Geen getuige brengt licht in sabelsteek-affaire „Van politie toonde niemand menselijke nieuwsgierigheid ,,'t Raedthuys opgegaan in de Jaarbeurs Aandelenpakket overgenomen hij bundeling van krachten Plannen op nieuwste gegevens gebaseerd? Zenders moeten te allen tijde kunnen werken Dr. Paul Rijkens verlaat Bilderberg-conferenties Bedenkingen regering tegen zijn reis naar New York Hoogtij der duistere volzinnen DIVIDEND wij willen de echte, wij roken half-zware Officier blijft bij zijn eis Twee kinderen in zee verdronken Versterking internationale positie DE NIEUWE AUSTIN A 60 MODEL 1962 N.V. ED. KIMMAN CO Loongesprek met regering Stichting v. d. Arbeid heeft uitgangspunt Brand in Almelose ldedingververi] Kamer over civiele verdediging wij willen de echte, wij roken wij willen de echte, wij roken half-zware half-zware Zeepaling van 1\ meter gevangen NIEUW VERHOOR VOOR HAAGSE RECHTBANK ï&SK* Enkele tonnen schade Gedroste militairen in Brits Guyana aangehouden Nieuw-Guinea-rapport aan V.N. uitgebracht A ctiviteiten gericht op zelfbeschikking BRIEF AAN PRINS BERNHARD Ook bezwaren tegen bijwonen besprekingen op paleis Soestdijk Motorrijder bij val op slag gedood Klassenstelsel bij staatsloterij blijft „HARTENTROEF" 25e SNIP- EN SNAP- REVUE VRIJDAG 17 NOVEMBER 1961 PAGINA 5 Danig in de war Nonchalance met sabels acht flonkerend, feestelijk! gouda kaarsen dagLlhSHNGEN- - Wensen van bedrijfsleven vanaf heden te bezichtigen in onze showrooms fULWEG - HAARLEM - TELEFOON 11906 COLBERT PANTALON NIEUWE STIJL STOF V/ MAN ABOUT TOWN MEMBER OF INTERNATIONAL FASHION COUNCIL Gecompliceerd vraag- en antwoord spel bij Justitie 3e WEEK NOVEMBER VRIJE TIJD? GIEBELS GEREEDSCHAP I KARDINAAL ALFRINK BIJ DE PAUS Cocktail Trio geëngageerd ROYAL Den HAAG, IT nov., Een tiental Bieuwe getuigen, gisteren door de recht bank gehoord in de sabelsteek-affaire, heeft geen nieuw licht kunnen werpen °P dit trieste incident. De officier van Justitie bleef van mening dat de ver dachte, een 32-jarige agent, de dader is en persisteerde bij zijn eis, die hij een maand geleden al heeft uitgesproken: honderd gulden boete wegens dood door schuld. Ook opgeroepen collega's van de ver dachte, die kort na de dodelijke steek by het slachtoffer waren aangekomen, honden weinig vertellen. De een na de ander verklaarde kort na het incident niet gevraagd te hebben wat er ge beurd was en wie de dader was geweest. Deze houding deed de president van de rechtbank, mr. J. Schaafsma wrevelig opmerken: „Het valt me op dat niemand van de politie veel weet van deze zaak. minder belangrijke gevallen weet fbsn vaak details die ons, rechters, ver bazen. Niemand die bij het slachtoffer ®nnkwam heeft uiting gegeven aan zijn menselijke nieuwsgierigheid en dan praat ik niet eens over politiële nieuws- gl?righeid. ,De zaak is langzamerhand wel bekend: ee agenten komen in aanmerking de £peeh te hebben toegebracht. Een van j is gedagvaard de ander nog niet. ontkennen eri niemand van de ge- a. VilUVeXUidl dl lllCIlia.nu. van at gv 'bigen ook niet zij die het incident heb- 2en zien gebeuren kan zeg'gen wie er gestoken heeft. De rechtbank was de eerste zitting kennelijk nog niet over- migd van de schuld van verdachte en FieP daarom nieuwe getuigen op. De ge- ?eIe dag werd er gisteren aan besteed ben te horen. Van dat verhoor maakten jvy in een deel van onze edities van gis teren reeds melding. Van groot belang werd geacht wat onmiddellijk na het gebeuren weil aangenomen. Maar hoe mr. Schaafs ma ook vroeg, hij kwam er niet ach ter. „Wij hebben er niet over gespro- hen" zei de een na de ander. Ook vragen als „Was u dan niet nieuws gierig? Dat is toch een normale reac tie" brachten hem niets verder. „Ik Zorgde voor het slachtoffer ,,Ik moest dekens halen", „Ik dacht al leen aan de jongen", „Ik was met nieuwsgierig", zo zeiden de getuigen. Ook de verdachte had niet over de schuldvraag gedacht. „Ik liep gedach teloos rond" had hij verklaard. Hij was danig in de war geweest na het incident. crm2^„d^, andere mogelijke dader, zijn StS So die bij de charge naast hem ze ap-ont diSde bij niet, zoals de- dif- k„ eerder ais getuige gehoord, au hem had gedaan. „_~,e verdachte was zodanig overstuur svweest dat hij apart was gezet in een «amertje van het bureau, waarheen de agenten zich na het gebeuren hadden begeven. Hij werd ook als eerste ge boord door het hoofd van de recherche, commissaris H. van H„ die vandaag °°k als getuige was opgeroepen. De agent had wel toegegeven zogenaamde >>billenprikken" gegeven te hebben daartoe ook opdracht was gegeven blaar ontkende ook toen al de dodelijke steek te hebben toegebracht. d^'an groot belang achtte de president vvaaWat hij noemde onachtzame wijze Vvjjs'liee met de sabels mogelijk be- oii'btateriaal na het incident was ge» Prongen: ze waren op één hoop e,,i °°'d. De president dacht dat de De president :em: dijk r.a het ongeluk in beslag te manier was geweest ze ogen- Wep j11, „Theoretisch was dit juist ge- Bian maar bijzonder pijnlijk voor de *is T-aPPen", meende de commissa- jiisïi'n menselijk oogpunt pijnlijk, maar Va '".eel noodzakelijk" was het repliek n «e president. D°k ae inspecteur P.v.N. van de rijks- (Advertentie) nov. Gistermid- Westt eft zich in het Walcherse dorp RedaaaPe'le een tragisch ongeval voor- en «tv Twee jonge kinderen, Jantje •Hit} de Witte, resp. 3 en 2 jaar de ènj2n j? zee verdronken. Het waren rbage Kmderen van (ie fam. L. Witte- h^eren waren om ongeveer de tuin a.alf naar buiten gegaan om in bjk <j' te spelen maar zijn vermoede- kant ,arna afgedwaald naar de zee- Om "far hun grootouders wonen. ^°hgeti^nFeveer half drie zag een dat over het strand liep het overschot van een der kin- ste jjj z®e drijven. Het bleek het oud- het a J6 zijn. Even later werd ook i aald fr ^ind uit het water opge- kin deren vermoeden bestaat dat de 1noodstra„,,"°tt «en strexaam dij net ken. d zijn afgegleden en verdron- van een strekdam bij het recherche, die door de procureur-gene raal in dr zaal was gemengd, werd ge vraagd wat hij dacht van de manier waarop met de sabels was omgespron gen. „Ik heb er geen aandacht meer aart besteed", zei de inspecteur. „Ze wa ren al naar het gerechtelijk laborato rium. Ik vond dat nakaarten". „Dat doet de rechtbank altijd, en de politie vaak ook" zei de president. Het non chalante omspringen met de sabels na het ongeluk noemde mr. Schaafsma on achtzaamheid of opzet. De andere getuigen, omwonenden die het incident geheel of gedeeltelijk hadden gezien, konden ook geen nieuw licht brengen in de zaak; ook niet de man die foto's had genomen vlak na dat het slachtoffer was gestoken. Van de nieuwe getuigen kon alleen een 37- jarige accountant zeggen dat hij ge zien had dat een agent die de jongen had achtervolgd, stekende bewegingen had gemaakt voordat de jongen neer viel. Hij kon niet verklaren wie van de twee agenten die er 1 !i betrokken waren dit had gedaan. De andere ge tuigen hadden het slachtoffer alleen maar zien lopen en plotseling zien val len. Stekende bewegingen hadden ze niet gezien ook al misschien omdat de jongen achter een paar bosjes had gelopen. De officier bleef bij zijn eis tegen de verdachte, omdat hij meent dat het be wijs is geleverd dat hjj de dader is. Dit bewjjs steunt voornamelijk op een ver klaring van de collega, afgelegd bij de rechter-commissaris, maar later her roepen. Ook ziet de officier een aanwij zing in het feit dat verdachte na het incident zo overstuur was. De raads man, mr. J. Rutgers bleef bij zijn vo rig pleidooi en vroeg wegens gebrek aan bewijs vrijspraak. De rechtbank zal 30 november uitspraak doen. UTRECHT, 17 nov. De Kon. Ned. Jaarbeurs en de N.V. 't Raedthuys, or ganisatrice van internationale techni sche vakbeurzen, gevestigd te Amster dam, hebben besloten tot een volledige samenwerking met ingang van 1 janua ri. De Vereniging tot het houden van Jaarbeurzen in Nederland heeft het aandelenpakket van ,,'t Raedthuys" overgenomen, welke onderneming ge heel verdwijnt, terwijl de directeur, de heer G. G. Meest°r, met de drie andere leden van de staf worden op genomen in de organisatie van de Utrechtse Jaarbeurs. De heer Meester wordt belast met het commercieel-organisatorisch beleid en zal na de directeur, drs. J. H. van der Kwast, de tweede man zijn. Gezien de in het bestuur van de Jaarbeurs ont stane aversie tegen een twee-hoofdige leiding, krijgt hij niet de titel van di recteur. Er zal omtrent de hem te ver lenen titel nog een nadere beslissing genomen worden. Overeenkomstig het advies inzake de interne reorganisatie van de Jaarbeurs van het bureau Bakkenist. Spits en Co, dat hiervoor was ingeschakeld, worden nu de afdelingen, die zich met het commercieel beleid bezig houden, samengesteld tot één geheel. Met name komen de afdelingen bezoek, deelneming en buitenland voortaan onder leiding van de heer Meester. De heer van der Kwast, die een en ander op een persconferentie gister middag toelichtte, sprak van een be langrijk gebeuren en noemde deze fu sie met een specialiste op het ge bied van internationale vakbeurzen een uitvloeisel van de wens van de jaarbeurs om de dienstverlening aan de deelnemers tot een zo hoog mo gelijk peil op te voeren. Over de ver leende service in technisch opzicht waren zij reeds tevreden, maar voor het commercieel-organisatorische be leid zag men gaarne een wat dui delijker lijn uitgestippeld. Het Nederlandse bedrijfsleven heeft reeds lang aandrang uitgeoefend om tot een bundeling van krachten in het beurswezen van ons land te komen, vooral met het oog op het internationale karakter daarvan. Door deze concen tratie kan de internationale positie van de Kon. Ned. Jaarbeurs versterkt worden. Bij een dergelijke eenheid kan ook gemakkelijker de termijn worden vastgesteld, waarin een bepaalde beurs gehouden moet worden. Het streven is nu de belangen van de verschillende branches van het Neder landse bedrijfsleven, waaronder met name de verpakkings- en kunststoffen- sectoren, zo effectief mogelijk in het internationale vlak te brengen, mede tot vergroting van export-mogelijkheden. Zowel „Macro-Plastic", die in 1960 voor het eerst in Utrecht werd gehou den, als de Verpakkingsbeurs dit jaar in Amsterdam werd tot heden door ,,'t Raedthuys" georganiseerd. Het staat geenszins vast, dat beide beurzen nu voortaan steeds in Utrecht worden gehouden, want men wil daar bij volkomen handelen overeenkomstig het verlangen van het bedrijfsleven. Ditzelfde zal gelden als de Jaarbeurs en de R.A.I. tot een versteviging van de reeds bestaande samenwerking zijn gekomen. De directeur van de Jaarbeurs ziet de samenwerking zo, dat de besturen van bepaalde beurzen samen om de ta fel gaan zitten, om tot een centraal be leid te komen. De beslissing omtrent de plaats van de tentoonstelling blijft aan het bedrijfsleven. Gevraagd naar eventuele afspraken omtrent de verhuurprijzen van exposi tie-ruimte, in het bijzonder met de R.A.I., verklaarde de heer Van der Kwast persoonlijk tegenstander te zijn van een gezamenlijk te maken kartel. De Jaarbeurs werkte reeds enige tijd samen met ,,'t Raedthuys", dat als ad viserend lichaam optrad voor de orga nisatie o.a. van de in maart te houden voorjaarsbeurs van bouw- en transport- Advertentie T AD HOUDERSKADE 100—101 - AMSTERDAM TEL. 790975 materialen en de in november 1962 te houden „Machevo", een gespecialiseer de beurs voor machines en apparaten. Daardoor is men op de gedachte geko men de heer Meester de leiding van de Jaarbeurs toe te vertrouwen. De heer Meester zei o.a. het nood zakelijk te achten, dat Nederland steeds meer door buitenlanders als een cen traal punt voor internationale demon straties wordt gezien. Door de versterking van haar appa raat met een groep specialisten, die zich een rijke ervaring heeft verwor ven op het gebied van sterk interna tionaal gerichte vakbeurzen, meent de Jaarbeurs, dat thans in alle opzichten optimale verhoudingen worden gescha pen voor het creëren van de meest uit eenlopende beurstypen. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 nov. De Stichting van den Arbeid heeft zich gisteren in eigen kring nogmaals beraden over de wijze waarop aan de wens van de rege ring tot matiging van de loonstijging kan worden voldaan. Na afloop van de vergadering werd aan de pers meege deeld, dat overeenstemming was be reikt over een gemeenschappelijk uit gangspunt als basis voor het gesprek dat vanavond in kasteel Oud-Wassenaar met de regeringsvertegenwoordigers ge voerd zal worden. Met het oog op de kabinetsvergade ring die aan dit gesprek vooraf gaat zijn de resultaten van het overleg in de Stichting reeds aan het kabinet meege deeld. ALMELO, 17 nov. Vannacht is door tot dusver onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kledingververij van Palthe. De vuurhaard bevond zich in een drooghal. De brandweer was vlug ter plaatse en kon voorkomen dat het vuur naar andere afdelingen oversloeg. Binnen een uur was men de brand meester. De hal is zwaar beschadigd maar de stalen machines die zich daar bevinden hebben weinig geleden. De kleding, die ter behandeling in de ververjj aanwezig was is voor het over grote deel gered door werknemers van de nachtploeg van et bedrijf. De pro ductie hoopt men binnen enkele dagen te hervatten. Volgens een eerste globale schatting zou de schade tenminste enkele tonnen bedragen. PARAMARIBO, 17 nov (ANP) De drie militairen, die naar Brits-Guyana uitweken, zijn daar inmiddels door de politie aangehouden. Zij zullen morgen als „ongewenste vreemdeling" Brits- Guyana worden uitgezet. De drie militairen en de Surinaamse burger verblijven thans in het hoofd bureau van politie in Georgetown, maar zullen vandaar naar Springlands (een plaatsje aan de grensrivier met Suriname) overgeleverd worden aan de militaire autoriteiten in Suriname. Na het onderzoek zal worden bepaald of de soldaten voor de krijgsraad die nen te verschijnen of dat de zaak krjjgstuchteljjk kan worden afgedaan. (Advertentie) Stil?lku (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 nov. Op welke oorlogsveronderstelling zijn de plannen van de regering voor de civiele ver dediging gebaseerd? Gaat de regering nog steeds uit van de veronderstellin gen. die in 1956 bestonden over het mogelijk verloop van een onverhoop te toekomstige oorlog of zijn de plannen gebaseerd op nieuwe inzich ten? Deze vragen zijn door de Tweede Kamer aan de minister-president voor gelegd. Prof. De Quay had in septemr ber aan de Kamer een aantal plannen voorgelegd voor de bescherming van de burgers en de voortzetting van het bestuur en van het maatschappelijk en economisch leven in oorlogstijd. De Kamer vraagt thans o.a. of er rekening mee is gehouden dat het raad zaam zou kunnen zijn de bevolking van een of meer van de grote steden m het westen te evacueren. Verder wordt ge ïnformeerd of er maatregelen zijn ge nomen, waardoor de radiozenders te allen tijde zullen kunnen functioneren. Is ook gedacht aan afdoende maatrege len om de elektriciteitsvoorziening voor radio-ontvangst te verzekeren? Eén lid meent, dat het gehele be drag van 310 miljoen gulden, dat in de komende vjjf jaar voor de civiele verdediging zal worden uitgegeven, in één keer ter beschikking had moeten worden gesteld. Als nu, in 1961 een oorlog zou uitbreken, hebben we niets aan de plannen voor bijvoorbeeld noodhavens, die nog niet gereed zijn. Andere leden vragen of de onlangs uitgereikte circulaires wel door des kundigen grondig zijn onderzocht. De waarde van een aantal adviezen in deze circulaires, vooral over de nood rantsoenen, wordt juist door deskun digen ernstig in twijfel getrokken. Van dezelfde leden komt ook de vraag of het niet beter zou zijn geweest even te wachten met het uitgeven van de circulaires. De regering heeft kort ge leden verklaard dat het samenvallen van deze publikatie met de crisis om Berlijn een toevallige samenloop van omstandigheden is geweest. In dat ge val zou men ter voorkoming van onnodige ongerustheid de versprei ding van de circulaire beter naar een later tijdstip hebben kunnen verschui ven, zo wordt gezegd. (Advertentie) (Van onze Haagse redacteur) DEN HAAG, 16 nov. Het minis terie van Justitie heeft een aardige gooi gedaan naar het ambtelijk re cord lintwurmzin-schrijven met het antwoord op een der vragen, gesteld in het voorlopig verslag van de Twee de Kamer over de begroting van dit departement. In een zin van niet min der dan 114 woorden vertelt minister Beerman eventjes wat er aan de hand is met.... nu ja, men leze het antwoord zelf: „Ten aanzien van Nederlandse vrouwen die vóór 1 augustus 1958 zijn gehuwd met staatsburgers van De Republiek Indonesië en die in gevolge artikel 3 van de Verorde ning van de Chef van het Militair Gezag Nr. PRT-PM-09-1957 en ar tikel 3 van de Verordening van de Centrale Militaire Gezaghebber nr. Prt-Peperpu-014-1958 op 1 augus tus 1958 op haar verzoek werden behandeld als staatsburgers van de Republiek Indonesië, geldt dat zij. gelet op het bepaalde bij artikel 1 van de Overgangsbepalingen van de Indonesische nationaliteitswet, op meergenoemde datum de Indo nesische nationaliteit hebben ver kregen en mitsdien krachtens het bepaalde bij het tweede lid van artikel 5 van de wet op het Neder- landerschap en het ingezetenschap de Nederlandse nationaliteit hebben verloren." Ook op andere plaatsen in de stuk ken van „Justitie" viert de ambtelij ke stijl hoogtij. De Kamerleden we ten er al bijna even goed weg mee als de heren van het departement, getuige bijvoorbeeld vraag 87: „Waarom was het de minister niet mogelijk nader te antwoorden op de vraag, of de adviescommis sie het oordeel van de minister deel de, dat niet terzake van haar ad viserende functie t.a.v. door de minister voorshands afgewezen ge vallen, doch terzake van het toela tingsbeleid als zodanig verruiming der richtlijnen niet wenselijk was. Zou de minister b.v. niet hebben kunnen antwoorden door overleg ging van het betrokken advies der commissie?" En ziehier dan het antwoord van Zijne Excellentie: „Het Regeringsstandpunt: Wan neer de Kamer hedenmiddag zo (Van onze correspondent) VLISSINGEN, 17 nov. Loch Ness mag dan zijn monster hebben, het Veer- se Meer in Zeeland heeft er ook een, of beter gezegd: had er een. In een grote fuik, uitgezet bij de machtige deltadam heeft de Amemuidense visser P. Greve een enorme zeepaling gevan gen: lengte ruim anderhalve meter, om vang 34 cm., gewicht negentien pond. Twee wakers van rijkswaterstaat heb ben het monster van de Arnemuidense eenstemmig haar wensen heeft uit gesproken ten aanzien van een for mele herziening der richtlijnen, dan mag ik toch de Kamer voor houden, dat de in overleg met haar benoemde commissie van Vollen hoven, tot dusverre daaraan geen behoefte heeft gehad (Handelingen blz. 2870 rechterkolom) was over duidelijk. „Wanneer de Kamer dan toch nog een gevoel van wantrou wen heeft over mijn kontakten met die commissie, wat zal ik daar dan op antwoorden," is vervolgens t.a.p. opgemerkt. De gestelde vraag is misplaatst; terzake zij overi gens verwezen naar het antwoord op vraag 63." Voorwaar, het goed der parlemen taire openbaarheid is met de uitwis seling van deze duistere volzinnen weer schoon gediend. En dan te we ten, dat het laatste ministeriële ant woord politiek eigenlijk heel scherp is. Het is nogal wat wanneer een be windsman in Nederland zegt, dat hij een vraag uit de Kamer „misplaatst" vindt... (Advertentie) DEN HAAG, 16 nov. (ANP) In een ruim honderd pagina's tellend verslag met een groot aantal bijlagen, heeft de Nederlandse regering aan de secretaris-generaal van de V.N. haar zeer gedetailleerd verslag over 1960 betreffende Ned. Nieuw-Guinea aan geboden. Wederom vestigt de Nederlandse re gering er in de inleiding van het ver slag de aandacht op, dat zij in dit rijks deel een politiek volgt die gericht is op een spoedige voltooiing van een proces, dat zal moeten leiden tot politieke rijp heid van de bevolking, opdat deze ge bruik zal kunnen maken van haar recht op zelfbeschikking. Een der middelen daartoe was de instelling van de Nieuw- Guinea-Raad. Van de bevoegdheden wordt in het veslag een overzicht gege ven. In het rapport wordt voorts melding gemaakt van de instelling van streek- raden, hun taak en de wijze van ver kiezing, van de uitbreiding en intensi vering van het bestuur, het tienjarig ontwikkelingsplan op sociaal, econo misch en cultureel gebied, de ontwikke ling van landbouw, veeteelt enz., die van het onderwijs, de zorg voor de volksgezondheid, huisvesting van de be volking e.d. Met dankbaarheid wordt gewag ge maakt van de hulp van internationale instellingen als de Unicef, de wereld gezondheids organisatie en de E.E.G. en de samenwerking met het Australi sche deel van het eiland. Aan het eind van de inleiding geeft de Nederlandse regering nogmaals de verzekering, dat zij alles in het werk stelt voor een bespoediging van de toe passing van het beginsel der zelfbe schikking. DEN HAAG, 17 nov. Dr. Paul Rijkens heeft meeged leid, dat hij zijn lidmaatschap van het „Advisory Com mittee" van de „Bilderberg-conferen ties" heeft beëindigd. Hij heeft hiervan in New Vork schriftelijk kennis gege ven aan prins Bernhard. die voorzitter is van de Bilderberg-conferenties. Dr, visser gekocht. Twaalf waterstaats-t Rijkens heeft voorts zijn ontslag aan- mensen hebben er een overvloedig maal aan gehad. OIRSCHOT, 17 nov. Gisteren is op rijksweg 63 onder de gemeente Best de motorrijder G. A. C. van den Dob belsteen uit Tilburg verongelukt. De heer Van den Dobbelsteen reed in de richting Eindhoven, toen hij werd ingehaald door een auto, bestuurd door de heer P. C. van M. te Waalwijk. De auto zwenkte plotseling naar rechts, sloeg over de kop en kwam in de berm terecht. Door deze onverwachte ma noeuvre moest de motorrijder plotse ling remmen. Hij viel van de motor en raakte met zijn hoofd een betonpaal. Hjj was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en vader van drie kinde ren. Een tragische bijzonderheid is, dat het slachtoffer juist gisteren 37 jaar was geworden. (Advertentie) Ged. Oude Gracht 5-7 t.o. Postkantoor ROME, 17 nov. De Paus heeft gis teren Kardinaal Alfrink in particuliere audiëntie ontvangen. geboden als gouverneur en penning meester van de „Fondation Européen- ne de la Culture", waarvan de prins eveneens voorzitter is. Dr. Rijkens heeft zijn stap gemotiveerd met jet feit dat hem gebleken is, dat de Nederlandse regering bedenkingen zou hebben ge uit met betrekking tot zijn reis naar New York ter bijwoning van een ver gadering van de commissie der Bilder berg-conferenties. De brief die dr. Rijkens woensdag in New York aan prins Bernhard heeft geschreven begint ais volgt: „Koninklijke hoogheid. Gisterenavond kwam mij ter ore, dat de Nederlandse regering bedenkingen heeft geuit met betrekking tot mijn reis naar New York ter bijwoning van de bespreking van het Advisory Com mittee van de „Bilderberg-conferen ties", zulks als gevolg van mijn overi gens volkomen gescheiden werkzaam heden ten behoeve van de „Bilderberg- conferenties" enerzijds, en van de zo genaamde „groep-Rijkens" anderzijds. Niemand weet beter dan u dat de verhouding Nederland-Indonesië nooit onderwerp is geweest van bespreking in de Bilderberg-conferenties. en dat ook nu niet zal zijn. Toch is het be ter zelfs de schijn te vermijden dat er wèl een band zou bestaan met bo vengenoemde groep-Rijkens, en het is om deze reden dat ik u hierbij mijn ontslag aanbied als lid van het Ad visory Committee en als penningmees ter van de Bilderberg-conferenties. In verband hiermede zal ik de be spreking van het Advisory Commit tee in New York dus niet bijwonen." Ware deze bijeenkomst de enige re den geweest van zijn reis. dan zou dr. Rijkens, aldus zijn brief, „deze natuur lijk hebben geannuleerd". Dit was even wel niet mogelijk, omdat hjj donderdag een vergadering van de raad van be stuur van een Amerikaanse vennoot schap, waarvan hij commissaris is, moest bijwonen, terwijl hij gedurende de daarop volgende dagen onderhande lingen moest voeren ten behoeve can een Nederlandse vennootschap, waar van hij president-commissaris is Be sprekingen met Indonesische autoritei ten zy'n niet voorzien, noch zullen zn plaats hebben," aldus de brief. Daar slechts korte tijd geleden bleek, dat de Nederlandse regering eveneens bedenkingen uitte ten aanzien van be sprekingen ten paleize Soestdijk. welke dr. Rijkens als gouverneur van de Eu ropese Culturele Stichting <i bijwonen, acht hij het zijn plicht prins Bernhard eveneens zijn ontslag aan te bieden als gouverneur en penningmeester van de Fondation Européenne de la Culture. In verband met de brief van dr. Rijkens aan prins Bernhard. wordt ons van bevoegde zijde meegedeeld, dat de toevallige omstandigheid, dat de behandeling van de Nieuw-Guinea- resolutie in de V.N. en de vergade ring van net „Advisory Committee" van de Bilderberg-conferentieswaar aan dr. Rijkens van plan was deel te nemen wat tijd en plaats betreft samen vielen, aanleiding zou kunnen geven tot het wekken van een verkeer de indruk. De regering heeft derhal ve het secretariaat van het „Adviso ry Committee" hierop opmerkzaam gemaakt, in het bijzonder omdat de naam van prins Bernhard erin zou kunnen worden betrokken. Daarbij is duidelijk gemaakt, „dat de bezorgd heid van de regering slechts betrek king had op deze ene vergadering op dit moment in New York". (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 17 nov. Het klassikale stelsel bij de Staatsloterij blijft gehand haafd. „Het systeem heeft het voordeel dat met een beperkt aantal loterijen per jaar aan ieder, die daaraan behoefte heeft, de gelegenheid kan worden gege ven om met een kleine inzet en zonder een te grote kans op verlies gedurende langere tijd zijn speelzucht te bevredi gen", aldus minister Zijlstra in zijn ant woord op een vraag uit de Tweede Ka mer... Afschaffing van het klassikale stelsel zou betekenen dat' dan alle prij zen in één keer uittrekken, zodat in een jaar veel meer loterijen zouden moe ten worden georganiseerd om aan de speelzucht een uitweg te geven. Overigens zijn wel verbeteringen in het systeem van de staatsloterij moge lijk. De minister denkt bijvoorbeeld aan een vermindering van het aantal "stuk jes", en een wijziging van het aantal loten per serie. De Staatsloterij heeft overigens het monopolie van enig toe gelaten loterij met geldprijzen verlo ren. Minister Zijlstra wil nu, alvorens het systeem te verbeteren, eerst eens de resultaten van de sportprijsvragen afwachten. AMSTERDAM, 17 nov. René Slees- wijk heeft voor zijn Snip- en Snapjubi- leumrevue, die in juli 1962 in première zal gaan, als nieuw element het Cock tail Trio, bestaande uit Ad van der Gein, Tonny More en Carel Alberts, geënga geerd. Naast Willy Walden en Piet Muyselaar zal, zoals bekend Corry Brok ken weer een der hoofdrollen in de pro- duktie vertolken. De 25ste revue heeft de titel „Hartentroef". DEN HAAG, 17 nov. De staats secretaris van O. K. er« W. mr. Y. Schol ten, heeft aan de heer H. Reeser in Am sterdam oodracht verleend een op bron nen-studie berustende beschrijving te ge ven van het leven van mevrouw A. L. G. Bosboom-Toussaint in de periode 1851 1886.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 5