Oproep tot gebed voor de Wereldraad van Kerken „Ook katholieken betrokken in nood der verdeeldheid" Wereldraad van Kerken bijeen in Nieuw Delhi Trujillo's verdreven uit Dominicaanse Republiek Machtsvertoon Amerikaanse marine rond I U.S. geen bemiddelaar in conflict Nieuw-Guinea Soekamo dreigt: „Geduld van mijn volk raakt uitgeput" VAN LOON'S AUTOMOBIELBEDRIJF iOeteldonkse Club zet Den Bosch op zijn kop Goud en diamanten Filatelistenparadijs Cantinekwestie NOVIB-voorzitter collecteert zelf Avondmis voor vergadering te New Delhi Westerse coördinatie Vijf katholieke waarnemers President kondigt noodtoestand af SCHRIJVEN NEDERLANDS EPISCOPAAT VR1IM0ED VIEUX SPINWIEL Kardinaal Alfrink terug in ons land „Doden bij verzet tegen Nederlanders op Nieuw-Guinea" Den Haag ontkent A ntar a-bericht 7500 km rN Iemmerd door de J verkiezingen. Aan MAANDAG 20 NOVEMBER 1961 #AGINA NIEUW DELHI, 20 nov. (KNP, Rtr, UPI) In een reusachtige tent is gistermorgen de derde assemblée van de Wereldraad van Kerken geopend met een plechtige godsdienstoefening. De 1200 deel nemers aan de assemblée woon den allen deze godsdienstoefening bij, ook de vijf katholieke waar nemers, onder wie Prof. Dr. J. Groot, bisschoppelijk gedelegeer de voor de oecumene in Neder land. CIUDAD TRUJILLO, 20 nov. (UPI) Vier Amerikaanse oor logsschepen verschenen gisteren in de wateren om de kust van de Dominicaanse Republiek en mis schien heeft dit machtsvertoon er toe bijgedragen dat de familie Trujillo er niet in slaagde weer de macht te grijpen in de repu bliek, waar president Balaguer eertijds stroman van wijlen Rafe- rel Trujillo de noodtoestand heeft afgekondigd. INSPECTIE- en DOORSMEER BEURT VEILIG - RUIM- ZUINIG - SNEL D.K.W.-AUTO-UNION-dealer voor Haarlem en omgeving: KORTE KLEVERLAAN 30-40 BLOEMENDAAL f'6. f K- ™aS UTRECHT, 20 nov. In een gisteren in alle katholieke kerken van het land voorgelezen schrijven roept het Neder lands episcopaat op tot gebed en offer voor de Wereldraad van Kerken, die zaterdag' in New Delhi zijn derde vol tallige vergadering is begonnen. Boven dien vragen de bisschoppen alle pas toors en rectoren, deze week een Avond mis te vieren om Gods zegen af te smeken over het welslagen van de ver gadering, die tot 6 december voort duurt. De bisschoppen hopen, dat zeer vele gelovigeD aan deze Eucharistievie ring zuigen deelnemen als blijk van hun biddend medeleven. ,,In het hart van Azië", aldus het episcopaat, „zal door de 178 ledenker- ken, die daar in haar officiële vertegen woordigers biddend en zich bezinnend samenzijn, een manifestatie worden ge geven van groeiende christelijke samen horigheid. Er zal ook een ernstig be raad plaats vinden over de weg, die de eerstvolgende jaren gemeenschappelijk bewandeld moet worden om in stijgen de eensgezinsheid door woord en daad getuigenis af te leggen van Christus als het ene ware Licht der wereld, Het is de ernstige overtuiging van de Wereld raad, dat Christus als het Licht der wereld verduisterd wordt door de twee dracht in het christelijk getuigenis en dat met deze tweedracht het heil der we reld is gemoeid. De kerk van Moskou zal officieel aan wezig zijn met een verzoek, als lid van de Wereldraad deel te mogen uitmaken van deze wordende broederschap van christelijke kerken. Tegelijk heeft ook de katholieke Kerk blijk gegeven van haar gelovige belangstelling en waarde ring door het zenden van officiële waar nemers. Wat in 1948 te Amsterdam be gon heeft zich in de dertien jaren van zijn bestaan wel op verheugende wijze ontwikkeld. Ook de katholiek speurt in deze dynamische ontwikkeling de stuw kracht van Gods Geest, die van de wording ener nieuwe wereld gebruik weet te maken om het verlangen naar eenheid zo sterk in het hart der christenen te leggen. De groei naar eenheid onder de christenen zal ech ter pas dan waarlijk gestalte gaan krijgen, wanneer de gelovigen in plaatselijk kerkverband zich daadwer kelijk voor die groeiende eenheid gaan inzetten. Dat kan gebeuren door ge bed en offer, waarin de gelovigen met hoofd en hart zich verenigen met Christus in Diens Hogepriesterlijk ge bed om eenheid. Dat kan gebeuren door daadwerkelijke medebezinning op ere problemen, diie in de huidige gang naar eenheid aan de orde zijn. Vandaar dat de Wereldraad van Ker ken alle christenen dringend vraagt om de steun van hun gebed. Vandaar dat de gelovigen der ledenkerken ook zijn opgeroepen tot bijbelse bezinning op het centrale thema van deze Assemblée: Christus het Licht der wereld. In en door deze biddende bezinning op Christus als het ware Licht, zal het kunnen komen tot die vernieuwing van denken en van leven, die zowel naar de overtuiging van de Wereldraad als naar die van paus Joannes XXIII de grote voorwaarde is voor het verwerven der christelijke een heid". Het gebeuren te New-Delhi kan de katholieken niet overschillig laten, zo menen de bisschoppen. ,,De nood der verdeeldheid moet ook door ons als de echte nood ervaren worden. Zelf zijn wjj betrokken in deze nood. En de ge stelde doeleinden van het tweede Va ticaans Concilie zijn daar een levend getuigenis van. Paus Joannes XXHI roept ons Immers op tot vernieuwing van denken en van leven, opdat de I raad van Kerken zowel als het tweede zuivere gestalte der Kerk tot opënba- Vaticaanse concilie de indruk wekken geheel ring moge komen, waarnaar de christenheid op zoek is." „Men vraagt ons", zo gaat het schrij ven verder, „om daadwerkelijke belang stelling in een biddende medebezinning op Christus als het Licht der wereld. Men vraagt ons om met al de gelovi gen van de ledenkerken van de Wereld raad Gods zegen af te smeken over het moeizaam zoeken naar eenheid. Er wordt gevraagd om een gebed, dat niet „tegen de ander" maar „vóór de ander" is, d.w.z. om een gebed waarin ieder zich zelf toewenst wat hij voor de an der afbidt. En dat is, dat in Christus' Licht alle christenen zich zodanig mo gen vernieuwen, dat van die gemeen schappelijke vernieuwing door Gods Geest die eenheid de vrucht moge zijn, die Christus wil en dat zij tot stand moge komen volgens de wegen, die Hij wil. In dit gebed zal er ware gemeen schap zijn met alle anderen, die de naam van'Christus belijden. In dit ge bed zijn wij in Christus verenigd. Be antwoordt daarom deze oproep tot ge bed en offer, de oproep tot medebe zinning op Christus ais het ware Licht, dat ons van de duisternis der verdeeld heid zal moeten bevrijden." (Advertentie) prijs per fles f. 6,70 U proeft er de echte Franse cognac in.' UTRECHT, 20 nov. Zaterdag is kardinaal Alfrink per vliegtuig in Ne derland aangekomen uit Rome, waar hij deel heeft genomen aan de vergade ringen van de centrale voorbereidings commissie voor het concilie. Vermoe delijk zal de kardinaal half januari weer naar Rome terugkeren, omdat op 15 januari de derde zittingsperiode van de centrale commissie begint. Ondanks de zeer veel tijd eisende ver gaderingen dezer commissie heeft kar dinaal Alfrink in Rome nog kans gezien op 8 november de promotie bij te wo nen van de eerw. heer W. Zand'belt uit het aartsbisdom. Deze promoveerde in het Angelicum cum laude op het proefschrift „De rea liteit van onze verlossing, een studie over de functie van de begrippen tijde lijkheid en geschiedenis in de theologie van Rudol Bultman". Vrijdag promo veerde nog een tweede Nederlandse priester in Rome, namelijk prof. A. Mous, professor in de kerkgeschiedenis aan het grootseminarie Warmond, op het proefschrift: „Geschiedenis van het voormalig kapittel van de Kathedrale Kerk van St. Bavo te Haarlem: 1551- 1616. Beide doctores zijn oud-studenten van het Nederlands college in Rome. De gedelgeerden kwamen daarop voor de eerste maal in plenaire zitting bijeen onder voorzitterschap van de Duitse Evangelische bisschop Dibelius. De ple naire zittingen worden gehouden in de congreshal Vigyan Bhawan. Sprekers waren de bisschop Leslie Newbigin, se cretaris-generaal van de Internationale Zendingsraad, en Dr. Visser 't Hooft, secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken. Dr. Visser 't Hooft begroet te in het bijzonder de aanwezigheid van de vijf officiële waarnemers der Katho lieke Kerk. Bij deze begroeting wees hij op de „onofficiële maar zeer nuttige contacten" met het Concilie-secreta riaat voor de christelijke eenheid, dat de vijf waar. emers heeft uitgezocht en gevolmachtigd. Tussen de Wereldraad van Kerken en het Concilie-secretariaat voor de chris telijke eenheid is een geregelde uitwis seling van inlichtingen ontstaan, aldus dr. Visser 't Hooft. Deze contacten heb ben het ook mogelijk gemaakt, zo ver klaarde de secretaris-generaal van de Wereldraad van Kerken, via het secre tariaat van kardinaal Bea te vragen, dat het Vaticaans concilie de kwestie en het begrip godsdienstvrijheid zal bestude ren. Dr. Visser 't Hooft wees er ver der op, dat de spoedig te verwachten panorthodoxe conferentie, de thans be gonnen derde assemblée van de Wereld- Binnen weinige uren nadat de Ame rikaanse kruiser Little Rock en drie torpedobootjagers voor de kust waren verschenen, maakte president Joaquin Balaguer In de hoofdstad Ciudad Tru jillo bekend dat Hector en José Aris- mendi Trujillo, broers van de vermoor de dictator Rafael Leonidas Trujillo, hadden beloofd het land te verlaten. Door de terugkeer van de broers woensdag vanaf de Bermudaeilanden, was een krisis ontstaan, waarin de Verenigde Staten waarschuwden dat zij niet van plan waren werkeloos toe te zien indien de dictatoriale overheersing van de republiek opnieuw zou worden gevestigd. Zaterdagavond werd de toestand er nog verwarder op, toen de regering bekend maakte dat generaal Rafael Trujillo jr. was afgetreden als chef der strijdkrachten en op zijn jacht naar Europa was vertrokken, waar hij in Pa- rijse en andere oorden des vermaaks een goede bekende is. In Washington werd gezegd dat verwacht werd dat de oorlogsbodems voorlopig als voorzorgsmaatregel in de buurt van de republiek zouden blij ven. Ook had men eventueel 1.800 ma riniers beschikbaar in het gebied n de Caribische Zee. Inmiddels was men in Washington «erheugd over het nieuws dat Balaguer kenne lijk had gezegevierd over de Trujil- lo's. Gisterochtend vuurde de politie in Ciudad Trujillo op een groepje jonge lui dat tegen de regering demonstreer de. Minstens twee demonstranten raak ten gewond. Overigens was het rustig in de hoofdstad. In de loop van de ochtend kwamen vliegtuigen van de luchtmacht boven de stad. Vlugschrif ten werden uitgeworpen die vertelden dat Balaguer de luchtmacht achter zich had en dat de luchtmacht van plan was alle pogingen te bestrijden een tiran niek of reactionair bewind opnieuw te vestigen. In Santiago, de op een na grootste stad van het land, braken op verschei dene plaatsen gevechten uit. zo is ge meld door La Union Civica National, een tegen Trujillo gekante politieke partij. In een uitzending per radio en tv vanuit het paleis van de president, zei Balaguer dat de gebroeders Trujillo het land verlieten in een patriottisch gebaar om meer bloedvergieten te ver hinderen. Vervolgens kondigde de pre sident aan, dat hij het bevel op zich nam van de strijdkrachten en dat in dit uur van gevaar voor de souvereini- teit van het land, alleen zijn bevelen dienden gehoorzaamd te worden. Ba laguer deelde mede dat de functie van voorzitter der stafchefs, die voor zijn vertrek uit het laad in handen was van Rafael Trujillo jr, was opgeheven. In de presidentiële verklaring werd voorts gezegd dat de chef staf van het leger, Virgiïio Garcia-Trujillo, zou wor den vervangen door generaal Luis Ro man en dat de chef staf van de lucht macht, Fernando Sanchez, zou worden opgevolgd door Felix Hermidas. Gar cia-Trujillo, een neef van de vermoorde dictator zou zijn land vertegenwoordi gen bjj de Interamerikaanse commissie van defensie te Washington, aldus de verklaring. dat alles in beweging wordt gebracht om de christelijke eenheid dichterbij te brengen. De internationale zendingsraad is gis teren op de algemene vergadering van de Wereldraad van Kerken als amen dement op het handvest van de raad hierin opgegaan. De aartsbisschop Iako- vos, hoofd van de Grieks-Orthodoxe ge meente van Noord- en Zuid-Amerika, sprak na de stemming in de naam van de Vader, van de Zoon en van de Hei lige Geest, de plechtige formule uit waarbij de fusie een feit werd. Vijf jaar van voorbereidend werk om de zending en de eenheidsbeweging samen te bren gen zijn hierdoor met succes bekroond. Beide lichamen zijn gegroeid uit de con ferentie van Edinburgh van 1910 en heb ben in het verleden veel onderling con tact gehad. Thans zijn ze onder één lei ding gekomen. De internationale zen dingsraad zal voortaan heten: „Afde ling Wereldzending en Evangelisatie" van de Wereldraad. Hq zal vallen onder de bestuursmacht van een commissie van 115 leden. De Wereldraad van Kerken heeft za terdag aan de vooravond van de zitting van zijn assemblée bekendgemaakt, dat de Russische orthodoxe kerk het lid maatschap van de raad heeft aange vraagd. Volgens een woordvoerder van de raad wordt de toelating van deze kerk ten zeerste op prijs gesteld. Aan de zitting die drie weken zal du ren, nemen vertegenwoordigers van om streeks 350 miljoen christenen in zestig landen deel. Zij zullen o.a. ook een rap port over Angola behandelen. DJAKARTA, 20 nov. (Rtr,ANP) Volgens het Indonesische persbureau „Antara" zijn mensen omgekomen bij recent verzet tegen de Nederlandse autoriteiten in Hollandia, Sorong en Se- roei. „De incidenten gebeurden toen de Nederlandse koloniale autoriteiten trachtten de mensen te dwingen de „papoea-vlag" te hijsen en het „volks lied" te zingen", zo weet Antara te melden. Van bevoegde zijde in Den Haag wordt dit bericht categorisch te gengesproken. Saoedi-Arabië Radio-Mekka heeft berichten uitgezonden waarin grote ,.on ferustheid over de toestand van koning aoed van Saoedi-Arabië wordt uitge sproken. Radio-Mekka had eerder ge meld, dat de 59-jarige vorst de raad ge kregen had rust te houden. (Advertentie) Lage onder houdskosten. Slechts om de inclusief aircond., verwarming en defrosters DEALERS DOOR HET GEHELE LAND Imp.: HART NIBBRIG GREEVE n.V. Afd. Verkoop - Sassenheim - Telefoon (02532) - 8441, Door Het voor- en naspel van ver kiezingen in belangrijke Westerse lan den raakt de wereldpolitiek soms in een impasse. In de periode van begin van een verkiezingscampagne tot de vorming van een nieuwe rege ring is zo'n land vaak niet in staat belangrijke initiatieven te ontwikke len op bet gebied van het buitenlands beleid, en ook de bondgenoten van dat land worden dan soms tijdelijk geremd in bun plannen. Dit Hebben we vorig jaar meegemaakt toen Ame rika een nieuwe president moest kie zen. Aan de impasse die in de zomer van 1960 begon, kwam eerst een ein de toen Kennedy in januari 1961 zijn ambt aanvaard bad. Onlangs Hebben we iets dergelijks beleefd in West-Duitsland. waar op 17 septem ber verkiezingen werden gehouden voor de Bondsdag. Het tot stand komen van een constructieve Wes terse politiek in de kwestie Berlijn en Duitsland werd de laatste maan den aanzienlijk be- BUITENLANDSE onzekerheid de consequenties KRONIEK van de Bondsdag- die onzekerheid kwam pas een einde toen op 7 no vember Adenauer weer tot Bonds kanselier werd gekozen. tot regeringsleider, ot Kennedy no- III digde hem uit voor besprekingen in Washington. Die besprekingen zul len vandaag beginnen, en dit bete kent tevens het begin van een hele reeks consultaties tussen de leidende staatslieden in bet Westerse kamp. De Bondskanselier zal op zijn terug reis uit Washington Parijs aandoen, om er te confereren met De Gaulle, die dan juist teruggekeerd zal zijn van een onderhoud met Macmillan in Londen. Vervolgens zal Macmil lan in december Adenauer ontvan gen, terwijl in december ook de mi nisters van Buitenlandse Zaken van de Westerse Grote Vier bijeenko men. De serie diplomatieke gesprek ken op boog niveau wordt afgesloten met een vergadering van de minister raad van de NAVO in Parijs. Het eerste doel van al die contac ten is: bet coördineren van bet Wes ters beleid in de Berlijnse kwestie. Tussen Amerika, Engeland, Frank rijk en West-Duitsland hebben er tot nog toe verschillen van mening bestaan over de wenselijkheid en de mogelijkheid van onderhandelingen met de Sovjet-Unie. Op dit punt lie pen vooral de opvattingen van Mac millan en De Gaulle nogal ver uit een. Nu Kbroesjtsjev onlangs het ultimatieve karakter ontnomen heeft aan zijn plan voor een Russisch- Oost-Duits vredesverdrag en aan zijn dreigement met een wijziging van de status van West-Berlijn hebben Amerika, Engeland, Frankrijk en West-Duitsland wat tijd gewonnen voor bet ontwikkelen van gemeen schappelijke initiatieven in de Berlijn se en de Duitse problematiek. Maar zij zullen bet toch spoedig eens moe ten worden, vóór Rusland met een nieuwe verrassende manoeuvre komt. na die van de dertiende augustus toen Oost-Berlijn afgegrendeld werd. Als bet intensieve onderlinge over leg in bet Westerse kamp van de komende weken succes beeft, zou er omstreeks half december iets uit de bus kunnen komen. Wat dat zal zijn, valt nog niet te voorspellen. Maar een hervatting in 1962 van de formele onderhandelingen over Ber lijn en Duitsland is niet onwaar schijnlijk. DJAKARTA (UPI, ANP) De Ame rikaanse onderminister van Buitenland se Zaken, Chester Bowles, is zaterdag avond naar zijn land teruggekeerd, na in de Indonesische hoofdstad besprekin gen te hebben gevoerd met president Soekamo en enige van diens ministers. Soekamo weigerde na afl >op elk com mentaar op zijn gesprek met Bowles, dat deze slechts karakteriseerde als „prettig en bevredigend". Toen verslaggevers hem echter op het vliegveld vroegen of Amerika enig plan heeft voor bemiddeling in het ge schil om Nieuw-Guinea antwoordde Bowles: „Wjj willen niet als bemidde laar optreden, maar zijn hoopvol ge stemd, dat deze en andere vraagstuk ken op een voor ieder bevredigende wij ze kunnen worden geregeld". Doorgaans welingelichte zegslieden zijn van mening dat Bowles de Indonesische president heeft aangemoedigd, rechtstreekse on derhandelingen met de Nederlandse re gering te beginnen. Volgens het Indonesische persbureau, Antara heeft Soekamo tijdens zijn be sprekingen met Chester Bowles met na druk te kennen gegeven „dat het ge duld van zijn volk inzake de kwestie Nieuw-Guinea opraakt en dat zjjn land economisch, politiek, sociaal en mili tair krachtig genoeg is om de Neder landse regering het hoofd te kunnen bieden." Het persbureau meldt dat Soe kamo heeft gezegd de aansluiting van westelijk Nieuw-Guinea tot stand te zul len brengen door gebruik te maken van _ende strijdmiddelen 1 diplomatieke pogingen of de „daartoe en niet door bedelarijen" Intussen is er in Indonesië van enige oorlogshysterie niets te bekennen, hoe wel de regering de bevolking heeft ge waarschuwd zich voor te bereiden op alle eventualiteiten, mocht de Neder landse resolutie door de V.N. worden aanvaard. In militaire kringen is er evenmin agitatie te bespeuren, maar liet kader heeft wel instructie gekre gen zich gereed te houden voor „even tuele bevelen." In een te Londen op gevangen uitzending van het persbu- j reau Nieuw China, werd zaterdag mee gedeeld dat aan eenheden van de In donesische luchtmacht is bevolen zich paraat en goed voorbereid te houden op bevelen van de opperbevelhebber om af te rekenen met Nederland. De Sovjet-ambassadeur in Indonesië, N. A. Michailof heeft bekend gemaakt dat zijn land de aanspraken van Indo nesië op westelijk Nieuw-Guinea altijd heeft gesteund en dat zal blijven doen tot de Nederlanders het omstreden ge bied hebben opgegeven. Toen de ambas sadeur werd gevraagd, of zijn land In donesië militaire steun zou verlenen in geval van een gewapende botsing met Nederland, antwoordde Michailof, dat militaire deskundigen daarop het ant woord zouden moeten geven. Maar ten bewijze van de militaire hulp der Sov jets, wees de ambassadeur op het ge toonde materieel op de dag der strijd krachten 5 oktober vein Indonesië Het feest van zaterdag, dat het hoogtepunt vormde van de vie ring van het tachtigjarig be staan van de Oeteldonkse Club, heeft in de Bossche binnenstad voor een goede carnavalsdag niet onder gedaan. Bij tienduizenden zijn de vreemdelingen naar Den Bosch geko men om van dit feest mee te genie ten en dank zij de vele carnavals verenigingen, die waren gekomen om hun bijdrage aan het feest van Oeteldonk te leveren, heerste er al vroeg in de middag een opperbeste stemming in de stad, waarvan een aantal straten, mede in verband met de in aantocht zijnde feestdagen is ver licht en versierd. Het eerste hoogtepunt van de feest vreugde werd in „Casino" bereikt, tijdens de Oeteldonkse receptie, waar zowel tal van Bossche autoriteiten en organisaties, als de carnavalsprin sen van tientallen steden en dorpen met hun gevolg gelukwensen en ge schenken kwamen aanbieden. Er wa ren koldergroepen, zoals die van het Krabbegat, doch er was ook de fas cinerend mooie „Prinzengarde der Stadt Duisburg"'die met drumband, muziekkorps, Tunzmariechen en offi cierengarde overal ware ovaties wist los te slaan. Er waren ook tal van waardevolle en dikwijls bijzonder ori ginele geschenken. De Eindhovense minimi Trek niet zo'n gekke postzegel is een tijdlang een bekende uitdruk king geweest. Ouders en school meesters bedienden zich er nog al eens van, om de reactie van kinde ren na een berisping te kenschetsen. Dat moet in de tqd geweest zijn, dat menigeen geen begrip had voor de artistieke waarde van Nederlands kleinste vooruitbetalingsbewijsje. Aan de andere kant heeft dit zegeltje, se dert in 1852 de eerste Nederlandse post zegel uitkwam, ontelbaren gefasci neerd en nog steeds is het verzame len van postzegels een der dankbaar ste vormen van zinvolle vrijetijdsbe steding. Voor de PTT en Het Nederlands Postmuseum is dat aanleiding ge weest tot de inrichting van een ten toonstelling onder de titel ,,1'Art du timbre Néerlandias". Zij werd deze zomer in het Nederlands Instituut te Parijs gehouden. Het succes was zo danig, dat deze expositie thans in Nederland zelf te zien is en wel tot 14 januari in het Arnhemse Gemeente museum. Daaraan is toegevoegd een postzegeltentoonstelling, verzorgd door Steendrukkerij De Jong en Co te Hilversum, onder de titel „De man achter de schermen". Dezer dagen werd deze fijnzinnige en boeiende tentoon stelling officieel geopend door de commissaris der koningin in Gelder land, mr. H. W. Bloemers. Een extra attractie vormt het postkantoortje in het zeventiende-eeuwse galerijtje van het Museum. Tot 1 december kan de liefhebber daar dagelijks (behalve 's zaterdags) een speciaal poststempel krijgen. In het prentenkabinet van het mu seum ziet men een groot aantal ont werpen van zes Nederlandse kunste naars: Kuno Brinks, JennDalenoord. Dirk van Gelder, Huub Levigne, Thorn Leeson en Lou Strik. Men ziet er ver der ontwerpen van de eerste Neder landse postzegel door J. W. Kaisor met de beeltenis van koning Willerr III. Alle tekeningen, schilderingen en ze- gels zijn afkomstig uit de collectie van het Nederlands Postmuseum te Den Haag. In latere jaren vertoont de postzegel niet meer uitsluitend het beeld van het staatshoofd, maar ook verschillende facetten van de samen leving; zoals kinderzegels, zomerze- gels, zegels voor bepaalde sociale ac ties, gelegenheidszegels en zegels ter herdenking van grote vaderlandse fi guren: ook zegels, ontleend aan de Nederlandse folklore. Onder de ruim vijftig carnavals prinsen, die prins Amadeiro de Achttiende van Oeteldonk kwa men gelukwensen, was ook prins Wannes de Eerste van het Krabbegat Bergen op Zoom (rechts). Hij bracht voor de tachtigjarige Oeteldonkse Club een carnavalsfiguurtje mee. prins Palettinus f, zelf kunstschilder, had een carnavalsimpressie geschil derd, de fraaie groep van Huissen kwam met een enorme mand drui ven en een levende zwaan aandra gen. Mooie groepen waren ook die van Arnhem, Venray, een aantal plaatsen in Limburg, Rheydt en Ober- hausen. Aan het eind van de receptie bood een comité uit de burgerij, bij monde van de heer F. v. d. Eeeren- beemt de Oeteldonkse Club een ca lèche aan, waarin prins Ama deiro voortaan zjjn rijtoeren door zjjn driedaagse rijk zal maken. In de vooravond lieten de 2500 car- navalisten zich in de Bossche restau rants een snert-maaltijd goed smaken, waarna ze allen in een grootse fak keloptocht door de straten naar de veemarkt trokken. Daar werden ze ontvangen met de saluutschoten van een daverend vuurwerk, waarna in de veemarkthallen een even daverend festijn begon dat zesduizend perso nen meevierden. De enorme hallen waren door verlichting en versiering tot bijzonder bruikbare feestzalen her schapen. De leut vierde tot diep in de nacht hoogtij. De Oeteldonkse Club kan ook kennelijk een volksfeest voor treffelijk organiseren. n aanwezigheid van bijna gehe®! zweefvliegend Nederland heen majoor A. Hinlopen, lid van a, raad van bestuur van de K.NA' v. L„ namens de Fédération Aerona?" tique Internationale gisteravond f „Het Pannehuis" te Hoogerheide „gouden C met drie diamanten" gereikt aan de zweefvlieger Eddy v®5 Bree. Hij heeft het gouden brev® met de diamanten behaald met e?j stijgvlucht tot vijf kilometer, op 1 november te Innsbruck. Onder af aanwezigen, die de huldiging, die bescheiden vlieger zich moest law" welgevallen, meemaakten, waren der anderen vertegenwoordigers het zweefvliegcentrum Teriet, trious" in Gilze, de Gooise en f Limburgse zweefvliegclub, vele vBfj gercollega's en autoriteiten van 0 vliegbasis Woensdrecht, en buriPf meester drs. L. Hermans van Har gerheide-Woensdrecht. Ook de nawf nale zweefvliegkampioen Arie Brf nisse was aanwezig. Luitenant Bree is de enige zweefvlieger in derland die dit onderscheidingstek® mag dragen; hq deelt deze eer in jv wereld met achttien andere zwe® vliegers. er Ol-1 chauffeurscantines exploiteert had het plan opgevat om vlak bij h®: Carmelitessenklooster te Drachten ee)l nieuwe cantine te vestigen. De pla8lf was gunstig gelegen aan de grote V®£ keersweg maar voor de zusters vv„ de Carme) zou de aanwezigheid *Jjj deze cantine veel hinder meebreng de cellen van de zusters bevinden namelijk aan de kant van de gepU jecteerde uitrit van de cantine en dU het optrekken van de zware tru®* zou men hier ongetwijfeld overlast JU dervinden. Het bestuur van de CarPL bracht een bezwaarschrift uit tegen vestiging van de cantine op deze plag en GS van Friesland hebben dit f zwaarschrift dezw dagen erkend, j Voor de SOV betekent dit dat n^j de cantine nu enkele honderden met®' verderop zal moeten plaatsen. De ziL ters hebben vanzelfsprekend niets gen het bouwen van een chauffeurs®*!, tine als zodanig. Integendeel, ze yj* den het een heel lofwaardig iets. N?, was alleen bevreesd voor een blijvertj overlast van het motorengeronk. In flu klooster heeft men wel onlangs ®L Rode Kruispost ingericht. De aan de grote weg bood hiertoe een ë°y de mogelijkheid en in noodgevallen v>j - len automobilisten hier altijd op gr®/ i. De t\ lte$ ter iets verderop moeten gaan df geboden hulp kunnen rekenen, tinekoffie zullen zij in de toekomst e<p ken. miliummmmmmmnimmmimimmmmiimmimimim In Den Haag hebben 1142 collectanten zaterdag ruim 43.000 p. Jel j* voor de anti-hongeractie. Onder de collectanten bevonden zich Pa ~-ttcr ri"* en mr. F. baron van Voorst tot Voorst (op de foto links), voorzit Novib en oud-voorzitter van St.-Adelbert.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 6