Haarlemse semi-profs al onder de degradatie-lijn JOHN BLUMING vergramde judoka na Japans avontuur SLACHTOFFER VAN INTERNE TWIST Ook voor de Racing lijken de vooruitzichten somber SALAN MET SNOR Van Dam en Dame Kleine tour in '62 grootser opgezet Hoofdstedelijk ruiterfestijn groots bezet Koeperman houdt zijn voorsprong vee mÈtëk Snelheidsbeperking Êm ivordt behoorlijk I Bi aangekondigd Tijdelijke regeling afbetalingen verlengd Voor enkele maanden Wielrennen Smyslov begint met zege in toernooi om de Russische titel Sportflitsen ZATERDAG 18 NOVEMBER 1961 PAGINA 12 (Van oilze speciale verslaggever) John Bluming heeft niets tegen taxichauffeurs, maar voor hun ijver om zich op korte termijn te verdiepen in de raadsels van de judosport, voelt hij slechts medelijden. „Het kost jaren om de grepen onder de knie te krijgen, die een roekeloze, niets-ontziende aanvaller afdoende zouden verrassen. Tien lessen zijn nutteloos. Zij kunnen de taxichauffeurs hoogstens een flauwe indruk geven van de verdedigingsmogelijkheden". John Bluming kan het weten, beter dan wie ook zelfs. Niet omdat hij als Amsterdammer weet wat er in zijn stad omgaat, maar omdat hij gelukkig alleen theoretisch de „gemeenste vechter" van Europa is. Hij beheerst alle technieken van de traditionele vechtsporten der Japanners, heeft zich als oersterke en watervlugge judoka in een verbijsterend tempo de „devoties" eigen gemaakt, welke zijn Aziatische collega's buiten de „zachte weg" om tot in de perfectie beoefenen. Hij is teruggekomen in Nederland met een collectie unieke moordwerktuigen in zijn bagage, met een reeks certificaten, die zijn meesterschap op deze wapens in bloem rijke taal bewijzen enmet de vaste wil het judo en zijn aanver wante sporten op een hoger peil te brengen. Tegenstellingen Canada en Amerika HBGBaarn ÈÜt*Ki Deze „ongevaarlijke" reus is dan ze ker met gejuich en feestelijke toespra ken in eigen land begroet. Uitblinkers in de sport, die elders tot ongelooflijke prestaties kwamen, komt een spontane ontvangst zeker toe. Maar John Blu ming schijnbaar niet. Zijn gezicht stond somber toen hij de vorige week op Schiphol arriveerde, zijn mond was een harde streep; neen, men had zich de terugkeer van de „verloren zoon" an ders kunnen voorstellen. „Komt het tot een gevecht tussen u en Anton Geesink". „nooit", antwoordde de Amsterdammer „daarvoor zou een sportieve sfeer ver eist zijn". Een grimmige verklaring van de man die even later toch nog kon lachen om het „grapje" van de Amsterdamse taxi chauffeurs. Een verklaring, die het NOC bij zijn geruisloze pogingen de tegenstel lingen in de judowereld te verzachten en zelfs een eenheid te smeden, moet hebben geschokt. Want Bluming en Gee sink zijn de grote voormannen van de bonden, die met elkaar overhoop liggen, de NAJA en de NJJB, de amateurs en de profs. De laatste is officieel erkend door de Europese Judo Federatie, die door het „hoofdkwartier" in Japan, de Kodokan, wordt gesanctionneerd. De NAJA is dat niet, maar betwist de be- roepsbond het recht van de alleenheer schappij, waar het o.a. gaat om de deel name aan Europese- en wereldkampi oenschappen. Een samenwerking? Voorlopig lijkt die uitgesloten. Nu John Bluming, die door een Japans vakorgaan tot de vijf beste judoka's ter wereld werd uitgeroepen, de gelederen der NAJA heeft versterkt OJ» talloze klachten heeft over zijn rela ties met de bond van Geesink, ziet het er naar uit, dat de Nederlandse judo- sport nog lang op een verbroedering kan wachten. „Het enige wat wij wen sen is erkenning van onze graduering en een rol in de internationale organisa tie, als lid wel te verstaan", schok schoudert Bluming. „En wanneer er geen coördinatie komt, moet dit zelf standlg bereikt worden door tussen komst van de Kodokan. Die weet zo langzamerhand wat de judoërs van de NAJA waard zijn". John Bluming is geen diplomaat. Hij is een vechter, en wij geloven, een spor tieve. Zijn verbitterde houding, vijandig bijna, geldt niet de Utrechtse reus An ton Geesink. Achter Geesink ziet hij de zondebok, de NJJB. „Een jaar geleden ben ik lid geworden van de beroepsbond toen ik in Japan aan mijn training werk te. De voorzitter van de NAJA had mij dit aangeraden, opdat ik een kans zou krijgen in grote, belangrijke wedstrijden mijn kunnen te tonen. Het ging mij voor al om de wereldkampioenschappen, die binnenkort in Parijs worden gehouden. Maar wat gebeurde er? Vier maanden geleden ontving ik in Japan een brief dat ik als lid van de NJJB was geroy eerd. Motief? Ik had de voorzitter van de NAJA brieven geschreven over de judo-methodes van mijn gastheren en die waren gepubliceerd. Buiten mijn me deweten om overigens, maar ik had aan de NAJA mijn scholing te danken en wilde op deze wijze iets terugdoen. Ik mocht niet deelnemen aan de wereld kampioenschappen en kon weer naar mijn oude makkers terugkeren. Een on begrijpelijke affaire, zult u zeggen, maar naar mijn mening is het een kwestie van angst. Veronderstel, dat ik met Geesink en nog een derde man in Pa rijs was opgetreden, daar een van de eerste plaatsen had veroverd dat was zeker mogelijk dan zou de NJJB heb ben moeten erkennen, dat die amateurs ook wel iets in hun mars hebben. Dat risico wilde men niet lopen. Men vond een belachelijke reden om mij op een zijspoor te zetten". van de NJJB, Frans Bouters, verbleef er zes weken en mocht zijn band niet langer meer dragen. Hij werd door „witte banden" in alle hoeken gelegd. Iets anders. In Nederland worden ieder jaar de studentenkampioenschap pen gehouden. Een jaar of vijf gele den besliste men, dat ook nietleden van de NJJB mochten inschrijven. De eerste keer de beste verloor de vaste kampioen, De Jager, van twee ama teurs". Dat John Bluming, die nu 28 jaar is, van harde, eerlijke gevechten houdt, is de legerleiding al vroeg duidelijk ge worden. Van 1950 tot 1953 vocht hij mee in de oorlog op Korea, raakte drie maal gewond en verwierf twee onderscheidin gen. Met die ervaring was de basis ge legd voor een leven, waarin avontuur en gevaar elkaar afwisselden. Een wan deling die hij acht jaar geleden door Amsterdam maakte, moet hierbij speci aal vermeld worden. Wanneer hij een andere weg had genomen zou de judo- sport in ons land er wellicht totaal an ders voor hebben gestaan. Het oog van John Bluming viel tijdens het „luchtje scheppen" op een aanplakbiljet van de NAJA. Daarmee begon zijn loopbaan als judo-amateur. „Ik was van nature nogal stijf, in tegenstelling tot Geesink, die een sportman „pur-sang" is, en wil de wat soepeler worden". Die stijfheid viel bijzonder mee. In de dojo vanTung-jen in de Amsterdamse Branderijsteeg was hij weldra een ge vierd man. Binnen de elf maanden ves tigde hij een record door de eerste dan te behalen en anderhalf jaar later volg de de tweede dan. Wat let me, dacht Bluming, ik ga naar Frankrijk. Het schijnt, dat men daar ook iets van ju doën afweet. Het bleek een uitstekende zet. De prof Abé en de befaamde Japan ner Mizuno konden het Nederlandse judo-geweld best waarderen en verstrek ten hem de officiële tweede dan van de Kodokan. Van die dag af was Bluming vast besloten een kijkje te gaan nemen in het eldorado van de „devote" ge- vechtssporten, fnaar eerst keerde hij naar Nederland terug om met andere In de woning van zijn ouders aan de Carillonstraat in Amsterdam laat John Bluming zijn aanstaande vrouw Masuko iets typisch Hollands zien, een bord van Delftsblauw. Odate, Ichnoë en Mifoune. Maar lang zamerhand ging het beter en toen men hem het lidmaatschap aanbood van de Kenshusei, het korps der 25 briljante judoka's, kon niets hem meer ontmoe digen. Hij verwierf weldra de derde dan en boekte elf maanden later zo'n groot aantal wedstrijdpunten, dat de vierde dan zijn deel zou worden. Die uitzon derlijke onderscheiding voor een buiten lander kreeg hij tenslotte in juni van dit jaar. Buiten deze bliksemcarrière in de Ja panse sport bij uitstek besteedde Blu ming talloze uren aan andere verdedi- gingssporten, waarbij de meest sinistere attributen te voorschijn kwamen. De Nederlander deinsde nergens voor te rug; zijn onverschrokkenheid verbaas- Pas beloond met een diploma in de vechtsport staat Bluming tussen zijn Japanse leermeesters Yoshimatsu (7e dan) en Ichnoë, 8e dan en vice-president van de Japanse judofederatie. Met deze woorden heeft John Blu ming duidelijk gemaakt dat er van zijn kant weinig inschikkelijkheid mag worden verwacht met betrekking tot de eenheid 'n de judo-wereld. „Ik kan u sprekende voorbeelden geven dat de opleiding van de NAJA zeker zo goed is als die van de NJJB. Tij dens mijn verblijf in Japan werden twee in Nederland als eerste dan ge- fradueerde amateurs door de Kodo- an tot tweede dan gepromoveerd, nadat zij een examen hadden moeten- doen. Dieter Steen en Rob Geddus bereikten deze onderscheiding door al hun tegenstanders drie maal te „gooi en". Een andere „eerste dan", maar Amsterdammers het Europees kampi oenschap voor amateurteams te win nen en tijdens een spektakel in Ermelo niet minder dan 75 tegenstanders te „vloeren", wat hem de derde dan op leverde. In 1957 vertrok hij naar Canada. 'Zijn zwerversnatuur had hem de goede weg gewezen, want daar lag een groot ter rein braak. Binnen het halve jaar richt te hij de Maritane Judo Federation op, een organisatie met 1500 leden, die in Japan met instemming werd begroet en zich snel uitbreidde. Een trip door Amerika met demon straties, fessen en wedstrijden volgde. En in januari 1959 stak Bluming over naar het „walhalla". Hij wist niet pre cies wat hem te wachten stond, maar leerzaam zou het zeker zijn. Welnu, de zware Amsterdamse atleet zag de eerste tijd de wereld uitsluitend „ruggelings" en vroeg zich ontzet af wat hij moest beginnen tegen leermeesters als Daigo, de de meesters van het vak, die er ple zier in hadden hem in het „domein der verschrikking" de weg te wijzen. Zo baande Bluming zich een weg naar een fel begeerd certificaat, dat van leraar vijfde dan. Hij mat zich met succes in de technieken van het bojitsu bestaan de uit drie onderdelen: het stokvechten, het manipuleren met sikkel, ketting en ijzeren bal (kusarigama) en het zwaard- vechten (kendo). Bij het zgn. katas spe cialiseerde hij zich in het „grondwerk" en het vechtwerpen en toen de karati- Do aan de orde was de „meest ge mene" vechtsport, waarbij de beoefe naren hun handen en voeten als zwepen hanteren week hij evenmin terug. Al les verliep overigens zonder ernstige kwetsures. Men plaatste zijn treffers juist zo, dat de strijd kon worden voort gezet. In de bijna drie jaar dat Bluming van de ochtend tot de avond zwoegde om zijn diploma's in de wacht te sle pen en daarnaast met de sterkste judoka's de degens kruiste zelfs versloeg hij de kampioen van Japan, V i i Inokuma verheugde hij zich dik- \.'<m vu is over zijn terugkomst in Neder- fWim land, waar hij dan met zijn aanstaan- jf| de vrouw, een 24-jarige Japanse, aan JK'. j im.,..ï-Wm.MBi een nieuwe toekomst zou kunnen be- VglH ginnen. Dat dit begin niet zo glorieus is als hij had verwacht, is voor de "ffllffa O ifWiitr judosport in ons land beslist geen MÊÊÊÊÊk 'J&ét WÈÊÉÊÊ j winstpunt. v-G ■mill W j J -x t i (Van onze Haagse redactie) lij* li 1 T DEN HAAG, 18 nov. Minister Kort- ■K hals verwacht niet dat de afkondiging 8pp5|4 I S van een maximumsnelheid buiten de w bebouwde kom op bepaalde dagen veel |x "f- 4r f moeilijkheden zal geven. In het buiten- mMÈ""'" I land wordt aan dergelijke maximum- L v,* snelheden op uitgebreide schaal be- T--kendheid gegeven door middel van de gebruikelijke publiciteitsmedia, met na- In Japan schoolde Bluming zich ook in 't stokvechten, een specialiteit welke razend- me door pers en radio, aldus het ant- snelle reacties vereist. Tweede van rechts een der sterkste judoka's ter wereld, woord van de bewindsman op een Shimizu. De tegenstander van de Nederlander is de Amerikaan Don Draeger. vraag uit de Eerste Kamer. (Van onze Haagse redactie) DEN HAAG, 18 nov. Het ziet er naar uit, dat de tijdelijke regeling van het afbetalingsstelsel nog korte tijd langer van kracht zal moeten blijven dan oorspronkelijk in de bedoeling lag. De uitvoeringsbepalingen van de defi nitieve wet op het afbetalingsstelsel zul len waarschijnlijk niet tijdig vóór 1 ja nuari 1962 gereed zijn. Daarom heeft Staatssecretaris Gijzeis aan de volksver tegenwoordiging een wetsontwerp voor gelegd, waardoor de oude regeling wordt verlengd. Er zou anders een la cune van enkele maanden kunnen ont staan tussen het aflopen van de oude regeling en het tijdstip, waarop de nieu we wet in werking treedt. Tweede en Eerste Kamer hebben nu nog anderhalve maand voor de behan deling van het verlengingsvoorstel. Vóór 1 januari moet het in het Staats blad staan. PARIJS, 17 nov. De tweede „ron de van de toekomst" voor amateurs en onafhankelijken zal volgend jaar wor den gehouden van 2 tot 15 juli. De ren ners vertrekken uit Bordeaux, acht da gen nadat de grote tour in Nancy van start is gegaan. De richting van de „kleine tour" is van west naar oost, waarbij dus eerst de Pyreneeën en daarna de Alpen aan de beurt komen. Het sportieve succes van de eerste ronde van de toekomst heeft de orga nisatoren aanleiding gegeven de komen de wedstrijd nog grootser op te zetten. Men hoopt het aantal deelnemende lan den van zestien op twintig te brengen. In dat geval zal men het aantal cou reurs per ploeg verminderen van acht tot zeven, zodat 140 renners aan de start zullen verschijnen. Volgens ,,1'Equipe", het blad van de tour-orga nisatie, zal een groot gedeelte van de landen die dit jaar hebben deelgenomen het volgend jaar opnieuw zijn vertegen woordigd. Hoewel ,,1'Equipe" het niet met zoveel woorden zegt, gelooft men dat Goddet contact zal zoeken met Rus land en andere Oosteuropese landen; ook ploegen uit Zuid-Amerika, Afrika en het Verre Oosten zouden in aanmer king komen. Het parcours van de ronde van de toekomst zal in de Pyreneeën lichter zijn dan dat van de profs; zo zullen de amateurs de hoogste cols niet behoeven te nemen. De Alpen daarentegen zullen voor profs en amateurs ongeveer even zwaar zijn. BAKU, 18 nov. Vrijdag is de eerste ronde gespeeld om hef Russische schaakkampioenschap. De uitslagen zjjn: Smyslov-Polugajevski 1-0, Spas- ski-Koz 1-0, Gipshs-Gurgenidze 1-0, Schamkowits-Bagirov 1-0, Wasjukov- Chassin >/•-'/«, Averbach-Taimanov Chalmov-Bronstein Vi-'/j. Het bestuur van de Nederlandse Spot Federatie heeft de Koninklijke Neder landse Bond voor Lichamelijke Opvoe ding o.a. de organisator van de Nijmeegse Vierdaagse als voorlo pig lid aangenomen. Zweden heeft op de eerste dag van de tenniswedstrijd tegen Italië in het toernooi om de Koning Gustaafbeker een voorsprong van 2-0 genomen. Van de partijen ln de dertiende ronde van het damesschaaktoernooi zijn de uitslagen: Gaprindaschwil (Rusl.) Rinder (W. Did) 1-0; Borissenko (Rusl.) Hundsuren (Mongolië) 1-0. De Zweedse automobilist Eric Carls- son is winnaar geworden van de rally van Groot-Brittaïmië. HAARLEM, 18 nov. Na een korte rustpauze gaan de voetballers morgen weer met frisse moed de weide in. De competitie heeft tot dus verre een bijzonder vlot verloop en bij de amateurs zijn hier en daar reeds enkele clubs die de komende zondag de eerste helft van het seizoen af sluiten. Wanneer we een blik op de ranglijst werpen, is het beeld bij de eerste divisieclubs uit Haarlem en omgeving weinig opwekkend. Alle ploe gen staan onder de beruchte „degradatiestreep" geklasseerd, waarbij Haar lem en Stormvogels al een dergelijk grote achterstand hebben dat men langzamerhand het ergste voor deze clubs moet gaan vrezen. VSV doet het de laatste weken niet onaardig, maar ook de Velsenaren zullen zeer hard moeten aanpakken om hun plaats veilig te stellen. In de tweede di visie blaast EDO zijn partijtje dapper mee, hetgeen beslist niet gezegd kan worden van RCH dat geheel uit de koers is geraakt. Wanneer de Racing het roer niet heel spoedig omgooit, is het geenszins uitgesloten dat we de Haarlemmers het volgend seizoen bjj de amateurs zullen aan treffen. Men weet het: de vijf laagstgeplaatsten uit de tweede divisie keren terug naar het amateurvoetbal. Om terug te keren naar de competi tie, we zien dat Haarlem een thuiswed strijd tegen Helmond op het program ma heeft. Wanneer de voorhoede der roodbroeken eindelijk het juiste schot eens weet te vinden, moet het mogelijk zijn om de Brabantse club de volle winst afhandig te maken. Helmond noteerde op vreemde grond slechts één overwin ning en enig optimisme t.a.v. de Haar lemmers lijkt ons gerechtvaardigd. Stormvogels wist uit elf wedstrijden maar eenmaal de zege te behalen. Met Eindhoven als tegenstander komen de IJmuidenaren voor een lastig karwei en veel winst zit er o.i. voor de Vogels niet in. VSV trekt naar het hoge noorden om met Be Quick de degens te kruisen. Spelen de Velsenaren hun zelfde spel als tegen Enschedese Boys. dan maken de rood-witten een beste kans om an dermaal zegevierend naar voren te tre den. In de tweede divisie komt EDO bij Helmondia Voor de vuurproef. Zal de Haarlemse achterhoede het ..kanon" Dillen weten te weerstaan? Wanneer dat lukt gaat EDO de strijd met gelijke kansen tegemoet. RCH incasseerde uit AMSTERDAM, 18 nov. Nimmer tevoren heeft het internationale indoor- concours hippique, dat op 1, 2 en 3 december in de Europahal van het nieuwe RAI-gebonw wordt gehouden, een zo sterke bezetting gekregen als dit jaar. Vrijwel alle gerenommeerde combinaties uit de internationale hip pische wereld komen naar de hoofd stad. Voorop staat uiteraard de Italiaan Raymondo d'Inzeo met Posillipo, de combinatie, die in 1960 te Rome het olympische springkampioen- schap won. Behalve met Posillipo komt Raymondo d'Inzeo ook uit met Merano .en Gowrangirl. Zijn broer Piero, winnaar te Rome van de zil veren medaille en oud-Europees kam pioen, bevindt zich eveneens onder de deelnemers met de paarden Sun beam en Pioneer. Een tweede olympische kampioen (1956) ir, het internationale veld is de Duitser Hans Günter Winkler, die zal uitkomen met de paarden Atoll, Feuer- dorn en Romanus. Behalve Winkler is er ook de gerenommeerde Duitser Al- win Schockemöhle met Bacchus, Frei- herr en Amati. De het vorig jaar in Amsterdam zo succesvolle Ier Seamus Hayes geeft ook nu weer acte de présence en in zijn gezelschap bevinden zich, behalve zijn vrouw, de amazone mevr. Hayes-Ro- binson, zijn landgenoten Brennan en Fitzpatrick, die eveneens hun sporen in grote hippische evenementen hebben verdiend. Behalve het buitenland zal echter ook de Nederlandse hippische wereld goed vertegenwoordigd zjjn met o.a. Ebben met Bajazzo en Ta mara, Gruppelaar met Incompris, Mady Koster met Axel en Tonny Tim mer met Source Bleu. Na lange tijd zal ook de thans in Duitsland verblij vende Harry Wouters van den Ouden- weijer weer in 'n internationaal concours hippique uitkomen, waarbjj hjj de be schikking heeft over de paarden Haline en Wotan's Birke. KIEV, 18 nov.De vierde partij om in remise geëindigd. Koeperman heeft de leiding met 5 punten. Tsjegolev heeft drie punten. zjjn laatste drie partijen slechts een ma ger puntje, zodat de blauw-zwarten veel goed te maken hebben. Misschien kan bjj UVS het goede pad worden hervon den en we zullen er dan ook maar het beste van hopen. In de eerste klas ama teurs treedt HFC als gastheer op van De Spartaan. Ook voor de „Good Old" wordt het langzamerhand de hoogste tijd dat uit een ander vaatje zal worden getapt, omdat de onderste plaats op de rangljjst nu eenmaal geen aanleiding geeft om de borst vooruit te steken. Tegen het sterke Spartaan zal de strijd moeilijk worden, maar wanneer de oude strijdlust bij de Haarlemmers ontbrandt is een verrassing geenszins uitgesloten. Bij de tweede klassers is HBC de enige ploeg die nog altijd op zijn eerste overwinning zit te wachten. De onder ste plaats dreigt voor de HBC-ers, het geen voor de Heemstedenaren een waar schuwing mag zijn. De komende op de „Molenwerf' tegen Baarn biedt HBC o.i. een kans voor de zege, mits de zaken van meet af stevig worden aan gepakt. Aan HBC het antwoord 1 Ripperda krijgt bezoek van DWV, dat tot de sterkste clubs van deze afdeling behoort. Met een gelijkspel tullen de oranje-witten niet ontevreden mogen zijn. Nog moeilijker wordt het voor TYBB. De Haarlemmers gaan op bezoek bij het ongeslagen Zeeburgia en v/e vrezen voor TYBB. dat in Amsterdam de nederlaag wacht. Schoten kan bij JSV wellicht een kostbaar punt in de wacht slepen, maar Zandvoort- meeuwen zal bij Celeritudo geducht op zjjn tellen moeten passen om niet met lege handen huiswaarts te worden ge stuurd. Ook Aalsmeer komt'tegen Ams- vorde voor een zware taak en meer dan een gelijkspel zit er voor de Aals meerders niet in. Bij de katholieke derde klassers is Wilhelmus-Lisse verreweg de belang rijkste ontmoeting. Lisse staat slechts twee puntjes achter op de leiders en zou Lisse weten te winnen, dan wordt de spanning in deze afdeling bijzonder groot. Een voorspelling durven we niet te doen. NAS speelt thuis tegen Wasse naar. De Halfweggers staan onderaan en een overwinning is broodnodig. Ook SJC kan de punten best gebruiken. De strjjd tegen Alphen hoeven de Noord- wijkers niet te verliezen, hetgeen ook geldt voor Foreholte dat op eigen veld de beste kansen heeft tegen Vreden- burch. In de vierde klas vraagt de der by Renova—Onze Gezellen de aandacht. Dit kan een aardige wedstrijd worden, waarbij Onze Gezellen enigszins favo riet is. St. PancratiusHoofddorp Boys lijkt ons iets voor een gelijkspel, maar in West II zullen Van Nispen en Con cordia respectievelijk bjj SVLV en War- munda vermoedelijk op te zware tegen stand stuiten. Van groot belang is in deze afdeling de ingelaste ontmoeting LugdunumVVSB. Beide ploegen zijn nog ongeslagen en staan met fraaie cij fers aan de kop. Het zal een bijzonder spannende strjjd worden, omtrent het resultaat waarvan weinig valt te voor spellen. Probleem No. 6 van C. Stockmann 2e Prijs Tidskrift 1947 Wit geeft in 2 zetten mat. Wit: Kh3 Dh7 Ta5 Tg5 pionnen a2 c5 d2 dó eó g2. Zwart: Kd4 pionnen c4 c7 d3 e6 h4. Oplossing probleem No. 5 van A. M. Voorting: 1. có I met de dreiging Dc4 gevolgd door Pdó mat. Het is interessant na te gaan dat Db4, Dbó en Db6 als eerste zet niet opgaat. Ook d4 en Pg2 t is niet juist daar zwart op ei dame haalt. Niemand kan twee heren dienen; ook in de schaakpartij vindt men vele voor beelden, zoals in onderstaande partij Probleem voor geoefende oplossers No. 4054 van Joh. v. d. Boogaard te Rotterdam tussen Flohr met wit tegen Gilg met zwart. 1. d4 Pf6, 2. c4 e6, 3. Pc3 JLb4, 4. Dc2, dó, 5. cdó: Ddö: 6. e3 0-0, 7. Pge2 có, 8. Ld2 Dd8, 9. a3 cd4: 10. Pd4: La5, 11. Le2 Lb6, 12. Ff3 Pc6, 13. 0-0 De7. 14. Tfdl eó, 15. Pgó h6? Hoewel dit een voor de hand liggende reactie was had hier g6 gespeeld moeten worden. Stand na de 15e zet: 16. Pdó en zwart gaf opi Het zwarte paard op f6 kan geen dubbele taak vervullen; het veld h7 moet gedekt blijven en nu de dame instaat dreigt ruil met f6 met mat op h7. Correspondentie-adres: A. Perquin, Mamixkade 104, Amsterdam-C. Probleem voor beginnende oplossers No. 694 van Dik v. d. Berg te Waddinxveen Wit speelt en wint. Oplossingen kun nen ingezonden worden tot 15 dec. a.s. aan B. H. M. Stevens, Eikenlaan 36, Heemstede OPLOSSING van No. 4047 van ir. J. Viergever te Amersfoort Wit speelt naar: 26 34, 33, 43, 5, 17, 2 en wint. Een heel aardig doch niet te moeilijk vraagstukje dat aan het slot nog een leerzaam eindspelletje te overwinnen geeft Wit begint en wint. Oplossingen van de nummers 693 en 694 kuni*.n tegelijk ingezonden worden tot 1 dec. a.s. OPLOSSING van No. 690 van C. C. H. Swinkels te Schiedam 32-28, 26x37, 29-23, 18x29, 28-23, 29x18, 38-32, 37x28, 33x11 en wint. In een heel goede stand een leuk, bekend, maar toch altijd weer verras send thema behandeld. Hoe gemakkelijk wordt dit in de partij niet gezien? Nog steeds oroeit boven Algerije en Frankrijk het onweer van een rechtse opstand. De „Organisatie van het e- hei me Leger" (O.A.S.), die de plannen daartoe beraamt, wordt geleid door de voortvluchtige generaal Salan. In zijn Algerijnse schuilplaats is deze man, die president De Gaulle hoop} af te zetten en zijn plaats in te nemen, geïnterviewd door de Amerikaanse televisie. De kij kers in de Verenigde Staten konden zo doende vaststellen, dat Salan intussen een snor a la Salvador Dali heeft ge cultiveerd. HET PARTIJSPEL De nieuwe R.K. damclub te Amster dam doet het in de competitie met slecht. Het eerste tiental van deze club welke ontstaan Is door de combinatie D.C.G. en D.I.D. en waarbij zich nog verscheidene nieuwe leden aansloten, speelt niet zonder succes in de hoofd klasse. De top-speler C. v. d. Weerd welke enige jaren niet gespeeld had, bewees in de wedstrijd tegen de St. Bavo-crack H. Willemse nog zijn oude kracht, waar bij rékening gehouden moet worden da! ook de zwartspeler ernstig uit vorm was. Hier volgt de interessante partij 1. 32-28 18-23 2. 38-32 12-18; 3. 43-38 7-12; 4. 31-27 1-7; 5. 37-31 17-22; Deze zet is een raadsel. Zwart geeft met alleen het tempo prijs doch is aan deze zijde toch al in de minderheid. 6. 28x17 11x22; 7. 31-261 22x31; 8. 26x37 7-11; 9. 49-43 12-17; 10. 32-27 20-24; 11. 37-32 8-12; 12. 41-37 2-8; 13. 46-41 14-20; 14. 33-28 10-14; 15. 36-31 5-10; 16. 28-221 17x28; 17. 41-36 20-25; 18. 27-21 16x27; 19. 31x33 24-29 ;20. 33x24 19x30; 21. 35x24 23-28 22. 32x23 18x20; zwart pro beert hiermede het spel wat te her leiden doch kan er zijn zwakte aan de korte vleugel niet door opheffen. 23. 39-33 14-19; 24. 37-32 10-14; 25. 44- 39 20-24 26 42-37 13-18 27. 47-42 9-13! 28. 32-27 4-9 29. 37-32 12-17 30. 42- 37 8-12; 31. 36-31? wit wordt wat over moedig; als zwart nu 17-22 laat voigen krijgt wit ook een aanzienlijk deel van de moeilijkheden. 31. 3-8?; 32. 31-26 24-30; 33 27-21 11-16; 34. 32-27 17"22; 35. 37-32 22x31; 36. 26x37 16x27; 37. 32X 21 19-23; 38 24-29 23x34 39. 40x29 14-19, 40. 50-44 30-35; 41. 37-32 6-11; 42. 48-4 15-20; 43. 33-28 20-24; 44. 29x20 25x1 45 45-40 14-20 46. 39-33 9-14; 47. 4 39 20-24; zwart speelt wit geheel m kaart. 48. 40-34 18-23?? de zet waar°P wit gespeeld had. Wit kan nu doo 33-29 en 44-40 naar twee verschillen richtingen slaan die beide tot w voeren. Wit deed het echter nog m°°2i en speelde eerst: 49. 21-171 OP 1 volgt nu 33-29, 44-40 met slag 7. 49.— 11x22; 50 28x17 12x21; 51 a - 24x33; 52. 38x20 en het spel was

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 12