Geïnspireerde voordracht van prof. Kwant bijjubdeum m Thans openheid in plaats van ghetto-mentaliteit i „Sanctus Bavo" viert negende lustrum „JESUS CHRISTUS, DE ZOON VAN GOD Tête a tête met St. Nicolaas Gouache van Imre Nagy voor prinses Beatrix Iets lagere koersen MENSONTPT POIING EN WOORDCULTUUR Haarlems Operakoor in vele emoties Kinderen moesten gaan bedelen Praeses H. Falke over andere ontspanningsmogelijkheden voor de student Boek van prof. Rijk aan mgr. Van Dodewaard overhandigd Opdracht van ouders Schaak-competitie „Het Witte Paard" Prof. dr. B. M. I. Delfgaauw ere-lid Toegangshekken voor Van Gelukpark Nagekomen schepen De beurs vandaag: MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 PAGINA 3 m Haarlem e.o. Films f oneel Muziek cTrans burgerlijke Stand Haarlem Pocketboek Voor-denken sCrt;a^' 67 «n M c 1 Am?man: w- Buys M. Mieman &tZ; L" de Waard ®n Wenselijkheden FEESTAVOND HSV „HAARLEM" Geen spreekuur HAARLEM, 20 nov. De r.-k. Open- bare Leeszaal en Bibliotheek heeft haar 49"iarig bestaan op passende wijze ge gierd: op verzoek van het bestuur heeft Prof. dr. R. C. Kwant o.e.s.a. tijdens ®en feestelijke bijeenkomst van leden der instelling en speciale genodigden zaterdagmiddag in de Renaissance-zaal van het Frans Halsmuseum een geïn spireerde en inspirerende voordracht gehouden over mensontplooiing en woordcultuur". Prof. Kwant is kort ge leden benoemd tot bijzonder hoogleraar in de wijsbegeerte aan de universiteit te Utrecht. Hij is in katholieke kring, maar ook daarbuiten, bekend als een filosoof van moderne stempel. Zijn voordracht werd met ongewone aandacht gevolgd. Men had het wel doende gevoel een diepzinnig doch be vattelijk college te volgen, aansluitend bij de eigen werkelijkheidservaring en bij het eigen, minder geschoolde, denken. Het betoog mondde uit in een be schouwing over de taak van een (ka tholieke) leeszaal in deze en de toeko mende tijd. Door een katholieke lees zaal wordt een bevolkingsgroep, welke stellig niet uitmunt door leescultuur, ?zen gestimuleerd, aldus prof. ^want. De katholieke leeszaal biedt voorts de beste gelegenheid tot kennis neming van het religieuze boek, ook at verschaft zij terecht tevens het al- CINEMA PALACE: Can-Can, volw. Gew. tijden: Dag. 2 en 8 uur. Ï'RANS HALS: Arena der verschrikking, volwassenen 2, 7 en 9.15 uur. LlDO: Nachtvlinders van Pigalle, str. volw. 2, 7 en 9.15 uur. t-UXOR: Liefde in het bloed, ontraden. 2, 7 en 9.15 uur. ®EmbraNDT: Exodus, 14 jaar. Gewijz. Aanvangstijden. Dag. 2 en 19.30 uur. t/m do.: De laatste der Sioux, s 14 jaar. 2.30, 7 en 9.15 uur. IRIDIC): De professor wil er uit, alle leeft. 2.15, 7 en 9.15 uur. 8.15 uur: Rhapsodie der Hartstochten, H jaar. Maandag 20 november .Stadsschouwburg. 8 uur: Toneelgroep "Midamus" met „Spel met het noodlot". Dinsdag 21 november Stadsschouwburg. 8 uur: R.K. Rederijkers- ïfbier Alberdingk Thijm met „Sterk als (V Jacaranda" Voor de leden van J. J. ^renter". Maandag 20 november Inv-Crri' Concertgebouw. 10.45, 13.45 en 15 Kunstcommissie voor voortgezet onder dos. Jeugdconcerten o.l.v. Marinus Adam, ^m-v. het N.Ph.O. Gern. Concertgebouw. 8 uur: Symphonie- „Haerlem" o.l.v. Marinus Adam. gidste: Nancy Bricard, piano, Programma: u°k, Masséus, Grieg en Mendelssohn, J*„M,1,nerva. 8.15 uur: Chopin-recital door Wijn. Dinsdag 21 november eomt?' Concertgebouw. 14.30 uur: Kunst- cono„ ?Sie voor voortgezet onderwijs. Jeugd ig PiLq °*hv. Marinus Adam, m.m.v. het ftlvERsEN: Ka Gem. Dinsdag 21 november Concertgebouw, Tuinzaal: N.V. ■^anrioi egCUUUVV, X UHmitiU4'* v Gratie 13v/h Joh. v. d. Meiden, demon- .Ftans Hals Museum. 8 uur: Mevrouw E. Cremers-van der Does demonstratie Edelheid". houdt een .Attributen van een zoon: C. van hier-\r2 ..van den Oever; J. H. Hoet- C ivrntlox; M. T. V' de Feber-Hi erhenade-Pelletier. van een dochter: A. G. Van «leiiwburg-van der Laan: M. M. J c r- ehouten: G- A- Hoffer-Valk; Koek- v van den Brink-Ut; B. Melius- ckenS-Rw J- Hoogma-Vuist; H. Mer- "s Klepper. W. K. Ouendkg-Moser. 74 jV^ink!P«N: A' de Zaaijer-Rob, 61 V pi^ tlaan; G. J. Dixon-de Koijé j-, I^assainman n' J' de Loor, 74 Janssfrl^ aran; A- van Delft, 86 j„ "epaW^ F- Schönlein, 87 j., Ha ft. Mulder11'^'-^!,77 .1-. Hedastraat; Söhorna™ï' J- ft' kpksstraatweg; H. j T- van Loon-de Rooij; Vmi Feber-Huneker; C. M. van gemene boek, want het zou niet goed zijn als katholieken alleen maar ,,ca- tholica" lazen. We moeten kennis ne men van al wat goed is en dat goede pogen te integreren in onze religieuze bestaanshorizon. De ghettoperiode en de eenzijdigheden van strijd en afweer behoren tot de verleden tijd. Groeiende wederzijdse openheid schept mogelijkhe den tot samenwerking, ook op leeszaal- gebied. Over zulk een samenwerking is het gesprek in Haarlem reeds enige tijd aan de gang. Bij zijn beschouwing over de taak van de leeszaal kwam prof. Kwant ook te spreken over het verschijnsel „poc ketboek". Hij bleek daar positief tegen over te staan. Het is echter de vraag of bij een voortgaande spreiding van het (pocket)boek de openbare bibliothe ken op de lange duur een_ even nood zakelijke functie zullen blijven vervul len. Het verschijnsel pocketboek is ken merkend voor deze tijd. Wetenschap en leescultuur zijn geen privileges meer van weinig bevoorrechten; de snelle wijzigingen in het denken werken het verschijnen van minder duurzame boe ken in de hand. Een lijst van verboden boeken als de „Index" dateert typisch van de tijd toen het boek schaars en stabiel was. Alvorens tot deze actuele beschouwin gen te komen had prof. Kwant langs de boeiende weg van een hardop voor denken inzicht gegeven in de woordcul tuur als factor van mensontplooiing. De menselijke rede openbaart zich het eerst in het menselijke handelen, in sport en spel. Daar is nog geen di recte behoefte aan het woord. Nadat de mens, voorgelicht door de rede, in het handelen de dingen heeft gegrepen, gaat hij de dingen aanwijzen, eerst door een lichamelijk gebaar, daarna door het woord. Met behulp van het woord kan men de dingen los maken van het „hier" en het „nu". Dat is het begin van woordcultuur. Als deze woordcultuur een zekere zelfstandigheid gaat ontwikkelen ont staan er literatuur en wetenschappelijke geschriften. Aanvankelijk houdt zich slechts een aparte klasse met de zelf standige woordcultuur bezig; later wordt zij, dank zij het onderwijs, gemeengoed. Dat geschiedt op de eerste plaats uit sstraatweg. Godfr. v. Bouillon- ï'Uijsstraat- ^amveld, 68 j., Camp- houtlaan 'a c KrvUIjff' 81 J-. Ooster- terveenstratt. gen' 59 j" Scho" Jan®nR cU Kuitert en M' C' J- Dirk* Mt Sabclls en A- C. Koers; HAARLEM, 20 nov. Aan de juiste dramatische, dus stijlvolle, in stelling, ontbreekt het het Haarlems Operakoor onder dirigente Bep Og- terop niet. Dat werd zondagavond in het concertgebouw bewezen, toen voor een vrij talrijk publiek een ne gentiental operafragmenten werden geïnterpreteerd. Bovendien is het stemmenmateriaal behoorlijk en heeft de leidster zich zeker niet schuldig gemaakt aan overdrijving. De vervelende vraag „kan operamu ziek buiten handeling, enscenering en orkestbegeleiding artistiek voldoen?", laten we buiten beschouwing, daar het antwoord bekend is. Deze soort kunst beoefening (het wordt volgens het pro gramma gesteund door het Coca-Cola fonds) is in ieder geval duizendmaal beter dan de walgelijke uitwassen van sommige hedendaagse amusements muziek die helemaal niet amusant is, doch tot troosteloze zwaarmoedigheid voert. Zeer veel emoties moesten deze avond verwerkt worden: een Engelen koor van Boito, een Triomfkoor van Verdi en een Bruidskoor van Wagner. Soldaten, heiligen en schurken kwamen bovendien aan bod. Van de laatste ver melden we de vrouwenverleider Don Giovanni die op de heerlijke muziek van Mozart het beroemde duet „La ci darem la mano" met zijn gedacht slachtoffer zong. Toen had de fijne me neer er nog geen idee van wat voor een bittere pijp hij te roken zou krij gen in de finale van het laatste bedrijf, toen hij in een kokende afgrond ver zwolgen werd als dank voor al zijn lief de. Zoals gezegd, het koor zong gaaf, gloedvol doch niet ^onbeheerst. Van de drie solisten noemen we in de eerste plaats de nobele bas-bariton Gerard Droog. De tenor Wim Koopman be schikt over een mooie kleurrijke stem, doch heeft nog moeite met de kruising der registers en moet oppassen voor de gevaarlijke glottisslag. Nelly van Gelder zong behoudens een soms te sterk vibrato haar sopraanpartijen zeer boeiend. De begeleidingen werden behoorlijk verzorgd door de pianisten Jaap Brill, Johan Kat en de organist Gosse Kroese. T. de Vr, Prof. Kwant drukt op de receptie van het bestuur der jubilerende R.K. Openbare Leeszaal de hand van de voorzitter der Leeszaal, ir. P. M. Tordoir. Rechts naast deze: mejuffrouw C. Vinkenburg, direc trice der Leeszaal. economische nuttigheidsoverwegingen (scholing in dienst van de welvaart). Op het ogenblik is woordcultuur voor iedereen noodzakelijk zowel om te kun nen arbeiden als om te kunnen leven op het niveau van de tijd. Juist nu er meer vrije tijd beschik baar komt, hebben de leeszalen en bibliotheken tot taak de woordcultuur bij de mensen te ontwikkelen en daar door hun ontplooiing te bevorderen. Bovendien: als de mensen tot lezen worden gebracht heeft dit als keer zij, dat de schrijvers tot schrijven worden aangezet. Alvorens prof. Kwant zijn voordracht hield, sprak de voorzitter van de Lees zaal, ir. P. M. Tordoir, een welkomst woord. Met hoofse woorden van waar dering en dankbaarheid richtte hij zich met name tot deken Zwartkruis, de wethouders Geluk en mevrouw Schel- tema-Conradi, alsmede tot vertegen woordigers uit de wereld der openbare leeszalen, met name tot de heer Van Dijk, directeur der Stadsbibliotheek. Hij memoreerde enkele feiten uit de histo rie der 40-jarige Leeszaal en prees de verdiensten van veie werkers van thans en toen. Met nadruk gewaagde hij van de wenselijkheid van vestigingen in de periferie van de stad; men beschikt nog slechts over het ene filiaal in Haarlem-Noord. Het is te betreuren dat de subsidieregeling nog niet voorziet in een tegemoetkoming voor de „aanloop kosten" van een filiaal. Sprekend over een zich ontwikkelend perspectief, zei de heer Tordoir, dat ook de r.-k. Leeszaal sinds enige tijd in ontwikkeling is van een „er zijn" bij wijze van een goed beveiligde zuil naar een „samen zijn" met andersdenken den, hetgeen wezenlijk verschilt van op gaan in de ander. Na afloop van de bijeenkomst in de Renaissancezaal boden velen hun ge lukwensen aan aan het bestuur, dat daartoe in een der stijlkamers van het museum de gelegenheid bood. AMSTERDAM, 18 nov. Gister avond werd op het Oudekerksplein een drietal kinderen aangehouden, die door zingen en bedelen probeerden geld van voorbijgangers te krijgen. Het bleken twee broertjes van resp. 9 en 10 jaar uit Haarlem te zijn, die met hun 11-jarig zusje volgens hun eigen ver klaring door hun ouders regelmatig uit bedelen werden gestuurd. De kinderen zijn ter beschikking van ie politie in Haarlem gesteld. HAARLEM. 20 nov. In verband met de Bondswedstrijd van het derde tiental en het toernooi van „Bloemen- daal", waaraan verschillende HWP-ers deelnemen, was het aantal wedstrijden voor de onderlinge competitie niet groot. Hartendorp en v. Emmerik kwa men door hun overwinningen weer een stapje dichter bij het leidende peloton. Ook Stam kan zich na zijn nieuwe zege, nog tot de kanshebbers blijven beschou wen. Onderaan bleef in deze groep de stand onveranderd. In groep 2 nam Mossinkoff na zijn zevende achtereenvolgende overwinning de leiding van Haverkort jr. over. Laatstgenoemde blijft er echter relatief beter voor staan. Bleekemolen zag kans zijn afgebroken partij te winnen en klom op naar de derde plaats. Raap horst verliet door zijn zege de laatste plaats, die thans door v. d. Stoop jr. wordt ingenomen. De uitslagen waren: v. Emmerik-v. d. Velde 1-0, Huneker- Stam 0-1, Ouddeken-Hartendorp 0-1, Bleekemolen-Holtkamp 1-0, v. d. Stoop sr.-Raaphorst 0-1, v. d. Stoop jr.-Mos sinkoff 0-1. Ladderwedstrijd: Scholte-v. Schie jr. 1-0. Voor de bondscomjetitie speelde een met enige invallers uitkomende HWP 3 tegen een eveneens onvolledig opge komen Oud Slot. De uitslag werd: Ha verkort jr.-de Reus afgebr., Joosten- Brandt 0-1, Bottelier-v: d. Horst 1-0, Baas-Quintus 0-1, Hak-Herckenrath >/«-V2, Raap-Zijp 0-1, Goedemans-Rosenhart 1-0, Heemskerk-Goosen 1-0, Puts-v. Poecke 0-1, Prins-Mooren 1-0. Voorl. 41/-2-41/s- Een overwinning voor HWP is zeer waar schijnlijk. Het hoogtepunt van het bezoek, dat Sint Nicolaas zaterdag aan Haarlem bracht, was zijn aankomst bij het Ha vengebouw aan het Spaarne. Hij arri veerde met het kleinste bootje, dat in Haarlem voorhanden was. Een grote kinderschare wachtte de Goedheiligman op. De begroeting was allerhartelijkst en minder officieel dan in andere ste den, waar de kindervriend door verte genwoordigers van het gemeentebestuur werd verwelkomd. De schroom van de kinderen was snel verdwenentoen de Sint met gulle hand rondging. De kin deren, met wie hij een tête a tête wilde hebben, tilde hij op zijn arm, zoals het jongetje op deze foto. Daarna begon hij aan zijn rijtoer door de binnenstad, waarbij hij vergezeld werd door zijn gemotoriseerde zwarte knechten en enige tientallen muzikanten te voet en te paard. Overal waar hij langs kwam werd Sint Nicolaas uitbundig toe gejuicht. HAARLEM, 20 nov. De Haarlemse Katholieke Studentenvereniging „Sanc tus Bavo" heeft gisteren haar negende dies natalis gevierd. De viering begon 's morgens met een H. Mis, die de mo derator, pater mr. F. van Kleef, in de kapel van de paters Augustijnen aan de Zijlweg opdroeg. Na afloop kwam men bijeen in de kantine van het Triniteits- iyceum. 's Middags was er 111 het Tey- lermuseum een buitengewone ledenver gadering, tijdens welke prof. dr. B. M. I. Delfgaauw als ere-lid werd geïnstal leerd. Na de diesrede van de praeses, de heer II. Falke, hield pater dr. W. Luypen OESA een lezing over „De visie op de mens in de huidige wijsbegeerte". Voordat de heer Falke overging tot de officiële installatie van prof. Delfgaauw, herinnerde hij de leden er aan in welk nauw contact prof. Delfgaauw altijd tot „Sanctus Bavo gestaan had en hoevele leden hem persoonlijk door zijn lessen en lezingen kenden. Prof. Delfgaauw, die zeer erkentelijk was voor de onderschei- Zaterdagmorgen is prinses Beatrix te Utrecht in een bijzondere vergadering van hei algemeen bestuur, gehouden in de u^vers ?eJ". - P.?' schermvrouwe van het Universitair Asylfonds. De voorzitter van het dagelijks bestuur, prof. mr. J. M. van der Ven, bood de prinses een gouache aan, ver vaardigd door de in Haarlem wonende Hongaarse vluchteling Imre Nagy. Op de foto: prinses Beatrix en prof. Van der Ven na de aanbieding van de gouache. ding, wees in zijn dankwoord op de grote betekenis van studentenvernigingen en in het bijzonder op die van spoorstuden ten. Hij zei, dat een studentenvereni ging er zorg voor draagt, dat de student wordt opgetild uit de engte, die een vak studie dikwijls met zich meebrengt. Prof Delfgaauw was er van overtuigd, dat de verre afstand tussen Haarlem en de plaats van zijn huidige werkterrein geen reden behoefde te zijn om reeds be staande contacten te verbreken. „Ik hoo-p nog dikwijls met „Sanctus Bavo" in aanraking te komen." De heer Faike stond in het begin van zijn dies-rede een ogenblik stil bij de si tuatie, zoals deze zich sinds de oprich ting in de vereniging heeft ontwikkeld. Hij kwam tot de conclusie, dat de op- riohtingsmotieven, te weten het student forens zijn en de vorming tot katholiek academicus, nog steeds actueel zijn. „Sinds 1957 kan onze vereniging^ zich verheugen in een aanmerkelijke stijging van het aantal eerstejaarsleden, waar door de vrees, die ten aanzien van de „levensvatbaarheid" bestond, volkomen ongegrond is gebleken". De heer Falke noemde als een van de belangrijkste re denen voor de verrijking van het leden aantal de democratisering van het Ho ger Onderwijs, die zich sinds het einde van de Tweede Wereldoorlog manifes teert. Ten aanzien van het feit, dat men de laatste jaren dikwijls moet consta teren, dat eerste-jaars geen lid van de grote studentenverenigingen willen worden, zei de praeses, dat men het als taak van de universitaire organen mag zien, ofwel een andere vorm voor het studentengezelligheidsleven te vin den, óf tot een decentralisatie van dit gezelligheidsleven te komen. Spreker was ervan overtuigd, dat door de veranderde structuur van de maat schappij andere ontspanningsmogelijk heden voor de student moeten bestaan dan die welke als traditioneel worden gekenmerkt in reeds bestaande vere nigingen. Decentralisatie leek de heer Falke een juiste oplossing, omdat de „concernachtige" grootte van de be staande verenigingen beslist niet de geschikste vorm is om tot een zo breed en intensief mogelijk onderling contact te komen. Een vereniging als „Sanctus Bavo" noemde hij geslaagd in vele opzichten. Met het oog op de progressieve ont wikkeling van het aantal technische stu denten en de noodzakelijke decentralisa tie van het technisch hoger onderwijs zei de heer Falke, dat het de representati viteit van de stad Haarlem ongetwijfeld ten goed zal komen, wanneer Haarlem met de vierde Nederlandse Technische Hogeschool zal worden verrijkt. „Het be staan van een reeks bloeiende studen tenvereniging in Haarlem moet voor de officiële instanties en de bewoners van Zuid Kennemerland bij de oprichting van een eventuële T.H. een steun beteke pen. Pater dr. Luypen sprak vervolgens over „De visie op de mens in de hui dige wijsbegeerte". Aan het begin van zijn voordracht betoogde hij, dat heden daagse fysici niet voorbarig, op grond van recente uitvindingen en prestaties op het gebied van de exacte wetenschap pen, hypothesen en wijsgerige stellingen van eeuwen her mogen verwerpen. De mens noemde dr. Luypen een existen tie, een subject, dat in de wereld ver wikkeld is en waarmee het onafschei delijk is verbonden. Het menselijk li chaam behoort bij die existentie en de wereld is op haar beurt weer onafschei delijk verbonden met het menselijk li chaam, „de versubjectiveerde lichame lijkheid". De visie van de mens op de wereld kan niet ontkomen aan een ze kere subjectiviteit. De verschillende ma- terieën hebben dus talloze betekenissen, doordat iedereen met een geheel eigen oog de dingen beziet en een bepaalde, eigen, houding aanneemt. Ieder mens ervaart de wereld Einders, aldus dr. Luy pen. Na de vergadering recipiëerde het be stuur in „De Waag", 's Avonds werden de festiviteiten voortgezet in „De Zoete Inval" aan de Amsterdamse Vaart, on der meer met de muzikale medewer king van de „Jilles Society Gang". OVERVEEN, 20 nov. De uaam van het restaurant De Bokkedoorns heeft in de afgelopen tijd meer bekendheid gekregen en daarmee de eigenlijke naam van dit gemeentelijk duinpark doen vervagen. Nu wij vanmorgen het naambord van dit park onthullen, zal de naam van de heer Van Geluk hopenlijk spoedig ook hier een beken de klank gaan worden." Deze woorden sprak zaterdagmorgen omstreeks elf uur dr. D. H. Peereboom Voller, bur gemeester van Bloemendaal, staande bij de ingangshekken van het aan de Zeeweg gelegen Wethouder Van Geluk park. Het park kreeg deze naam bij het afscheid van de heer Van Geluk als raadslid en als wethouder in augustus 1958. Het speet de burgemeester, dat de gemeente niet zo prompt op tijd was geweest. Toen de verdere aanleg van het duinpark in voorbereiding werd ge nomen, stelde de heer Van Geluk de opening vast op 22 maart van dit jaar. Aldus is geschied. De gemeen teraad besloot destijds een naambordje te laten maken, maar het heeft acht maanden geduurd voor dit gereed kwam. Dank bracht de burgemeester aan de heren P. Honnebier, die in zijn smede rij het naambord heeft vervaardigd naar een ontwerp van de heer R. Roos» dorp van de dienst van Publieke Wer ken. De burgemeester sprak nogmaals zijn dank uit jegens de heer Van Geiuk, die veel voor Bloemendaal heeft ge daan. Vooral dit duinpark had in de laatste jaren zijn grote liefde en belang stelling, waaraan hij dagelijks zijn zorg besteedde. Het park is een aanwinst voor de gemeente geworden. De heer Van Geluk wuifde al deze dank weg. „Ik heb slechts mijn plicht gedaan", zei hij. HAARLEM, 20 nov. Een stampvol le Hildebrandzaal was zaterdagavond getuige van de feestelijke prijsuitreiking van de gehouden competitiewedstrijden die georganiseerd waren door de wed- strijdcommïssie van de Hengel Sport Vereniging „Haarlem". In verband met het feit dat tevens het eerste lus trum werd herdacht van genoemde vereniging na de fusie met de H.S.V. „Tussen het riet", vond na de prijs- uitrijking een góed verzorgd program ma plaats. Vele artisten gaven hun medewer- king- het Spaanse zangduo „Juanita en Roberto" oogsten veel succes in de zaal. Zeer goed was het trio „The Reil- lysons"; hun nummers mondaccordeon werden op humoristische wijze ge bracht." De „Globetrotters" deden de zaal daveren van de lach. De Maro s deden het in de zaal best; zij hadden veel succes met hun liedjes. Een goed nummer werd nog gebracht door Miss Mirella als acrobate. De muzikale om lijsting werd verzorgd door „The Jokers", die ook de dansmuziek ver zorgden. Het gehele programma werd gebracht door Het Haarlems Klein kunst Theater onder de representatie van de heer en mevrouw Hartman. HAARLEM, 20 nov. Mejuffrouw dr. M. E. Nolte, wethouder van onder wijs en personeelszaken van de ge meente Bloemendaal, houdt tot nadere aankondiging geen spreekuur. II HAARLEM, 20 nov. Ten huize van de bisschop van Haarlem, mgr. dr. J. A. E. van Dodewaard, vond vanmorgen een korte plechtigheid plaats, tijdens welke mr. E. C. M. Baron van Tuyll van Serooskerken, directeur van de Katho lieke Bijbelstichting Sint Willibrord, het hoek „Jesus Christus, de Zoon van God", overhandigde aan de bisschop. Het boek wordt in nauwe samenwer king met de stichting uitgegeven door de Uitgeverij „De Toorts", wier direc teuren, de heren C. Hesseling en H. Schnabel, bij de overhandiging aanwe zig waren, alsmede prof. dr. C. A. Rijk van het Warmondse theologicum, die het boek heeft ingeleid en de bijbel teksten bijeen heeft gelezen. Het boek, dat geïllustreerd is door Noël van Al phen, wil een suggestief beeld geven van de Persoon Jesus Christus. Alvorens het boek te overhandigen herinnerde mr. van Serooskerken eraan dat de Bijbelstichting zich erop toelegt, niet alleen de Bijbel te verspreiden, maar er ook een leefbaar boek van te maken. De romantiek van het vroegere platenboek is voorbij. De stichting zoekt velerlei wegen om haar doel te bereiken. Binnenkort is bijvoorbeeld de vertaling van het Nieuwe Testament te verwachten, uitgegeven in kerkboek- vorm. Het boek van prof. Rijk achtte hij uitermate geschikt om de mensen de weg naar het „Bijbel lezen" te leren. In zijn antwoord verklaarde mgr. Van Dodewaard, dat het voor de hand lag, dat de Bijbelstichting op enigszins plechtige wijze dit boek ten doop wilde houden. Het betreft immers, aldus de bisschop, een tekstkeuze uit het Woord Gods zelf en dan nog wel in een typo grafisch zeer mooie vorm. Het deed de bisschop genoegen, dat het eerste exem plaar aan hem werd overhandigd, om dat „ik destijds als professor in de exe gese van de H. Schrift jarenlang aan deze vertaling van het Nieuwe Testa ment vele avonduren heb opgeofferd en bovendien vele avonturen heb be leefd." Mgr. van Dodewaard memoreerde wat hij reeds vroeger heeft verklaard, na melijk, dat men er niet is mét de ver spreiding alleen van de Bijbeltekst. Men moet er inderdaad een leefbaar boek n maken. Hij meende, dat met de wijze van uitgeven als hier is geschied, reeds een grotere eerbied voor het Woord Gods wordt aangekweekt, ter wijl de tekstkeuze zodanig is geschied, dat de lezer niet wordt afgeschrikt door te moeilijke passages. Wie eenmaal van deze tekst heeft „geproefd", zal vanzelf naar meer gaan verlangen en ook gaan inzien, dat men zich soms veel moeite moet geven om de diepte van het Woord Gods te peilen. Hij citeerde in dit ver band het woord van Hieronymus: „Men moet de bast kraken, om de pit te kun nen smaken." Castor 19 v. Amsterdam te Hamburg. Doris 19 v. Rotterdam te Amsterdam. Kamperdijk 18 v. New York n. Antwerpen. Markab 20 te Duinkerken verw. Plato 19 v. Aarhus te Amsterdam. Furmerend 17 v. Oslo te Amsterdam. Taras 19 v. Lattakia te Heraklion. Dorestad 18, 80 m. z van Azoren. Garoet 19, te Naqabah Meerdrecht 18, 570 m. w van Azaren Mithral 18, v. Algiers naar Carthagena Plato p. 18 Ouxhaven Taras, p. 18 Kreta Woensdrecht 18. 30 m. zo v. Kreta. SPREEKUUR De wethouder van onderwijs te Haarlem, de heer D. J. A. Geluk, houdt woensdag 22 november, 's morgens om half twaalf, spreekuur. AMSTERDAM, 20 nov. De beurs is de nieuwe week in een ongeanimeer de stemming begonnen. De verdere koersafbrokkeling in Wallstreet op vrij dag j.l. en de iets zwakkere houding, welke de Europese beurzen vandaag te zien gaven, oefenen, mede als gevolg van het gebrek aan zaken, een lichte druk op onze markt uit Unilever heeft nog ongeveer 10 pnt. moeten prijsgeven en Philips begon eveneens 10 pnt. lager. Dit fonds kon in het verder verloop echter vier punten inhalen. A.K.U. bleef een punt onder haar vorig slot en Hoog ovens hebben nog zes punten moeten prijsgeven. Van de internationale fond sen waren zodoende alleen aandelen Kon. Petroleum iets beter. Deze noteer den ƒ115,30 ƒ0,50), hetgeen noch tans een halve gulden onder het Ameri kaanse niveau was. Scheepvaartaandelen hadden weer met klein aanbod te kam pen, waardoor de koersen nog wat zijn achteruitgelopen. Scheepvaart Unie bleef bijna 3 pnt. op de slotkoers van vrijdag ten achter. Op de staatsfondsen- markt bestond enige aanbod in de 4(4 pet. leningen. Ned. I960 1 4(4 Ned. 1961 4 Ned. 1961 Stailel 1947 d.N.U Wun.Douwl6 Ned Handel Mij. Cert Amsterdam Rubber H.V.A. A.K.U. Berke) Patent -aivé-Delft Cert Deli-Mij Fokker Ford v. Gelder Hoogovens MüUer Co. Ned. Kabel. Philips Gem bez. Unilever W üton-Feyenoord Billiton 2e Dordtsche Petr Kon. Petroleum 50 Hol] Amerika Hm Java Ch PL. K.L.M. Kon Ned Stoomb. Mij K.P.M Stuomv. M13 Nederl. v Nievelt v Ommeren Rott LJoyd. i*eu.Scheepvaart Unie In terunie Robeco Unitas Ver. Bezit Rentespaarbrleven '57 Ren te spa ar brie yen '5 2(5 Amsterdam '56 2Va Amsterdam '56 11 2Va A'dam '56 III 2(5 Amsterdam '59 2(5 R'dam '57 Alb Heyn KI obl 58 vorig Slot 101% 99A 108% 335 123% 379% 294 884 142.10 715 350 766% 515 987 897% 294% 484 545% 114.70 151 147 55.10 186% 150 167 158% 344% 147 153 228.50 253 505 89(4 89(4 98% 97% 125 j pening 20/11 99% 90(4 93% 109% 377% 761(4 978(4 888 115.30 149(', 186% 151(4

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 3