Winst Philips 19 pet lager, omzet slechts met 2 pet gestegen Omzet '61 wel hoger dan in 1960 maar geen f 5 miljard RIJSWIJK (Z. H.) DE GEHEIMZINNIGE STER I DE LAATSTE Alfredo cflfe TINEZ hr DAGPUZZLE f' De misdaad van Richard Ross In eerste negen maanden van 1961 PP „Ei Campesino op vrije voeten 4 Van Gelder in nieuwe papierfabriek Velsen N.V. Slavenburg's Bank Wereldstaalproduktie op recordhoogte Amb tsaanvaarding Conferentie der Neder landse letteren Uitbreidingen bij de Hoogovens T Jubilea holland fund VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 PAGTNA 4 Voor Sinterklaas BRJÜYNZEEL BALPENNEN Adres aan Kamer bepleit: Verhoging belasting aftrek groep gehuwde werkende vrouwen 50 participatie met Crown Zellerbach Corp. Met ingang van 17 november 1961 ook gevestigd te GEESTBRUGWEG 21 - TELEF. 070—983134 Delegatie samengesteld strijkaufomaat special Rowenta-perfectle I Die marteling van zuurbrand oi de dreiging ervan DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HERCÉ 39 En nu r/ug naar beneden of jk iaat Ik geloof, jj dp ik <s! weef hoe l 'k kem naar boetenjg^k \beneden kan slaan! thkun I krijgen zuIf eens zien hij komt direct! Haiio! HaiJo! PhiiippuJus Hier - spreekt Uw meester!. Jk bereeJ JJ af te da/en naar de aarde f Ik gehoorzaam, Heer! Ik ga a//Vees niet boos Daar is -t-iei! iVif zoeken hem ai de he ie morgen. Uj is uit een gesticht ontsnapt E RIG DE NOORMAN '4* 69. Snel maakt Allan een diepe buiging, zodat niemand de radeloze wanhoop op zijn gezicht lezen zal, en zelfs de woedende teleurstelling van Toctah schenkt hem op dat ogenblik voldoening. Toctah is zij het om een heel andere reden zeker niet minder overrompeld door de grillige wending, die de zaak genomen heeft. Attila heeft evenwel nog meer verrassingen in voorraad. „Nu gij, kleine Toctah," wendt de heerser der gele horden zich minzaam tot de oude Hun. „Had ik uw woorden geloofd, hoe slecht ware Allan Khans trouwe toewijding dan beloond. Ge merkt nu zelf, hoe voortreffelijke dienst deze Heruli mij bewezen heeft." Zweetdruppels verschijnen op Toctah's benige gezicht, als hij de onheilspellende flikkering in de ogen van Attila opmerkt. „Gij hebt de kleine marter verdacht pogen te maken. Weet ge wel, wat dat eigenlijk inhoudt?" „Ikikstottert de oude, wanhopig rondkijkend. „Dat zou betekenen, onderbreekt de Hunnenvorst hem trots, „dat ik gefaald had in de keuze van een bondgenoot. En Attila, de Grote, faalt nooit." Als een grauwend dier trekt Attila zijn lip op. „Ge wordt oud, Toctah, en dat wat oud is heeft afgedaan, zo is de steppenwet. BahAfgunst knaagde aan uw hart. Het is mij wel bekend, dat ge Allan Khan de rang, die ik hem toebedeelde, misgunt." Toctah de verbijstering nabij doet sidderend over zijn magere ledematen een stap achteruit, als hij Attila bedachtzaam zijn zweep ziet grijpen. „Geen jakhals hapt ongestraft naar de hiel van een steppenwolf," prevelt Attila. „Dat weet ge toch, Toctah?" Inmiddels zoekt een groepje van vier ruiters moedeloos zijn weg door het woud. Allan Khans oude kampplaats vonden zij verlaten en zonder een vast plan volgen zij nu het grote ruiterspoor in westelijke richting. Maar de gevolgen van At- tila's grillige handelswijze zullen hun niet ongemerkt voorbijgaan. de sigaar die Sint zelf ook rookt.,. door RICO BULTHUIS een deelneming in een uitgelezen groep Nederlandse bedrijven. Participatiebewij zen ter beurze genoteerd. u e u b (Advertentie) blauw zwart groen in etui (Van een onzer verslaggevers.) DEN HAAG, 17 nov. De raad voor het midden- en kleinbedrijf dringt er in een adres aan de leden van de Tweede Kamer naar aanleiding van het wets ontwerp inzake fiscale voorzieningen ten gunste van de werkende vrouw op aan, de in het ontwerp voor vrouwen die in het bedrijf van haar man werken en daarvoor geen vaststaande beloning ont vangen, voorgestelde aftrek van f 750,- te verhogen tot f 1000.-. Deze verhoging komt de raad redelijk voor op basis van een verondersteld ar beidsinkomen van de vrouw van f 3000 (en niet van f 2250.- zoals vastgesteld in het wetsontwerp). De inkomensaftrek wordt in het ont werp in hoofdzaak verdedigd op grond van het feit dat dë gehuwde vrouw ten gevolge van haar arbeid niet in haar gezin werkzaam kan zijn en deswege kosten moet maken. Dit geldt naar de mening van de raad evenzeer voor de werkende weduwe met minderjarige kin deren. Het adres dringt er op aan, in dit opzicht de weduwe met de gehuwde vrouw gelijk te stellen. De raad dringt voorts erop aan. dat ook speciale voor zieningen worden getroffen voor de ge vallen waarin de echtgenote van de aan deelhouder-directeur van een naamloze vennootschap in het bedrijf assisteert, zonder daarvoor salaris te ontvangen. Het wetsontwerp spreekt slechts over de werkzaamheden die de echtgenote verricht in het door de belastingplich tige uitgeoefend bedrijf of zelfstandig uitgeoefende beroep. (Advertentie) ALLEENVERKOOP WENNEKER-SCHIEDAM VELSEN, 17 nov. Koninklijke Pa pierfabrieken Ven Gelder Zonen en Crown Zellerbach A.G., de in Zwitser land gevestigde dochteronderneming van Crown Zellerbach Corporation USA, hebben besloten een nieuwe papierfa briek te bouwen voor de fabricage van speciale houtvrije papieren en kartons. Deze fabriek, die een produktiecapa- citeit zal hebben van ongeveer 45.000 tot 50.000 ton per jaar, zal gesticht wor den op de terreinen van het bedrijf Vel sen van Van Ge'der Zonen N.V. In het aandelenkapitaal van de op te richten vennootschap Crown-Van Gelder waarin het bedrijf zal worden uitgeoe fend, zullen Crown Zellerbach A.G. en Van Gelder Zonen ieder voor de helft participeren. Van Gelder Zonen zal vorden belast met de directie van de nieuwe vennootschap. De totale investering is voorlopig begroot op f 35 miljoen. De financie ring hiervan zal ten dele geschieden met aandelenkapitaal, ten dele met leningen. De produktie zal grotendeels worden geëxporteerd, voornamelijk binnen de Euromarkt. Verwacht wordt dat de fabriek in de ioop van 1964 in bedrijf zal komen. In verband daarmee zal de personeelsbe zetting van de fabriek Van Gelder Zo nen te Velsen worden uitgebreid tot rond 1200 man Crown Zellerbach Corporation is de op een na grootste papierindustrie van de wereld. Zjj bereikte in 1960 met haar 14 fabrieken in de VS en in Canada een produktie van 1,6 min. ton. Advertentie Kaarslicht maakt uw tafel tot feestdis! GOUDA KAARSEN EINDHOVEN, 17 nov. De omzet van het Philips-concern bedroeg in het derde kwartaal 1961 1.185 min. en blijft nog een fractie onder die van de zelfde periode van 1960 die 1.190 min. beliep. De omzet voor de eerste negen maanden van 1961 komt dan op 3.299 min. tegen 3.249 min in dezelfde pe riode van 1960, een stijging van 2 pet. „Deze stijging", aldus de raad van bestuur van Philips, „is geringer dan de verwachting, uitgesproken in ons jaarversla„ 1960. Wij verwachten dat de omzet in het jaar 1961 hoger zal zijn dan in 1960, doch dat het vroeger ge noemde niveau van 5 miljard gulden niet zal worden bereikt." Het bedrijfsresultaat daalde in het derde kwartaal 1961 tot 166 min. te gen 215 min. in dezelfde pc-'ode van 1960 een daling van 23 pet; het be drijfsresultaat in de eerste negen maan den van 1961 komt dan op 496 min. tegen ƒ592 min in dezelfde periode '60, een daling van 16 pet. Het bedrijfsre sultaat uitgedrukt in een percentage van de omzet daalde in het derde kwartaal '61 tot 14 pet (zelfde periode '60: 18,1 pet) en dit percentage komt voo. de eerste negen maanden 1961 uit op 15 pet (18,2 pet). De netlowinst over het derde kwartaal 1961 daalde tot 72 min. tegen ƒ100 min. in dezelfde periode van 1960 een daling van 28 pet; voor de eerste negen maanden van 1961 RESULTATEN PHILIPS' 3 e kwart. jan. sept. 12 maands per. 1961 1960 1961 1960 okt. '60 Hm 1960 sept. '61 (in miljoenen guldens) Omzet aan derden 1.185 1.190 3.299 3.249 4.812 4.762 Bedrijfsresultaat 166 215 496 592 766 862 in van de omzet 11% 18,1% 15.-% 18,2% 15.9% 18.1% af: overige baten en lasten 25 11 61 32 87 58 (incl. minderheidsbelang derden) 141 204 435 560 679 804 belasting op de winst 69 104 215 289 333 407 Nettowinst 72 100 220 271 346 397 in van de omzet 6,1 8,4 6,7% 8,3% 7,2% 8,3% in van het eigen vermogen 11.5% 15,3% 13,7% 16.6% Werknemers per ultimo (x 1000) 220 203 220 203 220 211 (Advertentie) WASHINGTON, 16 nov. De totale produktie van staal over de gehele wereld bedroeg in de eerste negen maanden van 1961 276 miljoen ton, het geen een nieuw record betekent. De stijging van de staalproduktie in Japan en de Sovjet-Unie was groter dan de daling die de produktie in de Verenigde Staten te zien gaf. Ook de produktie in Engeland vertoonde teruggang en wel met 5 pet. In de eerste negen maanden van 1960 werd er over de gehele wereld 274 min ton staal geproduceerd. In de genoemde cijfers zijn die van communistisch Chi na en Noord-Korea buiten beschouwing gelaten. DELFT, 17 nov. Bij de aanvaar ding van het ambt van hoogleraar in de vliegtuigbouwkunde aan de technische hogeschool heeft prof. ir. H. Wittenberg een rede gehouden over „het ontwer pen van vliegtuigen". (Advertentie) 37,60 Incl. veiligheidssnoei DEN HAAG. 17 nov. De staatsse- ciocaris van O. K. en W. mr. Y. Schol ten, heeft de Nederlandse delegatie naar de elfde algemene conferentie der Ne derlandse letteren, die 17 en 18 novem ber in Antwerpen zal worden gehouden, samengesteld; Prof. dr. W. J. M. A. Asselbergs is al gemeen voorzitter; dr. J. Hulsker, alge meen secretaris: en A. J. E. Odijk, adj- secretaris. Van de sectie letterkunde is prof. dr. G. Stuiveling voorzitter, van de sectie uitgeverij en boekhandel: E. Lefebvre, van de sectie bibliotheek wezen: prof. dr. L. Brummel, van de sectie radio en televisie: J. B. Broeksz en van de sectie toneel: Joh. de Meester. Modern strijken. 80Ó grams „streamline" strijkautomaat instelbaar voor elke stof. Strijkautomaten v.a. 23.50 IJMUIDEN, 16 nov. In de verga dering van de ondernemingsraad van de Koninklijke Nederlandsche Hoogovens en Staalfabrieken N.V. en aangesloten bedrijven heeft de voorzitter, ir. P. van Delden, een overzicht gegeven van de uitbreidingen van Hoogovens en Breed band die in 1961 gereed zijn gekomen of binnenkort gereed zullen komen. In juni 1961 is de eerste 100-tons con verter in de oxystaalfabriek in gebruik genomen, terwijl begin september de tweede 100-tons converter in werking werd gesteld. De derde converter is eind oktober gearriveerd en wordt thans ge ïnstalleerd. Medio oktober ir bij Breed band N.V. de tweede koudwalserij in bedrijf genomen. Begin december zal hoogoven V gereedkomen. De bouw van de tweede elektrolytische vertinnerij verloopt volgens schema. De heer Van Delden refereerde aan zijn mededelingen in de vorige vergade ring van de ondernemingsraad over de gang van zaken en hij wees erop dat sindsdien in de algemene marktsituatie geen verandering is gekomen. Advertentie bij iedere hap eten die U neemt, daar moet U van af! En dat kan. Gewoon maar één of twee Rennies nemen - laten smelten op Uw tong. Dat is een kwestie van een ogenblik en daarmee behoort de pijn dan meteen tot het verleden. Een prettige remedie, onopvallend, en nog smakelijk ook. Geen wonder dat tienduizenden lijders aan brandend maagzuur Rennies op zak hebben, om iedere verraderlijke aanval direct te kunnen blussen. Copyright Casterman komt de nettowinst dan uit op 220 min. tegen f2il min. in dezelfde pe riode van 1960, een daling van 19 pet. Uitgedrukt in een percentage van de omzet daalde de nettowinst in het der de kwartaal '61 tot 6,1 pet (8,4 pet), terwijl dit percentrage voor de eerste negen maanden '61 kwam op 6,7 pet (8,3 pet)uitgedrukt in een percentage van het eigen vermogen daalde de net towinst in de eerste negen maanden van 1961 tot 11,5 pet (15,3 pet). De export uit Nederland toont een bevredigend beeld. Het aantal werknemers in de wereld is toegenomen. In Nederland is het aantal werknemers sinds 1 januari 1961 gestegen met 3.000, en bedraagt per einde september 1961 77.700. Bij de samenstelling van de cijfers is verhoudingsgewijze rekening gehou den met een schatting van de voorzie ningen die, zoals gebruikelijk, aan het einde van het boekjaar plaatsvinden. De voorraden bedragen 40 pet van de omzet op jaarbasis: per einde septem ber 1960 was het percentage 32. De gemiddelde krediettermijn van debiteuren is 3,2 maand; per einde september 1960 was de termijn 3 maanden. De liquide middelen bedragen 477 miljoen gulden tegenover 548 miljoen gulden per einde september 1960. GLOEILAMPENFABRIEKEN zooi PI B COPENHAGEN 2701 MOCO PAU, 17 nov. (AFP) Een recht bank te Pau in Zuid-Frankrijk heeft ge last de Spaanse republikein generaal Gonzalez, beter bekend onder de naam „EI Campesino" („het boertje"), op vrye voeten te stellen. De dertien guerril- leros die samen met de republikeinse leider terechtstonden, kregen drie maan den gevangenisstraf wat overeenkomt met hun voorarrest. Zq waren schul dig bevonden aan verboden bezit en ver voer van wapens. Advertentie) PROMINENT, 'n kloeke, lichte 27cts'sigaar OUDENBOSCH, 17 nov. In het moederhuis van de zusters van St.-Anna te Oudenbosch vieren zondag zes zus ters haar gouden professiefeest. Het zijn de zusters Louise (in de wereld Adria ns M. Maas uit Oudenbosch, 72 jaar), Antonia (in de wereld Maria C. A. van Veen, geboren te Monster, 70 jaar), Demetria (in de wereld Cornelia Pot- harst uit Gouda, 70 jaar), Leocadia (in de wereld Johanna M. A. de Brabander uit Monster (76 jaar), Christiana (in de wereld Johanna A. Broks uit Gilze Rij en, 72 jaar) en Dorine (in de wereld RosalieLambert uit Boskapelle, 77 j.). 27 Maar Nellie begon hees te gillen. O nee mefrouw, allenig met een dooie, o nee mefrouw, dat doen ik niet! Toen ze weg was met haar karbies, zette me vrouw het raam open, maar het contact met de buitenwereld nam niet weg, dat zjj bijna van haar stokje ging, toen ze „iets" hoorde in het bovenhuis. Haar kin trilde van angst. Me... me... vrouw Haye... zei ze, bijna toonloos Er kwam geen antwoord. In gedachte zag de eenzame en alleen gelaten vrouw de dode Lucas naar beneden waggelen. Ze snelde naar haar kamer, smeet de deur Tn het slot en ging bij de pas aangemaakte kachel zitten, niet meer in staat om te handelen. Kwam Tilly nou maar, mompelde ze. Al haar moed verzamelend, stond ze weer op, ging naar de gang en nam de telefoon van de haak. Ze belde de operette op, doch kreeg geen gehoor. Toen belde ze Tine Zomers op. Gelukkig bleek deze op haar praktijk te zijn, want het droge en bijna strenge: Tine Zomers-tandarts, klonk haar als reddende muziek in het gretige oor. Mevrouw, zei de hospita, meneer Lucas is dood... hallo... hallo mevrouw... Zóooooantwoordde Tine. Hoe komt dat zo opeens? Nou mevrouw, ik kwam gisteren thuis en ik dacht an niks, maar vanmorgen gaat Nellie naar boven en die komt naar beneden en die zegt... nee, ik zeg... Toen werd er gebeld. Even dacht mevrouw We ber, dat het de klok op haar kamer was, want die sloeg juist negen uur. Ze verontschuldigde zich, leg de de hoorn op het kastje naast de telefoon, holde naar de keuken en draafde terug met twee grote melkkokers en een lege fles in haar handen. Met haar pink duwde ze de knip van de deur terug, bukte zich om de kokers neer te zetten, maar toen werd de buitendeur opengeduwd en het was allerminst de melkboer, die zijn voet over de drem pel zette. Er stond een heer voor mevrouw Weber. Een heer met een actetas en een gleufhoed. U is mevrouw Weber? vroeg hij zakelijk en kort. Mevrouw Weber richtte zich op, bracht met een snel gebaar haar haar in orde en bevestigde de vraag. De man kwam de hall in en sloot de deur achter zich. Hjj nam zijn hoed af en keek even rond. Hij was, wat mevrouw Weber noemde: een net per- ioon. Hij was eerder stevig dan fors, doch hij maakte een slanke indruk en heel zijn zelfverzekerde hou ding was het sprekend bewijs, dat hij niet voor het gas of voor een nieuw tijdschrift kwam. Er is vannacht in uw huis een zekere heer Lucas overleden? Mevrouw Weber slikte. Ja, zei ze en dan vroeg ze: Komt u van de dokter of van het ziekenhuis, meneer? De aangesprokene keek naar de hoorn van de telefoon, hij zei: Ik kom alleen maar voor wat formaliteiten, die algemeen gebruikelijk zijn. Ik moet enkele kleinigheden regelen en de uitspraak- van de dokter bevestigen door een klein onderzoekje. Laat u me dus het huis en ook de dode even zien. Dat kan niet meneer, het spijt me, de kamer boven is op slot en de dokter... De man opende zijn hand. Mevrouw Weber zag de sleutel liggen, die ze kort geleden aan de huis arts gegeven had. Ze deed een pas achteruit en staarde de bezoeker aan. Wie... begon ze aarzelend. Hij glimlachte even en sloot een seconde lang geruststellend de ogen. Ik ben inspecteur van politie, mevrouw. Mijn naam is Ross... En toonde haar een kaart en her haalde zijn naam Ross, mevrouw Richard Ross. VIERDE HOOFDSTUK Misschien was het bijna artistieke gebaar waar mede Ross zijn voornaam had genoemd, een sleutel, één van de vele sleutels waarover hij beschikte, om vertrouwen te winnen, want achter zijn ambte lijke gezicht (een knap gezicht) kwam de mens Ross nieuwsgierig om een hoekje kijken. Soms was het zijn zwakke zijde, meestal was het een niet te onderschatten kracht en dan: hij was geen speur hond, hij kwam „slechts" "een kleine informatie nemen en dan zou hij de uitspraak van de dokter zo terloops bevestigen. Meneer Lucas ligt boven, zei mevrouw Weber. die haar telefoongesprek vergeten was. Ross ging echter niet achter haar ijverig sloffen aan naar boven, hij keek naar het stapeltje post op het gang kastje en hij schoof, zonder dat de hospita het zag, de knip op de deur. Dan volgde hij pas, nam de telefoon op en vroeg met wie hij sprak. Me vrouw Weber wendde zich met een ruk om. Heeft u zelf opgebeld? wilde Ross weten. Het antwoord bevredigde hem in zoverre, dat hij de hoorn naar de verblufte vrouw uitstak en toen zij weer naderbij kwam en de telefoon aarzelend van hem overnam, bleef hij beleefd staan wachten. Ze beëindigde haar nauwelijks begonnen gesprek met een paar gemeenplaatsen, vroeg hoelaat Tine thuis kwam en besloot met een groet aan meneer. Zo, zei Ross, dit zijn uw kamers als ik het wel heb? Daar is de keuken, is daar niemand? O juist, groente halen en zo... best. Eerste etage dan maar, wie wonen daar? (Wordt vervolgd) i Advertentie) MAGISCHE VIERKANTEN i 2 3 4 9 10 11 12 2 10 3 L 12 5 6 7 11 U 15 16 6 7 15 16 Horizontaal en vertikaal dezelfde woorden invullen: 1. kleine stad; voorzetsel; 3. toespraak, 4 groente; plaats in Frankrijk; 6 struisvogel; vis; 8 overwinning; 9. telwoord; tu. voormalig bewoner van Peru; 11- hout van de schors ontdoen; 12 kan 13. regel; 14. water in Limburg; 15- van Sumatra; 16 Ierland. Oplossing 16 november: Horizontaal: 1 bak. vragen: 3. be| laars; 3 adipati, kr., 4. deze. serie'm/ melk. nimf: 6 Verdun, tol; a',g enige; 8 doopsel, p.c.; 9 siertuin; I.R.. w(ar)m, bi; 11 gekko pope. Vertikaal: 1. bald, vadsig; 2. aide in moire; 3. keizer, oe; 4. speldeprik; B. kunst; 6. rats, nieuw; 7. aaien, 81'1 8. gr., rite; 9. eskimo, B.P.; 10. reflee

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 4