Russische orthodoxe kerk lid van de Wereldraad Ook de orthodoxe kerken van Polen, Bulgarije en Roemenië Nehroe terug in New Delhi ENGELSE BADMUTSENMODE Franse schrijver Jean Cau wint Prix Goncourt 1961 Friesland pleit nogmaals voor een athenaemn CANADA ontstemd over gesprek Engeland-EEG Minister Fleming dringt aan op Gemenebestconferentie Oude kerkschatten gerestaureerd Waardevol Pieterkerk bezit van St.- te Maastricht HET GOUDEN MASKER Wat Khroesjtsjev vertelde over de dood van BERIA Zwerver bekent brandstichting De vermoorde ir. Hilkemever Prof. dr. A. VondelingGroningen over zes jaar volledig bezet Verkeer eist twee levens Galvao krijgt asiel in Senegal Anneke Beekman 21 jaar „VERLANGEN NAAR GEMEENSCHAP" Nieuwe lezing Toestand van koning Saoed wordt beter Ir. G. M. Leeuwenberg bediend Leergang problematiek der ontwikkelingslanden Mr. Linthorst Homan gewond bij verkeers ongeval Limburg heeft een provinciale recreatiecommissie Kotter gezonken Pockets ZWERVERS BIJ DE GENADE GODS DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 PAGINA 2 PAUL VLAANDEREN DE VOLGENDE DAG WORDT TQM SURGE GESCHADUWD r DAAR WOONT BURGE- VZW NOGAL PRIMITIEF. VIND M& je niet? BUKKEN. VLAANDE REN- HIJ KOMT NAAR BUITEN COPYRIGHT SWAN FEATURES SYNDICATE; NEW DELHI, 20 nov. (Rtr, UPI) De orthodoxe kerken van de Sovjet-Unie, Polen, Bulgarije en Roemenië zijn van daag toegelaten tot het lidmaatschap van de Wereldraad van Kerken op de derde assemblee van deze raad in New Delhi. Hun toelating betekent dat voor het eerst een grote vertegen woordiging vanachter het ijzeren gordijn in de Wereldraad van Kerken zitting heeft gekregen. Tot het lidmaatschap werden verder toegelaten negentien an dere kerkgenootschappen, waaronder elf in Afrika en twee Pinkstergemeen ten in Chili. Het resultaat van de stemming over de toelating werd niet bekend ge maakt, maar dr. Earnest A. Payne, vice-voorzitter van het centrale comi té, zei dat alle kandidaat-leden een tweederde meerderheid hadden ge kregen. Nadat zü waren toegelaten, traden de vertegenwoordigers van de nieuwe leden-kerkgenootschappen op het forum, waar zü hun papieren kre gen. Aartsbisschop Nikodemus van de Russisch-Orthodoxe kerk werd het langst toegejuicht. Tjjdens de stemming over het lidmaat schap van de Russisch-Orthodoxe kerk liep een man door de vergaderzaal op en neer, een bord dragend met de tekst: Russische geestelijkheid: communis tische agenten agenten van Khroesj- tsjev zijn geen dienaren Gods." Hi) zei dat hij Ernest Zingers heette en een Li- tause vluchteling in Indië was. De Russische emigrantenkerk (ortho dox) en de Hongaarse emigrantenkerk (hervormd) in Amerika onthielden zich van stemming. Beide kerken worden ge vormd door gelovigen, die destijds naar de Verenigde Staten zijn uitgeweken. De Russische emigrantenkerk, die byna dertig jaar geleden met de kerk van Moskou brak, liet meedelen dat zy zich van stemming had onthouden ,,op grond van bepaalde omstandigheden, die voortvloeien uit godsdienstige overwe gingen." Zoltan Beky, een van de lei- ders van de Hongaarse hervormde kerk STOCKHOLM, 20 nov. (AFP) Hil- ding Hagberg, de leider van de Zweed se ommunistische partij, heeft in Hel sinki op een bijeenkomst van vertegen woordigers van de communistische par ijen van de Noorse landen verteld, dat Beria niét door maarschalk Moskalenko is doodgeschoten op de historische ver ge dcring v«n Russische topfunctionaris sen in het Kremlin na de dood van Sta lin. „Ik was op de receptie in Moskou, waar Khroesjtsjev het verhaal deed over Beria's arrestatie", zo zei Hagberg. „Het geval heeft zich zo afgespeeld. Op bevel van Malenkov drongen officieren van de Russische veiligheidsdienst het vertrek binnen waar vergaderd werd. Zij arresteerden Beria, die streng be waakt werd tijdens het volgende onder zoek van de geheime politie-archieven Op grond van daar gevonden stukken, die Beria's wangedrag aan het licht brachten, werd hij direct voor de krijgs raad gebracht en ter dood veroordeeld. Daarna werd hü terechtgesteld", aldus Hagberg. Zoals bekend heeft een correspondent ln Warschau gemeld, dat Beria door man-schalk Moskalenko op de bijeen komst in het Kremlin werd doodgescho ten. NIEUW DELHI, 20 nov. (UPI) Pre mier Nehroe van Indië heeft vanmorgen na zijn terugkeer in Nieuv Delhi van een bezoek van zestien dagen aan de Verenigde Staten en Mexico verklaard dat de Sovjet-Unie en het westen tot een schikking over het kernwapenvraag- stuk moeten komen willen ze niet alle bei de lucht in vliegen". De Indische premier zei tot de pers op het vliegveld van de Indische hoofdstad, dat hü niet wist of de kansen op een verbod tot het houden van kernproeven zijn toegeno men. ..Maar een verbod moet er in leder geval komen." Nehroe zei dat hü tijdens zijn bespre kingen met president Kennedy nieuwe voorstellen had gedaan inzake Berlijn. Hij ontkende berichten dat hij zou heb ben gezegd dat een oplossing van dit vraagstuk nabij zou zijn. ,,Er is enige verbetering", aldus Nehroe, „maar ver der durf ik niet te gaan. Het basis-pro bleem blijft." Gevraagd hoe hij president Kennedy had gevonden, antwoordde de Indische premier: ,,Ik kan met iedereen goed overweg. Dat is mijn deugd. Er is geen sprake van dat dit met Kennedy niet zo zou zijn." Nehroe besloot met te zeg gen dat hü met de Amerikaanse presi dent „alle belangrijke wereldv aagstuk- ken" had besproken. RIAD, 20 nov. (AFP) De gezond heidstoestand van koning Saoed van Saoedi-Arabië is beter geworden. Dit is officieel in Riad meegedeeld. Eerder had radio-Mekka berichten uitgezonden, waarin grote ongerustheid over de toestand van de koning werd uitgesproken De vorst is 59 jaar. Hü ligt in een Amerikaans ziekenhuis in Dahran. De Saoedi-Arabische radio had meegedeeld, dat verscheidene vooraan staande chirurgen aan het ziekbed van de koning waren ontboden. (Van onze Utrechtse redacteur) UTRECHT. 20 nov. Vorige week is het gemeenteraadslid, de bekende archi tect ir G M. Leeuwenberg, door een hartamvai getroffen Hij is opgenomen i het ziekenhuis St. Joan de Deo en gisteravond zijn hem uit voorzorg de HH. Sacramenten der Zieken toegediend Vanmorgen was zijn toestand zoals wü vernamen echter bevredigend. in de V.S., zei dat hü niet kon stemmen voor toelating van de Russische ortho doxe kerk, „omdat het niet onmogelyk is dat de Russen de Wereldraad van Kerken zullen gebruiken voor politieke doeleinden." De Nederlandse secretaris-generaal van de Wereldraad, dr. W. A. Visser 't Hooft, zei op zijn beurt dat de Wereld raad onder de indruk is gekomen van het door de Russische orthodoxe kerk getoonde „verlangen naar gemeenschap met andere kerken." Woordvoerders van de Griekse orthodoxe kerk en het oecumenisch patriarchaat van Constan- tinopel (Istanboel) juichten de toetre ding van de Moskouse kerk eveneens van harte toe. Woordvoerders van de Russische orthodoxe kerk hebben meegedeeld, dat deze kerk in de Sovjet-Unie ongeveer dertig miljoen leden telt. Het aantal priesters bedraagt ongeveer dertigdui zend. De kandidatuur van de Russische orthodoxe kerk werd gesteund door het bestuur van de Wereldraad. ALKMAAR, 20 nov. Een 21-jarige zwerver die op verzoek van de politie alhier door de recherche in Eindhoven Is gearresteerd in verband met dief stal van een portefeuille met 10, heeft behalve deze diefstal ook bekend de vorige week in zijn kosthuis in Eind hoven brand te hebben gesticht. Hü zou in moeilijkheden hebben ver keerd en zo tot zün daad zün gekomen. Nader aan de tand gevoeld bleek hü ook iets uitstaande te hebben met een grote brand in de chemicaliënhande! „Vriesia" in mei van dit jaar. Deze brand heeft een schade van ruim een half miljoen gulden veroorzaakt. Hü beweerde deze brand niet opzet- telü'k te hebben gesticht, doch wel dat de brand aan zijn schuld te wüten was. Hp had, na met benzine te hebben ge morst een lucifer aangestoken om de benzinedampen snel te doen verdwy'- nen. Hü liep daarbij zelf brandwonden op. De zwerver bekende ook iets te maken te hebben met het verdwünen van een portefeuille met „travellerscheques" *ot een bedrag van 13 pond sterling en zestig gulden. De portefeulle zou hij hebben gekregen van een 19-jarige Alk maarder. die deze bü een loket in lj stationshal had gevonden. De chèques werden in Haarlem verzilverd. Inmid dels is ook de Alkmaarder aangehou den, die morgen zal worden voorgeleid. BARNEVELD, 20 nov. De in Nieuw-Guinea vermoorde ir. A. M. Hil- kemeyer studeerde na zijn middelbare opleiding, aan de T.H. te Delft, vaar hü in 1954 afstudeerde. Hü behaalde toen de ingenieurstitel als wa terbouwkundige. Op 1 januari 1957 trad hü in overheidsdienst bü de studiedienst „Westerschelde" met als standplaats Vlissingen. In april 1957 trad hij in het huwelük met de thans dertigjarige Cor nelia Reina van de Kamp, alhier. Uit dit huwelijk werder. twee dochtertjes ge boren, Marian (drie jaar), en An ja (vier maanden). Op 11 juni van dit jaar kwam ir. Hil- kemeyer naar Nederland. Hü bleef hier tot begin augustus. In februari 1960 is hij als aspirant-controleur het eerst naar Nieuw-Guinea gegaan. In militaire dienst was hü eerste luitenant bü het wapen der genie. Thans was hü hoofd plaatselük bestuur van een gebied, dat ongeveer zo groot is als drie Nederland se provincies. Alvorens naar Nieuw-Gui nea te vertrekken, volgde de heer Hil- kemeyer een cursus bü het Nederlands Hervormd Zendingscentrum in Oegst- geest. ln Londen hebben vier lieftallige mannequins de nieuwe collectie badmutsen voor 1962 getoond. Links boven zien we Liz Duke met „English Rose", rechts boven Pat Wood met ,Estoril", links onder June Cooper met „San Remo" en rechts onder Susan Pratt met „Lace". De badmutsen zullen in allerlei kleuren verkrijg baar zijn. (Van onze Parijse correspondent) PAKIJS, 21 nov. De Prix Goncourt van dit jaar is gistermiddag, zoals wij in een gedeelte van onze vorige onlage konden meiden, door de gelijknamige academie toegekend aan de 36-jarige journalist en schrijver Jean Cau voor diens jongste roman „La pitié de Dieu". Het bekroonde werk werd de afgelopen dagen in de letterkundige ru brieken algemeen beschouwd als favo riet voor de begeerde prijs en de Gon- court-academieiens hebben dus niet ge riskeerd zich in opspraak te brengen, zoals voorgaande jaren nogal eens het geval is geweest. Jean Cau, die tot dusver vooral be kendheid genoot vanwege zijn levendi ge en scherp indringende reportages in het linkse weekblad l'Express, geldt als JEAN CAU (Van onze correspondent) LEEUWARDEN, 21 nov. - In het be gin van dit jaar heeft de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen aan de Tweede Kamer een nota inzake de uitbreiding van het wetenschappe lijk onderwijs aangeboden, waarin hij onder meer stelt, dat van hem geen medewerking mag worden verwacht voor de oprichting van een universiteit of athenaeum in Friesland. De com missie hoger onderwijs in Friesland heeft naar aanleiding van de nota van de minister een geschrift samengesteld dat gisteren ter kennis is gebracht van de minister en de leden van de Tweede Kamer. Ir de nota zegt de commissie er niet aan te twijfelen, of de minister zal bij nadere overdenking erkennen dat de „athenaeum-gedachte" veel aantrekke lijks biedt en niet alleen voor Fries land. De aanvaarding van deze gedach te immers zal tot werkelijke spreiding van het wetenschappelijk onderwijs lei den; een belangrijke bijdrage kunnen leveren om op adaequate wijze te voor zien in de toenemende behoefte aan we tenschappelijk gevormde krachten en er toe medewerken, dat ^en eind komt aan de uit sociaal oogpunt gezien zeer onbevredigende situatie, dat aan be paalde streken en bepaalde categorieën van de bevolking zondei dat dit strikt noodzakelijk is kansen worden onthouden, welke elders en aan andere groepen wel worden geboden. En a- theum in Friesland zal volgens de commissie geen wezenlijke afbreuk doen aan de universiteit te Groningen, maar wel voorzien in de dringende be hoefte aan afronding van het specefiek culturele en wetenschappelijk leven in dit gewest, en bovendien voor het stre ven naar structuurverbetering van de ze in sociaal-economisch opzicht bij het westen des lands in ontwikkeling ach tergebleven streek een krachtige on dersteuning betekenen. In een gisteravond in het provincie huis alhier gehouden bijeenkomst, be legd door de commissie hoger onder wijs, werd over de kwestie gesproken door prof. dr. ir. A. Vondeling, voor zitter van de Fryske Akademy te Leeu warden, en drs. W. P. G. Toonen te Maastricht, secretaris van de com missie hoger onderwijs in Limburg. De bijeenkomst /erd door een groot aan tal geïnteresseerden waaronder prof. J. Kok, rector-magniflcus van de ge meentelijke universiteit te Amsterdam, bijgewoond. Prof. Vondeling sprak als zijn mening uit, dat de nationale be hoeften aan academische vorming sterk zijn onderschat. Dat blijkt o.a. uit de groei van het aantal studenten, dat alle verwachtingen overtreft. Wat de universiteit te Groningen betreft, is door de spreidingscommissies aangeno men, dat het aanta' studenten in 1980 een maximum van 4200 zal bereiken. Prof. Vondeling stelt, dat dit maximum reeds over vijf, hoogstens zes jaar zal zijn bereikt. AMSTERDAM, 20 nov. In het Ko- ninklyk Instituut voor de Tropen te Amsterdam zal van 13 januari tol 2 iuni 1962 een universitaire leergang worden gehouden, die gewijd is aan de problematiek der ontwikkelingslanden. De leergang is ontworpen en georga niseerd onder auspiciën van de stich ting voor internationale samenwerking der Nederlandse universite!*en en Ho gescholen als gevolg van een suggestie van de nationale Unesco-commissie voor Nederland. De leergang beoogt inzicht te verschaffen in de cultuur en de maatschappelijke structuur van de ontwikkel)- "slanden. De ontwikke lingsgang wordt na mgaan van de con tacten van de westerse met de niet- westerse wereld en de sociale, eco nomische en staatkundige implicaties daarvan De leergang is toegankelük voor studenten van alle studierichtingen die het candidaatsexamen hebben afgelegd en voor andere belangstell nden. het type van de zuid-Fransman, snel en beweeglijk van geest. Aangetrokken door de lichtstad om daar carrière te maken en van zich te doen horen „in de letteren" raakte hij in het milieu van Saint Germain des Prés bevriend met Jean-Paul Sartre. Hij was een tijdlang diens secretaris en is ook daarna een groot bewonderaar van Sartre geble ven. Zijn „La pitié de Dieu", de zesde door hem geschreven roman, verraadt volgens het oordeel der Franse kritiek, vooral wat vonm en opzet betreft, dui delijk de invloed van de auteur van „Huis clos". De gehele roman speelt binnen de vier wanden van een gevangeniscel, die vier wegens enkel- of meervoudige moord tot levenslang veroordeelden als bewoners heeft. Alex, een bokser, ver moordde een prostituée en zijn beste vriend „Gitare Match, journalist van beroep, kon het hertrouwen van zijn moeder niet verwerken Oedipuscom plex reden waarom hij haar doodde alsook zijn stiefvader. Eugène was ar beider in het bouwvak, hij oediende een grote kraan en op een kwade dag voer de hij er een verkeerde manoeuvre mee uit, die het leven kostte aan de opzich ter, die hij verdacht van amoureuze betrekkingen met zijn yrouw. Zijn vrouw schopte hij dood. Als vierde man is er ,,de dokter", een epilepticus, de naar hij meent nooit beminde, die in een crisis zijn vrouw doodde. En deze vier voor levenslang opgeslotenen zijn aan het woord, uren, weken, maanden lang; bekentenissen afleggende en er zelf weer aan twijfelend, dromende, filosoferende mensen, die vragen naar de zin der dingen van de liefde of de afwezigheid der liefde in de wereld gravend naar de werkelijke bronnen van de menselijke schuldigheid. Over de waarde van Roger Bor- dier's „Les blés", dat zich eveneens gistermiddag, bekroond heeft gezien met de Theophraste Renaudot-prijs toonde de Franse kritiek zich aanmer kelijk sceptischer. Het is, uiterst sum mier samengevat, de geschiedenis van een architect, die met grote overtuiging en toewijding bouwt voor een landbouw coöperatie in La Beauce (hoofdstad Chartres), maar zich tevens tot taak heeft gesteld een jonge, mystiek ge kwelde maagd te redden door haar de genoegens der liefde te openbaren. Voor c „apotheose" leveren de gol vende graanvelden van La Beauce, be tonmolens en silo's het décor. Bordier werd in 1923 in Blois gebo ren. Hij komt uit een arbeidersgezin en moest in zijn jeugdjaren zijn studie on derbreken om mee te helpen verdienen. Als journalist bij een regionale krant is hij begonnen. Later trok hij naar Pa rijs. Hij publiceerde daar een dichtbun del, getiteld „Les Exigences" en werd medewerker aan het tijdschrift „Art d'Aujourd'hui". In 1960 verscheen zijn eerste roman „La cinquième saison". WIEPINGERWERF, 20 nov. Gis termiddag is de commissaris der ko ningin in Friesland, mr. K. P. Lint horst Homan op de Alkmaarseweg in Wieringermeer naby de Alkmaarse brug in de berm van de weg geraakt en daardoor met zijn auto over de kop geslagen. De auto werd geheel vernield, de commissaris, die enige lichte hoofd wonden had, kon na doktersbehande ling per taxi naar huis terugkeren. De maan De foto's, die de Russen twee jaar geleden hebben gemaakt van de achterkant van de maan, zijn volgens de Westduitse astronoom prof. dr. Meu- rers wetenschappelijk volkomen waar deloos. De geleerde verklaarde dit in een rede tijaens een bijeenkomst in Fulda. De grootste ontdekking van deze eeuw schreef Meurers toe aan de Amerikanen ALKMAAR, 21 nov. De 47-jarige arbider J. Sjerps uit Petten is gister avond op de rijksweg te Schoorldam door een passerende auto gegrepen en op slag gedood. Hij wilde overstappen in een bus die hem naar zyn werk zou brengen en passeerde een juist door hem verlaten busje aan de verkeerde kant. DORDRECHT, 21 nov. De achttien jarige mej. A. van der Ven bit Zoeter- meer is gisteravond om het leven ge komen, nadat de auto, waarin zy zat, door nog onbekende oorzaak op ryks- weg 16 tegen een lichtmast is gereden en vervolgens over de kop geslagen. Een tweede inzittende van de auto, een broer van het slachtoffer, liep lichte verwondingen op. ROERMOND, Gistermiddag is in Nunhem onder de gemeente Halen een vrachtauto van achteren op een stilstaande autobus gereden. Daarbij zün tien reizigers van de bus licht gewond. De bestuurder van de vrachtauto werd levensgevaarlijk ge wond naar het ziekenhuis in Roermond vervoerd. De bus stond rechts van de weg bü een halte. De vrachtauto naderde van dezelfde zijde; het is nog niet duidelijk waarom de chauffeur de bus heeft ge ramd, want er was ruimte genoeg om (Van onze Londense correspondent) LONDEN, 20 nov. De Canadese mi nister van financiën, de heer Donald Fleming, deed gisteren Londen aan, op doorreis van Parijs, en had achter eenvolgens ontmoetingen met Macmil- lan en met Duncan Sandys, minister van Gemenebestbetrekkingen. Tussen de ze besprekingen hield de heer Fleming een persconferentie, die duidelijk tot doel had wereldkundig te maken dat de regering van Canada diep ontstemd is over Engelands besluit het lidmaat schap te zoeken van de EEG en over de wüze waarop de Gemenebestlanden in het duister worden gelaten omtrent de inhoud van Engelands besprekingen hierover met de EEG-landen. De heer Fleming deed gisteren een poging om Maemillan over te halen de Canadese regering in het bezit te stel- te passeren. Men vermoedt, dat hü door len van de volledige tekst van de ver- de laag staande zon verblind is. MAASTRICHT, 20 nov. De nog vrü nieuwe kerk van de parochie „St. Pie- ter, Beneden" bezit vüf historische kerkschatten, welke thans door de pa rochianen meer dan ooit op hun waarde worden geschat. Dit is te danken aan het gelukkige initiatief van pastoor Houben, die onlangs aan de Maastricht se beeldhouwer-restaurateur Willy Ma res de opdracht heeft verstrekt om deze opmerkelijke kunstvoorwerpen te res taureren en voor verder verval te be hoeden. De heer Mares heeft deze opdracht inmiddels vervuld. Het resultaat is ver rassend. Een kitscherig bont geschil derd houten kruisbeeld is ontdaan van alle overtollige verflagen en is thans in zün oorspronkelijke staat teruggebracht. Het prachtige eikenhouten kruis dateert uit ae vijftiende eeuw en is naar alle waarschynlükheid vervaardigd door de zelfde meester, die ook de zgn. „Lange Slevenier" van de St. Servaaskerk eveneens gerestaureerd door Willy Ma res gebeeldhouwd heeft. In de volks mond heette dit crucifix aanvankelyk „het kruis van Slavante", omdat het oorspronkelük deel heeft uitgemaakt van de kerkschatten van de paters Franciscanen, die eertijds een klooster op Slavante bezaten. Door bepaalde re laties tussen dit klooster en de naby gelegen buurtschap „St. Pieter" kwam het kruis terecht in de oude kerk van St. Pieter en vandaar in de St. Mathi- askerk. Volgens oude paroehieboeken kocht Willem Heynen dit kruis in 1827 weer terug voor de St. Pieter-parochie en wel voor „vüf kroonen." Eveneens kwam de parochie in het E bezit van twee magnifieke Engelen (Vlaams Gothiek) met kandelaar. Deze „adoranten" vormen sinds de recente restauratie hét pronkstuk van de St. Pieter-kerk. Andere herontdek te kostbare beelden zym een beeld van St. Lambertus, wiens kartonnen mü- ter vervangen is door een goed ge sneden houten myter en een verguld beeld van St. Petrus. Dit beeld is geplaatst in een fraai renaissance altaar, dat oorspronke lijk een beeld van St. Antonms be vatte. Het altaar, asgrys geverfd, wordt binnenkort gerestaureerd en zal daarna een ereplaats krügen in het kerkgebouw. van de prachtige „Adoranten" (Vlaamse Gothiek) van de parochiekerk „St. Pieter-Beneden". MAASTRICHT, 21 nov. De com missaris van de koningin in Limburg, dr. F. Houben, heeft gisteren ten gou vernementshuize alhier de leden van de provinciale recreatiecommissie ge ïnstalleerd. In de installatierede merkte dr. Hou ben op, dat de provincie Limburg het oudste cultuurlandschap van Nederland bezit en dat dit de provincie extra ver plichtingen oplegt ten aanzien van het veilig stellen var een dergelyk cultuur bezit. De commissieleden zullen bü hun werk: het verlenen van adviezen inzake recreatieve problemen aan het provinciaal bestuur, sterk uiteenlopen de belangen tegen elkaar af weger DAKAR, 20 nov. (AFP) Kapitein Galvao, de man die zich inderti'd meester maakte van het Portugese pas sagiersschip Santa Maria, heeft asiel ge kregen in Senegal. Hy was vrydag uit Marokko gewezen, nadat enige van zyn aanhangers de bemanning van een Por tugees verkeersvliegtuig hadden ge dwongen boven Lissabon te vliegen, waar zy tegen premier Salazar ge richte vlugschriften uitwierpen. Hierna landde dit vliegtuig in Tanger. IJMUIDEN, 21 nov. Ruim 130 myl ten west-noord-westen van Den Helder zyn de Belgische kotter Ostende-187 „Jules Denye" (81 ton) en de Engelse kustvaarder „Fulham 8" met elkaar in aanvaring gekomen. De kotter is gezon ken: de bemanning is door de treiler gered. De dodenlyst van A.M., door Philip Macdonald (Spectrum, Utrecht, Prisma 631) Een detectiveverhaal. Science fiction verhalen (Prisma 633) Zestien verhalen door verschillende sehryvers. Voortplanting by de mens, door Eric Weiser (Prisma 634). Een degelük, dus sensatieloos boek je, dat wetenschappelük verantwoord is, maar teveel wetenschappelyke ter men vermydt, opdat ieder het zou kun nen lezen. Nacht over Kasjimir, door Berkely Mather (Prisma 635) Een avonturenverhaal, dat speelt om de vraag: is er olie op de Himalaja. Bianca, prinses en courtisane, door Yvan Dailly (Leiter, Nypels, Maas tricht, Mimosareeks.) Een dikke slecht geschreven roman over het leven van een Venetiaanse schone. Het venijn, door Frederic Dard (Mi mosa-reeks) Een „licht" detectiveverhaal. Meisjes achter ramen, door André Price (Mimosa-reeks) Een sensationeel boekje over de film opnamen, die een Frans-Italiaanse ploeg onlangs maakte in de rosse buurt van Amsterdam. Caralinda, door Vicki Baum (Mimo sareeks) Over een juffrouw, die haar man verlaat, een plezierig leven leidt en na 358 bladzijden „ontgoocheld" terugkeert. De negende maart, door R. C. Hut chinson (Mimosa-reeks) Een thriller, die eindigt op de negen de maart. Ook als men liefhebber is van ver halen in de amoureuze sfeer, mist men niets, als men bovenstaande boeken uit de Mimosareeks niet leest. Zy zijn alle slecht geschreven, c.q. vertaald en vre selijk onbenullig. kinderen die het slachtoffer zyn van deze oorlog. Het seizoen is voorby, door W. A. Gotjé (Arbeiderspers, Amsterdam) Een hopeloze liefde van een kruide nier in een badplaats voor een badgas- te, die uit verveling een spelletje met hem speelt. Huis in de nacht, door Albert van der 'Hoogte (Contact) Een derde druk van het verhaal over drie mannen en een /rouw, samenge bracht in het vervallen huis van Mar cus Sybrandy, op het na-oorlogse Ma- doera. klaring, die de Lord-Geheimzegelbe- waarder, minister Heath, die namens Engeland de onderhandelingen met de EEG-landen leidt, op 10 oktober in Pa* rys aflegde aan het begin van de onder handelingen over Engelands eventueel lidmaatschap. De Canadese regering heeft al eerder geprobeerd de tekst van deze verklaring los te krijgen, evenwel zonder succes. De heer Fleming verklaarde giste ren dat hij geen bevredigend antwoord had ontvangen op zyn nieuw verzoek om de volledige tekst. De Britse re gering stelt zich op het standpunt dat de door minister Heath afgelegde ver klaring van vertrouwelijk aard is. Tijdens zijn persconfrentie van giste ren deelde minister Fleming mee dat hü in Parys, waar hy o.m. de Franse president en de premier had ontmoet, de indruk had gekregen dat het voor de regering van Groot-Brittannie uiterst moeilijk zal zijn om voor haar toetreden tot de EEG voorwaarden te bedingen, die in toereikende mate de belangen van de andere Gemenebestlan den beschermen. De minister zei even eens dat Canada voort zal gaan met het uitoefenen van druk op de Britse regering om een Gemenebest conferentie te organiseren vóórdat Brittannië het definitieve besluit neemt om toe te tre den tot de EEG. Deze conferentie zal moeten bestaan uit premiers en minis ters van financiën van de Gemenebest- landen en behoort niet een onbeduiden de formaliteit te zijn om de Gemene bestlanden op de hoogte te stellen van een reeds door Groot-Brittannië geno men beslissing. De heer Fleming maakte het gisteren maar al te duidelyk dat, naar de me ning van de Canadese regering, de Britse regering te eigengereid is in in haar toenadering tot de EEG en onvoldoende rekening houdt met het standpunt van de Gemenebestlanden. AMSTERDAM, 21 nov. Anneke Beekman, het joodse oorlogsweesje dat vele jaren voorwerp is geweest van dis cussie en rechtszaken, wordt vandaag meerderjarig. Het is onbekend waar zij verblyft en evenmin is het bekend of zü, nu de gerechtelyke beslissing over haar voogdij vervallen zijn, naar Neder land zal terugkeren. Anneke Beekman werd, 21 jaar ge leden, in Amsterdam geboren als kind van Elias Beekman en Sara Beekman- Fonteyn. Tydens de Duitse razzias werd het kind ondergebracht by de gezusters van M. in Hilversum. De beide ouders keerden niet terug uit het Duitse verdelgingskamp. Toen de Joodse instantie voor de oorlogswezen na de oorlog de voogdü over het kind opeisten, weigerden de zusters het kmd at te geven. Zy zeiden van de ouders de toezegging te hebben ont vangen dat zij, als de ouders oor log' niet mochten overleven, het kina verder mochten opvoeden, eventueel in hun eigen, katholieke, godsdienst. Een serie rechtsgedingen over de voogdy is hieruit voortgevloeid, die tenslotte eindigden met de bevestiging van de voogdijrechten van de joods® vereniging. Voordat de definitieve be slissing viel hadden de zusters het kind al. op een onbekend adres, laten dopen en vervolgens laten onderdui ken. Het gevolg was een nieuw proces nu wegens de onttrekking van het kind aan het wettig gezag. Twee zusters, mevr. L. -van M. en E. van M. werden veroor deeld tot een half jaar gevangenisstraf. Eerstgenoemde heeft zich na enige tyd gemeld en heeft de straf uitgezeten. Mej. E. van M. is onvindbaar en ver toeft waarschijniyk bij Anneke Beek man op het buitenlandse onderduik adres. Latere pogingen om het conflict door overleg op te lossen zyn, ondanks veie bemiddelingspogingen, mislukt. Reeds by de aanvang van deze pijnlüke zaak is de dames namens het Utrechtse Aartsbisdom medegedeeld dat zü aan hun katholieke geloofsovertuiging niet de plicht behoefden te ontlenen om het kind achter te houden. nder een suggestief omslag ver scheen bij Uitg. Patmos te Ant werpen een godsdienstig essay met als bondige titel „Zwerven", Het „en route" zijn van de dins' ten dreigt een modewoord te worden, maar dat betekent nog niet dat dez® uitdrukking een ware weerspiegeling is van een gelijknamige grondhouding vab de christen. In het bovengenoemde boekje geeft Pater E. Janssen S.J. een parafras® op Jezus' woorden; Ik ben de weg. I® onze gespannen tijd wordt steeds meel ervaren d het leven een zwerftocht is: het doel mag vast staan, maar de w®f is allerminst geplaveid. De christen z®, er vanuit moeten gaan, dat hij altij? een zoekende zal blijven, die met v®* len en opstaan zijn weg moet gaa®; Maar hij mag dan ook weten dat ChrP. tus de weg is, het voedsel, de aanvab» en uitkomst tevens. Dit boekje is daarom zo lezenswaaTri omdat het mooie toelichting is op bekende woorden van Augustinus: „P, 11 -.AM ïr, rvL v»ï ntnv, rj 1 r\ 4-/*x4- l n rrlIM Vllll^ alleen is christen die, tot in zijn huis in zijn vaderland, erkent dat hij m' 8®r pelgrim is". M. NIJMEGEN, 20 nov. Pater \s. Hensen O. P. is onlangs door het ep copaat benoemd tot studentenmoo® r tor te Nijmegen als opvolger van R®uVv G. van Voorst tot Voorst S. J. De ni benoemde père was professor in de f militiek aan het groot seminarie c. Dominicanen te Zwolle en hoofdre teur van het tijdschrift ,,KerufjShie Als kapelaan van de studenten-par" „et van de H. Geest zal pater Hensen huisbezoek onder studenten tot ra. hebben. Bovendien wordt hij mcVpeje- tor van de studentenvereniging 0p. machus", die het vorig jaar wera gericht. ZAL WEL NAAR FUIKEN GAAN... BU ^JIJ MIER EN DOUK ZOEK ZIJN HLTT- IK VOLS HEM DE RIVIER oP

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 2