ERHARD tegen verkoop van KRUPP-concern Alfried bleef overeind door diensbewustzi jn van onschuld DAGPUZZLE m m m w m m m m m m VAN DER GRINTEN DE GEHEIMZINNIGE STER DE LAATSTE SLAG Alfredo I H De misdaad van Richard Ross Anderhalve eeuwfeest in Essen H Tracé autoweg E-8 bekend druk op kantoor.dan lichtdruk Illegale wapen- verzameling van museumconservator Voorwaardelijke cel straf en boete geëist Promotie Afscheid Amh tsaanvaarding Benoeming Onderscheiding Overleden V riendenvereniging abdij van Lilhosch DINSDAG 21 NOVEMBER 1961 PAGINA 4 - - OOFDPIJNPOEDERS 2t m&'ïM Chemische fahriek L. van der Grinten n.v. Venlo DE AVONTUREN VAN KUIFJE EN BOBBY door HER CÉ 42 Sao RicoHet poot schip Peary heeft gisteravond Sao Rico verlaten voor een ontdekkingsreis in de Noordelijke IJszee De Peary zat trachten de meteoorsteen te ontdekkenjwe/ke in die streken neer stortte en volgens sommige geleerden, een onbekena metaal, zou bevatten. 2e zijn ons vóór! A is ze de meteoorsteen vinden, is de zaak voor ver ons Jorén!... Ho Ja, hota Zo ver is Nett nog nietZe hébben nog niet evonden! Neenatuurlijk niet.'Huifje heeft geijkj Ze hebben-m nog niet Allemaal aan boooooord HNVe vertrekken!!1. looooosH! Trossen ERIC DE NOORMAN 72. Hoop flakkert in Erics hart bij Toctah's woorden. Zijn minach ting voor de oude Hun ten spijt, wendt hij zich om. „In Attila's kamp bevindt zich Walamir, de koning der Oost-Gothen," zegt Toctah ge jaagd. „Geen aanvoerder van zijn eigen volk staat zo in Attila's gunst als deze bleekharige vorst. Ja, Walamir is Attila nader dan zijn eigen zoons." Er komt een grijns van duivelse voldoening op Toctah's ge zicht, wanneer hij snel voortgaat: „Menig krijger der Hiung-Nu zal in stilte juichen, als deze hielenlikkende bleke jakhals wat overkwam. Kunnen wij deze Gothenhond gevangen nemen, dan zal Attila alles doen om hem weer vrij te kopen." „Ge bedoelt uitwisselentegen mijn zoon en zijn krijgers," stoot Eric uit. „Maar hoe moet ik Walamir te pakkep krijgen?" Toctah wrijft zijn benige handen. „Ik kan dat doen, o vorst, lispelt hij. „In Attila's kamp weet niemand nog, dat ik in ongenade gevallen ben en ik heb nog steeds enig ontzag, al heeft Allan Khan mij van mijn plaats verdrongen." Het ontgaat Eric niet, dat Toctah's gelaat verduistert bij deze laatste woorden. Zwijgend neemt hij de oude Nomade op. „Vrees geen verraad, o vorst," prevelt deze, als raadt hij Erics gedachten. „Geef mij paard en wapens en ik zal u tonen, dat Toctah wel oud is, maar nog niet afgedaan heeft, zoals Attila meent." „Het zij zo," zegt de Noorman en met een uitdrukking op zijn gezicht, die niet veel goeds voorspelt, rijdt de oude Hun even later weg. Inmiddels slaat Allan, de Heruli met onrust in het hart de nadering van een andere ruiter gade. Het is de boodschapper, die hij uitgezonden heeft naar Padmonds burcht met het bevel Eric en zijn twee makkers over te brengen naar zijn eigen kamp. Ongemerkt glipt hij weg. Het is beter, dat Attila van deze boodschapper niets weet. De Heruli slaat een blik in het ronc en staart met een schok van schrik recht in de ogen van Attila, die ineens achter hem opgedoken is. „Kan het zijn, dat de onrust, die ik bij u waarneem, veroorzaakt wordt door de ruiter, die daar nadert?" lispelt de Hunnenheerser. En in zijn ogen gloeit opeens de argwaan. door RICO BULTHUIS Front maken ESSEN,' 21 nov. (DPA) Vooraan staande personages uit de industrie, de politieke en diplomatieke wereld waren gisteren bij de viering van het 150- jarig bestaan van de firma Friedrieh Krnpp in Essen. Meer dan tweeduizend gasten waren bijeengekomen in een tegenover het stamhuis van Krupp op gerichte reusachtige „luchttent" van nylon die 76 meter lang, 35 meter breed en 17 meter hoog was. De voormalige bondspresident dr. Heuss pleitte als feestredenaar voor opheffing van de door de geallieer den opgelegde verplichting tot ver koop van de staal- en kolenbedrfjven van Krupp die in de „Rheinhausen A.G." verbonden zijn. Hq verdedigde het Krupp-coneem als toenmalige .wapensmid" van het Duitse Rijk tegen beschuldigingen uit het buiten land welke hii moeilijk te verdra gen huichelarij" noemde. De leider van het concern, Alfried Krupp van Bohlen ond Halbach, wees benamingen als Reich", ..Imperium" en ..Staat" voor zijn bedrijf van de hand. Zijn en andere dergelijke onder nemingen moesten vo'gens hem eerder gezien worden als bli'ken van grote technische en zakelijke scheppings kracht. Bondspresident Liibke waar deerde in een gelukwens-telegram de maatschappelijke verdiensten van de firma Krupp en het feit dat deze onder neming zich ook met de problemen van de ontwikkelingshulp gaat bezighou den. Ook de vice-kanselier Erhard en de voorzitter van de vereniging van de MAAS?*^T1T, zaal van de 21 nov. De grote ifOssementsrechtbank alhier leek gisteren opT—- ïy^voorziene wapenhandel: voor de president, mr. W.'Berger, lagen niet minder dan vijf tien automatische machinegeweren uit gestald. Zü hadden behoord tot de uitgebreide wapancolle tie van de conservator van het stedelijk museum te Kerkrade, bij wie de politie 15 juli in totaal 63 kara bijnen, jachtgeweren en mitrailleurs, 64 handvuurwapens, alsmede rond 3.000 patronen heeft aangetroffen. Het verweer van de conservator, dat hij met deze verzameling een speciale wapenkamer in het museum had willen inrichten, a'smede zjjn bewering, dat hij krachtens ,on vergunning van de mili taire commissaris .Mijnstreek Oost", afgegeven in 1944, Duitse wapens had verzameld, wees de officier van justitie, mr. P. van Mierlo, van de hand. Vol gens hem heeft de Kerkraadse conser vator vijftien jaar lang, alle politionele waarschuwingen ten spijt, de vuurwa- penwet op ernstige wijze overtreden. Mr. van Mierlo eiste een voorwaarde lijke gevangenisstraf van twee maan- d°n met een proeftijd van twee jaar, alsmede een geldboete van duizend gulden, subsidiair een maand hechte nis. De getulge-deskundige, de Maastricht se meestergeweermaker H. Koenen, kon de in beslag genomen wapens niet als museumstukken betitelen. Volgens hem waren zij nog zeer bruikbaar en zou men er een compagnie soldaten royaal mee kunnen uitrusten. De heer C. Sprokel, voormalig be heerder van het museum, zei dat de conservator inderdaad een wapen kamer wilde inrichten. Ook de ver dediger, mr. K. L'Ortge, voerde dit aan. Hij bepleitte vrijspraak of een zodanige straf, dat de conservator, aan wie het Kerkraadse Museum veel te danken heeft, daardoor niet oneer vol behoeft te worden ontslagen. Uitspraak: 4 december. KRUISWOORDRAADSEL 12 3 5 6 1 8 9 10 Horizontaal: 1. duvelstoejager; 2. stie kem; 3. doods; 4. een Frans kasteel be kend uit de revolutie; 5. In ernst, hei lige: 6. livreiknecht zonder dakbedek king, bepaalde uiting; 7 talrijke, d-o-t Ondernemingsraad; 8. Ned. Vorstenhuis, zie keerzijde (afk.): 9. bepaald bedrijf; 10. zeef. laatste stuk; 11 telwoord, maag afdeling. Verticaal: 1. dandy, een Franse dans; 2 anno currente, kroes, dubbele klin ker; 3. plaats in Noord-Brabant, niet veranderen; 4. geheel de uwe (Lat afk.; Limburgse gemeente; 5. weekdier plaats In Noord-Holland; 6 slepende houden; 7 een Ital heilige bisschop (feest 16 mei), boom; 8. overzeese postdienst, maaimes: 9. ahorn; 10. Verenigde Sta ten, opzij. Oplossing 20 november: Horizontaal: 1 rat; 4 forel; 6 gobe lin, 8 rr; 9 ee; 10 inn; 11 eng; 12 nu: 14 de; 15 titanen; 18 samen; 19 sap Verticaal: 1 rob: 2 ares; 3. tel; 4. fornuis; 5. lienden; 6. grint; 7. negen; 13. lama; 16. tas; 17. nep. rf) Si O r* O Duitse industrie Fritz Berg pleitten voor opheffing van de verplichting tot verkoop die in 1951 werd opgelegd. Er- hard noemde deze verplichting een anachronisme daar de vrije volkeren nu de noodzaak van nauwe samen werking erkend hadden. Hij zei dat ook de Hoge Autoriteit van de E.G.K.S. van mening was dat het Krupp-coneern geen monopolie-houder is en geen gevaar oplevert voor de concurrentie in de economie. Berg zei dat geen enkele Duitse onderneming ..handlangerdiensten" zon willen ver richten voor onteigening van het Krupp-concern. De verplichting tot verkoop van de staal- en kolenbedrqven was de voor waarde waarop dit bezit na de con fiscatie van na de oorlog aan Krupp werd teruggegeven. De termijn van 31 Januari 1959 voor de verkoop is tot driemaal toe met een jaar ver lengd en binnenkort wordt een nieuw uitstel verwacht. Krupp werd na de oorlog gearres teerd en in 1949 tot twaalf jaar ge vangenisstraf veroordeeld door een Amerikaans tribunaal voor oorlogs misdaden wegens tewerkstelling van dwangarbeiders. Hij werd in 1951 vrij gelaten op order van de toenmalige Amerikaanse hogecommissaris John McLoy. Heuss zei te dien aanzien dat Krupp jarenlang in de gevangenis had ge leden vanwege de naam Krupp, maar overeind gehouden door een bewust zijn van onschuld. Hij prees McLoy voor de vrijlatingsorder en het annu leren van de „zinloze confiscatie van zijn bezit". Krupp zelf zinspeelde niet op de ver koopsverplichting. Hfj vertelde later aan een vertegenwoordiger van Reu ter dat er, ingeval die verplichting werd opgeheven, weinig verandering zou komen in de organisatie van het concern. Hij was niet van plan de eigendom van het concern in een trust onder te brengen. Alfried Krupp von Bohlen und Hal bach stond, zoals bekend, in Neurenberg terecht als oorlogsmisdadiger in de plaats van zqn toen doodzieke vader, de voormalige keizerlijk Duitse legatie- raad Gustav von Bohlen und Halbach, die na zjjn „Einheirat" met de erf dochter Bertha Krupp die naam en dat mastodonthedrijf overnam. Gustav Krupp von Bohlen und Halbach die tachtig jaar oud in 1950 te Salzburg overleed was in 1923 al tot vijftien jaar veroordeeld wegens oorlogsmisda den tjjdens de Eerste Wereldoorlog. Tijdens de tweede oorlog was hij in naam verantwoordelijk voor de be drijfsvoering, maar in feite zou die berust hebben bi) zijn zoon Alfried met het bovenvermelde „bewustzijn van onsehuid". ALMELO, 21 nov. De minister van Verkeer en Waterstaat heeft het tracé vastgesteld van het gedeelte van de autoweg E-8 tussen de IJssel en de Rijksweg Hengelo-Borne. Dit deel van de nieuwste verbinding tussen West-Ne derland en Twente zal aansluiten op het twee jaar geleden vastgestelde tra cé van het deel Hoevelaken-IJssel. Het gedeelte waarover nu de beslis sing is gevallen is circa veertig kilo meter. Ér zullen zeventien kunstwer ken worden aangebracht om gelijk vloerse kruisingen met bestaande ws- fen en waterlopen (onder meer de chipbeek en het Twentekanaal) te ver mijden. Volgens de tegenwoordige stand van lonen en prijzen zal de aan leg 25 28 miljoen gulden kosten. Van de IJssel af zal de nieuwe weg in oostelijke richting de loop van de Schipbeek volgen tot de gemeente Hol ten. Daar buigt de weg naar het zuiden om het natuurgebied van de Zuurberg Vervolgens zal de E-8 de weg Holten- Markelo kruisen. De weg gaat over de weg Rijssen-Goor en buigt vóór het Twentekanaal opnieuw naar het noor den. Tenslotte komt de E-8 uit op de bestaande rijksweg Hengelo-Borne. (Advertentie) UTRECHT, 20 nov. Aan de rijks universiteit promoveerde gisteren de heer G. Casteleqn, wonende te Oude water, tot doctor in de faculteit der wis kunde en natuurwetenschappen cxp het proefschrift, getiteld: „Physical inves tigations on percussion (fysisch onder zoek van de percussie methode)". Promotor was prof, dr. H. C. Burger ENKHUIZEN, 21 nov. Me.j. A W Baerveldt, mede-oprichtster en geduren de twee jaar secretaresse van „De Drommedaris", het internationale stu dentencentrum, is uit het bestuur ge treden, en voor het leven benoemd tol ere-voorzitster. De heer A. M. van der Meij, die ais ASVA-praeses en als vertegenwoordi ger der Nederlandse Studenten Raa I zitting had in de raad van adviseurs van „De Drommedaris" is als zodanig afgetreden. Hij heeft voor onbepaal de tijd het persoonlijke adviseur-' schap aanvaard. UTRECHT, 21 nov. Met een oratie getiteld: „Anders-zijn en mee-g'aan doen", hield prof. dr. W. E. Vliegenthar' gistermiddag zijn inaugurele rede als bijzonder hoogleraar in de pedagogiek en de psychologie van het gehandicapte kind, aan de rijksuniversiteit benoemd door de stichting van Buitengewoon on derwijs. In zijn rede besprak prof. Vliegenhart de moeilijkheid, die voor de opvoeder van gehandicapte kinderen ontstaat, doordat hij deze kinderen ertoe moet brengen, zich te handhaven in de we reld der „normalen", terwijl zij en soms in sterke mate die wereld toch anders zien. Wanneer de opvoeder uit gaat van een diepe aandacht aldus prof. Vliegenthart voor het typisch eigene van ieder gestoofd kind, terwijl hij het tegelijkertijd als lid van de ge meenschap der mensen ziet, zal hij de juiste grens kunnen bepalen van de mo gelijke aanpassing. Dan heeft hij ook de beste kansen dat de gehandicapte komt tot aanvaarding van zijn tekort, en „mee-gaat-doen" omdat de druk van „altijd het onmogelijke te moeten" van hem afvalt. MIDDELBURG, 21 nov. De heer G. P. Leendertse te Kamperland (ge meente Wissenkerke) is benoemd tot lid van de Provinciale Staten van Zee land; hij volgt in deze functie de heer A. H. S. Stemerding op, die als zodanig ontslag heeft genomen. DEN HAAG, 21 nov. Gisteren zijn aan de Antilliaanse oud-minister van Sociale en Economische Zaken, de heer C. D. Kroon, de versierselen uitgereikt van ridder in de Orde van de Neder landse Leeuw. ALMELO, 19 nov. Op 77-jarige leeftijd is hier overleden de heer G. B. Vloedbeld, gepensioneerd hoofd van de St -Radbodusschool, die in Oost-Neder land grote bekendheid verwierf als dia lect-auteur en streekhistoricus. Van 1907 tot 1922 was hij hoofdredacteur van de Twentsche Courant, daarna stichtte hit de Nieuwe Twentsche Courant, waarvan hij tot 1941 eveneens hoofd redacteur was. Na de oorlog werd de heer Vloedbeld door de tisschop ver zocht de uitgave van dit blad niet te hervatten in verband met een nieuwe en grootser opzet van de katholieke pers in Twente. Jarenlang was hij daar na als medewerker verbonden aan de thans in geheel Twente verschijnende Twentsche Courant. Daarnaast publi ceerde hij in periodieken en verschenen van zijn hand vertalingen in het Twents romans dr. A. van de Wibbeit Westfaalse van drie schrijver NIJMEGEN, 20 nov. De Senaat van het Nijmeegs Studenten Corps is voor het studiejaar 1931-62 als volgt geformeerd: E. W. F. E. Mares, prae- ses, C. A F. Janssen, vice-praeses, G F M. van Rooy, abactis I, mej. A. M. C. H. Lodewijks, abactis Ila, M. C Beeker. quaestor. (Advertentie) Copyright Casterman Me *JlS (£)I9ÓI- GANS Ö.KK5S-5E. ii> PI B ^COPEMHAGIK MOCO PE Y-ECHT, 20 nov. De vereniging van oud-studenten van het college van Lilbosch in Limburg heeft besloten een „Vereniging van Vrienden van de abdfi Lilbosch" op te richten met het doel de belangen van deze Cister ciënzerabdij te behartigen. Het college, dat tot de oorlog fun geerde ais „recruteringscentrum" voor de Cisterciënzer-abdijen van Lilbosch, Tilburg en Diepenveen, werd in de oor log vernietigd en is niet weer geopend. Het doel van de vereniging van vrien den is dan ook mede meer roepingen voor het beschouwende leven der Cister ciënzer op te'wekken. De vereniging zal een geïllustreerd boekje over de abdj] uitgeven, waarin het ontstaan van de abdij en het doel van de Cisterciën zer orde wordt uiteengezet. Het secre tariaat van de vereniging is gevestigd: Wilhelminastraat 7 te Brunssum. 30 Zo'n grote meid, bang in het donker, spotte Ross. Je bent gèk vent!... Ross legde zfjn handen om het glas van een koperen olielamp, waarin een kleine vlam zacht jes danste. Hy trok zijn handen snel terug en blies op zijn vingers. Au! zei hij zacht. Dat bewijst niks, idioot! gilde Tilly aan zijn oor. En dan alléén... ging Ross bedaard verder. Alleen... smaalde Tilly. Bah, gore intrigant... chanteur... flessetrekker. Ross trok een pruimenmondje, hij antwoordde onderrichtend: Alleen maar een inspecteur van politie, meisje- lief. Dan roerde hij met zijn vulpotlood in een as bakje op tafel en telde de peukjes bij tien tegelijk. Wat kunt u roken dametje, mét en zonder lip penstift en dat alles in één nacht en helemaal al leen in de duisternis... Vent, rotvent, ik wurg je... Moet u beslist niet doen, juffrouw, daar kunt u last mee krijgen. Tilly ging er bij staan als een straatmeid, die dronken is, teneinde haar diepe verachting goed te tonen. Ze sprak op een treiterende manier, die echter de laatste sluis was voor een woedende tra nenvloed: Wat leuk hè, om op de kamer van een meisje te komen, die in haar hemd staat. Leuk, als je zoveel macht heb, om dat te kunnen doen. Wilt u soms even uitrusten? Daar is mijn bed als dat de bedoeling soms is... Ross nam voorzichtig een ronde kapspiegel van een bouwsel, dat in de verte op een toilettafel leek. Hij veegde het glas schoon met zijn mouw en hief de spiegel voor Tilly's verhitte gezicht. Aanschouw deze verleidelijke Eva... zei hij doodernstig. Toen kwamen de tranen. Tilly Agarra huilde van woede en vernedering en liet zich op haar bed vallen. Juffrouw... sprak Ross vriendelijk en zacht. Tilly greep een poederdoos, die naast het divan- bed op een kistje stond en smeet de doos naai Ross. Hij stond enkele seconden lang in een rose wolk. Ik kom vanmiddag op uw kamer terug, zei Ross, zich afkloppend. Als u dan weer uw poe der zo zorgeloos verspilt, dan neem ik u mee wegens verkwisting. Hfj nam een pijp, die naast de peukjes m het asbakje stond in zijn hand er stak het ding bij zich. Als u het huis verlaat, dan wordt u aangehou den en dat zou me spijten, zei hy. Hü liet de schokkende en beslist onbekooriyke Tilly liggen, liep het steile trapje af en sloot de deur, was getuige van een scène tussen de majoor en de rechercheur. Dupuis wilde naar binnen om zich te gaan kleden en Bridee weigerde met een beslistheid, als was hij de procureur-generaal zelf. En u gaat niet! En ik ga wel, snotjongen! Majoor, zei Ross, mevrouw Weber wenkend, dat ze zich er niet mee moest bemoeien, uw hou ding is vreemd doch onder toezicht kunt u zich wassen en kleden en dan komt u naar beneden toe en dan praten wy eens rustig samen. Dupuis schreeuwde, dat hy een aanklacht in zou dienen, waarop hy ten antwoord kreeg, dat hy dat voornemen beslist en die aanklacht dan ten uitvoer moest brengen niet weer intrekken, zoals dagelijks gebeurde. De majoor blies een lange adem door een tuit- mond naar buiten, alsof hy byna stikte van de warmte. Ik lust wel gehakt van u, zei hq kinderachtig. Ik ben héél taai, waarschuwde Ross hem en misschien begreep de majoor deze zinspeling, want hy schikte zich in het toezicht van de kleine recher cheur, maar eiste wel, dat deze zqn „vette" hoed eerst eens af zou zetten. Bridee nam zqn dop af en glimlachte welwillend. Intussen was Nellie naar boven gekomen. Ze zei dat er een meneer voor meneer was. Het bleek de politiedokter te zijn met een paar mensen van het ziekenhuis. Ross ging met mevrouw Weber naar beneden en vond daar dokter Nooten de Wael. Twee assistenten hadden een brancard in de gang gezet. De dokter was een driftig en stug mannetje, die zonder te groeten vroeg „wat er nou weer was". Hartverlamming, zei Ross opgewekt. Hij ont sloot de deur en liet de dokter voorgaan. Samen gingen ze de slaapkamer binnen, waar Lucas op het bed lag. De dokter maakte een grimas. Hy is er netjes voör gaan liggen, zei hy ruw. Maar na een kort onderzoek, waarbij hii Lucas in de ogen keek en aan de halfgeopende mond rook, deinsde hij een pas achteruit. Jullie zqn gek met je hartverlamming. We roepen u ook niet voor de grap, dokter. Wat is hier gebeurd... zelfmoord? Ross haalde langzaam zijn schouders op en glim lachte. Ze hebben hem netjes neergelegd en de meis heeft de kopjes omgewassen en ze hebben de koffie weggespoeld, slim hè? Zo, is 't weer zolaat! Ja. Er was vannacht niemand thuis, maar dat bleek toch een misverstand te zqn. Ik heb bewqzen om het halve huis op te laten pakken. Nooten de Wael knikte goedkeurend. (Wordt vervolgd) Opneming in deze rubriek if niet noodzakelijk een bei vijs van fnêtemmlnf. In het Eindhcvens Dagblad van zater dag j.l. lazen wij het volgende commen taar over de Haagse „Sabelprik". Men valt van de ene pijnlijke verba zing in de andere, wanneer men het ge tuigenverhoor leest, dat nader door de Haagse rechtbank is ingesteld in de ge ruchtmakende zaak van de scholier, die in de residentie als gevolg van een steek met een politiesabel na een hoogstbalda- dige kerstbomenbrand-rel het leven ge laten heeft. De strafkamer had in dit proces tegen minstens één verdachte politieagent tot dit nader verhoor be sloten maar zy is er niet wyzer door ge worden. Waarom niet, zal men vragen. Van de politie mag immers verwacht worden, dat zij niet enkel de straatorde maar ook de rechtsorde handhaaft en deze laatste wordt toch wel schanda lig gestoord door de wyze waarop be paalde getuigen staan te draaien, zich niets meer herinneren, zelfs trachten de president een lesje te lezen zo in de trant van: hoe kunt u zich verbeelden, dat ik daaraan aandacht wijd! Ook zy, die oog hebben voor de zeer moeiiyke taak van de straatdienst, vragen zich verontwaardigd af, of het inderdaad zo is. gelijk deze agenten-getuigen het willen doen voorkomen, dat ze na de gevolgen van de dodelijke sabelsteek door een hunner toegebracht, op enkele meters afstand er geen belangstelling voor heb ben. Dit riekt ons naar meineed, om het nu maar eens duidelijker te zeggen dan deze Haagse politiemannen zl1n. De rechtbank kan geen andere in druk krygen, dan dat er front gemaakt wordt tegen dit strafproces, een geslo ten politiefront, geruggesteund door het sterk aanwezige element van twijfel wie precies de steker is geweest. De colle- giaiiieii gaai za.is „u ve.dal ten inspec teur als onmiddellijke chef van de char gerende agenten de rechtbank wil sug gereren, dat na het verschrikkelqke ge- zal thans verdachte slecht» niet ter zake doende mededelingen aan deze po litie-officier gedaan heeft. Daaraan wordt de verbijsterende opmerking toe gevoegd, dat deze gegradueerde niet van nakaarten houdt. Alsof het zqn plicht niet was, nu het om een mensenleven ging, van meet of aan klaarheid t0 brengen. Men moet zich alweer afvra gen, wat er terecht komt van klachten van mindere ernst, als dit de geldende en door politiechefs getolereerde opvat ting mag zün. Dit klemt temeer ais wq lezen van het onbenullige onderzoek van een ryksty chercheur, die voldoende vond proces sen-verbaal in te zenden, waarvan a, procureur-generaal ook zonder dat ve kennis gekregen zou hebben en die daar door een werkelqk onderzoek geen stv' verder gebracht heeft. Wederom: dit de opvatting is, waarmee een °nP5i, tijdig geachte instantie moet rapport, ren over een énder korps, welk verUj,ht wen kan de burger dan hebben, rp°f n hy ooit in soortgeiyke omstandigheo geraken! Zowel het intern als het tern „onderzoek" maken de »e bagatelle behandeld te zqn. Is Qllht6_ rymen met het karakter vari een reci staat? Tijdens de bezetting deed n verstandig maar geen klachten over politie in te dienen: die stond in ae zi-opvatting boven de wet. Deze toes verlangt niemand terug. Daarom_ne len wtj, wat wfj veertien dagen &0 hre. naar aanleiding van dit drama ges ven hebben: slechts het ,nY0®r®„ori«>- kraagnummers kan verwarring vo men, kan voorkomen, dat een an niet meer weet met welse poi„Ineens h{) te maken gehad heeft, kan eve voorkomen, dat onschuldige 68enJ onrechte onder verdenking k°i"fu.ae- men juist naar aanleiding van heth. )et se geval op Binnenlandse Zaken du f inziet, zet men de deur op een n voor he< insluipen van toestanden, dn goede naam van de Nederlandse y litie in haar geheel moeten schaden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1961 | | pagina 4