aan een toernooi verplicht wordt gesteld een wedstrijd te scoren. HEEMSTEDE, 17 nov. Het comité voor Stille Armen te Heemstede mocht na de verantwoording van de vorige week de volgende bijdragen ontvangen: N.N. f 25, G.P.-B. 2,50., mr. C.M.J. d. J. ƒ20, J.G. ƒ25, J.J.G. 25, mw GD f 2,50, GK 10, HP. v. R. 7,50, mw. G. v.d. V.-C. 25, F.H.H. 10, J.K. 5, N.N. 10, mw S.E v S. 10, en L.W. 2,50; in totaal 180, zodat nu is ontvangen 190,- De penningmeester van het comité, de heer A. van Wingerde, zal gaarne uw giften in ontvangst nemen, zowel te zijnen huize, Willem Pijperlaan 14, als ten Raadhuize. Zijn gironummer is 153.308. LONDEN, 16 nov. (Reuter) Het Londense dagblad „Daily Express heeft in een artikel op de frontpagina van de correspondent van het blad in Warschau bijzonderheden over de exe cutie van Beria gepubliceerd. Deze bij zonderheden zouden tijdens het verleden maand in Moskou gehouden partijcon gres door Khroesjtsjev aan de andere communistische leiders zijn meegedeeld. De executie van Lavrenti Beria, kort na de dood van Stalin, zou zijn uitge voerd door een zekere maarschalk Ki- rill Moskalenko, nu onderminister van defensie voor de Russische raketstrijd krachten. Deze zou Beria hebben „ge liquideerd" met een salvo van een tom- mygun, nadat Beria tijdens een „open hartige bespreking" in Moskou in 19" door Khroesjtsjev was ontwapend. De „liquidatie" van Beria is een van de grote mysteries van de politiek van deze t(jd. Officiéél werd destijds alleen bekendgemaakt dat hij tezamen met zes medeplichtigen was terechtgesteld, na dat hij tijdens een geheime zitting van de Russische Hoge Raad schuldig was gebleken aan hoogverraad. Sindsdien heeft men van officiële zijde steeds ge zwegen. De enige die de juistheid van de nu gepubliceerde bijzonderheden kan bevestigen is de maarschalk Zjoekov, die nu teruggetrokken leeft in Moskou. Alle tot dusver verkregen gegevens komen in een punt overeen, namelijk dat Beria bij verrassing werd verslagen in het Kremlin door een groep onder wie Khroesjtsjev, Malenkov, Kaga- novitsj en Molotov. Maarschalk Kirill Moskalenko, thans onderminister van defensie van de Sov jet-Unie, die Beria, de geduchte chef van de geheime politie, in 1953 gedood zou hebben. AMSTERDAM, 16 nov. Op initia tief van de burgemeester van Amster dam is een nationaal comité opgericht ter viering van het zilveren huwelijks feest van de koningin en prins Bernhard. Dit comité stelt zich als deel een geld bedrag aan de koningin en de prins aan te bieden als huldeblijk van het Neder landse volk met het verzoek daaraan een bestemming te geven. Bij de vormmg van het comité heeft de bedoeling voorgezeten alle denkbare initiatieven van particuliere zijden tot één centrale actie te bundelen. Het co mité is samengesteld uit vertegenwoor digers van de overheid, van allerlei richtingen, van kunsten en wetenschap pen, van de beroepen en bedrijven, van vrouwenorganisaties, van de jeugd, de sport en de publiciteitsorganen. Voorzitter -an het werkcomité is mr. G. van Hall, burgemeester van Amster dam Vice-voorzitters zijn de burgemees ters van Den Haag en Rotterdam, se cretaris de heer W. L. Viersma, direc teur van de Amsterdamse stichting voor maatschappelijk werk, penning meester de heer C. Klaasse, directeur van de Amsterdamse Bank en leden mevr. N. Vos-Brand namens het Ned. Vrouwencomité, de heer S. J. v.d. Berg namens de werkgeversorganisaties, de heer H. de Mooy namens de midden standsbonden en ir. C. S. Knottnerus na mens de boeren- en tuindersbonden. Het secretariaat is gevestigd Van Eeghen- straat 66, Amsterdam. Het comité heeft de beschikking gekregen over een zeer laag postrekennummer (no. 25) van iemand, die tot de oprichters van de postgirodienst behoort en zijn nummer tijdelijk heeft afgestaan. Het gemeentegironummer is no. Z 25. Volgende maand begint het comité een landelijke actie, waarover nog nadere mededelingen zullen volgen. BONHAM (Texas), 16 nov. (Rtr) De democratische voorzitter van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. Sam Rayburn, is vandaag op de leeftijd van 79 jaar in een ziekenhuis te Bonham, in de Amerikaanse staat Texas, overle den. Zijn toestand was, naar men weet, reeds geruime tijd uitermate zorgwek kend. Rayburn leed zoals gemeld aan kanker. Men kende hem algemeen al» „Mister Sam" en hij werd als een Ams* rikaanse nationale instelling beschouwd. Het gehele Amerikaanse volk zal da» ook over zijn dood treuren. Ray burn i» ruim 17 jaar Speaker van hel Huls van Afgevaardigden Seweesi- Pvesidenten hebben op hem gesteund, de atjevaardigden schatten hem bijzonde hoog. Bij het publiek stond hij ockend als „Mijl.heer Democraat". Rayburn werd zes januari 1882 i® Banham geboren. Hij overleed in zün geboorteplaats. MAAR D'R IS HIER IEMAND, I HOE KOM JE DIE ALLES VAN 'M AF- DAAR BIJ, WEET, ENNE DAT IS ON ZE DORPSVISSER TOM BURGE BEN GARBUTT? WEET PEARSON AF, MAAR VOND ALTIJD FEATURES SïNPj IUJCOPYRIGHT SWAN

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2